„Hoepla" verdwijnt Ottaviani op tv Beurs van Amsterdam Stemming viel best mee VANAVOND MÖR'GEN s Veel ruimte op geldmarkt Wisselmarkt PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG 2 WOENSDAG 17 JA! V. 1968 (?*.V 87 „Ik kan er niets aan doen, maar ik vind, dat een dergelij ke tentoonstelling niet geschikt is om onze nationale wil tot verdediging, om onze nationale geestelijke wil orn de democratie te behouden, te stimu leren. Ik noem dat soort van interna tionalisme een verraderlijke poging om die geest te ondermijnen, die de Bondsraad met alle krachten, waar over hij beschikt, in ons volk wil bla zen". Freddy stak met een buitengewone lichamelijke inspanning zijn hals naar voren, zodat die plotseling veel langer scheen te worden. Hij trok de hoeken van zijn mond naar beneden en schudde met het hoofd. „Neemt u me niet kwalijk, maar als Atlantropa dat overspannen, on gezonde nationalisme van onze dagen zou kunnen doen verdwijnen om daar voor in de plaats te stellen die gavere vorm van patriötisme, die me zo noodzakelijk lijkt voor het in de we reld roepen van vreedzame verhou dingen onder de volkeren, als Atlan tropa daartoe in staat was, zou ik het gaarne willen aanvaarden als een reddende leer". Gusti voelde zich lichtelijk geïrri teerd, omdat de neef van zijn vrouw zijn mening niet deelde en staarde enigszins verstrooid naar de afbeel ding van een gelukkige olifant, die op zijn achterste poten balanceerde; het beest deed dit niet op een trom, zoals olifanten dat in een circus gewoon zijn te doen, maar op een punt van Zuid-Afrika. Zijn staart was gekruld om Somaliland en Abessinië, zijn kop bedekte de Noordafrikaanse kolo niën en Marokko versierde de kop met 'n klein licht mutsje. Zijn romp kron kelde zich langs de kust van de West- afrikaanse koloniën. Hij had een gouden baldakijn op zijn rug, daar- onder vertoonde zich een blank meis je, dat bijna de vrouwelijke staat had bereikt. Een van haar goedge vormde benen strekte zich over Frankrijk en Spanje uit, haar voet rustte op Portugal. Haar rug leunde tegen het Oeralgebergte, haar li chaam bedekte Midden-Europa, ter wijl haar lief hoofdje in de midder nachtzon van het noordelijkste punt van Scandinavië oprees. De olifant en het meisje waren omlijst door een beschermende cirkel van prikkel draad. Onder die afbeelding stond: „Europa en Afrika vormen samen een volledige onaantastbare eenheid". Freddy bekeek onderwijl een soort gelijke voorstelling, hier stond ech ter geen olifant op het Afrikaanse continent, maar een mooi, donker meisje. Een blanke man boog zich naar haar toe, hij nam in zijn uitge strekte handen een mand met fruit, graan, ivoor en andere Afrikaanse produkten van haar aan. „Ruil van bewerkte goederen voor ruw materiaal, ruil van ruw materi aal voor bewerkte goederen". Mitzi, die nu als bij toeval in die sectie verscheen, plaatste zich tussen beide toeschouwers. Ze wendden zich tot haar. „Wat een mooi zwart meisje", riep Gusti. „Vindt u niet?" In haar katachtige ogen vertoonde zich een uitdrukking van slim genot en haar neusvleugels trilden in een poging om een lach te onderdrukken. „Het nichtje van mijnheer Müller heeft dat getekend", sprak ze. „Zo is dat nichtje hier?" „Ja Jiet is een meisje van zeven tien. Erna Lang. Een kleindochter van de dominee van Lützikon." „Zo!" Freddy slaakte een zucht. „Het moet wel heel prettig voor de dames zijn om hier te werken", riep hij uit en hij las hardop, wat er onder die tekening stond. „Op welke manier Atlantropa het economische Wiel van de wereld voor honderden jaren aan het draaien wil brengen. Het overgeïndustrialiseerde gemechaniseerde Europa en het maagdelijke Afrika, dat zo rijk aan ruwe materialen is, vullen elkaar aan". Mitzi glimlachte en toonde haar kleine, vierkante tanden, die enigs zins van elkaar af stonden. In het midden van haar wangen vertoonden zich twee kuiltjes. „U ziet wel, mijnheer, dat die Euro pese heer op deze tekening met een dankbare uitdrukking in zijn ogen de gaven van dat Afrikaanse meisje aanneemt. Maar hij heeft geen ge- neverfles en geen snoer van paarlen in zijn hand om die in ruil aan het meisje te geven". „Ook het meisje ziet er heel tevre den uit", sprak Freddy. „Dat komt omdat ze niet langer bedrogen wordt. Ze weet nu, dat er niet alleen ruwe, beestachtige blanke mensen bestaan, maar dat er in Euro pa ook goede rechtvaardige mensen zijn". „Ja, ja, dat is iets heel belang rijks", sprak Freddy en hij vestigde zijn blikken met een zeer bijzondere belangstelling op Mitzi's weelderige boezem. Ze streek met haar tong over haar lippen, als om een veelbe tekenende glimlach te verbergen, want ze verstond de kunst van het lezen van uitdrukkingen op de men selijke gezichten. „Zou u nu misschien een andere afdeling willen bezichtigen?" vroeg ze. „De volgende is heel instructief. Komt u maar mee. Deze tekeningen en schilderijen spreken voor zichzelf". Ze maakte tegenover de beide heren een gebaar om hen uit te nodigen de volgende afdeling binnen te treden. Beiden volgden haar. Hier zagen ze vier grote gekleurde tekeningen op de muren. Eén stelde Europa in de ver schillende stadia van zijn geschiede nis voor. „Levensruimte, bevolking en tech niek" stond er met grote letters op de muur geschreven. Op iedere tekening was de „levens ruimte" voorgesteld door een glazen huis, dat men op het territorium van Europa had opgericht. Binnenin dat huis zag men de bevolking, de tech niek was aangegeven doör een vuur onder dat glazen huis. Van onder de fundamenten kwamen rode vlammen te voorschijn. De eerste tekening vertoonde Europa in de tijd van Christus' geboorte. Er woonden daar toen tien miljoen men sen. De techniek was niets dan een witgloeiend vlammetje onder het gla zen huis. De twee mensen in het gla zen huis, die ieder vijf miljoen men sen voorstelden waren halfnaakte paupers, die blijkbaar maar heel wei nig afwisten van de hulpbronnen van de wereld. Een soortgelijk glazen huis van het jaar 1350 toonde een honderd miljoen bewoners. Er waren nu hele rijen van mannen en vrou wen, iedere gestalte stelde vijf mil joen mensen voor en het witgloeien de vlammetje, dat de techniek voor stelde, was tot een vuurtje uitge groeid. Om de menigten in het glazen huis vertoonden zich reeds kleine vlammetjes. Hun „levensruimte" was dezelfde gebleven als in het jaar 1. Welk een verandering vertoonde het jaar 1941! Het glazen huis was om geven door reusachtige lekkende vlammen en door een donkere rook; dit glazen huis was nu volgepropt met zeshonderdzestig miljoen men sen. Wagens, trolley's, automobielen, oorlogs- en vredesmachines van iede re soort, vliegtuigen, schepen en dy namo's barstten mit de vlammen los, terwijl de ongelukkige volkeren nog nauwer op elkaar zaten, dan de bijen in een zwerm. (Wordt vervolgd) 3712. Jane en Buck wandelden samen nog weg, alsof ze elkaar al jaren kenden. De zojuist weer zichtbaar geworden Onzichtbare Man koesterde zich kennelijk met het grootste genoegen in het zonnetje van Jane's genegenheid, welke voor hem een ongewone luxe bete kende. De anderen keken het tweetal met gemengde gevoelens na. „Is het geen leuk paar?" vroeg Sandra met een dromerige uitdrukking in haar ogen. Arend fronste de wenkbrauwen en antwoordde hoofdschud dend: „O, o! Je laat je weer meeslepen door je ro mantische gevoelens liefje! Dat is altijd gevaarlijk. Ik zal Buck waarschuwen, voordat hij ten slachtoffer valt aan jouw koppelaarspraktijken". „Ach doe niet zo gek! Trouwens; hij kan toch niet eeuwig vrijgezel blij ven?!" protesteerde zijn verloofde en zij voegde er snibbig aan toe: „Omdat wij blijkbaar nooit aan het huwelijk toekomen, is dat toch geen reden om anderen er ook vanaf te houden!" Arend stak de handen in de zakken en gromde: „Je weet het nu eenmaal, meisje. Striphelden ,en -heldinnen mogen nooit trouwen; dat is ongeschreven wet!" David en de professor hielden zich niet met dergelijke sentimentele praatjes op. Zij ver loren zich alweer in een levendige discussie over het ietwat teleurstellende resultaat van Bucks experiment. David was somber gestemd, doch Dubois bleef opti mist. HILVERSUM. „Hoepla" is ter zie le. De directie van de VPRO heeft be sloten definitief met dit omstreden te levisieprogramma te stoppen. De sa menstellers zullen geen nieuwe op drachten meer krijgen. De vierde afle vering van „Hoepla", waarvan de di rectie de uitzending op maandag 8 ja nuari verbood, zal niet op de beeldbuis verschijnen, ook niet in gewijzigde vorm De makers van „Hoepla" de dich- s ter Hans Verhagen, de cineast Wim van der Linden en de beeldende kunste naar Wim Schippers besloten vorige week al met het programma te stop pen. Zij zouden nog twee afleveringen maken. Van onderdelen van de drie uitgezon den programma's zal Hans Verhagen een boekje samenstellen, dat over onge veer een maand door de uitgeverij De Bezige Bij en Thomas Rap in de han del zal worden gebracht. Er zullen on der meer reacties van kijkers, brieven aan Phil Bloom en een aantal foto's in worden opgenomen. Ten aanzien van de niet .uitgezonden vierde aflevering van „Hoepla" is de directie van de VPRO na ruggespraak met deskundigen tot de slotsom geko men, dat tegen tenminste twee onder delen van de vierde aflevering ernstig bezwaar moet worden gemaakt. Bij de leiding van een Amsterdams bejaardentehuis, waar het „Hoepla"- team had gefilmd, bestond de indruk, dat de VPRO-televisie een documentai- Interviewers van diverse levensbe schouwelijke pluimage hebben gister avond in de NTS-rubriek „Denkbeeld" een gesprek gehad met kardinaal Otta viani. De kardinaal kwam hieruit te voorschijn zoals al min of meer kon worden verwacht: een vriendelijk, di plomatiek man met waarschijnlijk ook voor veel Nederlandse roms-katholie- ken verouderd lijkende, typisch-Ro- meinse opvattingen. Dit laatste bleek vooral uit zijn verticale inplaats van horizontale visie op de oecumene (naar zijn woorden te oordelen vooral een kwestie van apostolische successie) en zijn verwijzing naar uitlatingen van de pausen Pius XI en Pius XII, alsmede het vraagstuk van de medische in greep met dubbel gevolg, toen hem zijn mening over de pil werd gevraagd. Misschien ook dat daarom de intervie wers van wie de meeste als deskun digen op kerkelijk gebieckkunnen wor den beschouwd zich duidelijk eerder met deze antwoorden tevreden stelden dan collega's als Frits van der Poel, Herman Wigbold of Jaap van Meekren wellicht zouden hebben gedaan. Door dit interview kon.ik van het op treden van Tom Jones slechts de eerste tien minuten zien. Jones toonde zich in die korte spanne tijds niet alleen een crooner van wat sentimentele, typisch- Engelse pop-songs als ,,1'm coming home", maar ook een zanger met ge voel voor show, al staat hij blijkens zijn vertolkingen van „Hello young lovers" en „I believe" nog wel onder invloed van Sammy Davis en Frankie Laine, zonder hen qua stem te kunnen evenaren Ondanks—een *4.e harde - begeleiding toonde het Nëdferlahdse' zangeresje Bo- joura zich in „Moef Ga Ga" een van de weinige verstaanbare tienersterren van deze tijd. Ik heb weer volop zitten genieten van de manier waarop Bob Rooyens de diverse nummers in beeld bracht, met name The Supremes, The Small Faces en het dansen op het Pro- cul Harum-succes „A whiter shade of pale". Er was nog meer goeds in deze aflevering vol bekende pop-artiesten, zoals David Garricks geïnspireerde versie van „Unchained melody", Bou- dewijn de Groots liedje over „Cinde rella" en het debuut van een groep uit onze omgeving: The Gee Bros (toch geen familie van The Bee Gees?) uit Apeldoorn, die vooral goed zongen, zij het met een knipoogje naar The Ma ma's and the Papa's, The Tremoloes en The Fortunes, maar men kan zich slechtere voorbeelden indenken. J.v.d.K. 39. Wat Rechter Tie gehoopt heeft is gebeurt. Seah's dochter is als een wild dier op Lau afgesprongen, ze krabt en slaat hem, en ze gilt: „Gemene schoft die je bent! Moge de hemel mij straffen dat ik jouw leu gens ooit geloofd heb! Dezelfde laaghartige truc die je met mijii stiefmoeder uithaalde! Je eerste vrouw zou gauw doodgaan, he? Ik zou haar plaats innemen en een rijk leven leiden! Smerige oplichter!" De gerechts dienaars zijn toegesneld om Lau te ontzetten en Seah's dochter tot zichzelf te brengen. Maar nu wordt ze pas goed hels. „Ik, idioot die ik was", krijste ze, „IK dacht nog wel dat de jongen me aan mijn ouders zou verraden, omdat ik wilde weglopen om met jou te trou- wen. Ik was bang om een zo mooie partij mis te lopen, daarom was ik zo krankzinnig om de zwaar den te verwisselen! Maar ik zal je krijgen, jij honds vod!" Ze doet opnieuw een woeste uitval naar de rijst- handelaar, maar de gerechtsdienaars hebben haar nu stevig vast, en slepen haar weg van de bevende man. „Laat haar in de ketens sluiten", roept Rechter Tie met bulderende stem. „Morgenochtend op de recht zitting zal ik haar volledige bekentenis horen!" §eah en zijn vrouw zijn volkomen verbijsterd. De bekente nis van hun dochter schijnt nog maar half tot door te dringen. 9. Beneden hem, vlak voor zijn woning, ontdekte Tek- ko de duistere figuren van Alfredo de Gappos en Glupo de Linkes. Vlug trok onze vriend zich achter het overgordijn terug en pas toen hij wat over de eer ste schrik heen was gekomen, durfde hij weer voorzich tig naar zijn achtervolgers te gluren. „Drommels!" mompelde Tekko. „Dat zijn die kerels, die mij achterna gelopen hebben. Zij hebben het over mij want ze kijken naar boven. Wat zouden ze toch van me willen? Men loopt 's-avonds toch niet de eer ste de beste voorbijganger Schterna zou ik zo zeggen- Nee, daar steekt iets achter en ik wil weten wat dat is. Weet je wat! Zij hebben me nu niet gezien en den- iiiiuiiiimmiiiiimiiiiiiiiHiimftfiiiiMiHiimiiiiMiimiiiii ken dus dat ik slaap. Nu ga ik de rollen omkeren en hen op mijn beurt bespioneren. Ik moet weten wat die lui van plan zijn!" Het pyamajasje werd op het bed gesmeten, de slaap muts afgerukt en een ogenblik later stond de nieuws gierige rentenier met bolhoed en wandelstok gereed om de achtervolgin- in te vetten. „Ah, daar gaan ze!" gromde Tekko, die ongeduldig door het deurraampje had staan loeren tot de man nen weggingen. Hij lichtte voorzichtig de klink, gleed als een schaduw de straat op en sloop, beschut door de duisternis, ach ter het tweetal aan. re wilden maken over de bejaarden in de samenleving. Vorige week is de re portage getoond aan de directeur van het tehuis en aan drie andere deskun digen op het gebied van de bejaarden zorg. Zij vinden, dat in de reportage een vertekend beeld van de leef- en denkwereld van de bejaarden wordt ge geven. Vóór 8 januari had de N.V. Phono gram al geprotesteerd tegen de repor tage van de nieuwjaarsreceptie van de platenmaatschappij in het „Hoepla" - programma. Volgens Phonogram heeft het „Hoepla"-team ongevraagd en zon der toestemming filmopnamen van deze receptie gemaakt. De NTS heeft de VPRO verantwoor delijk gesteld voor het feit, dat tijdens de opname van „Hoepla" op maandag middag 8 januari in studio Bellevue voor het Amerikaanse blad „Playboy" foto's zijn gemaakt van Phil Bloom, naakt zittend op een camera. Inmiddels heeft de directie van de VPRO aan de NTS haar spijt over de ze gang van zaken betuigd. De VPRO onderzoekt op het ogenblik, welke van haar medewerkers hieraan schuldig is. HILVERSUM I 18.00 Veel gevraagde gewijde muz. (gr). 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. NRU: 19.05 Newport Jazz Festival '67: Instrumentaal kwintet. 19.50 Stereo: Concertgebouworkest (opn): moderne muziek. 21.30 Wie is mijn naaste (I), lezing. 21.50 Franse chansons*. 22.05 Spiegel van België, een pr. in samen werking met de BRT. NVSH: 22.20 Sextant, radioweekblad van de NVSH. NRU: 22.30 Nws. 22.40 X, een sprong in het duister. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitzending van de ARP. Spreker: mr. W. de Kwaadsteniet, secretaris van de ARP. 18.30 Stereo: Kinderkoor: lichte muz. 18.55 Stereo: VARA-dansorkest. 19.30 Nws. 19.35 Computer en muz.: muzika le lezing. 20.00 Stereo: Metropole ork. en solisten. 20.30 Accent: actuele feiten van nabij bekeken. 20.45 Akkoord: licht gev. platenpr. 21.10 Sores van Do- rus: licht progr. 21.35 Akkoord (verv). 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor: radiofeuilleton. 22.15 Country and Western muziek (gr). 22.30 Nieuws 22.40 Act. 22.55 Stereo: Moderne ka- mermuz. (gr). 23.20 Radio Jazz Maga zine 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I. VARA: 17.00-17.35 Voor de kinderen. NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reclame. NTS: 19.06 De drie Musketiers, tv-film. (prod. BBC). 19.31 Panoramiek: panorama van het we reldgebeuren. STER: 19.56 Reclame. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. STER: 20.16 Reclame. NTS: 20.20 Uit zending van D'66. 20.30 Uitz. Stichting Socutera. 20.35 Inburgeren: informa tie-rubriek. 21.00 Oklahoma Kid, speel film. (Rijkskeuring 18 jr). 22.20-22.25 Journaal. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. VARA: 19.03 Coronation Street, TV- feuilleton. 19.52 De mol en de raket, Tsjechische tekenfilm. NTS: 20.00 Jour naal. STER: 20.16 Reclame. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Achter de schermen van Bayreuth, filmrep. 21.35 Het begon met de Histadrut, documen taire over de organisatie van de arbeid in Israel. NTS: 22.15-22^0 Journaal. HILVERSUM I KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. muz. (gr.) (7.30 Nws. 7.32 Act. 7.55 Over weging. 8.00 Nws.) 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw (9.35 Waterstanden) 9.58 Marktberichten voor schippers. NRU. 10.00 Wat heeft dat kind: gesprekken over kinderen met opvoedingsmoeilijk heden. 10.20 Stereo. Muz. uit de Barok (gr). KRO: 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. NCRV: 12.00 Stereo: Li. gr.muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Variant: ra- diosnelbuffet. 13.30 Stereo: Over de band gevar. muz. progr. (opn.) 14.30 Stereo: Sopraan en piano, klass. en mod. liede ren. 15.00 Hervormde kerkdienst. NRU. 15.30 Banden met het verleden, klank beeld. 15.45 Spel: kroniek voor creatie ve vrijetijdsbest. 16.00 NwS. 16.02 Bu rengerucht. quizcomp. 16:25 Stereo: Li. gr.muz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Voor kleine bezetting: I. Stereo: Piano trio: semi-klass. muz.; II. Mono: Ne derlands Kamerkoor met klavecimbel, klass. lied. NCRV. 17.45 Sportact. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ocht.gymn. 7.20 Li. gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO 8.00 Nws. 8.10 Radiojournaal. 8.20 Li. gr.muz .(8.30-8.35 De groenteman) 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo. Werken van mod. Zwitserse componisten (gr.) 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: pop. verz.pl.pr. (11.00-11.02 Nws.) 11.55 Beursber. 12.00 Stereo: Pianorecital, klass. muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 13.10 Radiojournaal. 13.30 Stereo: Radiokoor: klass. lied. 13.55 Stereo: Blaaskwintet: mod. muz. 14.25 De fas cinerende wereld van Zuidoost-Azië, gesprek. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 I^e Notedop, gevar. progr. 17.00 Muz. uit Suriname, de Nederland se Antillen en omr. landen. 17.30 Voor de jeugd. HILVERSUM III NCRV :9.00 Nws. 9.02 Voor de zie ken. 9.30 Strictly instrumental, li. instr. muz. 10.00 Nws. 10.02 Muz. bij de kof fie (Om 11.00 Nws.) NRU: 12.00 Nws. 12.02 Platenkeus: bekende Nederlan ders op het gebied van de ernstige mu ziek kiezen lichte gr.pl. KRO 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.07 TNT: knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws. 16.02 lORRRrrr...: platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.07-18.0 OVer- zoekpl.pr. WOENSDAG 17 JANUARI 1968. DUITSLAND I. 10.00 Nieuws. 10.05 Journaal (herha ling van gisteren). 10.20 Kommissar Maigret tv-film. 11.10 4-3-2-1-Hot and Sweet, muziek voor jonge mensen. 12.00-12.45 Act. en muziek. 12.55-14.00 Eurovisie: Skiën uit Bad Gastein. 16.40 Nws. 16.45 Sport - Spiel - Spannung: amusementspr. 18.00-18.05 Nws. (Re gionaal progr. NDR: 18.05 Act. 18.19 Von Nachbar zu Nachbar. 18.53 Zand mannetje. 19.00 Act. 19.26 Kleur: Der Polizeifunk ruft.tv-serie. 19.59 Pr.- overzicht. WDR: 18.05 Kleiner Schikurs mitj Toni Sailer. 18.10 Kleur:v,Novellen "aus4 aller Welt. lfT25 GoeïenSVond. .•ffÖ-Sj) Hier un^ ijfeljfce. Pj.io Kleur {'"Va lerie uns das Aoenteuér, tv-film. 19.40 Kleur: Zwischen Kamera und Bild- schirm). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Kleur: Bosnegers in Suriname, filmrep. 21.00 Ein Mann namens Har ry Brent, feuilleton. 22.00 Grossstadte- rinnen: De Berlijnse, filmrep. 22.45 Journaal, commentaar en weerbericht. 23.05-23.25 Der Weg nach Grenoble, tv- serie over de Olympische Winterspe len 1968. DUITSLAND II. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Lassie, tv-film. 18.20 Die Drehscheibe: act. en muziek. 18.55 Detektiv Cliff Dexter, tv- film. 19.27 Weerbericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Premieren von gestern. 20.45 Verrat das Gesicht den Charakter? Kritisch onderzoek, aansl.: nws. 21.15 Die Welt des Wassem, tv-spel. (Herha ling, niet geschikt voor jeugdige kij kers). 22.45 Nws., weerber. en act. iiiiiiiiiHiiimiiiimiiiiiiiuiiinmi HUI Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 103H 103% Nederland 1966 6* 99A 99ik Nederland 1967 61 99% 99A Nederland 1967 6 95% 95 A Nederland 1965-1 53 94A 93% Nederland 1964-1 51 90% 90A Nederland 1964 5 88% 88% Nederland 1958 41 88% 88% Nederland 1964 41 94% 95% Nederland 1959 41 86% 86% Nederland 1963-1 41 83% 83A Nederland 1961 4 84A 84% Nederland 1953 33 80 80% Ned. staffell. 1947 31 72% 71% Nederland 1951 31 90% 90% Nederland 1953 1-2 31 83Vt 837, Nederland 1950 1-2 31 74 74% Nederland 1954 1-2 31 76 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82A 82% Ned. dollarlng. 1947 3 86% 86 Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97 A id. 30-jar. 1958/'59 41 85 H.V.A.-mijen ver. a. 119% 120% AJLU. a. 71.5 72.1 Delimij. f. eert. 89.1 88.9 Hoogovens n.r.c.v.a. 120.8 119.5 Philips gem. bezit. v. a. 125.5 124.4 Unilever c.v.a. 113.8 113.9 Kon. Zout-Organon 160 159.5 Dordtsche Petr. a. 691 6917» Kon. Pe:T. f. a. 153.2 153.1 H.A.L. a. 787, 76% Java-China p n.r.c.v.a. 1737, 172% K.L.M. a. 245 241 Rotterd Lloyd a. 1377, 137 Scheepvaartunie a. 127% 129 Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 95A 95 Bank v. N.G '58 1-2-3 43 86% 87 Nat Bk. v. Midd.Kr '66 7 100% 100% Nat. investeringsb. '65 58 95 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 92 Vt 91% Alb. Heyn wdlobl. '55 4 129% Bijenkorf 6 977, Co-op Ned. r.spaarbr. 147 Ned. Gasunie 1966 61 99% 99% Ned. Gasunie 53 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 77% 77% Pegerr 1-2 1957 6 97 96% Pgem 1957 6 97% 97% K.L.M. 15-jarig 5 93% 94% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 907» 90% A.K.U. f1000 41 907» Berghuizer Pap.fabr. 41 94% 94% (Slotkoersen van gisteren) Gelder Zonen v 43 98% 98% Hoogovens 53 120 116 Alg. Bank Ned. a. 229% 228 Amrobank f20,a. 48.3 48.2 Nationale Ned. cert. 606% 606% Ned. Credietb. aand. b. 176 175 Ned. Middenstandsbank a. 87.1 87.1 Slavenburg's Bank a. 180 180 Albert Heyn a. 1320 1320 Amstel Br. nx.c.v.a. 405 405% Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208% 208% Blaauwhoed a. 100 Blijdenst-Will. f 1000 nrcva 73 73 Bols Lucas a. 191.8 192.5 Bredero ver. bedr. n.r.«.v.a. 368 368 Buhrmann-Tetterode a. 470 465 Bijenkorf n.r.c.v.a. 649% 648 Calvé c.v.a. 785 Drentsch-Overijs. Houth. a. 116 115 D.R.U. a. 354 346 Elsevier's Uitgeversmij. a. 302 301 Erdal mij. v. wasverw. a. 590 595 Excelsior metaalbuizen a. 68 66% Fokker a. 443 439 Gazelle Rijwielfabriek a. 171 172 Gelder Zonen, van a. 122 121 Gist- en Spiritusfabriek a. 710 708 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 133% 133% Heineken's Bierbr. aand. 620 623 Holec aand. 157 158 Interratio aand. 313 306 Kon. Ned. Papierfabr. a. 160% 159% Kon. Ned. Textielunie eert 49 49% K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 205 211 Meteoor Beton a. 118% 116 Misset, Uitgeversmij. a. 250 248 Naarden Chem. fabr. a. 538 528 Naeff gebr. a. 151% 152 Nedap ned. app.fabr. aand. 147% 148 Ned. Kabelfabrieken aand. 298% 298 Nelle, wed. J. van aand. 353 353% Ftyma n.r.c.v.a. 23% 24 Nüverdal-ten Cate a. 89 89% Overz. Gas, nat bez. v.aX 98.1 Palthe a. 64 Pont Houthanael a. 177 Reesink en Co. a. 164% Scheveningen ExpljnijJC. a. 29.8 Schokbeton aand. b. 195 Scholten Carton en Pap. a. 247% Schuppen Sajetfabriek a. 92 Simon de Wit aand. b. 441 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 690 Technische Unie a. 266 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. li 3 98.1 64 176 164% 29.6 188 246 91 439% 265 113.9 Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert. 7cpr. a. Veenendaalsche stoomsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanon's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. f. Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert. A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert. Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont dji. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert Kennecott Copper cert. Phillips Petroleum cert. R.CA. cert. Republic Steel cert. Shell Oil cert. Standard Brands 10 a cert U.S Steel (10) cert. Woolworth cert. British Petrol. 1966 71 Rott. Rijn Pijpl.mij. 5i Grasso's Kon. Mach.f. 53 Meteoor beton 53 Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 4è Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. eert Edy emaille a. VOOR BEURSKOERS VAN HEDENMORGEN (verstrekt door de Amrobank) Kon. Olie 153.60; Unilever 113.70; Phi lips 125.40; AKU 73.00; KLM 237.00. 357 358 20% 108 108 182 171 170 1457» 146 150 1497, 69 V* 166 166 772 770 631 631 650 650 186.7 186.5 230.4 230.3 221 220.5 400.5 399.5 103.6 103.5 577» 57*/% 119 11974 337, 337/, 55% 55% 457, 457* 3374 3274 637, 637, 51V« 50H 85 857, 1557» 153 96% 957, 82*/, 80% 44% 45 65V« 657, 53% 527. 43% 4374 67V« 66% 34*/« 37 42% 4174 25% 25% lOltt 101H 94 94 92 Vl 92 86% 86% 91V» 91 ÏM1/* 11474 142 137 143 140 78 77 AMSTERDAM, 16 januari De stemming voor het merendeel van de internationale waarden is dinsdag zeer wel meegevallen, wanheer in aanmer king wordt genomen, dat Wall Street maandag flauw sloot, ook voor de mees te Nederlandse waarden. Het zag er gedurende de voorbeurshan del niet naar uit, dat de officiële koer sen zo goed voor de dag zouden komen. AKU opende zelfs op 72 circa 30 cent boven het voorgaande slotniveau. Later liep de koers zelfs uit tot 72.70 om weer iets in te zakken tot 72.20. De specula tieve belangstelling van lokale zijde voor het AKU-aandeel blijft nog steeds aanhouden. De handel in deze hoek was vrij levendig. Unilever mocht er ook zijn op 114 (113.90). Dit fonds ligt de laatste tijd zeer goed in de markt. Dat kan niet gezegd worden van het Philipsaandeel. Ook nu was de stemming voor dit fonds aan de zwakke kant met een eerste ver handeling op 124.10, waarna 124.60 werd gedaan. De slotprijs van maandag was 125.60. Het geringe aanbod voor Amerikaanse rekening was debet aan de verdere koersafbrokkeling van het Philipsaandeel. Kon. Olie hield zich zeer goed met een koersdaling van slechts twee dubbeltjes tot 153.10. Hoogovens lag zwak in de markt met een koersdaling van f 3.40 op 120. Dit op de vrees voor een koers- druk door de vervroegde conversie van de 5 3/4 pet. obligaties. Behalve in AKU bleef de handel in de hoofdfondsen ui terst rustig. Wall Street heeft maandag de eerste dag van de nieuwe beursweek moeten inzetten met een flauwe stemming voor de meeste fondsen. Het Dow Jones-ge- gemiddelde daalde er ruim zes punten. Direct na de opening brokkelden de koersen af. Men is in Wall Street blijk baar niet optimistisch over de „State of the- Union", die president Johnson woensdag gaat uitspreken. Ook in de scheepvaartsector verliep de handel zeer rustig. Scheepvaart-Unie was vast met een koersstijging van 2% punt tot 130. Holl. Amerikalijn daar entegen gaf ruim twee punten prijs tot 76 V«. De cultures lagen er goed bij. De staatsfondsenmarkt was licht ver deeld. De 6 V* pet. obligaties Ned. Gas unie, waarop vrijdag tegen 99 1/4 pet. werd ingeschreven, zijn niet officieel verhandeld op 99 1/8. Warrants Pye werden lager geadviseerd op f 260,-. Ook gedurende de verdere beursduur bleef de handel in de internationale waarden rustig. A.K.U. verliet de markt op 72, in Hoogovens werd 119.50 ge daan. Philips sloot op 124.80, Unilever deed 113.80 en Kon. Olie 153.20. K.L.M. daalde vier gulden. AMSTERDAM De ruimte op de geldmarkt, die reeds drie verlagingen van het tarief voor daggeld van een half procent elk tot 2,5 pet. tot gevolg had, is nog aanzienlijk groter dan de stoutste verwachtingen deden vermoe den. Volgens de jongste weekstaat van De Nederlandsche Bank is het gemeen schappelijk renteloos tegoed van de banken maandag tot f 438,8 miljoen ge stegen. Dit is in een week een toene ming van f 413,3 miljoen. Voor een deel is dit toe te schrijven aan de terugkeer van f 136,9 miljoen aan bankpapier uit de circulatie. Deze liep tot f 8.034,9 miljoen terug, zodat maandag van de uitzetting in december nog slechts f 45 miljoen in omloop was. Voor het overgrote deel komt de ze ontwikkeling op rekening van zeer grote betalingen die het rijk de laatste dagen van de vorige week en maandag heeft gedaan. Het tegoed van 's rijks schatkist een week geleden f 884,4 miljoen, nam aan vankelijk door verdere afdracht van belasting van naar schatting f 150 a f 200 miljoen tot meer dan een miljard toe. Ondanks de plaatsing van ruim f 120 miljoen schatkistpapier is het te goed echter nog met f 421,3 tot f 463,1 miljoen geslonken. Hieruit zou de con clusie mogen volgen, dat de schatkist f 700 tot f 750 miljoen aan de markt moet hebben afgedragen. Maandag heeft de agent van het ministerie van Financiën afgifte van tien- vervangen cioor negenmaands-promessen tegen 'n onveranderd disconto van 4,625 pet. De monetaire reserves zijn met f 36,5 tot f 8.018,1 miljoen verminderd. Voor f 15,8 miljoen is dit verklaarbaar door afwikkeling op 15 dezer van eer der met de centrale bank door de markt gesloten termijnaffaires, waar bij tijdelijk 4,4 miljoen dollar bij haar werd ondergebracht. Het restant van het deviezenverlies schrijft de markt grotendeels toe aan onderhandse ver kopen van dollars door de centrale bank. De hoeveelheid goud, die deel uit maakt van de monetaire reserves, is voor f 105,3 miljoen in dollars omgezet. Het totaal van de vorderingen op het buitenland is namelijk, ondanks het de viezenverlies van f 36,5 miljoen met f 67,7 miljoen gestegen. Zonder twijfel is deze hoeveelheid goud tegen betaling in dollars aan de internationale goud- pool in Londen overgedragen. ADVERTENTIE AMSTERDAM, 16 jan. Contante prijzen: Londen 8,68i8.691, New York 3.60A3.60Ü, Montreal 3,32A— 3.32H, Parijs 73,18—73,23, Brussel 7,258—'7,251, Frankfort 89,98è—90,03i, Stockholm 69,84è69,89i, Zürich 82,971—83,02 Milaan 57,69157,741, Kopenhagen 48,321 —48,371, Oslo 50,47—50,52, Wenen 13,931 —13,941, Lissabon 12,631—12,643. De zilvernotering is verlaagd van f 241 -f253,50 tot f236 - f248,50 per kg.

De Vallei | 1968 | | pagina 2