Voorlopig op televisie nog geen reclame in kleur Wieland Wagner Beurs van Amsterdam Internationals vriendelijker VANAVOND MORGEN Recordomzet Heineken AKU verkoopt Japan licentie Wisselmarkt PILOOT STORM 1 RECHTER TIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG Pagina X JANUARI 1968 88 In deze ongemakkelij ke situatie moesten ze vechten en worstelen. Reusachtige legers, ontel bare bajonetten stonden tegenover el kaar. Wanhopige individuen, die ieder een menigte van vijf miljoen vertegenwoordigde, gooiden ruiten in, sommigen hunner staarden waanzin nig door telescopen, alsof ze op een verre afstand een gelukaanbrengende ster in het universum wilden ontdek ken. Miljoenen stikkende mannen, vrouwen en kinderen wierpen zichzelf over de muren van het glazen huis in een bevrijdend Nirwana. Temid den van deze elkaar verpletterde we zens werden weer nieuwe miljoenen geboren. De hitte van het vuur „techniek" had de honderden miljoenen mense lijke wezens, die in dat nieuwe glazen huis gevangen zaten, in een smoren de hopeloze massa veranderd. Nog enige graden hitte, dat betekende dus de voortzetting van het misbruik der techniek en de onvermijdelijke explo sie zou plaats vinden, de verwoesting van Europa, een hevige, alles ver woestende katastrofe, waardoor de mens, die erfgenaam van al het gees telijke in het heelal, waardoor die denkende voelende mens in eei\ stuk- gereten nutteloze vleesmassa zou wor den veranderd. Het was een troost om zich tot de laatste der tekeningen te wenden. Het glazen huis omvatte nu Afrika en Europa. Daarin bewogen zich orde lijk bevolkingsgroepen. Er was ruim te tussen hen en rondom hen, de ver terende vlammen der techniek waren onder controle gesteld. Een milde, constante gloed was voldoende om behaaglijkheid en voorspoed te verle nen aan iedereen in dat glazen huis. Onder de tekening stond geschreven. „Atlantropa is de economische een heid van Europa en Afrika door tech nische ontwikkeling. Het betekent le ven in plaats van zelfmoord, ruimte in plaats van gevangenschap, werk in plaats van werkloosheid". Hoofdstuk XXIV Pauline keek door het raam. Ze zag een man met een versleten oude broek, kapotte schoenen en een aan flarden gescheurde jas. Zijn wilde krullen begonnen al grijs te worden, zijn gezicht was bleek en in zijn ogen was een uitdrukking, die op lichame lijke pijn wees. Hij droeg zijn ene arm in een slinger, zijn handen waren met smerige doeken verbonden zodat hij nog maar alleen zijn vingers vrij had. Hij liet het hoofd hangen, terwijl hij met Amadeus aan het spreken was. Ze zag, hoe Amadeus de verbon den handen van de man met een vriendelijk gebaar in de zijne nam, hoe hij hem met de eigenaardige sym pathiserende belangstelling in de ogen keek, die men soms op het gezicht van een dokter bespeurt. Daarop maakte hij de bandage langzaam los, iets. wat de patiënt erge pijn scheen te doen. Hij legde de gekneusde han den op zijn handpalmen en keek er aandachtig naar. De man vertrok zijn gezicht. Daarop verbond Ama deus de handen weer en haalde zijn portefeuille te voorschijn, nam er een bankbiljet uit en stopte hem dit in de zak. Hij legde nu zijn arm om de schouders van de man en leidde hem weg. Langzaam, zij aan zij lopend, verdwenen ze om de hoek van het gebouw. Mitzi, die zich bij Pauline had ge voegd, had die kleine scène aan schouwd. Pauline bemerkte haar ech ter pas, toen ze haar toevoegde: „Die man is gewond". „Wat is er met hem gebeurd?" „Hij is een van die boorders, die met die verschrikkelijke geperste luchtpersoratoren werken. Het schijnt, dat hij daarbij altijd zijn handen en polsen kneust. De beenderen van zijn hand zijn helemaal week geworden. Hij heeft altijd pijn. Verleden week zag ik hem in een van de kantines zit- Jen. Hij dacht zeker, dat hij helemaal alleen was, want hij huilde zo wan hopig, dat ie zou wensen, dat je Christus was". „Is 't een vriend van mijnheer Mül- ler?" „Niet dat ik weet. Hij is maar een gewoon werkman en en pauper. In die zin is 't een vriend van hem. Ze komen allemaal bij hem, als er iets met hen gebeurt. Wanneer er een on geluk is geschied, beschouwt hij zich zelf als de verantwoordelijke per soon". „Heeft hij die man daarom geld ge geven?" „Neen, niet speciaal daarom. Bijna iedereen, die met een mooi verhaal van leed en verdriet bij hem komt, kan wat van hem loskrijgen. We ver bazen ons er vaak over, dat een man met zijn intellect zo lichtgelovig kan zijn. Maar dat is nu eenmaal zo, dat ligt in zijn karakter". Ze zweeg een ogenblik, waarna ze peinzend vervolgde: „Die traumati sche gezwellen zijn tegenwoordig aan de orde van de dag bij de boorders. Mijnheer Müller houdt zich nu met een uitvinding bezig, een nieuwe auto matische machine, om gewapend be ton te breken, zodat men niet langer die helse boren in zijn hand hoeft te houden". „Machines zijn uit den boze!" riep Pauline. „Ze zijn een noodzakelijk kwaad". „We hebben hier bij ons in de hoog te een oude professor. Die houdt bij gelegenheid lezingen. Een van zijn lievelingsonderwerpen is: „De men selijke geest en de machine". „Zo, dus hebben jullie daar in de hoogte ook lezingen". „O ja". „Waar?" „Hier in de hal." „Temidden van al die voorwerpen?" „Och we schuiven de schermen naar één kant, we sjouwen banken aan en in korte tijd is alles klaar. We hebben hier ook een bioscoop en af en toe eveneens een concert. Soms voeren we zelfs stukken op. Ja, ja. Dit is het universum van de Rossmer-vallei". Toen ze Gusti op een afstand zag aankomen, riep ze uit: „Ik geloof, dat uw man u zoekt. Ik zal hem een an dere afdeling laten zien. Ik wou, dat hij zich bij de Atlantropa-vereniging aansloot". Mitzi liep snel weg. Haar onver moeibare voeten trippelden f over de houten vloer. Pauline ging op de diep doorlopende vensterbanken zitten. Toen ze in de richting van de deur keek, zag ze Amadeus binnenkomen. „Hier ben ik weer".' sprak hij. „Neem me vooral niet kwalijk, ik had een kleinigheid in orde te maken". „Ik hoop, dat je 't tot ieders tevre denheid in orde hebt gemaakt". „Ik hoop 't". Zijn profiel kwam scherp uit tegen het venster, dat als een lijst diende voor de verre achtergrond van de loodrecht lopende sneeuwaderen van de tegenovergelegen berg. Ze keek naar de andere kant van de kamer, waar de overigen stonden. Gusti hield zijn ogen op haar gevestigd. Maar Mitzi leidde zijn aandacht af door hem en Freddy mee te nemen naar een andere sectie. „Ik vraag me af, of ze werkelijk be grijpen, wat je hier doet", sprak Pau line en ze maakte een cirkelvormi ge beweging met haar armen. „Ik vraag me af, of zij zich wel realise ren, dat je daarboven een nieuwe uni versum aan het bouwen bent". (Wordt vervolgd) E iiiiiiiiiiiiininiii 3713. Professor Dubois had gedurende die lange wachttijd bij de schermkubus volop gelegenheid om zijn gedachten over het probleem van de verdwijnin gen te laten gaan en hij had een zekere theorie ont wikkeld, die nieuwe mogelijkheden bood. David Lod ge was hevig teleurgesteld over het magere resultaat van Buck's „reis". Diens verslag gaf geen enkel aan knopingspunt, behalve misschien de onverwachte op eenhoping van elektriciteit in de kubus. „Waarachtig, mijn oude camera heeft ons meer verteld!" mopper de hij. „Die verschafte ons tenmiste een serie unieke foto's, ook al kunnen we er geen touw aan vast kno pen. Buck rapporteerde slechts een fel licht en een diepe duisternis, voor de rest was hij bewusteloos. Misschien raakte hij wel in een andere demensie ver zeild. Maar wat is onze volgende stap in het onder zoek? Of kunnen we het maar beter hierbij laten?" Professor Dubois maakte een bezwerend gebaar naar zijn jongere collega. „Wees toch niet zo ongeduldig, Dave. En over opgeven wil ik niets horen, begrepen?" sprak hij streng. „Je bent op de goede weg, maar jouw mechanisme dient vervolmaakt te worden. We zullen een krachtbron moeten aanboren die zelfs meer fundamenteel is dan elektriciteit, een energie, die binnen een bepaalde radius explosieve kracht uitoe fent op iedere proton en elektron!" David kneep de ogen even half dicht en greep toen Dubois bij de arm. „Kom mee naar m'n laboratorium!" zei hij. 5 40. Na haar woeste uitval is Seah's dochter plotseling stil geworden. Ze beseft nu dat ze zich verraden heeft, dat ze van moord zal worden beschuldigd en streng zal worden gestraft. Zacht huilend en gedwee als een kind laat ze zich door een gerechtsdienaar de zaal uitleiden. Haar moeder is in snikken uitgebarsten. „Wat u be treft, Lau", zegt Rechter Tie. „Ik zal in samenwerking met uw gilde een grondig onderzoek instellen naar uw schandelijke oplichterspraktijken, en ik zal er voor zor gen dat u een lange gevangenisstraf krijgt, zodat u zich ook gestraft kunt voelen voor de lage wijze, waarop u jonge vrouwen met mooie praatjes verleidde om met u te trouwen. U bent mede verantwoordelijk voor de daad van juffrouw Seah. U had haar hoofd op hol gebracht, zodat ze niet meer wist wat ze deed toen haar huwelijk met u in gevaar leek". De Rechter zwijgt even en herneemt dan. „U, Hoe Ta-ma, veroordeel ik tot een jaar dwangarbeid bij ons Noordelijk leger. Uw misdaad is niet zo ernstig dat ik u niet nog een kans wil geven. Bij het leger kunt u tonen wat u waard bent. Misschien wordt u, nog voor uw straftijd voorbij is tot vrij soldaat benoemd. Leidt nu de gevangenen weg. Ik wil nog een paar woorden spreken tot Seah en zijn vróuw." 10. Druk pratend in een taal, die Tekko niet verstond en gebarend met brede armzwaaiend wandelden de bei de mannen voor onze vriend uit. Tekko volgde van por tiek tot portiek, straat in, straat uit. Zo kwamen ze langzamerhand terecht in een ongure buurt waar Tekko niet goed de weg kende. Hij drukte zich zo dicht mo gelijk tegen de huizenkant aan en verloor de kerels geen moment uit het oog. Even haalde hij opgelucht adem toen het tweetal een vies cafétje binnenging, maar al gauw begon het wachten hem te vervelen. „Ja, daar schiet ik nu niet veel mee op!" mopperde Tekko. „Ik ben niet uit bed gebleven om te weten te komen waar die twee hun koffie gebruiken. Ik wil weten wat zij met mij voor hebben! Maar misschien wonen ze daar wel. Ik moest... ah! Daar heb je ze weer!" Vast besloten om de mannen te blijven volgen, tot hij wist wat hij weten wilde, ging Tekko weer achter hen aan. Gelukkig werd zijn geduld dit keer niet lang op de proef gesteld en een paar Straten serder zag hij de bei de kerels in een smerig oud huis verdwijnen. „Nu weet ik nog niets!" pruttelde Tekko, die van achter een paar vaten de krotterige woning in de gaten bleef hou den. „Ah, daar gaat het licht op. daarboven! Daar moet ik bij zien te komen!" Hij zette hoed en wandelstok te gen het pothuis aan en begon zich naar boven te wer ken. SCHIPHOL Al worden in Neder land nu reeds 8 uur per week kleuren- programma's op de televisie uitgezon den (en dat is circa 20 procent van de totale zendtijd), toch zal het nog geruime tyd duren voor er ook recla- me-spots-in-kleur (zoals de vakterm luidt) op de beeldbuis zullen verschij nen. Er z(jn in ons land pas 15.000 tv-kleu- ren-toestellen verkocht en die kunnen samen voor de adverteerders niet vol doende rendement opleveren om de ho gere kosten van de reclame-films in kleuren commercieel te rechtvaardigen. Dit verklaarde gisteren bij zijn aan komst op Schiphol de heer B. Doyer, gedelegeerd commissaris voor Neder land en België van het Amerikaanse reclame adviesbureau J. Walter Thomp son, dat in Nederland ongeveer 8 pet. van alle zwart-wit reclamespots voor de tv vervaardigt. De nieuwe uitdrukking „kleuren-tele- visie-toestellen-bezitters" gebruikende, zei hij dat in Nederland thans 2,9 mil joen tv-toestellen verkocht zijn (inclu sief de z.g. zwart-kijkers, die geen kijk geld betalen). De Philipsfabrieken heb ben uitgerekend, dat .dit aantal in 1970 gestegen zal zijn tot 3*4 miljoen. Verwacht wordt dat de huidige 15.000 kleur-ontvangers zullen aangroeien tot 60.000 in 1969 en tot 150.000 in 1970. De STER zal ten aanzien van de reclame in kleur het laatste woord hebben. Zij zal bepalen wanneer de tijd er rijp. voor is. De heer Doyer gelooft, dat de ad verteerders er zeker niet voor 1970 op mogen rekenen. „Feitelijk loont het pas goed als 10 procent van de kijkers naar kleur kijkt", zo zei hij en dat zou volgens „Bartjens" betekenen, dat er in 1970 350.000 kleur-ontvangers zouden moeten zijn, wil men aan de reclame in kleur kunnen beginnen. Het is de combinatie va n verhoogde kosten met het veel kleinere bereik, dat de reclame-wereld voorlopig nog niet aan kleuren-tv doet denken. De verwachtingen over de invloed van ge kleurde reclame zijn echter hoog ge spannen. Uit internationale ervaring weet Walter Thompson dat het produ ceren van een kleuren-spot niet meer dan 20 tot 25 procent duurder behoeft te zijn dan van een zwart-wit spot, ter wijl de visuele indruk („impact") ge middeld 30 tot 50 procent hoger ligt. Ook zonder kleur staan de adver teerders zich in Hilversum en Bussum al te verdringen om aan bod te komen. Niet Richard Wagner, maar diens kleinzoon Wieland Wagner kwam het best uit de verf in de reportage over de voorbereidingen tot het jaarlijkse Wagner-festival in Bayreuth. die de VARA gisteravond uitzond. Als regis seur heeft Wieland Wagner, die in 1966 overleed, de traditionele uitvoeringen van het werk van zijn grootvader ont daan van veel overbodige ballast en daarmee weer wat doorzichtiger ge maakt. Men kreeg interessante beelden te zien van zijn strenge en toegewijde regie, waarin wel opvallend weinig plaats leek te zijn voor de persoonlijke visie van bijvoorbeeld de solisten. „Ik hoop dat deze tijd voorbij is" zei mgr. Ernst, de jonge bisschop van Bre da, toen hij op voorzichtige, maar toch positief-kritische wijze in „Achter het nieuws" reageerde op de uitlatingen van kardinaal Ottaviani, dinsdagavond voor de NTS-camera's. Mgr. Ernst liet zich door Herman Jacobs „meneer de bisschop" noemen. „In elk opzicht, dachten „wij, een man van vandaag", zo concludeerde Koos Postema bij wijze van uftsmijter. J. v.d. K. ADVERTENTIE apeLdoo/Vi \JOGf Tl VTILA fcsr IAVTI Er wordt 6 dagen per week (nooit op zondag in ons land) circa 18 minuten (110 minuten per week) voor reclame gereserveerd, maar het aantal aanvra gen van de adverteerders is zeker 2 tot 3 maal zo groot. Opvallend noemde de heer Doyer het. dat in de VS een re clame-film gemiddeld een vertonings lengte heeft van 1 minuut, maar in ons land in doorsnee minder dan een halve minuut. Van de zeven landen in de gehele wereld, die tot dusverre beschikken over kleuren-televisie (VS, Canada, Engeland, Duitsland, Frankrijk, Rus land en Nederland) heeft de reclame- in-kleur nog alleen haar intree gedaan in de eerste drie. Uit een onderzoek, dat Walter Thomp son heeft ingesteld over de prijzen van kleuren-ontvangers met een beeldbuis van 63 sm, is gebleken dat deze in Duitsland voor een prijs van f 2000 of minder op de markt wórden gebracht, in Frankrijk voor ongeveer f 4000, ter wijl de prijs in Engeland en Nederland circa f 3000 bedraagt. HILVERSUM I 18.00 Tijd vrij voor muz. in vrije tijd: A. Koorzang: klass. en mod. lied.; B. Accordeon-ensemble. 18.30 Nws. en weerpraatje. 18.45 Act. 19.00 Stereo: Muz. v. h. Leger des Heils. 19.15 Spek- trum: Nws. uit de prot. chr. organisa ties. 19.30 Kerkorgelconcert (opn.): klas sieke muz. 20.00 Wijd als de wereld: wekelijkse intern, oriëntatie in kerk, zending en oecumene. 20.10 Stereo. Pianorecital (gr.): klass. muz. 20.30 Stekker: Steravondprogr. 22.25 Boekbe spreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.50 Stereo: Li. instr. ensem ble (gr.) 23.00 Studio 2300: gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Radiojournaal. 18.20 Uitzending van de CHU. 18.30 De tafel van (half) zeven, gevar. progr. 19.30 Nws. IKOR: 19.35 Rome en Reformatie na Vaticanum (II). gesprekken. AVRO. 20.05 Land der Muzen: kunstkroniek. 20.30 Stereo: Residentie-orkest en so list: mod. muz. In de pauze: Zelfpor tret... met vraagtekens. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Venster op de he dendaagse muz., muzikale lezing. 23.35 Festival van Vlaanderen 1967: Sopraan en piano, klass. en mod. lied. 23.55- 24.00 Nws. NEDERLAND I NTS. 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS. 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. NCRV: 19.06 De Stormridder (dl. 10), tv-feuilleton. 19.56 STER: Reclame. NTS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Act.- rubr. 20.45 Pleidooi voor een rebel, tv- spel. 22.40 Ik en gij. NTS: 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NTS. 18.50 Pipo de clown. STER: 18.56 Reclame. NTS: 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Zienswijze, filmdoc. over geeestelijke stromingen. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. AVRO: 20.20 Wat kopen we voor een genie?, tv-filmZ. 21.10 Sport- panorama: IJshockey: HIJS HOKIJ Luik. KRO/RKK: 22.20 Kerk inZwe- den, doc. NTS. 22.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie: klass. en mod. muz. (gr.). (7.30 Nws. 7.32 Act. 7.55 Overweging. 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Stereo: Aubade, mod. muz. (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (plm. 12.23 Wij van het land, progr. voor de landbouwers. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12..40 Act.). 14.05 Schoolra dio. 14.30 Musiesta: licht gevar. muz.- progr. (opn.). TROS: 15.00 Mod. or kestwerken (gr.). 15.30 Uit de school ge klapt: gesprekken met jongeren. 16.00 Nws. 16.02 Oct. 16.05 Filmmuz. (opn.). 16.30 Boem!: progr. voor de jeugd. 17.15 Stereo: Lichte gr.muz. 17.30 Sport- kompas. 17.50 Act. HILVERSUM II. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte gr.muz. VPRO. 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Radiojournaal. 8.20 Lichte gr.muz. (Om 8.30-8.35 De groenteman). 8.50 Woorde lijk... vandaag de dag. NRU: 9.00 Klas sieke operafragmenten. AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen (gr.): populair verzoekprogr. (11.00 tot 11.02 Nws.). 11.55 Beursberichten. NRU: 12.00 Blik op de wereld: progr. met informaties over internationale za ken. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorl.. Uitzen ding voor de landbouw. 12.40 Stereo: Lichte gr.muz. 12.50 Recht en slecht, lezing. 13.00 Nws. 13.10 Act. met de ru briek. Hoor die krant. VARA: 13.30 Voor de middenstand. 13.40 Stereo: Klass. en mod. kamermuz. (gr.). 14.20 Wikken en wegen, lezing voor de con sumenten. NRU: 14.30 Lezing. 15.00 Vliegende blaadjes: verzoekplatenpro- gramma voor de militairen. 15.20 Waar om zit jij?, lezing over de beweging Amnesty International. 15.30 Dans- en Amus.orkest van de NDR (opn.). VP RO: 16.00 Nws. 16.02 Thuis: progr. voor thuiszitteniden. 16.30 Voor de kinde ren. 16.45 Kamerorkest Pieter Hellen- daal en solist: klass. en oude muz. 17.40 Informatie: achtergronden en comen- taar. HILVERSUM III. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Lichte grammofoonmuziek. (om 10.00 Nws.) NRU: 11.00 Nieuws. 11.02 Doordraaien en verversen, licht platenprogramma. VPRO: 12.00 Nws. 12.02 Ons kent ons. (Om 13.00-13.02 Nieuws). 13.30 Help: gevarieerd platenprogramma. TROS: 14.00 Nieuws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Nieuwe grammofoonplaten. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Muziekkantjefl: lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Ope- rettevaria. 17.00 Nieuws. 17.02 Sportac- tualiteiten. 17.05-18.00 Gevarieerd pla tenprogramma voor automobilisten. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journaal (van giste ren) 10.20 Sportspiegel. 10.50 Menschen und Machte: filmportret. 11.35 Die Drehscheibe: act. en muz. 12.00-12.45 Act.kron. 12.55-15.00 Eurovisie: Skieën, intern, wedstrijden uit Bad Gastein. 16.40 Nws. 16.45 Voor de kinderen: Der Junge un<d die Krahe, tv-film. 17.35 Voor de kinderen: Die Kinder von Bul- lerbü, tv-film. 18.00-18.05 Nws. (Regio naal progr. NDR. lQ.Op Act. 18.19 Cul tuurspiegel. 18.53 Zandmannetje. 19.00 Act. 19.26 Unser Sohn Nicki, tv-film. 19.59 Progr.overz. WDR: 18.05 Kleiner Schikurs mit Toni Sailer. 18.10 Das (k)einer des anderen Sprache verstehe, tv-serie. 18.25 Goedenavond. 18.30 Hier und heute. 19.10 Ferien in Lipizza, tv- serie. 19.40 Kleines nordwesteuropai- sches Feuilleton). 20.00 Journaal en weerber. 20.15 Kleur. Saskatschewas, Amerikaanse speelfilm. 21.40 Kontraste: Oost-West magazine. 22.25 Journaal, comm. en weerber. 22.45 Jazz. 23.45 Journaal. DUITSLAND II 17.40 Wintersportweerber. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Abenteuer im Wilden Westen, tv-film. 18.20 Die Drehscheibe: act. en 1L muz. 18.55 Unter dem Mond von Paris, klein tv-spel. 19.27 Weer bericht. 19.30 Nws. en act. 20.00 Narren nach Noten, wedstrijd om de beste car navals-schlagers. Aansl.: nws. 21.40 Zur Sache: informaties en meningen. 22.25 Nws., weerber. en act., aansl. Winter sportweerbericht. Fonds Vorige koers 1ste not. Nederland 1966-1 7 103 A 103H Nederland 1966 63 99A 99A Nederland 1967 61 99ï*« 99% Nederland 1967 6 95A 95% Nederland 1965-1 53 93 li 94 Nederlaricl 1964-1 51 90 A 90% Nederland 1964 5 88% 88% Nederland 1958 4è 88% 88% Nederland 1964 41 95% 95% Nederland 1959 41 86% 87 Nederland 1963-1 41 83A 83% Nederland 1961 4 84% 84A Nederland 1953 33 80% 80% Ned. staffell 1947 3* 71% 71H Nederland 1951 39 90Vt 90% Nederland 1953 1-2 31 83Vi 83% Nederland 1950 1-2 31 74% 74 Nederland 1954 1-2 31 76% 76% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng. 1947 3 86 86V« Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97A id. 30-jar. 1958/'59 41 85 85% H.V.A.-mijen ver. a. 120% 120% A.K.U. a. 72 72.2 Delimij. L eert. 88.8 88.5 Hoogqvens n.r.c.v.a. 119.5 121.5 Philips gem. bezit. v. a. 124.8 125.7 Unilever c.v.a. 113.7 113.9 Kon. Zout-Organon 159.5 159.8 Dordtsche Petr. a. 691 »/i 695 Kon. Pe;x. f. a. 153.1 153.7 HA1. a. 78' 79% Java-China p nj.c.v.a. 172% 172 K.L.M. a. 241 238 Rotterd Lloyd a. 137 138 Scheepvaartunie a. 129 129 Bk. v. Ned. Gem. '65-1 53 95 95A Bank v. N.G '58 1-2-3 43 87 87 Nat Bk. v. Midd.Kr '66 7 100% 100% Nat investeringsb. '65 53 94% 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 91% 92A Alb. Heyn wdlobL '55 4 129% Bijenkorf 6 97 Vi Co-op Ned. r^paarbr. 147 Ned. Gasunie 1966 61 99% 99% Ned. Gasunie 53 94% 94% Philips dir. 250-100 '51 4 77% 77% Pegeir 1-2 1957 6 96% 96% Pgera 1957 6 97% 97 V* K.L.M. 15-jarig 5 94% 94% Ned. Spoorw. 57 1-2 43 90% 90 V« A.K.U. f1000 41 90VJ Berghuizer Pap .fabr. 41 94% 94% (Slotkoersen van gisteren) Gelder Zonen v. 43 89% 89 Hoogovens 51 116 118 Alg. Bank Ned. a. 228 226 Amrobank f20,a. 48.4 47.2 Nationale Ned. cert. 606 607 Ned. Credietb. aand. b. 175 174 Ned. Middenstandsbank a. 87.1 87.8 Slavenburg's Bank a. 180 177 Albert Heyn a. 1322 1301 Amstel Br. n.r.c.v.a. 406 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208% Blaauwhoed a. 100 Blijdenst-Will. f 1000 nreva 73 Bols Lucas a. 192.5 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 368 Buhrmann-Tetterode a. 463 Bijenkorf n.r.c.v.a. 646 Calvé c.v.a. 785 Drentsch-Overijs. Houth. a. 115 D.R.U. a. 346 Elsevier's Uitgeversmij: a. 301 Erdal mij. v. wasverw. a. 597 Excelsior metaalbuizen a. 66% Fokker a. 439 Gazelle Rijwielfabriek a. 172 Gelder Zonen, van a. 120% Gist- en Spiritusfabriek a. 706 Grasso's Kon. MachJabr. a. 133 Heineken's Bierbr. aand. 623 Holec aand. 158 Interratio aand. 306 Kon. Ned. Papierfabr. a. 160 Kon. Ned. Textielunie eert. 49% K.V.T. (kon. ver. tap.) aand. 213 Meteoor Beton a. 116 Misset, Uitgeversmij. a. 248 Naarden Chem. fabr. a. 526 Naeff gebr. a. 151% Nedap ned. app.fabr. aand. 148 Ned. Kabelfabrteken aand 298 Nelle, wed. J. van aand. 354 Nyma n.r.c.v.a. 24 Nilverdal-ten Cate a. 89% Overz. Gas, nat bez. vjlL 98.1 Palthe a. 64 Pont Houthanoel a. 177 Reesink en Co. a. 164% Scheveningen Explmij.f. a. 29.8 Schok beton aand. b. 188 Scholten Carton en Pap a. 246 Schuppen Sajetfabriek a. 91 Simon de Wit aand. b. 437 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 690 Technische Unie a. 265 Thomassen/Dr.-VerbL La. 112.5 410 208% 73% 192.8 462 640 793 114% 345% 304 598 66 438 171 120% 705 133 621% 163 311 158 49 220 118% 248 525 153% 298 360 23% 89 98.6 63 177 165 29.8 187 245 90 264 111J 357 357 20% 23 108 108% 182 178 169% 168% 146 147 149 149 69 69% 443 446 166 164 770 765 631 631 650 650 186.5 185.5 230.3 230.3 220.8 221.5 400 404 Twentsche Kabelfabriek a. Ubbink-Davo a. Unilever 1000 cert 7cpr. a. Veenendaalsche stdemsp. a. Ver. Machinefabrieken a. Ver. Touwfabrieken c.v.a. Vredestein Rubb.br. c.v.a. Vulcaansoort a. Wessanen's Kon. Fabr. a. Wilton-Fijen.-Bronsw. a. Billiton le rubriek a. Geldersche Tramw.mij a. H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. Interbonds 1 pb f. Vastgoedbel.fonds part. L Interunie f50 a. Robeco f50 a. Rolinco f. Unitas f 50 a. Ver. Bezit v. 1894 f 50 a. Canadian Pac. Railw. eert. Int. Nickel Cy. Can. cert. Shell Can. (10 a.) cert A.T.T. 15-10a33-l/3d. cert. Anaconda cert. Bethlehem Steel cert Chesapeake and Ohio cert. Cities Serv. 10 a 10 dlr cert. Douglas Aircraft cert. Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert. General Electric cert. General Motors cert. Kennecot* Copper cert. Phillips Petroleum cert R.CA. cert. Republic Steel cert Shell Oil cert Standard Brands 10 a cert. U.S. Steel (10) cert. Wool worth cert. British Petrol. 1966 71 Rott Rijn Pijpljnij. 51 Grasso's Kon. MachJ. 53 Meteoor beton 51 Stokvis en Zonen 43 Thomassen/Dr.-Verbl. 44 Bredero vast goed a. Calvé cum.pref.wd.nr. eert Edy emaille a. VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 153.10; Unilever 113.00; Pfii- lips 125.40; AKU 73.20. 103.5 57% 119% 33% 55% 45% 32% 63% 5011 85% 153 95% 80% 45 65% 52% 43% 66% 37 41% 25% lOlff 94 92 86% 94% 114% 137 140 77 103.5 57%. 119%, 33%. 54% 45% 32 63% 50% 84 152% 95%, 80% 45 64.% 52% 43% 65% 36*% 41.% 25% 102 94flfc 8834 91 1123% 137% 140 7T AMSTERDAM, 17 januari De stem ming voor de internationale waarden ls woensdag vriendelijker geweest ten op zichte van hei voorgaande slotniveau. Na de koersafbrokkelingen van de bei de voorgaande beursdagen, hoofdzake lijk door Amerikaans aanbod, gaf Phi lips 'n koers herstel te zien van een gul den op 125,90. Ditmaal bleef het aanbod voor Amerikaanse rekening achterwege. AKU verbeterde 30 cent tot 72,40. Uni lever ging met een eerste verhandeling op 114,30 een halve gulden omhoog. Kon. Olie steeg vier dubbeltjes tot 153,60. Aan de forse koersdaling van de voor gaande beursdagen voor Hoogovens, als gevolg van de vrees voor een koersdruk onder meer vanwege de vervroegde con- vertie, scheen woensdag een einde te zijn gekomen. Hoogovens werd een gul den hoger op 125.50 geadviseerd. De handel in alle internationale waar den verliep zeer kalm. Men wachtte af hoe Wall Street zou reageren op de boodschap „State of the Union" van president Johnson. Wall Street sloot dinsdag, evenals maandag, opnieuw aan de flauwe kant. De Nederlandse fondsen lagen er echter goed gedisponeerd in de markt, behalve voor KLM, welk fonds er 1 1/4 dollar lager sloot. De aangekondigde bezuini gingsmaatregelen door de Britse premier Wilsons werden te* beurze wel druk be sproken, doch waren niet van invloed op de stemming in Amsterdam. Ook in de scheepvaartsector bleef het kalm. De stemming was licht verdeeld. Holland-Amerika Lijn en Kon. Boot konden zich verbeteren, doch v. Nievelt moest iets prijsgeven. Van de cultures was Amsterdam Rubber gemakkelijker, doch HVA iets hoger. De staatsfondsen- markt was merendeels goed gedispo neerd. De gang van zaken bij Tricobest is aan het verbeteren. De aandelen van de ze maatschappij werden hoger geadvi seerd. De Warrants Pye ondergingen een flinke daling met een adviesprijs van f 245 (f 260). Gedurende de verdere beursduur veranderden de koersen van de inter nationale waarden weinig. A.K.U. liep op en sloot op 72.60. Philips zakte iets in en vertiet de markt op 125.50. Unile ver deed 113.50 en Kon. Olie 153.60. Van de scheepvaartwaarden verbeterde Hol land Amerika Lijn tot 79V<. AMSTERDAM De totale Inkom sten van. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij hebben in het boekjaar 1966-'67 het kwart miljard overschre den. De inkomsten stegen van f 227,48 tot f 256,42 miljoen. De binnenlandse afzet steeg met ca. 12 procent tot ruim twee mdljoen hectoliter bier, waardoor het procentuele aandeel van Heineken in de Nederlandse markt weer duide lijk steeg. De exportomzet, verspreid over L5?7 gebieden, was opnieuw groter dan in enig voorafgaand boekjaar. De ze steeg met ruim 11 procent to-'. 650.000 hectoliter. Het aandeel van Heineken in de Nederlandse bierexport schat de directte op 58 procent tegen vorig jaar ruim 56 procent. De directie wijst erop dat het dank zij de voortdurende omzetstijgingen is gelukt de kostenstijgingen de baas te blijven. Echter dient er rekening mee te warden gehouden dat het bierver- bruik per hoofd van de bevolking min der progressief zal gaan stijgen. „Daarom is opvoering van de produk- tiviterit, gepaard aan een voorzichtig loon beleid nu meer dan ooit een eerste vereiste". ZWAAR BIER Bij dit alles is nu gekomen de ver dere verhoging van de omzetbelasting op bier van 10 tot 14 procent. Hierdoor wordt het Nederlandse bier, dat in de EEG toch al het zwaarst is belast, nog zwaarder getroffen. Kosten en afschrijvingen stegen in het afgelopen boekjaar van f f 191,69 tot f 219 miljoen. Na aftrek o.m. van belastingen ad f 13,86 (v.j. 11,32) mil joen, resteert een winst van f 20,75 (v4. f 22,26) miljoen, waaruit een on veranderd dividend van 14 pet wordt voorgesteld. Bij deze laatste cijfers moet in aanmerking worden genomen dat de resultaten van het boekjaar 1965- '66 zijn beïnvloed door belangrijke in cidentele baten, die ca. f 5 miljoen be droegen. In werkelijkheid steeg derhalve de» winst van f 17,7 naar f 20,7 miljoen. ARNHEM De AKU en de met haar gelieerde Glanzstoff hebben met het Japanse concern Mitsubishi Rayon een belangrijk licentiecontract geslo ten. Mitsubishi zal in Japan textielga- rens uit polyester gaan produceren on der licentie van AKU en Glanzstoff. Hiertoe heeft het Japanse concern de AKU reeds een eerste betaling gedaan van enkele miljoenen guldens. De ver dere betalingen gaan in de vorm van royalty's en worden uitgedrukt in pro centen van de omzet. Mitsubishi hoopt in de herfst van 1969 met de commerciële produktie van dit soort garens te beginnen. De aanvangs- capaciteit zal 5000 ton per jaar be dragen. Mitsubishi Rayon is een van de belang rijkste garen- en vezelproducenten in Japan op het gebied van acryl, ace taat, polypropyleen, polynosische vezel en rayonvezel. Zij behoort tot de Mit- subishi-groep, een grote combinatie van financiële, commerciële en Industriële ondernemingen in Japan. Het Japanse concern beschouwt de overeenkomst met de AKU als een eer ste stap op het terrein van de polyester. Het overweegt ook met de produktie van bandengaren en -vezel uit polyes ter te beginnen, zodra de omstandighe den dit mogelijk maken. AMSTERDAM, 17 jan. Londen 8,68 8,68*New York 3,60i—3,60i; Mon treal 3,31 i3,32è; Parijs 73,16i—73,21*; Brussel 7,25i—7,25?; Frankfort 90,00— 90,05; Stockholm 69,82i—69,87*Zürich 82,98*83,03?; Milaan 57,68*—57,731/»; Kopenhagen 48,33*—48,384Oslo 50,46— 50,51; Wenen 13,9213,93; Lissabon 12,63*12,64$.

De Vallei | 1968 | | pagina 2