Veenendaals dagblad „Wijze mannen" gaan in K.V.P. bemiddelen Nood kwartet Buiten RADICALEN HEBBEN GEEN BEZWAREN UZ Dokter na t.v.-iiitzending in arrest MACHINAAL PAARD P ar tij zuivering in Joegoslavië Vorm van samenwerking van 40 scheepswerven Zonder schip terug-wel geld V.S. stellen Cambodja gerust Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei REIN VEENENDAAL Ter oplossing van moeilijkheden hij samenstelling van partijbestuur AKU werft weer personeel aan Kasperak mocht kwartiertje op Buurtbewoners merkten niets van indringers Vierhonderd leden verwijderd Vorst hinderde treinverkeer Langewijk nog in 1968 dicht Koffer leidde politie naar dievenbende Vannacht -20 tot -22; morgen onvast INSPECTIE REMMEN VAN CHEVROLETS Wildbalans VERTROUWELIJK TERUGGETROKKEN Harttransplantatie VROUW BEROOFD DRAMA IN LONDEN Swift gaat Rusland honderdduizend paar schoenen leveren COÖPERATIE „WERFBELANGEN" ($>GF¥WCHT IN AVEREEST Monteurs gewond bij Verolme GEEN SCHENDING NEUTRALITEIT Achtervolgen Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhènen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine «annonces .Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. ÏATERDAG 13 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. II Mr. J. M. L. Th. CALS is van 1965 tot november 1966 minister president geweest. Hij struikelde in de Nacht van Schmelzer over de kritiek op het financieel-economisch beleid, waarbij zijn geestverwanten in de KVP de boventoon voerden. Van 1950 tot 1952 was mr. Cals staats-secretaris en van 1952 tot '63 minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. PROF. MR. C. P. M. ROM- ME trok zich in februari 1961 terug uit de politiek, nadat hij van 1946 af de Kamerfractie van de KVP had aangevoerd. Op scherp zinnige wijze heeft hij toen vele ma len dreigende breuken geheeld. Prof. Romme was voor de oorlog, in 1937 minister van Sociale Zaken in het vierde kabinet-Colijn. Hij is ruim 71 jaar. De heer J. H. J. MAENEN is bijna zes jaar lid van de Tweede Kamer voor de KVP. Hij is afkom stig uit Limburg, waar hij ook voor zitter was van de Katholieke Arbeidersbeweging. De heer Maenen kwam in 1955 in de landelijke poli tiek, toen hij tot lid van de Eerste Kamer werd gekozen. Zeven jaar later verhuisde hij naar de andere kant van het Binnenhof. MR. K. T. M. VAN RIJCKE- VORSEL heeft in de Tweede- Kamerfractie van de KVP steeds een eigen plaats ingenomen. Zijn populariteit bleek in 1959 hij was inmiddels zeven jaar Kamerlid toen de KVP hem op een niet ver kiesbare plaats zette. Met ruim 91.000 voorkeurstemmen werd mr. Van Rijckevorsel in de Tweede Ka mer herkozen. EMMEN De Algemene Kunstzijde Unie gaat na een personeelsstop van ongeveer twee jaar weer nieuw produk- tiepersoneel aantrekken. Dit is bestemd voor de fabrieken in Breda, Emmen en Emmercompascuum. Het gaat om en kele tientallen werknemers. Deze ontwikkeling bij de AKU zal vooral in het noorden met vreugde worden begroet. In de streek waarin Emmen ligt is het percentage van de werkloosheid namelijk tot ruim vijf tien gestegen. De oorzaak voor de personeelsuit breiding is dat de markt van een aan tal produkten van de AKU weer wat aantrekt, waardoor in diverse produk- tie-afdelingen vacatures zijn ontstaan. Het personeelsbestand van de AKU is de laatste twee jaar met tweeduizend mensen gedaald. DETROIT General Motors in de Ver enigde Staten heeft de eigenaars van 35.250 Chevrolet „Chevelles" 1968 gead viseerd hun auto's voor inspectie van de remmen naar de garage te brengen. Donderdag ging, eveneens in de Ver enigde Staten, een dergelijk advies uit van Volkswagen voor 42.000 auto's van het model 1968. \Tolgens goede gewoonte maakt de rechtgeaarde weidmah bij het ten-einde-lopen van het jaar een staat je op van het in zijn revier aanwezige wild. Zowel de bezetting van klein-, veer- als grofwild laat zich door des kundigen met vrij grote nauwkeurig heid schatten en als dan later in het jaar*de meer precieze hertenteliingen door Faunabeheer worden gehouden, weten we aardig goed, waar we met de levende have aan toe zijn. Wonder lijk genoeg valt het dan vaak mee (öf tegen, het ligt er maar aan, aan welke kant ge staat!). Toen ik laatst las, dat de beheerder van de Edese bossen be cijferde, dat er daar 132 stuks grof wild leefden, kon ik met zulk een mooi aantal volkomen vrede hebben, evenals met de verhouding van de mannelijke tot de vrouwelijke dieren (33 m., 29 hinden, 11 smaldieren, 25 kalveren en toekomstmuziek van 34 di.). Voorts namen we kennis van de wildbalans, zoals die door de directeur van ons Nationale Park voor de „Hoge Veluwe" 'werd opgesteld. Na het nood zakelijke afschot van het huidige jachtseizoen in de e.v. wintermaanden becijfert men daar de grofwildpopula- tie op 135 edelherten. 125 moeflons, 65 reeën en 100 wilde zwijnen, alles enigszins approximatief, want de jacht duurt nog even voort. Overal is men ijverig bezig deze waardevolle garne ring van bos en heide een draaglijk bestaan te garanderen, want vooral bij sneeuw kunnen de dieren het zonder menselijke hulp moeilijk stellen. DEN HAAG Een commissie van goede diensten uit de K.V.P. zal een onderzoek instellen „naar de mogelijkheden tot oplossing van de moeilijk heden bij de bestuurssamenstelling in de K.V.P." De commissie bestaat uit mr. J. M. L. Th. Cals, prof. mr. C. P. M. Romme, J. H. J. Maenen en mr. K. M. van Rijckevorsel. Zij is gevormd op voorstel van de voorzitters van de beide katholieke fracties uit de Tweede- en Eerste Kamer, drs. W. K. N. Schmelzer en H. M. van Lieshout, na overleg met partij voorzitter mr. P. J. M. Aalberse 13-1-1968 A. B. WIGMAN Voor het vertrek van de heer Aalber se naar Engeland, twee dagen geleden, zijn de radicalen in de K.V.P. op de hoogte gebracht. De woordvoerder van de Bogaersgroep, drs. J. M. Aarden, is tijdig ingelicht. Hij werd opgebeld door drs. Schmelzer, die gisteravond voor 'n korte wintersportvakantie naar Zwit serland is vertrokken. Van de kant van de radicalen is ken nelijk geen bezwaar gemaakt. Anders zou het instellen van deze commissie geen enkele zin hebben gehad. Behalve drs. Aarden, zijn ook de voorzitters van de drie zuidelijke partijkringen op de hoogte gesteld, van wie bekend was dat zij bezig waren met pogingen om uit de impasse te geraken. Het beraad van deze commissie van goede diensten is vertrouwelijk, zo is gisteren meegedeeld. Over het werk zal niets worden bekendgemaakt zolang dit niet is afgerond. Dit werk zal in de ko mende twee weken gereed moeten ko men. Werpt het enig resultaat af, dan zal een nieuwe kandidatuur moeten wor den opgesteld voor de verkiezing van een nieuw bestuur van de K.V.P. Daar toe komt de bestuursraad 10 februari bijeen. Dit moet dan een tegenkandida- tuur zijn tegenover de officiële en tot nu toe enige kandidatuur die het vorige weekeinde door het partijbestuur na het conflict met de K.V.P.-racHcalén is op gesteld. In het dagelijks bestuur van negen leden kwamen geen radicalen voor. De zen hadden zich teruggetrokken na de botsing over de radicale eis dat drs. P. C. W. M. Bogaers eerste vice-voorzitter moest worden en dat verder nog ten minste twee radicalen in het dagelijks bestuur moesten komen. De tegenkan- didatuur moet uiterlijk 31 januari bin nen zijn, zodat voor die tijd wel iets moet zijn uitgewerkt door de commis sie van goede diensten. Deze commissie heeft geen enkele voorwaarde gesteld voor haar instelling. Zij is vrij in het kiezen van uitgangs punt en werkwijze. STANFORD (Californië) Mike Kas perak, de harttransplantatie-patiënt in Californië heeft al weer 15 minuten rechtop gezeten in een stoel. Niettemin staat hij nog altijd op de lijst van kri tieke gevallen, aldus heeft het medisch centrum van Stanford gisteren meege deeld. Zijn bloeddruk, pols en temperatuur zijn normaal, maar zijn lever- en nier functie onvoldoende. Misschien zal spoe dig weer een kunstnier moeten worden ingeschakeld. De 54-jarige Kasperak wordt nog intraveneus gevoed, maar zijn ademhaling gaat gedurende lange pe rioden zonder hulp van een respirator. Philip Blaiberg in Kaapstad gaat goed vooruit; er is geen ^nkele aanwijzing dat zijn nieuwe hart wordt afgestoten, zo heeft prof. Barnard meegedeeld. Wat zijn keelpijn betreft zei prof. Barnard dat Blaiberg waarschijnlijk een virus infectie heeft opgelopen, waartegen hij behandeld zal worden. ZWIJNDRECHT. De Zwündrechtse politie heeft gisteren een buurtonderzoek verricht in de hoop een spoor te pakken te krijgen van de roofovervallers, die de 23-jarige mevrouw L. Boosten in haar woning vierhonderd gulden hebben af geperst. Geen van de buurtbewoners heeft iets van de indringers gemerkt. De politie heeft niettemin wat tips verzameld, die door de recherche wor den onderzocht. De indringers hebben in de woning geen vingerafdrukken ach tergelaten. Zij hebben tijdens hun actie voortdurend handschoenen gedragen. De rovers zijn op bijzonder koelbloe dige manier hun gang gegaan. Binnens huis droegen zij dikke grijze sokken, waaronder een leren zooltje was ge naaid. Voor zij opstapten bevalen zij mevrouw Boosten de keukengordijnen te sluiten en het tuinpad te vegen, terwijl zij hun overschoenen aantrokken. Afgezien van de bedreigng van haar tweejarig dochtertje, hebben de rovers zich, aldus het relaas van mevrouw Boosten tegenover de politie, bijzonder correct gedragen. Van onze correspondent LONDEN Een dramatisch verlopen televisie-uitzending, waarin 'n Engel se dokter werd geconfronteerd met patiënten die h\j verdovende midde len had voorgeschreven, is gisteren geëindigd met zfo*n arrestatie. Het gaat om de 62-jarige John Petro, die bij voorkeur mensen behandelt die verslaafd zijn aan verdovende en soortgelijke middelen, maar die vreemd genoeg geen gewone prak tijkruimte heeft. Hij heeft zijn patiënten een tijdlang ontvangen in een wachtkamer van de ondergrondse in Londen. De laatste tijd gebruikte hij een kamer in een kelder van een Londens hotel. De arrestatie is gegrond op het niet be hoorlijk bijhouden van een register van de middelen die hij voorschreef. De arrestatie geschiedde in de televisie studio van Rediffusion, 'n commer cieel t.v.-programma. Dr. Petro had juist voor de tweede achtereenvolgen de avond meegedaan aan het pro gramma van de bekende David Frost, de winnaar van de Gouden Roos van Montreux. Frost had Petro op zijn bekende gede gen manier scherp aan de tand ge voeld over allerlei beschuldigingen die er de laatste tijd tegen hem waren ge uit o.m. in de kranten. De tweede avond wks buitengewoon be klemmend doordat er verscheidene patiënten van dr. Petro in de zaal waren. Uit wat deze menselijke wrakken ver telden bleek duidelijk, dat de arts hen niet eens behoorlijk had onderzocht, voordat hij hun zeer grote hoeveelhe den zware verdovende middelen voor schreef zoals cocaïne en heroïne. Zijn ervaring met mensen, die daaraan verslaafd zijn maakte dat onnodig, aldus het verweer van Petro. Na afloop van de tweede televisiecon- Frost nog even met hem na te pra ten. Petro vroeg hem of hij nogeens frontatie met de dokter stond David kon terugkomen om antwoord te ge ven op 'n aantal punten. En Frost antwoordde: „U zult alle kans krij gen." Verder kwam hij niet, want op dat ogenblik werd de dokter gearres teerd. BELGRADO Een grootscheepse zuivering van de Joegoslavische com munistische partij, die door president Tito werd afgekondigd, is in volle gang; partijorganisaties zijn druk doende „ongewenste elementen" uit de par tij te verwijderen. Tito had twee weken geleden gezegd dat de partij voor het negende congres dat eind van dit jaar zal worden gehouden, moest worden gezuiverd. Deze artistieke schepping van de heer G. Wissefr.k. -,iit Anna Paulowna prijkt ui de Voorhal van het Amsterdamse RAI-gebouw, waar maandag de tentoonstelling „Het Landbouwwerktuig 1968" wordt geopend. Het paard is door de technicus in landbouwappara- tuur vervaardigd van machine onderdelen. Waarnemers wezen er op, dat een aantal oude leden van de communis tische partij, die beschuldigd werden de kant gekozen te hebben van de ver oordeelde vice-president Aleksander Rankowitsj, reeds voor de aankondiging van Tito uit de partij waren gezet. Na de aankondiging werd bekend gemaakt, dat Radomir Jovanowitsj Bradonja, een gepensioneerde generaal en een partizanenheld uit de Tweede Wereldoorlog, uit de partij was ver wijderd. Hij werd in april tegen de wens van de partij gekozen tot parle- mentsafgevaardigde en vervolgens werd hem verweten een groep binnen de partij gevormd te hebben. Hij trad af als afgevaardigde, voordat hij uit de partij werd gezet. De partij organisatie in Belgrado heeft meegedeeld, dat ongeveer 400 leden de partij hebben moeten verlaten wegens „vreemde ideologische opvattingen". Het is bekend, dat vele oude partijleden, die de kant van Rankowitsj hadden ge kozen, leden van de partij zijn gebleven, speciaal in de hoofdstad. Aangenomen wordt, dat de bekendmaking van Ran kowitsj op politiek terrein wel grote in druk hebben gemaakt. Ten tijde van zijn zuivering is Rankowitsj ten laste gelegd de geheime politie gebruikt te hebben voor politieke doeleinden en ge pleit te hebben voor een krachtig be leid, voorts zou hij zich hebben verzet tegen hervormingen van de economie en de communistische partij. Aangeno men wordt dat hij ook voor nauwere banden met de Sovjet-Unie was. UTRECHT De nieuwe c.a.o. voor de taxicauffeurs is er nog niet. De be sprekingen, die gisteren in Haarlem tussen werkgevers en werknemers wer den gevoerd, hebben niet tot overeen stemming geleid. Men gaat zich nu eerst 'in eigen kring nader beraden. NIJMEGEN De schoenfabriek Swift in Nymegen heeft uit Rusland een order gekregen voor de levering van 100.000 paar schoenen. Deze op dracht is het resultaat van het bezoek dat een Russische handelsdelegatie be gin december aan de schoenfabriek bracht. De order bestaat uit 20.000 paar da messchoenen en 40.000 paar herenschoe nen van het merk Swift en nog eens 40.000 paar herenschoenen van het merk Robinson. De schoenen moeten in het eerste kwartaal van dit jaar geleverd worden. Volgens de directie van Swift begint de samensmelting van deze fabriek met Robinson duidelijk vruchten af te wer pen. DEN HAAG. Ook gisteren heeft het verkeer in ons land veel hinder on dervonden van de gladheid. De hoofd wegen in Groningen, Friesland, Drente en Overijssel en op de Noord-Veluwe waren plaatselijk glad, terwijl de bin nenwegen in het hele land moeilijk be rijdbaar waren. Bovendien kwam er gisteren in de na middag op diverse plaatsen mist opzet ten, die het zicht beperkte van vijftig tot honderd meter. De treinen hadden gisteravond veel last van de lage temperaturen. Er ont stonden vertragingen die uiteenliepen van vijf minuten tot een half uur. Door de keude bleken tijdens het rijden heel wat portieren te zijn vastgevroren. Op de stations moesten ze met branders weer worden opengemaakt. De bemanning van het in de Golf van Biscaye gezonken Nederlandse kustvaartuig Bonafideis vrijdag in Neder land teruggekeerd. Een vertegenwoordiger van de rederij was op Schiphol aanwezig om een ieder 500 gulden voorschot te verstrekken. Links kapitein Teunèf Sius, in het midden stuurman Rolf Treuren. DORDRECHT Veertig middelgrote en kleine scheepswerven in ons land hebben de coöperatieve vereniging Werfbelangen U.A. opgericht. De bedoe ling ervan is de doelmatigheid en de concurrentie van de bedrijven te verbet- teren. Bjj de ondernemingen werken samen bijna tweeduizend mensen. Werfbelangen wil beginnen met de gezamenlijke inkoop van kleine gereed schappen. Daartoe behoren laselektro- den. laskabel, elektrische kabel, be drijfskleding en -schoenen. „Je staat er verstomd van om welkeomzetten het daarbij gaat". Dit zegt de heer M. Hoebee (47), di recteur van de Scheepswerf de Rijn, voorheen firma P. Hoebee in Dor drecht, die als voorzitter van de coöpe ratie optreedt. Hij deelde mee, dat het initiatief voor deze vorm van samen werking is genomen door de Centrale bond van scheepsbouwmeesters in Ne derland (Cebosine). De Cebosine zegt er zelf van, dat het hier wat 't aantal deelnemende werven betreft, de omvangrijkste samenwerking is die in de Nederlandse scheepsbouw is tot stand gebracht. ZWOLLE Volgens mr. dr. J. Meu- link, lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel, zal de Langewijk in Aver- eerst nog dit jaar worden gedempt. Zoals bekend wordt dit afgedamde stuk kanaal beschouwd als de mogelij ke oorzaak van de geelzuchtexplosie in Avereest. Het waterpeil in de Langewijk zal voorlopig worden verhoogd waardoor de erin uitmondende rioleringsbuizen onder water zullen verdwijnen. ROZENBURG Drie Westduitse monteurs raakten gisteren gewond op de Rozenburgse werf van Verolme. Een van hen moest met ernstige Inwendig letsel worden opgenomen in het Dijk- zigtziekenhuis in Rotterdam. De drie in Bieberach wonende, mon teurs waren voor de fabriek Liebherr bezig op de bulkcarrier Irish Elm met de montage van een kraan. De 27-jari- ge M. Halier stond op een vier meter hoge stelling toen bij het ophijsen van de kraanarm een van zijn armen be kneld raakte en brak. De twee andere monteurs schoten te hulp. Toen zij naar boven klommen, begaf een schraag onder de stelling het. De 54-jarige A. Maurer liep daar bij inwendige kwetsuren op, terwijl de 40-jarige J. Bikker aan het hoofd werd gewond. Na voorlopige verzorging door de medische dienst van de werf werden de drie gewonden naar het Rotterdam se ziekenhuis gebracht. De monteurs Haller en Bikker konden na behande ling weggaan. ADVERTENTIE 1100% SERVICE €N6AaflNTl£ft€TflllNt> IN 0Veftlt6l G0RT5TR.LVEENENDAAL TEL 2456 PNOM PENH Amerika zal al het mogelijke doen om schending van de neutraliteit van Cambodja te voorko men. Dat stond in een communiqué dat gisteren werd uitgegeven aan het einde van het overleg tussen het Cambod jaanse staatshoofd, prins Norodom Si- hanoek en president Johnsons speciale afgezant, Chester Bowles. Ambassadeur Bowles is gisteren in zijn standplaats New Delhi terugge keerd. Bij zijn aankomst op het vlieg veld van de )s*dische hoofdstad zei hij dat de besprekingen met prins Noro dom bijzonder vruchtbaar waren ge weest. Bowles was op verzoek van president Johnson naar de Cambodjaanse hoofd stad gereisd om bij de Cambodjaanse regering de vrees weg te nemen dat Amerikaanse commandanten \rerlof zou den krijgen de Strijdkrachten van de Viët Cong tot op Cambodjaans grondge bied te achtervolgen. Intussen werd uit Pnom Penh verno men dat de Sowjet-Unie en Polen een Amerikaans plan hebben verworpen om de Internationale Controlecommissie uit te rusten met hefschroefvliegtuigen. De helikopters zouden door de Verenig de Staten worden geleverd. Cambodja had zich bereid verklaard het Ameri kaanse aanbod te aanvaarden, mits En geland en de Sowjet-Unie, als voorzit ters van de Conferentie van Genève daarmee ook akkoord zouden gaan. De Internationale Controlecommissie werd in 1954 na de Conferentie van Ge nève samengesteld. Haar taak was na leving van de op de conferentie pver- eengekomen akkoorden inzake Zuidoost- Azië te controleren. De Verenigde Staten boden twee hef- schroefvlietuigen aan om de Interna tionale Controlecommissie in staat te stellen haar taak in het grensgebied van Cambodja en Viëtnan beter te verrichten. M EMMEN De politie in Emmen la op het spoor gebracht van een interna tionale dievenbende door een koffer, die in een tijdelijk onbewoond huia werd aangetroffen. In de koffer zaten zeven filmcame ra's en twaalf fototoestellen met een gezamenlijke waarde van f 20.000. De camera's bleken gestolen te zpn it de etalage van een fotozaak in Hamburg. Eén lid van de bende zit achter slot en grendel. Het is de dertigjarige bouwvakarbeider H. K. uit Ommen, die in de buurt van Hamburg werkt. (Van onze weerkundige medewerker) t f\nder een Noordzee-hogedrukgebied, dat langzaam in zuidelijke rich ting over ons land trok, heeft het in de afgelopen nacht zeer streng ge vroren. Op de vliegvelden Eelde, Twente, Deelen en Eindhoven werd het -20 tot -22 graden. Vanmorgen om vijf uur gaf Deelen nog -19 graden op en om zes uur -15 graden. Ook onze waarnemer in Apeldoorn registreerde vannacht een minimumtemperatuur van -20 graden. In mistbanken liep het zicht plaatselijk in Nederland terug tot anderhalf twee meter. Na dit markante dieptepunt, zal het weer morgei onbestendiger worden onder invloed van o&eaanstoringen uit het noordwesten, die kans op sneeuw geven. De temperatuur gaat dan ge leidelijk oplopen, maar het blijft in Gelderland vooreerst nog vriezend weer, De verdere vooruitzichten wijzen op een mogelijke dooi begin volgende week.

De Vallei | 1968 | | pagina 1