SAN GIOVANNI IN FIORE LEEFT 4 WEKEN PER JAAR VONNIS IN MOSKOU CONFORM DE EIS Ook in Japan onrendabele spoorlijnen BONN TEGEN OMWEG OM LONDEN IN DE E.E.G. TE HALEN SNEEUWSTORM TEISTERT OOST-DUITSLAND Reisbelasting bij Congres moeilijk haalbaar België zal Mirage kopen Bliksemreis AMERIKANEN KAPTEN BOSBEZIT Mannen moeten elders gaan werken Geen werk Leger van VS. WILD IN STRENGE WINTER BIJGEVOERD Olympische stewardessen op glad ijs Brit stuurt aan De Gaulle diens medaille terug RELLETJES IN MADRID Wereldraad wil stopzetting bomaanvallen Doorgestoken kaart Pas als alles faalt Weer zuivering in Griekenland Chemische analyse maanbodem President Marcos in Djakarta Staatsgreep gevreesd op Ceylon ZATERDAG 13 JANUARI 1968 De groep Olympische gastvrouwen, die tijdens de komende Olympische winter spelen te Grenoble (Frankrijk) als vraagbaak voor iedereen zullen dienen. MOSKOU De vier jonge Russische intellectuelen, die in Moskou terecht heb ben gestaan wegens anti-Russische activiteit, Joeri Galanskof (28), Alexander Ginsburg (31), Aiexei Dobrovolsky (21) en Vera Lafcjkova (21), z(jn vrijdag con form de eis, veroordeeld tot respectievelijk zeven, vtff, twee en een jaar dwangarbeid. De vonnissen werden meegedeeld door een lid van de communisti sche jeugdorganisatie, die de uitspraak had bijgewoond. Tijdens het proces was hij als woordvoerder opgetreden over het verloop van de zaak. Zij worden ervan beschuldigd onder- Russische minister van Buitenlandse grondse publikaties te hebben samen gesteld en uitgegeven, en contact te hebben onderhouden met een organisa tie van Russische emigranten. Gins burg, Galanskof en Vera Lasjkova heb ben zich onschuldig verklaard in de zin van de aanklacht. Dobrovolsky ver klaarde zich wel schuldig en heeft te gen de drie anderen getuigd. De kleinzoon van een voormalige UTRECHT De Japanse spoorwe- gn hebben in een persbericht mee gedeeld, dat de sluiting van 6.000 kilo meter onrendabele spoorlijn wordt over wogen. Japan, dat andere landen vaak ten voorbeeld wordt gesteld vanwege z'n moderne spoorwegbedrijf, heeft veertien rendabele lijnen (waaronder de beroemde Tokaidolijn) die met een totale lengte van 3330 kilometer zestien procent van het net uitmaken. Op de resterende 228 lijnen, samen bijna 17.500 km lang (84 procent) wordt ver lies geleden. De Japanse minister van Financiën, heeft het spoorwegbedrijf geadviseerd, onrendabele lijnen en sta tions te sluiten, het investeringsplan nog eens te bekijken en voor elke dienst de tarieven apart te gaan berekenen in plaats van te werken met een alge meen tarief op basis van de totale kos ten. f LONDEN Een Britse overste, die koningin Elizabeth van Engeland 12 medailles heeft teruggezonden, toen zij drie jaar geleden de Beatles onder scheidde, heeft nu ook zijn Franse oorlogsonderscheiding, het Lotharingse kruis, aan president De Gaulle terug gezonden. Dit meldt het Engelse blad ..Daily Express". De overste, Frederick Wagg, heeft twintig jaar met de Franse president gecorrespondeerd. In een begeleidend schrijven zegt de 77-jarige Brit: „Ik kan u De Gaulle niet langer an ders zien dan iemand, die probeert zijn wil en een politiek op te leggen, die schadelijk zijn voor het welzijn van miin land." Zaken en de vrouw van een gevangen gezette Russische schrijver hebben vrijdag een beroep op de wereldopinie gedaan, „het beschamende proces" tegen de vier jonge intellectuelen te klaagden, benevens bestraffing van de veroordelen en vrijlating van de be- voor het proces verantwoordelijke per sonen te eisen. De ondertekenaars van het manifest, dat vrijdagochtend voor het gerechtsgebouw waar het proces wordt gehouden door vrienden aan Westerse correspondenten werd over handigd, zijn Pavel Litwinof, kleinzoon van wijlen Maxim Litwinof, (Finkel- stein) die minster van Butenlandse Zaken was van 1930 tot 1939 en ook ambassadeur in Washington is geweest, en mevrouw Larissa Daniël, de vrouw van de schrijver Joeli Daniël, die In 1966 tot vijf jaar werd veroordeeld we gens beweerde publikatie van anti-Rus sische werken in het Westen Litwinof en mevrouw Daniël moch ten het proces niet bijwonen, maar hadden klaarblijkelijk verbindingen waardoor zij van de gang van zaken op de hoogte gehouden werden. Zij beschuldigden rechter Lev Miro- nof ervan, de openbare aanklager in de kaart gespeeld te hebben „en pogin gen om af te wijken van het ingestu deerde spektakel te stoppen, door te schreeuwen van „dat is buiten de orde". In hun lange verklaring wordt een beschrijving gegeven van de wijze waarop de getuigen bestookt werden, die de getuigenbank verlieten in een toestand „die zo goed als gelijk stond met hysterie". Litwinof en mevrouw Daniël drongen aan op „bestraffing van hen die zich schuldig gemaakt hebben aan een der gelijke procesvoering". Litwinof heeft in het buitenland een interview gepubliceerd waarin hij zei, dat een agent van de geheime politie geprobeerd, had hem te ihtimideren. SAN GIOVANNI IN FIORE (Italië) De vier weken per jaar, waarin het doodarme stadje San Giovanni in Flore (St.-Jan in de bloemen) opleeft, zijn weer achter de rug en 't is teruggezonken in z'n eenzaamheid in de schaduwen van de Femmina Mortade, „berg van de dode vrouw". Achtduizen mannelijke inwoners dat is bijna iedere valide man onder de bevolking van 20.000 zielen zijn weer naar het noorden getrokken om een jaar te werken in Duitsland, Frankrijk, Zwitserland of de fabrieken in Noord-Italië. Allen, die zijn achter gebleven om gedurende de traag verstrijkende maan den te wachten op het volgende Kerstmis- en Nieuwjaarsverlof van de arbei ders, zijn de vrouwen, de kinderen en de ouden van dagen. Want San Giovanni in Fiore leeft alleen echt in die vier weken van elk jaar, dat de mannen thuis zijn. BONN De Duitse regering zal pas dan andere wegen naar sterkere verbin ding van Gr.-Brittannië met het continent zoeken, wanneer de vraag naar de mogelijkheid van Britse toetreding tot de EEG negatief moet worden beantwoord. Dit verklaarde de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, vrijdag tegenover het Duitse persbureau DPA. Tijdens dit kerstmis- en Nieuwjaars verlof, moesten aanstaande echtparen voor de parochiekerk in de rij staan om te kunnen trouwen, want er waren 100 huwelijken samengeperst in de kor te tijd van het verblijf van de jeugdi ge arbeiders, die met hun werk in het buitenland voldoende hadden gespaard om te kunnen trouwen met de meis jes, die op hen hadden gewacht Toen hun tijd om was, lieten zij hun kersverse bruiden achter, om zich tot het komende jaar te oefenen in het ge duld en de eenzaamheid, die in het stadje traditie zijn geworden. Vaders met verlof knuffelden dit jaar 400 in de herfst geboren babies, die zij nog nooit hadden gezien. Zo is het geweest zolang als de oud ste inwoner zich kan herinneren en zo zal het waarschijnlijk blijven zolang de jongste Inwoner leeft. Want hier is geen werk. De enige verandering is, dat de laatste een of twee jaar enkele arbeiders, die in het buitenland werken, zijn begonnen hun vrouwen mee naar het noorden te ne men. „Zij zijn tot de bevinding gekomen, dat een groot deel van him inkomsten weg gaat aan maaltijden en de was", zai de 72-jarige pastoor, Don Giuseppe Andrieri, „daarom nemen sommigen hun vrouwen mee". „Als je niet weg gaat, heb je niet te eten", zei de 59- jarige Biafora Oliviero, die al 35 jaar de vroedvrouw met de drukste praktijk is in de stad. Don Giuseppe, de priester, is het met haar eens. „De stad leeft slechts bij de gratie van Gods voorzienigheid", zei hij. De communistische burgemeester, de 51-jarige Giuseppe Oliverio, zei dat het altijd zo is geweest in dit stadje in het zuiden van Calabrië aan de voet van de „berg van de dode vrouw". En hij kan het weten. Oliverio is sinds de oorlog zonder on derbreking burgemeester van San Gio vanni in Fiore geweest. „Hij 4s een geboren burgemeester", zegt Don Giuseppe Andrieri. „Al wordt de stad ook bestuurd door communis ten", vervolgt hij, „de bevolking is mo reel gezond en christelijk. Als ze com munisten zijn, dan zijn ze dat als een soort protest". Het Amerikaanse leger wordt op die een of andere wijze beschouwd als een van de „verschillende rampen", die de economische toekomst van het stadje hebben vernietigd. Het woud op de berghellingen rond om de stad placht de inwoners wat werk en inkomsten te verschaffen, maar de parochiegeestelijke zegt: „Het bos van Calbrische pijnbomen is door verschillende rampen vernield en ten- bos van Calabrische pijnbomen is door het Amerikaanse leger, dat een massa hout gebruikte voor bouwdoeleinden en, naar ik geloof, voor vervoer naar el ders. Zij hebben niet aan onze toekomst gedacht". Een gedeelte van de 400 of meer kin deren, die hier elk jaar het levenslicht aanschouwen, wordt in januari gebo ren. Hun vaders zijn mannen, die met Pasen thuis zijn geweest, maar bijna allen worden ze geboren in september na de grote Kerstmis- en Nieuwjaars- verloven. „In het verleden hadden de meeste gezinnen vier of vijf kinderen", vertelde vroedvrouw Olivario, „maar er zijn velen met acht, negen, tien of elf kinderen". De laatste tijd echter hebben de meeste gezinnen niet meer dan drie of vier kinderen. „Ze moeten ergens een methode heb ben geleerd om het kindertal te beper ken", aldus de vroedvrouw, „over zulke dingen vragen zij mij geen raad". ATHENE De Griekse officieren, die op een of andere manier betrokken zijn geweest bij de mislukte staats greep van 13 december, zullen worden ontslagen of met pensioen gestuurd. Een commissie van vijf leden, be noemd door de competente minister, zal hierover beslissen, zo blijkt uit een besluit dat vrijdag in he4 staatsblad is gepubliceerd. Van de beslissing van de commissie is geen enkel beroep moge lijk. De betrokkenen kunnen ook geen schadevergoeding eisen, aldus de pu blikatie. WEST-BERLIJN In het noorden van Oost-Duitsland woedt sinds donderdag een orkaanachtige sneeuwstorm, variërend tussen windkracht negen en twaalf, waardoor het verkeer op vele plaatsen onmogelijk is geworden. De Oostberlijnse radio meldde dat vrijwel alle straten zyn versperd door metershoog opgewaaide sneeuw. Honderden mensen zijn uit vastzittende voertuigen bevryd. In de kust gebieden ryden nog maar enkele treinen. Ook het treinverkeer tussen Beriyn en West-Duitsland kwam in de nacht van donderdag op vrydag tot stilstand. Vrij- dagmorgen reden weer enkele treinen. De radio meldde, dat in het noorden van de DDR de scholen de hele dag ge sloten bleven. Scholieren en arbeiders die niet direct in de belangrijkste bedrij ven nodig zijn, werden aan het sneeuwruimen gezet, waaraan ook eenheden van het Oostduitse en het Russische leger deelnamen. Volgens het Oostduitse pers bureau ADN zitten in het district Keu-Brandenburg 350 gemeenten zonder stroom. De Westduitsè regering zou het on juist achten, nu „uit overigens begrij pelijke teleurstelling te berusten, d.w.z. de lidmaatschapsaanvragen praktisch terzijde te leggen en op betere tijden te wachten". Dat de EEG-ministerraad de aanvra gen van Groot-Brittanië, Denemarken, Noorwegen en Ierland in eenstemmig heid op de agenda had gehandhaafd, was voor Bonn geen formaliteit, maar een feit dat ernstige aandacht verdien de. „Wij voeren een zelfstandige poli tiek", zei Brandt, „waarbij het ons er niet om gaat toenadering te zoeken tot deze of gene regering, of ons in de ene of de andere richting gedienstig te to nen, maar waarbij wij trachten bij de WASHINGTON Een directe belas ting op reizen naar het buitenland een mogelijkheid, die in de boezem van de regering van de VS wordt besproken is zonder voorbeeld in de Amerikaan se geschiedenis. Zelfs gedurende de beide wereldoor logen is volgens regeringsfunctionaris sen geen toeristenbelasting van de soort die thans wordt overwogen, voor Ame rikaanse burgers ingevoerd. Tot nu toe beperkt het gedeelte van het regeringsprogram om het tekort van drie miljard op de Amerikaanse betalingsbalans te verminderen, dat betrekking heeft op het reizen, zich tot een verzoek van president Johnson aan de Amerikanen, niet noodzakelijke rei zen buiten het westelijke halfrond uit te stellen, maar de minister van Finan ciën Henry H. Fowler is voornemens, een bijeenkomst te houden met voor aanstaande leden van het Congres, zo dra dit maandag a.s. weer in zitting gaat, teneinde te komen tot een moge lijke belasting om het reizen naar het buitenland tegen te gaan. Een belasting per reis of naac Tiet aantal dagen, gedurende welke iemand in het buitenland blijft, worden be schouwd als de voornaamste mogelijk heden. Het Congres zal evenwel het laatste woord hebben en dit is een onzekere factor. Gedurende tweede wereldoorlog kon- BRUSSEL België zal de Franse Mirage kiezen, inplaats van een Ameri kaans jachtvliegtuig, zo wordt in wel ingelichte regeringskringen vernomen. Van betrouwbare zijde werd ver klaard, dat deskundigen van de Belgi sche luchtmacht evenals zakenlieden reeds lang geleden hun keus op de Mi- rage hadden bepaald, ter vervanging van de Amerikaanse F 84 f toestellen, maar dat de regering maandenlang haar beslissing had uitgesteld. Het andere overwogen toestel was de Amerikaanse Northrop F 5 Freedom Fighter. Het gaat om 105 toestellen die zes zeven miljard francs zullen kosten. Toen president Johnson de maatrege len bekendmaakte om het tekort op de betalingsbalans te verminderen, klaagde de Belgische regering dat dit haar eco nomische saneringsplannen in de war zou sturen. Naar verluidt heeft zij ge probeerd de order op de vliegtuigen te gebruiken om Washington te dwingen zijn plannen te herzien. De Belgische regering zou het vlieg tuig ook als een politiek wapen gebruikt hebben, toen Frankrijk zijn veto uit sprak over de Britse lidmaatschapsaan- vrage van de EEG. De doorslag voor de uiteindelijke be slissing schijnt gegeven te zijn door de Franse toezeggingen, dat Belgische fa brieken ingeschakeld zullen worden door de Franse firma Dessault bij de bouw van de Mirage en andere Franse toe stellen. Premier van Den Boeynants heeft te genover journalisten verklaard: „Wij hebben nog geen beslissing over het toestel genomen. Wij hebben verscheide ne voorstellen. Wij zullen op het econo misch en financieel meest interessante aanbod ingaan. Wij kunnen geen pres sie dulden". De Fransen hebben aangeboden bij Belgische firma's bestellingen te doen tot 70 procent van de kosten van de Mirages. Iemand in nauw contact met de Bel gische regering zei „de Mirage zal ge kozen worden. Daar is geen twijfel over mogelijk". PASADENA De chemische analy se van de maanbodem door middel van een instrument aan boord van de „Sur vey or-7" blijkt na aanvankelijke pech toch nog mogelijk te zijn. Men is er vrijdag na eerdere vruch teloze pogingen in geslaagd het instru ment, dat op ongeveer zestig cm van de grond was blijven hangen, los te krijgen door een manoeuvre met de graafarm. De operatie werd uitgevoerd door het laboratorium in Pasadena, Californië, dat de verrichtingen van de Surveyor volgt. Het instrument voor chemisch onder zoek, ter grootte van een schoenendoos, zendt alpha-stralen uit. De terugge kaatste stralen leveren de geleerden ge gevens vor de vaststelling van de aard van de maanbodem. Voor een goede analyse is het nodig dat het apparaat op de grond ligt. De proef is een der belangrijkste die de Surveyor moet den Amerikanen ten gevolge van üe oorlog zelf niet naar het buitenland rei zen en de regering voerde een belas ting tot 15 procent op spoorkaartjes, buskaartjs en vliegbiljetten in voor reizen in het binnenland, om dit tegen te gaan en meer belasting binnen te krijgen. Deze belasting is afgeschaft, behalve voor vliegtuigen, waarover nog altijd 5 procent wordt geheveh. Er golden na de oorlog ook voorrangsbepalingen voor het reizen en paspoortenbeperkingen om het reizen te beperken. Een regeringsfunctionaris, die niet met name genoemd wilde worden, voorspel de, dat een toeristenbelasting nooit door dit Congres zou worden goedgekeurd. „Zij zou de mensen, die 't meeste geld uitgeven, niet tegenhouden", zeide hij. DJAKARTA President Marcos van de Philippijnen en zijn echtgenote zijn in de Indonesische hoofdstad aangeko men, voor een officieel bezoek van vier dagen. President Marcos is het eerste staats hoofd, dat Indonesië bezoekt sinds de benoeming in maart jl., van generaal Suharto tot waarnemend president van Indonesië. MADRID Vijf vooraanstaande le den van de Spaanse ondergrondse ar beidersbeweging zijn vrijdag in Ma drid elk tot vier maanden gevangenis straf veroordeeld, wegens het houden van een onwettige bijeenkomst in een rooms-katholieke kerk. Onder hen be vindt zich Julian Ariza, die beschouwd wordt als plaatsvervangend leider van de „Comisiones Obreras" (arbeiders comités) die het afgelopen jaar ver scheidene demonstraties hebben georga niseerd. Hij en drie andere beklaagden moeten nog terecht staan op andere be schuldigingen. I Voor d^ tweede achtereenvolgende dag hebben studenten van de universi teit van Madrid vrijdag uit protest te gen de sluiting van de economische en politieke faculteit relletjes veroorzaakt. Ze bekogelden politie-auto's met stenen en vuurwerk en verbrandden kranten op straat. Vervolgens richtten ze een barricade van hout, oliebussen en ste nen op, waarna ze door politie te paard werden verdreven. COLOMBO Premier Dudley Sena- nay ake van Ceylon heeft vrijdag het parlement meegedeeld, dat hij opdracht heeft gegeven tot het treffen van voor zorgsmaatregelen tegen een mogelijke staatsgreep. Hij verklaarde dat opposi tieleiders hem eerder deze week inlich tingen over een voorgenomen coup had den gegeven maar sprak berichten te gen volgens welke bij die samenzwe ring een van zijn eigen ministers en verscheidene andere hoge ambtenaren betrokken zouden zijn. andere regeringen begrip voor ons eigen standpunt te vinden". Brandt verklaarde dat Groot-Brittan- nië en andere Europese landen plannen hebben ontwikkeld om onderlinge sa menwerking tot stand te brengen op ter reinen die niet rechtstreeks door het Verdrag van Rome worden bestreken en dat deze plannen aan Bonn zijn voorgelegd. West-Duitsland verwierp deze niet op zichzelf was het idee van grotere sa menwerking aantrekkelijk genoeg maar vond dat eerst moest worden na gegaan of de „zes" in de toetredings kwestie vooruitgang konden boeken. Bonn maakte zich geen illusies over de moeilijkheid van het vraagstuk, maar men moest weten waar de moeilijkhe den lagen en of ze overwonnen konden worden. Frankrijk had toch niet gezegd dat het hoe dan ook, tegen toetreding van Groot-Brittannië en de andere lan- tlen was, alleen dat deze toetreding nu nog niet kon plaatsvinden. Van Franse zijde was wel te kennen gegeven, dat wellicht een voorlopige „regeling" zou kunnen worden getroffen. Volgens Brandt kon niets zo nuttig zijn als het dichterbij brengen van de Britse toe treding. „En zo valt het te begrijpen, wanneer de Bondsregering zegt dat zij nu ik onderstreep: nu aan deze kwestie voorrang geeft". De Britse minister voor EEG-zaken, Lord Chalfont, heeft vrijdag in een toe spraak te Belfast duidelijk het bestaan van eet» Brits plan te kennen gegeven, dat gericht is op volming van een ge meenschap naast de EEG met „de vyf" (West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg) op terreinen die de verplichtingen van deze landen je gens de Euromarkt niet schaden. Dit in tegenstelling met de wensen van minis ter Brandt. Lord Chalfont verklaarde op een bij eenkomst van het Noordierse „Institu te of Directors", dat Groot-Brittannië zijn economie in gelijke richting als die van de EEG gezond wil maken, en er naar streeft zijn banden met andere Westeuropese landen, met name met de „vijf, te versterken in de hoop eens ten volle lid te worden van de EEG. „Ons voornaamste probleem is op dit ogenblik, een middel te vinden om de door het Franse veto aangerichte scha de zoveel mogelijk te beperken en eni ge vorderingen te maken in de richting van de Europese eenheid zelfs al kun nen we niet rekenen op een spoedig begin van onderhandelingen." GENEVE De Wereldraad van Ker ken heeft meegedeeld president John son er weer op gewezen te hebben, dat het noodzakelijk is de bombardemen ten op Noord-Viëtnam stop te zetten. De persafdeling van de Wereldraad van Kerken zei dat de boodschap was vervat in een brief, die op 5 januari aan de president was gezonden en die werd ondertekend door dr. O. Frede rick Nolde, de voorzitter van de com missie voor internationale zaken van de Wereldraad. De tekst van de brief werd niet be kendgemaakt maar functionarissen van de Wereldraad van Kerken zeiden dat dr. Nolde de aandacht van de president had gevestigd op het feit, dat de leden van het centrale comité van de raad er vorig jaar februari al bij de Ver enigde Staten op hadden aangedron gen de bombardementen stop te zetten. De brief zinspeelde ook op het derge lijke recente verzoek van Paus Paulus VI, die tevens een beroep deed op de Viët-Cong ,en de Noordviëtnamezen blijk te geven dat ze een vrede door on derhandelingen willen. De woordvoerders betoogden dat dr. Nolde naar president Johnson heeft geschreven, in verband met de „be moedigende kansen" op het beginnen van onderhandelingen die de afgelopen weken zijn ontstaan. De Wereldraad van Kerken is de or ganisatie van meer dan 100 Lutherse, Hevormde en oud-Katholieke kerken in meer dan 80 landen. De raad heeft verscheidene malen opgeroepen tot het stopzetten van de bombardementen als een eerste stap op weg naar de vrede in Viëtnam. V7"ice president Hubert H. Humphrey van de Verenigde Staten is van mening, dat zijn bezoek aan negen Afrikaanse landen, de Verenigde Sta ten vertrouwen en goodwill op lange termijn zal opleveren bij de Afri kaanse naties. Maar het meest directe effect yan zijn reis bijna 40.000 km in 12 dagen afgelegd zal waarschijnlijk zijn dat Washington zich meer bewust wordt van de torenhoge politieke, economische en sociale problemen waar Afrika voor staat. De reis heeft ongetwijfeld de pro-Wes terse sympathieën van de leiders die Humphrey bezocht heeft versterkt. Hij heeft geen beloften gedaan voor de hulp waar de meesten hunner op hoopten militaire en economische maar hen wel kunnen overtuigen dat de Verenigde Staten werkelijk bezorgd zijn om Afrika. Hieraan was twijfel ontstaan nadat het Congres de buitenlandse hulp be snoeide en particuliere belangen groeperingen bepaalde handelsaf spraken verhinderden, waardoor de prijs van de Afrikaanse stapel ten gestabiliseerd zou kunne wor den. Humphrey heeft de Afrikaanse lei ders ervan kunnen overtuigen, dat de regering Johnson vastbesloten is HUBERT H. HUMPHREY snel, zonder beloften te vechten voor meer buitenlandse hulp en voor snelle beslissingen ten aanzien van stabilisering der prijzen voor koffie, rubber, cacao en andere produkten. De regeringen van de landen die Humphrey bezocht heeft zijn alle vriendschappelijk gezind jegens de V.S. Humphrey's tijd was beperkt, en daar om zijn alle anti-Amerikaanse en ve le pro-Westerse landen niet aan de beurt gekomen. In Kongo, Ethiopië, Tunesië en Kenya is het tijdens Humphrey's bezoek tot Anti-Viëtnam-betogingen gekomen. Tot gewelddadige ongeregeldheden is het nergens gekomen, en in Somali, Ivoorkust, Liberia, Ghana en Zambia verliep het bezoek zonder incidenten De ontvangst in Somali, het arme land dat vorig jaar communistische infil traties wist te verijdelen, was het har- terlij kst, die in Liberia het onver schilligst, en meest chaotisch. Humphrey heeft de volgende hulp projecten bekrachtigd: Een lening van 8.5 miljoen dollar voor de bouw van een waterlei dingssysteem in de hoofdstad van Somali, Mogadisjoe. Een export-import lening van 36.8 miljoen dollar voor een hydró- elektrische centrale in Ivoorkust Verscheping van tabak en voedings middelen ter waarde van 12 mil joen dollar naar Ghana in het kader van het programma „voedsel voor vrede". Kenya, Zambia, Ethiopië en Ghana zijn volgens Humphry de meest geschik te landen voor Amerikaanse particu liere investeringen. Humphrey is tot de overtuiging geko men dat de hulp aan Afrika gemoder niseerd en gestroomlijnd dient te wor den, en dat naar coördinatie van de Amerikaanse en Europese hulppro gramma's moet worden gestreefd, wellicht in het kader van de NAVO. Humphrey heeft namens president Johnson vier Afrikaanse leiders uit genodigd naar de Verenigde Staten: president Habib Bourguiba van Tu nesië, president Tubman van Libe ria, premier Mohammed Ibrahim Egal van Somali, en de minister van Bui tenlandse Zaken van Kongo, Justin Bomboko. Door de strenge vorst en de overvloedige sneeuwval in grote delen van Europa begint het voor vele in het wild levende dieren koe langer hoe moeilijker te worden om aan voedsel te komen. Gelukkig is er dan nog altijd de mens om bij te springen wools hier in de bossen van Polen waar de herten rijhefyh vxm eten vooeeim worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 6