VAKBONDSBANKEN DINGEN MET GIRO SAMEN OM GUNST KLEINE SPAARDERS Nieuwe Waterweg was bijna afgegrendeld eet n appel! In ons land voorlopig geen kans op „ruilhart" Handels banken boos zonder kosten, elk willekeurig bedrag moet kunnen betalen-aan wie ook, waar ook in Nederland is er nu al 50 jaar een Postcheque- en Girodienst POSTCHEQUE- EN GIRODIENST v MEDICI GEVEN OPENING VAN ZAKEN 1918-1968 snoep verstandig: Ook KABO is verbolgen over plannen regering Loon werknemers uit commerciële handen 50 JAAR 50 jaar voor en van ons allemaal Onderzoek van justitie naar instorten kerk Sovjet-leiders in Polen VOOR CONTRIBUTIE SPAARPOTJE twee tankers rij zviderpier konden worden vlotgesleept Een halve eeuw geleden heeft een aantal mensen ingezien, dat iedere Neder lander op eenvoudige wijze moet kunnen deelnemen aan het gemakkelijke "girale" betalingsverkeer. Daarom werd op 16 janu ari 1918 de Postcheque- en Girodienst inge steld. Dank zij dat initiatief is er voor ieder een die dit wenst eert postgiro-rekening. Hoe belangrijk dat is, weet nu iedereen. De postgiro is uitgegroeid tot een zaak van algemeen belang. Niet alleen voor het grote bedrijf en voor de winkelier. Ook de particulier maakt steeds meer gebruik van de postgiro. Terecht: wie in een winkel iets koopt of thuis laat bezorgen, voldoet de nota per postgiro; de wegenbelasting gaat langs dezelfde veilige weg naar Apeldoorn; het abonnementsgeld voor een krant b.v. naar Amsterdam; de premie voor een le vensverzekering naar Rotterdam; de con tributie voor een vereniging naar Utrecht; de gift voor een charitatieve instelling naar Maastricht... Zo wordt voortdurend door heel Nederland geld verplaatst. Langs post- girale weg - snel, kosteloos en doelmatig, of het nu een bedrag is van enkele kwartjes of een som van f. 10.000,-. Dat kan allemaal per postgiro. De postgiro is dan ook niet meer weg te denken. Deze dienst heeft zich ontwikkeld tot een instituut met bijna 1.500.000 rekening houders. Zij profiteren van het grootste gironet van Nederland dat reeds enkele ja ren is geautomatiseerd. De computerkan sen werden gegrepen toen ze er waren. Nu staan er computers in de postgiro-centra te Arnhem en Den Haag. Geruisloos en feilloos verwerken ze bijna een miljoen overschrijvingen per dag. Ze worden ge voed doorde wensen van anderhalf miljoen rekeninghouders. Misschien bent u daar nog niet bij. Dan doet u zichzelf tekort. Want die com puters staan er ook voor u. En u kunt er heel eenvoudig gebruik van maken. Dat is plezierig voor u en voor alle mensen die al een postgiro-rekening hebben. Giro bete kent "ronde", "kring", en hoe groter de kring, hoe beter dat is voor iedereen. Zie daar de maatschappelijke functie van de postgiro en daarom kunt u er zonder meer een rekening openen. Op elk postkantoor liggen aanvraagformulieren voor u klaar. Komt u maar in de kring: de Postcheque- en Girodienst bestaat vandaag 50 jaar en u mag de jubilaris en zijn 1.500.000 rekening houders best de hand reiken. ERVARING VERWARRING KLEIN AANBOD R.D.P. ontslaat zes journalisten Parkeren leidde tot gebroken arm DINSDAG 16 JANUARI 1968 55 UTRECHT De spaarbanken van de drie vakcentrales in ons land hebben zich samen met de Postche que- en Girodienst in de strijd ge worpen om de kleine spaarder. Daartoe willen zij met de Girodienst tot een overeenkomst komen om spaarrekeningen te koppelen aan postgirorekeningen. De argumentatie van de vakcen trales is: het loon van de werkne mers uit de commerciële handen van de banken te halen. De samen werking zou op dezelfde wijze tot stand moeten komen als met de Rijkspostspaarbank. Hierdoor kan geld van de postgiro- op 'n rentere kening met hetzlefde nummer wor den gqboekt en omgekeerd. Dit is 'n antwoord van de vakcentrales op de actie van handels- en spaarban ken om salarisrekeningen over deze instellingen te laten lopen. Volgens Ruim Zicht, het orgaan van het Nederlands Katholiek Vak verbond, wordt op het ogenblik een grootscheepse actie overwogen om alle vakbondsleden aan een eigen postgirorekening te helpen. Steeds meer trachten de handelsbanken de werknemers te bewegen- hun salaris te laten uitbetalen via door deze ban ken speciaal gecreëerde spaarreke ningen. Het N.K.V. heeft bezwaren tegen deze gang van zaken, vooral omdat het evenals het N.V.V. en C.N.V. over eigen spaarbanken be schikt, die een sociale functie ver vullen. Het is Ruim Zicht bovendien be kend, dat banken er steeds meer toe overgaan van bedrijven, waaraan zij kredieten verstrekken, te verlangen dat de girale betaling van salarissen via hen geschiedt. Daarmee wordt volgens dit blad „geheel ten onrechte een stukje van het personeelsbeleid in handen gelegd van de comrhercie". Een eigen postgirorekening voor de vakbondsleden (waarop werkgevers dus ook rechtstreeks salaris kunnen storten) levert ook enorme besparin gen op bij de inning van contributie voor de vakbeweging, waarvan de De handelsbanken z(jn boos over de argumentatie van de vak bonden. vooral wanneer zij spre ken over het leggen van een stuk je personeelsbeleid in handen van „de commercie". De Nederlandse Bankiersvereniging en de centra les der landbouwkredietinstellin gen zpn hier meteen bovenop ge-, sprongen en zeggen „dat een der gelijke voorstelling van zaken on juist is". Hun beleid, aldus de banken, is erop gericht dat het openen van een rekening waarop girale uitbe taling van het salaris kan plaats vinden, geheel aan de vrije keuze van de desbetreffende werkne mers wordt overgelaten. Zij zijn van oordeel dat op dit gebied iedere discriminatie ten nadele van welke financiële instelling dan ook. met zorg dient te worden geweerd, omdat hier de vrije keu ze van de consument in het ge ding is. kosten thans al ettelijke miljoenen bedragen aldus Ruim Zicht. Daarnaast kan volgens het blad de renterekening door de nauwe bin ding met de postgiro een sterke im puls zijn voor de opvoering van de particuliere besparingen. Overigens blijft de werknemer geheel vrij een bankgirorekening te openen en bij de bank van zijn keuze te sparen. De directie van de Postcheque- en Girodienst juicht het van harte toe wanneer naast de Rijkspostspaar bank andere niet-commerciële ban ken bereid zijn rentegevende reke ningen aan die van de postgiro te koppelen. Velen gebruiken volgens haar hun girorekening als spaarpot je. Begin januari deelden al ca. vijf tigduizend rekeninghouders de post giro mee een renterekening te willen openen. HOEK VAN HOLLAND Zes sleepboten hebben gisteravond laat twee tan kers, die de mond van de Nieuwe Waterweg bjj Hoek van Holland als een dub bele deur dreigden af te sluiten, vlqj getrokken. Twee uur lang hebben de Zweedse tanker Souvereign Clipper van 70.000 ton en het Noorse tankschip Greganger van 20.000 ton dicht bij elkaar aan de voet van de Zuiderpier aan de grond gezeten. Omdat U, daarom Ze lagen aanvankelijk dwars in het vaarwater. De blokkade duurde echter maar kort: door de krachtige eb- stroom werden de tankers min of meer evenwijdig aan de Zuiderpier ge legd. De scheepvaart kon toen nor maal doorgaan. De dubbele stranding was een ge volg van een manoeuvre van de Zweed. Dit schip was leeg op weg van Europoort naar zee om daar te zwaai en en naar Rotterdam te varen voor machinereparaties bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij. De sleep boten, die het schip de Europoort uit trokken, hadden juist losgegooid toen de Souvereign Clipper vermoedelijk machineschade kreeg. De gezagvoerder liet direct de an kers presenteren. De ebstroom trok de tanker echter om, zodat de Souvereign Clipper met het achterschip tegen de zuidwal aan de grond kwam te zitten. Hiermee was de doorgang voor de inkomende Noorse tanker Greganger (20.000 ton) volledig afgesneden. Een aanvaring leek niet meer te voorkomen. Ook op de Noor ratelden de ankerket tingen. Het roer ging stuurboord. Weini ge ogenblikken later liep ock dit schip aan de grond en waren beide tankers ontkomen aan een aanvaring, die rampzalige gevolgen had kunnen heb ben. De Greganger was geladen met olie. ADVERTENTIE Met de kunststofkleppen is hier wel een grote ervaring opgedaan. Voor het overbrengen van menselijke kleppen komt slechts een klein gedeelte van de patiënten in aanmerking. Éeide soorten hebben zowel voor- als nadelen. Aan gezien zowel een klep van kunststof als een van een overledene uit niet-levend LEIDEN Nederlandse chirurgen denken voorlopig niet aan het uitvoe ren van een volledige harttransplanta tie. Aan experimenteel werk in dit op zicht is nog onvoldoende gedaan. Er is gewoon niet voldoende geld voor een dergelijk onderzoek. In Lei den hebben zich trouwens ook nog geen kandidaten aangemeld, die een dergelijke operatie willen ondergaan. Deze mededelingen zijn gistermid dag gedaan in een „Leidse persconfe rentie". Voorzitter was de arts M. W. Jongsma, directeur van het Acade misch ziekenhuis. Andere woordvoer ders waren prof. dr. A. G. Brom en prof. dr. J. Nauta, hoogleraar in de thorax-chirurgie in Leiden respectieve lijk Rotterdam en prof. dr. D. W. van Bekkum, bijzonder hoogleraar in de experimentele transplantatiebiologie in Leiden. Een andere belangrijke oorzaak voor het uitblijven van een Nederlandse harttransplantatie is, „dat wij chirur gen nog niet het groene lichtje hebben gekregen van de biologen, die zich be zighouden met de leer van het afweer mechanisme". Prof. Brom: ..Ik geloof niet dat wij achterlopen. Wij hebben ons alleen op een ander onderdeel ge concentreerd." Prof. Van Bekkum: ..2 jaar geleden zou ik nog niet hebben ge weten hoe ik de mensen en het geld voor een operatieteam bij elkaar zou moeten krijgen." De berichten van de vorige week over hartkleptransplantaties hebben volgens de drie hoogleraren begrips verwarring gewekt. Zij bestrijden in ieder geval dat het inzetten van nieu we hartkleppen een harttransplantatie zou kunnen vervangen. De laatste komt niet voor de behandeling van defecten V.l.n.r.: prof. dr. D. W. van Bekkum; de geneesheer-directeur van het zie kenhuis, dr. M. W. Jongsma; prof. dr. A. G. Brom en prof. dr. J. Nauta. aan hartkleppen in aanmerking. Zij heeft alleen zin als de hartspier onher stelbaar ziek of beschadigd is, of in ge vallen van grove aangeboren afwijkin gen. Herstel van de klepfunctie is in vele gevallen mogelijk door de zieke klep te vervangen. Dat kan door kleppen van kunststof, hartkleppen van een overledene (homotransplantatie), of dé hartkleppen van dieren (heterotrans plantatie). Tegenover de laatste metho de. werd gezegd, staan wij in Neder land nog aarzelend, hoewel de resul taten van deze operaties elders in de wereld tot nu toe gunstig zijn. Het is de drie hoogleraren niet bekend of er in Nederland kleppen van dieren in mensen zijn overgebracht. weefsel bestaat, is er net zo weinig ge vaar op afstoting door het lichaam als wanneer metalen of andere kunststof onderdelen worden „ingebouwd". Volgens de Leidse hoogleraren valt niet te zeggen welke methode de beste is. De kleppen van overledenen zijn tot nu' toe in het nadeel omdat er nog niet zoveel ervaring mee is opgedaan. Over de gehele wereld zijn- bij tienduizenden patiënten één of meer kleppen met succes door kunststofkleppen vervan gen. Een van de redenen waarom elders in de wereld kleppen van dieren zijn overgebracht in mensen is dat het aanbod van menselijke kleppen te ge ring is. Wij wilden, werd gezegd, dat wij over grotere aantallen konden be schikken. Duidelijk is dat het inbren gen van andere hartkleppen een veel geringer ingreep is dan een totale harttransplantatie. De laatste tijd is veelvuldig gespro ken over de vraag: Wanneer is een mens dood: als het hart niet meer klopt of als de ademhaling is opge houden? Dokter Jongsma zei: „De mo derne opvatting is dat de hersendood meer het overlijden bepaalt dan het op houden van hart- of longfunctie". Niet temin liggen er in Nederlandse zieken huizen ..dode" mensen die nog worden beademd DEN BOSCH De Bossche officier van justitie, mr. M. J. Bruigom, heeft een gerechtelijk vooronderzoek gelast naar de oorzaak van de instorting van een deel van de Sint Lucaskerk in Den Bosch. Bjj de instorting van het voor portaal en een deel van de zijgevel kwam zaterdag een twaalfjarige jon gen om het leven. Zijn moeder werd zeer ernstig gewond. De schade wordt geschat op ruim drie ton. Het kerkbestuur gaat er daarbij vanuit dat de rest van de kerk behou den kan blijven en het gebouw dus niet opnieuw opgetrokken hoeft te worden. De schade wordt niet door verzekering gedekt. Een hulpactie die in Den Bosch op touw is gezet, heeft in één dag al zesduizend gulden opgeleverd. KAAP KENNEDY Onder de aan duiding „Apollo-5" zal op 22 januari een proef in de ruimte worden genomen om uit te maken of het project Apollo- Lunar Module om astronauten op de maan te doen landen en hen weer terug terug te brengen uitvoerbaar is. DEN HAAG De redactie van de Regionale Dagblad Pers in Den Haag heeft gisteravond in een telegram aan de voorzitter van de Nederlandse Ver eniging van Journalisten dringend om een spoedig onderhoud gevraagd met het voltallige dagelijks "bestuur van de vereniging wegens de „teleurstellende gang van zaken in verband met de liquidatie" van de organisatie. De R.D.P. wordt 29 februari geliqui deerd. Hierdoor zullen voor het eerst een aantal journalisten door structuur wijzigingen in de dagbladwereld op straat komen te staan. Zeker zes journalisten zullen op 1 maart werkloos zijn. MOSKOU De drie hoogste leiders van het Kremlin hebben het afgelopen weekeinde in het geheim een bezoek aan Polen gebracht voor besprekingen met Poolse regerings- en partijleiders. Naar het regeringsblad „Izvestia" vandaag meldt, waren secretaris-generaal Leonid Breznjef van de communistische partij, premier Alexei Kosygin en president Nikolai Podgorny van 12-14 januari in Polen. Waar de besprekingen plaatshad den, schrijft het blad niet. Volgens „Izvestia" was men het eens over alle besproken zaken, waaronder het verlangen tot versterking van de broederlijke samenwerking en vraag stukken betreffende de toestand in de communistische wereld. NICE, (Frankrijk) Het is voorge komen dat mensen elkaar in Frankrijk hebben vermoord om een parkeerplaats- je. Deze keer was het echter niet zo erg en kwam een Parijse mevrouw in Nice er af met alleen een gebroken arm. Mevrouw Anne Berthelot had haar auto nog niet neergezet of winkelier Maurice Basaldella kwam naar buiten gerend en riep: „Het is hier verboden te parkeren". Mevrouw Berthelot keek naar de ver keersborden en antwoordde: „Het is helemaal niet verboden". Zij ging een winkel binnen en zag bij het weer naar buiten komen dat Basaldella haar ban den liet leeglopen. Ze rende op hem af en was al gauw in een schermutseling met de man betrokken, die haar een gebroken arm opleverde. Nadat de arm gespalkt was diende ze een aanklacht in. A rbeidsvoornaarden ambtenaren UTRECHT De Katholieke bond van overheidspersoneel is fel gebeteto op de regering over de maatregelen die zijn aangekondigd betreffende de arbeidsvoorwaarden van de ambtena ren. De organisatie heeft de Tweede Kamer gevraagd de regering te belet ten de beslissingen uit te voeren. De katholieke bond ziet in de plannen een aantasting van de rechtszekerheid van het overheidspersoneel en kant zich te gen het argument, dat de maatrege len nodig zijn in verband met de po sitie van de begroting. Met een donderend applaus werd gis teren aan het eind van een buitenge woon congres van de KABO in Utrecht, de motie aangenomen om de Tweede Kamer te bewegen de maatregelen van de regering tegen te houden. Daarvoor zei de voorzitter van de bond, de heer A. Weijters, dat de verbe tering die de ambtenaren de laatste ja ren in hun arbeidsvoorwaarden heb ben gekregen, door minister Beernink en staatssecretaris Van der Veen (bin nenlandse zaken) in een slag teniet worden gedaan. Dit beleid is niet chris telijk, wel historisch, dat wil zeggen uit de tijd, zei de heer Weijters. Hij trok scherp van leer tegen de aangekondigde veranderingen in de ar beidsvoorwaarden en de salarisverho ging van twee procent. Van vrij onder handelen is bij de besprekingen niets terecht gekomen. De regering gedroeg zich in het overleg vooral als hoedster van het algemeen welzijn, terwijl zij zich volgens de heer Weijters als werk geefster had moeten gedragen. Een suggestie van een afgevaardigde om uit het overleg te treden werd door de heer Weijters van de hand gewezen. Als de bond hiertoe overgaat plaatst ze zich zelf buiten het overleg en is geen Inspraak meer mogelijk.

De Vallei | 1968 | | pagina 5