Tienduizenden guldens schade voor boomkwekers langs Rijnbandijk van Resteren tot Randwijk „We hebben vergunning voor lichtbakken nodig" St.-Vierwinden verloor punt aan Van Heerdt Wim ter Haar op verzoek van VAV-bestuur weer oefenmeester Goede klassering van SKF 3 en 4 Waterbeheersing, ontsluiting en samenvoeging percelen spelen belangrijke rol 1954 25% Drie oude bomen geveld Veiling Kesteren Taxaties verhoogd Kaarten in nieuwe Candia-clubhuis u uw Bejaarden- middag in „Rehoboth" Behandeling van herzieningsplan wordt uitgesteld Veenendaalse atletiekperikelen Jaarvergadering SGP Scherpenzeel „Dood ding" MIST dagblad DE VALLEI? Bel: 10550 11079 RESTEREN Een konijnenplaag teistert momenteel de boomkwekerijen langs de Rijnbandijk van Resteren tot Randwijk. Het konijnenvolk heeft al voor tienduizenden guldens schade aangericht. De boomkwekers zien machte loos toe. Moeizame arbeid wordt telkens door het konijnen- leger verwoest. Jonge aanplant wordt afgevreten en als van overheidswege niet op korte termijn wordt ingegrepen, zal in het voorjaar ook het jonge groen ten prooi vallen aan de knaagdieren. Het aantal konijnen neemt nog steeds schrikbarend toe, ondanks het feit, dat enkele boomkwe kers een speciale vergunning hebben gekregen, die hun machtigt het schadelijke wild in eigen kwekerij uit te roeien. Het juiste aantal konijnen in de bewuste strook is moeilijk te schatten, maar volgens aanwijzingen moet dit in de honderden lopen. BURGERLIJKE STAND RHENEN Dammen Microkorfbal Voorlichtingsavond ruilverkaveling DONDERDAG 18 JANUARI 1968 iet 17.30 uur van 17.30— L9.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17:30 WILDE - KONIJNENPLAAG TEISTERT KWEKERIJEN „We moeten dag en nacht werken om de kost te verdienen, maar als die plaag nog lang duurt, ruïneren die ko nijnen ons volledig", merkt de Opheus- dense boomkweker M. van de Bijl op. „Wij hebben de kwekerij helemaal af gezet met gaas van een halve meter hoog, maar het helpt totaal niets. De konijnen graven er gewoon onderdoor of springen er overheen. Soms vernie len ze wel 400 a 500 boompjes per nacht" De heer Van de Bijl beschikt sinds kort over een speciale vergunning om in eigeh kwekerij tot het voorjaar ko nijnen te kunnen schieten. „Aan die vergunning hebben we eigenlek niets" zegt hij. „Het is slechts toegestaan om van zohsopgang tot zonsondergang te schieten, maar overdag zie je geen konyn. Die komen pas als het voor ons Geboren: Gerritje Aria, d. v. G. C. Vermeer en J. A. v. Eist, Echteld; Ger- rit, z.v. B. Drost en J. v.d Kolk, Eist; Jan Willem en Gert Jan, z.v. W. Koops en G. v. Dijk, Veenendaal; Pieter, z.v. P. v. Ingen en R. Huibers; Geurtje, d. v. W. B. v.d. Pol en G. v. Laar, Eist. Ondertrouwd: J. C. Pluigers en H. van Wijen; J. Gerritsen en H. v. d. Scheur. Overleden: Anna Maria Dorgelo, 65 jr.. echtg. v. J. Broekhuizen, Veenen daal; Erna Hermina Auguste Sophie Schöning, 85 jr., geh. gew. met W. .J Pénard, Veenendaal; Hendrina Cathari- na Maria Voorwalt, 74 jr., ongeh., Ame- rongen; Hendrik v. Riessen, 53 jr., echtg. v. J. L. Laros; Maria v. Baa- ren. 64 jr., echtg. v. P. Henzen, Veenen daal; Hendricus Josephus Johannes Nietzman, 69 jr. echtg. v. B. C. Eek huis, Veenendaal. Elders overleden: te Wageningen: Henriëtte v.d. Brug, 75 jr., echtg. v. A. Aartse. Ingekomen: A. W. Hoogduin met ge zin van Den Haag; A. Versteegh met gezin van Kesteren; J. E. Barreveld g m Reijneker van Breukelen; J. de Graaf met gezin van Amstelveen; A. N. M. v. Dillen met gezin van Schoon hoven; H. Straatsma met gezin van Utrecht; R. J. Hakkenberg met gezin van Renkum; C. Slotboom met gezin van Soest; A. Hamdaoui van Zeist; C. M. Reeds g/m de Kruijf van Ameron- gen; K. G. Bakker met gezin van Rhe- den. Vertrokken: S. Issaoui naar Veenen daal; J. v. Dijk naar Wageningen; L. v. Spall naar Hengelo O.; K. R. Leij naar Den Haag; J. H. Hovestad naar Monnikendam; A. D. v. Ingen naar Wageningen; J. C. v.d. Berg naar Am sterdam; M. A. Bos naar Amsterdam; J. G. v.d. Wal naar Almelo; A. J. Kem perman naar Oisterwijk; E. J. Albers naar Enschede; H. B. Elstgk naar Kes teren; M. J. Kneepkens g/m Elstak naar Kesteren. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Goudreinette: EI 6557; 2022; EI 75—85: 25—30; EI 85—95: 25—29; EII 65—75: 18—20; EII 75—85: 21—25; EII 8595: 2526. Aanvoer: 42 ton. Cox's Or. Pippin: EI 5560: 17—18; EI 60—65: 30—34; EI 65-70:41-^46; EI 70—75: 52—58; EI 75—80: 58—63. Aan voer: 15 ton. Golden Delicious: EI 6065: 2526; El 65—70: 33—34; EI 70—75: 44—46; EI 75—80: 46—47; EII 60—65: 20—25; EII 65—70: 30—32; EII 70—75: 37—40; EII 7580: 4045. Aanvoer: 14 ton. Jonathan: EI 60—65: 20; EI 65—70: 29; EII 70—75: 21—24; EII 75—80: 23—25, Aanvoer: 10 ton. LombartscalvilleEI 60—70: 22; EI 7080: 32; EI 8090: 35. Aanvoer: 3 ton. Ingrid Marie: EI 60—70: 27; EI 70—80: 33. Aanvoer: 2 ton. Conference: EII 5565: 8588. St. Remy: EI 65—75: 99; EI 75—85: 100. Brederodes: EI 60—70: 110; EI 70—80: 110. Prijzen genoteerd in centen per kg. niet meer is toegestaan om op ze te schieten". Lichtbakken Ook de boomkweker G. J. Roelofsen uit Opheusden heeft in zijn kwekerij te Randwijk al veel schade van de konij nenplaag ondervonden. ,.Als ze ons la ten doen wat we eigenlijk zouden wil len, zat er over een paar weken geen konijn meer", zegt hij. „Wat we nodig hebben, is een vergunning om des avonds en 's nachts met lichtbakken op de konijnen te kunnen jagen. Als we op korte termijn de plaag niet met alle middelen te lijf gaan, is het leed niet te overzien. Het konijnenle- ger blijft zich maar uitbreiden, want twee konijnen zorgen binpen niet ai te lange tijd voor een familie van 20." De jagers, die het gebied, waarin de kwekerijen zich bevinden, hebben ge pacht als jachtgebied,- beschikken wel over een lichtbak. Aan hen werd de zorg toevertrouwd de plaag uit te roei en, maar daar is tot nu toe weinig van gekomen. Misschien worden de jagers om sportieve redenen van deze plicht weerhouden. Volgens de boomkwekers lijkt het er op, dat de jagers hun sport boven het belang van de broodwinning stellen. Over schadeloosstelling wordt echter niet gesproken. Schadeloosstelling Ook de overheid, die op de hoogte schijnt te zijn van de konijnenplaag, heeft de boomkwekers tot op heden niet benaderd over een everttuele te gemoetkoming in de schade. „Ik heb wel eens geprobeerd om een vergoe ding te krijgen maar ze stuurden me van het kastje naar de muur en van de muur weer naar huis", merkt de heer Van de Bijl op, die nogmaals een po ging wil wagen. „We moeten tenslotte ook belasting betalen van onze inkom sten en als die kleiner worden, bete kent dat voor de staat ook een strop", zegt hij. De boomkwekers die iti het „rampge bied" hun kwekerijen hebben. z\jn het er allemaal over eens, dat de konijnen op korte termijn de totale oorlog moet worden verklaard. „Als over enkele maanden de jonge aanplant weer be gint uit te lopeh. is de ramp helemaal niet meer te overzien", voorspellen zij. RENSWOUDE Op woensdag 24 ja nuari 's middags om half drie wordt er in gebouw „Rehoboth" een bejaarden middag gehouden. De heer J. R. van Beek, van de gereformeerde zendings- bond. zal dan spreken over de zending in Afrika en Celebes. Er worden geen persoonlijke uitnodigingen verstuurd, maar alle bejaarden zijn hartelijk wel kom. Indien men gehaald wil worden, dan gaarne tijdig bericht bij een van de bestuursleden, onder anderen ds. v. d. Peut. UTRECHT De openbare behande ling van het eerste herziningsplan voor de Utrechtse Heuvelrug zal naar alle waarschijnlijkheid twee maanden worden uitgesteld. Gedeputeerde Staten van Utrecht ko men met dit voorstel bij Provinciale Staten omdat de behandeling van een groot aantal bezwaren die tegen de ont- werp-herziening is ingediend het niet mogelijk maakt binnen de daarvoor vastgestelde tijd het plan in openbare behandeling te nemen. EDERVEEN In de onderlinge damcompetitie van DCE werd deze week weer een aantal wedstrijden ge speeld. St. Vierwinden. die de leiding heeft in de competitie, verspeelde een kostbaar punt aan D. v. Heerdt. die deze avond in goede vorm was. Vier winden moest alles op alles zetten om tot remise te komen. De partij tussen G. Vlastuin en A. v. Hunnik was bijzonder spannend en ein digde ook in remise. Hunnik die de ge hele partij een betere positie had, kon dit niet uitbuiten. G. .J. Dikkenberg had het tegen de jeugdige J. Lagerwei moei lijk, maar in ht eindspel bleek hij toch de sterkste waardoor hij zich hand haafde in de kopgroep. B. v. Beek ondervond veel tegenstand van J. Slotboom maar door een blun der van Slotboom in het eindspel greep hij beide punten. P. Bos verloor 2 par tijen respectievelijk tegen G. v. Heerdt en St. Vierwinden waardoor hij ver is teruggevallen op de ranglijst. J. de Koning had weinig moeite met E. Hen driks. T. Middelman had veel geluk te gen H. v. Nieuwamerongen. Laatst ge noemde liep te vroeg naar dam, wat hem noodlottig werd. Middelman be hoefde namelijk slechts twee schijven te laten staan en kon vervolgens zelf naar dam lopen, waardoor de strijd was beslist. Dinsdag 23 januari gaat het eerste achttal van DCE naar Lunteren om daar DES III te bestrijden in de Bonds- competitie. ADVERTENTIE VEENENDAAL Gisteren werden drie bomen geveld van de groep die al ongeveer honderd jaar bij het station aan de Kerkewijk staat. De oude bo»r men, die altijd een toevluchtoord zijn geweest voor kraaien, waren dood. De rest van de groep zal het waarschijnlijk ook niet lang meer maken. Zij verto nen ook al fatale ouderdomsverschijnselen. Met twee tractoren was het soms nog moeilijk om de half doorgezaagde stammen omver te trekken. Maar met een daverende klap belandden ze tenslotte toch alle drie op het wegdek van de Kerkewijk. De politie regelde tijdens de werkzaamheden het verkeer. De groep bomen is het laatste overblijfsel van de rij, die zich vroeger uit strekte van hotel „la Montagne" tot de Hoofdstraat. Lange tijd zijn de bomen eigendom geweest van het polderbestuur. VEENENDAAL Het bestuur van de Veenendaalse Atlethiek Vereniging (VAV) heeft enige tijd geleden oefenmeester Wim ter Haar verzocht per 1 ja nuari 1968 het trainerschap van VAV weer op zich te nemen. De Veenendaalse trainer bedankte zoals bekend is in september van het vorige jaar voor deze functie, wegens de veelvuldige kritiek, welke op hem werd geoefend door enkele leden. In een interview met onze sportredac teur gaf Ter Haar destijds te kennen, dat hij zich niet meer kon verenigen met de gang van zaken bij VAV en dat hij er voorlopig niet meer aan dacht om, wanneer er weer een beroep op hem zou worden gedaan van bestuurszijde, weer een functie als oefenmeester bij de Veenendaalse club aan te nemen. In „De Veense Atleet", het officiële cluborgaan van VAV, zegt Ter Haar nu aan het verzoek van het bestuur om terug te keren als trainer „gaarne te hebben voldaan". Hij vervoLgt: „Met ons allen, niet één uitgezonderd, kunnen we een goe de vriendschappelijke sfeer scheppen, zodat we met veel plezier onze trainin gen volbrengen. Deze sfeer heeft onze vereniging zo nodig. Een ieder die deze sfeer niet kan of wil opbrengen is bij VAV niet op zijn plaats." Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat Ter Haar heeft geëist, dat de atle ten, die de meeste kritiek op hem heb ben uitgeoefend (en dat nog steeds de den bij de andere trainers van VAV) moesten verdwijnen bij VAV. Alleen dan zou de Veenendaler het trainer- schap weer op zich nemen. Het bestuur heeft zich hiermede ak koord verklaard, doch spreekt in het cluborgaan van „een eervol ontslag", dat is verleend aan een tweetal atleten Een boomkweker toont triest de afge vreten boompjes. Met het geweer, dat hij in zijn handen heeft kan helaas weinig worden begonnen. VEENENDAAL De teams van korfbalvereniging SKF doen het steeds beter in de micro-korfbalcompetitie. De derde uitgave eindigde als eerste in poule P, team vier bezit de beste pa pieren in afdeling T en ook SKF 2 staat in de kopgroep. Het eerste twaalftal boekte twee overwinningen en kwam daardoor bui ten de gevarenzone in de eerste klasse KNKB. De stand in de verschillende poules is nu als volgt: Comp. stand SKF 1: SKV Amersfoort Altius Vogel De Tovers SKF Excelsior Poule O: Vinken 1 SVMM 1 SKF 2 RDZ 2 Austerl. 1 DSV 2 Meeuwen 1 Altius 3 Arena 1 Sparta 1 Poule P: SKF 3 H. Enge 1 Antilopen 1 SVMM '2 RDZ 3 Huizen 1 Altius 4 Doorn 2 11—15 9—14 9—12 8—11 12—11 9— 5 10— 0 6—9 6—9 6—9 6—7 6—6 6—6 6—4 6—4 6—4 6—2 6—13 9—12 9—11 9—10 9— 9 9— 9 9— 7 9— 7 Vinken 2 Kameo 2 Poule T: SKF 4 Doorn 3 Zuilen 1 Altius 6 Huizen 2 H. Enge 2 Vinken 4 Argus 2 Poule U, DSV 1 Altius 1 SKF 1 RDZ 1 Arena 1 SVMM 1 DSV 2 Vinken 1 Poule V, A'foort I Argus I Avanti I SKF II Viko I H. Enge I Altius II DSV III 9— 9— 6—12 6— 6— 6— 6— 6— 6— 6— Jun.: 6—12 6— 8 6— 7 6— 6 6— 6 6— 5 6— 4 6— 0 Jun.: 6—9 6—9 6—8 6—7 6—5 6—4 6—4 6—2 24 januari a.s. speelt SKF 1 in Amers foort tegen de gelijknamige club, welke vereniging als enige deelnemer voor thuiswedstrijden niet naar de Bernhard- hal hoeft Zaterdag 27 januari worden de laatste micro wedstrijden in Utrecht verspeeld. Korfbalvereniging SKF heeft ook dit jaar weer ingeschreven voor de micro- korfbalkampioenschappen van Neder land, die op 17 februari worden gehou den. KESTEREN/LIENDEN Enkele afdelingen van de Gelderse Maatschap pij van Landbouw en de organisatie Jong Gelre belegden dezer dagen in zaal „Torenzicht" te Lienden een voorlich tingsavond over de ruilverkaveling. De belangstelling voor deze instructie ve bijeenkomst was bijzonder groot. Er werden twee inleidingen gehouden door deskundigen. Dr. ir. A. J. Flach, hoofd-ingenieur van de Cultuurtechni sche dienst te Arnhem, sprak over het onderwerp „De opbouw van de tweede schatting". Ingenieur F. G. Hassels, hoofd-ingenieur van het Bureau Ruil verkaveling te Arnhem, hield een be toog over „De lijst van de geldelijke regelingen". Deze lijst zal in februari op de verschillende gemeentehuizen ter visie worden gelegd. Dr. ir. Flach gaf in zijn toespraak een indruk van de achtergronden, die bij de tweede schatting een rol hadden ge speeld. In 1954 vond de eerste schatting plaats en in het najaar van 1966 volgde de tweede. De eerste schatting diende als grondslag voor de toedeling, die in december 1966 plaats vond. De waar de van de gronden gold bij de eerste schatting als inbreng in het blok. De tweede schatting had tot doel het nut te bepalen, dat iedere grondeige naar van de ruilverkaveling heeft. Aan de hand van het nut zijn de bijdragen in de omslagkosten berekend. Het rijk heeft hierbij belangrijke subsidies ver leend, maar een deel van de kosten moeten de eigenaren zelf betalen. De tweede schatting had in feite ten doel de kosten voor de eigenaren zelf te be palen. Naast de algemene kosten, waarin iedereen bijdraagt, zijn name lijk ook speciale werken uitgevoerd, die door de betreffende eigenaar van de grond zelf moet worden bekostigd. FACTOREN Bij de ruilverkaveling spelen drie factoren een belangrijke rol: waterbe heersing (ontwatering en watertoe voer), ontsluiting (aanleg wegen) en verkaveling of samenvoeging van per celen. Aan de ontwatering is verreweg de grootste waarde toegekend. Genoemde factoren zijn met een aantal punten be last. Bij het beoordelen van de ontslui ting is het een afwegen van belangen geweest, waarbij de afstanden van het perceel grond tot de verharde weg een rol speelden. Het systeem van samen voegen van percelen berustte op een tiental voorbeelden, die aan de hand van een kaart zijn gekozen. Ir. Hassels begon met op te merken, dat slechte ontwatering en een grote afstand van huis tot grond vóór de ruilverkaveling, de kosten voor de grondeigenaar aanmerkelijk verhogen. Men heeft echter een verfijnde gradua tie in de afrekening gemaakt. De kos ten worden berekend aan de hand van het nut, dat de eigenaar (niet de pach ter) van de ruilverkaveling heeft. Alles, wat met de financiële afwikke ling te maken heeft, is in de lijst van geldelijke regelingen verwerkt. De grondeigenaren van wie het bedrijf verplaatst is, moeten de kosten zelf be talen. De kosten voor het verplaatsen van bedrijven zijn dus geheel geschei den van de ruilverkavelingskosten. De laatste kosten zijn per kavel berekend, zij kunnen zowel kostenverhogend als kostenverlagend zijn. In de berekening zijn opgenomen de bedragen voor teveel of te weinig toe bedeeld, afkoop van pootrechten, over name van houtopstanden, etc. Ten aanzien van de overpootrechten zei ir. Hassels. dat deze opgeheven zijn. De plaatselijke commissie heeft de plffcht op zich genomen dit recht te betalen. De schade wordt per strekken de meter berekend in drie tarieven. Daarnaast worden de boomopstanden, die er rechtmatig stonden, eveneens vergoed. De plaatselijke commissie heeft voorgesteld om de bomen door de gemeente laten overnemen. Zij krij gen de wegen en bermen en kunnen in die bermen planten wat ze willen. De eigenaren mogen niet meer op de bermen planten, de gemeenten echter wel. De bomen zijn door deskundigen geschat. Een aantal mensen heeft nog be taald wat verschuldigd was. Een en ander wordt op de lijst van geldelijke regelingen aan de orde gesteld, maar de betreffende eigenaren zullen nu 25 pet. meer moeten betalen. Aangezien de gronden duurder ge worden zijn, zijn de taxaties van 1954 met 35 pet. verhoogd. In de lijst van geldelijke regelingen vindt men allerlei overeenkomsten tus sen eigenaren en ruilverkaveling, zoals elektriciteit, waterleiding etc. Alle grondeigenaren, die bij de ruilverkave ling betrokken zijn krijgen een aange tekend schrijven waarin de tervisie- legging van de lijst wordt aangekon digd. Een deskundig ambtenaar zal zo veel mogelijk voor toelichting op. de gemeentehuizen aanwezig zijn. Men heeft het recht bezwaren naar voren te brengen gedurende dertig dagen. De beroepstermijn eindigt op 23 maart. Ir. Hassels adviseerde eventuele bezwa ren zo vlug mogelijk in te dienen. Na afloop van de beide inleidingen, die met grote belangstelling werden beluisterd, werd een groot aantal vra gen door de aanwezigen afgevuurd, die de inleiders op duidelijke wijze wisten te beantwoorden. De burgemeester van Lienden hield tenslotte nog een uitvoe rige beschouwing over waterlopen en wegbermen. SCHERPEN ZEEL. Maandag houdt de Staatkundig Gereformeerde Partij, afdeling Scherpenzeel. haar jaarverga dering in gebouw „Philaletes". De bij eenkomst begint om 7.30 uur. Op het programma staat o.a. een be stuursverkiezing. Aftredend en herkies baar is J. H. E. Sterk, secretaris en te vens raadslid voor de SGP. Tevens wordt een verkiezing gehou den voor bestuursleden in de vacatures H. Klomp en wijlen M. v.d. Burgt. Er zullen afgevaardigden worden be noemd voor de algemene vergadering te Utrecht, de vergadering van de Sta- tenkring Ede en de vergadering van de Provinciale Vereniging Arnhem. De heer I. den Dekker houdt een le zing over het onderwerp „Wat heeft de Mammoetwet ons te zeggen". een zeer talentvolle sportman en de ex-penningmeester van de vereniging). In een klein artikeltje in „De Veense Atleet" zeggen de twee ex-leden over deze zaak onder meer het volgende: „Het feit dat wij bedankt hebben zal wel duidelijk zijn en we laten u er zelf over oordelen of wij rechtvaardig gehandeld hebben. Persoonlijk vinden wij, dat wij ons lidmaatschap opgezegd hebben geheel in het belang van VAV en daarom was het niet moeilijk voor ons om te bedanken." De heer S. Drost, tot september van het vorige jaar voorzitter van VAV, WIM TER HAAR terug onthult in een interview in het clubor gaan, dat hij weliswaar tien jaar in zijn functie werkzaam is geweest voor VAV, maar dat hij organisatorisch in feite helemaal geen talent had. Drost had er al eerder mee willen stoppen, maar pas toen Ter Haar zijn trainer schap erbij neerlegde, heeft hij bedankt als voorzitter. Dus toch uit een vorm van solidariteit, zoals wij vorig jaar reeds schreven „Het liefst zou ik mensen zien die eens wat presteerden. Al heeft de ver eniging nog zoveel leden, als er nie mand is die een goede prestatie kan le veren dan is de vereniging maar een dood ding. Wij zijn per slot van reke ning een atletiekvereniging en daar verwacht de massa atletiekprestaties van. Men kan wel zeggen „sport moet ontspanning zijn", maar als een ver eniging geen top heeft, dan gaat z« naar de haaien. Bij VAV gaat het te veel op echte ontspanning lijken en te weinig op se rieuze wedstrijdatletiek. En dat moeten we voorkomen. Xomaals een vereniging zonder top trekt ook geen aandacht en is maar een dood ding," aldus de reeds afgetreden Drost. Wim ter Haar neemt nu specifiek de looptraining voor zijn rekening, terwijl Zuidema zijn pupillen op het technische gedeelte oefent (kogelstoten, discus werpen en hoog- en verspringen). Mej. T. Hiensch blijft trainster voor de dames en de VAV-jeugd. RHENEN Vrijdag 19 januari orga niseert de Rhenense sportvereniging Candia '66 in haar nieuwe clubhuis een kaartavond, die voor iedereen toegan kelijk is. Men kan zich onder andere opgeven voor prijsklaverjassen. schud- jassen en jokeren. Tot vrijdagavond zeven uur kunnen belangstellenden in schrijven voor dit kaartfesstijn, waar voor een inleggeld van f 1,50 wordt ge vraagd. Om half acht beginnen de wed strijden.

De Vallei | 1968 | | pagina 5