POLITIE VRAAGT BURGERIJ OM INLICHTINGEN Hans van Z. is wellicht aan nog 3 moorden schuldig Senatoren geven Pengel de wind van voren Overheidsbez uiniging op ambtenaren f 10 miljoen Aspirine'helpt snel en urenlang... ttsi&sl Keur REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN BEWIJZEN TEGEN OUDE NOL STAPELEN ZICH OP T> FRAUDERENDE COMMISSIONAIR LIET SCHULD VAN li/2 MILJOEN NA MOORDPOGING NA VERBROKEN VERHOUDING „IN VLAAG VAN WAANZIN" Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. Hogere korting op kleur en-t.v. bij inruil Opniemv actie voor door brand getroffen gezin Medewerker Einstein overleden Kritische visie op C.H.U. door eigen jongeren Grof geschut Nederlaag w TIJDELIJK BEKENTENIS VOLDOENDE BEVROREN ROMPSLOMP Onmiddellijke verlichting van WOENSDAG 17 JANUARI 1968 UTRECHT De politie sluit de mogelijkheid niet uit, dat Hans van Z. in Amsterdam ook de Engelse filmregisseur Claude Berkeley en de handelaar Al- bert Souman en in Rotterdam de lerares Elly Hagers in de IJsclubdwarsstraat heeft vennoord. Berkeley, die homofiel was, verdween op 20 september 1965. Acht dagen later werd zijn in zeildoek genaaide lijk gevonden in het Amster dam Rijnkanaal. Ell> Hagers werd in 1964 vermoord. Gebleken is, dat Hans van Z. vóór zijn arrestatie verschillende keren in Am sterdam is geweest (waar hij Coby van der Voort vermoordde) en daar in ho mofiele kringen kwam. DEN HAAG Vice-premier drs. J. A. Bakker naemde de situatie in het Surinaams-Guyanese grensgeschil gis termiddag in de Eerste Kamer „niet geheel zonder zorg", maar hij had uit de johgste ontwikkelingen (zie pag. 1) goede hoop op een vreedzame regeling geput. Het beleid van de Nederlandse regering zal er op gericht zijn Surina me en Guyana aan de conferentietafel te krygen. De eigenlijke besprekingen zullen tus sen deze beide landen moeten worden gevoerd, waarbij Suriname als het daarom vraagt assistentie kan krij gen van Nederlandse deskundigen. Drs. Bakker deed de achtergronden van het grensconflict uitvoerig uit de doeken bij de behandeling van een voorstel tot financiële medewerking aan vijf-jarenplannen voor Suriname en de Nederlandse Antillen. Op de ontwikke lingsplannen had de Kamer geen 'kri tiek, wel op de houding van premier Pengel. Van verscheidene kanten kreeg pre mier Pengel de wind van voren. De li beraal S. J. van den Bergh betoogde dat premier Pengel duidelijk moet wor den gemaakt dat Suriname en zijn bui tenlandse politiek zal moeten luisteren naar het Nederlandse oordeel, dat mis schien anders geschakeerd zal zijn. Dit geschil lijkt niet zo ernstig, maar het gaat hier om jonge staten met Zuid amerikaans temperament, voegde hij er waarschuwend aan toe. Ook is de Surinaamse regering op de verkeerde weg wanneer zij in het. par lement niet langer naar de oppositie luistert. Het is een grondbeginsel van de democratie, dat de minderheid moet worden aangehoord. Dat beginsel zal ook in Suriname moeten worden nage- l«efd, aldus de heer Van den Bergh. De KVP-er lr. E. H. A. Kraaijvanger had in dit verband van ernstige aan tasting van de parlementaire democra tie gesproken. Zelfs vergelijkingen trok hij met Griekenland, maar dat ging minister Bakker toch te ver. In zijn antwoord zei hij te verwachten dat de moeilijkheden van zeer tijdelijke aard zullen zijn. Er zijn al tekenen die er op wijzen dat regering en oppositie binnenkort weer naar elkaar zullen luisteren. Zo zijn in de grenscommissie die volgende week naar ons land komt, ook verte genwoordigers van de oppositie opge nomen, aldus deelde minister Bakker mee. De regering zal in de besprekingen met deze commissie naar voren bren gen dat zij een sterke voorkeur heeft voor rechtstreekse onderhandelingen. Pas in de tweede plaats moet' aan arbi trage of voorlegging aan het Interna tionale hof van justitie worden ge dacht. De socialist mr. G. J. P. Cammel- beeck dacht daar anders over. Hij be twijfelde of onderhandelingen veel zul len uithalen, „maar welke, keus men ook doet:v van beide zijden mag geen verdere conflictstof worden aangedra gen om de kwestie niet nog moeilijker te maken dan zij al is". De senaat ging tenslotte zonder hoof delijke stemming met de ontwikelings- plannen voor de West akkoord. ADVERTENTIE FOTO 1: Behalve de op deze foto getoonde hangers, broche, ring en horloges, die Van Z. aan kennissen had wegge geven, heeft de politie vooral ook belangstelling voor de herkomst van het polshorloge, geheel rechts op de foto. Het uurwerkje is van het merk Olympic. Het werd gevonden in de kamer, die Van Z. bewoonde. Ook de vorig jaar augustus ver moorde Amsterdammer Albert Sou man was in homofiele kringen goed frekend. Hoofdinspecteur T. Sanders van de Amsterdamse recherche verzekerde ons gisteren: „Wij gaan nog steeds na of er tussen Van Z. en de moorden op Ber keley en Souman verband bestaat. Wij hebben intensief contact met de Utrecht se politie en zijn regelmatig bij de ver horen geweest, die Van Z. werden afge nomen. Onze speurtocht in Utrecht naaf aanwijzingen is tot nog toe zeer de moeite waard geweest." De Utrechtse en de Rotterdamse po litie krijgen voorts steeds meer aanwij zingen, dat Van Z. op 23 juli 1964 de moord op de Rotterdamse lerares Elly Hagers heeft gepleegd. Hoewel de poli tie sinds Kerstmis bijna geen woord meer uit de jonge moordenaar krijgt, bekende Van Z. vorige week vrijdag avond tijdens een verhoor plotseling: „Ik heb Elly Hagers vermoord". Zater dagochtend echter trok hij zijn bekente nis weer in. Volgens de Rotterdamse politie wordt aan deze bekentenis weinig waarde gehecht, omdat Van Z. vrijdag avond uiterst geïrriteerd was. Hij zou toen hebben gezegd: „Goea, als jullie per se willen, dat ik die moord toegeef, vooruit dan maar..." De Rotterdamse politie heeft nog steeds contact met haar Utrechtse col lega's. Zij zegt: „Wij hebben geen re den om Van Z. bij voorbaat als dader van de moord op Elly Hagers uit te sluiten." Het is ook voor de Utrechtse politie mensen die Van Z. iedere dag moeten ondervragen, duidelijk, dat hun arres tant „nog meer zeer ernstige misdrij ven" op zijn geweten heeft. Met man en macht wordt het onderzoek naar het verleden van Van Z. voortgezet. De tuin van Van Z. werd omgespit om na te gaan, of daar nog bewijzen tegen hem lagen begraven. „Het heeft niets opgeleverd," verzekerde de politie ons gisteren. In zijn woning zijn een aantal dingen gevonden waarvan Van Z. niet kan zeggen, hoe hij eraan is gekomen. Hieronder bevindt zich onder andere een horloge. Ook heeft hij in zijn kennis senkring voor „het goede heertje" ge speeld, door hangers, armbanden en ringen weg te geven. Ook de herkomst van deze zaken kan Van Z. niet verkla ren. De Utrechtse politie zegt hierover: „Waarschijnlijk is hij er niet eerlijk aangekomen." De officier van justitie in Utrecht, mr. A. Somerwil, vertelde ons: „Tot nu toe hebben wij voldoende gegevens gehad, die wij bij het onderzoek naar de ach tergronden van Van Z. konden gebrui ken. Onze voorraad raakt langzaam maar zeker uitgeput. Het onderzoek verloopt nu zeer moeizaam. Daarom roepen wij de hulp van het publiek in door foto's van Van Z. en van de ge vonden spullen te publiceren. Misschien herkennen de mensen Van Z. of de ge vonden artikelen. De rol, die de Utrechtse ..leidsman" van Van Z„ Oude Nol, heeft gespeeld, wordt de politie ook steeds duidelijker. „Het bewijsmateriaal tegen Nol groeit met de dag, ook al blijft hij hardnekkig ontkennen. Het wordt voor ons steeds duidelijker, dat Nol de kwade genius is geweest op de achtergrond bij twee van de drie moorden, die Van Z. tot nu toe heeft bekend", aldus hoofdinspecteur Tj. de Vries. FOTO 2: Op de binnenkant van de achterplaat ven dit horloge staan een aantal inscrip ties. Hieronder bevinden zich drie door horlogemakers gekraste reparatienum- FOTO 3: Een rood-bruin terracotta engelenkopje en een houten schild werden ook tussen de bezittingen van Van Z. gevonden. De politie weet er geen raad mee, omdat ook de herkomst hiervan duister is. Hans van Z., de 25-jarige Utrechter, die al drie moorden heeft bekend en die ervan wordt verdacht ook Claude Berkely, Albert Souman en Elly Hagers te hebben vermoord. SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C l Ze rijpten In de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid 1 Soms droeg Hans van Z. een bril. Hij deed dit dan om zich te vermommen. ADVERTENTIE AMSTERDAM De schuldeisers van de overleden commissionair in effecten J. de V., die jarenlang geld van zijn cliënten heeft verduisterd, hebben samen bijna f 1,65 miljoen te vorderen. Dit blijkt uit de lijsten, die de curator in het faillissement bij de Amsterdamse rechtbank heeït gedepo neerd. Tegenover de schulden staan baten van f 39.500. De voorlopig erkende con currente crediteuren worden vermeld voor bijna f 1.59 miljoen en de prefe rente schuldeisers voor f 2500. Verder staat er nog f 57.000 op de lijst van be twiste crediteuren. Het overleg tussen de curate^ en het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel is nog niet afgesloten. Hierover zullen later mededelingen ge daan worden, zo mogelijk voor of in de verificatievegadering die op 29 januari wordt gehouden. Op de lijst van schulden staan twee kleine posten: hondenbelasting 1966 voor f 15 en algemeen reinigingsrecht f6. De grootste vordering is van C. Kimmel uit Amstelveen met f 192.000. Tot de baten behoren o.m. een waar borgsom van f 10.000, die de commis sionair bij de aanvang van zijn lid maatschap bij de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft moeten storten als een voorgeschreven garantie voor eventuele vorderingen op hem van me deleden. In kas werd f 550 aangetrof fen. Bij de Kas-Associatie had de com missionair een tegoed van f1750. De preferente crediteuren zijn de Belas tingdienst en de Raad van Arbeid. DEN HAAG Afhankclyk van het Tweede-Kamerbedat op 20 februari over de ambtenarensalarissen, zal het overheidspersoneel tegen 1 maart voorlopig een salarisverhoging van twee procent met terugwerkende kracht tot 1 januari kry- gen en nieuwe regelingen voor de kindertoelagen, de spaarpremie en de reiskos tenvergoedingen. Alles byeen betekent dit ongeveer tien miljoen voordeel voor de schatkist, hoewel in de miljoenennota op vyftien miljoen was gerekend. MAASTRICHT De 31-jarige mijn werker Gerard B. uit Kerkrade wacht te op woensdagmorgen 2 augüstus van het vorige jaar zijn ex-verloofde Annie Bongers (21) bij een bushalte op. Hij wilde met haar praten over de verbro ken verhouding. Annie gaf hen: daar voor geen kans. Wel bood zij haar vroe gere geliefde - uit medelijden omdat hij weer eens zonder ontbijt zijn huis was uitgegaan - haar lunchpakketje aan. Vier uur later overleefde ze ter nauwernood Gerards aanslag op haar leven. Vier maal had hij haar de keel dicht geknepen, telkens nadat ze de ogen even had opgeslagen. Toen Annie ten slotte roerloos bleef liggen stak hij haar nog driemaal met een schaarpunt diep in' de borst. De politie kwam nog net op tijd om haar leven te redden - en dat van Ge rard zelf. Die was toen bezig zichzelf van het leven te beroven. Hij had eerst geprobeerd zichzelf te wurgen en toen dat niet lukte stak hij zich ook met. de schaar in de borst. Gisteren stond hij wegens de moord poging op Annie voor de Maastrichtse rechtbank. Hij gaf toe dat hij na de eerste ontmoeting met Annie bij de bushalte een plan had beraamd om haar en zichzelf te doden. Hij was eerst nog op rattekruit uitgeweest, maar 's morgens om zeven uur waren alle drogisten in Kerkrade nog geslo ten. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank, mr. J. H. Fransen, had na de bekentenis van Gerard niet veel moeite met het bewijs voor „het kalm beraad en koel overleg". Hij eis te tegen de mijnwerker echter geen gevangenisstraf maar vroeg de recht bank hem te ontslaan van rechtsver volging en hem voor een jaar in een krankzinnigeninrichting op te laten ne men. Daarna zou Gerard B. onvoor waardelijk ter beschikking van de rege ring moeten blijven. Mr. Fransen ging ervan uit dat - zoals ook de psychiaters al hadden vastgesteld - Gerard ten tij de van zij.i moordpoging volkomen krankzinnig moet zijn geweest. Gerard B. heeft onmiskenbaar eert moeilijke jeugd gehad. Zijn gezicht draagt nog de duidelijke sporen van mishandelingen, die hij als kind had te verduren. Ook later, toen hij al werkte, werd hij door de rest van het gezin uitgebuit. Gerard had een half jaartje verke ring gehad met Annie. Van meet af aan vertrouwde hij haar zijn spaarcent ten toe. Maar later bleek dat Annies vader hem vooral daarvoor met zijn dochter in contact had gebracht. Toen Gerard zijn geld zelf ging bewaren, zocht de vader een andere vriend voor zijn dochter. Nadat Annie op de ochtend van de tweede augustus naar haar werk was gegaan zonder met Gerard te hebben willen praten zon de mijnwerker op een manier om haar in een val te lok ken. Hij belde het confectie-atelier waar zij werkte op en zei tegen haar baas dat Annie's nieuwe verloofde iets was overkomen. „Zeg maar. dat ze naar de Klinkstraat komt. daar heeft Jac zich vergeven", deelde hij koud mee. Annie kwam met een chauffeur van het confectie-atelier naarde Klink straat. Gerard zei tegen die chauffeur: „Haal jij de politie maar." Tegen Annie zei hij: „Jac ligt ginds in de struiken". Weinige minuten later lag ze zelf op het randje tussen leven en dood in het struikgewas. De chauffeur had zich trouw van zijn opdracht gekweten en daardoor kwam een politiepatrouille nog net op tijd om zeker één - maar wellicht ook twee - levens te redden. Het Kamerdebat zal gaan over de nota die minister mr. H. K. J. Beer- nink en staatssecretaris mr. C. van Veen gisteren hebben uitgegeven. De ze nota is een verslag van het overleg dat met de ambtenarenbonden is ge voerd. Dat overleg is mislukt omdat de bonden weigerden te praten over wat zij als bezuinigingsmaatregelen be schouwen: het geleidelijk gelijktrekken van de kindertoelagen met de kinder bijslagregeling voor het bedrijfsleven en vermindering van de reiskostenver goedingen voor degenen die vlakbij hun werk wonen. „De ambtenarenorganisaties zullen voor 1 juli nog terugkomen op het voor schot van twee prócertt op de trend van de-loonontwikkeling in 1968, indien de loonsverhogingen in het bedrijfsleven daartoe aanleiding geven. De bonden hadden een voorschot van twee procent plus een bedrag van 285 gulden ineens geëist. Volgens de staats secretaris zou dat voor de gemiddelde vakman in overheidsdienst een loons verhoging van zes procent betekenen. Deze eis was niet in te willigen van wege de te verwachten indirecte druk omhoog op de lonen in het bedrijfsle ven. Staatssecretaris mr. Van Veen wil wel praten over een „vloer" in de va kantieuitkeringen van 540 gulden voor de lager bezoldigden, tot een jaarwedde van negenduizend gulden. Dit jaar stel de hij zijn vloer op 540 gulden, en voor 1969 en volgende jaren op zeshonderd gulden. De eisen van de ambtenarenorgani saties omvatten voorts verkorting van de arbeidstijd, een uitkering ter ver vanging van de zg. dertiende maand in het bedrijfsleven en langere vakan ties. Mr. Van Veen heeft toegezegd dat hij het „medisch aspect" van verlen ging van de vakantie voor de hogere leeftijden wil onderzoeken. De zeer geleidelijke afbouw van de kindertoelage betekent dat voor onge veer tachtig procent van de ambtena ren, die voor hun eerste en tweede kind nog niet aan het maximum van de kin dertoelage toe zijn, deze toelage blijft stijgen, tot het bedrag waarop deze wordt bevroren. Dat ligt thans onge veer twintig gulden boven de gewone kinderbijslag. Minister Beernink wilde niet ingaan op de opmerkingen die in de afgelopen weken meermalen aan zijn adres wa ren gemaakt. Wel zei hij persoonlijk alle begrip te hebben voor de emotione le uitlatingen van mensen die menen dat zij door deze maatregelen worden geschaad. De minister legde er de na druk op dat het kabinetsmaatregelen zijn. De nota bevat verder weinig nieuws na alles wat er al bekend is geworden. Het blijkt dat er door de middelbare en hogere ambtenaren geen behoefte is aan een speciale spaarregeling. Zij kunnen zelf wel sparen en zij krijgen hun geld dus terug. De premiegrens ligt voortaan bij de hoofdcommies. Periodieke betalingen voor bepaalde bestedingen vervallen ook, vanwege de grote administratieve rompslomp. De nieuwe Regeling betekent voor ambte naren met een jaarwedde tussen 7.200 en 18.600 een verhoging van het premie percentage van vijftien tot vijfentwin tig. Het maximale spaarbedrag per jaar zal 504 gulden bedragen met daaraan verbonden een premie van ten hoogste 126 gulden per jaar. Voor het heen en weer reizen tussen huis en bureau zullen de ambtenaren 25 gulden per maand voor eigen reke ning moeten nemen en zal de vergoe ding verder gelijk zijn aan het spoor kaartje, tweede klas. Als voor de amb tenaar de verplichting geldt binnen twee jaar te verhuizen, houdt die ver goeding na die termijn op. De vergoe ding van overdrachtskosten bij aankoop van een huis komt eveneens te verval len. ADVERTENTIE EINDHOVEN Philips geeft 250 gulden extra terug bij het inruilen van een zwart-wit televisie voor een kleurentoestel. Tevens kunnen kij kers die de Olympische Winterspelen in Grenoble (Van 6 tot 18 februari) graag in kleuren willen zien een toe stel thuis op proef krygen. Bij het op de markt brengen van de kleurentelevisie heeft Philips in dertijd met de vereniging voor radio- en t.v.-handelaren afgesproken, wat er voor zwart-wit toestellen die in geruild wordep, terugbetaald zal wórderi. Een onderzoek in opdracht" van Philips door het Nederlands In stituut voor de publieke opinie wees echter uit, dat de mensen verwacht ten wel wat meer terug te zullen krijgen. Daarom werd besloten tot verho ging van het inruilbedrag. Ook bracht het onderzoek aan het licht, dat heel wat mensen de kleurenuit- zendingen van de winterspelen zou den willen zien. De NIPO-enquête wees uit, dat er 90.000 mensen in ons land zijn die serieuze interesse heb ben voor kleuren t.v. De verhoging van het inruilbedrag is waarschijnlijk ook het gevolg van de prijsverlagingen die in Duitsland door Philips zijn ingevoerd voor kleurenontvangers. De prijzen daal den met ongeveer 150 mark. AARTSWOUD In het Westfriese dorpje Aartswoud bij Hoogwoud is op nieuw een inzamelingsactie op touw gezet ten bate van het gezin van J. Schaafsma,* dat op 28 november door een brand zijn huis kwijtraakte. Daarbij kwamen mevrouw Schaafsma en vijf kinderen om het leven. De overige der tien leden van het gezin wonen sinds dien in een boerderij in Aarts woud. De inzamelingsactie, die wordt geleid door burgemeester D. Breebaart, is vooral bedoeld om het gezin in staat te stellen de boerderij te kopen. Burge meester Breebaart heeft zijn gironum mer (190442) ter beschikking gesteld. ADVERTENTIE GRIEP? WARSCHAU De Poolse natuurkun dige prof. dr. Leopold Infeld is in de nacht van maandag op dinsdag op 69- jarige leeftijd in Warschau overleden. Infeld is bevriend geweest met Ein stein, met wie hij van 1936 tot '38 in de Ver. Staten samenwerkte. Van '38 tot '50 doceerde hij in Toronto, waarna hij naar Polen terugkeerde. Hij kreeg daar de leiding van het instituut voor theore tische fysica. i~kver de Christelyk-Historische Unie - de party van de brochures - is nog nooit een boekje verschenen, maar nu is het dan toch zover: bij Semper Agen do te Apeldoorn is namelijk „Oude wijn en oude zakken" van de pers" gerold, een tachtig bladzijden tellend werkje, waarin Rob Vermaas en Rob van Dijk, twee politiek geëngageerde jongeren van c.h. huize, hun visie op de CHU ge ven om aldus deze party meer in de be kendheid te brengen. Hun boekje heeft vaak een vergoelijkend satirisch karak ter, maar zij deinzen er niet voor terug om, als zij dat nodig achitn, een van hun eigen voormannen g oeiig tegen de schenen te schoppen. Het gezicht van de CHU zo schrij ven zij, wordt voor de buitenwacht gro tendeels bepaald door de oerdegelijke fiets, waarop wijlen de heer Tilanua zich naar de Kamer placht te begeven, en verder door tal van echt menselijke kleinigheden. „Goed-CH zijn" is zelfs voor ingewijden een moeilijk te om schrijven zaak; gewoon een kwestie van „je hebt het of je hebt het niet". Wie in de CHU iets wil voorstellen, moet op zijn minst „de oude Tilanus" goed ge kend hebben, of liever nog (De Savor- nin) Lohman. De schrijvers wijden ook aandacht aan de hebbelijkheid van het c.h.-volk om toogdagen te houden op de „bede vaartsplaats" Woudschoten, waar tij dens soms nogal vage discussies slagen in de lucht worden gegeven, die dan in c.h.-kring „rake klappen" heten. De bevolkingsgroep, waar het hier om gaat, is jarenlang behept geweest met een collectieve angst voor de pers. Men achtte zich op een boosaardige manier doodgezwegen, maar men is er nu pas achter, dat men zelf aan dat zwijgen het meest deed en géén nieuws leverde door daden, acties of uitspraken. Toch constateren beide auteurs de laatste tijd in de zestigjarige Unie een nieuwe geest door een bereidheid tot kritische zelfbeschouwing en door d® toevloed van actieve jonge mensen. Overigens waren de c.h.-jongeren al in 1927 georganiseerd in de CHJO, die de oudste politieke jongerenorganisatie in ons land is. Omstreeks 1930 was de hui dige minister Beernink reeds secretaris van deze club. In het boekje wordt wel eens goedmoe- dig de spot gedreven met „de Freule* en met de c.h. „kuisheidsredder - bij - uitstek", senator Beerekamp, maar grof geschut wordt in stelling gebracht bij de kritiek op het c.h.-Tweede Kamerlid Kikkert. Van hem wordt gezegd, dat hij in 1963, toen wijlen dr. Tilanus het fractievoorzitterschap overdroeg mr. Beernink, verwoede pogingen heeft gedaan om dat te verhinderen en dat hij ook vorig jaar heeft geprobeerd de meest aangewezen kandidaat te besto ken om zichzelf betere kansen te geven. Wij citeren: „Zo zei het kamerlid Kik kert in 1963 „vertrouwelijk" tegen pers mensen: „Die Beernink moeten we niet hebben als fractievoorzitter, dat is niets. En dan leest-ie maar De Telegraaf en z'n vrouw zegt ook altijd, dat De Tele graaf zo'n goede krant isAls in 1967 het kamerlid Kikkert door De Jon ge Nederlander (het orgaanvan de CHJO - Red.) verweten wordt teveel beneden de oppervlakte te werken, is het in de Telegraaf, dat de heer K. uit huilt. „Kikkert (CH) weerlegt insinua ties van jongeren", staat boven het ar tikel. Er wordt niets weerlegd, maar dat hoeft bij De Telegraaf ook helemaal niet, als deze krant eenmaal partij ge kozen heeft. Overigens riep de heer K., toen hij in 1963 het onderspit gedolven had, wederom met grote woorden naar de pers, maar toen om te vertellen, dat de héér Beernink zo'n goede keus was" De lezer zal met ons van mening zijn, dat deze kritiek weinig gemoedelijks heeft. Ily het begin van de vorige parlemen taire periode, vormden de dertien c.h.-vertegenwoordigers in èe Tweede Kamer met een gemiddelde leeftyd van 46,5 jaar de jongste fractie. Helaas voor de Unie, aldus de schrijvers, betekent jong zijn in jaren nog niet altyd jong zijn in denken. „De jongste fractie is er op onnavolgbare wijze in geslaagd de jongeren op generlei manier aan te spreken." Aan propaganda onder jeug dige kiezers werd weinig gedaan. De ge volgen bleven dan ook niet uit, toen de CHU vorig jaar na de verkiezingen, waaraan voor het eerst ook jongelui van 21 en 22 jaar mochten meedoen, met één zetel minder genoegen moest nemen. De actieve jongerenorganisatie van de partij, die thans overigens een bloei periode doormaakt, bepleitte toen een grondige vernieuwing en herstructure ring van de CHU. Deze „scherpe reso lutie" aan het partijbestuur werkte als een schok, maar heeft toch sindsdien menig positief resultaat gehad. De heren Vermaas en Van Dijk wij den in hun boek ook een kritische be schouwing aan het vernieuwingsstreven bij de andere partijen en vooral aan de jongerenorganisaties daarvan. Zelf ont poppen zij zich als voorstanders van één christelijke partij - de integratie van ARP, CHU EN KVP op basis van een vernieuwend program, waarbij de in breng van de c.h.-denkbeelden waarde vol kan zijn. In de nieuwe zakken zal dan echter nieuwe wijn moeten worden gedaan. ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drow

De Vallei | 1968 | | pagina 9