Tips over Van Z. leveren politie 6 weken werk op „Stadskern bereikbaar houden met gratis bus" Nederland moet handel met China bevorderen Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Kamercommissie heeft het moeilijk met verkiezing in Groningen „OVERGANGSREGELING NAAR BTW LEVERT FISCUS f 1,6 MILJARD EXTRA BELASTING OP Begroting te lijf met „rode boekjt Bemanning reddingsboot ontving medailles TRICOBEST STICHT BEDRIJF IN TILBURG: WERK VOOR 200 VRIENDIN „HANS HAD ME NOOIT IETS OVER MOORDEN VERTELD" Voorzitter K.v.K. in Den Haag bepleit: Niet origineel Lapmiddelen Vijfhonderd meter Realist GEEN WAARDE GEEN ZEILDOEK Minister wil over wrakkenprobleetn praten met schroothandel Man bekneld onder rollende pijp AANBEVELING K.V.P.-COMMISSIE: P.v.d.A.-jongeren willen congres De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. FUSIE IN HAVEN ROTTERDAM Werkgevers verzetten zich GELIJKSCHAKELING KOPERSSTAKING Baby onder drie dekens gestikt DONDERDAG 18 JANUARI 1968 IMRPIHiMHHil DEN HAAG „In een tijd dat de Jugendstil het provoïsme over vleugelt, wil ik een pleidooi houden voor een witte bus. Voor de passa giers moet een rit door de Haagse stadskern gratis zijn. De structuur van onze binnenstad vraagt hier om." Dit zijn enkele zinnen uit de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Gravenhage, de heer W. van Geleuken van den Brugge te Hunsel. Éénmaal per jaar bekijkt hij de Haagse gemeen telijke initiatieven en hy aarzelt niet die zodanig in krasse bewoor dingen te veroordelen. Een andere fraaie volzin uit zijn nieuwjaarsrede die deze week be langstellend werd beluisterd door een handjevol Zuidhollandse burge meesters en de Haagse wethouder voor Economische Zaken B. Bol is: „V/ij dienen te voorkomen dat Den Haag de Nederlandse gemeente wordt die excelleert in goede plan nen, doch waar de verwezenlijking van de wonderen der planologie en verkeerswetenschap op zich laat wachten." De voorzitter van de Kamer van Koophandel is zich ervan bewust dat zijn idee van een gratis witte bus, die echt niet de kleur van zijn haar hoeft te hebben, helemaal niet origineel is. Hij weet te vertellen, dat een paar jaar geleden BNA-ar chitecten spraken over „opstapbus- sen", een gedachte die geruisloos werd bijgezet in de archieven. Zijn besliste mening is gebaseerd op de noodzaak dat de stadskernen bereikbaar moeten blijven voor de klant die op bezoek wil bij de leden van zijn Kamer van Koophandel. Hij gelooft niet dat de aanleg van ringwegen rondom deze stadskern op redelijk korte termijn is te rea liseren. „Er is gewoon geen geld voor", zegt hij. „Den Haag heeft aan geld. Wat er is wordt voor een belangrijk deel gebruikt om plan nen met een voorlopig karakter te verwezenlijken." Voorbeelden van deze „lapmidde len" noemt de heer Van Geleuken het Gevers Deynootplein en het Rijswijkseplein. „Het eerste is al leen te berijden voor de geboren Hagenaars en het tweede heeft on danks 'n groot aantal verkeerslich ten terecht nog steeds de naam een niet te ontwarren verkeersknoop te zijn." Hij wil parkeerterreinen buiten de stadskernen en gratis bussen. Met deze gedachte is de heer Van Ge leuken niet over een nacht ijs ge gaan. Vorig jaar gaf de Haagse Ka mer van Koophandel een kleine veertigduizend gulden uit voor de samenstelling van een rapport over de „Koopgewoonten in Den Haag". Het rapport leert onder meer dat de Hagenaar bereid is vijfhonderd meter te lopen - als hij op weg is naar de binnenstad maar dan ook geen meter meer. „De gemeente kan niet door promenades de auto uit de hele binnenstad verdringen, zonder voor dit vervoermiddel voor zieningen te treffen. En niet alleen voor de auto, maar ook voor de be stuurder. Dus parkeergarages of -terreinen èn een continu-vervoer- dienst naar het stadscentrum." Overigens is de heer Van Geleu ken wel bereid het woordje gratis uit zijn gedachtengang te verwijde ren. „Laat het desnoods een dubbel tje per rit zijn. In elk geval moet het bedrag zo klein dat geen mens het een bezwaar kan vinden." Het dure rapport bewijst volgens de heer Van Geleuken dat er echt wel toekomst zit in het openbaar vervoer. „Winkelende dames in al le groepen gebruiken meer de tram of de bus dan de auto" en „publiek dat met openbaar vervoer reist, winkelt bij voorkeur in de binnen stadssectoren." In zijn nieuwjaarsrede heeft hij nog meer kritische opmerkingen ge uit aan het adres van de gemeente. Hij zei onder me^r dat aan Haag se maquettes geen gebrek was, maar dai hij echter twijfelde aan de juiste revalidatie van de binnen stad. „Ik ben geen boeman maar een realist, die weet dat geld maar één keer kan worden uitgegeven. Grote gemeenten hebben veel geld nodig voor infrastructurele voorzieningen. Dat onfelaat Dn Haag niet van de zorg de beschikbaar gestelde gelden op zo efficiënt mogelijke wijze te besteden", keklemtoont hij. De heer Van Geleuken verwacht van de gemeente Den Haag geen reactie op zijn witte-bussenplan. „Dat hoeft ook niet. Mijn verstand houding met B. en W. van Den Haag blijft heus wel goed. Een Ka mer van Koophandel moet kritisch zijn." UTRECHT Bij de Utrechtse politie waren gisteravond al meer dan hon derdvijftig tips binnengekomen van mensen, die de tot nu toe drievoudige moordenaar Hans van Z. van gepubliceerde foto's hebben herkend. Ook komen er veel tipt binnen van mensen, die op de foto's goederen heb ben herkend, die in het bezit van Van Z. waren en waarvan hij de herkomst niet had kunnen vertellen. Het gevolg is, dat de politie een aantal van deze goederen inmiddels heeft kunnen thuisbrengen. Er blijven echter nog spullen over, waarvan de politie vermoedt, dat Van Z. er niet eerlijk aan is gekomen. Hier onder bevindt zich een antieke revolver waarin de initialen E. de B. zijn ge grift. „Wij hebben zeker zes weken nodig om al deze tips op hun waarde te con troleren. De telefoon staat niet stil, maar er komen veel tips binnen, waarvan wij meteen al kunnen zeggen, dat zij voor ons onderzoek geen waar de hebben. Maar er zijn ook tips bij, die zeer waardevol kunnen zijn", aldus de politie. Men verwacht, dat ook veel mensen schriftelijk zullen reageren op de oproep in dagbladen en via de tele visie. Opvallend is, dat het aantal tips uit Amsterdam (waar de moorden op Ber keley en Souman nog steeds niet zijn opgelost) en uit Rotterdam (waar de moord op Elly Hagers uit de IJsclub- dwarsstraat nog een duistere zaak is) uiterst schaars is. Sinds enkele dagen verspreidt de po litie allerlei berichten over de vorde ringen van het onderzoek naar de ach tergronden van Hans van Z. Gister avond maakte hoofdinspecteur Tj. de Vries via de televisie bekend, dat vori ge week opgravingen in de achtertuin van het huis van Van Z. een aantal ge bruiksvoorwerpen voor den dag zijn ge komen. Zoals bekend verklaarde de politie één dag eerder over deze opgravingen „dat deze niets hadden opggeleverd". Gisteravond vertelde de heer de Vries: „In tegenstelling tot krantenbe richten is er géén zeildoek in deze tuin gevonden." 's Middags had het bureau voorlichting van de Utrechtse politie ons verzekerd, dat er wel een stuk zeil doek was gevonden, dat waarschijnlijk afkomstig is van een oude motorfiets. Zoals bekend werd het lijk van de in Amsterdam vermoorde Engelse filmregisseur Claude Berkeley terugge vonden in het Amsterdam-Rijnkanaal. Het lichaam was toen in een stuk zeil doek genaaid. Een van de belangrijkste getuigen, die de politie bij het onderzoek gebruikt, is de 42-jarige Engelse vriendin van Van Z., Caroline Gigli. Sinds enkele da gen is zij (zoals we in enkele van onze edities gisteren al schreven) ernstig overspannen. Begin deze week sprong zij 's nachts in de Prof. Van Bemmelenlaan uit het raam van haar huurkamer. Zij kwam anderhalve meter lager op een erker terecht. De politie ontfermde zich over haar. Gisteren vond Caroline onderdak in een logement in de Utrechtse Wil lemstraat. Vannacht bracht zij de nacht door in een tehuis voor meisjes aan de Oude Gracht. Gisteren vertelde zij: „Het was voor mij een grote schok, toen ik hoorde dat Hans bij enkele moordzaken betrokken is geweest. Hij had er mij nooit iets van verteld. Voorlopig gaat Caroline niet terug naar Engeland. „Er is daar niemand die op mij wacht. Trouwens, waar moet ik de reis van betalen?", vraagt zij zich af. DEN HELDER Jonkheer H. van Lennep heeft gisteren namens de K.N.Z.H.R.M. medailles uitgereikt aan de opvarenden van de reddingboot Pr. Hendrik. Schipper Bot kreeg de grote Gouden Medaille voor zijn aandeel in de redding van de 25 opvarenden van de Libanees „Margariti" op 18 okto ber '67 en kon even later met trots zijn camera richten op zijn zoon Coen, die onderscheiden werd met de grote Zilveren Medaille. Rechts: schipper Piet Bot. DEN HAAG Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) is bereid met de schroothandel te praten over de beste manier om van autowrakken schroot te maken. Hij wil dit systeem graag bevorderen. De minister antwoordt dit op vragen van het socialistische Tweede-Kamer lid drs. E. L. Berg. ROTTERDAM Op Rozenburg is gistermiddag de 46-jarige asfalteerder W. P. Broeders uit Oost-Flakkee on der een 180 meter lange pijp bekneld geraakt. De man was onmiddellijk dood. DEN HAAG Nederland moet de handel met China bevorderen door ruimere kredietmogeltfkheden. De pogingen om met China tot betere betrekkingen te ko men zouden btf voorkeur samen met andere Westerse landen moeten worden on dernomen. Wellicht kan by een ministerie in Den Haag een afdeling voor culturele betrek kingen met China worden gevormd om te assisteren by de opleiding en voorlich ting van Nederlanders die in de toekomst met China in contact zullen komen. Deze aanbevelingen doet een studiecommissie van de KVP in een rapport, dat door de leiding van de KVP is aanvaard. DEN HAAG De Federatie van jongerengroepen in de Partij van de Arbeid wil in Nederland een studie week organiseren voor leden van de Oostduitse jeugdorganisatie F.D.J. Ook wil de federatie in ons land een congres houden over Europese veilig heid met deelnemers uit Polen, Tsje- choslowakije en Oost-Duitsland. Deze plannen zijn het resultaat van een bezoek van drie federatieleden aan Oost-Duitsland in december vorig jaar. ADVERTENTIE Vier middelen in één tablet waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox - helpen snel en... doen wonderen DEN HAAG De vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer is verdeeld over het wetsvoorstel van mejuffrouw mr. A. Goudsmit (D '66) toch nog verkiezingen te houden voor een nieuwe gemeenteraad in Groot-Gro- ningen. Vele leden zeggen neen tegen het voorstel, vele anderen zeer aarzelend ja. De voorstanders betreuren het, dat de regering niet zelf alsnog met een novelle is gekomen. Zij willen weten hoeveel tyd het zal kosten om deze zaak alsnog te regelen. Van nagenoeg alle kanten wordt be streden dat de Tweede Kamer ten on rechte zou hebben nagelaten in nieuwe verkiezingen te voorzien. Zij heeft ge luisterd naar een advies van de Kies raad uit 1963, die tussentijdse verkie zingen pas nodig vond wanneer zich in een nieuw te vormen gemeente grote politieke verschuivingen zouden voor doen. Verscheidene commissieleden hadden echter na uitgebreide studies vastge steld dat de samenstelling van de raad in Groot-Groningen naar alle waar schijnlijkheid niet belangrijk van de be staande toestand zou afwijken. Zij no digen mejuffr. Goudsmit nu uit na te gaan of de Kiesraad het nodig vindt van het advies van 1963 af te wijken. Van het antwoord op deze vraag laten deze leden het afhangen of zij voor of tegen het voorstel zullen stemmen. Het voorstel van mejuffrouw Goud smit ontmoet veel staatsrechtelijke kri tiek. De vraag rijst, of zij haar recht tot het indienen van een wetsvoorstel niet ombuigt tot ee* verlaat recht van amendement. De commissie pleit voor een actieve re Nederlandse houding bij het zoeken naar een oplossing om China tot de Verenigde Naties te kunnen toelaten. Nederland zou steun moeten geven aan de voorstellen zowel China als Taiwan (Formosa) in de Uno te brengen. Tai wan zou dan als zodanig moeten wor den erkend. De handel met China kan bijdragen tot het kweken van een welvaartspeil in dit land, waardoor de agressieve en ondermijnende intenties worden afge zwakt. Men kan zich afvragen, aldus de commissie, of het verstandig is een potentiële tegenstander te versterken. Het is echter irt elk geval gevaarlijk om een potentiële vijand kunstmatig te isoleren. De commissie pleit voor een politiek van waakzaamheid, gepaard aan gematigdheid. De studiecommissie meent dat een militaire overwinning van de Verenig de Staten in Viëtnam en een permanen te Amerikaanse aanwezigheid op het vasteland van Azië vrede en stabiliteit in Zuidoost-Azië niet blijvend zullen verzekeren. Het gebied zou kunnen worden geneu-. traliseerd, bij voorkeur onder garantie van de Uno, of anders van de grote mogendheden met medewerking van Japan, India en Indonesië. „Aldus zou China de hem toekomende plaats kun nen bekleden terwijl de onafhankelijk heid van de landen en volken in Zuid oost-Azië gewaarborgd zou zijn". De commissie verwacht niet dat het conflict tussen Rusland en China es sentieel zal veranderen als Mao Tse- toeng niet meer aan de macht is. Wes terse pogingen een wig te drijven tus sen Peking en Moskou kunnen een ave rechts gevolg hebben. Wel kan het Westen gebruik maken van het conflict door de ontspanning in Europa te bevorderen, samen met Rusland te proberen een oplossing te vinden voor het probleem van de Euro pese veiligheid en door vormen van sa menwerking met de Sovjet-Unie te ont wikkelen zonder dat China wordt geïso leerd. Verscherping van het conflict in Viët nam, aldus de commissie uit de KVP, zou samenwerking tussen China en Rusland ondanks de bestaande geschil len kunnen bevorderen. ROTTERDAM Met de eerste op zienbarende fusies van dit jaar bewij zen de Rotterdamse overslagbedrijven van stukgoed dat zij de strijd tegen dreigende veroudering voortzetten. Men verwacht in de haven dat 1968 het jaar van de fusies zal zijn. De eerste opzienbarende concentra ties zijn: een fusie tussen de Konink lijke Rotterdamse Lloyd en de Steve dore Company „Quick Dispatch" en een bundeling van de stuwadoorsafde lingen van Deka Transport en Hein- rich Hanno. Na de fusie tussen Pakhuismeesteren en Blaauwhoed en het overnemen van Wambersie door Thomsen's Havenbe drijf in de loop van vorig jaar is het samengaan van de Lloyd en Quick Dis patch verreweg de belangrijkste con centratie. De Ragd van Nederlandse Werkgeversverbonden verzet zich tegen de over gangsregeling, die de regering heeft voorgesteld om tot invoering van het stel sel omzetbelasting over de toegevoegde waarde (BTW) te komen. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer zegt de raad, dat de maat regelen een sterke verhoging van de belastingopbrengsten tot gevolg zullen hebben, waarby geen rekening wordt gehouden met het pryspeil en de con currentieverhoudingen in binnen- en buitenland. DEN HAAG De Raad van Ned. Werkgeversbonden heeft uitgerekend dat het ryk in een overgangsperiode van drie jaar 1,6 miljard aan extra belastingen zal innen. Daarnaast krygt de fiscus nog een extra bate uit inkomsten- resp. ven nootschapsbelasting wegens de geleidelijke intrekking van de investeringsaftrek. Deze extra bate loopt op van enkele honderden miljoenen guldens in de eerste jaren tot ca. 0,7 miljard per jaar wanneer de aftrek geheel is vervallen. Alles by elkaar betekenen de maatregelen, volgens de raad, voor het Neder landse bedrijfsleven een lastenverzwaring van 2 miljard per jaar in de periode 1969 tot en met 1973. Hiervan komt gemiddeld 0,4 miljard aan verzwaring di recte belastingen. Hoeveel hiervan in de prijzen zal worden doorberekend, weet de raad nog niet. De lastenverzwaring komt uit op drie procent en daarom menen de werkgevers dat de verwachtingen van de regering te optimistisch zijn. Minister Witte veen verwacht dat de prijsstijging één procent zal bedragen. Het systeem van de BTW wil afreke nen met belastingcumulatie, prijsver- valsing en concurrentieverstoring, maar bij de door de regering voorge stelde overgangsregeling komen deze factoren weer tevoorschijn, aldus de raad. Hierin werken samen het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversver bond, het Nederlands Katholiek Werk gevers Verbond en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland. Op het ogenblik kent Nederland het systeem, waarbij de druk van de om zetbelasting toeneemt naarmate een produkt meer schakels in het produktie- proces passeert, dus van de ene fa briek naar de andere gaat voor verde re bewerking. Op 1 januari 1969 gaat ons land over op het stelsel van de BTW en dat houdt in dat de fiscus na gaat, waarmee de grondstoffen in waarde zijn gestegen door verwerking in de fabrieken,door het vervoer en door de dienstverlening van de handels kanalen. Over de waarde die aan het produkt- wordt toegevoegd, wordt de belasting betaald. Een belangrijk gevolg van het nieu we systeem zal zijn, dat kapitaalinten sieve bedrijven niet meer worden ach tergesteld bij ondernemingen met rela tief veel personeel. Bij de vaststelling van de omzetbelasting worden in Ne derland tot nu toe de loonkosten niet meegerekend, maar wel de investerin gen. Onder het nieuwe stelsel zal de on dernemer, na een overgangstermijn, de omzetbelasting over zijn investeringen geheel terugontvangen. Dit zou thans leiden .tot uitstel van investeringen en daarom 'is de aftrek voor gebouwde eigendommen, die sedert 31 januari 1964 was geschorst, op 19 september vorig jaar tijdelijk hersteld. Andere overgangsmaatregelen zijn. De oude omzetbelasting, begrepen in de op 1 januari 1969 aanwezige voorraden, wordt terugbetaald. Hier van bedragen de kosten f 1,2 miljard. De oude omzetbelasting, begrepen in de op 1 januari 1969 nog niet af geschreven bedrijfsmiddelen wordt niet terugbetaald. Daarmee zou f 5 miljard gemoeid zijn. Het stelsel van de BTW zou volgens de raad al op 1 januari 1969 gaaf kun nen gaan werken als ook deze f 5 mil jard wordt terugbetaald. De terugbeta ling zou kunnen worden gespreid over een periode van vijf jaar en worden ge financierd door het belastingtarief in die periode van 12 op 14 procent te brengen. Een andere minder vergaande mogelijkheid is terugbetaling van de oude omzetbelasting, die drukt op de sedert de indiening van het wetsont werp aangeschafte of geproduceerde bedrijfsmiddelen en de op 1 januari 1969 aanwezige voorraden. Hiervan be dragen de kosten f 2,6 miljard. Ook deze kunnen worden gespreid over vijf jaar door het tarief te verhogen van 12 tot 12'/t procent, aldus de raad. Door de verhoging van de tarieven hoeft de teruggave van de oude omzet belasting niet ten koste van de fiscus te gaan, maar houdt deze er ook niets aan over. Volgens de raad is het laatste wel het geval als de overgangsregéling van de regering in uitvoering komt. De raad meent dat de maatregelen van de regering tevens het gevaar van een kopersstaking niet geheel weg nemen. Onder de BTW krijgen de on dernemers de omzetbelasting terug, die in de vorige schakel van het productie proces voor een bepaald goed is gehe ven. Die teruggave kent het huidge be lastingstelsel niet, zodat het publiek zonder overgangsregeling zijn aanko pen in 1968 zou uitstellen tot 1969. In dat jaar zou dan een inhaalvraag ont staan. De raad zegt dat in zijn plan dit ge vaar geheel wordt vermeden. BEST. Tricobest gaat in Tilburg een bedrijf beginnen in het gebouw van de wollenstoffenfabriek Pessers van Zuylen. Er komen tweehonderd mensen te werken, de helft zal bestaan uit man nen. Begin van de maand maakte Trico best bekend, dat de komende maanden de produktiecapaciteit zal worden ge bracht op dertig miljoen paar kousen per jaar. Deze uitbreiding van de pro- duktie zal in Tilburg worden verwezen lijkt. Tot het opzetten van een produk- tie-eenheid in deze stad werd besloten omdat de arbeidsmarkt er gunstig is. In verband met de hergroepering in de weverijsector van de Koninklijke Nederlandse Textielunie* wordt in de komende maanden het bedrijf van de N.V. Koninklijke Oldenzaalsche Stoom- wverij voorheen J. Molkenboer overge plaatst naar Haaksbergen. De weverij wordt daar samengevoegd met het be drijf van D. J. ten Hoopen en Zoon N.V. De produktiecapaciteit in Haaks bergen zal daardoor worden uitgebreid met de modernste machines uit Olden- zaal. Op het ogenblik werken bij Molken- boer nog ongeveer 150 mensen. Een deel daarvan, althans wat de beambten betreft, zal in Haaksbergen aan het werk kunnen gaan. De grote groep werknemers die valt onder de textiel CAO krijgt werk aangeboden in de ove rige bedrijven van de KNTU, die op volle capaciteit werkt. AMSTERDAM. Het begin van de begrotingsbehandeling door de Amster damse gemeenteraad, die ruim twee maanden gaat duren, was gisteren één grote klaagzang. „En wij hebben het dieptepunt in onze financiële problemen nog niet bereikt", was voor de raadsle den de haast ontmoedigende voorspel ling van wethouder Polak (Financiën). „Maar de schuld hieraan ligt niet bij ons, en wij moeten ons ook geen schuldcomplex laten aanpraten. De hoofdoorzaak ligt in de leemten in de wet, die de financiële verhouding regelt tussen Rijk en gemeente". „Onze betogen over onze financiële problemen wekken elders gemakkelijk wrevel. Het is (in Den Haag) of je examen moet doen bij een commissie die er belang bij heeft dat je zakt. Het zijn verschillende werelden van waar uit over onze problemen wordt gedacht en gepraat". Ondertussen is het tekort op de be groting van Amsterdam opgelopen tot 94,1 miljoen gulden. De rentelast waar de gemeente voor zit, bedraagt jaar lijks al negentien miljoen gulden. „En de tekorten zullen nog groter worden", voorzag de heer Polak. Tijdens de debatten over de Amster damse begroting in rode kaften van de gemeenteraad zwaaide het B.P.- lid mevr. A. A. M. Baank tijdens haar spreekbeurt met het befaamde Rode Boekje van Mao. Zij ging de begroting met enkele van zijn citaten te lijf. VINKEVEEN Het acht maanden oude dochtertje van de familie Hen driks uit Vinkeveen is gisternacht ge stikt. De moeder vond het kind gister ochtend aan het voeteneinde van het ledikantje onder drie dekens. Mond-op- mond-beademing hielp niet meer DEN HAAG Bij het bedrijf Dow Chemical-Nederland N.V. in Terneuzen wordt geen napalm vervaardigd. Met dit antwoord stelt minister De Block (economische zaken) mede na mens de ministers Polak (Justitie), Den Toom (Defensie) en Luns (Buiten landse Zaken) het Eerste-Kamerlid mr. H. J. van Wijk (pac. soc.) gerust.

De Vallei | 1968 | | pagina 7