In de kinderen Beurs van Amsterdam VEEL REACTIES OP YARA-YRAAG Toon wellicht ook naar Engeland en Canada N.T.S.-interview met kardinaal Ottaviani H. Algra voorzitter VANAVOND TELEVISIE MORGEN Denk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer Internationals maar zwak Y ooruitzichten Wessanen redelijk gunstig Vettewinkel 14 (13) pet. Wisselmarkt I RECHTER TIE TEKKO TAKS T.V. LANGENBERG Pagina 2' VRIJDAG 12 JANUARI 1968 83 „Is de wereld dan zo groot en zo verward, als ze zich hier voordoet?" dacht Pauline in zichzelf. „Het moet wel zo zijn. Anders zou Amadeus niet zo zijn best doen om zijn medemen sen ervan te overtuigen, dat er een grote poging moet worden aangewend om haar op fundamentele wijze te veranderen". Met een gevoel van eerbiedig ontzag werd zij zich bewust van de onbe langrijkheid van haar eigen bestaan in de reusachtige worsteling, die op de wereld woedde. Wat betekenden haar moeilijkheden, wat betekende haar verdriet, haar liefde in verge lijking met de smartelijke strijd, de strijd voor het bestaan, die uitge vochten moest worden door de grote volken van Europa? Ieder woord dat Amadeus zo pas gesproken had, kreeg een bijzondere betekenis. Ze luister de met ingehouden adem naar het gesprek der drie mannen. Ook Gusti moest luisteren, ondanks zijn aange boren tegenzin tegen veranderingen, ondanks zijn vrees en wantrouwen tegen alle denkbeelden, die niet strookten met zijn ingewortelde idee- en over de staat, de vrijheid, de de mocratie en de staathuishoudkunde. Maar hij luisterde naar Amadeus met een skepticisme, dat inherent is aan een geest, die uit kleine vakjes is sa mengesteld, terwijl Freddy er met stijf op elkaar geklemde lippen aan dachtig luisterend met het air van een expert bijstond, die ieder ogen blik klaar is om kritische opmerkin gen te maken. Ze had de indruk, dat er zich een licht ironische uitdrukking in Ama deus' ogen vertoonde. Gusti, die een manhaftig patriot was, wilde weten, nog voor hij wist, wat Atlantropa eigenlijk was. hoe 't zich tegenover Zwitserland verhield .Amadeus moest daar wel mee sympathiseren, want het was in de eerste plaats zijn lief de voor zijn land geweest, die hem ertoe gedreven had een voorvechter van Atlantropa te worden. „U bent natuurlijk een expert in de economie", hoorde Pauline hem tot haar man zeggen. „Ik ben maar een ingenieur. Maar het wil me voor komen, dat ons kleine land meer dan de andere landen afhankelijk is van de algemene voorspoed in heel Euro- Da. Ons land is, om te kunnen leven, in zeer hoge mate afhankelijk van omstandigheden, die buiten onze geo grafische grenzen hun beslag krijgen. Het wil me dus voorkomen, dat we bij een beschouwing van onze volks huishouding en van de toestand, waar in Europa zich bevindt, tot de con clusie moeten komen, dat we heden tendage in een zeer beroerde situatie verkeren". „Wacht een ogenblik", sprak Gus ti, „ik ga daar niet helemaal mee akkoord". „Dat is van geen belang, mijn heer", onderbrak Amadeus hem kort af met ontwapenend gebaar, „als we 't er maar beiden over eens zijn, dat ons Zwitserland een lid van de Euro pese statenfamilie is en dat moet blij ven". „Dat bestrijd ik natuurlijk niet". „Nu, in dat geval hebben wij net zoveel met Atlantropa te maken, als dit het geval is met Duitsland, Enge land, Frankrijk, Italië en de rest van Europa". „Behalve dan, dat we een neutraal land zijn". „Neutraliteit vult de buik van ons volk niet, als er een oorlog komt", merkte Amadeus op. „We zijn ook goed door 'de laatste oorlog heengekomen, waar of niet?" „Ja gelukkig wel", stemde Ama deus toe met een hopeloze blik op Paulines man en niet zonder een in nig medelijden met Pauline. Hij begon te beseffen, dat Pauline onmogelijk de gelukkige vrouw van zo'n man kon zijn. Maar hij, Ama deus, had toch geen recht er zulke gedachten en speculaties op na te houden. Hier stond het echtpaar. De man maakte nog niet zo'n heel slech te indruk. Hij had natuurlijk ook zijn goede kanten, anders zou ze hem niet hebben genomen. Amadeus bezat ge noeg goede hoedanigheden om in staat te zijn gemakkelijk in de goed heid van anderen te geloven. „Ik voor mij ben de mening toe gedaan", hernam hij na een kort stil zwijgen, „dat onze neutraliteit een vrije gave van de hemel aan ons is. Die neutraliteit moet tot gevolg hebben, dat we met een onpartijdig, welwillend oog andere volken be schouwen, die om redenen, die Atlan tropa volledig erkent, mogelijkerwijs niet passief kunnen blijven in onze wereld, zoals die nu eenmaal is. Neu traal of niet; we behoren tot Europa en Europa's lot is het onze. Europa dat betekent mensen zonder ruimte, terwij Afrika omgekeerd een ruimte zonder mensen is". „Ik weet niet meer van Afrika, dan wat ik er over gelezen heb", sprak Gusti, „maar ik besef, dat de wanor de, die er op het ogenblik in Europa heerst, zijn politieke en economische oorzaken heeft". „Dat is zo", antwoordde Amadeus, „maar er zijn ook nog andere oorza ken en wel sociale, geografische, re ligieuze en etnografische. Zoveel oor zaken als u maar verkiest. Zogenaam de ideologieën (wat een hatelijk woord) spelen een rol". „God zij geloofd, dat we Zwitsers zijn". Die woorden ontsnapten Freddy met een lang opgekropte zucht. „Wat ben jij toch een filister!" riep Pauline. Haar opgewekte lach schalde door de kamer, toen ze naar de mannen toe- stapte. „Jullie kunt hier staan argumente ren tot de jongste dag, maar het lijkt me veel beter, mijnheer Müller, om nu Gusti en Freddy uiteen te zetten, wat Atlantropa eigenlijk is. Zijn we hiervoor niet bij elkaar gekomen? En luister dan alsjeblieft Gusti en val mijnheer niet de hele tijd in de re de". „Och, Poulet, wat begrjpen vrou wen nu eigenlijk?" „St", fluisterde ze met haar wijs- s vinger aan haar lippen. „Daar ginds 5 op de Atlantropa-tentoonstelling zijn i dames aan het werk". Gusti keek zijn vrouw met een uit- s drukking van komische wanhoop aan. E „Nu dan", hernam Amadeus, „At- E lantropa betekent, zoals ik al gezegd E heb, „Continent van de Atlantische 5 Oceaan" Afrika en Europa verenigd 5 tot één continent een Europese 5 Monroeleer als ge wilt dat is At- 5 lantropa". »„En wie zal er over dat continent 5 regeren?" vroeg Gusti. „Ik vrees dat dit niet opgedragen S zal worden aan onze Bondsraad", ant S woorde Amadeus met een brede s glimlach. „Niemand zal er over re- S geren. Ieder volk, iedere staat zal S zichzelf regeren, zoals dat ook nu het 5 geval is". „Maar er moet toch iemand zijn, S die dit plan zal moeten leiden", viel s Pauline hem in de rede, om het ini- S tiatief uit handen van haar man te s nemen. „Natuurlijk". „Wie dan?" „Het Commissariaat van Atlantro- 5 pa, de Verenigde Krachtwerken van s Europa en Afrika onder een interna- s tionaal mandaat". Gusti vouwde zijn handen op zijn rug. (Wordt vervolgd) E 3708. Het had vrijwilliger Buck stellig goed gedaan, indien hij op zijn reis door het Onbekende eens had kunnen horen, hoe hartverwarmend er over hem ge sproken werd. Als verstokt vrijgezel zou hij er even wel raar van opgekeken hebben, dat de jongste zuster van zijn gastheer verliefd op hem was geworden. Hij zou het vermoedelijk nooit geloofd hebben. Maar hoe dan ook, alles wat zich buiten die scherm-kubus af speelde was hem totaal onbekend. Waarvan was hij zich op dat moment dan wel bewust? Het antwoord op die vraag valt moeilijk te geven, doch later vertelde Buck zo goed mogelijk alles wat hij zich van het ex periment herinnerde. In het midden van de kubus staande, zag hij hoe David het krachtveld instelde en de voltmeter regelde. Hij zag de drie vrienden buiten de glazen wand plotseling vervagen tot niets. Het ge knetter der vonkjes ging over in een daverende donder slag, die hij meer voelde dan hoorde. Een verblindend licht omhulde hem, het leek alsof hij het kruispunt vormde van bliksemstralen van miljoenen volts en zijn hele lichaam geladen was van elektriciteit, zodat de haren op zijn hoofd overeind gingen staan. Iedere zenuw en iedere spier protesteerde, maar toch voelde hij geen pijn. Opeens was het licht verdwenen en hij zweefde in een steeds zwarter wordend niet... Hij be gon te vallen... eindeloos... Eeuwenlang duurde zijn val, tot hij het bewustzijn verloor. DEN HAAG De VARA-rubriek „Achter het nieuws" is gisteravond begonnen een publieke vraag te stel len, die telefonisch beantwoord moest worden. Ofschoon de tijd voor beant woording zeer kort was op de vraag of men met harttransplantaties moet door gaan, slaagden 1443 telefoonabonnees er in, een van de twee nummers van de VARA in Hilversum te bereiken. Uit deze 1443 antwoorden bleek, dat 54 pro cent van de kijkers de vraag met ja beantwoorden en 46 procent met nee. Bij deze uitslag werd toegevoegd dat nog honderden geprobeerd hadden de VARA te bereiken, doch daarin niet waren geslaagd. Door de geweldige drukte die ont stond in reactie op de VARA-vraag over de harttransplantatie blijkt het telefoonverkeer van en naar het Gooi gisteravond ernstig gestoord te zijn ge weest. De VARA had geen ruggespraak ge houden met de PTT en de PTT kon op geen enkele storing ingrijpen, omdat het telefoonverkeer volledig geautoma tiseerd is. Blijkens een mededeling van de PTT is het niet uitgesloten dat er door de overgrote drukte schade is toegebracht aan de gloednieuwe auto matische centrale van Hilversum. De ze kwestie wordt nog nader onderzocht. De VARA-televisie zat gisteravond wat je noemt goed in de kinderen. Eerst liet Milo Anstadt een aantal Russische schooljongens en -meisjes zien in zijn eerste, interessante documentaire over het leven in de Sovjet-Unie, waarin hij naast waardering voor tekenen van vooruitgang ook kritiek had op denkwij zen en gedragingen, die gedeeltelijk ook voor hem en zijn mannen bij hun tocht door het land belemmeringen zouden hebben opgeleverd. In „Achter het nieuws" besteedde men vervolgens aan dacht aan een elf-jarig meisje, dat haar aan een ongeneeslijke ziekte stervende vader, haar min of meer debiele broer en haar kleinere broertje wekenlang had moeten verzorgen. Tenslotte kregen we in dezelfde rubriek ook nog beelden te zien van de wijze, waarop men in Amerika moeilijk opvoedbare kinderen benadert. Deskundige prof. dr. F. Gre- wel wees in zijn commentaar onder meer op het feit, dat er in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie ook veel be langrijk pionierswerk op dit gebied wordt verricht. De vertoning van het „Mondo Cane"-achtige filmpje kreeg daardoor wel iets overbodigs. Men kan zich ook afvragen, hoezeer de band tussen „Achter het nieuws" en haar kijkers wel wordt verstevigd, wan neer die kijkers een aan het einde van de uitzending gestelde vraag alleen maar met „ja" of „nee" mogen beant woorden. Temeer omdat de telefoneren- den noch representatief zijn voor de mening, noch voor de kwantiteit van het aantal al dan niet bellende kijkers. De PTT blijkt er bovendien hinder van te ondervinden. Een gering verschil tussen de percentages „ja" en „nee" kan hoogstens aanleiding zijn tot een uitvoe riger behandeling van het aan de orde gestelde onderwerp. Het contact met de kijkers lijkt me echter beter gediend met het laten opbellen tijdens de uit zending, wat „Achter het nieuws" al eens eerder met veel succes en een voor de kijker boeiend resultaat heeft ge daan. J. v. d. K. ROTTERDAM Toon Hermans voert op het ogenblik onderhandelin gen met een Engelse theateragent voor een optreden in Londen, dat door de BBC zal worden opgenomen. Boven dien zijn er besprekingen gaande voor een tournee van Toon door Canada. Dit alles is gestimuleerd door een ar tikel over Toon Hermans van de in Amsterdam wonende Amerikaanse 35. „Goed werk, Tsjiao Tai", zegt Rechter Tie, als hij sommige passages van het rapport nog eens heeft overgelezen. „Laten we nu eens zien wie er zoal in aan merking komt als de moordenaar, want de feiten schij nen inderdaad op een moord te wijzen. Allereerst Seah zelf. Hij was het best in de gelegenheid om de zwaarden te verwisselen". De Rechter ziet Tsjiao Tai's verbaasde gezicht en legt uit: „Zijn motief is dan ja loezie. Misschien kon hij het niet verkroppen dat zijn vrouw een kind had uit een ander huwelijk. Onze twee de verdachte is natuurlijk Lau". „Lau?" roept Tsjiao Tai uit. „Wat had die dan voor reden?" „Begrijp je dan niet dat Lau niemand anders is dan de vroegere man van mevrouw Seah?" zegt Rechter Tie. „Lau was vroeger in Woe-yie met een actrice getrouwd bij wie hij zelfs een kind had, zoals Hoe Ta-ma vertelde. Al les klopt. Welnu, Lau kan ook jaloers zijn geweest, omdat mevrouw Seah niets meer van hem weten wil de. Maar waarschijnlijk is dat niet, omdat hij tegen woordig meer belangstelling schijnt te hebben voor de dochter. Ook deze dochter en mevrouw Seah mogen we trouwens niet meteen uitschakelen als verdachte. In hun geval zie ik wel geen duidelijk motief, maar vergeet niet dat ze in twee werelden leven. Op de planken spelen ze koninginnen en grote figuren uit on ze geschiedenis. I het dagelijks leven zijn het arme drommels, die met de grootste moeite hun rijstkom gevuld houden. Zoiets kan funest zijn voor het karak ter. Laat alle betrokken personen maar meteen naar de grote ontvangstzaal brengen, Tsjiao Tai". 5. Op weg naar het huis van Professor Starreveld wriemelde Tekko zich door een wirwar van nauwe en bochtige straatjes. Hij hoopte door deze manoeuvre zich van het hinderlijke tweetal te ontdoen. Maat toen hij na korte tijd merkte, dat zijn achtervolgers geen kamp gaven, besloot hij uot drastischer maatregelen over te gaan. En toen hij bij een driesprong geko men een duister portiek vond. /erschool hij zich vlug daarin. „Zo, laat ze nu maar komen!" mompelde on ze vriend en dreigend zwaaide hij de wandelstok met de zilveren knop alsof hei een knots was. „Ik zal die heren voor zijn. De eerste klap is een daalder waard" Maar tot klappen uitdelen kwam het niet. Toen Alfredo en Glupo druk fluisterend ook op de driesprong waren aangekomen en onze vriend noch in de ene noch in de andere straat zagen bleven zij verrast stilstaan om even later linksaf te slaan, inplaats van rechtsaf zoals Tekko gedaan had. „Kom waar blijven ze nu?" gromde Tekko strijdlustig. „Zeker onraad geroken?! Ah, daar gaan ze! Kijk ze blijven stilstaan! Wat nu? Ik kan hier toch niet blijven staan tot die lui belie ven door te lopen! Weet je wat? Ik ga gewoon verder. Misschien is het wel inbeelding van me geweest, dat zij mij nagelopen hebben! Enfin, ik zal het wel mer ken!" HILVERSUM I 18.00 Kerkorgelconcert (opn.): klas sieke en moderne muziek. 18.30 Nieuws en weerpraatje. 18.45 Actualiteiten. 19.05 Lichte grammofoonmuziek voor de tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: licht muziekprogramma. 21.15 Moeder van de Guerilla, hoorspel. TROS: 22.00 Jazzmuziek met commen taar. 22.30 Nieuws. 22.40 All In. geva rieerd programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.15 Commentaar op informatie. 18.20 Uitzending van het Gereformeerd Politiek Verbond. 18.30 Hee: een programma voor onvolwasse- nen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 De Neder lander van morgen, lezing. 19.30 Nws. 19.35 Criterium, kunst nader beschouwd. 20.00 Revolutie: klankbeeld. VARA. 21.00 Stereo: Nederlands Blazers En semble: moderne en klassieke muziek. 21.50 Strijksextet (opn.): klassieke mu ziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten. 22.55 Prettig weekend: licht platenpro- gramma 23.55-24.00 Nieuws. NEDERLAND I. NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltelevi sie. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. AVRO: 19.07 In kleur: Luipaard op schoot. 19.30 In kleur. De vliegende non, TV-film. STER: 19.56 Reclame. NTS: ?0.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. AVRO. 20.20 AVRO's Televizier. 20.50 Zo zingt de Jordaan, muzikaal amus.progr. 21.30 In kleur: Voor de vuist weg. NTS: 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS. 19.00 Journaal. 19.03 Week journaal (met titels voor slechthorenden). 19.25 Open oog: tips voor het vrije weekend. 20.00 Journaal en weeroverzicht. STER: 20.16 Recla me. NCRV: 20.20 Vidocq, politiefeuille- ton (dl. 7). 20.45 Internationaal gezien: amus.progr. 21.30 Farce Majeure. 21.50 Hier en nu: act.rubriek. 22.10 Het an dere Viëtnam, filmreportage. NTS: 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr.muz. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Stereo: Mod. kamer- muz. (opn.). 8.00 Nws. 8.10 Muz. v. Het Leger des Heils (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.15 Muzaiek. gev. muz.pr. en kunstkroniek. (9.35 Water standen). 11.00 Nws. 11.02 Liturgie en secularisatie lez. 11.15 Soli sten kamer: muz. vraaggesprek. KRO: 12.00 Stereo. Country anfd Western Express (gr.). 12.15 Marktber. 12.17 Overheidsvoorlich ting: Exportiviteiten. Nws., wenken en adviezen op exportgebied. 12.27 Med. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegende schijven; platenpr. voor de militairen. KRO: 14.00 P. M.. fam.-pr. (16.00-16.02 Nws.). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Boekbespr. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM II VARA: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag, lez. VARA: 8.00 Nws. 8.10 van de voorpag., persoverz. 8.15 ZO 135, gev. pr. 10.30 Sores van Dorus (herh. v. 3 jan. 1968). 10.50 Weg wijs: tips voor trips en vak. 11.00 Nws. 11.02 Finale van het Britse Brassband Concours 1966 in de Royal Albert Hall te Londen. 11.25 Oosteuropese kroniek. 11.45 Stereo: Metropole ork. 12.15 Voor nu en later, bespr. v. problemen op het terrein v.d. soc. wetgeving. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Tussen start en finish: act. sportnws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teen agers. 14.00 Voor de jeugd. 14.40 Ra dio Jazz Magazine. NRU: 15.00 Wel vaart en democratie, klankbeeld. 15.30 Volksmuz. uit Polen. 16.00 Nws. 16.02 Zestig jaar jazz: gesprekken. VARA: 16.30 Stereo: Meisjeskoor. 15.50 Uilen spiegel: studentenpr. 17.10 Li. instr. trio. 17.30 Radioweekjournaal. HILVERSUM III KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gev. pr. (10.00 en 11.00 Nws.). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Skivatoon: li. pr. NCRV. 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuidzee-serenade. 14.00 Nws. 14.02 T(w)ienerama: pr. voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Halte: pr. voor twintigers. 15.30 Country and Western muz. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Licht voetig: li. platenpr. 17.00 Nws. 17.02- 18.00 Hier en nu: de wek. sportshow en li. gr.muz. Vrijdag 12 januari 1968. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal. 10.20 Ca baretprogramma. 12.00-12.40 Actualitei tenkroniek. 12.40-14.15 Eurovisie: Inter nationale skiwedstrijden te Grindel- wald. 16.40 Journaal. 16.45 Beatmuziek. 17.55 Overzicht middagprogramma's voor de komende week. 18.00-18.05 Journ. (Regionaal programma: 18.05 Actualiteiten. 18.19 Das Freitagsmaga- zin. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Actuali teiten. 19.26 TV-film. 19.59 Programma overzicht. WDR. 18.05 Jazzmuziek. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und Heu- te. 19.10 TV-film. 19.40 Volksmuziek uit China). 20.00 Journaal, weerbericht en wintersportberichten. 20.15 Kritisch commentaar. 21.00 K. Verratene Ver- rater, detective-film. 21.50 Journaal, weerbericht en wintersportberichten. 22.05 Reportages uit Bonn. 22.20 Gi deon, TV-spel. 0.10 Journaal. DUITSLAND II 17.40 Wintersport-weerbericht. 17.45 Nws. en weerbericht. 17.50 Sport. 18.20 Lichte muziek en actualiteiten. 18.55 K: Tammy, TV-film. 19.27 Weerbericht 19.30 Nws. en actialiteiten. 20.00 Das Goldstük, detectieve-spel. Aansl. Nws. 21.00 Cabaretprogramma. 21.40 Infor maties en meningen van buitenlandse correspondenten. 22.25 Nws. weerbe richt, actualiteiten en wintersport- weerbericht. 22.55 Interland ijshockey- wedstrijd te Landshut. journalist Jules Farber in de Herald Tribune. Naar aanleiding hiervan is ergrote kans dat de Amerikaanse tournee van Toon Hermans drastisch wordt gewij zigd. Alvorens op het Newyorkse Broadway op te treden, zou Toon Her mans eerst nog in enkele andere Ame rikaanse steden voor het publiek ver schijnen, waaronder Boston en Chica go. Door de nieuwe aanbiedingen is het niet onmogelijk dat Toon rechtstreeks van Londen naar New York reist. Het is mogelijk dat hij de zaak na der uit te doeken zal doen in „De Vuist" van Willem Duys, die hem ge vraagd heeft in zijn televisieprogram ma dat de AVRO vanavond om half 10 op Nederland 1 uitzendt. HILVERSUM De NTS zendt dins dag 16 januari in haar programma Denkbeeld (Nederland 2), 21.10 uur) een exclusief interview uit met de de ze week afgetreden kardinaal Ottovia- ni. De kardinaal was hoofd van de con gregatie voor de geloofsleer. HILVERSUM De heer H. Algra Is benoemd tot voorzitter van de Stich ting Radio Nederland Wereldomroep in de plaats van de onlangs overleden oud-burgemeester van Amsterdam mr. A. J. d'Ailly. iHiimiiimiiiMiiHiminiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuii immiiiiimiiimiiiiiiiiiHi Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 103% 10313 Nederland 1966 61 99 99A Nederland 1967 61 99% 99A Nederland 1967 6 96A Nederland 1965-1 53 94% 94% Nederland 1964-1 51 90% 90% Nederland 1964 5 88% 8813 Nederland 1958 44 88% 88V2 Nederland 1964 44 94% 95 Nederland 1959 41 86V« 87% Nederland 1963-1 41 84 84 Nederland 1961 4 84 84% Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell. 1947 34 72% Nederland 1951 34 90V2 Nederland 1953 1-2 34 83% Nederland 1950 1-2 31 74% Nederland 1954 1-2 31 76 Ned. grootb. obl. 1946 3 82V« Ned. dollarlng. 1947 3 86 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 85% id. 30-jar. 1958/'59 44 87% H.V.A.-mijen ver. a. 118% 118% A.K.U. a. 66.1 65.2 Delimij. f. eert. 88.3 88 Hoogovens n.r.c.v.a. 122 121.2 Philips gem. bezit. v. a. 126.9 126.3 Unilever c.v.a. 112.2 111.8 Kon. Zout-Organon 159.8 159.6 Dordtsche Petr. a. 696 691 Kon. Pe'T. f. a. 154.3 153.4 ILA.L. a. 76 V» 75% Java-China p n.r.c.v.a. 172Vt 172% K.L.M. a. 235.5 240 Rotterd Lloyd a. 140 138 Scheepvaartunie a. 128% 129V» Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 94% 95% Bank v. N.G '58 1-2-3 43 86 Vi 86V« Nat Bk. v. Midd.Kr '66 7 100 100% Nat. investeringsb. '65 53 94% 95 Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 91% Alb. Heyn wdlobL '55 4 129% Bijenkorf 6 97 Va Co-op Ned. r.spaarbr. 147 Ned. Gasunie 1966 64 99V« 99 Va Ned. Gasunie 53 94H 94H Philips dir. 250-100 '51 4 77% Pegeir 1-2 1957 6 96% 96A Pgem 1957 6 97% 97% K.L.M. 15-jarig 5 93% 93% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90% 90Va A.K.U. f1000 44 90«/s Berghuizer Pap.fabr. 44 94 94% (Slotkoersen van gisteren) Gelder Zonen v. 43 Hoogovens 53 Alg. Bank Ned. a. Amrobank f 20,a. Nationale Ned. cert Ned. Credietb. aand. b. 90% 90% 118% 117% 227 22572 46.5 46.5 598 603 175% 175% 87.1 87.8 179 179% 1325 1325 407 406 208 208 100 74 73 193.3 193.2 368 369% 469 461 645 641 795 117 348% 308 587 67% 438 168 118 705 135% 624 158 785 117 350 303 Ned. Middenstandsbank a. Slavenburg's Bank a. Albert Heyn a. Amstel Br. n.r.c.v.a. Bergh en Jurg. f 250-1000 a. Blaauwhoed a. Blijdenst-Will. f 1000 nreva Bols Lucas a. Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. Buhrmann-Tetterode a. Bijenkorf n.r.c.v.a. Calvé c.v.a. Drentsch-Overijs. Houth. a. D.R.U. a. Elsevier's Uitgeversmij. a. Erdal mij. v. Wasverw. a. F.xcelsior metaalbuizen a. 67% 70 Fokker a. 438 440 Gazelle Rijwielfabriek a. 168 170 Gelder Zonen, van a. 118 116% Gist- en Spiritusfabriek a. 705 708 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 135% 133 Heineken's Bierbr. aand. 624 621 Holec aand. 158 158 Interratio aand. 314 Kon. Ned. Papierfabr. a. 56 57 Kon. Ned. Textielunie eert. 160% 160% K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 96 95 Meteoor Beton a. 330 328 Misset, Uitgeversmij. a. 116 119% Naarden Chem. fabr. a. 387 384 Naeff gebr a. 535 533 Nedap ned. app.fabr aand. 153 153% Ned. Kabel fabrieken aand 302 296 Nelle, wed. J. van aand. 360 355 Nyma n.r.c.v.a. 23% 23% Niiverdal-ten Cate a. 88 88% Overz. Gas, nat bez. v.aJ. 98.2 99 Pal the a. 61% 61 Pont Houthandel a. 179 179 Reesink en Co. a. 164% 164% Scheveningen Expl.miji. a. 29.9 29.3 Schokbeton aand. b. 197 195 Scholten Carton en Pap. a. 245 245 Schuppen Sajetfabriek a. 93 Simon de Wit aand. b. 457 447 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 695 688 Technische Unie a. 270 260 Thomassen/Dr.-Verbl. La. 113.4 113.3 Twentsche Kabelfabriek a. 358 356 Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramwjnij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f 50 a. Robeco f50 a. Rolinco L Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert R.CA. cert. Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert. U.S. Steel (10) cert. Woolworth cert. British Petrol. 1966 74 Rott. Rijn Pijpl.mij. 5* Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. eert Edy emaille a. Krasnapolsky, L a. Lips en Gispen eert. VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 152.80; Unüever 112.50; Philips 127.80; AKU 65.80. 22% 22 107% 107% 185 180 170 167% 149 149% 145 145 69»% 71 480 480 161 161 812 84% 777 631 645 187 229.2 219.9 400.5 103.6 56% 120% 33% 56% 46% 33 62% 50% 82% 156 99 83% 45 64% 51% 44% 67 34% 42% 26% 101% 94 93% 86 91 114% 143% 142% 77% 61.5 130% 775 631 650 186.5 229.4 219.9 401 103.2 56A 120 32% 55% 45% 32% 51% 87 155% 98% 82% 44% 64% 51% 44% 67% 34% 41 25% 102 94 93% 86% 91% 112% 142% 143 78 61.5 130% AMSTERDAM. 11 jan. De interna tionale waarden hebben vandaag, even als woensdag, wederom op alle fronten met koersverliezen genoegeh moeten nemen. Dit door geringe verkoopop drachten van het publiek in een zeer rustige markt. De houding van het pu bliek alsmede die van de beroepshan- del was zeer gereserveerd. Philips opende 70 cent lager op 126.30. AKU, Unilever en Kon. Olie gaven ieder ruim een gulden prijs op resp. 65.10, 111,30 en 153.10. Hoogovens werd onveran derd op 122 geadviseerd. Na de ope ning trokken de koersen wat aan waar door Philips verbeterde tot 126.40, Uuni- lever kwam 111.70 en Kon. Olie deed 153.40. De markt stopd opnieuw onder in vloed van de lagere slotkoersen in Wall Street alwaar ook de Nederlandse fond sen zwak waren. De computeraandelen gaven op de New Yorkse beurs een goed koersherstel te zien na de voor gaande zwakke dagen. Sperry Rand sloot 2 5/8 dir. hoger. In de scheepvaartsector was het be duidend kalmer vergeleken met de voorgaande beursdagen. Alleen het aandeel Kon. Boot kon zich verbeteren en wel met een vol punt tot 101 3/4. Dit door aanhoudende speculatieve vraag van het publiek op gunstige dividend verwachtingen. Holl.-Amerikalijn gaf opnieuw een koersdaling te zien met ruim één punt tot 75 1/2. De overige scheepvaartwaarden waren slechts een weinig lager. Ook de cultures moesten terrein prijsgeven, zij het in geringe mate. De Staatsfondsenmarkt gaf meren deels een licht koersherstel te zien bij kalme handel. Morgen, vrijdag, staat de inschrijving open op f 100 min 61/* pct.obligaties Ned. Gasunie tegen 99 1/4 pet. Toen deze lening de vorige week werd aangekondigd, was men ter beur ze van mening dat hiervoor zeer ruime belangstelling zou bestaan. Thans is men op het Damrak van mening, dat de lening er denkelijk met de hakken over de sloot zal komen. Dit naar aan leiding van de veranderde algehele marktconstellatie. Aandelen Centrale Suiker Maatschappij waren een paar punten lager op 427. De handel in claims-Wessanen begint op maandag 15 januari. De Amerikaanse afdeling ter beurze krijgt er een nieuw fonds bij. Op don derdag 18 dezer zullen voor het eerst worden verhandeld certificaten Ameri can Photocopy Equipment Company (Apeco). In 't verdere beursverloop trok AKU aan tot 65.60. Philips sloot op 127.50 ofwel 2 dubbeltjes boven het voorgaan de slotniveau. Unilever deed bij het scheiden van de markt 112.10 en Kon. Olie 153. In de scheepvaartsector ver beterde Scheepvaart Unie tot 129V2. In de lokale sectoren waren de koers dalingen in de meerderheid. Simon de Wit gaf 10, Bijenkorf beheer en Van Nelle, ieder vier punten prijs. Hollsoc daalde 9, Bührmann 8, Calvé, Techn. Unie en Bensdorp ieder 10 punten. Ver. Glas Wérd Vijf punten lager afgedaan. Kluwer daalde drie gulden, terwijl El sevier en de Spaarnestad met koersver liezen genoegen moesten nemen. Aan de winstzijde noteerden wij A.C.F. met f 2.50 en Mulder-Vogem met vijf pun ten. KLM was een paar gulden in her stel na de zeer flauwe voorgaande beursdagen. AMSTERDAM Op maandag 22 ja nuari zal de inschrijving zijn openge steld op nominaal f 3,4 min gewone aan delen Wessanen's Koninklijke Fabrie ken N.V., waarvan de uitgifte zoals be kend zal geschieden tot de koers van 350 pet. De claimhandel, zo blijkt uit 't gisteren verschenen emissie-prospectus, zal beginnen op maandag 15 januari, terwijl storting moet geschieden op don derdag 15 februari. Volgens de geconsolideerde bedrijfs resultaten is de netto-winst in 1967 tot en met 7 oktober uitgekomen op f5,1 min, terwijl dit cijfer over het gehele jaar 1966 f6,3 min bedroeg. Het saldo exploitatierekeningen en opbrengst deel nemingen t/m 7 oktober was f 16.77 min. (geheel 1966: f 21,7 min). De om zet in guldens bedroeg in genoemde pe riode f353 min en het omzetindexcijfer op basis van 1957 is 100 was 229 (over geheel 1966 f 409 min resp. 206). Onge veer een derde van de omzet heeft be trekking op de export en produktie in het buitenland. De investering in 1967 (t/m 7 oktober) beliepen f9,2 min (in geheel 1966 f 6,1 min), terwijl de af schrijvingen f5,9 min resp. f7,6 min bedroegen. Zoals bekend zal het jaar 1967 met 'n iets hoger resultaat kunnen worden af gesloten en zal over het resultaat zeer waarschijnlijk een zelfde dividend van 17 pet worden gedeclareerd. De vooruitzichten voor 1968 zijn re delijk gunstig, mits zich geen versto rende EEG-maatregelen doen gelden en de handel met derde landen zich gun stig kan blijven ontwikkelen AMSTERDAM Commissarissen en directie van N.V. Vernis en Verffabriek v/h Vettewinkel en Zonen delen mede dat de geconsolideerde netto-winst over het afgelopen boekjaar 1966/1967 f 1.572.389 (v.j. f 1.516.848) bedraagt. Aan de algemene vergadering van aandeelhouders zal worden voorgesteld over het afgelopen boekjaar een divi dend van 14 pet (v.j. 13 pet) uit te ke ren. AMSTERDAM, 11 jan. Londen 8.68è—8.681; New York 3.60A—3.60 Montreal 3.331—3.34; Parijs 73.174— 73.224; Brussel 7.244—7.25; Frankfort 89.89—89.94; Stockholm 69.724—69.774; Zürich 82.914—82.964; Milaan 57.644— 57.694; Kopenhagen 48.3148.36; Oslo 50.411—50.464; Wenen 13.914—13.92Vi; Lissabon 12.613—12.634.

De Vallei | 1968 | | pagina 2