Veenendaals dagblad Wilson behaalde zeer grote zege in het Lagerhuis Buiten Minister kocht „blauw Openbaar debat in Tweede Kamer over „geheim" kernenergie-pro j eet Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oorlogsgebral in Egypte hervat Kasperak weer geopereerd Primes Margriet vijfentwintig GESLAAGD ALS HELIKOPTER PILOOT CONSERVATIEVE MOTIE KREEG GEEN SCHIJN VAN KANS STRAALJAGER ONTPLOFTE IN LUCHT: VLIEGER DOOD Papandreoe doet beroep op wereld Mannie en haar vriend gepakt in Rotterdam Zeelui bergen verlaten schip en redden hond I Mistdaarna iets kouder „Huur van nieuwe woningen gaat invoering BTW soms flink omhoog" Pronkjuweel OVATIE AFTREDETS Gemeensch appel i j ke klacht tegen Griekenland in Europ. Commissie I Noordoostpolder j i eerste gemeente die tv-reclame gaat voeren TOESTAND KRITIEK CONGRES Biimenvaarttanker overvaren: één man vermist Oe Thant is niet optimistisch Verschil inkomen gemeenten wordt kleiner Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926, Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent Kleine "annonce» „Vraag en Aanbod" op di„ do. en za. 1-10 woorden /'1i50f ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 19 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 16 m APELDOORN Prinses Mar griet viert vandaag haar vijfentwin tigste verjaardag. DEN HAAG De raad van Bestuur Bouwbedrijf (top-orgaan van de onder nemers in de bouw) heeft berekend dat bij acceptatie van het huidige BTW-wetsontwerp de huur van nieuw te bouwen woningwetwoningen onder bepaalde omstandigheden tot bijna ne gen procent hoger kan worden en van particuliere woningen ruim zeven pro cent. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de raad van bestuur dan ook dringend gepleit voor een acht procents BTW-tarief voor de bouw. De raad vraagt de bouwnrodukten niet zwaarder te belasten dan onder het huidige omzetbelastingsysteem het ge val is. Het speciale tarief van acht procent zal niet alleen in het belang van de bouwnijverheid zijn, maar ook in dat van de minder draagkrachtige woning gebruikers. Bovendien heeft de Raad van Bestuur Bouwbedrijf becijferd, dat de op brengstvermindering voor de overheid maar zeer gering een half procent van de totale bouwproduktie zal xijn. Floor de bijzonder geslaagde kleuren- foto op de reeds geannonceerde kalender van Hazelhoff kom ik er toe, wat te vertellen van de fraaiste vogel- fighur, die we in ons land hebben, n.l. de haast tropisch gekleurde ijsvo gel. We zouden deze zeldzame com parant die zich echter na de verlie zen in de strenge winter van 1962-'63 een beetje schijnt te gaan herstellen om zijn uitzonderllijk schone veren- pracht gaarne wat vaker ontmoeten, doch door zware vorst en beek-vervui ling raakt deze visser in sprookjeskle ren, die gevoelige dichters de naam van regenboogvogel en vliegende edel steen gaven, in het gedrang en behoort een ontmoeting nog altoos tot eerste rangs delicatessen in de levende na tuur. De ijsvogel vormt een voorbeeld van hetgeen energie, plaatstrouw en vasthoudendheid vermogen, want toen na de tropentijd de periode van koude begon, heeft deze vogel volhard en vond karige lijftocht in wak, wel of bijt. Vandaar de naam. Het is evenwel 'n zeer grote bijzonderheid, indien er 'n zoveel intelligentie en durf kan op brengen, dat hij op het voerplankje kleine vleesrestjes komt weghalen of het zelfs presteert resten vet van de soepbotten te peuteren. Dominee W. Schuster, een bekend Duits ornitho loog, maakte zo'n geval wereldkundig en ik had voor zo'n aardige winter- klant bij huis een lief ding over. Toch kwam in de strenge winter van '63 een dergelijk geval voor in Gorssel, ja het gelukte zelfs van dit tamme exem plaar, zittend op de hand, kleurenfo to's te maken, die ik als een singulier bewijs zuinig bewaar. 19-1-'68 X A. B. WIGMAN LONDEN De regering van premier Harold Wilson heeft gisteravond een overstelpende meerderheid van vertrouwensstenimen gekregen voor haar in grijpende bezuinigingen op de defensie en sociale voorzieningen en heeft ver klaard dat Amerika zich achter het Britse besluit heeft geschaard het spelen van een Europese rol op te geven. De stemming volgde op een Lagerhuisdebat van twee dagen over een be zuinigingspakket dat bedoeld is om 2.400 miljard dollar aan uitgaven voor defensie en binnenlandse doeleinden, aan te wenden voor de export. De bezuinigingen betekenen dat Groot-Brittannië zich zal terugtrekken van al haar militaire bases in het Verre- en Midden-Oosten in 1971, behalve uit Hongkong en dat de Britten zelf voor hun tot nu toe gratis medicijnen moeten gaan betalen en voor andere sociale voorzieningen. Het debat eindigde als een persoonlij ke triomf voor George Brown, de minis ter van Buitenlandse Zaken, die de laat ste van de 13-uur geduurd hebbende toespraken hield. Hij betoogde dat En geland een te groot aandeel van de de- fensielast van de vrije wereld had ge dragen en zich van nu af aan tot Euro pa en de Atlantische Oceaan zou moe ten beperken. „Wij kunnen niet meer uitgeven dan we verdienen, of dan we ons kunnen veroorloven" zei hij. „Dat wel te doen is het noodlot tarten". „Na tuurlijk brengen de veranderingen in het defensiebeleid risico's met zich mee, grote risico's". „Maar de risico's gewoon door te gaan zijn verschrikke lijk groot". Brown zei dat hem was gevraagd hoe Amerika had gereageerd op de defen siebezuinigingen. Hij verklaarde: „Amerika heeft met begrip ingezien, dat het juist is voor dit land, te streven naar een samenwerking met de part ners in West-Europa". „Het heeft onze rol bij het streven naar vreedzame ontwikkeling In ande re delen gewaardeerd. Het begrijpt dat we niet voort kunnen gaan een derge lijk groot aandeel voor onze rekening te nemn". „Het moet thans wensen dat een harmonisch verenigd Europa een grotere rol gaat spelen in het dragen van die last, dat is onze wens ook, en ook de wens van onze toekomstige part ners in Europa". Toen Brown ging zitten, klonk een stormachtig applaus op van de rege- ringsbanken. Hierna werd gestemd. Bij de eerste stemming, over een con servatieve motie waarin het regerings beleid wordt verworpen, won Labour met 334 tegen 229 stemmen, een meer derheid van 105 stemmen. Deze verho ging van de nationale meerderheid van de regering, die ongeveer 85 bedraagt was te danken aan steun van de libera len. Hierna werd gestemd over een motie van liberale zijde, waarin de bezuini gingen op de sociale voorzieningen wor den aangevallen. Het resultaat was 304 tegen negen stemmen, een meerderheid troor de regering van 295 stemmen, ge flatteerd door de onthouding van de conservatieven. De meerderheid zou nog groter gen weest zijn, als 24 leden van de rege ringspartij zelf zich niet hadden onthou den van stemming uit protest tegen de bezuinigingen op sociaal terrein. De 47-jarige Desmond Donelly, afge vaardigde voor Pembroke en behorend tot de rechtervleugel der Labour-par ty, is uit de Labourfractie in het Lager huis getreden uit protest tegen liquide- ring van de Britse militaire rol ten oos ten van Suez. Donnelly blijft lid van het Lagerhuis. Het partijbestuur van Labour in het district Pembrokeshire zal op 1 febru ari een onderzoek instellen naar' het uit treden van Donelly. 6 In Engeland zijn deze maand 630.980 mensen werkloos, bijna 50.000 meer dan in december, heeft het Britse ministe rie van Arbeid donderdag meegedeeld. Dit getal is sinds 1963 voor januari niet zo hoog geweest. In dat jaar steeg het aantal werklozen in januari tot boven de 80.000. DEN HAAG Een Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht is gisteren boven Westduits grondgebied in de lucht geëxplodeerd. De vlieger, de 22-ja- rige ongehuwde tweede luitenant P. Hofstra uit Franeker, kwam om het le ven. Het ongeluk gebeurde bij het plaatsje Paderbom op ongeveer honderd kilome ter ten oosten van Dortmund. Het toe stel was een kwartier tevoren voor een fotoverkenningsvlucht van de vliegbasis Twente opgestegen. Hoewel de straaljager op het moment van de explosie vrij laag vloog, werden de brokstukken over een afstand van vijf kilometer verspreid. PARIJS Dc Griekse oud-minister Andreas Papandreoe heeft op een pers conferentie in Parijs als „officieel ver tegenwoordiger, met absoluut gezag", van de Unie van het Centrum Party in het buitenland en in Griekenland, een beroep op de democratische wereld ge daan, de strijd voor het herstel van de democratie in Griekenland te steunen. Zolang het Griekse volk niet vrij is, is deze steun niet alleen welkom, maar ook een kwestie van morele verant woordelijkheid, verklaarde hij. De dictatuur van de militaire junta wordt volgens Andreas Papandreoe, de 48-jarige zoon van oud-premier George Papandreoe, in Griekenland volledig af gewezen, en veler gedachten gaan uit naar de vestiging van een „waarlijk democratisch en uiterst progressief nieuw Griekenland". Het Griekse volk wil echter een nieuwe burgeroorlog vermijden en verwacht dat een combi natie van totaal moreel verzet in het land zelf en krachtige steun van het buitenland de junta uiteindelijk zal doen inzien, dat zij het land naar een impasse voert. Een onder regeringstoezicht staand Grieks dagblad heeft Amerika er van daag van beschuldigd, de mislukte staatsgreep van koning Constantijn ge organiseerd te hebben. John Kapsis, de hoofdredacteur van het in Athene verschijnende avondblad Ethnos (Het Volk) is door twee re chercheurs op het redactiebureau van zijn krant gearresteerd. Kapsis (40) is een goede vriend van oud-minister Andreas Papandreoe. CAIRO Mohammed Heikal, hoofd redacteur van het invloedrijke Egypti sche dagblad „Al Ahram", acht hervat ting van het gewapend conflict in het Midden-Oosten onvermijdelijk. In een vandaag gepubliceerd commen taar schrijft Heikal, dat het vinden van een politieke oplossing voor het con flict zo goed als onmogelijk is gewor den, „want wij wijzen af wat Israël aan vaardt, terwijl wat ons aanvaardbaar lijkt, het niet is voor Israël". Een gewapend conflict is volgens hem onvermijdelijk, dat het Egyptische hoofddoel, „het ongedaan maken van de consequenties van de Israëlische agressie van 5 juni", alleen door de wa pens-kan geschieden en alleen Egypte de rechtstreekse verantwoordelijkheid voor een gewapend conflict kan dragen. DEN HAAG De gemeenschappe lijke klacht van Nederland en de drie Scandinavische landen over Grieken land, zal 23 januari worden behandeld door de Europese commissie voor de irechten van de mens. De commissie zal eerst beslissen over de vraag of de klacht wel ontvan kelijk is. Dr. J. Vixseboxse, permanent vertegenwoordiger bij de Raad van Europa treedt op als Nederlands agent. EMMELOORD De Noordoostpol der is de eerste gemeente in Nederland die tv-reclame wil gaan voeren. Het gemeentebestuur is ervan overtuigd, dat de polder, die zesentwintig jaar ge leden drooggevallen is een belangrijke rol kan spelen in de discussie rondom de ruimtelijke ordening in ons land. In die ruimtelijke ordening kan de Noord oostpolder zelfs een belangrijke plaats gaan innemen, vinden burgemeester en wethouders. Men vindt, dat behalve de overheid de gehele Nederlandse bevolking gewe zen moet worden op de mogelijkheden die de meest modern geoutilleerde pol der heeft te bieden. In Emmeloord, de hoofdplaats van de 32.000 zielen tellen de gemeente, garandeert men ruimte. Men gaat er zelfs verder. Men garan deert goed en prettig wonen, goed en prettig werken en goed en prettig leven. Gezien de mogelijkheden die de Noordoostpolder in zijn geheel en Em meloord in het bijzonder in het kader van de ruimtelijke ordening bieden, meent het college van burgemeester en wethouders van de gemeente, dat het alleszins gerechtvaardigd is over te gaan tot het voeren van een televisie reclame. De spots zullen worden uitge zonden via Nederland 2. De raad wordt voorgestel een krediet beschikbaar te stellen van ruim L' 34.000. PALO ALTO (Californië) De Ameri kaan Mike Kasperak, die op 6 janua ri een nieuw hart kreeg, heeft van nacht een spoedoperatie ondergaan om een inwendige bloeding aan de twaalfvingerige darm tot stilstand te brengen. Na afloop van de operatie werd In een bulletin van de medische afdeling van Stanford Universiteit meege deeld, dat de 54-jarige patiënt bij kennis was, maar dat zijn toestand kritiek bleef. Naast het dichten van de belangrijkste wonden, werden enige spieren door gesneden om overdadige afscheiding van maagsappen tegen te gaan en werd de opening van de maag ^naar de dunne darm verwijd ter verge- makkeling van het stofwisselingspro ces. Het was de tweede operatie die Kaspe rak moest ondergaan sinds hij op 6 januari het hart van de 43-jarige huisvrouw Virginia White ontving. Op 14 januari werd een galblaasoperatie uitgevoerd ter verlichting van een ernstige leverkwaal. Naar eerder is meegedeeld, herstelt Kasperak langzaam van de lever kwaal en zijn er geen tekenen dat het nieuwe hart wordt afgestoten. De plotselinge bloeding in de buikhol te van de 54-jarige metaalbewerker wekte echter grote bezorgdheid. ROTTERDAM De 17-jarige Man nie van T. die zondagavond spoorloos uit Raalte is verdwenen, verblijft thans op een Rotterdams politiebureau. Zij is om kwart voor vier gistermiddag aan getroffen in een woning in Rotterdam- Zuid in gezelschap van een 32-jarige taxichauffeur uit Deventer. Vermoede lijk is zij sinds haar verdwijning bij de chauffeur geweest, zo verklaarde de Rotterdamse politie gistermiddag. Zondagavond bracht Mannie haar ver loofde uit Heino naar de bus, nadat zij haar fiets had weggezet achter een ma- nifacturenwinkel. Het speuren naar het verdwenen meisje er ging een offici eel politiebericht uit werd gestaakt, toen zij telefonisch aan haar baas be richtte, dat zij niet zoek was, maar op stap met een vriend, een gehuwde taxi chauffeur. Zij is kort na het vertrek van haar verloofde bij de taxichauffeur in de auto gestapt. DEN HAAG De Tweede Kamer gaat een openbaar debat wijden aan de kwestie van het ultracentrifuge-project waarop de Nederlandse regering op Ame rikaans verzoek het stempel „geheim" heeft gezet en dat van belang is voor de toekomst van de Europese energieproduktie. Dat gaat gebeuren bij de behande ling van het schriftelijke verslag over de gisteren gehouden besloten vergadering van de Kamercommissie voor de kernenergie. Voor die besloten vergadering was grote parlementaire belangstelling. De besloten vergadering van giste ren was, naar wij hebben vernomen, geheel gewijd aan het vlak voor Kerst mis door A. de Goede (D'66) in de Tweede Kamer geuite verwijt dat de minister van economische zaken, _mr. L. de Block, het Nederlandse ultra- centrifuge-project niet zou hebben „in gebracht" in een ministersconferentie over het toekomstige kernenergiebeleid. De fractie van D'66 wil aansturen op een debat in de Tweede Kamer waar in zowel minister De Block als zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken, mr. Luns, het regeringsbeleid zullen verdedigen. ZESTIENHOVEN Op hgt vliegveld Zestienhoven is gisteren de eerste he likopterpiloot door de Nationale Lucht vaart School „afgeleverd". Het was de heer G. Hoogervorst, die hier, gezeten in de cockpit van de wentelwiek waarin hij zijn brevet haalde, verheugd de toekomst tegemoet ziet. Het ultracentrifuge-project is gericht op produktie van splijtstoffen. Het gaat daarbij om scheiding van splijtbaar en niet-splijtbaar uranium. Nederland en verscheidene andere landen werken al jaren aan een ver volmaking van deze produktiemethode, waaraan enkele jaren geleden in Am sterdam een internationaal congres van deskundigen werd gewijd. Ingewijden achten het mogelijk dat één ultracen trifuge per jaar een kilo licht verrijkt uranium zal kunnen produceren. Die verrijkingsgraad is echter bij lange na niet hoog genoeg voor militair ge bruik. Ware dat wel het geval dan zou den ultracentrifuges gebruikt kunnen worden voor vervaardiging van „goed kope kernwapens". HOEK VAN HOLLAND De biimen vaarttanker Shell 50 is gisteravond op de Nieuwe Waterweg overvaren door de Liberiaanse tanker Oriental Chal lenger. Dank zij een snelle reddingsac tie van rijkshavendienst en loodswezen konden zes opvarenden worden gered. Er wordt één bemanningslid vermist. De scheepsramp gebeurde om onge veer half tien bij de Berghaven bij Boek van Holland. Het zicht was slecht. De Shell 50 was afvarend. Toen zij de rivier overstak naar Europoort, werd zij geramd door de binnenkomen de achttienduizend ton grote tanker De loodsafhaaiboot Spiering redde vier opvarenden uit het water. De Ha vendienst V plukte twee man van het voorschip van de zinkende binnen- vaarttanker. Een half dozijn sleepbo ten uit Europoort zocht mee naar het zevende bemanningslid. De Shell 50 zonk mët haar achter schip onder water. Het wrak ligt voor een deel in het vaarwater. NEW YORK Oe Thant, de secreta ris-generaal van de V.N. heeft gisteren zijn standpunt herhaald dat vredeson derhandelingen over Viëtnam zouden kunnen beginnen drie a vier weken na stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen op Noord-Viëtnam. Thant, die zijn eerste persconferen tie gaf sinds september vorig jaar, wees op de argumenten dat de moeilijkheden in Viëtnam worden veroorzaakt door communistische of Amerikaanse agres sie als „kinderlijk" van de hand. Hij was overigens van mening dat een stopzetting van de Amerikaanse bombar dementen en eventueel daaropvolgende besprekingen niet onmiddellijk zouden leiden tot een algehele wapenstilstand. Tijdens de Conferentie van Genève over Indochina in 1954 werden de gevechten ook voortgezet, aldus Thant. Een wa penstilstand leek hem onder de huidige omstandigheden dan ook een heel moei lijke kwestie. In Noord-Viëtnam heeft men tot nu toe gereageerd met de mededeling dat eerst de Amerikanen Zuid-Viëtnam moeten verlatn. O Generaal-Majoor Jitzhak, Rabin, die het bevel voerde over de Israëlische strijdkrachten tijdens de oorlog in het Midden-Oosten vorig jaar juni, is be noemd tot ambassadeur in de Verenig de Staten, zo is in Jeruzalem bekendge maakt. DEN HAAG Tijdens een bijeen komst in het perscentrum Nieuws poortheeft minister Udink als eerste een exemplaar gekocht van het „blauwe boekje", een „vredesdienstregeling" uit gegeven door de Katholieke Werkende Jeugd, geschreven door de heer Piet Reckman. Vice-voorzitster Lies van Rijn verkocht het boekje aan de bewindsman, waarmee de „Culturele Revolutie" van de K.W.J. was gestart. ESBJERG De Nederlandse kustvaarder Johanna Buitelaar uit Maassluis heeft gistermiddag een verloren gewaande Duitse viskotter binnengebracht in de Deense haven stad Esbjerg en er een hond aan overgehouden. De Nederlandse zeelui ontfermden zich over de hond, nadat zij hem hadden bevrijd uit een afgesloten kast waarin het dier 53 angstige uren had doorgebracht. De Johanna Buitelaar (496 brt) vond de kotter Adonis (70 ton) gis ternacht verlaten op zee, westelijk van Esbjerg. De driekoppige beman ning had het scheepje verlaten in. de orkaan die maandag over het noordelijke deel van de Duitse Bocht trok. De Duitsers waren uit hun reddingsvlot opgepikt door een Deense helikopter. „We houden de hond", zei kapitein Heyer gistermiddag voor zijn afvaart uit Esbjerg. De Duitse schipper van de Adonis, Karl Heinz Simonsen uit Hamburg, bleek het daar helemaal niet mee eens te zijn. „Ik wil mijn hond te rug. Mijn kinderen zijn dol op Prilz" zei hij. „Ik dacht dat het beest was omgekomen in de orkaan. Ik wil wel eens praten met die Nederlandse ka pitein". DEN HAAG De inkomensverschil len tussen de gemeenten zullen kleiner worden. Minister Witteveen (financiën) kondigt dit aan in zijn antwoord op vrage van de Tweede-Kamerleden drs. H. A. C. M. Notenboom en C. A. A. van Beek. Thans worden de gemeenten voor de vaststelling van hun inkomsten nog in gedeeld in groepen van twee- tot vijf tigduizend inwoners, van vijftigduizend tot 250.000 inwoners en zo verder. Mi nister Witteveen erkent dat deze ver deling aan de grove kant is. Het is zijn bedoeling de .afstand tussen de groepen kleiner te maken in het wetsontwerp dat de gemeenten een ruimer belasting gebied zal geven. ••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••a (Van onze weerkundige medewerker) JFen warmtefront trok met vochtige i lucht over Nederland en kwam boven West-Duitsland tot stilstand. Daarvoor verantwoordelijk was een i hogedrukgébied boven Scandinavië, dat koudere lucht naar delen van Noord-Duitsland deed uitvloeien. Het S gevaar voor een nieuwe vorstinval m onze omgeving is vooreerst niet groot, aangezien een tweede uitgebreid ho- J gedrukgebied boven de Golf van Bis- caje nog iets naar het noorden ko- mend een tegenwicht vormt. Tus- I sen beide maxima in blijft het weer in Gelderland rustig, evenwel met een grote kans op hardnekkige misL Door de toegenomen hogedrukinvloed zal de temperatuur tijdens het weekeinde i de neiging vertonen wat lager te wor- den. In de laatste week van januari wordt het weer even uitkijken. Dan zal de beslissing vallen over de vraag of er al dan niet een tweede ijsperiode zal komen. In januari 1959 een maand met gelijke „antecedenten" als de huidige gebeurde dat wel door toedoen van een Atlantisch hogedruk- i gebied, dat naar de Oostzee oprukte.

De Vallei | 1968 | | pagina 1