Als na een zwaar bombardement Noodtoestand in Glasg ow na zeer zware storm Dooi brengt hoog water in Duitsland en Zwitserland Den Haag niet gelukkig met Pengel's stoere aanpak Benelux blijft voor grote E.E.G. .KmjK. STEREO Tien jaar geëist voor moordpoging op vriendin Over de grenzen Voorstellen ..ZUID-AFRIKA IS EEN POLITIESTAAT Griep...? Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Generaal Wessel opvolger Man zonder gezicht" van Paus verjongt Curie drastisch De BEDOLVEN BOVWKRANEN KLOOF Ook voort! gemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit, dank zij grotere kauwkracht. een GRAMMOFOON „DOKTER" „WAKKER KUSSEN" Geestelijken staakten tegen mijnsluiting Remkabel brak van trein zemen zonder zorgen De zeem, die ook uitgekookt kan worden. Reeds v.a. 3,95 CONCLUSIE V.N.-COMMISSIE: DINSDAG 16 JANUARI 1968 LONDEN De Schotse stad Glasgow zag er gisteravond uit als na een zwaar bombardement. Tenminste 22 mensen zijn in de stad en in andere delen van Schotland omgekomen in een etmaal van ononderbroken orkanen. Zeker 180.000 huizen in Glasgow zijn beschadigd, tenminste zeventigduizend daken moeten worden vernieuwd. De burgemeester heeft de noodtoestand af gekondigd. Er is voor vele miljoenen ponden schade aangericht. Zeker vierhon derd gezinnen zijn dakloos. O Eerste Kamer krijgt vanmiddag de kans haar oordeel te geven over de jongste verwikkelingen in Suri name. Het gebeurt maar zelden dat de senaat zo snel kan reageren, reden te meer om aan te nemen dat zij deze kans zal aangrijpen om het beleid van premier J. A. Pengel in het grensge schil met Guyana onder de loep te ne men. Uitgangspunt bij de discussies is een nieuw vijfjarenplan voor Suriname en. de Nederlandse Antillen, een plan waarmee de Tweede Kamer zich enkele maanden geleden al akkoord heeft ver klaard. Ook vandaag zal het rege ringsvoorstel er wel doorkomen, maar niet voordat de heer Pengel de nodige kritiek te incasseren heeft gekregen over zijn beleid inzake Guyana. Den Haag is niet gelukkig met de stoere aanpak van de Surinaamse mi nister-president. Politici vrezen dat een minnelijke schikking aan de conferen tietafel er alleen maar moeilijker door wordt. Vooral het zinspelen op Neder landse militaire steun is in Den Haag slecht gevallen. Op grond van de bepa lingen in het Statuut, de hoogste wet van het Koninkrijk, moet Nederland troepen inzetten om de onafhankelijk heid van het rijksdeel Suriname te handhaven. Daarbij gaat hét dan evenwel om mi litaire agressie Het kabiqft van de vice-minister- president in Den Haag, haastte zich dan ook mee te delen dat hier geen sprake was van militaire agressie, maar van een grensgeschil. En dat ge schil moet in overleg worden opgelost, „met de middelen die de moderne in ternationale rechtsorde ter beschikking staan". Aldus de Haagse tekst 4~|verleg over het vaststellen van de grens tussen Suriname en Guyana is er ook twee jaar geleden al geweekt. Kort voordat Brits-Guyana zelfstandig werd, heeft minister Luns het onder werp aangesneden bij de Engelse rege ring, die de zaak echter ook liever aan de Guyanezen overliet. Sedert dat mo ment heeft het conflict gesluimerd, tot het in december weer met kracht op laaide. Het is met die grenskwestie een in gewikkeld geval. Voor de oorsprong er van moeten we zelfs teruggaan tot 1871. Toen Nederland na de Franse tijd zijn koloniën in de West terug kreeg, werd vastgelegd dat de weste lijke oever van de Corantijn ook de westelijke grens van Suriname zou vor men. Onopgelost tot de dag van van dag is nu het punt: waar ligt de oor sprong van de Corantijn. De Coeroeni werd aanvankelijk als de bovenloop van de Corantijn be schouwd. De westelijke oever van deze rivier werd dus ook als de voortzetting van de grens beschouwd, tot in 1871 een Brit ontdekte dat de Corantijn veel verder naar het westen nog een zijtak had. De rivier kreeg de naam New Ri ver en het is deze New River die Su riname aanhoudt als de bovenloop van de Corantijn. Onderzoekingen moeten nu aantonen of de Coeroeni dan wel de New River de stamrivier van de Co rantijn is. Tn het betwiste gebied van zestien- duizend vierkante meter woont maar een handjevol mensen, dat van de jacht en de visvangst leeft. De aan wezigheid van bodemschatten is (nog) niet aangetoond. De Surinaamse rege ring heeft al gedreigd met intrekking van de hout- en visconcessies van Guy anezen in het Corantijngebfed, maar zij zag er tot dusver van af, omdat daar door naar het woord van de heer Pengel de armsten van de armen zouden worden getroffen, terwijl de hoofdschuldige in Georgetown zit. Daarmee wordt premier Burnham bedoeld, die zich nooit bijzonder heeft ingespannen om dit grensgeschil uit de wereld te helpen. Voor de fanfares van de heer Pen gel past evenmin bewondering. Hope lijk kan de regering hem aan het ver stand brengen dat hij er verstandiger aan doet wat minder hoog van de toren te blazen. Hele huurkazernes, waarvan Glas gow er zoveel bezit, zijn ingestort. In vele delen van de stad is verkeer onmogelijk. De straten zijn versperd door puin en bomen. De spoorwegen zijn verlamd. Door het uitvallen van de stroom ligt ook de ondergrondse stil. In één gebouw zijn twee moeders met twee jonge kinderen onder het puin bedolven. Hun lijken konden pas na twaalf uur zwoegen worden gebor gen. In één buurt moesten meer dan honderd mensen worden geëvacueerd. Het grote aantal daklozen betekent voor Glasgow, dat een schreeuwende woningnood heeft, een ware ramp. Ner gens in Groot Brittannië heersen zulke ellendige woningtoestanden als daar. In en bij de stad werden windstoten gemeten van tweehonderd kilometer per uur en zelfs nog meer. Het vlieg veld van Glasgow was de gehele dag gesloten wegens stroomgebrek, waar door de landingslichten niet werkten. De noodverlichting weigerde. Een han gar en drie vliegtuigen van de BEA lie pen schade op. In een baggermolen die buiten Glas gow kapseisde, kwamen drie mannen om. Vele honderden mensen werden in de propvolle ziekenhuizen van de stad behandeld. Ze waren gewond geraakt door neervallend puin en glas, of door ontwortelde bomen. Vooral de binnenstad van Glasgow ziet er gehavend uit: iedereen die er door Jiep en de ravage zag van ge sneuvelde etalageruiten, kapot geval len schoorstenen en geheel of gedeelte lijk verwoeste flatgebouwen, dacht aan de oorlog. De meeste slachtoffers vie len door het naar beneden komen van schoorstenen, die door de daken de wo ningen binnendrongen. In de stad en in den haven zijn enkele bouwkranen om ver geblazen alsof het iuciferstokjes waren. Ook tal van schuttingen zijn omgewaaid. Het westen van Engeland en Wales worden door overstromingen geteisterd als gevolg van de snel ingevallen dooi, waardoor rivieren buiten hun oevers traden. In het Deense Esbjerg zijn 3 school meisjes omgekomen dgordat het dak van hun school door de orkaan werd afge rukt. Op de Noordzee kwamen verscheide ne schepen in moeilijkheden. Een hef- schroefvliegtuig slaagde erin een van de zes leden van de bemanning van het Deense kustvaartuig Susanne Jors, 100 km ten westen van Esbjerg, te redden. Een ander hefschroefvliegtuig moest zijn pogingen opgeven, de bemanning te redden van de kotter Adonis, die het schip ter hoogte van het eiland Amrum had verlaten. Ook de Westduitse kustvaarder Lucie Vullmer verzocht om hulp nadat het vaartuig slagzij had gemaakt ten noor den van Borkum. Ten zuiden van Esbjerg is een brug ingestort, waardoor een auto in de ri vier eronder stortte. De drie inzitten den zijn vermoedelijk verdronken. Polen en Oost- en West-Duitsland worden door ernstige overstromingen bedreigd door snel smeltende sneeuw, die rivieren doet zwellen. In Neder-Saksen helpen Britse troe pen bij de evacuatie van mensen, die door overstromingen worden bedreigd. In de Beierse Alpen is een skiër door een lawine om het leven gekomen. In Zwitserland is gewaarschuwd voor het gevaar van lawines. In Mürren zijn twee mensen door een lawine omgeko men. BRUSSEL De Benelux zal meewerken aan een normale ontwikkeling van de Europese gemeenschappen, ondanks de Franse weigering Engeland, Ierland, Noor wegen en Denemarken tot de gemeenschappen toe te laten. De ministers van Bui tenlandse Zaken van de drie landen hebben gisteren zonder veel moeite dit ge meenschappelijke standpunt bereikt. De drie landen van Benelux werken dus mee aan de oplossing van alle pro blemen, waarvoor de Europese verdra gen, direct of indirect, regelingen aan geven. België, Nederland en Luxem burg behouden zich evenwel alle vrij heid voor ten aanzien van onderwer pen, waarin de verdragen niet voor zien. Dergelijke problemen .en men denkt onmiddellijk aan de zogenaamde technologische kloof tussen Amerika en Europa zouden in samenwerking tussen Italië, Duitsland, Benelux en de vier afgewezen landen, plus alle ande re die belangstelling hebben voor een gemeenschappelijke behandeling, móe ten worden opgelost. Dat betekent dus dat de drie kleine ADVERTENTIE Als U last hebt met Uw kunstgebit,zal Uw tandörts U het speciale Dentofix-kleef- poeder kunnen aanbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zal bij het spreken niet gaan schuiven of loslaten, zodat U zich zekerder gevoelt. Het ge voelige tandvlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten en gemakkelijker kauwen. Dank zij Dento fix kunt U zonder bezwaar weer lachen, hoesten, zelfs niezen en U spreekt duide lijker. Dentofix voorkomt ook slecht rie kende adem (gebitsgeur). Schaft U nog heden Dentofix aan. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in neutrale, plastic strooiflacons a fl. 2,35. Ook landen aan de Middellandse Zee hebben van buitengewone weersomstan digheden te lijden. Zowel in Israël als Jordanië werd het verkeer door hevige sneeuwval ontwricht. Zelfs in de Ne- geb-woestijn viel sneeuw. In Libië sneeuwde het ook. In de ha ven van Tripoli zonken bij stormweer drie drijvende dokken. In de Noordgriekse stad Saloniki zijn de afgelopen dagen ongeveer 20 oude mensen van koude gestorven. Deze machtige portaalkraan werd het slachtoffer van de storm, die met or kaankracht over Glasgow loeide. ADVERTENTIE Muziek-instrument met verbluffende prestaties. Stereoversterker geheet getransistoriseerd. 2 klankboxen met grote luidsprekers (bij de prijs inbegrepen 3 draaisnelheden. Pick-up-arm met regelbare naalddruk. Diamant-naald. Dubbele toonregeling. Aansluiting voor bandrecorder. Palissanderhouten kast met transparante afdekkap. En dat voor 498, VATICAANSTAD. De 64-jarige kardinaal Angelo Dell' Aqua is door de Paus benoemd tot vicaris-generaal van Rome. Hij volgt de thans 72-jarige kardinaal Luigi Traglia op, die om ge zondheidsredenen uit deze functie is te ruggetreden. Kardinaal Traglia is nu tot kanselier vah de kerk benoemd. Kardinaal Egidio Vagnozzi, oud-apos tolisch gedelegeerde in de Ver. Staten, is benoemd tot voorzitter van de kardi naalscommissie voor Economische Za ken. De 61-jarige kardinaal volgt kardi naal Angelo Dell' Acqua in deze func tie op. BONN Luitenant-generaal Gerhard Wessel, in de laatste wereldoorlog des kundige van de Westduitse inlichtingendienst op het gebied van de Russische de fensie, is benoemd tot hoofd van de Westduitse contra-spionagedienst. Regerings woordvoerder Günther Diehl zei maandag op een persconferentie in Bonn, dat luitenant-generaal Wessel met ingang van 1 mei in functie zal treden. Wessel volgt Reinhard Gehlen op. Gehlen, die een reputatie heeft als „spionnenvanger", staat bekend als „de man zonder gezicht". Luitenant-generaal Gerhard Wessel zou de schrijver zijn geweest van een ver slag over een onhanden zijnde grote aanval van de Russen, dat in januari 1945 aan Hitier werd voorgelegd en door deze ter zijde werd geschoven, als zijnde „volkomen krankzinnig", doch later juist bleek te zijn geweest. De 54-jarige Wessel is de afgelopen vier jaar Westduits vertegenwoordiger in het militaire comité van de NAVO geweest. De Westduitse inlichtingendienst, die rechtstreeks verantwoordelijk is aan de Bondskanselier, gaat door voor een van de beste van het Westen. Het vertrek van Gehlen, die 65 jaar is en met pensioen gaat, betekent het einde van een legende. Gehlen bestuurde zijn organisatie vanuit een hoofdkwartier bij München, omgeven door prikkeldraad. Hij heeft zich steeds in een sluier van ge heimzinnigheid en anonimiteit gehuld. AMSTERDAM Tien jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest plus voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering heeft de procureur-gene raal bij het Amsterdamse gerechtshof gistermiddag geëist tegen de 47-jarige Utrechtse technisch kantoorbediende M. E. B. wegens poging tot moord op zqn vriendin, de nu 21-jarige Baarnse kantoorbediende Joke van den E. In deze eis was tevens verdisconteerd het eveneens ten laste gelegde feit, dat hq het meisje in behandeling had genomen of een behandeling had doen ondergaan, daarbij te kennen gevend dat de zwangerschap door hem veroorzaakt zou worden ver stoord. De Utrechtse rechtbank had B., die beide feiten ontkende, in eerste in stantie, na een eis van tien jaar, tot zes jaar met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering veroordeeld. Verdachte en Joke hadden elkaar op hun werk in Utrecht leren kennen en B. was een verhouding met het meisje begonnen. Hij had tegen haar gezegd onvruchtbaar te zijn maar in april 1965 was er een kind geboren. In december van dat jaar was het meisje, dat bij B., die getrouwd is en kinderen heeft, was gaan inwonen, opnieuw in verwachting geraakt. Een poging om deze te versto ren was mislukt. Op 14 mei 1966 had Joke, zo verklaar de zij voor het hof 16 tabletten, die B. voor haar had meegenomen, en die de zwangerschap zouden verstoren, ingeno-» men. Op 17 mei was zij in het beade mingscentrum in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht, waarheen zij was overgebracht, weer bij kennis gekomen. De kantoorbediende ontkende dat deze tabletten Vesparax slaaptabletten wa ren geweest en dat ze afkomstig waren van zijn andere vriendin, de 40-jarige gescheiden mevrouw Ank de J. uit Bilthoven. Deze kreeg ze alleen op re cept verkrijgbare tabletten van haar arts. Zij had er in de loop des tijds vol gens haar schatting 12 tot 30 aan ver dachte gegeven, die er van aan zijn vrouw gaf en ze ook zelf wel gebruik te. Op de nadrukkelijke vraag van de president van het hof, mr. G. Fikkert of het niet zo was dat zij de middelen (tabletten) had verschaft, wetende waar voor zij gebruikt zouden worden, ant woordde zij ontkennend. Verdachte verklaarde dat hij de ta bletten, die Joke had ingenomen had gekregen van een zekere dokter Meij- sen uit Hilversum, die echter door de politie niet is kunnen worden opge spoord en niet woonde op het door B. opgegeven adres. B. vertelde dat hij deze dokter had ontmoet in het café De Roskam tussen Baarn en Hilversum. In een gesprek over B.'s moeilijkheden had de dokter gezegd een middel tot verstoring van zwangerschap te hebben waardoor de vrucht verschrompelde tot water en dan langs natuurlijke weg verdween. Later had B. begrepen dat de man geen dokter was. Joke vertelde dat zij na de geboorte van het kindje, een meisje, bij B. was blijven inwonen. Voor iedereen was verzwegen dat B. de vader er van was. Aanvankelijk was afgesproken dat zij de 16 tabletten in zou nemen als zij een weekend bij haar moeder zou zijn. Er was 96 procent kans dat het goed zou gaan en 4 procent dat het mis zou gaan, d.w.z. dat er een kindje zou wor den geboren, zo had B. gezegd. Voor het geval dat er iets mis zou gaan had zij een briefje moeten schrijven, zo vertelde zij. Op de vraag waarom zij dit had gedaan antwoordde Joke, dat zij ontzettend bang was geweest B. te zullen verliezen, en zij wilde dat haar dochtertje een vader had. Het maakte de indruk van een „zelfmoordbriefje", mrekte de president op. Joke zei dat het, als zij dood zou zijn gegaan, op zelfmoord had moeten lijken... De tabletten geleken op de ta bletten die mevrouw B. van haar man kreeg en het meisje had gedacht, zo verklaarde zij, dat het weieens slaap tabletten waren. „B. vertelde het zo. haar gezegd dat de dokter ze zelf ge perst had, en ontkend dat het slaap tabletten waren". B. vertelde het zo overtuigend dat ik het van hem aan nam", zei het meisje. B. had nog ge zegd: „Ik zal je morgenochtend wak ker kussen en een dokter halen als er iets aan de hand is". Joke had enorme angst gehad om de tabletten in te nemen. „In een opwel ling schreef ik onder het briefje „Groet iedereen van mij" zo verklaarde zij. De volgende dag was zij niet wakker te krijgen en lag in een coma. B. had eerst zijn vriendin in Bilthoven gebeld, die zei dat hij een ziekenauto moest bel len. Daarna was hij naar de moeder van Joke gegaan met het zelfmoord briefje. De president verweet verdach te dat hij een- uur voorbij had laten gaan voordat er iets gedaan was en hij verder aan de doktoren in het zieken huis had verzwegen wat voor tabletten het waren. Er was een chefarinebuisje gevonden, maar hij wist dat er niet van dit soort tabletten in hadden geze ten. Verdachte verklaarde nog dat het nooit zijn bedoeling was geweest dat het meisje dood zou gaan. Hij ontken de dat hij gepoogd zou hebben met een spuit, die hij gebruikte voor zijn auto, de zwangerschap te verstoren. De pro cureur-generaal, mr. G. H. C. van Dij ken, stipte aan dat B. bij de rechtbank had- verklaard dat Joke hem chanteer de. Zij zou naar de politie gaan als hij haar niet in huis zou nemen. „U bent als het ware door haar in haar bed ge dwongen", merkte de procureur-gene raal schamper op. Verdachte ant- antwoordde bevestigend op deze op merking. De procureur-generaal schetste B. als eén hoogst onbetrouwbare figuur, die vele verklaringen heeft afgelegd met veel onwaarschijnlijkheden, te genstrijdigheden en aantoonbare on waarheden. Hij releveerde dat volgens een me- disch-deskundige het middel dat Joke had ingenomen vrijwel zeker Vespa rax geweest is. Volgens de procureur- generaal heeft B. willen verhinderen dat Joke gered zou worden. Hij wou van haar af en haar uit de weg rukken. De moeilijkheden die hij dierdoor had waren hem over het hoofd gegroeid. B. heeft zich bezonnen om een einde aan haar leven te maken. Hij heeft haar de tabletten verschaft en haar overgehaald ze in te nemen. Zij is er toe overgegaan, aldus de procureur- generaal, omdat zij ook geen uitweg meer wist: B. heeft zichzelf willen dek ken door het meisje het afscheidsbrief je te laten schrijven. De raadsman, mr. B. F. J. Simon, concludeerde na zijn juridisch pleidooi tot vernietiging van het rechtbankvon- nis en vrijspraak, althans ontslag van rechtsvervolging van B. Men mag niet steunen op de verklaring van één ge tuige, het meisje, zo betoogde hij. Het meisje heeft de afdrijving van de vrucht zelf gewild en het daaraan ver bonden risico van doodgaan genomen. „Ik heb de schijn tegen mij maar ik ben onschuldig", zei verdachte in zijn laatste woord. Waarop de president op merkte: „Dat u hier nu zou staan als een blanke engel is bepaald niet waar." Uitspraak 29 januari. landen streven naar andere vormen van samenwerking dan die van de be staande Zes. Dat Frankrijk bij voor baat van die samenwerking is uitgeslo ten, kan evenwel niet worden gezegd. Een derde belangrijk resultaat- van het overleg tussen de ministers Luns, Harmei (België) en Gregoire (Luxem burg) betreft een versterking van de samenwerking tussen de partners in Benelux. Het plan zal aan de partners, en dat zijn niet alleen die in de EEG, maar ook de „afgewezen partners" derhalve Engeland, Noorwegen, Dene marken en Ierland, worden voorgelegd. Welke vraagstukken nu precies onder de Europese verdragen vallen en welke daar niet onder vallen, wordt op het ogenblik uitgemaakt door hoge ambte naren van de drie regeringen. VATICAANSTAD De 88-jarige kardinaal Maseila is afgetreden als prefect van de Romeinse congregatie van de sacramenten. Tot zijn opvol ger is behoemd de 73-jarige Ameri kaanse kardinaal Brennan. Kardinaal Testa, die 81 jaar is, trad af als pro prefect van de congregatie voor de oos terse kerken. Hij is vervangen door de 63-jarige Belgische kardinaal Maximi lian de Fürstenberg. Beide nieuwbe- noemdeh hebben vorig jaar juni de kardinaalshoed gekregen. Verscheidene oudere kardinalen en bisschoppen zijn al afgetreden nadat paus Paulus voor belangrijke posten 75 jaar als uiterste leeftijd had aanbe volen. De Paus streeft ernaar meer niet-Italianen en meer mensen met er varing in de zielzorg in de curie te brengen. Kardinal Maseila is een aristocrati sche diplomaat van de oude school die lang in Zuid-Amerika en Portugal werk zaam is geweest. Kardinaal de Fürsten berg is in Nederland uit Belgische ou ders geboren. Hij werkte in Nieuw-Zee- land en Japan. Kardinaal Brenan, ge wezen deken van de Rota het Vati caanse rechtscollege is wel de „waardigste Amerikaanse geestelijke in Rome" genoemd. Kardinaal Testa, die vele hoge be stuursfuncties ten Vaticane bekleedt, is ook lid van het secretariaat voor de eenheid der christenen. ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? - Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. In de juiste dosering óók voor kinderen! tekfooüiS o/} ADVERTENTIE LENS (Noord-Frankrijk) Alle geestelijken katholieke, protestant se en joodse in de Noordfranse mijn- stad Lens hebben maandag gestaakt als protest tegen het besluit van de re gering tot sluiting van mijnen waar door in de komende zeven jaar 30.000 mensen in dit gebied zonder werk ko men. De mis is wel opgedragen zoals ge woonlijk en spoedeisende diensten als het verlenen van de laatste sacramen ten hadden gewoon voortgang, maar begrafenisdiensten en huwelijken moesten tot de avond wachten. De vakbonden in Lens hebben tot al gemene staking tegen het regerings plan opgeroepen. Ambtenaren, winke liers, onderwijzers en zelfs brandweer lieden nemen eraan deel. Kerkgangers beschouwen het aan deel van de geestelijkheid in de actie met gemengde gevoelens. Een jonge r.-k. huisvrouw zei: „Wij hebben de laatste weken het gevoel dat de pre ken door vakbondsmensen zijn ingege ven. Wij vinden dat niet zoals het be hoort. Dit is geen zaak voor geestelij ken." pRESIDENT Johnson heeft voor het deze week weer bijeenkomende Con gres een programma ontworpen, dat geladen is met alle mogelijke explo sieven. Hij heeft een 10 procent extra belas ting als eerste op het lijstje staan voor de tweede zitting van het 90ste congres, dat gisteren begon. Andere voorstellen zijn onder meer een eventuele belasting op buitenland se vakantiereizen, belastingverlaging voor Amerik. bedrijven die expor teren, belasting op ingevoerde goede ren en het verlaten van de gouden dekking, die eist dat iedere dollar in papiergeld voor 25 dollarcent gedekt is in goud. Op een vraag wat de politieke gevol gen zullen zijn van dit programma in het verkiezingsjaar, zei een rege ringswoordvoerder, dat de nationale economie een van de grootste facto ren zou zijn die Johnson mee kan héb ben. JJet hele programma van belasting verhoging tegen inflatie en het in bescherming nemen van de dollar, zei hij, is gericht op het in evenwicht houden van de economie, waarvan iedereen kan profiteren. Het zou een grote slag zijn, aldus de zegsman, als het met de economie plotseling de verkeerde kant zou op- JOHNSON financiën gaan, hetgeen, zo zei hij, door de re geringseconomen momenteel niet wordt verwacht te zullen gebeuren. gehalve de 10 procent extra belas ting, waarop de commissie voor de toewijzing van de middelen van het Congres, zich op 22 januari op nieuw hoopt te beraden, heeft presi dent Johnson tot nu toe de volgende voorstellen op zijn programma staan. Een vijf jaar durende, 200 miljoen dollar kostende propaganda van Ame rikaanse goederen in het buitenland, land. Ongeveer 500 miljoen dollar invoer- uitvoer bankgaranties voor grotere uitvoerzekerheid, het vergroten van garanties voor de financiering van export en het op grotere schaal bren gen van regeringsfinanciering van export. Een mogelijke belastingverlaging voor Amerikaanse bedrijven die ex porteren om de uitvoer te bevorderen en een belasting op ingevoerde arti kelen zoals veel Europese landen die heffen als invoerrechten. Een wet die het reizen naar het buitenland aantrekkelijk moet ma ken en die zoals welingelichte zegs lieden menen zal neerkomen op het heffen van een belasting op toerisme in plaats van te bestaan uit een wet telijke beperking daarvan. De drie mogelijkheden zijn het mi nisterie van Financiën wil hierover nog geen bijzonderheden bekendma ken alvorens de zaak te hebben be sproken met het Congres een be lasting te betalen door iedere Ameri kaan die naar het buitenland ver trekt, een belasting op het aantal da gen dat men in het buitenland door brengt of een belasting op het bedrag aan geld dat men uitgeeft in het buitenland. SAO PAULQ, (Brazilië) Een passa- giers.trein is maandag op een 'steile berghelling losgeschoten en tegen de kant van een smalle tunnel gebotst, na dat een kabel welke de trein moest hel pen bij de beklimming van de berg was gebroken. Volgens de eerste berichten van de afgelegen plaats van het ongeluk bij de stad Piacaguera, zijn vier passagiers verongelukt en 40 gewonden uit de wrakstukken van de trein bevrijd. Een woordvoerder hier voor de Santos Jundiai spoorweg zei, dat reddingsploe gen onderweg zijn. Het ongeluk gebeur de op de spoorlijn van de havenstad Santos naar Sao Paulo. vileda ADVERTENTIE NEW YORK Een studiecommissie van de Verenigde Naties heeft maan dag verklaard, dat in de gevangenissen in Zuid-Afrika veel mishandeling, wreedheid en rassendiscriminatie voor komen en dat de gevangenisautoriteiten opzettelijk homoseksuele praktijken aanmoedigen, om politieke gevangenen te vernederen. De studiegroep van deskundigen, die zitting heeft in de commissie voor de rechten van de mens, deelde in een uit 430 pagina's bestaand rapport mee, dat de behandeling van politieke gevan genen en tegenstanders van het rassen- beleid van de regering, Zuid-Afrika tot een politiestaat maakt. „Voor personen dit tegen de apart- een heidspolitiek zijn, is Zuid-Afrika grote gevangenis geworden". „De wetten en ook de behandeling van de gevangenen doen meer en meer denken aan fascistische praktijken". De Zuidafrikaanse regering heeft de beschuldigingen van de studiegroep ver worpen als, een nieuw facet van de wraakzuchtige campagne, die verschil lende leden van de VN nu al jaren voe ren tegen Zuid-Afrika". Het werk van de studiegroep, aldus de Zuidafrikaanse VN afgevaardigde in een verklaring, is een „duidelijke schending" van het manifest van de VN, waarin onder meer „interventie in zaken die binnen de binnenlandse ju risdictie van een staat vallen" wordt verboden.

De Vallei | 1968 | | pagina 7