Expositie van twaalf vrijetijdsschilders boeit door nieuwe weerspiegeling van werkelijkheid en fantasie HUISHOUDSCHOOL I ZOEKT GESCHIKTE LOKAALRUIMTE Vergeefse reis tafeltennisser De Kleuver Bevolking in niet 93 zielen GRAND GALA DU CHEVAL IN UTRECHTSE IRENEHAL Frummel Naïef Grof Eerlijk RONDLEIDING Leersum steeg Voor Individueel Nijverheidsonderwijs Hopelijk start in september Opbrengst actie „Voor het kind" ruim 15 mille G.M.v.L. houdt j a arvergader ing Yeenendaalse kanariefokkers in de prijzen Geref. synode wil geen belijdenis in de grondwet Soosavond van het Karrewiel DOTO verhoogt de contributie PRAKTIJK „Een heel nieuw gezicht" I DINSDAG 16 JANUARI 1968 VEENENDAAL Tot en met 29 januari kan men in het raadhuis te Veenendaal 97 schilderijen van 12 Nederlandse zondagsschilders rien. Men had voor de tentoonstelling „De eigen wereld van 12 vrijetijdsschilders"'. geen betere naam kunnen bedenken. Niet alleen door het ontbreken van de gering ste schildertechniek, maar meer nog door de onuitputtelijke, naïeve fanta sieën die de zondagsschilders in beeld hebben gebracht, wordt de bezoeker van de tentoonstelling in een volkomen vreemde wereld geplaatst. De wereld van een kleermaker of een huisvrouw of een stratenmaker, die in de vrije uren niet voor de t.v. is gaan zitten^maar de fantasie op het finnen doek de vrije loop heeft gelaten. Thea Gerard: „Portret van Pieter" „Portret van Hanneke". en Doorgaans geeft een tentoonstelling waaraan een aantal kunstenaars deel nemen een onoverzichtelijk beeld van het uitgangspunt van de tentoonstel ling, mits een bepaald onderwerp wordt behandeld. Bij de tentoonstelling van de vrijetijdsschilders is dit echter niet het geval omdat alle schilderijen een dihg gemeen hebben: een gebrek aan techniek. Soms is het ietwat hinderlijk, soms wekt het een glimlach op. Over het algemeen boeit het echter enorm, omdat men een geheel nieuwe weer spiegeling krijgt van realiteit en fanta sie. Een weerspiegeling die in ieder geval niet beroepshalve is gemaakt. Min of meer een uitzondering op het totaal beeld van de expositie maakt de voor elektro-technicus opgeleide W. F. A. M. van -Genk. In tegenstelling tot de overige exposanten vult hij zijn doeken niet met overwegend grote kleurvlak ken en grove lijnen. Van Genk vormt met behulp van de kleinste details die zijn onderwerpen hebben te bieden zijn schilderijen. Zo wordt de bezoeker een doek voorgeschoteld waar men uren ge boeid naar kan kijken. Steeds springen er weer nieuwe facetten uit de overwel digende massa naar voren. In „zweefbaan Wuppertal" bijvoor beeld vult hij de helft van zijn doek met reclame affiches, waarbij hij de kleinste lettertjes niet heeft vergeten; al geeft hij ze dan niet altijd natuur getrouw weer. Uit „Rode Plein Mos kou" komt duidelijk, maar ook weer in details zijn mening over dictattiur naar voren. Aan een der muren van de om ringende gebouwen hangt een levens groot pot ret van een generaal. Van Genk maakte daar een lelijke, boven dien belachelijke figuur van. De wa pens schijnen monsters en de massa toeschouwers ziet hij dom en meelij wekkend. Door de overweldigende golf van de tails valt het gebrek aan techniek in het werk van Van Genk niet op. Lijn recht tegenover hem staat W. J. Poel man, van beroep bontwerker en bont handelaar. De bijna 72-jarige Poelman is wel het meest sprekende voorbeeld van vrijetijdsschilder. Hij schildert een mens zoals een kleuter dat op de kleu terschool doet. Zijn rijke fantasie is al even naïef. Men is onthutst bij het zien van zijn „Incident op een perron", dat hij vorig jaar schilderde. Een man is van het perron op de rails gevallen. Mensen op het perron slaan het tafe reel machteloos gade, er nadert een trein. De ongelukkige man zal echter niets overkomen want boven het station zweeft een engeltje als conducteur ver kleed met een stopbord in de richting van de trein opgeheven. Deze be- schermervgeltjes vindt men in vrijwel al zijn schilderijen terug. Qua techniek lijkt het werk van de Amsterdamse kleermaker J. G. Brug man veel op dat van Poelman. Zijn fantasie is echter minder boeiend. Hij schildert bestaande situaties of brengt sprookjes in beeld. Het fascinerende in zijn we rit is de omgeving waarin hij W. F. A. M. van Gente „Zweefbaan Wuppertal. VEENENDAAL Zodra het moge lijk is, zal het bestuur van de Christe lijke Huishoudscholen aan een van bei de scholen een afdeling Individueel Nijverheidsonderwijs voor Meisjes (INOM) verbinden. Men kan met deze vorm van onderwijs echter pas starten, zodra daarvoor lokalen beschikbaar zijn. Een en ander is waarschijnlijk mogelijk als de nieuwe school voor de Tweede Christelijke Huishoudschool die nu gevestigd is in de voormalige Willibrordschool aan de Nieuweweg, gerealiseerd is. Het schoolbestuur heeft reeds een „Noodzakelijkheidsverkla ring" aangevraagd bij het gemeente bestuur. Mej. F. VV. YVagter, directrice van de Eerste Christelijke Huishoudschool heeft haar bestuur geadviseerd in de te nemen beslissing. „We hebpen al eens eerder een aan bod gehad om een INOM-afdeling aan onze scholen te verbinden, maar ons bestuur is van mening, dat men deze vorm van onderwijs in speciaal daar voor ingerichte lokalen moet geven. Of het mogelijk zal zijn, weet ik nog niet, maar ik hoop dat we in september kunnen beginnen, omdat de zaak wel urgent geworden is", vertelde mej. Wagter, die niet met zoveel woorden wilde zeggen, dat die urgentie voorna melijk ontstaan is door het opheffen van de vglo-school aan de Geerseweg. „Het INOM is meer op de praktijk gericht onderwijs voor die meisjes, waarvoor het volgen van gewoon Nij verheidsonderwijs te moeilijk is. Er wordt bij het INOM sterk de nadruk gelegd op handvaardigheid en lichame lijke ontwikkeling. Bovendien wordt tijdens de tweejarige opleiding bezien, of enkelen van de leerlingén misschien geschikt zijn om aansluitend de laatste klas van de primaire opleiding te vol gen aan de gewone huishoudschool. Uiteraard zal dit alleen voor de besten haalbaar zijn", aldus mej. Wagter. Tot de opleiding aan de INOM wor den meisjes toegelaten, die op de lage re school moeilijkheden hadden met het volgen van het onderwijs. Iedere kandi daat-leerlinge zal een test ondergaan, waaraan ook eventueel heel goede leer lingen van het b.l.o.-onderwijs kunnen deelnemen. Overigens zullen van de laatste categorie leerlingen er slechts enkelen per jaar voor de opleiding ge schikt blijken te zijn. „Er is momenteel een lacune, want VEENENDAAL Zeventien scholen hebben meegedaan aan de verkoop van zegels en -kaarten ten bate van de actie „Voor het Kind". De totale opbrengst was f 15224,—. (In 1966: f.16412; in 1965 f 15106,—). De opbrengst van de scholen afzon derlijk is als volgt: Pr. Beatrixschool f 947 (f 1048); Groen v. Prinstererschool f 957,50 (f 796)Chr. Nat. School I f 736,50 (f 1021) Hervorm de School Voor ULO II f 1386.50 (f 2068) Joh. Calvijnschool f 580 (f 466) Kon. Juliana school LO f 982 (f 347) Kon. Ju- lianaschool ULO f 960 (f 982) Rehoboth- school f1264 (f 1243); Jul. v. Stolberg- school f1173 (f1560); 2e Chr. Huishoud school f 185,50 (f405); Patrimonium- school f 1400,50 1573); St. Salvator- school f1107 (f1065); Dr. Hekstersuhool f 286,50 (f 265); Chr. Nat. School II f 891 (f 842); Chr. Nat. School III f 355 (f385); Chr. Lyceum f 1056,50 (f1688); Ichtusschool ULO f 955 (f 661). De cijfers tussen haakjes zijn die van de actie 1966. Door het comité, alsmede door de stand in het postkantoor en aan de lo ketten werd voor f7578 aan postzegels verkocht. (Verleden jaar voor ruim f7900). De toeslag van de zegels be droeg ruim f 2600. Bovendien werd er voor bijna f 1700 aan kaarten verkocht. Aan giften werd f150 ontvangen. De opbrengst van de kinderpostzegel- actie in Veenendaal bedroeg verleden jaar gemiddeld f0,99 per inwoner, ter wijl 's lands gemiddelde f0,95 was. wij kunnen in het belang van het kind zelf en in het belang van haar eventuele mede-leerlingen een meisje niet aannemen, indien het niet voldoende intelligentie bezit. We zullen dat ook beslist niet doen. Voor de ouders ontstaat dan de moeilijkheid, dat zo'n kind buiten Veenendaal naar school zal moeten, want als het van de lagere school af komt, is het nog leer plichtig. Daarom willen we ao snel mogelijk starten met het INOM. De juiste aanvangsdatum hangt nog van te veel factoren af, om er nu al iets zinnigs van te zeggen", merkt mej. Wagter tot slot op. SCHERPENZEEL De Gelderse Maatschappij voor Landbouw afdeling Scherpenzeel houdt donderdagavond a.s. de jaarvergadering in café Markt- zicht te Scherpenzeel. Op deze avond zal een film vertoond worden over Stichtse Ontspanning. Te zien zal zijn de tocht die ongeveer 50 oude sjezen gemaakt hebben van Doorn via Zeist de pyramide van Austerlitz en de Treek. VEENENDAAL Twee Veenendaal- se kanariefokkers behaalden goede suc cessen op de landskampioenschappen voor kleurkanariekwekers in Helmond. Beiden behaalden een eerste prijs. De heer A. C. ter Burg, Zandstraat 52 kreeg zijn prijs voor de door hem bereikte nieuwe kleur „Opaal" van zijn agaat-kanarie. De heer A. Leppers, le Melmseweg 3, kreeg een prijs voor zijn mozaïek pigment kanaries. Beide he ren zijn leden van de kanarievereni ging „De Gelderse Vallei". De kam pioenschappen werden georganiseerd door de Algemene Bond van Kanarie teelt en Vogelbescherming. ADVERTENTIE Vreemd, dat U niet eerder op het idee kwam. Een nieuwe bril, dèt is het. Ineens ontdekt U, hoe anders U kunt zijn. U voelt zich prettiger, zelfbewuster, vrijer. Nee, 't is geen verbeelding, er wordt ook met andere ogen naar u gekeken. Meer waardering? Meer sympathie? Een extra com plimentje?Gewoon, door een nieuwe bril. OPTIEK KERKEWIJK17 - VEENENDAAL zijn onderwerpen plaatst. Ten eerste is er steeds weer een scheve, boven dien kromme horizon. Ten tweede om geeft hij zijn onderwerpen met een ge heel tegenstrijdige sfeer. „Draaiorgel" uit 1965 is daar een treffend voorbeeld van. Mensen dansen vrolijk rond een draaiorgel in een onheilspellende vlak te, waarin een soort rouwsfeer hangt. Thea Gérard heeft ook een meer dan gebrekkige schildertechniek. Toch heeft zij hierin een geheel eigen stijl, alhoewel zij, zoals de meeste zondags schilders, haar vormen grof opzet. Zij brengt meer impressies, zodat haar schilderijen een zekere intieme sfeer scheppen. Misschien brengen ook de onderwerpen dit met zich mee. Zf maakt hoofdzakelijk herinneringen aan haar Indische jeugd, interieurs en por tretjes. Haar „Portret van Pieter" uit 1966 en „Portret van Hanneke" uit 1967 geven de bezoeker het gevoel als of Pieter en Hanneke ook tot zijn ken nissenkring behoren. De zondagschilders hebben dikwijls ook een geheel eigen voorstelling van de bijbelverhalen. ,,'t Verraad" uit 1967 van de Haarlemse groentehande laar B. L. Hoekstra bijvoorbeeld brengt een geheel verschillende enscenering van de kus van verrader Judas op het moment dat de Romeinse soldaten Je zus wilden arresteren, dan de meeste afbeeldingen van dit gebeuren. Van de soldaten ziet men alleen de brandende fakkels. Men ziet eigenlijk helmaal geen figuren. En toch zi^ ze er in die lugubere omgeving. De laffe daad is er, als ook de heftige reactie van Pe trus. Dit vindt men bij vrijwel alle expo santen. Niet een technisch volmaakte weergave van de werkelijkheid of van een filosofische fantasie, niet een keu rig uitgebalanceerde compositie van vorm en kleur maar figuren met veel te korte armen en veel te lange benen. Paarden en wagens die plat op de weg schijnen te liggen, engeltjes die men sen beschermen in benarde omstan digheden. Men ziet een oprechte uiting van gevoelens. Vaak zeer emotioneel. Altijd naïef. Men ziet een bonte scha- VEENENDAAL Wim de Kleu ver, de Veenendaalse tafeltennisser van STV-Cfimax, die zich enige tijd gele den plaatste voor de demi-finales van de nationale jeugdkampioenschappen tafeltennis, heeft zondag een vergeefse reis naar Zwolle gemaakt. In de Overijsselse hoofdstad zou de jeugdige speler in de beslissende acht- kamp uitkomen met ails inzet 'n plaats in de finale, maar door de zeer slechte weersomstandigheden konden enkele concurrenten uit afgelegen gemeen ten Zwolle niet bereiken. De achtkamp wordt nu zondag a.s. gehouden. Zoals bekend is, speelt de andere jeugdtafeltennis-elite 24 deelnemers de achtkampen in Delft, Amster dam en het Brabantse Vught. UTRECHT Een verzoek van de Protestantse Unie om bij de overheid aan te dringen op een grondwettelijke erkenning van de bijbel als grondslag voor de democratie in Nederland is door de generale synode van de Gere formeerde Kerken afgewezen. De syno de was van oordeel dat een grondwet slechts bindende rechtsregels en geen algemene beginselverklaringen moet bevatten. De Protestantse Unie wilde in de nieuwe grondwet de volgende zinsnede laten opnemen: „In dankbare gehoor zaamheid aan het in de bijbel geschon ken woord van God erkent het Konink rijk der Nederlanden deze God als bron voor alle gezag, recht en demo cratische vrijheden". Kernbezwaar van de synode was, dat dit een geloofsbelijdenis is, die men niet via de wet aan het Nederlandse volk mag opleggen. Immers deze kan niet van toepassing geacht worden op alle in ons volk aanwezige geloofs- en levensovertuigingen. W. J. Poelman: „Incident op een per ron". kering van kleuren. Soms onmogelijke kleurencombinaties. Het kan echter al lemaal bij de vrijetijdsschilders. Het moet. Zoals zij het schilderen is het en niet anders. Zondagschilders werken als het meis je dat onlangs bij Dorus op schoot „Poesie mauw" zong. Het meisje kon niet zingen en kende het liedje niet. Toch zong zij, zoals zij vond dat het liedje gezongen moest worden. Hetzelf de doen de vrijetijdschilders met het- penseel. En evenals bij het kleutertje is het resultaat eerlijk, boeiend, over bluffend en ook een beetje om te la chen. Van R. In samenwerking met de Stichting Stichtse Culturele Raad stelt het ge meentebestuur van Veenendaal be langstellenden van 16 jaar en ouder in de gelegenheid op donderdag 18 januari a.s. van 19.00 uur tot 21.00 uur de tentoonstelling van de Vrije tijdsschilders in het raadhuis van Vee nendaal te bezoeken, waarbij deskun dige voorlichting zal worden gegeven door de heer J. Jongenelen van voor noemde Stichting. Aan de rondleiding zijn geen kosten verbonden. UTRECHT Het eerste massale hippische treffen in 1968 vindt plaats op 2 en 3 februari als de grote poorten van de majestueuze Irenehal te Utrecht worden geopend om zo'n slordige 250 dekhengsten in „het Grand Gala du Cheval" bfjeen te brengen. Inderdaad is hier sprake van een „Grand Gala", want aan de goedkeuring en primering van de dekhengsten worden nu eenmaal hoge eisen gesteld en de fokkers doen dan ook hun uiterste best om de viervoeters In een perfecte con ditie voor de keuringscommissie te brengen. LEERSUM De bevolking van de gemeente Leersum is in 1967 met 93 personen toegenomen. Het totaal aan tal inwoners bedroeg per 1 januari 4602, te weten 2273 mannen en 2329 vrouwen. Het geboorteoverschot in Leersum bleef in 1967 beperkt tot slechts 38 personen, terwijl het vesti gingsoverschot 55 bedroeg. In het afgelopen jaar werden 73 bouwvergunningen verleend. In totaal kwamen 72 woningen gereed. Ter rea lisering van de tweede bouwstroom, bestaande uit 60 woningwetwoningen en 58 premdewoningen, die in februari zal starten, is eind 1967 begonnen met de wegenaanleg in het plan „Leersum Zuid-West". De totale woningvoorraad in Leersum bedroeg aan het eind van het jaar 1361. De tweede fase van de verbouwing van het gemeentehuis kwam in 1967 gereed. De derde fase van de uitbrei ding wacht op de totstandkoming van twee nieuwe kleuterscholen en de ont ruiming van de huidige oude. De vrijwillige brandweer van de ge meente Leersum beschikt thans over uitstekend materieel en voldoet mo-* menteel aan alle moderne eisen. In 1967 werd ondermeer een nieuwe hoge- druk-autospuit aan 't korps overgedra gen. In de Utrechtse hengstenshow hebben zich de laatste jaren grote veranderin gen voltrokken en naast 't keuringsele ment is het showelement een steeds gro tere plaats gaan innemen. In de ver warmde Irenehal komt het toilet van de paarden en rijpony's niet alleen be ter tot zijn recht, maar zorgen elk jaar meer bezoekers voor een passende en tourage rond de ruime en overzichtelij ke keuringsbanen. Foktechnisch gezien gaan de stamboe ken zich aanpassen aan de ontwikkeling van de tijd. Die ontwikkeling neigt an no 1968 naar het sportpaard en daarvan mogen en moeten prestaties worden ge vraagd onder het zadel en in tuig. Aan gespannen paarden komen tijdens de augustusdagen in Utrecht voldoende aan hun trekken en zo zullen de ver richtingen op de Utrechtse hengsten- show zich dan ook beperken tot de za delprestaties. De VLN, het grootste warmbloed- stamboek van ons land, heeft reeds met succes halfbloed-zadelpaarden kunnen fokken, getuige de lauweren die de lan delijke ruiters op de onlangs gehouden Europese kampioenschappen hebben ge oogst. Die sportpaardenfokkerij moet worden geperfectioneerd en daarom komen dit jaar voor het eerst de rij- paardhengsten en Engelse Volbloed- hengsten, die voor de halfbloedfokkerij worden gebruikt, onder het zadel uit. Voor de fokkers completeren deze za delverrichtingen de beoordeling, welke zij aan de hand van de exterieurkeuring hebben verkregen. Teneinde de vertakkingen in de VLN- fokkerij goed tot hun recht te doen ko men vindt bij de primering van de nieu we jaargang hengsten een onderverde ling plaats in rubrieken voor de zg. klassieken, tuigpaarden, landbouwrij- paarden en de sportregisterpaarden. Op deze manier zal men het publiek het meest efficiënt de marsrichting in de fokkerij duidelijk kunnen maken en zal de sportpaardenfokkerij duidelijk aan betekenis winnen. Bestaat er momenteel grote belang stelling voor de diverse soorten sport paarden, niet mindergroot is de inte resse voor de sportpaardjes ofwel: de rijpony's. Het zullen niet alleen VLN-paarden zijn, die in het „Grand Gala du Cheval" optreden, want het Ned. New Forest Pony Stamboek geeft met al zijn heng sten (minstens 100 stuks) acte de pré- sence en het Ned. Stamboek voor IJs landse Pony's komt eveneens met alle hengsten. De kans is groot dat ook deze stam boeken een aantal hengsten onder het zadel zullen showen, zodat er voor de ponylief hebbers bijzonder veel te ge nieten en leren zal zijn. De rijpony's vormen tegenwoordig 't voorportaal voor de sport met grote paarden en het aantal kinderen, dat vreugde aan de ponysport beleeft, is on noemelijk groot. EDE Zondag organiseert Het Kar rewiel weer een soosavond. De jonge lui kunnen zich dan op vele manieren vermaken; tafeltennis, schaken, dam men, dansen en nog diverse andere mogelijkheden. De soos wordt gehouden in het jeugdhuis De Brink en begint om 20.000 uur. De zaal is te bereiden via het Wit Gele Kruis-gebouw aan de Padberglaan 10. De winterbloeiende begonia's ziet men bij velen voor de ramen staan en de aanblik van zo veel fleurigheid in het hartje van de winter, kan niet' anders dan vreugde geven. Men kan er dan ook intens van genieten als we eenmaal haar bloemenweelde dicht in onze na bijheid hebben. Hoewél de zeer groot- bloemige exemplaren erg in trek zijn, kunnen we deze toch niet aanraden voor hen die enige manden achtereen van hun bloeiende planten willen genieten. Zij kunnen niet pvergehouden worden, aangezienzij ontstaan zijn uit kruisin gen van knol- en struikbegonia's, dus beider eigenschappen vertonen. Daar bij doet zich het euvel voor, dat zij te spoedig hun bloemen laten vallen. De u nog wel bekende oorspronkelijke winterbloeiende begonia, namelijk de „Gloire de Lorraine", die ook vrij spoe dig in de warmte haar bloemen liet val len, is gelukkig vervangen door sterke re variëteiten, waarbij het afvallen der bloemen tot een minimum beperkt is. De begonia vraagt een zo licht mogelij ke plaats en verdraagt geen koud lei dingwater. Steeds lauw water geven. Het is noodzakelijk de plant rustig te laten staan, dus zo min mogelijk ver plaatsen. Het is aan te raden de plant eens per week voorzichtig in een em mer lauw water te dompelen opdat de potkluit goed vochtig wordt. Geef een maal in de Dj dagen kamer plant enmest. Begint de plant af te takelen, dan kan men hetbeste meteen de stengels een flink eind inkorten. Hierdoor wordt de volgende bloei sterk bevorderd. Bij goe de verzorging kan men maanden ,ang een rijke en dankbaar bloeiende winter- begonia bezitten. Een van de meest bekende en tevens sterkste hangplanten voor de kamer, is wel de Phalngium. De Latijnse bena ming is „Chlorophytum Stembergia- num". De lange lintvormige bladeren hebben aan weerszijden een witte rand en merkwaardig is het, dat de plant eerst in een hangplant verandert als zij eenmaal gebloeid heeft. We zien dan SCHERPENZEEL De gymnas tiekvereniging DOTO gaat met ingang van deze maand de contributie verho gen van f 2. tot f 2,50 per maand. DOTO's voorzitter, de heer G. Veen- hof, gaf in de dezer dagen gehouden jaarvergadering een toelichting op het „waarom" van deze contributieverho ging, die uitsluitend zal gelden voor de seniorleden. „Met de aanschaf van nieuwe toestellen zoals bijvoorbeeld 'n trampoline is een bedrag van f 1200, gemoeid en dat vereist een behoorlijk kassaldo", aldus de voorzitter. Tijdens deze vergadering werd ver der een film vertoond van de vakantie week in Beekbergen die vorig jaar door een aantal leden van DOTO was be zocht. Hierna verzorgde de firma Eenhoorn uit Hilversum een show waarin een keur van sportkleding werd getoond. De vergadering werd besloten met een verloting en een gezellig samenzijn on der het genot van wat dansmuziek. lange bloemstengels uit het hart tevoor schijn komen met kleine witte bloem pjes. Ongetwijfeld weet u nu weelke hangplant door mij bedoeld wordt, in dien de naam onbekend was. Als de bloei afgelopen is kan men de bloem- restjes verwijderen, doch de bloem stengels moeten blijven bestaan, want hierop groeien de jonge uitlopers. En dan ziet men de plant in een hangplant veranderen, de stengels buigen zich steeds meer naar omlaag. De rijk met kleintjes gezegende moederplant geeft dan een aantrekkelijke aanblik. Het is een gemakkelijke kamerplant, zij verdraagt elke plaats en élke tempe ratuur. Het is echter wel aan te bevélen haar op 'n lichte plaats te houden, de witte bladranden blijven dan steeds goed van kleur. Op 'n donkere plaats gaan de fraaie bladranden verloren en krijgen de bladeren weer hun oorspron kelijk groene kleur terug. In de zomer verlangt zij veel water, hetgeen bij zulk een snelgroeiende plant niet te vericon- deren is. Daarbij zal een geregelde be mesting haar de nodige kracht geven. Voortkweken doet men met de plantjes, die zich op de bloemstengel gevormd hebben. In een potje met aarde gezet groeien deze jonge -plantjes bijna onmid dellijk door. Het moederplantje (Saxifraga sar- mentosa) zag men jaren terug haast huis aan huis, in ieder geval veel en veel meer dan tegenwoordig. Jam mer, want ik meen dat het in al zijn bescheidenheid een sierlijk plantje is (hangplantje) en de aandacht waard met haar ronde behaarde blaadjes, die aan de onderkant rood gekleurd zifa- Er is ook nog een variëteit -min het moe derplantje waarvan de blaadjes groen en ivit gevlekt zijn en daarbij rood om rand. Hoewél deze variëteit mooier en fijner van kleur is, heeft deze meer zorg nodig en groeit niet zo gemakkelijk als de gewone moederplant. Met deze varië teit bedoel ik de ,J3axifraga tricolor". Tricolor wil zeggen „driekleurig". De hierboven eerstgenoemde is zeer sterk, groeit zowel in een verwarmde als in 'n onverwarmde kamer, terwijl het bonte moederplantje het graag warm heeft. Beide verlangen 's zomers veel water, 's tcititers weinig om te voorkomen dat de bladsteeltjes rotten. Het beste is de plant zo te plaatsen, dat de ranken die 't maakt en waardan zich later de jon ge plantjes vormen, geheel vrij kunnen afhangen, liefst dicht voor het raam. Gaat de plant na de bloei sterk achter uit, vervang deze dan door de op de ranken gevormde plantjes. Deze groei en op dezelfde wijze als jonge aardbei- plantjes, en wanneer zij groot genoeg zijn worden ze van de moederplant afge nomen en opgepot in een grondmengsel van bladaarde met scherp zand. Een luchtig grondmengsel dus. Terwijl ik dit „praatje" op papier zet regeert Koning Winter met strenge hand en blaast ons zijn ijskoude adem in 't gezicht. Heeft u de vorst gevoelt ge planten wel goed beschermd f Ik zag bij „iemand" enkele planten afgedekt met plastic. Ik wil daar voor waarschuwen, want dat is gevaarlijk voor de planten. Tijdens zon loopt de temperatuur onder plastic te hoog op, waardoor te grote temperatuurverschillen ontstaan. Des nachts volgt een té sterke afkoeling en dat geeft narigheden. Dus weg met dat plastic.' E. J. Grijsen, Rhenen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3