Veenendaals dagblad Duizenden overnachtten in vrieskou op straat Verscheidene landen boden al hulp aan Thieu wil voor Z.-Vietnam vinger in (vredes)-pap Buiten Losgeslagen booreiland nu buiten gevaar Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Drie steden werden volledig verwoest A: Bezoek Pengel aan Nederland uitgesteld Veel woningen gereed in 1967 Nederlanders willen li maand gaan werken op Cuba BROODPRIJS TWEE CENT OMHOOG Officiersproces in Cairo Blaiberg deed enkele stappen Papandreoe naar Parijs vertrokken Weinig officiële feestelijkheden voor prinses Margriet's baby Treinongeluk in Duitsland Aanhoudend zacht Geringeld LUCHTBRUG NACHT WEGEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 1? cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op. dl., do. en za. 1-10 woorden *1,50, ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 16 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 13 OP SICILIË 430 SLACHTOFFERS SAIGON President Ngoejen van Thieu van Zuid-Viëtnam heeft maandag gezegd, dat Zuid-Viëtnam de centrale rol dient te spelen by het zoeken naar vre de en daarmee op indirecte wyze de Amerikaanse pogingen in die richting ver oordeeld. In een toespraak tot hoofdredacteuren vroeg hy voorts om „zwaardere druk" op Noord-Viëtnam als de huidige pogingen tot vrede zouden falen. De Zuidviëtnamesé president sch^nt het voorts niet eens te ztfn met de resul taten v^n de Amerikaans-Cambodjaanse besprekingen in Pnom Penh, vorige week. Hy zei dat zyn strijdkrachten zich het volledige recht voorbehouden de Viët Cong tot over de grenzen te achtervolgend CAIRO Maandag begint in Cairo een proces tegen 55 Egyptische officie ren die ervan worden beschuldigd te hebben getracht de regering Omver te werpen en het bevel over de strijd krachten over te nemen, zo is maan dagavond officieel meegedeeld. De komplotteurs zouden zich heb ben ingespannen om veldmaarschalk Abdoel Hakim Amer, die na de oorlog met Israël was afgezet als plaatsver vangend opperbevelhebber der strijd krachten, weer aan diens oude post te helpen. Het bestaan van het komplot werd op 4 september bekendgemaakt en Amer werd onder huisarrest geplaatst. Elf dagen later pleegde hij zelfmoord. "jVu we ons in dit hoekje van gisteren toch even met de spechten en hun methoden bezig hielden, ga ik van daag met een keel andere eigenschap dezer vogels door, namelijk het rin gelen (perforeren) van de bast van stammen en takken, dus niet de zg. spechtesmidse, waarover we 't vroe ger al hadden. Ik heb indertijd op het landgoed Oranje Nassau's Oord een kleinblad-linde, geënt op de gewone Hollandse linde gezien, die van onder tot boven vol in ringen geboorde gaatjes was geprikt. Van de stam tot de dikke en zelfs dunne takken ston den ze mannetje aan mannetje. Men zou het voor een primitieve versie ringskunst kunnen houden. Prof. Rit- zema Bos zag soortgelijke bomen op Zijpendaal (bij Arnhem), alsmede op Oranje Nassau's Oord en bevond, dat ook de eerste geënt waren, namelijk Amerikaanse linde, op een van de ge wone soort. Boven de enting wordt zo'n stam dikker en daar vangen de ringen aan. Deze wonderlijke perfora tie van volkomen gave, gezonde bomen bedrijft de bonte specht en hij doet het vooral in de lente, wanneer de sapstroom het sterkst is. De vogels nemen namelijk het uitstromende vocht op; het is hun duidelijk geens zins om insekten te doen, want deze komen in het gezonde hout, dat wordt aangeslagen, niet voor. Herinnerd moge worden aan Amerikaanse specht soorten, de zg. „sapsuckers"met een soortgelijke gewoonte. Daar op dui zenden bomen nauwelijks één gerin gelde voorkomt, kan van schade in de bosbouw niet worden gesproken, want zij valt volkomen in 't niet. Voor de attente wandelaar is het een gelukje, als hij er een ontdekt, maar dan kan hij in de vroege ochtend de onver moeide vogel ook wekenlang elke dag bezig zien. 16 jan. '68 A. B. WIGMAN „Dit is ons land", aldus de Zuidviët- namese president, „bevriende landen -ie Zuid-Vietnam te hulp kwamen, de den dat uit overwegingen van gemeen schappelijke veiligheid met het oog op communistische expansie. De (Zuid) Viëtnarqese republiek dient natuurlijk de centrale rol te spelen bij alle ontwik kelingen die verband houden met de ge beurtenissen in Viëtnam." Als men daar geen rekening mee zou houden, zou de gemeenschappelijk zaak worden geschaad. „Het spijt me te moeten zeggen dat onze bondgenoten in het verleden soms dergelijke valkuilen niet hebben ontwe ken door zich in het centrum van de vredesinspanningen voor Viëtnam te plaatsen", zo zei Thieu. De Amerikaanse minister van Buiten- lande Zaken, Dean Rusk, heeft maandag verzekerd dat er geen beslissingen over de toekomst van Zuid-Viëtnam zullen worden genomen, zonder dat daarover „de wettige en constitutionele regering van dat land" wordt geraadpleegd. Hij zei tevens, dat met de bestudering van het jongste aanbod van Noord-Viëtnam inzake vredesbesprekingen „enige tijd kan zijn gemoeid." Thieu drong erop aan dat secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Naties een bezoek aan Viëtnam zou brengen. De secretaris-generaal is het aan zichzelf en aan de Verenigde Naties verplicht om een completere voorlich ting uit de eerste hand te krijgen, zo zei hij. De beste oplossing voor de moeilijkhe den aan de Cambodjaans-Zuidviëtname- se grens achtte hij de vorming van een internationale politiemacht. Een groep Zuidviëtnamese professo ren, juristen en andere intellectuelen heeft anoniem een nieuw voorstel ge daan om een einde aan de oorlog te ma ken, aldus de New York Times maan dag in een telegram uit Saigon. KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg, de tweede harttransplantatiepatiënt in Zuid-Afrika, heeft maandag de eerste stappen gedaan na zijn dertien dagen geleden verrichte operatie, waarbij hij het hart van een ander kreeg. Blaiberg legde de afstand af van zijn bed naar een speciale stoel, waarin hij voortaan zijn maaltijden zal nuttigen, aldus heeft de chirurg professor Chris. Barnard op een persconferentie gezegd. Professor Barnard, de leider van de ploeg chirurgen, die de operatie bij Blaiberg uitvoerde, vindt, dat dr. Blai berg nog steeds vooruitgaat. „Er zijn geen'complicaties of abnormale dingen, waarover wij ons op het ogenblik zor gen maken. Wij zullen hem alleen maar van dag tot dag moeten observeren om te zien of hij al zover is, dat hij naar huis kan gaan." Hoewel de levercomplicatie van Mike Kasperak, de Amerikaan, die een hart transplantatie onderging, overwonnen is, blijft de toestand van de patiënt kri tiek, aldus deelden zijn artsen maandag mee- Het nieuwe hart van de patiënt functioneert echter uitstekend. A PALERMO Deze moeder bracht met haar kinderen, zoals duizenden anderen, de nacht in de openlucht door, nadat er tengevolge van de aardschokken een paniekstemming heerste. DEN HAAG Surinames minister president J. A. Pengel heeft besloten zijn reis naar Nederland voor onbe paalde tijd uit te stellen. „De grens kwestie met Guyana is echter beslist niet zo precair als men in Nederland denkt", zei dr. J. F. E. Einaar, Surina mes gevolmachtigde minister ons gis teravond. „Er is geen kwestie van dat wij oor log zouden willen gaan voeren met Guyana. Het gaat om een politiek schaakspel, waarvan de inzet de ver kiezingen zijn die binnenkort in Guyana worden gehouden". Dr. Einaar ontkende dat Suriname probeert een eigen strijdmacht op de been te brengen. „Alles wat wij ge daan hebben is 25 buitengewone politie agenten, oud-militairen, te benoemen die onder bevel staan van de minister van justitie". Die Surinaamse politiemensen zullen niet gaan vechten? „Ach nee, de grens kwestie met Guyana is al een zeventig jaar oud probleem. Pas wanneer de status van een van beide landen zou veranderen, wordt dit probleem ur gent", meende dr. Einaar. Waarom premier Pengel dan niet naar Nederland komt? „Heel eenvoudig. Vice-premier Bak ker is eind deze maand niet in Den Haag. En de heer Pengel had juist met hem graag willen praten over het vijf jarenplan voor Suriname". De Neder landse regering had gisteravond nog geen bericht gekregen over het uitstel van de réis van premier Pengel. Een Dakota van de Surinaamse Luchtvaartmaatschappij heeft zondag in opdracht van de regering in Para maribo luchtfoto's gemaakt van het gebied, dat Suriname en Guyana el kaar betwisten. De twintig Guyanese politiemannen die het Oronoquekamp bezet houden, zochten haastig dekking toen het vliegtuig laag over de post vloog. Uit de foto's bleek dat de Güya- nezen een platform voor helikopters bij het kamp hadden gebouwd. ATHENE De linkse politicus An dreas Papandreoe, die op kerstavond na acht maanden van arrest uit de ge vangenis werd vrijgelaten is vandaag uit Griekenland naar Parijs vertrok ken. PALERMO Zeker 430 mensen hebben het leven verloren en ruim dui zend zijn gewond bij de aardbevingen die maandag het westelijk deel van Sicilië hebben getroffen, aldus de politie van Palermo.'Volgens de politie zijn door de twaalf schokken drie st&en volledig verwoest en negen andere beschadigd. Het reddingswerk is thans op volle gang gekomen en maandagavond laat waren een zestigtal lijken uit ingestorte woningen geborgen. In het dorp Montevago, dat voor 95 procent werd verwoest, zijn 300 doden te betreuren, in Gibellina, eveneens voor 95 procent verwoest, 100, terwijl uit andere plaatsen meldingen van kleinere aantallen slachtoffers zijn binnenge komen. De ergste schok werd maandag om 03.02 uur gevoeld, maar daar deze vooraf was gegaan door een zwakkere, kregen de meeste inwoners van de getroffen plaatsen de tjjd hun woningen te verlaten. Het hoge aantal slachtoffers in Mon tevago zou te wjjten zyn aan het feit, dat de meeste inwoners niet de gelegenheid ot vluchten aangrepen, daar zy vertrouwden op de hechtheid van hun woningen. Maandag werden ln Montevago, een adje met 3250 inwoners, 13 personer og levend onder de puinhopen vandaar, ehaald. Het reddingswerk werd 's nachts b: .et licht van schijnwerpers voortgeze let leger heeft verscheidene verldhor pitalen ingericht -waar ook dringend operaties worden uitgevoerd en veldkeu kens ingeschakeld voor de bereiding van warme maaltijden voor de getrof fenen. In de districten Trapani en Agrigen- to zijn twee centra opgericht voor coör dinatie van de hulpverlening. Verscheidene landen hebben reeds aangeboden hulp te zenden, de Verenig de Staten in de vorm van vliegtuigen, tenten, levensmiddelen en medicamen ten, Engeland medicamenten en tenten, die met marineschepen vanuit Malta worden overgebracht. Vijf vliegtuigen vai> Italiaanse luchtmacht onderhouden «Wh luchtbrug tussen Trapani in het uiterste westen van Sicilië en Rome voor het vervoer van levensmiddelen, dekens, tenten en veldhospitalen. Alle grote Romeinse ziekenhuizen hebben donors om bloed gevraagd. Het Italiaanse rode kruis heeft de be schikking gekregen over particuliere vliegtuigen voor het vervoer van bloed- plasma, vaccin en antibiotica. Paus Pau- lus heeft een geldbedrag geschonken om de eerste nood van de slachtoffers te leningen. Het Vaticaan heeft ook de kens en kleding naar het getroffen ge- bjed laten zenden. Duizenden Sicilianen vluchtten zon dagnacht na de eerste aardschok, in nachtkleding uit dorpen en steden naar het platteland waar een vinnige koude heerste. Men trachtte zich een beetje warm te houden bij inderhaast aange legde vuren. De verbindingen in het westen van Cicilië zijn nagenoeg ver broken. Bruggen zijn ingestort en grondverschuivingen maken de wegen onbegaanbaar. Voor het aanbreken van de dag brak er een chaos uit in Palermo. Duizenden in paniek geraakte mensen vluchtten per %iuto of te voet. In de stad zelf is de schade echter gering. Oudere Sicilianen herinneren zich nog de verschrikkelijke aardbevingsramp welke Messina in 1908 heeft getroffen. De stad werd vernield en 75.000 mensen kwamen om. Bij de ergste ramp, welke het eiland in 1908 trof zijn huizen, zie kenhuizen, middeleeuwse kastelen en kerken ingestort. Een nieuwe, sterke schok werd maan dagavond 23.30 uur gevoeld bij Agrigen- to, aan de zuidwestkust van het eiland. Een aantal minder hevige schokken waren eerder op de avond voelbaar in de geteisterde steden en dorpen, waar duizenden mensen zich voorbereidden op het buitenshuis doorbrengen van de nacht, bij temperaturen onder het vries punt. Door nieuwe aardschokken is heden morgen vroeg paniek gezaaid in de zie kenhuizen en de eerste hulpposten voor de honderden gewonden van Sicilië's zwaarste aardbeving in de afgelopen 60 jaar. Het is nog niet bekend of er op nieuw doden zijn gevallen in de Sici- liaanse puindriehoek sinds de nieuwe schokken opnieuw een aantal muren in de volkomen vernielde stadjes en dor pen deden instorten. AMSTERDAM. Als de baby van prinses Margriet en mr. P. van Vollen hoven wordt geboren, ligt het niet in de bedoeling hieraan veel officiële feeste lijkheden en plechtigheden te verbin den. Overwogen wordt de saluutschoten te laten vervallen. Er zou geen offici ële vrije dag worden gegeven en van de Rijksgebouwen zal niet worden ge vlagd. Regering, hof en Rijksvoorlichtings dienst plegen hierover nog druk over leg. Aanvankelijk werd aangenomen dat de geboorte eind april kon worden ver wacht, maar thans houdt men er- ook rekening mee dat de baby een maand eerder komt. Voor de beperking van het officiële vertoon geldt als argument dat het niet om de geboorte van een troonopvolger in xechte lijn gaat, zoals bij prins Wil- lem-Alexander. De Rijksvoorlichtingsdienst wilde, nog geen commentaar geven op de nieuwe regeling omdat nog niet alle besluiten zijn genomen. Het ligt niet in de be doeling een perscentrum in te richten. De RVD zal de geboorte bekend maken door een communiqué uit te geven. HECHINGEN Bij een treinongeluk op het traject Haiger - Loch - Hechin- ;en in de buurt van Stuttgart is maan dag een machinist om het leven geko men en zijn zes mensen levensgevaar lijk en negentien anderen deels zwaar gewond. Een uit één rijtuig bestaand personentreintje en een goederentrein waren in volle vaart op elkaar ingere den. De goederentrein schoof het ande re treintje meer dan 50 meter voor zich uit. Een deel van de inzittenden daar- yan voor het merendeel scholieren moest met snijbranders uit de wrak stukken worden bevrijd. STEENWIJKERWOLD Op Rijks weg 32 ter hoogte van Steenwijkerwold is vanmorgen een personenauto in een flauwe bocht geslipt en omgeslagen. De bestuurder, de 50-jarige A. Lugtmeier uit Steenwijkerwold, viel uit de wagen en was op slag .dood. DEN HAAG In 1967 kwamen, volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek,'127.500 nieuwe woningen gereed. Dit is 5.800 woningen jneer dan in 1966, toen 121.699 woningen gereed kwamen. Het jaargemiddelde van de periode 1961 t/m 1965 bedraagt 91.318 gereedgeko men woningen. In de maand december 1967 kwamen volgens voorlopige cijfers 12.190 woningen gereed, tegen 15.233 in december 1966. In de jaren 1961 t/m 1965 kwamen in de maand december gemiddeld 10.556 woningen gereed. Volgens voorlopige tellingen is in het jaar 1967 een aanvang gemaakt met de bouw van 134.500 woningen (in 1966 met 114.536 woningen). Op het einde van het jaar 1967 waren rond 144.600 woningen in aanbouw (eind 1966: 140.572). LONDEN Het Britse booreiland „Seaquest", da( gisteren op drift raakte op 110 myl ten oosten van Flamborough, is niet meer in gevaar. Van de 55 mensen die zich op de Seaquest bevonden, warren er in de loop van de dag 36 met hef- schroefvliegtuigen afgehaald. Winden met orkaankracht en golven tot tien meter hoogte hebben gisteren op de Noordzee de hele dag gesold met het kapitale Britse booreiland. „We voelen ons nu tamelijk geluk kig met de gang van zaken", meldde gisteravond de kapitein van het boor eiland. Uren eerder hielden velen hun hart vast toen het gevaarte met reu zenkracht van zijn negen vijftientons ankers was gerukt. Het eiland boorde naar olie en gas ten zuiden van de Doggersbank op 180 kilometer ten noordwesten van Den Helder. De voorganger van de Sea Quest is twee jaar geleden op ongeveer dezelfde plaats in een zware storm gebroken en gezonken. Terwijl het eiland gistermid dag met een vaart van twee mijl per uur om de noordoost werd geblazen, slaagden helikopters yan British Petro leum, de eigenaars van het eiland erin 36 van de 41 bemanningsleden van boord te halen. De sleepboten Barentsz Zee en Tha mes van L. Smit Co. zetten onmid dellijk koers naar de Sea Quest. Uit IJ- muiden vertrokken de Willem Barentsz en de Gelderland van Wijsmuller. Maar het contract ging naar een Brit se sleepbootmaatschappij, die gister avond laat met vijf boten probeerde vast te maken. De moeilijkheden met het booreiland komt British Petroleum op een verlies van enkele miljoenen guldens te staan. Een eiland als de Sea Quest kost ze ker een half miljoen per dag. Aan an kers en kettingen bleef voor ongeveer 300.000 gulden op de zeebodem achter. A Met een snelheid van 4,5 km per uur drijft het BP-booreiland „Sea Quest" in de richting van de Noorse kust, ach tervolgd door sleepboten, die het eiland proberen te redden. AMSTERDAM.Eind juni vertrek ken ongeveer zestig Nederlanders voor een werkvakantie van zes weken naar Cuba. Met speciale chartervluchten reist het gezelschap na&r de communistische staat van Fidel Gatstro om land, volk, maar ook het werk: te leren kennen. Het betreft een initiatief van de Leid- se fysicus ir. J. I. Boukema, die het idee overnam van zijn Engelse vrien den. Hij plaatste ee*i piepkleine adver tentie in De Groane Amsterdammer, met het gevolg dat hij een stroom te lefonische aanmeldingen binnenkreeg. Tot nu toe hebben zich zestig mensen definitief opgegeven;, wat betekent dat zij elk 750 gulden moeten gireren. „Hoewel bijna alle lezers van het Cu- ba-Bulletin in Amsterdam wonen, ko men er maar betrekkelijk weinig mel dingen uit die plaats. Er blijkt belang stelling te bestaan uit het hele land, vooral uit Nijmegen en Groningen". „De gemiddelde leeftijd ligt rond de twintig jaar en er heeft zich zelfs een dame van 76 jaar gemeld. Die konden we niet accepteren omdat zij het werk op.Cuba niet zou kimnen volbrengen", vertelt de heer Boukiema, die niet aan gesloten is bij een politieke partij, maar wel links georiënteerd zegt te zijn. Dat geldt voor de meeste Neder landers die deze zomter zijn reisgenoten zullen zijn. „Maar er zitten ook gewoon mensen bij die zeggen: zo'n buitenkansje laat ik me niet ontgaan. De meesten zijn student, scholier of lecaar. Welk werk we precies krijgen, weet ik nog niet, waarschijnlijk wegenaanleg. Ook het verdere programma is nog niet be kend". Ir. Boukema veronderstelt dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst wel be langstelling zal hebben voor de reizi gers naar Cuba, hoewel hij officieel nog niets daarvan heeft gemerkt. Hij verwacht overigens geesn moeilijkheden met paspoorten, visa en andere forma liteiten. „De reacties hefcben mijn ver wachtingen sterk overtroffen. Wij zijn zo goed als volgeboekt". DEN HAAG Met ingang van maandag 22 januari zal de broodprijs met 2 cent per 800 gram worden ver hoogd. Naar het ministerie van Economi sche Zaken meedeelt, hdbben zich in de laatste maanden van 1967 en in het begin van 1968 in het broodbakkerij- bedrijf externe kostenstijgingen voor gedaan, waarvan als voornaamste het oplopen van de bloemprijizen sinds het najaar van 1967 kan worden genoemd. Deze kostenstijgingen hebben de mi nister van economische zaken aanlei ding gegeven na overleg met de Ne derlandse Bakkerij Stichting ermede akkoord te gaan dat met ingang van 22 januari de prijs van het groot brood met 2 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van water-witbrood -in de steden waar de prijs van dit brood afgehaald in de winkel thans ten hoogste 67 cent bedraagt, op maximaal 69 cent. In de provinciesteden waar de huidige win kelprijs 68 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 70 cent. In de overige plaatsen mag de winkelprijs van deze broodsoort van 69 op 71 cent worden gebracht. De prijzen van volks witbrood en volks-bruinbrood mogen eveneens met 2 cent worden verhoogd. De nieuwe prijzen van deze broodsoor ten zullen ook na de prijsverhoging 2, resp. 3 cent beneden die van water witbrood moeten liggen. De andere broodsoorten kunnen na rato van het gewicht in prijs worden verhoogd. Onveranderd gjeldt dat de prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maximale prijzen voor in de winkel afgehaald brood. actieve depressie die inaandag ook in Nederland stormachtige winden veroorzaakte was dinsdagoch tend al boven West-Rusland aangeko men. Inmiddels ligt een vojgertde oceaan depressie dicht bij Ierland en verwacht wordt dat deze storing in de richting van Zuid-Noorwegen za\ trekken. De bijbehorende frontensystemen passe ren ons land dinsdag en woensdag ochtend met regen of motregen. De wind die aanvankelijk overwe gend matig is kan later toenemen tot krachtig of hard uit het zuidwesten. Woensdag zullen in de loop van de dag opklaringen zich vanuit het wes ten over het gehele land uitbreiden. In het temperatuurverloop komt over het algemeen maar weinig verande ring.

De Vallei | 1968 | | pagina 1