Veenendaals dagblad Johnson in „State of the tot Congres: Nederlands schip zinkend op zee Buiten Gesprek in Genève hervat BEDRIJFSVERENIGING KEERDE f 129 MEN. UIT AAN WERKLOZE ROIJWV AKKERS Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Hogere belastingen; werkloosheid bestrijden ALARM IN GRIEKENLAND Bemanning kan „Ocean Sprinter" niet verlaten door hoge zee Voor bestrijden werkloosheid nog eens f 160 miljoen Verdwenen meisje ging aan de zwier ONTSLAG VOOR 47 MAN BIJ ALUMINIUM VAASSEN ONRUST OP BOULEVARDS VAN MADRID Veel bewolking j Thieu wil sneller landhervorming Mees en bij Vrachtschip met rokende lading in IJmuiden HELE JAAR HOOG UIT EVENWICHT Stroomverbruik verdubbeld Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, leder woord meer 15 cent. DONDERDAG 18 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 15 GEEN VREDE ZONDER GARANTIE ATHENE Uit journalistenkringen te Athene wordt vernomen, dat leger en politie in Griekenland in staat van alarm zouden zijn gebracht. In de noordgrie'.ue stad Saloniki is de bewa king van het radiostation en de post kantoren met commandotroepen ver sterkt. Er is geen enkele aanwijzing be treffende de redenen voor deze maatre gelen. In Athene en Saloniki is het vol komen rustig en alle verbindingen wer ken normaal. Een hoge Griekse regeringsfunctiona ris heeft verklaard: „Wij zijn machti ger dan ooit. Het zijn buitenlanders die deze geruchten verspreiden om Grie kenland schade toe te brengen. Zij zul len er een nieuw Viëtnam van maken. Al deze verhalen zijn niets waard, er is niets aan de hand". SAIGON De Zuidviëtnamese presi dent Ngoejen Van Thieu heeft vandaag gezegd, dat de communisten op dit mo ment geen oorlog zouden voeren, als de Zuidviëtnamese politici er in geslaagd waren na de Geneefse overeenkoxten van 1954 de maatschappij in het land te hervormen. Thieu drong er op aan meer vaart te zetten achter het landher vormingsprogramma, waarbij land van de grootgrondbezitters wordt opgekocht en onder de boeren verdeeld. De president sprak tijdens de ope ning van een driedaagse studiebijeen komst over landhervorming. „Een on rechtvaardige economie brengt altijd politieke onbillijkheid met zich mee politieke onbillijkheid met zich mee. eind maken zal er geen plaats meer zijn voor de communisten", zei Thieu. WASHINGTON President Johnson heelt in zijn „State of the Union"- boodschap tot het Amerikaanse Congres verklaard, dat zijn regering nog steeds de juiste betekenis onderzoekt van de Noordviëtnaniese verklaring dat „be sprekingen zullen beginnen na onvoorwaardelijke staking van de bombarde menten" op het noorden. De bombardementen zullen echter pas worden gestaakt als Hanoi zich be reid toont gevolg te geven aan de twee belangrijkste garanties bij zijn „verkla ring van San Antonio", in september afgelegd, namelijk: Dat staking van de bombardementen spoedig tot kingen zal leiden; .vruchtbare" bespre- 0 Dat Noord-Viëtnam niet zal trachten voordeel te trekken uit de sta king van de bombardementen, door zijn militair potentieel in het zui den te versterken. President Johnson heeft het Amerikaanse volk verder doen weten, dat het om hoog spiralende prjjzen en een blijvende uitholling van de Amerikaanse dollar kan verwachten, tenzij het Congres de belastingen verhoogt ten behoeve van voorgenomen federale uitgaven tot een totaal van niet minder dan 186 miljard dollar. Hij zegde toe onafgebroken naar vrede in Viëtnam te zullen streven, maar noemde hiertoe geen nieuwe formule. Verder stelde Johnson een wet voor om de gouddekking voor het Amerikaan se papiergeld op te heffen. Op het ogen blik wordt elke in omloop zijnde dollar gedekt door goud ter waarde van 25 dol larcent. Tevens beloofde de president, dat de Verenigde Staten de goudprijs zullen handhaven op 35 dollar per ounce. Het belangrijkste doel van de Vere nigde Staten in Viëtnam is het berei ken van vrede „en vrede op het eerst mogelijke ogenblik", aldus Johnson. „De bombardementen zullen stoppen als dadelijk besprekingen zouden begin- NEW YORK/DEN HAAG Het 1.239 ton metende Nederlandse vracht schip „Ocean Sprinter", dat woensdag midden op de Atlantische Oceaan in nood is geraakt, is langzaam zinkende, zonder dat de te hulp gesnelde schepen en vliegtuigen de 16 bemanningsleden kunnen overnemen, in verband met de hoge zee. De kapitein heeft geseind, dat er acht meter hoge golven staan, dat het schip twintig graden slagzij maakt en dat het water in de ruimen nog steeds stijgt. ~\lïïeermalen heb ik een oude Veluwse imker de mening horen verkon digen, dat de koolmezen, die 's winters in zijn grote bosrijke dorpstuin rond zwierven, de bijenvolken verontrust ten, door tegen de korf te pikken. De erdoor opgeschrikte immen vertoon den zich dan voor het vlieggat en werden een welkome buif, voor de slimme vogels. Ik heb deze volkse op vatting nooit goed tot de mijne kunnen maken en al zou een enkele bij worden gevangen, dan zal de vogel haar nooit doelbewust, door aankloppen proberen te bemachtigen. Er bestaan behalve de mezensoorten, nog andere vogels, die in een ander seizoen van tijd tot tijd onder de hen toevallende in- sekten een honingbij snappen, b.v. zwaluw, roodstaartje en vliegevanger, maar dit staat in geen enkele verhou ding tot het zeer grote nut door het verdelgen van alle mogelijk schadelijk gedierte. Zo'n oude imker, die ook fruithout in de hof bezat, berokkende zichzelf derhalve nadeel, door voor het mezenvolk klemmetjes bij korf en kast te spannen. Wanneer hij de vo gels bezig ziet bij de vlieggaten, zijn ze geïnteresseerd bij de uitgeworpen dode bewoonsters en fungeren dus als reinigingsdienst. Wat zouden overi gens de weinige bijen uitmaken op de duizenden, die in de tweede helft des jaars dag-in dag-uit geboren worden! 18-1-68 A. B. WIGMAN Woensdag mislukten poging van de bemanning om het schip te verlaten doordat twe reddingsboten en een red dingsvlot verspeeld werden, waarbij een bemanningslid ernstig werd ge wond. Het is de twee schepen die bij het in nood verkerende schip blijven de Amerikaan „American Racer" en het Noorse schip „Black Falcon" nog niet gelukt boten naar de „Ocean Sprinter" te zenden. Volgens de rederij van de Ocean Sprinter", het scheepvaartkan toor „Groningen", wil men het dag licht afwachten (circa 11 uur W.-Euro- pese tijd) voor nieuwe pogingen het .schip te verlaten. Van de 16 opvarenden zijn negen, on der wie de kapitein, Nederlanders. De overige bemanningsleden zijn Span jaarden. Schepen en vliegtuigen blijven in de nabijheid var het schip. IJMUIDEN Vanmorgen tegen half zes is in IJmuiden binnengelopen het Duitse vrachtschip „Wilhelm S.", een schip van 2000 br.t. geladen met stuk goed, waaronder lucifers. In de lading is een verhoging van temperatuur en rookontwikkeling geconstateerd. Het sciiip heeft ligplaats gekregen in de bij leggershaven. De sleepboten Nestor en Titan van Wijsmuller zijn bij het schip om een nader onderzoek in de stellen en eventueel een begin van brand in de lading te blussen. Het schip was van Gent onderweg naar Amsterdam. BRUSSEL Een drietal Belgen is te Gent in arrest gesteld, hangende een onderzoek naar een vermoedelijke wa pensmokkel waarbij ook buitenlanders betrokken zouden zijn. nen, met redelijke hoop dat deze pro- duktief zouden zijn. De andere partij mag geen voordeel trekken uit onze in houding, zoals zij in het verleden ge daan heeft". „Dit land kan eenvoudig weg rriet met minder genoegen nemen zonder de levens van onze mannen en die van onze bondgenoten op het spel te zetten", aldus de president. RUSTELOOSHEID Komend op de binnenlandse toestand, merkte Johnson op dat in Amerika „een zekere rusteloosheid" is ontstaan. Om deze te bestrijden, is het volgens hem allereerst nodig om in de grote ste den meer arbeidsplaatsen te scheppen, waardoor voor velen een eind kan wor den gemaakt aan het verschil tussen belofte en werkelijkheid in de Ameri kaanse maatschappij. De regering stelt zich ten doel. in de komende drie jaar 500.000 werklozen aan werk te helpen In het bedrijfsleven. Als tweede op de binnenlandse urgen- tielijst komt volgens Johnson de wo ningbouw, die sterk opgevoerd moet worden. Ter bestrijding van de hand over hand toenemende misdaad, ried hij het Congres aan, de wet tot verzekering van veiligheid op straat aan té nemen, die onder andere voorziet in uitbreiding van de politiemacht en herziening van de voorschriften voor wapenbezit. Ook moeten strengere straffen worden gege ven aan handelaren „in LSD en andere gevaarlijke verdovende middelen" en moeten de bestaande wetten op verdo vende middelen strikter worden nage leefd om het gevaar van verdovende middelen voor de jeugd te beteugelen. Voor betere handhaving van de wet heeft de federale recherche (FBI) 100 extra agenten nodig. De Verenigde Staten mogen volgens Johnson, niet berusten in het feit dat zij op de landenlijst slechts de 15-de plaats innemen wat betreft de levens kansen van baby's. In dit verband kon digde hij eèn vijfjarenplan aan voor verbetering van de gezondheidstoestand van kinderen in hulpbehoevende gezin nen. VERDER Verdere ^punten uit de boodschap aan het Congres: VIETNAM Ondanks het feit dat de vijand vorig jaar zware verlie zen heeft geleden, blijft hij mensen en materiaal in de strijd zenden, in de hoop dat het Amerikaanse volhardings vermogen kan worden gebroken. Hij heeft ongelijk. Amerika blijft volharden. Ons geduld en onze volharding tellen evenzeer als onze kracht. De agressie zal nooit de overwinning behalen, maar vrede blijft ons doel vrede op het eerst mogelijke ogenblik." VERHOUDING MET RUSLAND Beide landen hebben in het afgelo pen jaar belangrijke stappen gedaan om tot betere internationale samenwer king te komen. Johnson gelooft dat in „de naaste toekopist" een ontwerp-ver- drag tegen de verspreiding van kernwa pens aan de Geneefse ontwapenings conferentie kan worden voorgelegd. Hij hoopt het verdrag nog dit jaar ter goed keuring aan de senaat te kunnen: voor leggen. DE BETALINGSBALANS John son herhaalde dat de Amerikanen minder in het buitenland moeten uitge ven, maar opperde in dit verband geen concrete voorstellen. HET MIDDENOOSTEN Tijdens de Israëlisch-Arabische oorlog in juni was voor het eerst de Hot Line tussen Moskou en Washington gebruikt, aldus de president. Hij merkte op dat in het gebied een wapenstilstand was bereikt zonder dat het tot een confron tatie tussen de grote mogendheden was gekomen. CHINA In communistisch Ohina blijft het na een jaar van opschud dingen onrustig, Johnson weet de geïso leerdheid van China aan „het radikale extremisme" van de regering in Pe king. Amerika blijft echter bereid Chi nese journalisten tot de Verenigde Sta ten toe te laten op basis van wederke righeid en tot uitwisselingen op het ge bied van cultuur, onderwijs en voedsel voorziening te komen. V REDEBEWAARDER Amerika houdt zijn huidige militaire macht op de been om zich tegen elke vorm van bedreiging en agressie te weer te kunnen stellen. Het zal zijn taak als vrecjebewaarder, die het in President Lyndon Johnson tijdens zijn „State of the Union"-boodschap voor het Amerikaanse Congres. Links achter hem vice-president Hubert Humphrey, rechts speaker John McCormack. Viëtnam en andere gebieden uitoefent, volhouden totdat de omstandigheden in de wereld anders toestaan en men ze ker is van de vrede. In de strijd tegen de armoede en on wetendheid is Amerika bereid met an dere landen de rijkdommen der ocea nen te gaan verkennen en exploiteren, en de internationale ontwikkelingsasso ciatie een afdeling van de wereld bank en de Aziatische ontwikkelings bank uit te breiden. Ook wil Johnson naast vernieuwing en uitbreiding van het program „voed sel voor de vrede" hulp aan andere lan den verschaffen, zodat deze zich op den duur zelf kunnen bedruipen. Johnson's State of the Union bood schap, die werd voorgelezen voor een volgepakt Huis van Afgevaardigden, bracht gemengde reacties bij zijn criti ci in het Congres. De democratische lei ders noemden het algemeen een „mees terlijke verklaring", U.rn*'ijl de republi keinen een aantal „aanvechtbare pun ten" hadden geconstateerd. De republikeinse leiders zullen spoe* dig reageren op enkele voorstellen van dejiresident. DEN HAAG Om de werkgelegen heid in de ontwikkelingsgebieden te steunen is de regering bereid nog eens 160 miljoen gulden te besteden in twee jaar tijds. Dit keer gaat het om vervroegde af schrijving op gebouwen. Minister Witte- veen (financiën) en zijn staatssecreta ris Grapperhaus hebben daarvoor gis teren een wetsontwerp ingediend bij de Tweede Kamer. In een aantal ontwikkelingsgebieden kan het volle voordeel van de vervroeg de afschrijving worden genoten tot een derde in het jaar van ingebruikstelling en het daarop' volgende jaar. De regeling zal moeten gelden voor de provincies Groningen, Friesland, Drente, Overijsel, Gelderland, Noord- Brabant, Limburg en Zeeland en voor het stuk Noord-Holland boven de lijn Schoorl-Oosthuizen en voor de duidelij ke IJsselmeerpolders. GENÈVE In Genève is vanmiddag de ontwapeningsconferentie hervat. De gedelegeerden hebben tot 15 maart de door de algemene vergadering der Verenigde Naties vastgestelde slui tingsdatum de tijd om aan de defini tieve tekst van een verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te wer ken. Het van Amerikaanse zijde geuite optimisme ten spijt, bestaat in Genève sterke twijfel, of men het voor genoem de datum over a^e punteö^ eens zal zijn. De voornaamste kwesfës waar over men het een? zal moetin worden is de in het ontwerp opengelaten inspec tieparagraaf. In Westerse kringen vraagt men zich af of de Sovjet-Unie een garantieclau sule zal aanvaarden die voor West- Duitsland acceptabel is. Rusland staat een verenigd controlesysteem onder leiding van het internationale atoom bureau in Wenen voor, hetgeen volgens West-Duitsl^nd de bestaande inspecties door Euratom in gevaar zou brengen. UTRECHT De bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid heeft verleden jaar, ondanks de geringe vorst werkloosheid, een bedrag van bijna 129 miljoen gulden uitgekeerd aan werkloze bouwvakarbeiders over ruim 4,5 miljoen uit- keringsdagen. Dit heeft de voorzitter van de bedrijfsvereniging, de heer S. R. Rijnierse, vanmorgen meegedeeld op de eerste bestuursvergadering van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in het nieuwe jaar. AAAAAAA/WSAAA/WWW* RAALTE. Het zoeken naar het ze ventienjarige meisje Mannie van T. uit Raalte, dat zondagavond spoor loos verdween, is gestaakt nadat Mannie haar werkgever telefonisch had meegedeeld dat zij niet was ont voerd of verongelukt, maar met een vriend op avontuur was gegaan. Toen zij zondagavond haar verloofde uit Heino, naar de bushalte in Raalte had gebracht, had Mannie haar fiets in een gangetje achter een manufac turenzaak gezet. Op nog geen honderd meter van de au tobushalte was zij in de taxi gestapt waarin haar. vriend, een gehuwde taxichauffeur uit Deventer, op haar zat te wachten. „Wij zijn toen naar Zwolle gegaan", vertelde Mannie haar werkgever. In Zwolle zouden ze in een hotel bij het station hebben gelogeerd om maan dagochtend per trein naar Duitsland te gaan. Mannie zei dat ze van Mün- chen uit opbelde. De Rijkspolitie van Raalte gelooft daar niet veel van. Duidelijk is in ieder geval dat het meisje nog leeft. De taxichauffeur zou niet veel geld op zak hebben gehad. Het meisje had 25 gulden in haar portemonnaie. Het is niet uitgesloten dat zij haar spaar bankboekje mee op reis heeft geno men. O GEORGETOWN. In Georgetown is vandaag officieel meegedeeld dat sir Lionel''Luckhoo. hecommissaris van Guyana in Engëlarici, vandaag naör Den Haag gaat om zijn geloofsbrieven aan te bieden als ambassadeur van Guyana en Barbados in Nederland. Volgens regeringsfunctionarissen in Georgetown zal sir Lionel de gelegen heid te baat nemen om met het Neder landse ministerie van Buitenlandse Za ken het grensconflict tussen Guyana en Suriname te bespreken. Reorganisatie treft 130 personeelsleden VA ASSEN /NUNSPEET Aan 47 personeelsleden van de Aluminium In dustrie Vaassen N.V., van wie er vijf werkzaam zijn in het bedrijf te Nuirepeet, is met ingang van een nog nader te bepalen datum ontslag aangezegd. Het ontslag houdt verband met een pakket van maatregelen dat getroffen is ter verbetering van de bedrijfsresultaten. De herstructurering van het bedrijf treft in totaal 130 personeelsleden. Voor 47 van hen is een ontslagaanvraag inge diend, 53 zullen worden overgeplaatst binnen het bedrijf en met 30 personeels leden zal in persoonlijk overleg een oplossing gezocht worden wat de toekomst betreft. Het betreft hier in alle gevallen personeelsleden van zowel onder als boven de 60 jaar. Ook is het niet zo dat een bepaalde afdeling is getroffen. De reorganisatie heeft tot gevolg dat van vrijwel alle afdelingen de bezetting: enigszins zal zijn ingekrompen. De totale personeelsbezetting van het bedrijf zal dan ca. 640 man bedragen. In 1957 was dit nog 1200 man. Twee maanden geleden werd de afdeling ijzergieterij van de A.I.V. overgenomen door de Ijzergieterij Vulcanus N.V. te Vaassen, waardoor 22 personen het bedrijf 'verlieten. MADRID Het blijft onrustig onder de Spaanse studenten. De politie maakt hier een eind aan een samenscholing op een terrasje langs een van de hoofdstraten. Hij zei, dat van het totaal uitgekeer de bedrag 44 procent voor rekening kwam van het wachlgeldfonds en 56 procent ten laste van het werk loosheidsfonds. In voorgaande jaren was de verhouding ongeveer 50-50. Het aandeel van de werkloosheidsuitkerin gen is gestegen doordat meer werkne mers hun minimum wachtgeldperiode van 48 dagen bereikten. Uit het jaarverslag van de bedrijfs vereniging blijkt, dat de wachtgeld- en werkloosheidsuitkeringen in 1966 ruim 75 miljoen gulden beliepen en het jaar daarvoor 43 miljoen. Exclusief de uit keringen voor vorstwerkloosheid waren de cijfers voor 1965 tot en met 1<967 respectievelijk 31,25, 61,5 en 126,5 mil joen galden. Ten aanzien van de werkloosheid zei de heer Rijnierse nog, dat eind 1966 ruim 32.000 werknemers „in uitkering liepen" en begin 1967 bijna 43.000. De werkloosheid bleef het gehele jaar 1967 ook in vergelijking met andere be drijfstakken, bijzonder hoog. In de loop van het tweede halfjaar haalden gemiddeld 200 werknemers per week de maximum uitkeringster mijn van wachtgeld- en werkloosheids uitkering van in totaal 156 dagen (7500 in het gehele jaar). Degenen die niet meer voor W.W.-uitkering in aanmer king komen, ontvangen via de gemeen telijke sociale diensten een uitkering in gevolge 'de Wet Werkloosheidsvoorzie ning. De heer Rijnierse zei, dat het wel vast staat, dat in ieder geval een deel van de betrokken 7500 werknemers nog steeds werkloos is. Sedert de oprichting van de bedrijfs vereniging was 1967 het eerste jaar waarin sprake was van een niet onbe langrijke onttrekking van de even- wichtspremie. Dit komt doordat de werkelijke lasten over 1967 aanmerkelijk hoger waren dan de zogenaamde evenwichtspremie die wordt gebaseerd op het voort schrijdend gemiddelde der lasten over de laatste tien jaren. Aan de gevolgde methode van de reserve vorming is het te danken, dat de wachtgeldpremie over 1968 niet dras tisch hoeft te worden verhoogd, maar ondanks de stijging van de lasten op 1,8 pet kan worden gehandhaafd. „U mag dan uit mijn mond wel eens kritische geluiden vernomen hebben over de formidabele omvang van de wachtgeldreserve", aldus de heer Rij nierse, „het past mij thans te erkennen dat de destijds voor de hoogleraren Tinbergen en Witteveen ontworpen en door de Sociale Verzekeringsraad voor geschreven drastische reserveringspoli- tiek ons ervoor behoed heeft, de be drijfstak in 1968 nog verder te moeten belasten door een verhoging van de wachtgeldpremie." De liquide 'middelen van het fonds, die eind 1966 ongeveer 83 miljoen gul den beliepen, waren eind 1967 gedaald tot 62 miljoen. Dit bedrag is hoger dan de f 40 miljoen die de beleggingsvoor schriften eisen en het wordt ruim vol doende geacht om de hogere uitkerin gen alsmede eventuele vorstverletbeta- lingen in deze winterperiode te kunnen opvangen. De daling van het aantal ziekmeldin gen zette zich voort iri de eerste helft van 1967. ARNHEM Het elektriciteitsver bruik is de laatste tien jaar in Neder land met 108,5 pet. toegenomen. Dat be tekent een verdubbeling in negen jaar, aldus de NV Samenwerkende Elektrici- teits-Produktiebedrijven (SEP) in Arn hem. De maximumbelasting vap de elektri citeitsvoorziening bedroeg vorig jaar bijna vijf miljoen kilowatt. Dat is 8,2 pet. meer dan in 1966. Een voortdurende bron van zorg voor de elektriciteitsbedrijven is, volgens de SEP, het diepe „dal" in de belasting tijdens de nachturen en in het bijzonder tijdens de weekeinden. Op maandagoch tenden bedraagt de toeneming van de belasting gemiddeld 15.000 kw per mi nuut. l^en depressie, die woensdag over Schotland en de Noordzee naar Denemarken trok, veroorzaakte, voor al in de avond, op de meeste plaatsen regen. Plaatselijk werd 4 tot 6 mm neerslag afgetapt. De middagtempera- turen waren omstreeks 9 graden. Intussen koerst een nieuwe depres sie van het zeegebied ten zuiden van Groenland naar het noordoosten. Tus sen dit druksysteem en een hogedruk- gebied boven Spanje staat een zuid westelijke stroming. Een front, dat de voorste begrenzing vormt van vochti ger lucht, lag donderdagmorgen boven de Britse eilanden en trekt nu met de ze stroming naar onze omgeving, voorafgegaan door een in betekenis afnemende rug van hoge druk. Vrijdag zal ons gehele land zich in deze vochtige luchtmassa bevinden. Er wordt dan ook veel bewolking met af en toe regen of motregen verwacht. De middagtemperaturen zullen onge veer dezelfde zijn als donderdag.

De Vallei | 1968 | | pagina 1