Veenendaals dagblad VIER ZWAAR GEWONDEN EN ZESTIG MET RRAND- EN GLASWONDEN Grote brand na explosie in raffinaderij te Rotterdam Buiten Ook belasting betalen voor niet gebruikte motorvoertuigen Clark Clifford opvolger van McNamara De roerige wereld van de tweedehands auto. Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei wolfheze Bemanning „Ocean Sprinter'" na 60 uur in veiligheid Kijk vanavond Ned.l 19.03 uur. Show van kleding gemaakt van meubelstoffen Rovers kozen hazepad NU WEER MILT KASPERAK VERWIJDERD Huurverhoging aantal woningen per 1 april Grieks koninklijk paar naar Kopenhagen WEGPIRAAT RIJDT 10 KM MET MAS OP MOTORKAP Da jan: Russen in Egypte en Syrië Geleidelijk kouder I In Vlaardingen. Maassluis en Hoogland sprongen vele duizenden ruiten in gruzelementen „Hartje" stierf toeh op Sicilië Nut of scha? NA „BOMINSLAG" STEEKVLAMMEN VAN MINSTENS 120 METER HOOGTE WEISS MINISTERIE VAN FINANCIËNt Glas- en brandwonden Miljoenen schade ..Bominslag" MEUWE DEF EIS SIE-MI IS 1ST ER IIS V.S. SPRONG WRAKKENPROBLEEM Dr. Berghuis wordt burgemeester van Hilversum Eartha Kitt heeft geen spijt Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal» Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Valler, opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine -annonce» „Vraag en Aanbod" op dt, do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 20 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 17 .V V'- In de Franse hoofdstad is een mo- deshow gehouden van kleren, ver- vaardigd van meubelstoffen ontwor- pen door acht bekende Franse ont- werpers ais Castillo, De Rauch, Patou, Lanvin, Scherrer, Laroche en Armand. Hier een mantel van Ottoman, ont- worpen door Leleu-Deshays-Scherrer. twwww A\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\w ri* PALERMO (Sicilië) Het leven- Jarig meisje, dat na 50 uur levend onder het puin van haar door de aardbeving verwoeste huis werd te voorschijn ge haald is gisteravond in een ziekenhuis in Palermo gestorven. jèc "IVooit gelukt het ons in het bos, op de akker of in het veld de balans van nuttige en schadelijke dieren precies in evenwicht te houden en dit probeer ik door schö en schan de wijs geworden dus ook nooit. Liever beschouw ik vogels en vier voeters aals onze mededieren, die we evenmin zo op de vingers moeten kijken als onze medemensen. Niette min dienen we eerlijk te blijven en niet alles wit praten, wat zwart of bont is. Bekijken we het spechtevolk, dan leerden we vroeger allemaal op school, dat het zoveel baat bracht aan het bos, door het zoeken van schade lijk gedierte. Later staan we er wel wat van te kijken als een groot ge leerde aankomt met de gefundeerde bewering, dat de spechten ian de houtteelt ruim zoveel nadeel toebren gen als nut! In de winter bemachtigen deze rondzwervers tal van poppen en larven van schadelijke insekten, waar voor we hen prijzen en loven, maar de zwarte en de groene eten helaas bij voorkeur mieren en -poppen en deze dieren zijn hoogst nuttig voor het bos, want ze eten een massa rup sen, die zich in de bodem gaan ver poppen en ook in de takken vervolgen ze hen. Daarom doen ze de bosman in 't geheel geen dienst, wanneer ze in de mierenhopen gaten hakken, om dusdoende duizenden mieren, larven en poppen te vernielen. De bonte specht wordt het plukken van denne- kegels óók midden in de zomer vóór ze rijp zijn kwalijk genomen en voorts verorberen onze boom- beklimmers menig insekt, dat nuttig is voor de bosbouw. Het blijft moeilijk het iedereen naar de zin te maken! 20 jan. '68 A. B. WIGMAN ROTTERDAM Vanmorgen vroeg heeft zich een explosie voorgedaan bij de Shell-raffinaderij in de Botlek. Volgens de eerste berichten zijn er vier ern stig gewonden, drie licht gewonden en circa zestig personen met glasverwon dingen. In Vlaardingen zijn heel veel ruiten gesprongen; van het station is geen ruit meer heel. Ook in Maassluis en Hoogvliet is de glasschade groot. Ooggetuigen hebben steekvlammen van 120 meter hoogte gezien, maar konden later door de rookontwikkeling geen vuur meer zien. Onmiddellijk werd groot alarm gegeven. Niet alleen de Rotterdamse brandweer is met groot materieel ter plaatse, maar ook verschillende bedrjjfsbrandweren uit het Botlekgebied en korp sen van gemeenten uit de omgeving zyn naar de Shell gesneld. De Rotterdamse GGD heeft negen ambulances naar de Botlek gestuurd. Op de Nieuwe Waterweg is het scheepvaartverkeer in de buurt van de Shell gestremd. ADVERTENTIE Werken en woneh! i1T /li P»)Ch. Zi»k«nhuu Wolfheze bij Arnhem. Tel. 08308 - 241 LONDEN Drie rovers hebben 5 met een Jaguar (L) een auto klem- s gereden, die een groot bedrag aan sa- larissen bevatte (R). Toen de rovers, 5 5 die bewapend waren met wapens 5 waarvan de lopen waren afgezaagd, zich van het geld meester wilden ma- ken, kwam er een politie-patrouille aan, waarop zij snel het hazepad moesten kiezen. DEN HAAG Het ministerie van Financiën is er voorstander van dat ook motorrijtuigenbelasting wordt be taald voor motorvoertuigen die niet worden gebruikt. Dat zou voor het ministerie een be langrijke vergemakkelijking van de controle op deze belasting meebrengen. Op het ogenblik wordt alleen motor rijtuigenbelasting betaald voor auto's, motoren, scooters, caravans en aanhang- De explosie heeft zich vermoedelijk voorgedaan in de paraffinekraakfabriek waar met zeer hoge temepraturen wordt gewerkt. Over de oorzaak van de ont ploffing is niets bekend. De brand woedt tussen de zwavelfa- brieken en genoemde paraffinekraak fabriek en zou volgens een woordvoer der van de Rotterdamse brandweer een oppervlakte van ongeveer anderhalve vierkante kilometer op het Shell-terrein beslaan. De woordvoerder zei gehoord te hebben dat een deel van de raffina derij (die de grootste ter wereld is) is weggeslagen. Omstreeks kwart over zeven werd ge meld dat van buiten de raffinaderij de brand zelf niet ernstig lijkt. Zo nu en dan ziet men tussen de don kere contouren van de fabiiek enige vlammen. Er heerst een grote drukte rond het raffinaderijterrein. De poltie heeft een deel van de wegen afgezet. Om kwart over zes gingen op het ter rein plotseling de sirenes loeien. Uit de luidsprekers klonk: „Nu ook brand in de naftakraker". Drie minuten later werd de melding ingetrokken. De directeur van de raffinaderij, ir. Van de Berg, deelde om kwart voor ze ven vanmorgen mede, dat er in totaal ongeveer 65 mensen z(jn gewond. Het gaat echter hoofdzakelijk om glasver wondingen, enkele mensen hebben brandwonden opgelopen. Voor zover bekend zijn er geen dode lijke slachtoffers. Het getroffen deel van de Shell-raffinaderij omvat volgens ir. Van de Berg een terrein van 250 bij 250 meter. Hierop bevinden zich een thermi sche kraakinstallatie die al jaren buiten gebruik is en twee wax- paraffinekraak- installaties plus een gasverwekkende in stallatie voor ethyleen. Verder staan op dit terrein een groot aantal kleinere tanks, verschillende met een Inhoud van niet meer dan 100 kubieke meter, de grootste wellicht van 2000 a 3000 kubie ke meter. Het aantal tanks bedraagt 15. Er be vinden zich diverse olieprodukten in. In de nabijheid zijn geen gas- of butaan tanks. „De brand is nog steeds ernstig, maar ik geloof dat we hem binnen de perken hebben", aldus ir. Van de Berg. De scha de loopt z(jns inziens ongetwijfeld in de miljoenen. Een opgave is echter op dit moment onmogelijk te geven. Volgens ir. Van de Berg blijft van het raffinaderijgedeelte in het door hem aan gegeven blok van 250 x 250 meter niets over. Het getroffen deel bevindt zich in het verlengde van de zij-arm van de eer ste petroleumhaven. De heer Horst .directeur van het Deltahotel in Vlaardingen, aan de ande re oever van de rivier, zei rond half vijf een explosie gehoord te hebben die leek op een bominslag. Daarna was een steekvlam zichtbaar die zeker 120 meter hoog was. Volgens de heer Horst, die over de rivier een goed uitzicht op de brand heeft, is de vuurzee twee maal zo groot als die van de brand van vorige week zaterdag bij Pakhoed. Vanuit zijn raam ziet hij tevens hoe gemeerd liggende Shell-tankers uit de petroleumhaven worden gesleept. In verband met de brand is de pro- duktie van de raffinaderij geheel stil gelegd. Ir. Van den Berg, president directeur van de Shell zei echter te ver wachten dat deze produktie over enige dagen wel weer op gang zal zunnen ko men. STANFORD (Califcrnië) Mike Kas- perak, die leeft op een ingeplant hart heeft vrijdag voor de derde maal binnen een week een zware operatie aan de ingewanden ondergaan. De artsen aan de Stanfordkiiniek noe- zijn toestand „zeer kritiek". men De milt van de 54-jarige gepensioneer de metaalbewerker werd tijdens een 2Vs uur durende operatie weggeno men. De eerste belangrijke operatie na de transplantatie onderging hij afgelopen zondag toen zijn galblaas werd verwijderd. Donderdagavond werd hij opnieuw geopereerd. In het bulletin van vrijdag werd ge zegd dat een „actief bloedende" zweer boven in de buikholte werd ontdekt. Deze bloeding werd gestuit. Ondanks de herhaalde chirurgische in grepen van de laatste week blijft het ingeplante hart, dat Kasperak van een overleden vrouw kreegw goed functioneren. De verwijdering van de milt, aldus het bulletin, moet verdere inwendige bloedingen helpen voorkomen. De milt zit links boven in de buikholte. Kasperak krijgt voortdurend bloed transfusies. WASHINGTON President Johnson heeft vrydag Clark M. Clifford al ruim twintig jaar adviseur van het Witte Huis op het gebied van de defensie en de diplomatie tot minister van Defensie benoemd. Clark werd lange tijd geraadpleegd door een serie presidenten vanaf Harry S. Truman en was de voornaamste adviseur van Johnson op diplomatiek en defen sie-gebied en op het terrein van de inlichtingendienst. later dan 1 maart zal neerleggen. Clif ford (60). was hem door McNamara, door de minister van Buitenlandse Za ken. Dean Rusk en door allen die sug gesties deden, aanbevolen, aldus John- Hij zal de plaats innemen bij het af treden van Robert S. McNamara de man die deze post zeven jaar bekleed de. McNamara zal president van de Wereldbank worden. Johnson deelde de pers mee, dat hij en McNamara vrijdag overeengeko men zijn dat hij zijn defensiepost niet ROTTERDAM De opvarenden van de Ocean Sprinter vijftien mannen en een vrouw zyn in veiligheid. Zjj werden gisteravond op de Atlantische Oceaan in drie etappes van hun lekke schip geplukt door een sloep, die de gezagvoerder van de Absecon een kotter van de Amerikaanse kustwacht langszij had gestuurd. Onder hen bevond zich mevrouw Van Os uit Nymegen, de echtgenote van de hoofdwerktuigkundige. De kustwacht in New York deelde ons mee dat twee bemanningsleden gewond zijn. Derde stuurman M. Sil- verschoon (22) uit Zaltbommel heeft een arm gebroken. Een andere opvarende heeft verwondingen aan zijn gezicht en armen. Zij werden op de Absecon be handeld. De negen Nederlanders en zeven Spanjaarden konden dan toch de Ocean Sprinter verlaten na een dag vol ver geefse pogingen. Daarbij verspeelde de Absecon een sloep en werd een andere beschadigd. Volgens de kustwacht had de gezag voerder van de kotter eerder op de dag voorgesteld een sleepverbinding tot stand te brengen. „Maar de kapitein van de Ocean Sprinter weigerde", zo werd gezegd. Hij moet dit niet verantwoord hebben geacht. Na zestig helse uren gaf hij er de voorkeur aan van boord te gaan. Kapi tein Solleveld sprong als laatste in de sloep terwijl de Ocean Sprinter met nog steeds twintig graden slagzij op een nu minder ruige zee achterbleef. De sleepboot Clyde van L. Smit Co. kan in de komende nacht bij het schip aankomen. Als het dan nog drijft is er een kans dat het behouden kan worden ADVERTENTIE binnengebracht. Behalve kapitein Solleveld, derde stuurman Silverschoon en mevrouw Van "Os waren aan boord: eerste stuur man A. M. van de Zee (43) uit Den Haag, tweede stuurman G. Roza (30) uit Go- rinchem, de leerling-stuurman Th. Kas pers (20) en de tweede werktuigkundige S. de Haan (28), beiden uit Westterschel ling, derde werktuigkundige A. Schoon (21) uit Assen, de assistent werktuig kundige J. L. Oldenhof (19) uit Den Helder, kok G. Klinkhamer uit Norg en vijf Spaanse zeelieden. DEN HAAG Op 1 april kunnen de huren van woningwetwoningen, waar voor het ryk geen bijdrage (meer) geeft en die staan in gebieden waar de huur nog niet is vrijgelaten, met ten hoogste vier procent per jaar worden verhoogd. Dat is de kern van een wetsontwerp dat minister Schut gisteren heeft aange boden aan de Tweede Kamer. De bedoeling is dat huurders en ver huurders het in vrij overleg eens wor den over een nieuwe huurprijs. De ver huurder kan de Huuradviescommissie vragen of de prijs die hij voorstelt re delijk is. De huurder hoeft onderhande lingen niet te schromen, omdat hij door de huurbescherming vrij sterk staat, meent de minister. Hij vindt het belangrijk dat bewoners en eigenaren weer vertrouwd worden met het feit, dat over de prijs van een woning behoort te worden onderhan deld. O KAAPSTAD (Zuid-Afrika) De vrouw van de harttransplantatiepa tiënt dr. Philip Blaiberg, heeft vrijdag gezegd: „Het was vandaag zijn beste dag sedert zijn operatie." op reis son. r Clifford maakte vorig jaar in dracht van president Johnson een naar Viëtnam. De president betoogde vrijdag, dat Clifford nauw had samengewerkt met het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat Rusk hem beschouwde als een van de beste mensen voor regerings werk. Onder Johnson heeft Clifford dienst gedaan als voorzitter van het advies college voor buitenlandse inlichtingen en het adviescollege voor buitenlandse betrekkingen. „Hij is als adviseur op getreden" zei Johnson bij het nemen van een aantal van de belangrijkste be slissingen op internationaal niveau, zowel waar het defensiemacht als wa pens en acties betrof en ik meen dan ook dat hij algemeen beschouwd wordt als de man die de regering nodig heeft. Johnson had ook veel woorden van lof voor McNamara. Hij zei nooit eerder een meer bekwaam, energiek en toege wijd functionaris te hebben ontmoet. ROME Een woordvoerder van het Griekse koninklijk hui? heeft bekend gemaakt dat koningin Anne-Marie en haar 2 kinderen volgende week naar Denemarken zullen vertrekken om al daar het huwelijk van haar zuster prinses Benedikte bij te wonen. Vernomen werd dat ook Constantyn zich naar de bruiloft zal begeven doch op een later tijdstip zal vertrekken. Het zal de eersté maal zijn dat hij Italië verlaat sedert zijn aankomst in het land op 14 december j.l. Koning Constantijn heeft vrijdag avond gezegd dat hij slechts dan naar zijn in moeilijkheden verkerende land zal terugkeren als de aan de macht zijnde junta het land een democrati sche grondwet heeft gegeven. Hij zei: „Het Griekenland dat ik pre fereer zal nog wel enige jaren op zich laten wachten, maar het Griekenland waarheen ik terug zal gaan moet we ten dat het op weg is naar een demo cratisch en vrij leven." De arts dr. Panajiotis Arnaoetis broer van majoor Michaël Arnaoetis die militair adviseur van koning Hoessein was toen de militaire junta in april vorig jaar de macht in Grie kenland overnam, is gearresteerd. AMSTERDAM In doodsangst lag de 22-jarige Amsterdamse elektro- monteur Frans de Jong gisternacht tien kilometer lang en bij snelheden van af en toe boven de 130 kilometer op de motorkap van een Mercedes. Na een vreselijke tocht sloeg de be stuurder van de wagen hem er ten slotte in Duivendrecht met een eind ijzer van af. Behalve een afgrijselijke herinnering hield de monteur er slechts een gebroken middelvinger aan over. Frans de Jong had bij zijn vriend Mar tin van der Spek, een elektromonteur van twintig jaar, in de auto gezeten waarmee op het Prins Bernhardplein in Amsterdam een kleine aanrijding ontstond met de Mercedes. De schade was heel gering, maar Van der Spek wilde er toch liever de politie bij heb ben. De Mercedesrijder voelde daar niet voor. Frans de Jong stelde zich toen voor de wagen op om het kenteken vast te leggen. Op dat ogenblik gaf de bestuurder van de Mercedes gas. De Jong wist niet anders te doen dan op de motorkap te springen en zich vast te klampen aan de twee buiten spiegels. Het werd een rit van bijna tien kilo meter. De Jongs collega Van der Spek begon een achtervolging, maar op de Gooiseweg werd hij door de Mercedes de berm ingedrukt. Tot onder Duiven drecht duurde de waanzinnige rit. Daar stopte de auto. Met een hard voorwerp, dat eeh stuk ijzer geweest moet zijn, stapte de chauffeur uit en mepte De Jong op het hoofd en op zijn verkrampte handen. Daarna sjorde hij hem van de motorkap af. Frans de Jong wist de Schipholweg te bereiken, waar een andere automobi list hem een lift gaf en naar de po litie reed. Het kenteken dat De Jong en zijn vriend zich meenden te her inneren bleek niet te kloppen. De wagen waarvoor dat nummer was afgegeven stond in Soest. Er was geen spoor aan te vinden dat er op kon duiden dat daar een dollemansrit mee was gemaakt. TEL AVIV De Israëlische minis ter van Defensie, generaai-majoor Mos je Dayan, heeft verklaard te geloven, dat Russische troepen zich aan de zij de van het Syrische en Egyptische le ger hebben geschaard en zelfs artille riestukken en afweergeschut hanteren, aldus het blad Haaretzv. Met Russische goedkeuring zullen de Egyptenaren trachten de Israëlische troepen weg te drijven uit de bestands lijn langs het Suez-kanaal, zou Dayan hebben voorspeld. Het enige verschil tussen een volgen de oorlog en de afgelopen juni-oorlog zal bestaan uit de nauwe samenwer king tussen de Arabische landen die Israël omringen, zo sou hij menen. wagens waarmee inderdaad wordt ge reden. Daardoor doen zich duizenden zeer moeilyk te controleren gevallen voor. De belastingdienst stuit bij de contro le met de fotocamera op veel voertui gen, waarvan de eigenaar is verhuisd, de belastingkaart is overgegaan op een ander of waarvan na verkoop of inruil het kentekenbewijs nog niet op naam van de nieuwe eigenaar is overgeschre ven. Daarnaast blijft nog een zeer groot aantal derde- en vierdehandse auto's over waarvan de belasting niet is be taald en waarvan het vrijwel niet is na te gaan wie met de wagen rijdt. Per week moet de afdeling motor rijtuigenbelasting ongeveer tweeduizend brieven behandelen van mensen, dye menen ten onrechte een aanslag te heb ben ontvangen. De nieuwe regeling zou ook een op lossing kunnen bieden voor het wrak- kenprobleem. „Wie nu een oude auto afdankt kan hem ongestraft voor zijn deur laten staan. Als ook voor deze wa gens belasting wordt betaald zouden die onbruikbare wagens snel zijn opge ruimd", zo meent het ministerie. Het grote nadeel van het systeem zou zijn, dat zeer veel bona fide autobezit ters die om goede redenen enkele maan den geen gebruik van de auto maken toch ook het volle pond aan motorrij tuigenbelasting zouden gaan betalen. Dit geldt vooral ook voor de beroeps vervoerders, die in stille perioden met weinig ontvangsten hun aanhangwagens op stal zetten. Ook de bezitters van een caravan zouden tijdens de winterstal ling belasting moeten betalen. ADVERTENTIE Q/i/rnXcm/ Zeer geschikt voor conferen ties (100 personen) en dinen (80 personen). Stijlvolle om geving en gerenommeerde keuken. Onderlangs 10.Tel.08300-27141 DEN HAAG Het kabinet heeft gis teren besloten dr. W. P. Berghuis, bur gemeester van Kampen, voor te dragen als opvolger van oud-burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum, die met pen sioen is gegaan. Dr. Berghuis zou na zijn benoeming aftreden als voorzitter van de Anti- Revolutionaire Partij, maar wel lid van de Eerste Kamer blijven. Als opvolger van dr. Berghuis als partijvoorzitter komt dr. A. Veerman, vice-voorzitter en lid van de T.weede Kamer, uit Rijswijk, in aanmerking. De nieuw te benoemen burgemeester van Hilversum is 57 jaar. Na zijn rech tenstudie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam was hij eerst ambtenaar bij de Provinciale griffie in Groningen en daarna achtereenvolgens burgemees ter van Smilde, lid van het Bijzonder Gerechtshof in Leeuwarden en tenslotte burgemeester van Kampen. HOLLYWOOD Eartha Kltt, wier uitbarsting in het Witte Huis de vrouw van de president in verlegenheid bracht, zei vrijdag op de vraag of ze zoiets ooit weer zou doen: „Ja zeker". De uitlatingen van de negerzangores. dat de oorlog in Viëtnam de oorzaak is van het rebellerende gedrag van de jeugd, hebben een ware storm ontketend in Washington. ........a...........***1 (Van onze weerkundige medewerker) l ITet blijft dit weekeinde onder in- vloed van hogedrukgebieden rus- i tig weer, met vooral aanvankelijk veel i bewolking en kans op mist en wat motregen. Het temperatuurniveau gaat j wat omlaag: in Gelderland naar maxi- maal 3 tot 5 graden, tegenover 7 8 graden vrijdagmiddag. j Door uitbreiding van een Russisch I hogedrukgebied over Duitsland in wes- telijke richting neemt later de kans op opklaringen toe, waarna we wel- licht een weertype krijgen, dat ge kenmerkt wordt door lichte vorst in de nacht en 's middags temperaturen om of iets boven het vriespunt In Noord-Duitslaand werd voor de afge- i lopen nacht al 2 a 3 graden vorst aan- gekondigd; Helsinki meldde vrijdag- 5 middag om vier uur een temperatuur j van -23 graden.

De Vallei | 1968 | | pagina 1