John Stol (83) ruimt plaats in KNWU-sportcommissie Langeweg gaf Tal goed partij, maar verloor in tijdnood Sport via radio en televisie Geen sprake van Elfstedentocht Ursula Stulemeyer is het beu en stopt met tafeltennissen SCHAATSKALENDER Europese titelstijd hardrijden niet geheel op beeldbuis Verkerk heeft het zwaar te pakken Ajax bood GYAY verontschuldiging aan Martin Hoekstra won eerste wedstrijd op natuurijs NKSF nam afscheid van ir. H. Hopster Tafeltennisteam naar Tsjecho-Slowakije AGOVV-Limburgia kan niet doorgaan Ralley Monte Carlo met 228 equipes Slechts eenmaal 13 goed in sporttok Riedewald bokst tegen Desfourneaux PLAATS MAKEN VOOR DE JEUGD In Hoogoven-schaaktoernooi Boeiend Hippies geknipt „Bestuur NTTB gedroeg zich meer dan onbeschoft" Geen zin meer Geweldig Conditie Zelf renner Materiaal Herinneringen Tweede Grandioze tijd Nietszeggend schrijven Mensenetende tijgers op Sumatra ZATERDAG 13 JANUARI 1968 AMSTERDAM Opgewekt parkeert John Stol zijn sportfietsje na een ver- kwikJcende stadsrit. Het is op het Amsterdamse Minervaplein een vrijwel da gelijks terugkerend beeld dat tot enig nadenken stemt, want John Stol is 83 jaar. Hij heeft weliswaar per 1 januari zijn lidmaatschap van de sportcommis sie der Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) waarvan hij sedert de oprichting in 1928 en dus sinds mensenheugenis deel uitmaakt opgezegd, maar hij tekende bij voor zijn functie in het hoofdbestuur van de nationale wie lerorganisatie. „Het deed me toch wel een beetje pijn na zoveel jaren te vertrekken uit de •portcommissie. Maar ja, ze wilden gaan verjongen en dat kan ik me best voorstellen. Daarom besloot ik af te treden, hoewel het hoofdbestuur mij wilde herbenoemen". Acht deze verbijsterend vitale, zorg vuldig geklede John Stol het juist, dat een 83-jarige deel uitmaakt van een bondsbestuur? Zijn antwoord: „Dat ligt helemaal aan de man zelf. Ik ben nog kerngezond, kan nog overal over mee praten en ik heb natuurlijk het voordeel van een jarenlange ervaring. De KNWU wilde eerst bepalen dat leden van de sportcommissie op 65-jarige leeftijd moesten aftreden, maar dat voorstel is toch weggestemd. De maximum-leeftijd is nu bepaald op zeventig. Ik kreeg steeds dispensatie omdat ik nog zo flink ben net zoals mijn vrouw, die binnenkort 81 wordt". Willem van Steenbergen, voorzitter van de sportcommissie: „John Stol is een uitzonderlijk vitaal man. Hij had beat nog een paar jaartjes bij ons kun nen zitten". Er is een tijd geweest dat John Stol zelf wielrenner was. Een vedette op de baan, aan het begin van deze eeuw: ze ventien zesdaagsen reed hij, meestal aan de zijde van de Westduitser Rutt. Hij won er zes en eindigde even zoveel ke ren als tweede. Daarnaast veroverde Stol, die na gebleken geschiktheid tij dens enkele trainingswedstrijdje» van zijn club Olympia maar meteen prof werd, drie nationale sprint- en twee stayertitels. „Een prachtige tijd, die ik AMSTERDAM Op de schaatskalen- dér van de KNSB staan voor zondag en maandag de volgende wedstrijden op het programma: Monnikendam: district Watersloot- Oost: langebaanwedstrijden 500 en 1500 m (dames/heren) aanvang 13.00 uur. Nieuwkoop Zuideinde: nat. korte- baanwedstrijden voor heren, aanvang 14.30 uur. Gorredijk: nat. langebaanwedstrijden voor heren om de Zietemabeker, 500, 1500 en 3000 meter. Aanvang 11.00 uur. Eilandpolder tocht: 30 km, startplaat sen: Graft, De Rijp, Schermerhorn, Driehuizen, Oost- en West-Graftdijk. Aanvang 10.00 uur. Maandag: Midden Beemster: nat. langebaanwed- itrijden 500, 1500 en 3000 meter (heren). Aanvang 11.00 uur. Onderdijk (Ons Genoegen) 20 km. atart tussen 11.00 en 14.00 uur bij hotel „Kraaivanger" Onderdijk. Waterland-Westtocht 30 km. Start vanaf 10.00 uur te Landsmeer, Den Ilo, Oostzaan en Ilpendam. Hoogkarspel 15 km. Start tussen 10.00 en 14.00 uur. Hotel „De Landbouw". Oudendijk: Wedstrijdtocht 60 km. Start 14.00 uur. Aanmelding Oudendijk- Noord 74. Tel. 02294-275. HILVERSUM De televisiereporta ges van de Europese kampioenschap pen hardrijden op de schaats, die op zaterdag 27 en zondag 28 januari a.s. in Oslo worden verreden, zullen slechts gedeeltelijk rechtstreeks via het NTS- scherm kunnen worden uitgezonden. De NTS, die deze reportages recht streeks wilde brengen, is daartoe naar thans blijkt niet in geslaagd omdat tal van andere Eurovisielanden en ook Intervisielanden alleen interesse heb ben voor kunstrijden, dat ook op deze dagen plaatsvindt. De sportafdeling van de NTS heeft nu de Noorse televisie verzocht de resterende gedeelten van de reportages op te nemen waarvan dan samenvattingen worden gemaakt, die op zaterdag om 23.05 uur op Neder land I en op zondag in het programma van NTS-Sport om 19.30 uur op Neder land I worden uitgezonden. Intussen heeft de NTS bovendien in samenwerking met de Kon. Nederland- sa Schaats Bond de organisatoren van de Europese kampioenschappen kunst rijden en de internationale schaatsunie verzocht de mogelijkheid te willen on derzoeken of het kunstrijden op zondag kan plaatsvinden na de schaatsreporta- ges uit Oslo, in welk geval toch nog aan de Nederlandse wensen ten aanzien van het hardrijden tegemoet gekomen zou kunnen worden. HAMAR De Nederlandse schaat senrijder Kees Verkerk moet in zijn ho tel te Ham ar met griep het bed hou den. De Nederlandse coach, Wim de Graaf, zei dat de Europese en wereld kampioen het zó zwaar te pakken heeft dat hij niet zal kunnen deelnemen aan de kwalificatiewedstrijden voor de Europese kampioenschappen 1968, wel ke 27 en 28 januari in het Bislet-stadion in Oslo worden gehouden. De kwalifi catiewedstrijden zullen zaterdag en zondag in het stadion van Hamar wor den gehouden. Alle leden van de Nederlandse kern ploeg zijn op het ogenblik in Hamar in training voor de wedstrijden. De vijf best-geklasseerden bij deze wedstrijden zullen naar de kampioenschappen wor den afgevaardigd. zó wil overdoen, onder dezelfde condi ties. Ik heb heel wat verdiend als wiel renner en ik ben altijd enorm zuinig ge weest". Hij moet nu heel ver terugkijken om het heden-van-toen duidelijk te zien. Vertellend over de oertijd van de wie lersport: „Heel anders, dat kunnen de mensen zich nu niet meer voorstellen. Wij reden bijvoorbeeld maar één zes daagse per jaar, een enkele keer twee, maar dan was je ook volkomen afge mat. Een zesdaagse in die tijd verliep heel anders dan nu. Dag en nacht werd er gefietst, zes etmalen achter elkaar. En als je een ronde achter lag mocht je in het algemeen niet meer rekenen op de overwinning. En dan het materiaalAls je wilde wisselen van versnelling moest je het achterwiel omdraaien. Daarbij kwamen dan ook nog de lange reizen, het weini ge comfort en van trainingsschooltjes en begeleiding hadden we nog nooit ge hoord. Je moest het allemaal zelf maar uitzoeken. Toch heb ik met mijn kop- pelgenoot in Brussel eens een wereldre cord gevestigd door in een zesdaagse 4502 kilometer af te leggen. Dat bete kent een gemiddelde van 32 kilometer per uur, fietsend aan één stuk. Wat ze tegenwoordig doen is kermis, poppenkast. De renners mogen per et maal acht uur gaan rusten. Nee, ik ben niet eens gaan kijken naar de Amster damse zesdaagse". Gravend in een schat van herinne ringen staat John Stol zijn debuut als zesdaagse renner voor ogen: „In 1904, New York. In Berlijn, waar ik van 1903 tot 1914 een kamer heb gehad, werd mij na afloop van een wedstrijd gevraagd of ik zin had naar New York te gaan. Voor een zesdaagse. Ik had, geloof ik, zelfs nog nooit van het woord gehoord". Hij vroeg adviezen en besloot te gaan. John Stol verliet ouders, acht broers en zusters. Onveranderlijk advies van zijn vader: Pas goed op jezelf". John Stol: „Tevoren had ik geweldig hard getraind. Ik heb zelfs een paar keer op de weg 24 uur achter elkaar ge reden. Óm te kijken of mijn conditie goed was. Bij het vertrek ontmoette in Arthur van der Stuyff, mijn koppelge- noot. We hadden elkaar nog nooit ge zien. Na een lange bootreis zijn we met een de baan gaan bekijken. Een prach tig baantje, zei ik tegen Van der Stuyff. Weet je wat ik ga doen? Ik doe mee aan die voorwedstrijd over tien mijl. Je bent stapelgek, zei Van der Stuyff. En laat ik nu derde worden. Mooi verdiend. grandioze tijd aangebroken. Een tijd vol hoogtepunten: „Ik was enorm popu lair. Een klein, fors mannetje met mooie zijden tricots aan, die ik speciaal in Milaan liet maken. Ik ben heel wat keren op de schouders genomen". Een tijd ook vol onvergetelijke bele venissen. Hij vertelt van een auto, een bezienswaardigheid in die dagen. Ge schenk van wielerliefhebber von Opel. Toen deze wagen dienst weigerde zette Stol er een paard voor en sukkelde zo naar de garage, waar het paard prompt in de smeerkuil viel. Maar bij herinneringen alleen leeft John Stol niet. Pratend over renners en doping bewijst hij nog midden in de rea liteit te staan. Zijn gedachten gaan, zo af en toe, terug naar de bestorming van de top in de wielerwereld: „In twee jaar zat ik eigenlijk al boven op het paard". WIJK AAN ZEE Kortchnol, een van de Russen, die zich kwalificeerden door het wereldkandidatentoernooi, ver richt in Wijk aan Zee titanenarbeid. Van de ontmoeting KortchnoiPadevski werd vrijdagmorgen de vierde zitting afgewerkt zonder dat het duel werd be slist. Desondanks moest hij enkele uren later alweer aantreden voor de partij van de derde ronde tegen Bobostov. De Rus kon er niet genoeg van krijgen en ook dit duel werd afgebroken. Kortchnoi speelde scherp op aanval. Hij bracht daartoe de g-pion tegen de zwarte rochade-stelling naar voren, sloeg zelf de rochade over en concen treerde tenslotte veel materiaal tegen de Bulgaarse monarch. Die gaf tenslot te een pion als zoenoffer. Vervolgens ontwikkelde zich 'n tijdnoodduel, waar uit Kortchnoi alleszins veelbelovend te voorschijn is gekomen. Vrijwel zeker zal de Rus deze partij op zijn naam brengen. Velen tippen hem reeds als de toern ooiwinnaar. En dan die zesdaagse, waarin we vijftig dollar per dag kregen. Twee da gen lang hadden we voorzichtig aan de staart gereden om eens te bekijken hoe het allemaal ging. Op een gegeven mo ment denk ik: weet je wat, ik probeer een ronde te winnen. Kwart baan, hal ve baan en jawel het lukte. We stonden toen gelijk aan de kop met twee Ameri kanen. Ik zie nog hoe onze namen op een groot hprd van de zeventiende naar de 2e plaats werden geschoven. Prach tig natuurlijk, maar toen hadden we nog vier dagen te fietsen. Wat die Amerika nen in die tijd hebben geprobeerd is onvoorstelbaar. Ze lieten ons vallen, re den ons klem en ga zo maar door. Maar we werden tweede". Voor John Stol, die een graag gezien coureur werd in New York, was een AMSTERDAM Ajax heeft GVAV een brief geschreven naar aanleiding van een schrijven van de KNVB, waar in de Amsterdamse club verzocht werd om contact met GVAV op te nemen om de controverse tussen beide clubs, die ontstond na het verslag van de op 30 november in Groningen gespeelde wed strijd GVAVAjax in het dagblad „De Tijd" te beëindigen. Nadat GVAV .des tijds van Ajax geen genoegdoening kreeg voor het artikel in „De Tijd" wendde het zich met een verzoek tot de KNVB om te bemiddelen. In de brief aan GVAV biedt Ajax zijn verontschuldigingen aan over het arti kel in „De Tijd", in het midden latend of zijn spelers al dan niet bepaalde uit latingen gedaan zou hebben: De brief heeft de volgende inhoud: „Met betrekking tot uw klacht over een verslag in het dagblad „De Tijd" van de wedstrijd GVAV - Ajax ontvin gen wij van het bestuur van de KNVB een brief, waarin deze stelt, dat het bestuur van de KNVB zich vooralsnog niet verdiept in de vraag of de uitlatin gen wel of niet juist zijn weergegeven, dcch dat het bestuur van de KN VB zich kan voorstellen, dat bestuur en spelers van GVAV zich door het bewuste kran- te-artikel gegriefd voelen. Het bestuur van Ajax wil de KNVB in deze zienswijae gaarne volgen en biedt u bij dezen haar verontschuldigin gen aan voor de wijze, waarop het dag blad „De Tijd" al of niet gedane uitla tingen van onze spelers heeft weergege ven. Wij vertrouwen, dat met dit schrij ven een einde is gekomen aan de onno dig minder prettige verstandhouding tussen onze beide verenigingen". TalLangeweg was een boeiend duel. Uit een Spaanse partij ontwikkelde zich allengs een positioneel getint midden spel, doch met sluimerende combinatoi- re tendenzen. Op een bepaald ogenblik bool zwart remise aan, wat wit wat aarzelend afsloeg. Daarna werd Lange- wegs tijd krap. Hij beging een lichte on nauwkeurigheid en moest als gevolg daarvan tenslotte opgeven. Een gevecht, dat o.i. beiden tot eer strekt. Donner—Hort leek aanvankelijk tot een grootse strijd te zullen uitgroeien, doch vrij snel verstarden de standen, de schijnbare „openheid" ten spijt. Re mise, hetgeen een lichte teleurstelling veroorzaakte in de goed bezette speel zaal. Van de overige puntendelingen was slechts die tussen Van Geet en Portisch het resultaat van werkelijke strijd. Iv- kovRee werd afgebroken. In de mees- tergroep geschiedde weinig opzienba rends. De partij ZuckermanNikolic werd uitgesteld wegens griep van laatst genoemde. De Nederlander Hartoch won voor de eerste maal. De resultaten waren: Grootmeestergroep: le ronde: Kortch noiPadevski, opn. afgebr.; 2e ronde: LangewegRossolimo opn. afgebr. De uitslagen van de derde ronde lui den: IvkovRee, afgebr.; Kortchnoi Bobotsov, afgebr.; Kara KlaicMatano- vic V*Vt; RossolimoPadevski ft TalLangeweg 10; DonnerHort 14Vi', CiricGheorghiu V»Vt; Van GeetPortisch Vt14. Stand na 3 ronden: 1/2 Fl. Gheor ghiu (Roem.), M. Tal (USSR) 2 pt 3. Ree (Ned.) 1\4 1 afgebr.; 4/8 Ciric (Joeg.), H. Donner (Ned.), Hort (Tsj. SI.), Ka- raklaic (Joeg.), Portisch (Hong.) 114; 9- Kortchnoi (USSR) 1+2 afgebr.; 10/13 Bobotsov (Buig.), Ivkov (Joeg.), B. Pa devski (Buig.); Rossolimo (USA) 1 1 afgebr.; 14. Matanovic (Joeg.) 1; 15. Lan geweg (Ned.) 14 1 afgebr.; 16. Van Geet (Ned.) Vt. Meestergroep: 2e ronde: Nicolic Flesch V»14- Uitslagen 3e ronde: ZuckemanNico lic uitgesteld? CrabbendamMarovic, 01; CiocalteaVan Scheltirfga 1414 HartochVyslouzil 01; Jongsma Ostojic 01; DodaTatai Vt14', Medi na—Dunkelblum afgebr.; Flesch—Ujtel- ky 14V«. WIRDUM In de Groningse plaats Wirdum zijn de eerste schaatswedstrij den van 1968 op natuurijs gehouden. Op de plaatselijke ijsbaan was een 400-me- terbaan uitgezet, die door de vastge vroren sneeuw in vrij slechte conditie was. Bovendien werden de prestaties ongunstig beïnvloed door een felle schuin over de baan staande wind. De Fries Martin Hoekstra werd eerste door het winnen van twee afstanden. Zijn puntentotaal werd echter overtrof fen door dat van Dick Boon en Roel Bokke Span, die een veel betere 3000 meter reden. De uitslag is: 1. Martin Hoekstra (Heerenveen) 167.483 p.; 2. Dick Boon (Vries) 164.016; 3. Roel Bokke Span (Stiens) 165.283; 4. Piet Meyer (Mon nikendam) 165.900; 5. Zwier Sellis (Kampen) 168.687; 6. Tonny Ferwerda (Bolsward) 168.817. 500 meter: 1. Hoekstra 49.9; 2. Boon 52.1; 1500 meter: 1. Hoekstra 2.35.5; 2. Boon 2.39.5; 3000 meter: 1. Roel Bokke Span 5.37.5; 2. Wim Borgers (Apel doorn) 5.40.0. DEN BOSCH De Nederlandse Ka tholieke Sport Federatie heeft in Den Bosch afscheid genomen van ir. H. Hop ster als lid van het bondsbestuur van NKS-voetbal. De heer Hopster, die ze ventig jaar is, had zitting in dit be stuur uit hoofde van zijn functie in de KNVB. De heer G. Kruijver, vice-voor- zitter van de NKSF, huldigde ir. Hop ster als „pionier voor vormende activi teiten in de Nederlandse voetbalge meenschap". De heer Hopster werd ver der tot lid van de NKS-ereraad in de graduatie goud benoemd. DEN HAAG De Nederlandse tafel tennisploeg, die 2 februari in Praag te gen Tsjecho-Slowakije zal uitkomen in een wedstrijd van het toernooi om de Europese beker, is als volgt samenge steld: Bert van der Helm (Scylla), Bert Schoofs (Nedlloyd) en Mieke ten Broek (HOC). Dezelfde ploeg zal van 3 tot 5 februari deelnemen aan de internationale kam pioenschappen van Tsjecho-Slowakije, die in Praag worden gehouden. In het NTS-sportprogramma, dat zon dag van 19.30 tot 20.25 uur op Nederland 1 wordt uitgezonden, wordt onder voor behoud van wijzigingen aandacht be steed aan: de voetbalwedstrijden Ajax-Feijen- oord en ADO-Go Ahead; de Europese kampioenschappen tweemans-bobsleeën in Sankt Moritz; de Nederlandse skikampioenschap- pen in Val d' Isère; de Nederlandse schaatsselectie in Hamer (Noorwegen); de Lauberhornrennen in Wengen (Zwitserland). In het NRU-sportprogramma „Langs de Lijn" wordt zondag (14.30-17.00 uur Hilversum I en 18.05-18.30 uur Hilver sum II) uitgebreid (en rechtstreeks) aandacht geschonken aan de voetbal wedstrijd Ajax-Feyenoord door de ver slaggevers Theo Koomen en Bert Corpo- raal. Eevenens rechtstreeks: de voet balwedstrijden PSV-MVV, AZ '67-Hol- land Sport, Veendam-Helmond Sport en nabeschouwingen van de wedstrijden ADO-Go Ahead en Xerxes DHC-Sittar- dia. Voorts:'de paardenkoersen, uitsla gen van zaalhandbal en microkorfbal en in de tweede aflevering de Belgische voetbalcompetitie en een nabeschouwing van Ajax-Feijenoord. APELDOORN De velden van „Berg en Bos" zijn bedolven onder een dik pak sneeuw, waaronder zich een stevige ijs laag bevindt. Insiders zijn er vast van overtuigd, dat daarom de wedstrijd AGOWLimburgia zondag a.s. in geen geval kan doorgaan. Wij geven in verband daarmee ook geen opstelling van de Apeldoornse ploeg. DJAKARTA Indonesische soldaten hebben er een taak bijgekregen: gewa pend met scharen zijn zij in de straten van de hoofdstad op jeugdige Djakarta- nen aangevallen om hun enorme onge kamde haardos wat bij te knippen. De ze „militaire actie" is een gevolg van de kritiek van vele zijden op het steeds groeiende aantal langharigen. De mili taire autoriteiten hebben gezegd dat de haarstijl van de „hippies" niet in over eenstemming is met oosterse normen. DJAKARTA Mensenetende tijgers hebben de afgelopen zes weken acht mensen uit drie Zuid-Sumatraanse dor pen gedood en meegesleept, staat in het Indonesische legernieuwsbulletin van vrijdag. De mensen van de betrokken dorpen durven niet meer naar hun vel den om te werken, omdat de tijgers op klaarlichte dag hebben aangevallen. Stand na 3 ronden: 1. Tatai (Italiö) 214; 2. Zuckerman (USA) 2 1 uitgest.; 3/5 Ciocaltea (Roem.), Doda (Polen), Os tojic (Joeg.) 2; 6/8 Flesch (Hong.), Maro vic (Joeg.), Ujtelky (Tsj. SI.) I1/» 9/10 Media (Sp.) 1 1 afg.; Nicolic (Joeg.) 1 1 uitg.; 11/14 Crabbendam (Ned.), Hartoch (Ned.), Van Scheltinga (Ned.), Vyslouzil (Tsj. SI.) 1; 15 Dunkle- blum (Belg.) Vi 1 afgebr.; 16. Jongsma (Ned.) V». Een groepje spelers van Chelsea, sa men een bedrag van ruim drie miljoen gulden waard, in het station Stamford Bridge, nadat bekend was geworden dat de wedstrijd tegen Liverpool was afgelekt. V.l.n.r. Harris, BirchenaH, McCrédie 'en Kirkup. PARIJS Aan de 37e Rallejr Monte Carlo, die vrijdag 17 januari van start gaat, zullen 228 equipes deelnemen, één meer dan in 1967. De deelnemers aan deze wintersterrit starten in acht plaat sen: Oslo (30 equipes), Athene (20), Lis sabon (11), Warschau (14), Frankfort (25), Monte Carlo (52), Reims (45) en Dover (31). De laatste strijd in de ralley wordt in de nacht van 25 op 26 januari gestreden, wanneer de zestig beste equi pes de klassementsproef op een berg- traject, met Monte Carlo als start- en finishplaats, wacht DEN HAAG De cijfers van sport - toto 27 van het afgelopen weekeinde zijn: deelnemers 586.134; bruto inleg f 814.483,80; prijzenbedrag f 268.780, eerste prijs f 147.829, Eén melding met 13 goed voorspelde uitslagen. Voor winnende kolom wordt bruto f 117.647,06 uitgekeerd. Restant eerste prijs, f 30.181,94 gaat naar prijzenbedrag van sporttoto 29. Tweede prijs f 80.634,47 meldingen met 12 goed voorspelde uitslagen. Pet goede kolom wordt bruto f 1715.60 uit gekeerd. Derde prijs: f 40.317,— gaat naar der de prijs van sporttoto 29. LEEUWARDEN Er is momenteel geen sprake van een Elfstedentocht De weersomstandigheden er is veel sneeuw gevallen bemoeilijken het houden van de tocht, terwijl ook de toe stand van het ijs nog slecht is. „Er zal", zo vertelde de heer J. L. Hoogland, voorzitter van de „Vereniging De Fria- sche Elf Steden", nog heel veel winter moeten komen willen we dit Jaar nog een tocht kunnen organiseren." DEN HAAG Ronald Riedewald, de Surinaamse profbokser, die vorig jaar mei Nederlands kampioen in het zwaar- weltergewicht werd, komt maandag 22 januari weer in de ring. De Surinamer bokst dan in het Amsterdamse Krasna- polsky tegen de geroutineerde Frans man Mare Desfourneaux. Het gevecht if afgesloten op tien ronden van drie mi nuten. In de tweede profpartij van de avond, die verder wordt gevuld met de halve finales van de Noordhollandse amateur- kampioenschappen, bokst de Amster dammer Joop Kruis tegen de Franse middengewicht René Bossu. Dit gevecht gaat over acht ronden. DEN HAAG Op het moment dat de talentvolle veertienjarige Ellen Klatt het afgelopen weekeinde tijdens de wed strijden om de Limburg Cup van de Ne derlandse Tafeltennis Bond (N.T.T.B.) haar klasse voor de verbaasde ogen van enkele bondsofficials demonstreer de, nam tafeltennisster Ursala Stule meyer Artz (30) het moedige be sluit afscheid te nemen van de sport die zij veertien jaar in de top had beoe fend. Zij stopte niet omdat zij zich te oud voelde, maar de wijze, waarop de bond haar reeds vóór het begin van het seizoen had laten weten dat zij niet meer voor de top in aanmerking zou komen, had haar diep gegriefd. Nog éénmaal heeft zij geprobeerd de officials ervan te overtuigen, dat zij wèl bij de selectie behoorde en dat men zich had vergist. Ursula Stulemeyer faalde. „Eerst wil je er nog niet aan den ken", vertelde Ursula Stulemeyer, „maar toen ook nog enkele officials tij dens dat toernooi meenden mij niet meer te moeten zien veertien jaar lang heb ik in het nationale team gestaan stond mijn besluit vast. Het is gewoon onbeschoft zoals ze mij behandeld heb ben. Ze hadden toch even met me kun nen praten. Ik vind het prachtig dat men bij de jeugd wil beginnen, maar niet oo deze manier, na zoveel jaren. Ik heb door dit gedoe gewoon geen zin meer. Voor mij is de lol eraf". Ursula Stulemeyer beschikt, dank zij zeventig interlandwedstrijden, twee Ne derlandse kampioenschappen en vijf Limburg Cups, over een rijke wed- strijdervaring. Een ervaring, waarvan de bond geen gebruik meer wenst te maken. Ursula Stulemeyer: „De bond heeft een grote fout gemaakt. Men wil de zaak forceren. Voor mij staat het vast dat de jeugd er nog lang niet is. Waarom heeft men niet de weg van de geleide lijkheid gekozen? De resultaten zouden beslist beter zijn uitgevallen dan alleen maar nederlagen van 7-0". Ondanks alle bezwaren heeft de 'schei dende tafeltennisster toch nog een tip voor de bond. „Als er nog eens dames naar het buitenland gaan, is het te ho pen dat de bond ook eens een goede coach meestuurt. Zoals ik het in al die jaren heb meegemaakt was het zonder meer treurig. Men wist er gewoon niets van. Zelf heb ik wedstrijden moeteh spelen zonder coach. De heren beschou wen het nog altijd teveel als een snoep reisje. Nog nooit in mijn carrière als tafeltennisster heb ik een coach gekend die de taak verstond om zowel voor als na de wedstrijd een speelster te begrij pen". Na al het plezier en leed, dat Ursula Stulemeyer in haar sport heeft gehad is de wetenschap, dat het einde toch zou zijn gekomen, al is het dan vroe ger dan zij gedacht had, reden om te zeggen: „Het is zalig doen. Ik ben nu eind Ellen Klatt: wil goed worden om niets meer te ïlijk thuis". „Geweldig", is de reactie van de jeugdige Ellen Klatt na haar recente succes in het toernooi om de Limburg Cup. Voor haar schijnt alleen nog maar de zon en bestaan er geen pro blemen. Zij ziet een toekomst voor zich waarvan iederesportman of -vrouw droomt. Vol overgave volgt zij, na haar studie- taken van de HBS te hebben voltooid, de A- en B.-trainingen van de bond onder leiding van coach Tigermann. Het ta lent van Ellen Klatt werd ontdekt tij dens een zogeheten „etalagetoernooi" in Den Haag, waar haar spel werd opge merkt door enkele „speurders" van de NTTB. „Van toen af", zegt zij, „ben ik er eigenlijk serieus mee doorgegaan. Ik had al een tijdje met mijn vader ge speeld, maar toptafeltenni# komt niet Ursula StulemeyerArt#: onbeschoft O zo direct bij je op". Er begon voor Ellen Klatt een tijd intensieve training bij de club en bij d# bond. Zij had er de tijd voor want uit stapjes en bezoekjes aan bioscopen vond zij niet aantrekkelijk. „Ik houd van de sport en als het even kan ga fle ook nog volleyballen en zwemmen." Misschien zou de winnares van de Limburg Cup nooit zover gekomen zijn als zij niet de steun had gehad van idealist Steinmetz. „Hij trainde mij bij de club en in zijn vrije tijd kwam hij nog tweemaal in de week naar mijn huis om mij bij te schaven. Dank zij hem werd ik in een jeugdtoernooi in de Engelse stad Folkstone tweede", Met haar geringe ervaring in buiten landse wedstrijden is dat toernooi voor Ellen-Klatt toch een heel grote ervaring geworden. „Het viel mij daar namelijk op, dat de buitenlandse speelsters over een veel betere conditie beschikten en dat zij meer voor hun sport over had den. Technisch was 't niet zoveel beter, maar de conditie gaf toch de doorslag. De bond streeft naar de Europese kam pioenschappen in 1972. De coach neemt voor het grootste deel de techniek door en wat de conditie betreft: de speelsters zullen het zelf moeten doen. Ik ook. Ik zal er alles aan doen, want ik wil gewoon goed worden".

De Vallei | 1968 | | pagina 7