R.-K. ambtenaren hekelen bezuinigen ten koste van hun rechtspositie Rennies KANS OP AMERIKAANSE INDUSTRIEËN VOOR MIJNSTREEK IS STERK GEDAALD Overijssel heeft op alle gebied achterstand Mr. Th. Bot als ambassadeur naar Canada vertrokken Koning Winter schilderde Permanent .JNAVO-snialdeel in vredestijd" in dienst gesteld G.S. UTRECHT BEZORGD OVER VINKEVEEN NAAR Z-AFRIKA MET DE BUS Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. „Als het overleg op deze wijze voortgaat zullen wij geen traan laten als minister Beernink spoedig heen gaat" Voorzitter K.v.K. in zijn nieuwjaarsrede: Verbetering afzet van huisbrand kolen TWEEDE-KAMERLID MR. MASMANs IMPULSEN NODIG GELATENHEID NIET GENOEG GROTE AFSTAND Gemeentebaan voor samenzweerder ONDEMOCRATISCH Ook r.k. politiebond laakt maatregelen Duizend waaghalzen in één maand op overwegen Brandend maagzuur, GEBREK VERTREK N.S.'ers gaan op de dubbeltjes passen ZAicivJA(=/ li JAHUARI IV68 WIERDEN „Als je uit het wes ten komt en hier gaat wonen dan ga je hoe langer hoe meer aan den lij ve voelen dat Twenthe, en eigenlijk heel Overijssel, een achterstand heeft ten opzichte van het westen. Een achterstand op alle gebied. Daardoor ook kan het gebeuren dat er toestanden zijn ontstaan zoals in Vriezenveensewijk en Westerhaar en nu in Avereest. Toestanden met open riolen, krotten en geelzucht". Mr. J. W. Masman, 38 jaar, ge huwd met een praktizerend arts, Tweede-Kamerlid voor de P.v.d.A., districtsman voor diezelfde partij in Overijssel legt, wat moeizaam zijn pijp neer. Bedachtzaam zegt hij: „Toch zijn j toestanden zoals die in Avereest en j Westerhaar zijn ontstaan niet re- presentatief voor deze streek van Nederland. Goed ik weet dat er meer gemeenten zijn waar de hy- j giëne geen hoogtij viert, zoals Aal dorp, Vrooms hoop en Raalte mis schien". De man die minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) vragen heeft gesteld over de geel zuchtexplosie in Avereest, zegt: „Het zijn achtergebleven gemeenten in een gebied dat in zijn geheel ster ke impulsen nodig heeft en dat ont wikkeld moet worden. Een wat moei lijke zinsconstructie misschien, maar toch geloof ik wel dat het zo het best onder woorden is gebracht". In een knusse, artistiek ingerichte boerderij in het dorpje Zuna bij Wierden vertelt hij, dat hij, uit Utrecht afkomstig, sinds oktober in Overijssel woont. „Een soort politie ke pastorie", noemt hij zijn huis. Van Ommen vervolgt Alle. De achterstand die Overijssel heeft in vergelijking met het westen noemt hij er een „op het geestelijke, materiële, mentale en culturele vlak. Er is", zegt hij, „een bepaalde traagheid, een soort gelatenheid bij het overheidsapparaat. Dat geldt, om het op het gemeentelijke vlak te brengen, niet uitsluitend en alleen voor de burgemeesters en de wet houders, maar ook voor de raadsle den; in feite voor de hele burgerij". „Wat je hier ontdekt is een groep mensen die bepaald niet onplezierig is. Integendeel, de mensen hier zijn veel persoonlijker dan in het wes ten, ook goedwillender, maar door de economische onderontwikkeling zijn zij wat gemakkelijker gewor den; latenter misschien". „Waar toestanden zoals in Ave reest en Westerhaar verder aan toe te schrijven? Te beperkte overheids middelen. Den Haag heeft niet ge noeg gegeven en geeft nog te weinig, zeg maar volstrekt onvoldoende. Dan krijg je toestanden dat kapitale werken, zoals riolering, water- en wegwerken niet of onvoldoende kun nen worden uitgevoerd. Dan houd je situaties waarin het toilet bestaat uit een tonnetje en waar mensen in een land vol aardgas jaren en jaren op een aansluiting moeten wachten". „Er zijn hier gemeenten waar de meest elementaire voorzieningen in de huizen, zoals douches, geisers en behoorlijke toiletten ontbreken. Daarbij komt nog dat in zeer veel gemeenten hier, neem Wierden maar, de afstand tussen de burge meester en zijn raadsleden, dus met de burgerij, veel en veel te groot is. Maar al te veel burgemeesters hier vergeten dat raadsleden geen on nodige mensen zijn, maar vertegen woordigers van het volk". „Het aantal ouderwetse burge meesters is hier", zegt de heer Mas man, „schrikbarend groot. Dat is iets specifieks voor deze streek. Er zijn hier ook wel gemeentebesturen met feodale trekjes, die weinig ele gant met de democratie omspringen, maar aan dat soort situaties zijr niet alleen die burgemeesters schul dig. Ook de raadsleden zelf zijn er debet aan. Men slikt hier al te vaak dingen die men als raadslid niet moet en zelfs mag slikken". „Ik geloof", aldus de heer Mas man, „dat toestanden zoals die in Avereest en Vriezenveensewijk zijn ontstaan, aan deze complexen van dingen te wijten zijn en dat moet veranderen. Ik ga naar de burgers toe en dan zeg ik: Heren, wat zijn nou precies de problemen?" UTRECHT De Algemene R ooms-Katholieke Ambtenaren vereniging (ARKA) heeft erntige bedenkingen tegen de uitgavenbeperkende maatregelen van de regering ten aanzien van enkele onderdelen van de rechtspositie van het overheidspersoneel. Met name de afbouw van de kindertoelageregeling, de wijziging van de premiespaarregeling met ingang van 1 maart van dit jaar, de wijziging van het reis- en verplaatsingskostenbesluit en de salarisverhoging met slechts 2 procent met ingang van 1 januari zijn voor deze, ruim 28.000 leden tellende organisatie onaanvaardbaar. Tijdens een gisteren in Utrecht gehouden openbare kadervergadering gaf ARKA-voorzitter J. J. Loerakker te kennen dat genoemde wijzigingen om duidelijk budgetaire redenen zijn aangebracht „op een wijze die onze diepe verontwaarding heeft gewekt". Hij verweet de regering de weg van de minste weerstand te kiezen, door als werkgeefster haar eigen personeel extra te be lasten en enkele tientallen miljoenen te verdienen door de rechtspositie van haar ambtenaren aan te tasten. SCHIPHOL Als Nederlands nieuwe ambassadeur in Canada is mr. Theo- dorus Hendrikus Bot (56), vergezeld door zijn echtgenote en 2 dochtertjes van 7 eh 14 jaar, gistermiddag van Schiphol naar zijn nieuwe stand plaats Ottawa vertrokken. Naast zijn 2 reeds gehuwde kinderen blijven ook zijn 3 nog studerende kinderen in Nederland achter. Mr. Bot neemt in Ottawa de plaats in van de vorig jaar gepensioneerde ambassadeur A. H. Lovink, die ons land van 19501957 en van 19601967 in Canada heeft vertegenwoordigd. De heer Lovink zou, zo zei mr. Bot gisteren, vandaag per boot in Neder land terugkeren. Mr. Bot, die doctoraal-examen Indolo gie en Indisch recht deed aan de universiteit te Utrecht, maakte een snelle carrière bij de ambtelijke dien sten in het vroegere Nederlands-In- dië en later bij het ministerie van Buitenlandse Zaken. In 1959 werd hij in het kabinet De Quay 'staatssecre taris van Binnenlandse Zaken, waar mee hij zijn raadsadviseurschap in algemene dienst bij het ministerie van Buitenlandse Zaken en chef van de directie NATO en WEU-zaken vaarwel zegde. Hij kreeg als staats secretaris o.a. te maken met de af wikkeling van de Nieuw-Guinea- kwestie. Van juli 1963 tot april 1965 wijdde mr. Bot zich als minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen in 't kabinet Marijnen aan de zaken betreffende de radio en televisie. De geschillen daarover leidden echter tot de val van het kabinet. De laatste jaren, van april 1965 tot april 1967, hield mr. Bot zich in de kabinetten Cals en Zijlstra als minister zonder portefeuille bezig met de Nederland se ontwikkelingshulp. De nieuwe Nederlandse ambassadeur zei bij zijn vertrek op Schiphol slechts één keer in Canada te zijn geweest. Dat was in 1959 met de toenmalige minister van Defensie, ir. S. H. Vis ser. NEW YORK De vermoedelijke lei der van een komplot om het vrijheids beeld, de vrijheidsklok en het stand beeld van Washington op te blazen, is tin maanden nadat hij uit de gevange nis was ontslagen in dienst genomen als gemeentelijk ontspanningsleider. De 31-jarige Robert Steel Collier heeft weinig meer dan twee jaar uitge zeten van het vonnis van vijf jaar, waartoe hij was veroordeeld wegens zijn aandeel van 1965. De evolmachtigde voor de parken, August Hekscher, zei tot journalisten: „Het is mijn vaste overtuiging.dat wij, als wij geestelijk gestoorden in de maatschappij willen terugbrengen, hen niet kunnen behandelen als paria's. Daarom hebben wij Hemin dienst geno men". Collier, die eens door federale autori teiten werd beschreven als de leider van het „zwarte bevrijdingsfront", zal maandag in zijn nieuwe baan beginnen. Hij werd op 15 februari 1965 gearres teerd, toen hij in een park in de Bronx 30 stave dynamiet ophaalde. Drie an deren vermoedelijke leden van het zwarte bevrijdingsfront zijn eveneens veroordeeld in verband met het complot dat aan het licht is gebracht door een rechercheur van de gemeente, die zich bij het front had weten in te dringen. Het gaat hier niet alleen om de amb tenaren maar om het belang van iede re werknemer, omdat de regerings maatregelen ons zo sterk herinne ren aan een tjjd die wjj als verleden tijd beschouwden, nl. de tijd van de dertiger jaren, toen het spook van de werkloosheid over ons land waarde en waarbij degenen die nog in het ar beidsproces waren opgenomen, van jaar tot jaar moesten "ervaren dat hun inko men slechts een sluitpost was van de begroting. De heer Loerakker hield de vergade ring vervolgens enkele uitspraken voor uit de tijd dat de heer Beernink nog ambtenaar en Kamerlid was en waarin hij het opnam voor de positie van de ambtenaar. „Als u dit hoort heeft de minister toch wel een onbegrijpelijke reuzenzwaai gemaakt. Het lijkt mij een droeve afgang van een Kamerlid, dat wij respecteerden om zijn progressieve houding voor de belangen van de amb tenaren." Dr. W. J. J. Dijsselbloem, vice-voor- zitter van de ARKA en lid van de cen trale commissie voor georganiseerd overleg, constateerde dat de regerings voorstellen vooral voor de ambtenaren- gezinnen met kinderen een belangrijke inkomstenvermindering met zich bren gen. De ARKA heeft in de centrale com missie voor georganiseerd overleg dan ook het „onaanvaardbaar" laten horen. Nog moeilijker te slikken noemde de heer Dijsselbloem de wijze waarop hier over overleg is gepleegd, een wijze die de kwalificatie redelijk overleg tart. Op 11 augustus deed de regering aan de centrale commissie aankondiging van de maatregelen inzake kindertoelagere geling en premiespaarregeling. Op 29 augustus werd hierovér overleg ge pleegd en toen bleek duidelijk, dat alle centrales van overheidspersoneel tegen deze maatregelen bezwaar hadden. Op de derde dinsdag in september kwam de regering in de miljoenennota en kort daarop in de begroting van bin- nelandse zaken met de mededeling, dat zij met uitgavenbeperkende maat regelen ten aanzien van het rechtspo sitie van het overheidspersoneel zou ko men. Het besluit van de regering stond volgens dr. Dijsselbloem dus kennelijk al op II augustus vast, terwijl het daarna gevoerde overleg nar zijn me ning van zuiver platonische aard is ge weest. De vice-voorzitter noemde het in strijd met de democratie, dat de amb tenaren als werknemers evenals in het particuliere bedrijfsleven niet on verkort voor hun rechten kunnen opko men. „De zgn. eenzijdigé aanstellings mythe, die de regering nog kennelijk in haar ban houdt, tast deze democrati sche rechten in hun kern aan. Hier is sprake van autocratie in plaats van de mocratie." „Als het overleg op deze wijze voort gaat zullen wij geen traan laten als minister Beernink spoedig heen gaat", zo hadden de ARKA-bestuurders eer der deze week al laten horen. Bij die gelegenheid deelde dr. Dysselbloem mee, dat van ARKA-zijde een concreet voorstel was gedaan om de benodigde middelen op andere wijze „dan over de rug van de ambtenaar" vrjj te maken en wel door de pensioenbijdrage, die 24 procent bedraagt, met 1 procent te verlagen. Deze verlaging levert naar schatting 74 miljoen gulden op, terwijl bovendien in de grote gemeenten enig soulaas zou ontstaan aangezien ook de bijdrage van gemeentezijde met 1 pet. zou verminderen. De regering vond dat dit voorstel echter geen onderwerp van bespreking kon uitmaken, aangezien de ontwikkeling van de pensioenen uiter mate onzeker is. Dr. Dijsselbloem kon voorts niet de noodzaak inzien- om de kinderbijslag voor ambtenaren gelijk te trekken met die in het bedrijfsleven. „Er zijn immers sterke bedrijfstakken waar eveneens betere KB-regelingen van kracht zijn". Bovendien zei hij te betwijfelen of bij de rijksoverheid voldoende efficiency wordt betracht. Zijn de Rijksdiensten wel voldoende doorgelicht, zo vroeg hij zich af. UTRECHT In een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer heeft het hoofdbestuur van de Katholieke politiebond St. Michael zijn bezorgd heid uitgesproken met betrekking tot de voorgestelde maatregelen van de regering over de rechtspositie van het overheidspersoneel. De bond meent dat sprake is van een aantasting* van de bestaande rechtspositie. De voorgenomen maatregelen tot wijziging van de kindertoelage treffen de ambtenaren dubbel, aangezien zij mede betrokken worden in de algeme ne lastenverzwaring voor alle burgers, zo schrijft St. Michael onder meer. De bond protesteert met klem tegen de motivering van deze verslechterin gen en doet een dringend beroep op de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken de voorgenomen maatregelen te voor komen. Mr. H. K. J. BEERNINK UTRECHT De machinisten hebben op verzoek van de afdeling verkeers- kruisingen van NS in september van 't vorig jaar precies bijgehouden, hoe vaak de schrik hen om het hart sloeg door het gedrag van weggebruikers op over wegen. Uit de .definitieve uitslag van deze enquête blijkt, dat die maand 1026 weggebruikers pas op het laatste mo ment voor de overweg stopten of nog gauw vlak voor de trein overstaken. Daarbij betrof het 705 keer waaghalze rij op overwegen die zijn beveiligd met automatische halve overwegbomen of automatische knipperlichten. In niet minder dan 253 gevallen zigzagden de weggebruikers vlak voor een trein tus sen de gesloten halve overwegbomen door.... ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! UTRECHT Gedeputeerde Staten van Utrecht zijn ernstig bezorgd over de ontwikkeling van de bestuurlijke ver houdingen in Vinkeveen. Zij willen mid den volgende week een gesprek hebben met de heer Versteegen uit Bergen (N.-H.), die na het aan burgemeester Blom op zijn verzoek ontleende ontslag tot waarnemend burgemeester werd be noemd. In afwachting van het resul taat van dit gesprek onthouden GS zich van een standpunt ten aanzien van een eventueel voorstel aan de Kroon tot ver nietiging van het raadsbesluit, waarbjj de heer J. Turkenburg tot wethouder werd (her)benoemd. Na de bouwaffaire werd de heer J. Turkenburg eerst als wethouder ontsla gen. Vorige week besliste de meerder heid van de raad tot zijn terugkeer als wethouder. De heer Versteegen is daarna vier da gen lang druk in de weer geweest om de vier partijen in de Vinkeveense ge meenteraad tot elkaar te brengen. Donderdagnacht ondertekenden de 4 fractievoorzitters een door hem opge stelde verklaring, waarin de situatie van B. en W. (wnd. burgemeester met en de fractievoorzitters zich akkoord verklaren met de huidige samenstelling van B. en W. (werd burgemeester met de wethouders De Haan en -Turkenr burg). In de verklaring wordt de hoop uitge sproken, dat door een vruchtbare sa menwerking tussen B. en W. en de raad de moeilijkheden en herhalingen daar van tot het verleden zullen behoren. „Ik heb de indruk dat hiermee de rust in de gemeente is weergekeerd", aldus de heer Versteegen. WïM Een grillig schilderij van koning winter, gefotografeerd in noord-oost Bohemen, Tsjecho-Slowakije. SCHIPHOL In navolging van de Londense bussen, die op gezette tij den in Nederland hun opwachting ma ken ter meerdere glorie van Enge land als vakantie-oord, zal maandag een Nederlandse bus per boot het Kanaal oversteken om dinsdag aan de Britse pers te worden vertoond. Het is alleen geen dubbeldekker, maar een in België gebouwde super de luxe touringcar, die f 115.000,- heeft gekost, met een van 10 versnel lingen voorziene Fiat-dieselmotor van 200 pk. Op 19 januari gaat dit 11 ton wegende gevaarte vanuit Southampton scheep naar Zuid-Afrika, om daar in een monsterrit van bijna 5000 km gedu rende 6 weken als een goodwill-am- bassadeur voor West-Europa de aan dacht te vestigen van de Zuid-Afrika nen op de geneugten van een vakan tie-reis naar Engeland en het Euro pese continent. Op zijn reis door „die old Transvaal" zal de bus worden bestuurd door een Nederlandse chauffeur, de 50-jarige Abraham Verbaut uit Amsterdam, die er als chauffeur voor een reis- reisbureau in de afgelopen 32 jaar al ruim lVe miljoen kilometers door 19 Europese landen op heeft zitten. De heer Verbaut zal daartoe op 28 janua ri van Schiphol naar Johannesburg vliegen. Intussen is zijn bus dan reeds per „Southampton Castle" naar Kaapstad gevaren. Europese toeristen-organisaties hebben, nu er een beperking van het aantal Amerikaanse toeristen te verwachten is in Europa, het oog op Zuid-Afrika gericht. f"' HEERLEN In zjjn vrijdag gehouden Nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Mijnstreek, ir. P. Wirtz, met betrekking tot de structuurproblemen in de mijnstreek gezegd, dat de verwach ting het Amerikaanse bedrijfsleven voor vestiging in deze streek te interesseren, aanzienlijk is verminderd, als gevolg van de recente aankondiging van drastische maatregelen die de Verenigde Staten van zins zijn te nemen voor herstel van de betalingsbalans. Vestiging van nieuwe industrieën moet daarom in de eerste plaats aan trekkelijk worden gemaakt door het ge ven van rentefaciliteiten. Hiertoe heeft de regering weliswaar in principe be sloten, maar ze zijn in tegenstelling tot het nabij geleden Belgische stimule ringsgebied tot op heden slechts sporadisch gehanteerd". De heer Wirtz acht het niet uitgeslo ten, dat onder de gegeeven omstandig heden voor het welslagen van de radi cale wijziging, die het industriële pa troon in de mijnstreek moet ondergaan, nog verdere overheidsmaatregelen noodzakelijk zijn. Daarbij denkt hij on der meer aan het verlenen van bepaalde belastingfaciliteiten. De recente gebeur tenissen geven volgens de heer Wirtz aanleiding opnieuw de aandacht van de overheid te vragen voor de ontwikke lingskansen, die reeds in dit gebied ge vestigde middelgrote en kleinere in dustriële ondernemingen hebben, indien zij bij uitbreiding op de plaats van ves tiging dezelfde financiële faciliteiten krijgen als nieuwe ondernemingen van gelijke aard. Hij acht dit niet alleen een zaak van opportuniteit maar ook van billijkheid. In de produktiesector, met name in de metaalnijverheid, bouwvak en daar mee samenhangende bedrijven kampt men met een gebrek aan opdrachten. Een groot aantal aannemers meldt een vermindering van hun omzetten, die va rieerde van 10 tot 50 pet. Ook de detailhandelsbedrijven in de mijnstreek boekten een teruggang van de bestedingen. Was in de voorafgaan de jaren de omzetstijging bij de detail handel in de mijnstreek als regel ho ger dan het landelijke cijfer, thans is in deze verhouding een keer gekomen. De mijnstreek blijft achter. Ook de bestedingen van de Duitse ko pers zijn verder afgenomen. Sinds het top-jaar 1963 wordt jaarlijks een daling genoteerd van enige procenten van de totaalomzet. Tegenover deze minder gunstige fac toren staat een pluspunt: de komst van Afcent naar de mijnstreek. Dit militai re apparaat van enige duizenden perso neelsleden blijkt een behoorlijke koop kracht-injectie te geven. Vervoerswe zen en andere delen van de dienstensec tor hebben te lijden van een teruggang in de opdrachten uit het eigen gebied. De verwachting is, dat zij met inbegrip van de groot- en kleinhandel in de ko mende jaren in toenemende mate de weerslag van de structurele moeilijkhe den zullen ondervinden. De heer Wirtz wjjst in zjjn nieuw jaarsrede ook op de bevolkingsaspecten die aan de economische situatie vast zitten. De oostelijke mijnstreek geeft sedert de vijftigerjaren een vertrek- saldo te zien, dat tot voor enkele da gen werd gecompenseerd door een ves tigingssaldo in de westelijke mijn streek. De laatste tijd vertoont de gehele mijnstreek echter een bevolkingsafna me. In 1966 bedroeg het vertreksaldo bijna 2800. Volgens voorlopige gegevens gaat dit aantal in 1967 zelfs de 5.000 te boven. Indien deze tentens zich voortzet, aldus ir. Wirtz, moet worden gevreesd dat dit een nadelige invloed zal hebben op de samenstelling van de bevolking. HEERLEN De Emma-Hendrik- groep van Staatsmijnen D.S.M., die in het afgelopen jaar 2,55 miljoen ton kolen heeft gedolven, heeft het aan deel van de huisbrand in de produc tie opgevoerd tot 62,5 procent omdat de afzemogeljjkheden in de loop van het jaar belangrijk beter wer den. De totale huisbrandproduktie bedroeg 1,6 miljard ton. Geraamd was 1,4 miljoen ton. Na de verbetering van de afzetmo gelijkheden voor de huisbrand is be sloten de huisbrandproduktie zo hoog mogelijk op te voeren ten koste van de vetkoolproduktie. De onverkoop bare hoeveelheden huisbrand, die be gin 1967 nog 80.000 ton bedroegen, waren aan het eind van het jaar ver dwenen. De huisbrandproduktie kan nu in haar geheel worden afgezet. Voor dit jaar is een huisbrandpro duktie geraamd van eveneens 1,6 mil joen ton. Die van de vetkool werd beperkt tot 500.000 ton. Staatsmijn Wilhelmina produceer de in 1967 941.434 ton huisbrandkolen, dat is ruim 6000 ton meer dan ge raamd. Haar afbouw voltrekt zich langs lijnen van geleidelijkheid: in het velleden produceerde zij nog on- gever een miljoen ton huisbrand per jaar. Haar ondergrondse bezetting verminderde in 1967 van 3.371 man tot 2.386. Het aantal bovengrondse personeelsleden verminderde van 2.183 tot 1.408. Voor 1968 is haar pro ductie nog maar op 573.000 ton ge raamd. Bij deze raming is rekening gehouden met de geplande en te sti muleren afvloeiing van het perso neel. Staatsmijnen zullen in 1969 hoogst waarschijnlijk geen cokes meer pro duceren. Bij de cokesfabriek Emma draaien nog slechts drie batterij en op volle toeren. ADVERTENTIE DEN HAAG Vandaan zal te Port land (Engeland) voor het eerst een permanent multinationaal NAVO-smal- deel in vredestijd gevormd worden, waaraan ook Nederland zal deelnemen. Tot de vorming van dit smaldeel, dat de naam „Standing Naval Force Atlantic" zal dragen, werd op de NAVO- ministersconferentie te Brussel in de cember besloten. Deze Standing Naval Force Atlantic treedt zij het dan in blijvende vorm in de plaats van het NAVO „Matchmaker squadron", dat als oefeneenheid begin 1965 voor het eerst gevormd werd en sindsdien jaar lijks voor zes zeven maanden zeer succesvol oefende. Ook aan dit squa dron nam onze koninklijke marine met een van haar onderzeebootjagers gere geld deel. Het nieuw gevormde smal deel, dat derhalve het gehele jaar ope rationeel is, zal de bestaande samen werking tussen de maritieme strijd krachten van de NAVO-landen nog meer vergroten. Het zal deelnemen aan oefeningen in Europese en Noord- amerikaanse wateren. Op deze wijze beschikt de NAVO reeds in vredestijd over een kleine parate maritieme macht, als demonstratie van de NAVO- saamhorigheid met name op de Atlan tische Oceaan. Het NAVO-smaldeel is thans samen gesteld uit het fregat „Brighton" (Groot-Brittannië), het fregat „Narvik" (Noorwegen), de destroyer „Holder" (Verenigde Staten) en de onderzeeboot jager „Holland" (Nederland). UTRECHT De directie van de Ne derlandse Spoorwegen is in verband met de financiële toestand van NS be gonnen met een bezuinigingsactie. In een brief aan de chefs van dienst at tendeert de directie erop, dat bij het opstellen van de exploitatiebegroting voor dit jaar is gebleken, dat het verlies enkele tientallen miljoenen guldens ho ger zal zijn dan is voorzien. De brief bevat de opdracht, alle uit gaven te drukken en de niet strikt nood zakelijke uitgaven, hoe klein ook, ach terwege te laten.

De Vallei | 1968 | | pagina 5