HERENKLEDING JAN VAN SCHUPPEN JONGENSKLEDING Beroep tegen ontruiming verworpen Panoramamolen weer gemeente-eigendom „Gelria" houdt jaarfeest Ds. E. S. de Lint vertrekt AANTAL VROUWEN IN KESTEREN NAM TOE „VRUCHTBAAR GEWERKT IN '67" Vooruitzicht 1968 somber juist met de opruiming Hoofdstraat 90 - Veenendaal D.S.A. naar Jeugddorp Scherpenzeelse bevolking steeg tot 4808 zielen Verkoop van premiewoningen Lezing over kastelen in Gelderland Derde predikant uit bestuur van „'t Anker99 Per 1 januari 6636 inwoners Eiermarkt Filmavond van D.S.A. Rhenens burgemeester in nieuwjaarsrede: RHENEN De belangrijkste punten die de Rhenense ge meenteraad gisteravond kreeg voorgeschoteld, waren on getwijfeld het beroepschrift van de heer A. Ravestijn tegen het besluit van B. en W. om het pension „Soedi Mampir" te sluiten en het bezwaarschrift van een theaterbureau tegen de opgelegde vermakelijkheidsbelasting voor een door 14 Rhenense middenstanders georganiseerde reclame-show in het „Eigen Gebouw", waarvoor in eerste instantie bijna f 600 aan vermakelijkheidsbelasting moest worden betaald. Wat de kwestie „Soedi Mampir" betreft, werd met alge mene stemmen het beroep van de heer Ravestijn verworpen. Dank zij een voorstel van de CHU-afgevaardigde Van Don selaar, dat na stemming met 7 tegen 6 werd aangenomen, zal het pension voorlopig nog drie maanden in bedrijf mogen blijven, mits de inspecteur van de Volksgezondheid wordt ingeschakeld om een deskundig advies uit te brengen en de exploitant verbeteringen aanbrengt. Als het pension na de proeftermijn nog niet aan de eisen voldoet zal alsnog tot sluiting worden overgegaan. De raad besloot de aanvankelijk geheven vermakelijkheids belasting van de middenstandsshow, ten bedrage van f 583,33, terug te brengen tot f 175,-. Blijkens het advies van B. en W. aan de raad berustte de oorspronkelijke heffing gedeeltelijk op een misverstand. SPIERNAAKT MIST u uw dagblad DE VALLEI 7 10550 11079 NAGEKOMEN PREDIKBEURT BURGERLIJKE STAND KESTEREN VEENENDAAL WOENSDAG 17 JANUARI 1968 ADVERTENTIE 10X SOEDI MAMPIR KRIJGT TOCH NOG ÉÉN KANS Burgemeester Bosch stelde nadruk kelijk vast, dat hij openheid wenst te betrachten tegenover de gemeenteraad met betrekking tot het werk van de groep Rhenen van de rijkspolitie en dat er daarom bij de ingekomen stukken een jaarverslag ter inzage was gelegd van de werkzaamheden van groep. Allerwegen kreeg de politie woorden van waardering te horen De heer De Jong (PvdA) was ervan overtuigd, dat de kleine groep met veel aandacht haar taak vervult. Evenals enkele andere sprekers betreurde hij het, dat nog altijd mensen van de groep worden uitgeleend aan Amsterdam. De burgemeester was van mening, dat iedere plaats zijn eigen ellende maar moest opvangen. Anderzijds zag hij het ook als een compliment voor de mannen van de rijkspolitie. Wethouder Van Lienden (CHU) sprak als oud reserve-politieman zijn grote waardering uit over het feit, dat de po litie in Rhenen bewust een bescher mende en opvoedende taak uitoefent De burgemeester was verheugd over deze positieve opmerkingen aan het adres van het politie-apparaat. On danks een groot gebrek aan manschap pen en materieel werd er in het afgelo pen jaar veel van gemaakt. Hij had zelfs geconstateerd, dat de baldadig heid in de gemeente was teruggelopen, hetgeen te danken is aan het veelvul dig patrouilleren van de politiemensen in burger. Hij verklaarde zich graag bereid alle complimenten aan de poli tie over te brengen. Hoewel geen punt van de agenda, deelde de voorzitter mede gisterochtend een schrijven te hebben ontvangen van de pachteres van de „Panoramamo len", dat zij ermee akkoord kan gaan het pachtcontract te verbreken. Aan vankelijk was een gerechtelijke proce dure aanhangig gemaakt bij de Wage- ningse kantonrechter om aan de pacht wegens wanprestatie een einde te ma ken. De pachteres is er tenslotte mee akkoord gegaan een afkoopregeling te treffen, waardoor de „Panaramamo- len" ter vrije beschikking is gekomen van het gemeentebestuur. De heer De Jong (PvdA) informeer de naar de toekomst van de molen. De burgemeester wist het nog niet. Br wordt een studie van gemaakt. Wel was hem inmiddels gebleken, dat de Stichting „De Hollandse Molen" in te genstelling tot voorheen, nu wel belang stelling voor dit monument heeft. Er zijn al verschillende gegadigden bij B. en W. voor de molen geweest. Maar het college wenst niet over één nacht ijs te gaan, temeer daar in het verleden al meremalen mislukkingen met dit Mr. J. Deen (P.v.d.A.) vunzig D. de Jong (P.v.d.A.) spiernaakt object waren geboekt. De raad zal nog nader worden ingelicht. Over het beroepschrift van de exploi tant van het pension voor buitenlandse arbeiders, genaamd „Soedi Mampir", aan de Bantuinweg kwamen de tongen pas goed los. De burgemeester begon met vast te stellen, dat het geen argu ment is deze zaak door te laten gaan, omdat er door de exploitant nog ver schillende financiële verplichtingen zijn te volbrengen. De heer Griffioen (ARP) benaderde de kwestie met gemengde gevoelens. Hij herinnerde zich, dat er vroeger wel 50 buitenlandse arbeiders gehuisvest waren tegenover momenteel 15. „Mis schien zag je toen door al die mensen de bende niet," merkte hij op. Wethouder Deen (PvdA), die samen met wethouder Van Lienden een kijkje had genomen, walgde ervan. „Het is er haveloos, verveloos, het is een hol met afval, het is er vies en vunzig. In het achterdeel troffen we personen van het vrouwelijke ge slacht aan, die kennelijk bepaalde diensten moesten verrichten ten be hoeve van de Marokkanen. We wa ren blij, dat we weer op straat ston den. Het is er een onhoudbare toe stand. Ik had al opdracht tot ontruiming en ontsmetting gegeven, maar later bleek me dat het beroepschrift de werking van het besluit tot ontruiming opschort te en daarom is de beslissing van de raad afgewacht. We hebben tot taak een door de raad vastgestelde verorde ning behoorlijk toe te passen. Het is niet goed te praten de zaak nog aan te zien omdat er financiële verplichtingen zijn en voort gebiedt de naastenliefde dat we optreden, omdat we verantwoor delijk zijn voor de buitenlandse arbei ders." De burgemeester vestigde er nog de aandacht op, dat de Marokkanen niet op straat komen te staan, maar in een beter pension zullen worden onderge bracht. De heer De Jong (PvdA) was ook van mening, dat het gemeentebe stuur een begeleidende taak heeft ten aanzien van de buitenlandse gastarbei ders. De PvdA-er vroeg of het juist was, dat er in „Soedi Mampir" een Rhe- nens meisje spiernaakt is uitgekleed en door de politie, gehuld In een deken, bij haar moeder is teruggebracht. De burgemeester wist van niets. Wet houder Deen noemde het pension in tweede instantie een vunzige stal. „Wanneer je er varkens zou houden en er zou een dierenarts komen controle ren, dan zouden de varkens voor menselijke consumptie worden afge keurd." De heer Van Donselaar (CHU) bena derde de zaak op een andere manier. „De Marokkanen zijn er vrijwillig, dus wethouder Deen kan het woord naas tenliefde beter niet uitspreken. Overi gens had ik het eleganter gevonden, wanneer er een rapport was uitge bracht door een deskundige. Op het ge bied van de volksgezondheid zijn ook B. en W. leken." Hij stelde voor de zaak nog drie maanden aan te zien met inschake ling van de inspecteur van de volksge zondheid. Is er dan nog geen verbete ring ingetreden, dan kan de zaak altijd nog worden gesloten. De heer Griffioen (ARP) steunde de ze gedachtengang van de CHU-afge- vaardigde. De burgemeester wees bei de heren erop, dat zij dit slechts aan B. en W. kunnen verzoeken, doch dat er thans een beslissing moet worden ge nomen op het beroepschrift. Daarover werd in eerste instantie ge stemd. Met algemene stemmen besloot de raad tot afwijzing. Daarna werd het verzoek van de heer Van Donselaar in stemming gebracht om het nog drie maanden aan te zien onder de door hem genoemde voorwaar den. Het laatste voorstel werd aange nomen met 7 tegen 6 stemmen. Tot de tegenstemmers behoorden de heren Hen- sen, De Jong, Van Gesink en Deen RENSWOUDE Vrijdagavond 19 januari gaan de junioren van DSA naar Achterveld om daar de strijd aan de binden met de jongensclub van het Jeugddorp. Destijds werd de thuis wedstrijd door DSA met grote cijfers gewonnen. Maar in eigen huis kunnen de DSA-jongens op een warme ont vangst rekenen en de clubleiding van het Jeugddorp heeft haar pupillen de laatste weken flink geoefend om zo mogelijk het sterke DSA de eerste ne derlaag toe te brengen. De opstelling van het DSA-team was nog niet bekend in verband met griep van enkele spelers. SCHERPENZEEL De Scherpen zeelse bevolking is in 1967 met 310 zie len toegenomen te weten van 4498 op 1 januari 1967 tot 4808 op 1 januari jl. De mannen zijn in de meerderheid in Scherpenzeel. Hun aantal bedraagt 2442 tegen 2366 personen van het vrou welijk geslacht. Het aantal ingekomen en vertrokken personen bedroeg respec tievelijk 479 en 245. Er werden 37 hu welijken' voltrokken. LEERSUM Wethouder J. K. de Vries zal op drie zaterdagen, te weten op 20 en 27 januari en 3 februari a.s. 's morgens van 10.00 tot 11.30 uur ten gemeentehuize spreekuur houden uit sluitend voor Leersumse ingezetenen en/of economisch gebondenen met be trekking tot de verkoop van Bouw- stroom-promie woningen in Leersum Zuid-West Het omstreden pension Soedi hlampir biedt ook aan de buitenkant geen fraaie aanblik. (PvdA), Van Lienden (CHU) en Van dien Berg (Vrije Partij). De raad besloot de Zandweg in Ach terberg voor alle motorvoertuigen ge sloten te verklaren en de woningen Servetstraat 7 en Utrechtsestraatweg 200 onbewoonbaar te verklaren. Laatst genoemde woning staat in de bocht op „Remmerden" tegenover „Het Kalkoen tje". De heer De Jong (PvdA) drong erop aan onmiddellijk in het belang van de verkeersveiligheid in deze gevaarlijke bocht tot afbraak van het onbewoonde pand over te gaan. De burgemeester wees hem er echter op dat het hier een zaak betreft van de rijkswater staat. Overigens bevreemdde het de voorzitter, dat die instantie nog steeds niet had ingegrepen. De heer De Jong verzocht de voorzitter dan in elk geval aandrang tot slopen uit te oefenen. De nieuwe drank- en horecaverorde- ning bleek slechts een hamerpunt. De voorzitter antwoordde desgevraagd de heer De Jong, dat het over het alge meen niet wenselijk is zwaar alcoholi sche dranken toe te laten op sportvel den en campings. J. van Donselaar (C.H.) drie maanden KESTEREN De korfbalvereniging „Gelria" te Kesteren organiseert vrij dag 19 januari de jaarlijkse feestavond in zaal Verseveld. Het programma be staat onder meer uit een optrpden van het Gelria Koor onder leiding van de heer J. A. E. de Kleuver en de uitrei king van een aantal sportdiploma's. Tijdens de feestavond wordt een twee tal toneelstukken opgevoerd, die zijn getiteld „Hugo de Groot weer ont snapt" en „Vrome broeders'*. Na af loop van het programma is er dansen met muzikale medewerking van „De Carly's" uit Zetten. KESTEREN De besturen van de Bond van Plattelandsvrouwen en de Gelderse Maatschappij van Landbouw te Kesteren organiseren op dinsdag 23 januari in de lagere land- en tuinbouw school een interessante bijeenkomst De heer D. J. G. Buurman, directeur van de stichting Gelders Landschap en Gel derse Kastelen houdt een lezing over het onderwerp „Gelderse Kastelen". De heer Buurman illustreert zijn lezing met kleurendia's. De bijeenkomst be gint om 7.30 uur. KESTEREN/LIENDEN De her vormde Liendense predikant ds. E. S. de Lint, heeft een beroep naar de ge meente Hei en Boeikop in Zuid-Holland aanvaard. Ds. De Lint is sinds enige tijd voorzitter van het dagelijks be stuur van het bejaardencentrum ,,'t An ker" te Kesteren en volgde ds. C. van de Berg uit Kesteren in deze functie op. Ook laatstgenoemde predikant nam enkele maanden geleden een beroep aan en vertrok naar de gemeente Noord- horn-Niezijl in de provincie Groningen. Bijna gelijktijdig met de Kesterense predikant nam ds. M. Mulder uit Do- dewaard, secretaris van het dagelijks bestuur van ,,'t Anker", afscheid van zijn gemeente en het bejaardencen trum. Ds. Mulder nam een beroep aan naar de gemeente Poortvliet in Zee land. Ds. E. S. de Lint is binnen en kele maanden het derde predikant- bestuurslid van het Kesterense bejaar dencentrum, dat vertrekt in verband met het aannemen van een beroep. ADVERTENTIE KESTEREN Het aantal Inwoners van de gemeente Kesteren is in 1967 met 138 gestegen. Op 1 januari 1968 telden de dorpen Kesteren en Opheus- den gezamenlijk 6636 ingezetenen, be staande uit 3449 mannen en 3187 vrou wen. Bel: tot 17.30 uur van 17.30— 19.80 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 In totaal werden het afgelopen jaar in de gemeente 144 kinderen geboren, terwijl daarentegen 48 inwoners over leden, zodat het geboorteoverschot 96 bedraagt. In de gemeente Kesteren ves tigden zich het afgelopen jaar 415 per sonen en 373 ingezetenen vertrokken naar elders, hetgeen een vestigings overschot betekent van 42. Opmerkelijk is, dat het aantal vrou welijke inwoners van de gemeente Kes teren in 1967 aanzienlijker is toegeno men dan het aantal mannen. Het aan tal mannelijke inwoners steeg het af gelopen jaar slechts met 17, terwijl het aantal vrouwen maar liefst met 121 toenam. Er vestigden zich 49 meer vrouwen dan mannen. Daarnaast ver lieten 57 meer mannen dan vrouwen dé gemeente. Het aantal sterfgevallen betrof 12 meer mannen dan vrouwen. VEENENDAAL Eiermarkt: Aan voer ca. 50.000 stuks. Prijzen grote eie ren f 12,50 tot f 13,- en kleine f 9,- tot f 12,-, alles per 100 stuks. Handel: traag. Zaterdag 20 januari H. E. G. Pilon, Kerkewijk 82, telefoon 12481. Zondag 21 januari W. Remme, Markt 10, telefoon 12061. APOTHEEK Zuiderapotheek, Dr. Slotemaker de Bruïneplein, telefoon 10714. Wijkverpleegster Groene Kruis: Zr. M. Post, De Grote Pekken 392, tel. 12571. Oud Geref. Gem.: woensdag 17 januari 19.30 uur: Ds. J. v. d. Poel. RENSWOUDE De jongensclub DSA uit Renswoude hield gisteravond in gebouw „Rehoboth" een quiz- en filmavond voor donateurs en ouders van de leden. Na een welkom van hoofdleider Dirksen, werd de film „Reis door Joegoslavië" vertoond. Aan de kleurenfilm was tevens een quiz verbonden. Na de film stond de avond geheel in het teken van de quiz, het geen bijzonder in de smaak van de aanwezigen viel. Geboren: Jan, z.v. A. de Weijer en J. H. Snoek; Izak, z.v. J. van Dam en A. Roelofsen. Ondertrouwd: G. J. v. Hal (Eist) en J. C. v. Neerbos. Overleden. A. Arends, 64 jr., echtg. v. M. B. Peters; A. J. v.d. Vooren, 60 jr., echtg. v. H. J. v. Ingen. Geboren: Cornelis Willem Edward, z.v. W. Bakhuizen en W. G. Merbeek; Ellen, d.v. J. van Swieten en N. van Veenendaal; Johannes Daverinus Ro nald, z.v. J. D. Doornkamp en J. C. den Hartog. Overleden: J. Oudenaarden, 79 jaar, geh. gew. met C. Batenburg. Vestigingen: C. van Schuppen uit Ridderkerk; R. F. Timmer uit 's-Her- togenbosch; J. H. W. de Wilde uit Zeist; mej. M. L. W. van der Hoek uit Delft. Vertrokken: G. B. van Toorn naar Australië; J. Willink naar Doorn; J. Bouwknegt naar Steenwijk; H. C. N. van Bohemen naar Oisterwijk; A. H. de Groot naar Amsterdam; F. van Ge- mert-Huntelerslag naar Driebergen; R. J. Nijdam, naar Duitsland; J. Bou- man-Draaijer naar Rhenen. RHENEN Gisteravond kwam de gemeenteraad van Rhenen voor de eerste maal in het nieuwe jaar bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bosch, ridder van Rosenthal. Traditiegetrouw wierp de burgemeester, alvorens met de agenda aan te vangen, een terugblik op het afgelopen jaar. „Gezien in het licht van de werkgelegenheid, kunnen we op een goed jaar te rugzien", aldus de burgemeester. „Rhenen steekt bijzonder gunstig af tegenover de andere gemeenten van ons land. We hebben in onze gemeente wat werklozen, maar dat mag geen naam hebben. Ik mag vaststellen, dat Het pand in de gevaarlijke bocht bij Remmerden dat door onbewoonbaar verklaring op de nominatie staat om gesloopt te worden. het college van B. en W. en de gemeen teraad vruchtbaar hebben gewerkt. Aanvankelijk moesten we nog wat aan elkaar wennen, maar de verstandhou ding is allengs beter geworden. Uiter aard behoeven we het niet altijd met elkaar eens te zijn". De burgemeester deelde mede, dat het bevolkingscijfer was toegenomen van 14377 tot 14499. „We hebben net die éne inwoner, om de 14500 vol te maken, niet meer kunnen vinden. Het geboorteoverschot bedraagt 155 perso nen". Er staan nog 538 woningzoekenden in geschreven. Het aantal buitenlandse ar beidskrachten liep terug van 143 tot 138 personen. De woningvoorraad be- Er werden in 1967 162 nieuwe woningen droeg op 1 januari jl. 3762 woningen, gebouwd, het hoogste aantal sedert 1963. De woningvoorraad bedraagt thans 3920. Momenteel zijn 135 woning wetwoningen in uitvoering, 104 wonin gen in de vrije sector en 7 premiewo ningen. De bouwstroom komt ook lang zaam maar zeker op gang. Eind 1966 werkten er 1672 arbeiders in de Rhe nense industrie. Eind 1967 was dat aan tal opgelopen tot 1719. In grote mate prees de burgemeester de zelfwerk zaamheid van Candia '66, waardoor zo'n prachtig clubgebouw tot stand kwam. Het ging de burgemeester hier niet zozeer om de materiële kant van de zaak, maar meer om de geestelijke kant. Aan het slot van zijn terugblik bleek burgemeester Bosch voor wat 1968 be treft somber te zijn gestemd. Vooral de kapitaalsvoorziening noemde hij be droevend. Hij was bevreesd, dat er wei nig in dit jaar zal kunnen worden ver wezenlijkt. Ook de scholenbouw zal in gevaar komen met alle nare gevolgen. „Laten wij proberen er in grote een dracht het beste van te maken", aldus besloot de voorzitter. Bij afwezigheid van de heer E. P. van Dijk was de heer P. Kerkstra (CHU) gisteravond de nestor van de raad. Hij wenste de burgemeester en dien* gezin namens de hele raad een gezegend jaar toe, waarbij hij de hoop uitsprak dat 1968, ondanks de vooruitzichten, voor de gemeente Rhe- ne?a een gunstig jaar zal worden.

De Vallei | 1968 | | pagina 5