Veenendaals dagblad Ree zocht redder weer op Vrouw door indringers in eigen huis beroofd Buiten In komende nacht minima tot -20 graden VRIENDELIJK WINTERS BEELD „Geos-2" gelanceerd Reizen per trein binnenkort ongeveer 3 procent duurder Johnson houdt been stijf Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Flatbewoners in Haarlem geëvacueerd r Ernstige ongelukken op vaak zeer moeilijk te berijden wegennet Na lekkage in gasleiding SNEEUWDEK AL DIKKER In Nederland zes transplantaties van hartkleppen Blaiberg maakt het weer goed Beijzeld schip op sleeptouw genomen N.S. introduceerde „nieuwe huisstijl" Geen haast bij antwoord op aanbod van Hanoi Dit jaar 12.000 man van eerste oefening vrij Malik bij Y.N. Strenge vorst j KLEUTER MET MISHANDELING BEDREIGD Spaanse sinaasappelen tSAP- ZQET- PIYTEN Muis in huis DODEN OP DE WEG ONDERZOEK NAAR VORM VAN AARDE GROTE INDRUK KOSTEN PROTEST Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prlje 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dl„ do. en za. 1-10 woorden Z'1,50, leder woord meer 15 cent VRIJDAG 12 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 10 VORST WEER STRENGER i A Bobby heet de ree, die jachtopziener Jan Kooij uit Denekamp een half jaar geleden verlaten in de bossen rondom het kasteel Singraven aantrof. Hij nam het dier mee naar huis, waar zijn familie al gauw aan Bobby gewend raakte. Ook het dier gedroeg zich als een trouw huisdier. Eind vorige maand bleken de banden met het bos toch sterker en het dier nam de sier lijke benen. Waarschijnlijk gedreven door vorst en sneeuw, is Bobby nu echter weer teruggekomen. We zien hier hoe het dier nu weer dagelijks door de jachtopziener wordt verwend. ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie -*4: f^eheél anders dan de doorgaans on- verdraaglijke huismuizen komt Springer de bosmuis nauwelijks in onze woningen, doch nooit zal zo'n J bezoek zich tot een bezoeking ontwik- j kelen, 's Winters komt zij op het vo- gelvoer af en wie in een bosrijke j streek woont of een tuin met bomen 5 en struikhout bezit, heeft alle kans zo'n aardig kaneelbruin diertje met lange sta&rt, deftige satijn-witte on- derzijde grote geestige oren en grijp- poten als kleine handjes te zien en dit geeft evenveel voldoening als de 5 verschijning van een goudvink of ko- perwiek. Met vlugge bewegingen, als van een miniatuur-huispoes poetst het bosmuis je de snuit. Al bezit het niet de scherpe lucht van huismuizen, toch J weet een kat hen wel op te sporen en i daarom is het tussen ritselend blad en op de composthoop altoos op zijn hoe- de. Graag kwartiert Springer zich in nestkastjes in, bijt de voorhanden stoffering in stukken en vult haar met enige halmen of dor lover huise- lijk op, hamstert wat voedsel (boom- zaden) en zet de urine met de excre- menten in een hoek af. Zo brengen deze springmuisjes onder waak en slaap de koude tijd door. Overigens hebben ze tussen de ruigte, in rauwe windworpen met spinnekopwor- tels, onder hagen en in ontelbare kruip-door sluip-door paadjes een wel- bewaard onderkomen en springen als kleine kangoeroes door de grastunnel- tjes. geloof, dat we er méér in de 5 tuin hebben, dan we veronderstellen, want zodra het met sneeuw en vorst begon te winteren, kwamen ze in huis, waar er reeds ettelijke op de klem werden gevangen. 12-1-1968 A. B. WIGMAN ZWIJNDRECHT Twee gemasker de mannen hebbeh gisteravond om streeks kwart voor zeven de 24-jarige mevrouw I. Roosten uit Zwijndrecht vierhonderd gulden afgeperst onder de bedreiging dat zij haar tweejarig kind zouden mishandelen. Voor de manneh de woning van de vrouw verlieten, dwongen zij haar de sneeuw van de achterstoep te vegen om te voorkomen dat zij sporen zouden achterlaten. De vrouw kon de politie slechts een vaag signalement verstrekken. Zij was na de overval volledig overstuur. Een van de indringers had een witte zak doek voor zijn gezicht gehouden, de ander had zijn gezicht achter 'n rood bonte zakdoek verborgen. Slechts een van de mannen had een paar woorden gesproken, naar de vrouw dacht met 'n Zuidnederlandse tongval. De overvallers hadden tevoren opge beld naar de vrouw en gevraagd of haar man thuis was. De vrouw had daarop ontkennend geantwoord. De mannen kwamen binnen door de achterdeur van de riante ruim beglaas- de middenstandswoning aan de Klap roosstraat, middenin een jonge wijk. Zij bedreigden het oudste van de twee kinderen, dat naar de televisie za{ te kijken. Aan de enkele maanden oude baby* schonken zij geen aandacht. HAARLEM Vanmorgen vroeg heeft zich in de nieuwe stadswijk „Schalk wijk" te Haarlem op de hoek van de Europaweg en de Belgiëlaan enkele uren lang een lekkage in een aardgas leiding voorgedaan. Gedurende die tijd hebben ongeveer tachtig bewoners van de omliggende drie huizenblokken (24 woningen) bij buurtgenoten onderdak moeten zoeken. Een bewoonster van de in de omge ving liggende blokken sloeg omstreeks vijf uur alarm, waarna de omwonenden gewekt werden en de politie en de brandweer ter plaatse verschenen, die „evacuatie" adviseerden. Nadat technici van het gemeentelijk energiebedrijf 't lek voorlopig gedicht hadden, mochten de bewoners omstreeks acht uur naar hun flats terugkeren. Wel is hun aan geraden te wachten met het gebruiken van gas en het ontsteken van vuur. O ROTTERDAM In een huis aan de Ravenhorst ih Rotterdam-Zuid heeft de politie gisteren de 26-jarige lasser Ro land D. aangehouden, die sinds woens dag uit het rijksasiel in Groningen werd vermist. Vr^INTERS NEDERLAND Er staan ons een paar zeer koude dagen te wachten, zo meldde onze weerkundige medewerker vanmorgen. In een noordoostelijke polaire luchtstroming heeft het de afgelopen nacht in Twente al weer zeer streng gevroren. Om een uur vannacht werd daar -17 graden ge registreerd. Soesterberg én Deelen gaven -14 op, Doetinchem -13, Apeldoorn -12 (na een maximum van +2 gistermiddag). Zutphen en De Bilt -10, Leeuwarden -9, Schiphol -8 en Vlissingen -4. Vooral in het oosten en noorden van het land is de sneeuwhoogte belangrijk toegenomen. Te Eelde en Leeuwarden lag vanmorgen 25 cm sneeuw en in Twente 26 cm. In Doetinchem is het sneeuwdek momenteel 15 cm dik, te Zut phen 10 èll en te Apeldoorn en Deelen 8 a 10 cm. In de komende nacht zal het waarschijnlijk op uitgebreide schaal streng tot zeer streng vriezen. Onder een rug van hoge druk met langdurige opklaringen zijn minima van -10 tot -20 te verwachten. De kans op sneeuw neemt af. Ook gedurende het weekeinde zal het vermoedelijk zeer koud blijven voor een At lantische depressie de kans krijgt een aanval tegen de vorst te ontplooien. Vooral gisteravond was het grootste deel van het Nederlandse wegennet moeilijk berijdbaar als gevolg van de telkens opnieuw terugkerende sneeuw buien. Vele gemeenten kampen intussen met een tekort aan strooizout. De Ko ninklijke Nederlandse Zoutindustrie in Hengelo werkt onder hoogspanning om aan de abnormaal grote vraag te vol doen. Er is nog wel voldoende voorraad maar de gemeenten, die hebben ver zuimd tijdig hun voorraad aan te vul len, zullen zeker enkele dagen geduld moeten hebben. Hoe zeer sneeuw, gladheid en storm ons land parten speelde blijkt uit: tenminste zes dodelijke verkeerson gelukken als gevolg van slippartijen, alle loodsdiensten bij Hoek van Hol land, IJmuiden en Vlissingen moesten worden gestaakt, aanzienlijke vertragingen in lucht en busverkeer, zelfs tot drie kwartier toe, alle vluchten van de Nederlandse Luchtvaartmaatschappij naar het noor den werden gestaakt, pekelstrooiers en sneeuwschuivers konden het werk in verschillende delen van het land niet aan. Nieuwe sneeuw stormen maakten hun werk onmogelijk, bij Denekamp vlak tegen de grens met Duitsland moesten zelfs bulldozers worden ingezet om de wegen sneeuwvrij te maken. Lang was de lijst van slachtoffers op de wegen. In Dubbeldam botste een au to na een slippartij tegen een boom. De 29-jarige N. Patings uit Tilburg werd daarvan het slachtoffer. In Heerlen kwam een auto door de gladheid op het linker weggedeelte te recht. Bij een daarop volgende botsing kwam de 51-jarige Th. Verhei jen uit Neerbeek om het leven. Op de provinciale weg Eindhoven Reusel slipte een auto tegen een zware vrachtauto. De 31-jarige R. Boehl uit Reusel werd daarbij op slag gedood. In Eist'kwam de 24-jarige mevrouw M. Hermsen-Reuling uit Duiven om het leven, toen de door haar man bestuur de auto slipte en tegen een boom reed. In Vroomshoop slipte het achttienja rige meisje M. Oldegbers met haar fiets waarna ze door een vrachtauto werd overreden. Zij was op slag dood. In Oostdongeradeel kwam de 53-jari ge mejuffrouw S. Hoekstra uit Loessens om het leven toen ze met haar auto slipte en onder de wielen van een vrachtauto terechtkwam. Talloos waren voorts de kettingbot singen en files in het gehele land. Op de rijksweg UtrechtAmsterdam zat het verkeer gisterochtend een half uur lang vast als gevolg van slippartij en. Bij Breukelen slipte een vrachtwa gen met aanhanger. De aanhangwagen kantelde. Een bus vier vrachtauto's en enkele personenauto's schoten de berm in. Er waren geen gewonden maar de blikschade was aanzienlijk. Er ontstond een twaalf kilometer lange file auto's. In het Oosten van het land, waar de laatste dagen toch al zoveel sneeuw is gevallen, reden de auto's gisteravond zelfs op de internationale wegen wel haast stapvoets, als gevolg van nieuwe, hevige sneeuwval. In ruim een uur tijd viel met name in Twente zoveel sneeuw, dat al 't werk van ryks-, pro vinciale en gemeentelijke diensten van dagen in een slag teniet werd gedaan en ijlings al het beschikbare personeel moest worden opgeroepen om het weg verkeer enigszins gaande te houden. Op de vliegbasis Twente gaf men ten slotte zelfs de moed op om sneeuw te ruimen. Een K.L.M. machine raakte gisteren op het vliegveld Eélde inge sneeuwd. In de loop van de dag werd de hele binnenlandse vliegdienst stilge legd. DEN HAAG In het Rotterdamse Zuiderziekenhuis en in de Universiteits kliniek in Leiden hebben Nederlandse chirurgen al zes keer met succes hart kleppen getransplanteerd. De hartkleppen van overleden mensen worden voor de overplanting bestraald met gammastralen in het Reactor Cen trum Nederland. Daartoe wordt in gro te mate voorkomen dat het lichaam van de hartpatiënt de ingeplante „vreemde weefsels" afstoot. Volgens vele Nederlandse chirurgen zou in vele gevallen transplantatie van het hele hart overbodig zijn indien vol doende hartkleppen van diverse maten en bind- en elastisch weefsel beschik baar zouden zijn. Dit zou bereikt kun nen worden indien meer patiënten of hun familieleden toestemming zouden geven om uit hun harten kleppen of weefsels te verwijderen na hun dood om die over te kunnen planten. De hartspecialisten in Nederland ge bruiken ook al geruime tijd plastic bij het vervangen van zieke hartkleppen. Frankrijk bereidt transplantatie voor KAAPSTAD De toestand van de Zuidafrikaanse tandarts Blaiberg is ver beterd sinds de aftapping van het vocht dat zich rond zijn nieuwe hart had ont wikkeld, zo heeft het Groote-Schuur- ziekenhuis in Kaapstad gisteren mee gedeeld. „De artsen maken zich niet ongerust. De vochtophoping moet niet worden beschouwd als een teken van afstoting", zo stond in het medisch bulletin. De Franse hartchirurg Hubert Ter met heeft verklaard, dat hij binnenkort de eerste harttransplantatie op een mens in Frankrijk zal uitvoeren. Dr. Termet is met negen andere hart chirurgen naar Zuid-Afrika vertrokken om de techniek van het chirurgenteam van prof. Barnard te bestuderen. Een fraaie plaat van een winters Innsbruck. Het lijkt wel of de skiër boven op de kerk terecht zal komen; hij „landde" evenwel volgens plan op de skibaan. VANDENBERG (Californië). Met een „Thor-Delta"-raket is gisteren van de basis Vandenberg een geodetische kunstmaan van 207 kilo, de „Geos-2" in een baan om de aarde gebracht. De kunstmaan moet nadere gegevens ople veren over de precieze afmetingen en vorm van de aarde. Deze gegevens zul len aan de geleerden over de gehele wereld ter beschikking worden gesteld. Aan het programma van geodetische kunstmanen werden verscheidene lan den mee, met name West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, Griekenland, Ne derland en Zwitserland. De baan van „Geos-2" moet een ver ste punt van 14.722 km en een dichtst bijzijnd punt van 11.057 van de aarde krijgen. De kunstmaan zal 's nachts waarneembaar zijn door een sterk knip perlicht, zodat zij tegen de achtergrond van de sterren kan worden gefotogra feerd. Uit speciale centra in de V.S., Frank rijk, Griekenland en Noord-Afrika zul len laserstralen op de kunstmaan wor den gericht, die worden teruggekaatst door kwartsspiegels, zodat de positie van de kunstmaan precies kan worden vastgesteld. De Nasa, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, herinnert er aan dat met reeds eerder gelanceer de geodetische kunstmanen is vastge steld, dat de aarde aan de polen min der afgeplat is dan tot nu toe werd aan genomen. De aarde is iets peervormig, de evenaar is geen cirkel maar een el lips. DEN HAAG Het 500 ton metende Nederlandse motorschip „Telstar" uit Appingedam is vandaag (waarschijnlijk door een Zweeds schip) op sleeptouw genomen, nadat de „Telstar" had ge meld zware slagzij te maken met een beijzeld dek in de buurt van het Oost- zeeëiland Moen, (een Deens eiland ten zuidoosten van Seeland). UTRECHT Het reizen per trein wordt met ingang van 20 januari ongeveer drie procent duurder. Het zal een gevolg zijn van een verhoging van de vaste aanslagen. De vaste aanslag van vijftien cent in het tarief van enkele reizen en retours zal worden verhoogd met tien, twintig, of dertig ceht voor afstanden van res pectievelijk tot vijftig kilometer, tussen vijftig en honderd en boven honderd kilometer. De vaste aanslag van de weektraject- kaarten wordt een gulden in plaats van twee kwartjes; die van maandtraject- kaarten twee gulden in plaats van één Uit de meeropbrengst van de verhoog de tarieven wordt een bedrag van bru to twaalfyeenhalf miljoen gulden verwacht. Voorzover valt te overzien, zullen dit jaar geen verdere tariefs verhogingen volgen. Gisteren kwamen de spoorwegen ook met hun nieuwe huisstijl in het open baar; treinen in gele kleur, een nieuw embleem, en nieuwe letters en cijfers voor alles wat met de spoorwegen te maken heeft. Den Haag overweegt te bepalen, dat rijksambtenaren in de toe komst met de trein in plaats van met dienstauto's op stap moeten gaan. Over de situatie van het bedrijf zei de president-directeur dat 1968 en 1969 voor de N.S. slechter zullen zijn dan 1967. In 1968 zal het verlies wel gro ter zijn dan de geraamde 135 jniljoeto gulden. Wij zullen dan minder kunnen investeren dan is gewenst. Dat gebeurt nu al. Tot voor kort hebben de dochtermaat schappijen van de Spoorwegen de ver liezen beperkt. Ook hun inkomsten verminderen echter; twee of drie zijn er al verlieslijdend. Wij hebben ook verliesgevende goederenlijnen; zij zijn of worden gesloten." Voor de nieuwe „huisstijl" van de Nederlandse Spoorwegen en over de visie van de directie op de toekomst, zie men elders in dit nummer. WASHINGTON President Johnson Is vastbesloten het been stijf te houden tegenover de druk die op hem wordt uitgeoefend om de bom bardementen op Noord-Vietnam te staken, tenzij Hanoi zijn eigen militaire activiteiten wil verminderen. Dit hebben Amerikaanse functionarissen giste ren in Washington verklaard. Dat het jongste aanbod van Hanoi om besprekingen te voeren /een werke lijke stap naar vrede isj moet bewezen zijn alvorens de luchtoorlog, kan wor den gestaakt zo zeiden deze functiona rissen. De Noordviëtnamese minister van Buitenlandse Zaken, Nguyen Trinh, zei begin januari en hij herhaal de dit vorige week, dat Hanoi wil pra ten als de bombardementen worden be ëindigd. Hoewel deze verklaring verder ging dan vorige, die gewag maakten van „mogelijke besprekingen" zijn vele Amerikaanse politici evenwel scep tisch. Minister Rusk onthield zich woens dag van een oordeel in afwachting van een verduidelijking van het jongste aan bod en president Johnson weigert, on danks de indruk die de Noordviëtname se verklaring in de wereld heeft ge maakt, zich tot een besluit te laten haasten. In een rede, die Johnson op 29 sep- temoer uitsprak, zei hij dat de Ver enigde Staten de luchtoorlog wilden staken wanneer Noord-Viëtnam on middellijk vruchtdragende besprekin gen zou beginnen. Volgens Amerikaanse functionarissen heeft Johnson zijn standpunt niet laten varen, omdat: 1) een langdurige bom bardementspauze tijdens vruchteloze onderhar delingen de Amerikaanse ver liezen zou vergroten, 2) de bombardementen tegen de Noord viëtnamese egressie zijn gericht en deze zullen voortduren zolang deze agressie voortduurt. 3) het psychologisch en politiek moei lijk zo niet onmogelijk zou zijn de bom bardementen te hervatten als Hanoi voordelen van een pauze zou trekken. Over de gehele wereld is men bezig uit te vissen, waartoe Hanoi precies bereid is. Een 1600 leden tellende organisatie van Amerikaanse zakenlieden, die te gen de oorlog zijn omdat deze zoveel kost, drong er gistere n bij de regering op aan het aanbod van Hanoi zeer ern stig te overwegen. Een groep Amerikaanse geestelijken, 10 miljoen protestanten vertegenwoor digend, deed eveneens een beroep op de regering- de bombardementen op Noord-Viëtnam te staken in een poging to beëindiging van de oorlog te ko men. Intussen heeft minister-president Kittkachorn van Thailand bekendge maakt, dat zijn land in circa 90 dagen tijd nog 12.000 infanteristen naar Zuid- Viëtnam zal zenden. Ongeveer 500 betogers tegen de Ame rikaanse Viëtnam-politiek hebben gis terenavond met dierenbloed gevulde ballonnen gesmeten tegen de muren van een hotel in San Francisco, waar minister van Buitenlandse Zaken, Rusk het woord voerde. Hotelgasten, die op taxi's stonden te wachten kregen, het bloed over hun kleren. De Zuidviëtnamese minister van Buitenlandse Zaken, Tran van Do, heeft in een vraaggesprek met het Franse blad „Le Monde" verklaard, dat zijn regering elke bemiddeling, zelfs van de Sovjet-Unie, van ganser harte zou aan vaarden, wanneer deze gericht is op herstel van de vrede in Viëtnam door middel van uitvoering van de Geneefse overeenkomsten van 1954. DEN HAAG Gisteravond heeft de minister van Defensie, de heer W. den Toom, in eeta brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer meegedeeld, dat dit jaar 12.000 jongelui buitengewoon dienstplichtig zullen worden, d.w.z. dat zij geen eerste oefening behoeven te doen en slechts in geval van oorlog, oor logsgevaar of ahdere buitengewone om standigheden voor werkelijke dienst zul len worden opgeroepen. Het overschot aan dienstplichtigen be draagt dit jaar ca. 12.300 man, of wel 9,7 procent van de totale lichtingssterk te en ca. 18,5 procent van het totaal aantal jongelui, dat kan worden opge roepen. Degenen met de minst gunstige keuringsgegevens zullen niet worden op geroepen en zullen hiervan zo spoedig mogelijk bericht ontvangen. Ook voor de komende jaren kan een overschot aan dienstplichtigen worden verwacht, aldus minister Den Toom. MOSKOU De Sovjetrussische vice- minister van Buitenlandse Zaken, Ja cob Malik, is benoemd tot permanent vertegenwoordiger bij de VN, zo is in Moskou uit gezaghebbende kringen ver nomen. Malik is sinds februari 1961 vi ce-minister van Buitenlandse Zaken; voordien was hij ambassadeur in Lon den. Nicolas Fedorenko, sinds 22 de cember Sovjetrussisch afgevaardigde bij de VN zal deze post eind januari verlaten. Uet K.N.M.I. deelde vanochtend om tien uur mee: Na het wegtrekken van een depressie, die donderdag nog boven Denemarken 5 j lag, ruimde de wind in ons land naar 5 noord tot noordoost, waarbij koude lucht uit Scandinavië werd aange- 5 voerd. Op vele plaatsen viel daarbij 5 tot 10 cm sneeuw. In de nacht daalde tijdens opklaringen de temperatuur in j Twente tot -17 graden, terwijl ook elders in het land matige tot strenge vorst voorkwam. Alleen vlak aan de 5 kust en op de Waddeneilanden kwam lichte vorst voor. Intussen is op de Oceaan de depressie- 5 activiteit weer toegenomen. Een fron- taal systeem, behorende bij een de- 5 pressie bij IJsland, lag vanochtend voor de kust van Ierland en Schot- land en dat trekt geleidelijk verder in 5 oostelijke richting. Voor het front uit j verplaatst zich echter een zwakke rug van hoge luchtdruk van Engeland naar onze omgeving. Hierdoor zal het vannacht en morgen bij heldere hemel 5 in ons land op vele plaatsen weer 1 streng vriezen. I Zaterdag zal er in het algemeen wei- nig wind en bewolking zijn met op de meeste plaatsen droog weer. De tem- peraturen zullen daarbij ook overdag S onder nul blijven. 1

De Vallei | 1968 | | pagina 1