KORTSCHNOI LIEP VERDER UIT Günther Traub verbeterde Westduits record op 3000 m Schaatsploeg voor Grenoble Andreiko viel tevergeefs aan Schorsing Beets opgeheven OOK DIT JAAR CONTROLE OP DOPING IN DE TOUR Sport in het kort Abebe Bikila streeft naar derde zege Nieuw „nationaal" tenue voor SKF Eduard Matusevitsj Russisch schaatskampioen Den Bosch versloeg Rode Ster Belgrado Okker ronde verder Tennistoernooi van Hilversum gaat dit jaar wel door Olympisch nieuws uit Grenoble Zaterdag-elftal speelt interland in Rijssen Meibei Keur Ë9| REE VERSLOEG ZUIDSLAAF KARAKLAIC Veel remises Wèl spanning Tienkampers Sprinters Bugdahl-Sercu op kop Ronde van de Toekomst Nu al Goed houden In de kou ETHIOPIËR WON TWEEMAAL GOUD OP OLYMPISCHE SPELEN Record Voorbeeld Vredespijp IJshockey Vergeefs gezocht naar „lopend lijk" Vagina ir 18 JANUARI 1968 WIJK AAN ZEE Het was uitermate amusant grootmeester Viktor Kort- schnoi nadat hij tegen Rossolimo zijn zevende achtereenvolgende overwin ning in de grootmeestergroep van het Hoogoventoernooi had geboekt in*gro te ernst te horen verklaren: „Ik speel niet meer zo sterk. Vijf jaar geleden was ik veel beter". De organisatoren zijn met het spel van Kortschnoi heel wat meer in genomen, hoewel men vindt, dat hij eigenlijk te goed speelt. Ete spanning rondom de eer ste plaats is namelijk historie aan het worden, meer dan ooit in enig Hoogoven toernooi het geval is geweest. Wat wèl telt is de tweede plaats. Grote belangstelling trok Karaklaic - Ree, die winst voor de Nederlander op leverde. Het bracht onze kampioen op 31/2 punt. Nog acht partijen zijn er te spelen. Wanneer hij daar nog drie pun ten uithaalt is hij internationaal mees ter. Die waardigheid verdient hij onge twijfeld, doch het waar te maken is een andere zaak. De boeiende zege op de Zuidslaaf is in elk geval een stap in de goede richting. Daarna registreerden we opnieuw en sneeuwbui aan remises; praktisch alle oninteressant, met slechts als uitzonde ring CiricMatanovic. Dat Portisch zou proberen de nederlaag tegen Hort uit te wissen lag voor de hand. Hij had wit tegen Langeweg die slechts moei zaam voor aanvalsgeweld pleegt te wijken en vorderde maar nauwe lijks. Toch kwam er tenslotte een eind spel uit de bus, dat de Hongaar kan sen bood. Loperpaar tegen paard/lo per, met grotere beweeglijkheid voor de Hongaarse raadsheren. Afgebroken, maar de hop dat de Nederlander zich staande kan houden is sterk geslonken. Zuckerman, de jonge Amerikaan, staat met 5V*' uit zeven in de meester- groep zeer comfortabel. Hij mag dan geen titelhouder zijn, de sterkte van een international bezit hij royaal. Des ondanks kan voor deze groep worden ge steld, dat ongeveer acht spelers nog kansen hebben. Dat is na een reeks van zeven ronden (zestien spelers) nor maal. De spanning zal blijven... De dames waren tot het begin van hun derde ronde als vanouds meedo genloos onder elkaar. Na twee ronden hadden we op twaalf partijen geen en kele remise. Gisteren kwamen er ech ter in de derde ronde plotseling twee tot stand,- doch daar stond een scher pe winst van mevrouw Tuk op lands kampioene Corry Vreken tegenover. De Haagse heeft deze parij pittig ge speeld. Drie ontmoetingen zijn van daag afgebroken. Vandaag is het in de meestergroep vrijaf geblazen, doch beginnen een paar honderd tienkampers hun strijd. De uitslagen: Grootmeestergroep: Zesde ronde: Bobotsof Tal 0-1. Zevende ronde: Karaklaic Ree 0-1, Rossolimo Kortschnoi 0-1, Tal Ivkof Vi-Vi, Donner Bobotsof V«-Vt, Ciric Matanovic V2-Y2, Van Geet Padefski V2-V2, Portisch Langeweg afg., Gheorghiu Hort V2-V2. Stand. 1. Kortschnoj (Rusl.) 7; 2. Tal (Rusl.) en Gheorghiu (Roem.) 4V2; 4. Hort (Tsj.) 4; 5. Donner (Ned.), Ci ric (Zsl.). Matanovic (Zsl.) en Ree (Ned.) 3y2; 9. Portisch (Hong.) 3 en 1 afg.; 10. Karaklaic (Z. SI.) en Padefski (Buig.) 3; 12. Langeweg (Ned.) 2Vt en 1 afg.; 13. Bobotsof (Buig.), Ivkof (Zsl.) en Rossolimo (V.S.) 2V2; 16. Van Geet (Ned.) 2. Meestergroep. Zesde ronde: Nikolic-Dunkelblum 1-0, V2-V2,, Van Scheltinga-Doda 1-0, Crab- bendam-Clocaltea 1-0: vijfde ronde: Uj- telky-Dunkelblum 1-0. Zevende ronde: Ciocaltea-Nikolic afg.; Hartoch-Crabbendam 1-0 (t.o.); Jongsma-Zuckerman V2-V2; Doda-Maro- vic afg.; Medina-Van Scheltinga 1-0; Flesch-Vyslouzil afg.; Ujtelky-Ostojic afg.; Dunkelblum-Tatai 0-1. Stand: 1. Zuckerman (VS) 5Vt; 2. Ni- kolic (Z. SI.) 4*4 en 1 afg.; 3. Medina (Sp.) 4/2; 4. Doda (Polen) 4 en 1 afg.; Flesch (Hong.), Ostojic (Z.sl.) 3l/2 en 1 Flesch (Hong.). Ostojic (Zsl.) 3V« en 1 afg.; 9. Van Scheltinga (Ned.) 3V2; 10. Maróvic (Zsl.), Ujtelky (Tsj. SI.) 3 en 1 afg.; 14. Crabbendam (Ned.) Jongsma (Ned.) 2; 16. Dunkelblum (Belg.) .1. Internationale damesgroep: Tweede ronde. Kowalska - Kozlofska- ALMA ATA. De dertigjarige Eduard Matusevitsj heeft in Alma Ata beslag gelegd op de Russische schaats- titel. Hij verzamelde over de vier af standen een puntentotaal van 177.051, wat een Russisch record betekende. Bo vendien bleef de Rus daarmee slechts 0.069 punt boven het wereldrecord, dat de Noor Stiansen zondag in Madonna di Campiglio vestigde. De vroegere Europese kampioen maakte in Alma Ata op de sprint een tijd van 40.6, op de 1500 meter 2.06.5, op de 5.000 meter 7.39.4 en op de 10.000 meter 16.06.9. De 29-jarige Antsson ein digde met 177.198 pt. op de tweede plaats. De 20-jarige Malykhin reed tijdens deze Russiische titelstrijd de 1.500 me ter in de beste tijd van dit seizoen. Zijn 2.05.8 betekende tevens een baanre cord. Ook op de tien kilometer werd een baanrecord gevestigd. Tsjagin ze gevierde daarop in 15.57.7. Günther Traub. CORTINA De 28-jarige Westduitse schaatser Günther Traub heeft gisteren tijdens wedstrijden in Cortina d'Ampez zo het Westduitse record op de 3.000 meter verbeterd. Hij reed de afstand in 4 min. en 23.9 sec. Daarmee bleef hij 1.4 seconden bene den het oude record, dat hij verleden week zelf in Innsbruck vestigde. Ook zijn landgenoot Gerhard Zimmermann bleef onder het oude record: 4.24.0. Zimmermann, die op de 500 meter in 41.0 als eerste finishte, neemt de eer ste plaats in in het algemeen klasse ment over twee afstanden. In de sprintklasse kwam de Westduit ser Keiler op de 500 meter tot een tijd van 40.6, waarmee hij 0.4 sec. vóór bleef op zijn landgenoot Höfl. De 1.000 meter bracht Höfl in 1.24.6 wel op zijn naam, gevolgd door de Brit Tipper. De uitslagen; 500 meter voor sprinters: 1. Keiler (W.-Dld.) 40.6; 2. Höfl (W.-Dld.) 41.0; 3. Tipper (G.-B.) 41.6. DEN HAAG Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft, na hiervoor advies te hebben ontvan- fen van de Koninklijke Nederlandse chaatsenrijders Bond, de volgende ploeg samengesteld voor de Olympische Winterspelen, die van 6 t/m 18 februa ri te Grenoble worden gehouden. DAMES: Stien Kaiser, Carry Geyssen, Ans Schut, Willy Burgmeyer en Elly van de Brom. HEREN: Kees Verkerk, Ard Schenk, Peter Nettet, Jorrit Jorritsma, Jan Bols en Arie Eriks. Als officials gaan naar Grenoble: Chef de mission: jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford; chef d'equipe: J. W. P. Charisius; begeleider van de damesploeg: H. van der Grift; arts: C. B. J. Lap; masseur: C. Nederveen; conditietrainer B. Holleboom; coach herenploeg: W. de Graaff; coach da mesploeg: P. Zwanenburg. Nederland zal niet op de andere on derdelen bij de Winterspelen zijn ver tegenwoordigd. BELGRADO Het ijshockeyteam van Den Bosch heeft woensdag in Bel grado met 11-0 van Rode Ster Belgrado gewonnen. De tussenstanden: 3-0, 5-0, 3- 0. Topscores waren Hagerman en Fer ris met drie doelpunten. 1000 meter voor sprinters: 1. Höfl 1.24.6 2. Tipper 1.26.6. 500 meter voor klassementsrijders: 1. Zimmermann (W.-Dld.) 41.0; 2. G. Traub (W.-Dld.) 42.7. 3.000 meter: 1. G. Traub 4.23.9; 2. Zimmermann 4.24.0; 3. De Riva (It.) 4.32.8; 4. J. Traub (W.-Dld.) 4.34.0. Algemeen klassement over twee af standen: 1. Zimmermann 86.000; 2. G. Traub 86.383; 3. J. Traub 88.367. TIFLIS Andris Andreiko heeft zijn achterstand in de tweekamp om de wereldtitel dammen nog steeds niet kunnen inlopen. Ook in de twaalfde par tij viel Andreiko fel aan, maar Iser Koeperman hield gemakkelijk stand. Op de 41ste zet koos de uitdager zelfs een zeer ongelukkige voortzetting, waar door Koeperman kansen op de zege kreeg. Op zijn beurt blunderde Koeper man op de 67ste zet, waarna direct tot remise werd besloten. De stand na de twaalfde partij is 13- 11 in het voordeel van de wereldkam pioen. DURBAN Tom Okker heeft woens dag in Durban tijdens de tenniskam pioenschappen van Natal de derde ron de van het heren-enkelspel bereikt. Hij versloeg de Zuidafrikaan Krinsky ge makkelijk met 6-1, 6-2, 6-2. Ook de Deen Torber Ulrich en de Westduitser Wil helm Bungert plaatsten zich voor de volgende ronde. DEN HAAG Het internationale tennistoernooi op „*t Melkhuisje" in Hilversum, dat voor het laatst in 1966 onder de naam internationale kam pioenschappen van Nederland werd ge organiseerd, zal In 1968 opnieuw wor den gehouden. Tussen de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond en de organisato ren van „Hilversum" is overleg ge weest en na* dit overleg besloot de KNLTB aan het toernooi, dat van 22 tot 28 juli wordt gehouden, niet het pre dikaat internationale kampioenschap pen van Nederland te verlenen, gezien de onzekere toestand in de top van de tenniswereld. De KNLTB zal echter wel zijn volledige medewerking verle nen bij de organisatie van „Hilver sum Internationaal Tennis 1968". De organisatoren rekenen erop een inter nationaal „antrekkelijk" deelnemers veld te kunnen contracteren. Tom Ok ker, de nationale kampioen, heeft voor hij naar Zuid-Afrika vertrok, in princi pe toegezegd om uit te komen in het toernooi op „'t Melkhuisje". ja 0-1, Heemskerk - Malypetrova 0-1, Ivanova - Stadler 1-0. Derde ronde. Sunnucks - Kowalska afg., Tuk - Vreken 1-0, Stadler-Nico- lau V1-V1, Timmer - Ivanova V2-V2, Ma lypetrova - Ivanka afg., Kozlofskaja - Heemskerk afg. Stand: 1. Nicolau (Roem.) 2V», 2. Kozlovskaja (Rusl.) 2 en 1 afg., 3. Vreeken (Ned.), Tuk (Ned.) 2, 5. Tim mer (Ned.), Stadler (Zsl.), Ivanova (Buig.) 1 y2, 8. Malyepetrova (Tsj. SI.), Ivanka (Hong.) 1 en 1 afg., 10. Sunnucks (Eng.), Heemskerk (Ned.) Kowalska (Po len) 0 en 1 afg. DEVENTER De Amsterdammer Ernst Beets, die na de Nederlandse schaatskampioenschappen, half decem ber op de Jaap Edenbaan gehouden, voorlopig voor een jaar werd geschorst omdat hij doping zou hebben gebruikt, mag met onmiddellijke ingang weer op wedstrijden uitkomen. Beets, die schuldig werd bevonden na een onderzoek in het laboratorium van de Belgische professor De Vlees houwer, vroeg overtuigd van zijn onschuld een contra-expertise aan. Deze' werd in Parijs verricht. Woens dag ontvang de KNSB bericht dat .het onderzoek negatief was uitgevallen. Dit was voor de KNSB aanleiding de schorsing met onmiddellijke ingang op te heffen. Overigtens is Beets door de schorsing wel gedupeerd. De talentvolle Amster dammer werd bij de nationale kam pioenschapen derde op de 500 m (43,8) en bezette op de 1500 m met 2.19.6 de negende plaats. Door een val op de 5000 m had hij echter de kans op een hoge klassering in het eindklassement al verspeeld. Aan de hand van deze prestaties was Beets wellicht voor uit zending naar enkele buitenlandse wed strijden in aanmerking gekomen. De 16-jarige Zweedse Berit Salomons- son, mdelkampioene van haar land, heeft zich ernstig voorbereid op de komende Olympische Winterspelen. Zij is bij de eenmanssleden de hope van haar land. PARIJS Ook in de vijfenvijftigste editie van de Tour de France, die dit Jaar van 27 juni tot 21 juli wordt gehouden, zal alles worden gedaan om het gebruik van doping tegen te gaan. Evenals vorig jaar zal de Franse Anti-Dopingwet wor den toegepast. De organisatoren hebben daartoe in alle etappeplaatsen gelegenhe den ingericht waar de renners op het gebruik van stimulerende middelen wor den gecontroleerd. De Tour 1968 is met zijn 4640 km iets korter dan het vorig jaar toen de ren ners 4780 km moesten afleggen. De Ronde van Frankrijk telt dit jaar 22 etappes en twee rustdagen. Evenals vorig jaar zal aan de vooravond van de start een individuele tijdrit over 6590 meter worden gereden. De langste etappe is de twintigste over 242,5 km van Sallanches naar Besancon. Alleen op 2 juli zal de kara vaan een nog grotere afstand moeten afleggen, namelijk 314,5 km. Deze rit wordt echter verdeeld over twee etap pes: Rouaan-Bagnoles de l'Orne (162,5 km (en Bagnoles de l'Orne-Dinard (152 km). Omdat het Parijse Pare des Princes gesloopt wordt zullen de organisatoren moeten omzien naar een nieuwe plaats voor de traditionele huldigingen. Het etappeschema voor de Tour 1968 ziet er als volgt uit: 27 juni: individuele tijdrit over 6590 meter. 28 juni: eerste etappe: Vittel Esch sur Alzette (188 km). 29 juni: tweede etappe: Aarlen Forest (205 km). 30 juni: derde etappe: Forest Forest (15,6 km) ploegentijdrit, Forest Roubaix (111,5 km). 1 juli: vierde etappe: Roubaix Rouaan (237,5 km), 2 juli: vijfde etappe: Rouaan Bagnoles de l'Orne (162,5 km) (halve etappe) Bagnoles de l'Orne Dinard 152,5 km). 3 juli: zesde étappe: Dinard Lorient (186,5 km), 4 juli: zevende etappe: Lorient Nantes (188,5 km), 5 juli: achtste etappe: Nantes Royan (227,5 km), 6 juli: rustdag, 7 juli: negende etappe: Royan Bor deaux (137,5 km), 8 juli: tiende etap pe: Bordeaux Bayonne (201 km), 9 juli: elfde etappe: Bayonne Pau (181,5 km), 10 juli: twaalfde etappe: Pau St. Gaudens (227 km), 11 juli: dertiende etappe: St. Gaudens Deo de Urgel (208 km), 12 juli: veertiende etappe: Seo de UrgelCanet Plage Per- pignan (231 km). 13 juli: rustdag. 14 ju li: vijftiende etappe: Font Romeu Alibi (233 km), 15 juli: zestiende etap pe: Albi Aurillac (195 km), 16 juli: zeventiende etappe: Aurillac St. Etienne (236 km) 17 juli: achttiende etappe: St. Etienne Grenoble (235,5 BERLIJN Het Duitse koppel Kem- per/Oldenburg heeft in de laatste nacht van de zesdaagse van Berlijn de leiding moeten afstaan aan de Duits-Belgische combinatie Bugdahl/Sercu. De Duit sers werden op één ronde gereden. Het Nederlandse duo Bongers-De Wit be zette met achttien ronden achterstand de zevende plaats. De stand bij de neutralisatie van van morgen luidde: 1. Bugdahl/Sercu (Did. Belg.) 324 pnt.; 2. Lykke/Eugen (Den.) 182 pnt.; Op één ronde: 3. Kemper/Ol- denburg (Did.) 539 pnt.; 4. Schulze' Renz (Did.) 485 pnt. De overige kop pels hadden vijf of meer ronden ach terstand. PARIJS De ronde van de Toekomst zal in 1968 weer openstaan voor ren ners, die ouder dan 25 jaar zijn. De or ganisatoren van de ronde, die op 7 juni in Thdnon les Bains start en na een parkoers door Oost-Frankrijk, Zwitser land, België, Luxemburg en Duitsland op 16 juni in Nancy eindigt, zullen per ploeg drie rijders, die ouder zijn dan 25 jaar accepteren. Op de persconferen tie, die gisteren in Parijs is gehouden, werd bekendgemaakt dat deze wijziging in het reglement is aangebracht om landen, die uitsluitend amateurrenners hebben, ook de kans te geven met hun sterkste ploeg aan de start te komen. km), 18 juli: negentiende etappe: Gre noble Sallanches (199,5 km), 19 juli: twintigste etappe: Sallanches Besan con (242,5 km), 20 juli: eenentwintig ste etappe: Besangon Auxerre (241,5 km), 21 juli: tweeëntwintigste etappe: Auxerre Melun (136,5 km), Melun Parijs (52 km), individuele tijdrit. GRENOBLE. De groepsindeling voor het Olympisch ijshockey toernooi is nog steeds niet bekend. Voor de vast stelling van de A-groep moeten nog drie kwalificatiewedstrijden worden ge speeld, namelijk West-Duitsland - Roe menië, Oost-Duitsland - Noorwegen en Finland-Joegoslavië. De winnaars van deze S wedstrijden, die op S en 4 februa ri worden gespeeld, plaatsen zich voor de A-groep, waarin Rusland, Tsjecho-Slo- wakije, Canada, Zweden en de Verenig de Staten in ieder geval uitkomen. De verliezers gaan naar de B-groep. Het Noorse Olympische Comité heeft echter nog steeds geen bevestiging gestuurd van de Noorse inschrijving voor het ijs- hockeytoernooi. De eerste hulp-post van het Olympi sche perscentrum heeft drie weken voor de opening van de Olympische Spelen zijn eerste klant gehad. Een Franse journalist liet zich dinsdag helpen nadat hij op de spiegelgladde sneeuw was uit- gegleden. De vijf Marokkaanse skiërs, die als eersten hun intrek hebben genomen in het Olympische dorp van Grenoble, heb ben het laatste gedeelte van hun voor bereidingen in de Franse wintersport plaats afgesloten. Voor zij namelijk naar hun definitieve onderkomen in Chamrousse vertrokken, kochten zij in Grenoble nog wedstrijdski's. In Marok ko waren deze voor hen onontbeerlijke spor*attributen niet te koop. De hellingen in Chamroussee, waar van 6-18 februari de alpinennummers van 't skiën worden gehouden, zijn dins dag voor „gewone" skiërs gesloten. Na de flinke hoeveelheid sneeuw, die in de afgelopen dagen is gevallen, wil men de pistes niet door het publiek laten verknoeien. Het fanfare-orkest van hut 9de Franse Infanterie Regiment heeft dinsdag in ij zige kou geoefend in Chamrousse. Het was een voorbereiding voor de Olym pische wedstrijden, want dan zal het or kest ook tenminste een keer onder alle omstandigheden moeten kunnen blazen, namelijk op de dag, dat generaal De Gaulle komt kijken. De Franse presi dent is van plan de slalom van de heren bij te wonen. Jean Claude Killy is een van de favorieten voor dit nummer. Hij is Fransman. De organisatoren hebben een nieuwe dimensie toegevoegd aan de officiële opening van de Olympische Spelen. Alain Calmat, de Franse kunstrijder, die bij de vorige spelen een zilveren medaille won, zal op zijn weg naar het ontsteken van de Olympische vlam een minimicrofoon onder zijn kleding dra gen. De toeschouwers zullen daardoor de hartslag van Calmat kunnen horen tijdens diens beklimming van de 25 me ter hoge toren. Want het geluid, dat het hart van de Franse arts maakt, zal in het verder doodstille stadion honderd voudig worden versterkt door de luid sprekers. Het Westduitse amateurvoetbalelftal heeft woensdag in het Olympisch Stadion met 1-0 gewonnen van het na tionale team van Japan. De 20.000 toe schouwers zagen Werner Thelen na 32 minuten het enige doelpunt van de wed strijd scoren. Inde kwart-eindstrijd van het toer nooi om de Afrikaanse voetbalbe ker werden woensdag twee wedstrijden gespeeld. Hierin won Ethiopië met 3-1 van Algerië en versloeg het elftal van de Ivoorkust dat van Oeganda met 2-1. In een internationaal voetbaltoernooi, dat in Santiago (Ohili) wordt ge houden, won Oost-Duitsland dinsdag avond met 5-2 van de Chileense kam pioensclub Universidad. Bij de rust van deze door 70.000 .toeschouwers bijge woonde wedstrijd was de stand 2-2. In een andere ontmoeting won Colo Colo (Chili) verrassend van wereldbekerhou der Racing Buenos Aires met 1-0. De Engelse atlete Pat Jones, die in 1967 geruime tijd met 27.3 sec. de snelste vrouw ter wereld op de 200 me ter horden was, is uitgeroepen tot de beste Britse atlete van het afgelopen jaar. Inmiddels hebben de Russinpen Valentina Èolshov en Roza Babich het zelfde nummer al in respectievelijk 27.2 en 27.1 sec. afgelegd. DEN HAAG De landenwedstrijd tussen de zaterdagelftallen van Neder land en Frankrijk in het toernooi om de Coupe Fernand Chanelle zal op 27 april worden gespeeld op het terrein van Excelsior '31 te Rijssen. ADDIS ABEBA De Ethiopiër Abebe Bikila, de eerste atleet die ooit twee Olympische marathons heeft ge wonnen, streeft naar een derde zege op de spelen in Mexico van dit jaar. Hij is niiet de enige in zijn land van in ternationale klasse. Nog een tiental lo pers zijn tot tijden in staat, die niet veel onder doen voor die van Bikëa. Niets wordt aan het toeval overgela ten bij de voorbereiding, waaraan de gewezen grote Amerikaande atleet Mal Whitfield, die in 1948 en 1952 Olym pisch goud heeft gewonnen, meewerkt. De Ethiopiërs hebbe)» zich onderwor pen aan een zwaar trainingsprogram in de 2500 meter hoge bergen rondom Addis Abeba, de hoofdstad van het rijk van keizer Haile Selassie. Hun enthousiasme is fantastisch, zegt Whitfield. „Ik heb hun opgedra gen elke dag ti^n kilometer af te leg gen, en dat doen ze niet alleen, ze vra gen zelfs naar meer. Het probleem voor Ethipië zal de selectie zijn, omdat het thans meer veelbelovende lange-afstand-lopers be zit dan welk ander land ook". Bikila, luitenant in de keizerlijke lijf wacht, won in 1960 de marathon van Rome in 2 uur 15 m. 16.2 sec. In "To kio won hij vier jaar later in 2.12.11.2, de beste tijd ooit op een Olympische marathon gemaakt. De Ethiopiërs kunnen als het moet de hele dag draven. Zij hebben hun leven lang op grote hoogte gewoond en hun longen zijn aangepast. Zelfs een onge trainde schaapherder kan grote afstan den moeiteloos afleggen. De geharde 34-jarige Bikila heeft sinds,hij zich in 1960 in de wedstrijd sport begaf acht van de tien grote ma rathons, waaraan hij deelnam gewon nen. Begin 1967 is hij in Spanje halver wege uitgevallen wegens spierkramp. Zijn landgenoot en collega-lijfwacht Ma- mo Walde nam daarna de leiding en won in 2.21.30 en een derde Ethiopiër, de jonge Merawi. Gebru die zijn inter nationaal debuut maakte, werd vierde. Whitfield acht het niet uitgesloten, dat deze drie sterren in Mexico de lan- ge-afstandnummers zullen beheersen. Walde concentreert zich op de 10.000 meter en Whitfield voorspeld een tita nenstrijd op dit nummer tussen deze Ethiopiër en Naftali Temu van Ke nia. Bikila heeft heel veel bijgedragen in het geweldige enthousiasme voor de sport in Ethiopië. Hij is het grote voor beeld voor de Afrikaanse atleten. Biki la heeft de klasse en de overgave die doen denken aan de prachtfiguren als Joe Louis en Sugar Ray Robinson in hun grote dagen. Whitfield meent, dat onder Sora Giar- son, die onlangs is benoemd tot leider van de Ethiopische ateletiekunie en die waarschijnlijk Afrika's meest ervaren coach is, Bikila een wetenschappelijke trainingsmethode heeft uitgewerkt, wel ke door geen enkele lange-afstandlo- per te benaderen valt. Bikila begint zijn training om half acht en loopt dan tussen de 10 en 15 km, elke dag de afstand variërend. Daarna turnt hij met de andere paleis wachten tot 10 uur om zich vervolgens op de baan te oefenen in sprints van 100 tot 300 meter. 's Middags volgen meer turnoefe ningen en tempolopen op de baan en hij besluit de dag met een lange Cross. Whitfield: „Bikila heeft een nieuwe dimensie aan de sport toegevoegd. Tot voor kort werd niet geloofd, dat negers hetzelfde uithoudingsvermogen konden opbrengen als de blanken. Wat er ont brak was de drijfveer, de vonk van be zieling en interesse. Bikila heeft voor die vonk gezorgd. Er zijn nu legio Afri kaanse lopers die de mijl binnen de vier minuten kunnen afleggen. Dit is een revolutie in de atletiek". Bikila zejf is een zwijgzame figuur, die alleen Amharisch, de taal van Ethiopië, spreekt. Hij heeft grote natio nale trots en zegt hierover: „Ik loop voor Ethiopië, voor Afrika en voor de sport. Als ik loop, wil ik aan de kop ko men en daar blijven". Hij gelooft dat zijn grootste concur rent in Mexico de Marokkaan Radi, die in Rome tweede werd, zal zijn, gevolgd door Mamo Walde. Whitfield heeft hem ervoor gewaarschuwd, dat de Peru vianen die onder de Amerikaanse coach Larry Snyder trainen, voor een ver rassing kunnen worden. VEENENDAAL/RHENEN De moeilijkheden welke enkele maan den geleden zijn ontstaan tussen de Rhenense sportvereniging Candia '66 en de sportredactie van ons dagblad zijn opgelost. Op een dezer dagen gehouden bespreking in het nieuwe Candia-clubhuis tussen het dage lijks bestuur van de vereniging en onze sportredacteur zijn beide par tijen tot overeenstemming gekomen. Na een langdurige discussie, welke werd gekarakteriseerd door grote openheid, zijn er concessies gedaan en er werd besloten de tot voor kort zeer goede contacten tussen Candia '66 en „De Vallei" te herstellen. Er zijn op deze bespreking weder zijds vlijmscherpe vragen gesteld, onverbloemde meningen gegeven en (uiteraard) excuses gemaakt alvorens de vredespijp voor de dag werd ge haald. Alle moeilijkheden, zoals be kend ontstaan door (te) kritische uitlatingen, zijn op verrassend spor tieve wijze uit de weg geruimd. Na de zeer realistische, ruim twee uur durende discussie werd zo wil het een Indiaanse (lees: Candiaanse) traditie de brand in de vredespijp gestoken. Ondanks het feit dat alle aanwezigen vrij „straffe" rokers zijn bleek, terwijl de pijp circuleerde, dat de inhoud nog vrij zwaar was. Pas op het eind van de avond geno ten de Candianen en (vooral) onze sportredacteur met volle teugen van het verzoenende rookattribuut. ADVERTENTIE VEENENDAAL De Veenendaalse korfbalvereniging SKF heeft voor haar actieve leden een nieuw sporttenue aangeschaft. Uiteraard is dit feit op zich geen bijzonderheid, daar vele clubs een maal in de zoveel jaar de kledij van hun teams moderniseren om daarmee de „visuele vormgeving" van hun ploegen aan te passen aan de tijd. Maar de uitrusting van de SKF-ers draagt toch een extra cachet. De Vee nendaalse vereniging komt namelijk wellicht als eerste Nederlandse korf balvereniging uit in een sporttenue, waarvoor het kostuum van het nationale twaalftal model heeft gestaan. Bij SKF liep de laatste tijd een re spectabel aantal leden met plannen rond voor nieuwe shirts en enkele amateur- ontwerpers maakten een schets voor de nieuwe kledij. Toen een Veenendaalse delegatie ging kijken bij de laatste korfbal-interland, viel het onmiddellijk op, dat de Neder landse ploeg zich met vrijwel dezelfde sportkleding had getooid als welke de mode-ontwerpers van SKF op papier hadden gezet. Men slaagde erin een oranje-shirt In Veenendaal te krijgen, waar het kle dingstuk als model fungeerde voor het nieuwe tenue van SKF. De shirts zijn geel en afgezet met een blauwe rand, terwijl de broeken en rok jes van blauwe stof zijn vervaardigd. Het zwakke geslacht ls uitgerust met gele kousen met blauwe rand en de blauwe herenkousen hebben een geel randje. De Veenendaalse „modekoningen" zijn nog bezig met het ontwerp voor een embleem. Het eerste twaalftal poseerde gisteren met gerechtvaardigde trots voor onze fotograaf. AMSTERDAM Een nacht en een ochtend lang heeft de politie gezocht naar het „lijk" van een man die toch ergens in Amsterdam moet rondstap pen. De achttienjarige slager A. K. was de politie komen vertellen dat hij een man met een tafelpoot had neergesla gen en had beroofd van 24 gulden. „Daarna heb ik hem in de gracht ge gooid" had de slager verteld. Een nacht en een ochtend zocht de politie tever geefs de gracht af. Tevergeefs. De slager kwam tenslotte zelf met de oplossing kandragen. Hij had de man wel met de tafelpoot geslagen en hem ook beroofd maar had hem aan de grachtkant laten liggen omdat toeschou wers waren gaan schreeuwen.

De Vallei | 1968 | | pagina 11