„Het lijkt of een atoombom is Sicilië, nog verdoofd door schok, bezig met eerste opruimwerk Blaiberg sprak niet zijn dochter uit Israël Duitsland ziet aan dollarstroom einde Voelhorens ver uitgestoken Zware druk op Johnson om bomaanvallen te staken HOOG WATER IN DUITSLAND 32 Pakistani van ontberingen omgekomen NADER BESCHOUWD In Schotland 19 doden ft Blote handen Uurtje vrij? Brei! 1 S g I 5 g z z O O ft Weken ft Symbool ft lil auto ft Giften OVERSPANNING KAPITAALMARKT GEVREESD VOORDELEN ZWAKKE PUNT Geen risico Kasperak TEGENSTELLING Israël wenst geen Britse vliegtuigen WOcNSDAG 17 JANUARI 1968 PALERMO Nieuwe aardbevingen hebben gisteren het zwaar geteisterde wes telijk deel van Sicilië getroffen. Er vielen geen nieuwe slachtoffers. Wel stortten weer vele gebouwen in. De nieuwe schokken, zeven in totaal, veroorzaakten een geweldige paniek onder de naar schatting tienduizend dakloze Sicilianen. Ze wierpen bovendien nieuwe obstakels op voor de reddingsploegen die zich door bergen puin moesten heenwer- ken op zoek naar overlevenden. Vclgens een schatting van de politie te Palermo, de hoofdstad van Sicilië, hebben tot nu toe vijfhonderd mensen het leven verloren door de aardbeving. Vijftienhonderd mensen worden ver mist, terwijl het aantal gewonden de duizend ver overschrijdt. Drie van de twaalf getroffen plaatsen in de provincie Palermo zijn met de grond gelijk gemaakt. Het zijn Monte- vago. Gibellina en Salapruta. Om alle slachtoffers te kunnen bergen zal men naar schatting honderdvijftigduizend ton puin moeten ruimen. Reddingsploegen zochten bij voorkeur in plaatsen waar mogelijk nog overle venden waren. Brandweer, politie, mi litairen en burgervrijwilligers zochten in twaalf bergdorpen koortsachtig naar levende slachtoffers. Ze maakten daar bij gebruik van houwelen, bulldozers en ander materiaal terwijl velen met hun blote handen in het puin groeven. „Het lijkt wel alsof hier een atoom bom is gevallen" zei een Italiaanse pi loot van een helikopter na een vlucht boven het rampgebied. Bij het invallen van de avond werden overal vuren ontstoken waarbij de dak loze; een beetje warm probeerden te worden. Het was nog steeds vinnig LONDEN De orkaan die maandag Schotland teisterde heeft 19 personen gedood. Ongeveer 100 mensen raakteh zwaar gewond en 1.700 mensen raak ten dakloos, werd vandaag in het Brit se parlement verklaard. William Ross, afgevaardigde voor Schotland, betoogde in het Lagerhuis, dat meer dan 300 woningen waren ver nield en duizenden huizen werden be schadigd. Premier Wilson zei: „Iedereen heeft met grote schrik van de ramp gehoord, die Schotland heeft getroffen". „Regeringsfunctionarissen zijn naar het getroffen gebied gereisd om te zien wat gedaan kan worden", zei Wilson.' In Glasgow zijn militairen ingescha keld bij het herstel van de schade, dat een aantal huizen weer veilig bewoon baar moet maken. HAMBURG Overstromingen heb ben dinsdag in Zuid-Duitsland reusach tige schade aangericht. In de Neder- beiersc Donaustad Vilshofen konden, vele mensen slechts door een overhaas te vlucht uit hun woningen hun leven redden. Ook een deel van Passau werd onderstroomd, nadat de Donau door een ca. 20 km lange ijsbarrière buiten zijn oevers was getreden. In minder dan een uur stonden het stadhuisplein en de omliggende straten onder water. Talrijke auto's werden er door het drijïijs zwaar beschadigd. Pas in de loop van de avond konden de angstige inwoners van de twee ste den herademen, toen het water geleide lijk begon te zakken. De schade is nog niet te overzien. In de zware orkaan, die maandag in Noordwest-Europa minstens 40 mensen levens eiste, is vermoedelijk de Ham- burgse kotter Ellen met een beman ning van vijf koppen in de Noordzee ten noordwesten van Helgoland ver gaan. Nasporingen hebben nog geen resultaat opgeleverd. ADVERTENTIE met Scheepjes Crylor. Adorable! Wie oog heeft voor echte mode breit met Scheepjes Crylor. Goed wasbaar, blijft als nieuw. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. Sti "5 o m n o »0Ü. .92, n a c :rr p I O co 3 3 c 05 2 uj in cl koud, maar veel overlevenden moesten overnachten onder de blote hemel. De meesten van hen hadden bovendien twee dagen niet voldoende gegeten. Vee en huisdieren liepen los. Honden zwier ven hongerig in kudden rond op zoek naar voedsel Gezien de geweldige taak om onder dak en voedsel te verstrekken aan de overlevenden vreesde de Italiaanse overheid dat het nog weken kan duren voor men werkelijk kan beginnen met het opruimen van het puin. Het reddingswerk dat aanvankelijk slechts traag op gang kwam omdat men zich op het Italiaanse vasteland de om vang van de ramp niet onmiddellijk re aliseerde was gisteren in volle gang. Italiaanse strijdkrachten boden waar mogelijk hulp, daarin bijgestaan door honderden vrijwilligers. Via de Siciliaanse stad Trapani voer den Amerikaanse en Engelse schepen voedsel, medicamenten en kleding aan, alsmede tenten en dekens. De Italiaan se luchtmacht onderhield een ononder broken luchtbrug tussen Rome en het getroffen gebied. Temidden van de modder en het puin in Montevago speelden zich even hart verscheurende als merkwaardige tafe relen af. Juichend haalden redders een kooi onder het puin vandaan waarin een nog levende vogel zat. Ze openden de kooi en de vogel vloog weg, een sym bool in een stad vol dood en vernieti ging. Buiten de vogel viel er niet veel te redden in Montevago. De vier eeuwen oude stad was veranderd in een puin hoop, waarin hier en daar nog een brok muur overeind stond. Alles wat de red ders verder aantroffen waren lijken. Er kwamen in deze stad alleen al naar schatting driehonderd mensen om het leven. Nicola Mario Fiittipalo, een ingenieur die is belast met de reddingsoperatie in Montevago, wees op de verlaten stad en zei: „We zullen niet weten hoeveel slachtoffers er zijn voor al die modder weggewerkt is." Uit die modder staken verwrongen stukken ledikant en* versplinterde hou ten deuren. Een waterig zonnetje weer- piegelde in de resten van een kinder wagen. Naast een vernielde wagen lag een man met een leren jas aan. Dood. Half begraven onder een ingestorte muur. Van onder de bestuurdersplaats stak de geschoeide voet van een vrouw. „In die auto werden vijf mensen verrast door de dood", zei Fittipalo. Een paar meter verderop lag een an dere vernielde auto met een dode vrouw ernaast. Haar smalle hand strek te zich uit naar het portier van de auto, alsof ze op het punt stond in te stappen toen ze onder een muur werd bedol ven. Iemand riep om een brancard. Maar brancards zijn schaars in een stad die zo zwaar getroffen is. Twee politieagen ten .droegen een oude vrouw voorbij op een houten deur. Ze had 28 uur onder de modder gelegen maar ze leefde nog. Uit vele delen van de wereld werden gisteren giften en goederen gestuurd of - toegezegd ter leniging van de nood in het rampgebied. Verscheidene nationa- j Ie Rode Kruis-organisaties stuurden geld. Het Nederlandsche Roode Kruis v. zal zo spoedig mogelijk een vliegtuig met duizend dekens en negentienhon derd dozen kinder- en babyvoeding naar Sicilië zenden. Het stelde zijn speciale gironummer voor rampen, 777, open voor het storten van bijdragen. De stichting Mensen in nood in Den Bosch 'opende eveneens haar gironum mer voor rampen, 1111222. GIBELLINA, Sicilië Politiemannen en militairen zoeken naar slachtoffers tussen de puinhopen van het door aard bevingen zo zwaar geteisterde dorp. GIBELLINA, Sicilië De dorpelingen in het door aardbevingen getroffen ge bied zijn de* wanhoop nabij, nadat zij hun bezittingen hebben verloren. Met gebogen hoofd wachten zij op vervoer om uit het totaal verwoeste bergdorp te worden weg gehaald. BONN Tenminste een miljard mark, zo schat de Westduitse bankwereld, zullen de Amerikaanse ondernemingen in de Bondsrepubliek opnemen op de Westduitse kapitaalmarkt, nu president Johnson de dollarstroom naar het bui tenland aan banden heeft gelegd. Dit kan leiden tot overspanning van de kapi taalmarkt en de conjuncturele opléving remmen. Deze verwachting heeft het voorzichtig optimisme in de Westduitse economie weer enigszins getemperd. Algemeen verwachten deskundigen dat de opleving, die zich al aankondig de in de herfst van vorig jaar, duide lijk zal doorzetten in het komende voorjaar. De schattingen over de reële economische groei in 1968 variëren van krap drie procent tot ruim vijf procent. Minister Schiller (Economische Za ken), die „gecalculeerd optimisme" hul digt, houdt het midden met vier pro cent maar hij vindt dat nog niet ge noeg. Voor het eerst na de oorlog was vo rig jaar het Westduitse nationaal pro- dukt niet gestegen maar gedaald zij het slechts met een half procent. De periode van flauwte heeft echter ook voordelen opgeleverd: Ongekende sta biliteit van de mark en een gezonde verhoging van de produktiviteit. Intussen worden de resultaten zicht baar van de acht miljard mark aan extra investeringen waarmee de staat de conjunctuur heeft gestimuleerd. Dat zal vooral duidelijk worden in de lente NIEUW DELHI 32 Pakistanen zijn van honger en dorst omgekomen door dat hun vaartuig in de Zee van Oman motorpech kreeg. De boot, die met 135 passagiers clandestien was vertrokken naar Dubai in de Perzische Gollf waar men werk hoopte te vinden, heeft twee weken rondgedreven. De voorraad voedsel en drinkwater was op een week berekend. Op 21 december is men uit Karatsji vertrokken, zogenaamd om te vissen. Onder de passagiers waren ver scheidene vrouwen en kinderen. Het vaartuig strandde tenslotte vori ge week in een afgelegen kreek aan de golf van Katsj in de Indiase staat Goejarat. Kort na de stranding bezwe ken 22 passagiers. Tien anderen stier ven voordat er hulp was gehaald. Volgens een in Nieuw Delhi ontvan gen verslag, worden 40 passagiers in ziekenhuizen verpleegd. De andere overlevenden worden door de Indiase overheid vastgehouden in afwachting van een akkoord met de Pakistaanse autoriteiten. De boot en de smokkel waar die aan boord was, zijn in be slag genomen. wanneer vele grote bouwopdrachten van de overheid worden uitgevoerd. Men rekent dan op een snelle daling van het hoge werklozenpercentage, dat ten gevolge van het winterseizoen 2,4 procent bedraagt en voorlopig nog ver der zal stijgen. Minister Schiller houdt nog verdere investeringsplannen in pet to, waaronder een programma voor verbetering in de toestand van de nood lijdende mijnbouwgebieden aan Ruhr en Saar. Sinds november vorig jaar bewegen de Westduitse industriële produktie, de binnenlandse vraag en de invoer zich weer in stijgende lijn. De reeds zeer krachtige export zal ondanks nade len door de devaluatie van het Pond dit jaar naar schatting weer zes procent groeien. Bij het bedrijfsleven wint het vertrouwen zelfs terrein maar men is nog voorzichtig met investeren. Ook staat een vraagteken bij de con sumptie, daar de verwachte matige loonsverhogingen goeddeels door stij ging van prijzen en belastingen wor den geneutraliseerd. Van de Amerikaanse spaarplannen, vreest men behalve een extra beroep op de kapitaalmarkt, ook import-be perkende maatregelen in Amerika en bezuinigingen bij de Amerikaanse troe pen in de Bondsrepubliek. Bijvoor beeld ontslagen bij de 150.000 West duitse burgers die voor de Amerikaan se strijdmacht werken. Bondskanselier Kiesinger heeft al vriendelijk laten doorschemeren, dat er weinig kan ko men van nog' andere Amerikaanse ver langens: Westduitse wapenbestellingen en aankoop van langlopende Ameri- kaase staatspapieren. De Bondsregering die eind deze maand haar conjucturele plannen uit de doeken moet doen, staat nu voor de vraag of en hoe de economie nog ster ker moet worden aangezwengeld. Minister Schiller acht de investerin gen het zwakke punt en wil deze ver der aanwakkeren door verlaging van de investeringsbelasting. De vakbon den en andere machtige groepen daar entegen wensen stimulering van de consumptie door het schrappen van de verhogingen (op een juli) van de be lasting op de toegevoegde waarde, de nieuwe vorm van omzetbelasting. De minister van financiën, Strauss, tenslotte wil helemaal niet laten tornen aan zijn belastingen en eerst eens af wachten of in de voorjaarszon ook de economie weer welig uitbot. ADVERTENTIE AMSTERDAM In de onderlinge jaarkassen-1967 van de Nederlandsche Spaarkas werd voor f 20,3 miljoen aan nieuw spaarkapitaal ingeschreven tegen f 19,3 miljoen in de jaarkassen-1966. Het totaal ingeschreven spaarkapitaal steeg van f 167,5 tot f 174 miljoen. KAAPSTAD Philip Blaiberg liet gisteren de tranen over z(jn wangen biggelen toen hij zijn dochter Jill weer zag in het ziekenhuis Groote Schuur waar hij twee weken geleden een an der hart kreeg. Ook de 20-jarige Jill Blaiberg, overgekomen uit Israël waar. zij studeert, kon haar tranen niet be dwingen. Jill Blaiberg bleef van haar vader gescheiden door een glazen wand, maar zij kon wel met hem praten. Zij was gestoken in een mouwschort en droeg een gezichtsmasker, een muts en hand schoenen. Haar vader kon niets anders aan haar onderscheiden dan haar ogen. Jill Blaiberg was in gesteriliseerde kleding gestoken omdat de dokters in het ziekenhuis Groote Schuur met haar vader nog geen enkel risico wilden ne men. Voordat Jill haar vader mocht spreken had de staf van het ziekenhuis zich er van vergewist dat haar lichte verkoudheid geen te groot risico was. Blaiberg mocht ook gisteren een poosje uit zijn bed, om zich wat te vertreden in zijn kamer. Hij bracht gis teren het grootste deel van de morgen zittend in een stoel door. In Palo Alto, Californië, deelde de medische staf van het ziekenhuis van de Stanford-universiteit mede dat de moeilijkheden met de lever van Mike Kasperak, de tweede nog levende man met eer^ nieuw hart, zo goed als over wonnen waren. Kasperak was echter nog steeds niet buiten gevaar. O BOEDAPEST Het Hongaarse re gime heeft bekend gemaakt, dat 70 van de 88 aan het bewind zijnde en niet aan het bewind zijnde communisti sche partijen in de wereld uitnodigin gen aangenomen hebben om de consul tatieve conferentie, die op 26 februari in Boedapest gehouden zal worden om een koers uit te stippelen voor een we reldtopconferentie, bij te wonen. De A lie voelhorens van de Amerikaan- se diplomatie zijn op het ogen blik uitgestoken. Zij hebben tot taak te registreren in hoeverre het de Noordviëtnamese regering ernst is met haar wens tot het aanknopen van vredesonderhandelingen. Is er werkelijk sprake van een wijziging in de houding van Hanoi? Op deze vraag zoekt de Amerikaanse rege ring het anhvoord. Het jongfte diplomatieke steek spel werd ingeleid met een nieuw jaarsrede van de Noordviëtnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Doey Trinh. Hij zei onder andere dat Noord-Viëtnam bereid was vredesonderhandelingen te be ginnen als de Amerikanen hun bom bardementen op Noord-Viëtnam zou den stopzetten. In eerdere verkla ringen hadden Noordviëtnamese leiders steeds gezegd dat stopzet ting van de Amerikaanse bombar dementen zou kunnen leiden tot vre desonderhandelingen. Voor vele diplomaten betekende het verschil tussen „zou kunnen" en „bereid zijn tot" een duidelijke wij ziging in de houding van Hanoi. Dit subtiele woordenspel deed een golf van hoop over de wereld slaan. He lemaal ongerechtvaardigd was deze hoop niet. Het zijn vaak kleine sub tiele veranderingen, die beweging moeten brengen in tot dan toe star ingenomen standpunten. Dit geldt ze ker voor de diplomatie van elkaar vijandig gezinde staten, waarbij het voorkomen van gezichtsverlies een belangrijk element vormt. TAe kansen voor overleg tussen Washington en Hanoi zijn op het ogenblik gunstiger dan ooit en wel om verscheidene redenen: President Johnson staat onder zware druk om het conflict te beëindigen.- Het al jaren spelende" conflict roept steeds meer weer standen op in binnen- en buitenland. Bovendien begint in de Verenigde Staten de campagne op gang te ko men voor de presidentsverkiezin gen van november. Er is Johnson veel aan gelegen dat hij de beslis sende periode van de verkiezings campagne kan beginnen als de man die een einde heeft gemaakt aan de oorlog in Viëtnam. Vele Westerse regeringsleiders hebben er bij de Amerikaan se regering al op aangedron gen de intenties van Hanoi te be proeven door de bombardementen stop te zetten. Zondag deed ook se nator Mike Mansfield, de demo cratische fractieleider ,die zich tot dusver steeds heeft uitgesproken te gen een pauze in de bombardemen ten, dit. Voor Hanoi biedt voortzetting van de oorlog minder perspec tieven. De grote Noordviëtnamese strijdmacht in Zuid-Viëtnam heeft het vorige jaar zware verliezen gele den. Op het keren van de oorlog hoe ven de Noordviëtnamezen tegen de superieure Amerikaanse bewape ning niet te rekenen. Het akkoord dat de Amerikaanse ambassadeur Chester Bowles de vorige week be reikte met het Cambodjaanse staats hoofd prins Norodom Sihanoek, zou het bovendien de Noordviëtna mezen wel eens moeilijker kunnen maken voortaan een toevluchts oord te vinden in Cambodja. De Amerikaanse verkiezingen brengen ook Hanoi in een moei lijke positie. Als Johnson voor een nieuwe ambtsperiode wordt geko zen, is zijn positie veel sterker en zgl hij minder geneigd zijn conces sies te doen dan vóór de verkiezin gen. y IVfiettemin staan nog grote obsta kels een overleg tussen Hanoi en Washington in de weg. Een ervan is de Zuidviëtnamese regering, Amerika's lastige bondgenoot. De Zuidviëtnamese regeringsleiders heb ben zich tot dusver weinig ge neigd getoond met Hanoi te onder handelen. Zij bestempelden het jong-; ste Noordviëtnamese gebaar als „propaganda". Een andere moeilijkheid is dat het psychologisch voor de Amerikaanse regering vrijwel onmogelijk zal zijn de bombardementen op Noord viëtnamese minister eer het tot ervan niet tot het gewenste resul taat zou leiden. Amerika zal daar om meer garanties willen hebben dan het enkele woord van een Noord- viërnamese minister eer het tot stopzetting van de luchtaanvallen zal overgaan. Misschien dat de voelhorens van de Amerikaanse diplomatie het ant woord op de vele vragen nauwkeu rig zullen kunnen registreren. WASHINGTON President John sons politiek inzake Viëtnam heeft gis teren opnieuw kritiek uitgelokt van verscheidene vooraanstaande Ameri kanen. Het „burgercomité voor vrede en vrijheid in Viëtnam", waarvan oud president Dwight D. Eisenhower deel uitmaakt, sprak zich uit voor een pau ze in de bombardementen op Noord- Viëtnam. Het comité werd indertijd opgericht om Johnsons politiek inzake Viëtnam te steunen. Het militaire effect van de bombar dementen, aldus het comité, wordt door de voorstanders ervan overschat. De bombardementen vormen overigens volgens het comité ook niet zo'n groot obstakel voor vredesonderhandelingen als tegenstanders ervan wel beweren. Tot het comité behoren naast Eisenho wer onder anderen de voormalige op perbevelhebber generaal Omar Brad ley, de gewezen senator Paul Douglas en de natuurkundige en Nobelprijswin naar Eugene Wigner. Verdere kritiek op het huidige Ame rikaanse beleid kwam van senator Eu gene McCarthy, die een campagne om tot democratisch kandidaat voor het presidentschap te worden gekozen en van gouverneur George Romney van Michigan, een republikein die even eens president wil worden. McCarthy beweerde in een toespraak in de universiteit van Stanford dat het huidige beleid van Johnson in tegen stelling is tot de Aziatische politiek van de presidenten Truman, Eisenho wer en Kennedy. Truman ging in 1945 in tegen dringende verzoeken om mili tair in te grijpen in Azië, Eisenhower weerstond de druk tot militaire expan sie in Korea en Kennedy wees gelijk soortige druk van de hand om uitge breide hulp te verlenen aan de Fran sen, aldus de senator. Gouverneur George Romney ver klaarde dat hii zou streven naar ga ranties voor neutraliteit en zodoende naar vrede voor Zuid-Viëtnam wanneer hij tot president zou worden gekozen. Hij beschuldigde president Johnson er van dat deze de kansen op vredeson derhandelingen laat voorbijgaan door „opzet of door een verkeerde aanpak". LONDEN Premier Levi Esjkol van Israël heeft dinsdag bij zijn aan komst in Londen, waar hij besprekin gen zal voeren over de toestand in het Midden-Oosten en andere wereldproble men, verklaard dat zjjn land niet geïn teresseerd is in de aankoop van Britse vliegtuigen. Volgens Esjkol kunnen de problemen in het Midden-Oosten het best opgelost worden, door „besprekingen onder vier ogen". Hij verklaarde zich bereid naar Cairo te gaan, om met president Nas ser te trachten de crisis in het Midden- Oosten op te lossen. De Israëlische re geringsleider, die bezoeken heeft ge bracht aan de Verenigde Staten en Ca nada, beweerde dat de Égyptische en Syrische verliezen aan tanks en vlieg tuigen, geleden in de jongste Israëlisch- Arabische oorlog, praktisch geheel door de Russische wapen-leveranties teniet gedaan waren en dat deze landen ook de beschikking hadden gekregen over geleide wapens met een actieradius van 800 km. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 11