Veenendaals dagblad Al meer dan vijftig tips over Van L Buiten Sovjet-top onverwacht in Warschau en Berlijn Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DOOI WA TER SPEEL T DRENTE PAR TEN Izvestia valt schrijvers aan Man schoot bij spelletje" dood eega COMBI-SUPERMARKT SLAGER of HALFWAS-SLAGER FLINKE MEISJES Geen vliegtuigen uit Amerika i STRAUSS KAPT WAPENAAN KOOP IN V.S. SPLIT GEEN BASIS VOOR DE RUSSISCHE VLOOT GEACHT Arnhemse vrouw lag 2 maanden dood in huis Bandieten actief in Mexico WEG VIT Z.O.- AZlè Lord Longford afgetreden Vrouw bekent: „Ik verzon roofoverval Minder wind Elektrische stoel voor Indiaan Vreemd vogelmenu in noo Padvinder verdween BEZUINIGINGEN BELASTIJSGEiS vraagt en voor diverse afdelingen, o.a. Kassa vijfdaagse werkweek goede salariëring bedrijfskleding gratis Groentenafdeling. 14 dagen vakantie reiskostenvergoeding Spaanse Veranderingen in de Oostenrijkse regering Meisje spoorloos verdwenen i Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op dr., dq. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent. WOENSDAG 17 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 14 WILSON ZET HET MES IN „GROOT'-BRITT ANNIE UTRECHT Nadat de Utrechtse politie gisteravond via de televisie het publiek had opgeroepen inlichtingen te geven over de tot nu toe drievoudige moordenaar Hans van Z„ kwamen op het politiebureau uit het hele laïid meer dan vijftig tips binnen. Verschillende daarvan kwamen uit Rotterdam, waar in 1964 Elly Hagers werd vennoord. Er kwamen twee tips binnen uit Am sterdam, waar in 1966 de Engelse filmregisseur Claude Berkeley en in 1967 Albert Souman werden vermoord. De politie houdt er rekening mee, dat Van Z. ook de hand in deze moorden heeft gehad. Het publiek reageerde ook op enke le via de televisie getoonde foto's van goederen, die bij Van Z. thuis werden gevonden. Enkele van deze artikelen had Van Z. cadeau gegeven aan ken nissen. Het verhoor van Hans van Z. ver loopt moeizaam. Er zijn aanwijzingen dat de Utrechtse moordenaar ook de moorden p Elly Hagers, Berkeley en Souman op zijn geweten heeft. (Zie verder elders in dit blad). VERMILLION (Zuid-Dakota). Een 19-jarige oud-student van de universi teit van Zuid-Dakota, is de eerste in 21 jaar, die werd veroordeeld tot de elek trische stoel in Zuid-Dakota. White Hawk (witte havik) bekende op 13 no vember een 60-jarige juwelier te heb ben vermoord. WJanneer er in het jachtrevier een stuk grofwild wordt geschoten, blijven de ingewanden in het veld achter en doorgaans duurt het dan niet lang meer, of er zitten kraaien, eksters, een buizerd en wellicht een vos bij. Een waar feestmaal betekent het, wanneer een hert of zwijn een natuurlijke dood sterft, want zo'n groot lichaam schenkt voedsel voor ettelijke weken. Wij hebben wel ge zien, hoe daar zelfs zee-arenden op afkwamen en bouwden er een loerhut voor foto-doeleinden bij. Ook hangt er in het bos achter het huis van de wild schut soms het cadaver van een ge vilde harmei, kat of vos en voorts heb ik bij de preparateur meermalen een van het vel ontdane reiger gezien. Wie van deze mensen een beetje buitenaf woont, ziet vele gegadigden, als mezen, klevers en spechten zich aan zulk een kadaver vergasten. Wordt het windvrij tussen dicht naaldhout gehangen, dan blijft het welbewaard, want sneeuw dringt er niet toe door, regen hindert niets en rijp of ijzel evenmin. Houdt de winter aan, dan wordt zo'n kreng geleidelijk geheel geskeletteerd. Niet iedereen toont er zich echter verrukt over, om mezen van nature reeds verzot op vlees aan dit voedsel te wennen, omdat het zou aansporen tot het overvallen van zwakke vogeltjes en nestjongen. We denken hierbij aan de kea en de kaka, beide van oorsprong planteneters (Australië), die door de nood gedreven zich in droge jaren tot gestorven schapen keerden en deze zó smakelijk vonden, dat ze allengs ook levend wolvee aanvielen. De boeren stelden zich teweer en nu zijn de vogels uit gestorven. 17 jan. '68 A. B. WIGMAN LONDEN Premier Wilson heelt de Britse militaire aftocht uit Zuidoost- Azië en de Perzische Golf aangekondigd, waardoor na 1971 Amerika de enige Westelijke mogendheid zal zijn die zich militair doet gelden in het gebied ten oosten van Suez. Voor een gespannen toeluisterend Lagerhuis vertelde hij, dat zijn regering de bestelling op 50 Amerikaanse F-lll bommenwerpers geannuleerd heeft, welke vliegtuigen ih de jaren zeventig de Britse H-bommen hadden moeten vervoe ren. De sterkte van de Britse strijdkrachten zal worden verminderd. De laatste drie vliegkampschepen zullen buiten gebruik gesteld worden, de organisatie Bescher ming Burgerbevolking wordt opgeheven en tal van sociale voorzieningen worden ingetrokken. De bezuiniging in het belastingjaar 1968/1969 wordt berekend op 300 miljoen pond en deze zal in de volgende jaren tot meer dan 400 miljoen pond stijgen. Wilson en echtgenote op weg naar de Lagerhuiszitting. BONN De Westduitse minister van Financiën Franz-Josef Strauss heeft verklaard, dat de eerstkomende drie jaar geen aanvullende Westduitse wa penaankopen in de Verenigde Staten mogelijk zullen zijn. Strauss verklaarde verder dat de kansen op Westduitse hulp bij de op lossing van het Amerikaanse betalings balansprobleem door de aankoop van verdere staatsobligaties rechts beperkt kon zijn. In een tv-interview verklaarde hij, dat het huidige ongebruikte deel van Bonn's wapenaankooprekening in de Verenigde Staten ad 3,2 miljard mark voldoende was om West-Duitsland's behoeften tot 1971 te dekken. Extra be dragen voor de duur vap die periode zijn onmogelijk, zei hij. •k MOSKOU Het regeringsblad Iz- vestia heeft de vier beklaagden in het Moskouse literaire proces met scheld woorden overladen en verklaard dat het de zware straffen wel degelijk ver diend vindt. In het eerste perscommentaar op de zaak, werden de vier afgeschilderd als verachtelijke betaalde agenten van „NTS", een emigrantenorganisatie die tot doel heeft het Sov,jet-regime omver te werpen. in het artikel werd niet gerept over de vrijheid van woord, het recht kri tiek te leveren op de regering of ande re zaken, die volgens Westerse maat staven tijdens het proces in het geding waren. De slotsom van het blad, dat recht was gedaan, stak wel sterk af tegen een verklaring, die vrijdag afgelegd werd door Pavel M. Litvinof, kleinzoon van de voormalige Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Joeli Daniël, de vrouw van de schrijver Joe li Daniel die gevangen zit. Litvinof en mevrouw Daniel noem den het proces „een bespotting en een smet op de eer van het land". De vonnissen in het proces waren: Joeri Galanskof, 7 jaar Alexander Ginsburg, 5 jaar, Alexi Dobrovolsky, 2 jaar en Vera Lasjkova, 1 jaar. Izvestia schreef, dat Nicolas Brocks Sokolof, die afzonderlijk beschuldigd werd van werk voor NTS, zich richtte tegen de vier en tegen hen getuigde. Sokolof, 21. Venezolaan uit een Rus sisch emigrantengezin, zou naar Mos kou gestuurd zijn om hen te helpen. Ginsburg werd een „overtuigd zwen delaar" genoemd, „moreel en politiek decadent". Izvestia was milder tegenover Dobro volsky, de enige die schuld bekende en tegen de anderen getuigde. Het schreef: „Het is te hopen dat zijn be rouw en zijn schuldbekentenis zijn ogen zullen openen en dat hij een fatsoenlijk leven zal gaan leiden". BRUSSEL Tijdens een sneeuwbal lengevecht op een braakliggend terrein te Diegem bij Brussel, is een dertien jarige padvinder in een metersdiepe rioolput gestort en niet meer terugge vonden. De put was afgedekt met een stalen plaat van een autowrak dat in de buurt lag. De andere jongens van de groep zagen hun makker op een be paald ogenblik de plaat oppakken, om deze als schild te gebruiken. Hij ver dween echter ter zelf dertij d en de plaat bleef liggen. De leider van de groep probeerde on middellijk in het riool af te dalen, doch de stroming van de ondergrondse waterloop was te sterk. De gealar meerde brandweer en politie hebben urenlang vergeefs naar de verdwenen jongen gezocht. „Ons doel is de devaluatie zinvol te maken", zo zei Wilson. Maar voor de meeste afgevaardigden betekende de verklaring het eind van Groot-Brittan- nië en het begin van „Klein-Brittan- nië". Zij gaven deze interpretatie aan een van de kernpassages uit de rede van Wilson, waarin hij uiteenzette waarom de Britse rol in de wereld wordt prijsgegeven: „Wij zijn van plan aan de allianties waarvan wij lid zijn een bijdrage te verlenen welke in overeenstemming staat met ons econo misch vermogen, daarbij erkennend dat onze veiligheid fundamenteel in Europa ligt en op de Noordatlantische alliantie moet zijn gebaseerd." De reactie was verdeeld. Een lid van het kabinet, Lord Longford, is af getreden. De linkervleugel van Labour was blij dat Groot-Brittannië zich niet langer als grote mogendheid wil voor doen. Uit deze hoek kwam echter kri tiek op socialistische „heilige koeien" als gratis medicijnen voor allen en gra tis melk voor opdere schoolkinderen. Rechts stelde men droevig vast dat de oude glorie van het Britse rijk is gedaan. Onder gejuich van de conser vatieven vroeg hun leider Edward Heath: „Betekent dit dat Groot-Brit tannië niet zijn toezeggingen en ver plichtingen in de Perzische Golf en 't Verre-Oosten zal nakomen? Is dit niet oneervol en moet dit niet grondig worden veroordeeld?" Wilson antwoordde dat Groot Brit- tannië van plan is over een hele reeks van regelingen, overeenkomsten en verdragen met zijn vrienden in Azië en het Midden-Oosten te onderhandelen. Hij verklaarde met nadruk dat Groot Brittannië lid blijft van Zoavo en de Cento, ofschoon zijn militaire bijdra gen aan beide defensieallianties zullen moeten worden herzien. Wilson zei dat het effekt van de mili taire aftocht zal zijn dat „afgezien van onze resterende overzeese gebiedsde len en een aantal andere noodzakelijke uitzonderingen (zoals Hong Kong en de Fidji Eilanden), wij na die datum (eind 1971) geen militaire bases zullen handhaven buiten Europa en de Mid dellandse Zee". Wilson verzekerde Maleisië en Singa pore. dat in geval van een crisis met de grootste spoed Britse troepen uit Groot-Brittanië en Europa zullen worden overgebracht. Het Brits-Maleisi sche defensiepact zal aan de nieuwe omstandigheden worden aangepast. Groot Brittannië is bereid met andere Th O GROESBEEK Bij het schoonma ken van een Flobertgeweer heeft de dertigjarige stukadoor N. S. E. uit Groesbeek zijn evenoude vrouw met 'h schot getroffen. Een uur later overleed de vrouw in het Qanisius-ziekenhuis in Nijmegen. Zowel de officier van justitie in Arn hem als de politie van Groesbeek neemt aan, dat het dodelijke schot te wijten is aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden buiten de schuld van de man. Deze zou niet hebben geweten, dat het wapen waarvoor hij geen vergunning had, was geladen. Plagend zou hij het geweer op zijn vrouw hebben gericht en hebben gezegd: „Nu schiet ik je dood". Tot zijn ontzetting ging op hetzelfde moment het schot af. landen van het Gemenebest zoals Aus tralië en Nieuw-Zeeland een gezamen lijke defensie van Maleisië en Singapo re te ontwikkelen. Dit zal omvatten 't beschikbaar stellen van vliegtuigen, ra ketten. radar en opleidingsfaciliteiten. De Britten zullen de volgende be zuinigingen voelen.: Zij zullen twee en een halve shilling moeten betalen voor medicijnen die tot nu toe gratis beschikbaar wa ren. Van betaling zijn vrijgesteld de ouden van dagen, de jonge mensen, be- hoeftigen, chronisch zieken en moeders in verwachting of die zelf hun babies voeden. De schoolplichtige leeftijd welke in 1971 van 15 tot 16 jaar zou worden verhoogd, blijft tot i973 ongewijzigd. Om deze reden is Longford als voorzit ter van het Hogerhuis afgetreden. De gratis verstrekking van melk op middelbare scholen eindigt in sep tember. De extra gezinstoeslag zal, zoals eerder was bepaald, worden ver hoogd. De wegaanleg en huizenbouw zullen worden beperkt, maar de bouw van scholen en ziekenhuize i zal, over het geheel, volgens plan worden voortge zet. De aangekondigde bezuinigingen zijn trouwens niet het enige. Minister van Financiën Roy Jenkins zei in een te levisietoespraak, dat flinke belastingen zullen worden ingesteld om de Britten te verhinderen geld uit te geven aan goederen die voor export bestemd zijn. Hij waarschuwde ervoor dat die be lastingen hoger zullen uitvallen als de Britten niet vrijwillig hun broekriem nog wat strakker aanhalen en salaris sen en dividenden, ondanks de hogere prijzen, laag houden. De nieuwe belastingen komen waar schijnlijk bij de indiening van de voor jaarsbegroting ter sprake, hoewel het tijdstip vervroegd kan worden als Jen kins mocht vrezen dat er gevaar voor inflatie dreigt. Bitter en hard waren de bezuini gingsmaatregelen die premier Wilson gisteren in het stampvolle Lagerhuis heeft uiteengezet. Prinses Margaret zat op de tribune voor de genodigden te luisteren, een zeldzame gebeurtenis. „Het kan niet anders", zei premier Wilson keer op keer tot zijn gedesillu sioneerde aanhangers. „Wij zijn niet langer in staat om al datgene te doen wat we zo graag willen. We moeten de weg vinden naar economische expansie door middel van hogere uitvoer." Maar wat de regering ook kan doen. dit soort maatregelen alleen is niet vol doende, hield Wilson zijn voor het me rendeel murw geslagen partijgenoten en de lawaaiige oppositie voor. Alle voordeel ervan zou weer verloren kun nen gaan- door buitensporige verhoging van de inkomens boven het weinige dat het land zich kan veroorloven. MOSKOU In een officiële verkla ring is meegedeeld dat de drie toplei ders van de Sovjet-Unie maandag een onaangekondigd bezoek aan Oost-Duits- land hebben gebracht, na het even eens onverwachte bezoek van het afge lopen weekend aan Polen. In de korte verklaringen werd ge zegd, dat de Russische leiders dinsdag avond in Moskou zijn teruggekeerd, na „volkomen overeenstemming" te heb ben bereikt tijdens de „vriendschappe lijke" besprekingen met hooggeplaat ste Oostduitse autoriteiten. In dezelfde bewoordingen werd ver slag gegeven van de besprekingen in Polen. Welke vraagstukken tijdens de onof ficiële bezoeken werden besproken is niet bekendgemaakt, hoewel aangeno men wordt, dat het voornaamste onder werp het bepalen van de strategie was voor de door Rusland voorgestelde in ternationale conferentie van commu nistische partijen, die op 26 februari in Boedapest gehouden zal worden, waar bij mogelijk over de „Chinese ketterij" moet worden beslist. Een aantal communistische partijen, o.a. die in Roemenië en in Noord-Viët- nam zijn tegen deze conferentie, om dat zij vrezen betrokken te zullen ra ken bij het geschil tussen Moskou en Peking over de heerschappij van het communisme in de wereld. Andere onderwerpen van gesprek zijn waarschijnlijk Viëtnam en Cam bodja geweest, alsmede de veranderin gen in de leiding van de partij in Tsjecho-Slowakije eerder deze maand, West-Duitsland en de gespannen toe stand in het Midden-Oosten. In de verklaringen werd slechts ge zegd, dat partijleider Leonid Breznjef, premier Kosygin en president Podgor- ny over vraagstukken hebben gespro ken, die de internationale communisti sche en arbeidersbeweging, niet nader omschreven vraagstukken van wereld orde en Russisch-Poolse en Russisch- Oostduitse partij- en regeringsbetrek kingen betreffen. Maandag en dinsdag hebben de Rus sische leiders besprekingen gevoerd met de Oostduitse president en partijsecre taris Walter Ulbricht, premier Willi Stoph en andere autoriteiten, aldus de officiële verklaring. Het is niet vaak eerder voorgekomen dat de drie belangrijkste mannen uit de Sovjet-Unie gezamenlijk naar het buitenland reisden, hetgeen wijst op de belangrijkheid van de twee bezoeken. BELGRADO Buitenlandse waarnemers in Belgrado betwijfelen de Israëli sche berichten, ais zouden Russische schepen een thuishaven hebben gevonden in de Zuidslavisehe havenstad Split aan de Adriatische Zeekust, waar een Sovjet- marinebasis zou worden gebouwd. De waarnemers verklaarden, dat het Amerikaanse oorlogsschip USS Beale van de zesde vloot van 19 tot 23 januari een goodwillbezoek aan de haven zal bren gen. Andere vlooteenheden van de zesde vloot brengen regelmatig goodwillbe- zoeken aan Split. Het wordt onwaarschijnlijk geacht, dat Amerikaanse en Russi sche schepen tegelijkertijd in dezelfde haven liggen. De Zuidslavisehe autoriteiten konden voor bevestiging van het bericht nog niet worden bereikt. ADVERTENTIE AANMELDING DAGELIJKS COMBI-SUPERMARKT, SLOT. DE BRUXNEPLEIN 18 VEENENDAAL DRENTE Het vele plotseling vrij gekomen smeltwater heeft in Drente op verschillende plaatsen problemen ge schapen. Hier een straatweg bij Koekan- ge, ten oosten van Meppel, die groten deels ondergelopen is. ARNHEM Ruim twee maanden heeft de 76-jarige mevr. A. Basseleur dood voor de haard in haar bejaarden woninkje in de Arnhemse afbraakwtfk Klarendal gelegen, zonder dat iemand dat merkte. „We hebben haar wel ge mist", zeggen de buurtbewoners. „Ze zat anders vaak voor het raam, maar ze had gezegd, dat ze een tijdje haar fa milie irRotterdam zou gaan". Pas öfnsdagmiddag vonden twee loodgieters, die in het huisje moesten zijn, het stoffelijk overschot van de vrouw, dat in verregaande staat van ontbinding verkeerde. De mannen had den aan de achterzijde een ruitje inge slagen om binnen te komen. De vrouw moet voor half november zijn gestor ven. De laatste krant, die zij kennelijk gelezen had, dateerde van 9 november. Een zoon een Arnhems zakenman scheen zich niet meer om zijn moeder te bekommeren. „Het laat me koud wat er gebeurd is", was zijn commen taar. De officier van justitie heeft geen aanleiding gezien tot sectie. Het stof felijk overschot is weer vrijgegeven. Het is overigens de tweede maal bin nen drie dagen, dat in Arnhem een al leenwonende bejaarde dood in zijn wo ning werd aangetroffen. Zondag was het een zevêntigjarige man, die echter al na e^n paar dagen door zijn familie werd gemist. ACAPULCO Bij een veldslag die meer dan vijftien uur lang heeft ge woed tussen een bende bandieten en militairen die hen op de hielen zaten, zijn dinsdag in de omgeving van Aca- pulco (Mexico) 23 personen gedood en drie gewond. De bende, die de streek al enige tijd terroriseert, staat onder leiding van een zekere Vasquez. Op 30 december vielen bij een dergelijk ge vecht vier doden. Het detachement infanterie, dat deze keer opdracht had gekregen de bende tot elke prijs gevangen te nemen, werd bij de ingang van een dorp met scho ten verwelkomd, waarop een fel ge vecht uitbrak. Vasquez moest twintig van zijn mannen op het slachtveld ach terlaten. Drie soldaten werden gedood en drie gewond. De militairen zetten de achtervolging voort. ZWIJNDRECHT De roofoverval die twee met zakdoeken gemaskerde mannen vorige week donderdagavond in de woning van de 23-jarige me vrouw B. in Zwijndrecht zouden heb ben gepleegd, blijkt slechts een ver zinsel te zijn geweest van deze huis vrouw. Gisteravond heeft zij bij een nieuw verhoor door de politie, die de zaak toch al niet vertrouwde, een be kentenis afgelegd. De vrouw had verteld, dat de mannen, van een zuidelijk type, onder bedrei ging met mishandeling van haar drie kinderen, gedwongen hadden al het geld dat zij in huis had, een be drag van circa 400 gulden, af te ge ven. Voor de overval was zij. zo ver klaarde zij tegenover de politie, door iemand opgebeld met de vraag of haar man thuis was. Toen zij ontkennend antwoordde, werd de telefoon op de haak gegooid. Oorzaak van deze valse aangifte was de omstandigheid dat de vrouw van het huishoudgeld dat zij van haar man kreeg, niet kon rondkomen. Zij had schulden bij de dagelijkse leveran ciers als bakker, kruidenier en sla ger, tot een bedrag van een paar duizend gulden, die zij gaan kans zag te betalen. ADVERTENTIÉ Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie ÖpK WENEN Kurt Waldheim, de per manente vertegenwoordiger van Oos tenrijk bij de Verenigde Naties, zal dr. Lujo Toncic-Sorinj opvolgen als Oosten rijks minister van Buitenlandse Zaken, zo heeft het persbureau Agence France- Presse in Wenen vernomen. De overdracht van de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal donderdag be kend worden gemaakt samen met an dere veranderingen in het Oostenrijkse kabinet. RAALTE Nadat het 17-jarige winkelmeisje Mannie van Tolij uit Raalte zondagavond om kwart over tien haar vriend, een jonge man uit Heino, naar het busstation in Raalte had gebracht, is zij spoorloos verdwe nen. Toen de Rijkspolitie van Raalte maandagmorgen door -de ouders van het meisje op de hoogte werd gebracht van de verdwijning, werd direct een uitgebreide opsporingsactie op toutv ge zet. Tot nu toe is alleen de fiets, waar mee Mannie haar vriend naar de bus heeft gebracht op ongeveer een kilo meter afstand van haar woning gevon den. De politie heeft geen enkele aanwij zing, dat er sprake is van een mis drijf. Mannie is een rustig meisje, dat niet te vinden is voor een avontuurtje. Het wordt uitgesloten geacht, dat het meisje eigener beweging op avontuur is gegaan. "C1 en depressie die dinsdag in de om- X geving van Ierland lag, kwam X geving van Ierland lag. woensdagochtend boven de Noordzee aan. Een bijbehorend oceaanfront pas seerde Nederland in de afgelopen nacht met regen. De storing trekt nu X verder in zuidoostelijke richting en zal donderdag boven Oost-Europa X aankomen. Donderdag is een rug van hoge druk X van belang voor het weer in ons land. I Deze rug breidt zich via de Britse eilanden en de Noordzee geleidelijk X oostwaarts uit. De kans op opklarin- X gen negmt hierbij toe bij een overwe- gend matige wind uit richtingen tus- j sen west en noordwest. De temperatu- ren zullen over het algemeen iets la- gere waarden bereiken dan woensdag. X

De Vallei | 1968 | | pagina 1