Veenendaals dagblad Betwist gebied wordt in staat van paraatheid gebracht Suriname neemt dreigende houding aan tegen Guyana Buiten Nog drie op vrije voeten Vier gevangenen langs lakens cel uit Storm over Schotland Onderzoek T.N.O. naar instorting kerk in Den Bosch Aardbeving op fMciiie Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Brits kabinet overlegt over bezuinigingen Aanslag beraamd op Tito Een paar honderd man worden onder de wapenen geroepen Leveroperatie bij Kasperak Yvonne Paul niet voor rechter maar in ziekenhuis Enorme brand in Botlekgebied Winter komt niet terug MILITAIRE VRIJWILLIGERS OPGEROEPEN GUYANEZEN MOETEN HET LAND VIT Spechtemanieren IN NEDERLAND WAARDERING GEREED FILMPLOEG Geen Swing Wing en Kanaaltunnel OOK KLOKKEN ZEKER 20 DODEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.w Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, Ieder woord meer 15 cent MAANDAG 15 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 12 Johan Adolf Pengel (51) beheerst al jaren het politieke toneel van Su riname. Sinds 1963 is hjj minister president. H(j heeft het premierschap voortdurend gecombineerd met een wisselend aantal andere portefeuil les. Hoewel h(j ook de leider is van Surinames grootste vakbond, is h(j in de eerste plaats en in hart en nie ren politicus. Men weet van zjjn woorden nooit of ze hem recht uit het hart zjjn gegrepen, dan wel of ze deel uitmaken van een politiek spel. De maatregelen die de Surinaamse regering dit weekeinde tegen Guyana heeft afgekondigd, dragen duidelijk zijn stempel. Het sterkst spreekt dat uit de aangekondigde maatregel te gen de in Suriname wonende Guya- nezen, die het land voor zijn ontwik keling eigenlijk niet kan missen. PNOM PENH „Wij hebben een Maoistische bende opgerold, die klaar stond om maarschalk Tito te .vermoor den wanneer hij woensdag in Pnom Penh arriveert". Dit heeft prins Noro dom Sihanoek, 't staatshoofd van Cam bodja, zondag tegenover verslaggevers verklaard. Hij zei, dat de Cambodjaan se politie drie Chinezen heeft gearres teerd, die in het bezit waren van drie honderd granaten van zwaar kaliber en verscheidene draagbare zenders van Amerikaans fabrikaat. „Onze politie is tot de tanden gewapend en wij hebben duizenden mannen gemo biliseerd om de veiligheid van de maarschalk te verzekeren", aldus Siha noek. Volgens de prins, verspreiden Cambodjaanse communisten dagelijks vlugschriften waarin de Zuidslavische president en hijzelf zwaar worden bele digd en als „lakeien van het Ameri kaanse imperialisme" worden afgeschil derd. In een der vlugschriften werd de bevolking tot een algemene opstand op de dag van aankomst van Tito opge roepen. De gearresteerde samenzweerders zullen, naar prins Norodom verklaarde, door een militaire rechtbank worden be recht. Zij lopen kans de doodstraf te krijgen. >-■ -zy Wfie niet te ver van het bos woont, zoals wij, heeft in het winter halfjaar voortdurend de bonte specht op het vogeltjesvoer en omdat deze klimmer zowel ingesteld is op een zaden- en noten- als op een insekten- menu, vindt hij er altoos wat van zijn gading. Eigenlijk leidt zo'n vogel een lui leven, want al het goede wordt hem, naar het bijbelwoord, toegewor pen, maar toch volgt hij ook graag zijn natuurlijke aanleg en horen we hem „tap tap tap" de schors van eiken en fijnsparren percuteren naar schors- en snuitkevers om en-passant duizendpoten, pissebedden, larven, poppen en eieren van houtwespen en boktorren, ja wat niet al mee te pik ken. Het echte kleingoed, diep in de schorsspleten, wordt door de dun- snavelige boomkruipers weggehaald, want daarvoor is de spechtesneb te dik. Men heeft zich vaak afgevraagd, hoe deze vogel precies weet, waar in een donkere stamgang een of andere kever zit, doch sinds enige jaren is dit raadsel opgelost. Voedsel-zoekende spechten oriënteren zich namelijk akoestiek. Wel kunnen ze allereerst door de aanblik van dorre bomen wor den aangetrokken, maar voor het op zoeken van het verscholen gedierte bedienen ze zich toch van het gehoor. In een buitenlands meteorologisch station werd droog hout, afkomstig van de bekleding van automatisch re gistrerende instrumenten, door spech ten uitgehold of aangeboord, omdat ze daarin wat hoorden. Bij nauwkeurig onderzoek bleek dat de dieren inder daad door het geluid, teweeg gebracht door uurwerken, werden gelokt. 15 jan. '68 A. B. WIGMAN PARAMARIBO De Surinaamse regering heeft besloten vrijwilligers op te roepen, die een militaire opleiding hebben gehad. Dat is één van de dreigende maatregelen die de.regering in Paramaribo heeft genomen „nu is gebleken dat de regering van Guyana het grensgeschil tussen beide landen niet op vreedzame wijze wenst op te lossen." De Surinaamse regering besloot tevens: het omstreden gebied in staat van paraatheid te brengen, „voor zover nodig" alle Guyanezen in Suriname het land uit te zetten. Suriname betwist Guyana een ge bied van circa zestienduizend vierkan te kilometer (een oppervlakte zo groot als de helft van Nederland) aan de bo venloop van de Corantijnrivier. Het verschil werd acuut toen op 13 december twee Guyanese watervlieg tuigen op de zijrivier Oronoque land den en de hydrologische post in de monding van de rivier door gewapende Guyanese politiemannen werd bezet. Het Surinaamse personeel moest het betwiste gebied verlaten. De Surinamers die zullen worden op geroepen, hebben hun opleiding gehad in Nederland. Onder hen zijn er die in de Troepenmacht Suriname en ook en kelen, die in Korea hebben gediend. In totaal gaat het om een paar honderd man. Voor de oproepen is een leef tijdsgrens vastgesteld van achttien tot 35 jaar. Het korps zal onder leldipg staan van de oud-majoor van de Troepen macht Suriname S. A. Lapré. De su pervisie van het korps zal worden uit geoefend door de procureur-generaal. De Surinaamse regering sprak in de verklaring waarin zij haar maatrege len bekendmaakte, grote waardering uit voor de wijze waarop de Gyanezen zich in Suriname hebben gedragen en voor de bijdrage die zij hebben gele verd aan de ontwikkeling van het land. In één adem werd daar aan toegevoegd dat de Surinaamse regering de uitwij zing van de Guyanezen snel hoopt te kunnen intrekken. Dat zal gebeuren „zodra enige klaarheid is gekomen in het conflict". De nationale defensiecommissie van Guyana is gisteren in bijzondere verga dering bijeengekomen om over de Su rinaamse maatregelen te spreken. Na afloop liet premier Bumham weten dat Guyana gereed is om aan elke bedrei ging van Suriname het hoofd te bieden. Vrijwel iedereen in Suriname keurt de stappen van premier Pengel goed, hoewel vooral de oppositie graag had gezien dat premier Pengel eerder tot daden was overgegaan. Over het algemeen wordt verwacht dat enkele honderden oud-dienstplichti gen gevolg zullen geven aan de oproep van de premier tot vorming van een vrijwilligerskorps. Het is nog niet dui delijk welk kader aan dit korps zal wor den toegevoegd, doch algemeen wordt verwacht dat oud-officieren, onder wie oud-Knil-kapitein H. D. Rijhiner be moeienis met het korps zullen krijgen. Ook bij de filmploeg van Polygoon, die momenteel in Suriname verblijft, is enige opwinding ontstaan. Op alle mogelijke manieren proberen de twee cameramannen naar het z.g. „betwiste gebied" te komen. Nu het er op be gint te lijken dat zij vanuit Paramari bo onmogelijk naar het Oronoque-kamp zullen kunnen reizen, overwegen de Po- logoon-mannen, onder wie adj.-direc teur Piet Buys, via Georgetown te vlie gen. STANFORD De toestand van Mike Kasperak, de patiënt op wie bijna een week geleden in Stanford (Californië) een harttransplantatie is toegepast, is ernstig verslechterd, doordat zijh lever niet goed functioneert, zo heeft een zegsman van de universiteit in Stanford zaterdag meegedeeld. De toestand van het hart zelf blijft uitstekend, aldus de woordvoerder. Na een operatie hebben de artsen op eeh persconferentie verklaard, dat zij de galblaas hebben verwijderd en dat zü de buis van de lever naar de dunne damr hebben schoongemaakt. De grote operatie is onder plaatselij ke verdoving uitgevoerd. Op de vraag of deze operatie in het licht van Kas- peraks kritieke toestand niet te schade lijk was antwoordde een der artsen: „Natuurlijk, maar in een toestand als deze moet je een gokje wagen". Zonder de operatie, zei hij, zou de werking van de lever volkomen ge staakt zijn. AMSTERDAM Yvonne Paul, de vrouw die bijna drie maanden lang op Schiphol heeft gebivakkeerd, wordt in een ziekenhuis opgenomen. Zij zal vandaag ook niet voor de Haarlemse politierechter terechtstaan. De officier van justitie in Haarlem, mr. J. Bredius, heeft laten weten dat hij de dagvaarding tegen de vrouw heeft ingetrokken. Yvonne Paul die de Verenigde Staten is uitgezet, nestelde zich in de vertrek hal op Schiphol omdat zij terug wilde naar New York. Ruim een week gele den werd zij, op verzoek van de lucht havendirectie, door de Rijkspolitie van Schiphol verwijderd. Sinds die dag verbleef zij in het Am sterdamse huis van bewaring, omdat zij geen verklaring wilde tekenen waar in zij beloofde niet naar Schiphol te zullen terugkeren. Vandaag zou zij we gens lokaalvredebreuk voor de Haar lemse politierechter verschijnen. De officier van justitie deelde mee dat hij de dagvaarding had ingetrokken op grond van de laatste rapporten die hij over de gezondheidstoestand van Yvonne Paul had ontvangen. Hij wilde zich over de inhoud van die rapporten niet uitlaten. In theorie is het mogelijk dat de officier in de toekomst een nieuwe dagvaarding uitbrengt. Het huis van bewaring aan de Ca- suariestraat in Den Haag, waaruit vier mannen zaterdagavond ontsnapten. Op de derde verdieping forceerden zij de tralies voor een venster (op foto links boven) en lieten ze zich langs aan elkaar geknoopte lakens zakken. ROTTERDAM In het Botlekgebied is een tank met kerosine uitgebrand. De schade bedraagt ruim 2 miljoen. Een nachtelijk beeld tijdens het blussingswerk. Voor verslag zie elders in dit blad. O LONDEN Volgens de meèste Brit se dagbladen zal het kabinet vandaag besluiten, de bestelling van 50 F-III vliegtuigen met verstelbare vleugels in de Verenigde Staten in te trekken, als onderdeel van een bezuinigingspro gramma van een miljard. Pond Ster ling (8.62 miljard gulden). De 50 vliegtuigen vertegenwoordigen een waarde van 425 miljoen Pond. Het kabinet heeft reeds vijf vergade ringen gewijd aan het bezuinigingspro gramma en zal daaraan vandaag de laatste hand leggen, alvorens premier Harold Wilson het morgen aan het parlement zal voorleggen. Verwacht wordt dat door de bezui nigingen, die ten doel hebben zo veel mogelijk voordeel te putten uit de de valuatie van het Pond, ook vertraging zal ontstaan in de plannen voor uitbrei ding van het autosnelwegennet en ver hoging van de leerplichtleeftijd tot 16 jaar, en dat voor geneesmiddelen die door de nationale gezondheidsdienst worden verstrekt, weer een nominaal bedrag zal moeten worden betaald. Naar de mening van politieke waar nemers staan niet alle Labour-leiders achter de bezuinigingsplannen en zijn er aanwijzingen dat twee ministers minister voor Kunstzaken en Partij- voorzitster Jennie Lee (weduwe van Aneurin Bevin en Lord Longford, par tijleider in het Hogerhuis zullen af treden. De correspondent voor defensie van de „Times" ziet in intrekking van de bestelling van de 50 F-III vliegtuigen een der belangrijkste consequenties van het regeringsbesluit de terugtrek king van Britse strijdkrachten uit het Midden- en Verre-Oosten te versnellen. Daarnaast verwacht hij een aanzienlij ke vermindering van andere lopende vliegtuigbestellingen en een versnelde afvoer van de Britse vliegdekschepen uit actieve dienst. De correspondent van het Franse dagblad „l'Aurore" meldt uit Lon den. dat Engeland, als onderdeel van de bezuinigingsplannen, officieel heeft afgezien van het gezamenlijke Brits- Franse project voor de aanleg van een tunnel onder het Kanaal. De Britse minister van Vervoer, mevrouw Barbara Castle, zou dit haar Franse confrater, Jean Chamant, heb ben meegedeeld. DEN HAAG Door misbruik te maken van de grote bewegingsvrijheid in het Haagse huis van bewaring aan de Casuariestraat zijn zaterdagavond omstreeks half acht vier mannen ont snapt uit hun dagverblijf op de derde verdieping. Eén van hen, de 24-jarige etaleur A. H. K., die in preventieve hechtenis zat, is gisterochtend door de Rotterdamse politie thuis aangehou den. De drie anderen, allen Hagenaars, waren gisteravond nog spoorloos. Het zijn do 32-jarige opperman J. P. van den B., de 23-jarige kelner N. J. H. en zijn 23-jarige collega B. L. B. In het Haagse huis van bewaring zit ten de gedetineerden doorgaans met zes man in een grote cel. Zaterdag avond was dit ook het geval, maar bo vendien was de kelner, die normaal op de parterre thuishoort, ook in de cel op de derde verdieping op bezoek. De vier mannen forceerden met be hulp van een stuk ijzer van vijftig cen timeter lengte een ruit en twee tralies. Daarna knoopten zij negen lakens aan elkaar. Dat was voldoende om zeven meter lager op het dak van een barak te kombn. Het wal toen rrè£ nfcaar een koud kunstje om vier méter lager aan de zijde van het Lange Voorhout de straat te bereiken. De drie achtergebleven gedetineerden waarschuwden de bewakers pas op het moment dat de vier ontsnapten uit de buurt van het huis van bewaring wa ren. Zij waren tijdens het knopen van de lakens en het forceren van de tra lies in het slaapgedeelte van de cel, dat met een onafgesloten traliewerk is ge scheiden van het dagverblijf. Zij heb ben zich niet bemoeid met de vier ont snapte gevangenen. De bewaking bestond zoals gebruike lijk op een zaterdagavond uit zes be wakers op ongeveer honderdtwintig ge detineerden. Meestal mogen de gevangenen zich 's avonds tussen zeven en acht uur gaan wassen. In die tijd moet H. kans hebben gezien zijn niet afgesloten cel deur te openen en naar de onafgesloten cel op de derde verdieping te wande len om daar samen met zijn drie mak kers de vlucht voor te bereiden. De drie nog voortvluchtige ontsnap ten zaten-straffen van drie tot twaalf maanden uit en hadden nog enkele maanden voor de boeg. Zij waren ver oordeeld wegens vermogensdelicten. In het Huis van bewaring was sinds 1961 geen ontsnapping meer voorgeko men. De Rotterdammer K. is overge bracht naar het Huis van bewaring in Scheveningen. GLASGOW In de nacht van zon dag op maandag is Glasgow gedurende een uur van elektrische stroom versto ken geweest tengevolge van hevige stromen die Schotland, Engeland en Noord-Ierland getroffen hebben. De windsnelheid bedroeg op sommige mo menten 180 km/u op de Hebriden. In Glasgow zijn in verschillende de len van de stad gebouwen ingestort, een kind is gedood en er worden honderden gewonden gemeld. De stroom in Glasgow en voorsteden was volledig uitgevallen. De ziekenhui zen moesten werken met hun nood- aggregaten. De gewonden kwamen met tientallen tegelijk de ziekenhuizen bin nen. Er waren veel te weinig ambulances om aah alle oproepen te kunnen vol doen. Aan de scheepswerven en haven installaties langs de Clyde is zware schade toegebracht. In Edinburgh werden windvlagen van 140 km u gemeten, in Notting ham van 130 en in. Londen van 126 km/u. In het westen van Schotland en in Noord-Ierland was de windsnelheid het grootst. Volgens de brandweer in Glasgow zijn een groot aantal gewonden het ge volg geweest van het feit dat schoor stenen door de daken sloegen en de mensen in bed verrasten. O ROME Een 50-jarig gemeente raadslid van de Italiaanse plaats Pa- lestrina heeft zaterdag in het plaatse lijke belastingkantoor al zijn kleding uitgetrokken en deze voor het loket van de ontvanger gelegd uit protest tegen zijn belastingaanslag. Tegen het raads lid, dat een fotograaf had meegebracht om zijn protest vast te leggen, is pro ces-verbaal opgemaakt wegens beledi ging van een ambtenaar in functie. DEN BOSCH T.NO. in Ddft gaat onderzoeken wat de oorzaak is geweest van het instorten van een deel van de Sint Lucaskerk in Den Bosch. De monumentale kerk van duizend zitplaatsen begaf het zaterdagmiddag. Met donderend geraas stortten het he le voorportaal en een deel van de zij gevel in, waar de sacramentskapel was gelegen. De kerk was bijna zes jaar oud. Tonnen puin vielen op het kerkpleir en bedolven daar een auto. In de straat naast de kerk kwam een deel van de sacramentskapel terecht. Hier werd de twaalfjarige Hahs van de Leenpunt do delijk door het puin getroffen. Zijn moeder, de 49-jarige mevrouw H. van de Leenpunt-Aerts, werd zeer ernstig gewond. Zij is niet in levensgevaar. De kerk is indertijd gebouwd onder toezicht van het bisschoppelijk bouwbu reau en Bouw- en Woningtoezicht. Het gebouw, opgetrokken met dubbelsteens spouwmuren en een betonnen dakcon structie, heeft acht ton gekost. Vermoe delijk zal het moeten worden afgebro ken. Naar de oorzaak kan men volgens deskundigen slechts gissen. Ook de drie klokken, met een totaal gewicht van anderhalve ton, zijn omlaag geko men. Zij hadden kort voor het instorten nog geluid voor een plechtige uitvaart dienst. De instorting gebeurde tegen vier uur. Om half zeven zou in de kerk een avondmis worden gehouden. Vijftig mi litairen van de pantserbrigade Van Heutsz uit Vught hebben de puinhopen afgezocht naar eventuele andere slacht offers. Zie elders in dit blad een uitvoerig verslag over de instorting. PALERMO In de nacht van zon dag op maandag is West-Sicilië getrof fen door een reeks aardschokken waar bij naar schatting 20 personen zijn ge dood en meer dan 300 gewond. Drie schokken, tussen 02.34 en 04.20 hebben muren en boerenwoningen in ettelijke kleine dorpen ten zuidwesten van Palermo doen instorten. Zij volg den op drie aardschokken die zondag middag hetzelfde gebied troffen. Hon derden dorpsbewoners zijn toen hun huizen ontvlucht en hebben hun toe vlucht gezocht in de wijngaarden waar de sneeuw tien centimeter hoog ligt en het vier graden vroor. De politie in Trapani aan de west kust heeft bekendgemaakt, dat reeds in het stadje Gibellina tien personen gedood zijn. Bij de aardbevingen van vanmorgen hebben in Poggioreale en Salaparuta enkele mensen het leven verloren. De telefoonverbinding met deze plaatsen is verbroken. De politie'in Sa- lemi, een stad van 15.000 inwoners 30 km ten zuidoosten van Trapani, heeft gemeld dat een 55 jaar oude man ge dood is toen hij voor de aardschokken zijn huis ontvluchtte en door een in stortende muur getroffen werd. In Sa- lemi zijn verder twee mensen gewond. De helft van de huizen van het stadje is beschadigd, aldus de politie. Fke dooi is tijdens het weekeinde on stuitbaar opgerukt. Daarbij steeg de temperatuur in Gelderland niet minder dan 25 d 28 graden. Ter il lustratie enige gegevens over de tem peratuur in Apeldoorn: in de nacht van vrijdag op zaterdag waarden tus sen -18 en -20, zaterdagavond nog -8, zondagmorgen +6 en vanmorgen zelfs 10 graden. In totaal bracht het dooi-offensief in onze omgeving onge veer 30 mm neerslag. De dooilijn drong door tot over Polen en Tsje- cho-Slowakije. Door de combinatie van vrij hoge temperaturen en harde wind verdween in Gelderland vrijwel alle sneeuw in 24 uur tijd. Het snelle tempo, waarin de atlan- tische warmtegolf zich ontplooide, hield verband met een uitzonderlijk krachtige en door geen enkele West- europese meteoroloog voorziene uit dieping van een depressie ten westen van de Britse eilanden. De winter krijgt de komende dagen geen kans een tegenoffensief te for ceren, nu zich ten noordoosten van Schotland een orkaandepressie bevindt (op de Hebriden windstoten van 180 tot 190 km/uur) en zich bovendien midden op de oceaan alweer een vol gende depressie ontwikkelt. Het weer blijft daardoor aan de zachte kant, met in Gelderland een temperatuumi- veau van 5 tot 10 graden. We ver wachten ook in de rest van januari overwegend onbestendig weer en geen vorst van betekenis.

De Vallei | 1968 | | pagina 1