Splitsing van Zeist99 Spoedig afdeling D' 66 Rhenen-Veenendaal Minister Luns te star in EEG-kwestie DOMME BOER IS FABELTJE KLEINE FRUITBEDRIJVEN KRIJGEN HET MOEILIJK Ds. De Lint vertrekt op 31 maart NIEUWE BEHEERDER IN HOTEL CENTRUM MIST 10550 11079 KANTONGERECHT WA GEN IN GEN Kraaiende krielhaan blijft in genade Vrijspraak doordat agent fout maakte in proces-verhaal U HET WOORD NCVB-bestuur wórdt gewijzigd Automobilist wilde niets regelen Voorzitter Gelderse Mij. van Landbouw Scherpenzeel: Conclusie in In gen Jaarvergadering CPB trok veel belangstelling Burge meester spreekt voor N.B.P. Lichte schade u uw Benoemd Expert Stil Divaas Zaal taboe voor beatclub BURGERLIJKE STAND EDE BURGERLIJKE STAND RENSWOUDE Pagina 3 ZATERDAG 20 JANUAR! 1968 Y££i<£NDAAL/ZEIST „Op korte termijn wordt er een afdeling Vee- nendaal-Rhenen van onze partij opgericht", zo verklaarde de secretaris-pen ningmeester van de afdeling Zeist en omstreken van D '66, de heer G. C. van Vugt. In die afdeling zullen waarschijnlijk ook Anierongen en Leersum wor den ingedeeld, die evenals de eerder genoemde plaatsen nu nog tot de afdeling Zeist behoren. De verklaring van de heer Van Vugt werd gedaan voor een openbare verga dering van de afdeling, in hotel Victoria in Zeist, waar door de heer H. J. Moerkerk een lezing over de buiten landse politiek werd gehouden. De heer Moerkerk had vooral kritiek op de starre houding van de Nederlandse regering in het algemeen en minister Luns in het bijzonder inzake Frank- rijks afwijzing van de toetreding van Engeland tot de EEG. „Minister Luns heeft zich als boodschappenjongen van de heer Wilson laten gebruiken", merk te de heer Moerkerk op. De afdeling Zeist en omstreken hoopt binnen enkele maanden een oprichtings vergadering van D'66, afdeling Veenen daal en omstreken te houden. Alleen al politieke Zeist en in Rheden en Veenendaal kreeg men tijdens de jongste parlementsverkiezin gen samen meer dan 450 stemmen. Te zamen met Amerongen en Leersum ligt dat aantal ver boven de 600. Indien slechts een klein deel van de stemmers bereid is toe te treden als lid van de partij, meent men voldoende leden te hebben voor een afdeling. De afdeling Zeist en omstreken wordt trouwens te groot, zodat een splitsing noodzakelijk wordt. Dat werd duidelijk uit de woor den van de heer Van Vugt. De heer Moerkerk, die voorzitter is van de afdeling Amsterdam van de De mocraten '66, zei in zijn toespraak, die gewijd was aan de buitenlandse politiek onder meer: „In 1969 loopt het contract van de NATO af. Het is duidelijk, dat het doel waarvoor de NATO in 1949 werd opgericht, namelijk de verdedi ging tegen de communistische agressie, niet meer in die mate bestaat. Er is een politieke toenadering tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie, die gisteren leidde tot een akkoord over het non-proliferatieverdrag, wat een uitbreiding van het aantal kern- mogendheden moet voorkomen. Een politieke ontspanning wordt mogelijk gemaakt, maar nog geen militaire". De heer Moerkerk wees erop, dat de militaire inspanning, vooral op het maritieme vlak door de beide grote mogendheden nog steeds wordt ver groot. Hij wilde de NATO dan ook nog niet opheffen, maar voelde wel alles voor een Europese Conferentie, zoals door zijn partijgenoot Visser in de Tweede Kamer was voorgesteld. De landen van het Warschaupact en ADVERTENTIE en de NATO zouden dichter bij elkaar kunnen komen, ook op economisch ge bied. Wel achtte hij het belangrijk, dat ondemocratische landen als Portugal en Griekenland de garantie zouden moeten geven, dat NATO-eenheden niet meer gebruikt zouden worden zonder mede weten van de NATO-leiding, zoals nu volgens hem in Angola en Mozambique gebeurt. Bovendien achtte hij meer in spraak van de parlementen in het NATO-beleid noodzakelijk. Hij was er ook van overtuigd, dat de Nederlandse houding in de kwestie van Engelands aansluiting bij de EEG Frankrijk geprikkeld had het been stijf te houden. „Ik vind, dat de regering dit politiek gezien niet taktisch ge speeld heeft", meende hij. Zonder enige eis te stellen over een bepaald percentage wilde hij toch de principiële juistheid van ontwikkelings hulp bepleiten en de Nederlandse uitga ven daarvoor verhoogd zien. „Sinds enkele jaren wordt door de Wereld bank de behoefte in de ontwikkelings landen goed gepeild en ik vind, dat ieder land, naarmate het in die bank deelneemt relatief moet bijdragen. Ne derland zal er meer aan moeten -uit geven. Sinds het systeem van „donorlan den" gehanteerd wordt, zoals bijvoor beeld in Kenya gebeurt, waarbij Neder land, samen met vier andere Europese landén betrokken is, is een juiste be steding van de gelden gewaarborgd. Nog een groot aantal jaren houden de donorlanden toezicht over de besteding van de gelden, zodat „gouden bedden" niet meer kunnen voorkomen". Viëtnam was voor hem èen probleem, waarover hij niet meer kon zeggen dan indertijd zijn partijgenoot Van Mierlo deed, met uitgespreide armen staande op het podium* van een vergaderzaal in Amsterdam: „ontwapenen". Hij achtte de situatie nogal moeilijk, maar wilde wel graag een stopzetting van de bom bardementen, voor een lange termijn, om te zien of er werkelijk mogelijkhe den voor onderhandelingen waren. SCHERPENZEEL Op donderdag 25 januari zal de Ned. Chr. Vrouwen bond afdeling Scherpenzeel een leden vergadering'houden in gebouw Phila- lethes achter de Ned. Herv. Kerk. Als spreker is uitgenodigd dr. J. van der Linden uit Leusden over het onder werp: „Wereldzending en communis me". Tevens zal er een bestuursverkiezing plaatsvinden. Daar geen namen werden ingediend voor de verkiezing heeft het bestuur de volgende kandidaten ge steld: In plaats van mevr. W. Huizing- Cozijnsen als hervormde kandidaten: mevr. N. Iperenburg-Visser, Dorps straat 258 en mevr. G. Veenhof-Mulder, Lijsterbeslaan 11. In plaats van mevr. J. Dijkstra-Elzer als gereformeerde kandidaten: mevr. E. M. van Kampen- Bouw Barneveldsestraat 36 en mevr. J. B. v. d. Marei-Schep, Dorpsstraat 248. VEENENDAAL De heer P. H. van B. uit Veenendaal kreeg een pro ces verbaal omdat hij weigerde een duidelijk door zijn toedoen ontstane schade te „regelen". Op de Dahliastraat werd zijn auto aangesleept door een auto. bestuurd door E. van de B. De sleep stond mid den op de weg stil, om de kabel los te maken, op het moment dat de heer W. van D. uit Rhenen passeerde. P. H. v. d. B. opende het linker portier van zijn auto en Van D. kon het por tier niet meer ontwijken. SCHERPENZEEL Donderdagavond vond in café „Marktzicht" te Scherpen zeel de jaarvergadering plaats van de Gelderse My van Landbouw, afdeling Scherpenzeel. Om half acht opende voorzitter J. M. Houterman de vergadering. Als eerste herdacht de voorzitter het overlyden van de heer Jacob van der Vliert uit de Dorpsstraat te Scherpenzeel. De heer Van der Vliert is mede-oprichter van de afde ling Scherpenzeel geweest. Tydens de afwezigheid van voorzitter Royaards heeft hy tijdelijk diens taak waargenomen. De laatste jaren was de heer Van der Vliert ere-lid. In zijn openingswoord verwelkomde de voorzitter de damesvertegenwoor digsters van de plattelandsvrouwen, vertegenwoordigers van de jonge boeren en boerinnen, de heer Wolters van de voorlichtingsdienst, de heer Hardeman van de Streekcommissie Heiligereber- gerbeek, en heer Floor, die enkele films zou vertonen. Ook werden enkele nieu we leden verwelkomd. Volgens de voor zitter moesten de leden actief zijn om het doel de boerenstand omhoog te brengen, te kunnen verwezenlijken. Tevens sprak hij over de vele moeilijk heden van opvolging en financiering van het boerenbedrijf. Er zijn genoeg fi nancieringsmogelijkheden, doch het grootste probleem is de rentabiliteit van het boerenbedrijf. Belangrijk is hierbij, dat men tracht de bedrijfsver- groting te bevorderen, evenals de kos tenbesparende werkwijzen. Het uitbrei den van de bedrijven is echter een zeer kostbare zaak", aldus de heer Houter man. „Het samengaan van de bedrijven is ook niet zo gemakkelijk. Men kan dit absoluut niet vergelijken met de industrie. Op de boerderijen werkt men met levend materiaal. Men kan het resultaat van het werk absoluut nooit van tevoren zeggen. Er kan bij voorbeeld mond- en klauwzeer uitbre ken. De boeren zijn dus allereerst erg afhankelijk van het weer". De heer Houterman vervolgde: „Wij moeten LIENDEN Om )iu fruitteler te zijn en straks ook nog fruitteler te blijven, lijkt gezien in het licht van de zeer onrendabele uitkomsten der bedrijven een haast onoverkomelijke opgaaf. De mineurstemming, waarin zowel te ler als fruithandelaar nu al maanden lang verkeert, omdat zijn met zoveel zorg geteeld produkt van goede kwali teit haast onverkoopbaar is, zou er aan leiding toe kunnen zijn om het hoofd in de schoot te leggen en te zeggen: „Ik stop er mee", maar ook dit laatste is vlugger gezegd dan gedaan. De hereto J. H. P. M. Smeets en H. J. Nijland, medewerkers van het rijks- tuinbouwconsulentsch. Arnhem, hebben donderdag in hotel Van Esterik te In- gen nog wel geprobeerd hun gehoor 'n hart onder de riem te steken, hoewel *ij toch ook wel moesten toegeven, dat de perspectieven zich niet zo rooskleu rig aandienen. De heer Smeets bepleitte in zijn goed gedocumenteerd betoog de noodzaak om het bedrijf beter te gaan administre ren, zodat de fruitteler na kan gaan welk deel van zijn bedrijf rendabel is en welk deel verlies oplevert. Men zal per perceel en per ras de arbeidsuren en de produktiekosten nauwkeurig moe ten bijhouden, zodat men een complete inf^-natie van het bedrijf heeft. Aan de hand hiervan kan men dan tijdig maat regelen treffen. Hij besteedde veel aandacht aan de afzetproblemen. Veilingfusie en poolen zullen nodig zijn, maar zijn niet vol doende. „We moeten ons produkt kun nen verkopen" zei hij. Hij verstrekte aan de hand van kaartmateriaal en cij fers zijn gehoor veel informatie over de leeftijdsopbouw van appel en peer waarbij hij beklemtoonde, dat b.v. de Golden Delicious nog lang niet op de helft van de produktie is. Ook het groot ste deel van de Cox's Oragne Pippin moet nog in produktie komen. "Bij de peren is de Conference de kop loper. de Legipont loopt terug evenals de Clapps Favorite. De Doyenne du Commice wint veld, maar er moet nog 70 procent van de aanplant in produk tie komen. De vraag is, of men nog f 1,20 per kilo voor dit ras betaalt als ze volop in produktie is. In 1952 had Nederland 43.000 ha. ap pels met een produktie van 300 miljoen kilo, in 1967 32.000 ha met 450 miljoen kilo opbrengst. In 1952 oogstte men ge middeld 7000 kilo per ha, in 1967 14.000 kilo en over 7 jaar zal dat meer dan verdrievoudigd zijn. De gemiddelde ki loprijs van appels steeg van 1952 van 15 cent tot 32 cent in 1966. Na nog cijfers te hebben gegeven over invoer en uitvoer en het toene mend gebruik van citrusfruit en bana nen men gebruikt nagenoeg evenveel citrusfruit als Nederlandse appels besloot de heer Smeets zijn causerie met nogmaals te wijzen op een juiste vastlegging van arbeidsuren en kosten van het bedrijf. De heer Nijland gaf zijn visie op de economische zijde van 't fruitteler zijn en blijven. Hij stond geruime tijd stil bij de nadelen van het Betuwse ou de gebied ten opzichte van de nieu we fruitgebieden 't westen en de pol ders. Hij toonde duidelijk aan, dat men in een oud gebied duurder werkt dan in 'n nieuw gebied. Men komt in het oude gebied ook achteraan wat de rassen- keus betreft. De Golden Delicious is de appel, die de jaren door 't meest heeft opgebracht. Dat komt, omdat dit ras een goede op brengst geeft en gemakkelijk te telen is. De investering van een appel-aanplant kost nu tussen de 16 en 20 duizend gul den per ha, peren-aanplant loopt naar de 25 mille. Het aantal fruitbedrijven in Neder land groot en klein is van 1963 van 34.400 in 1967 teruggelopen tot 23.600. Voor Gelderland zijn de ze cijfers resp. 10.200 en 8100. Een dras tische teruggang, waarbij geconstateerd kan worden, dat veel kleine bedrijven verdwenen zijn en nog zullen verdwij nen. Aan de hand van uit LEI-rappor- ten overgenomen cijfers toonde de heer Nijland duidelijk aan, dat dé grotere bedrijven goedkoper produceren dan de kleine. Een bedrijf van b.v. 8 ha geeft aanmerkelijk betere financiële resulta ten dan een bedrijf van b.v. 4 ha. Dit toonde hij aan de hand van rentabili- teitsoërekeningen aan. De moeilijkheid in het oude gebied is echter; hoe kan men zijn bedrijf ver groten. Men kan niet gemakkelijk aan goede grond komen om uit te breiden. De kleine bedrijven zullen het in de toekomst bijzonder moeilijk krijgen, was spreker's slotconclusie. In een hierna gevormd forum kwa men hierna nog vele vragen ter tafel. als boeren naar buiten treden als „een zelfbewuste stand. De legende van de domme boer is een fabeltje". Wij staan echter aan het begin van een nieuw jaar, aldus de voorzitter en ik hoop, dat dit ook voor de boeren een gepegend jaar zal worden. De voorzitter sprak een woord van dank tot het erelid de heer Van Omme- ring. De heer Van Ommering, die 82 jaar is, is een van de medeoprichters van de afdeling Scherpenzeel. Ook werd de heer Harthoorn nog als erelid toe gesproken. En het jaarverslag merkte de secre taris, de heer J. v. d. Vliertop: „1967 is een gunstig jaar voor ons geweest". Waren we vorig jaar met 116 leden nu is het ledental gestegen tot 129. Aan allen die een nieuw lid aanbrengen wordt door het hoofdbestuur een waar debon uitgereikt en de aanbrenger van ieder 100ste lid is krijgt een radio. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er een batig saldo was van f 1441,38. Op 15 en 16 mei van dit jaar wordt het 50-jarig bestaan van de afdeling Scherpenzeel gevierd. 15 mei is er een puzzelrit en 16 mei vindt een receptie plaats waarvoor o.a. de voorzitter van het hoofdbestuur, zal worden uitgenodigd. De receptie wordt gevolgd door een feestavond. Het programma voor de feestavond is ech ter nog niet bekend. In de nieuwe kascontrole-commissie werd de heer Van Ginkel voor de twee de maal en de heer Velthuizen Van Bre- schoten benoemd. Tot slot van het huis houdelijk gedeelte van de vergadering kwam de bestuursverkiezing aan de or de. Aftredend waren de heren C. van Ginkel, J. Schimmel en A. Werkman. LIENDEN Het ligt in de bedoe ling van ds. E. S. de Lint op 31 maart a.s. afscheid van Lienden te nemen en de daarop volgende zondag zijn intre de in de nieuwe gemeente Hei- en Boeicop te doen. Plaatsing geschiedt buiten verantwoordelijkheid van de redactie Geachte Redactie, Graag een correctie op uw verslag gepubliceerd in de Vallei van 11 ja nuari 1968. Ik heb 's avonds bij de opening van de nieuwe Engelenburgschool collega Minderhout niet toegesproken namens de hoofden der Veenendaalse scholen, maar namens de hoofden der Ned. Herv. scholen te Veenendaal. Verder hebt u een scheve voorstel ling van zaken gegeven, als u schrijft: „De heer Van Schaik drong ér op aan samen met de collega's van de open bare scholen een team te vormen". Dat heb ik helemaal niet gezegd. Ik heb collega Minderhout geadviseerd in de eerste plaats met z'n Herv. colle ga's samen te werken en verder de raad gegeven .deze samenwerking ook te zoeken met de hoofden van de ande re Christelijke scholen, eventueel ook de hoofden van de openbare scholen. Ik heb er nog aan toegevoegd, dat je van een hoofd van een openbare school ook wel kunt leren. Dat ik Bijb. Geschiedenis op de Chr. school nog altijd als hoofdvak zie en dat dientengevolge 't' gehele onder wijs van de liefde van Christus dient doordrenkt te zijn, miste ik helaas in uw verslag. Ik verzoek u met klem, bovenstaand ingezonden stuk in uw blad op te ne men. U bij voorbaat dankend, teken ik hoogachtend, J. C. van Schaik. De heer Van Ginkel stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd zijn zoon'Wuf van Girikel gekozen. Deze kreeg van de 39 geldig uitgebrachte stemmen er 28 op zijn naam. De heren J. Schimmel en A. Werkman werden met 31 en 38 stemmen herkozen. Na de pauze vertoonde de heer Wol ters van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst een film „De Stichtse aanspan ning". Deze bijzonder fraaie film in kleur liet een groot aantal ouderwetse rijtuigen met hun aanspan en berijders in klederdrachten zien. Tot'slot liet de heer Floor lid van de afdeling Scher penzeel dia's zien van de naar Texel gemaakte excursie. SCHERPENZEEL De door de plattelandsvrouwen gehouden jaarver gadering in café „Marktzicht" bestond grote belangstelling. Na de opening door mevr. M. Diikstra-Willems volgde het jaarverslag van de secretaresse mevr. A. v. Ruler-Lanting, die het jaarver slag op rijm voorlas. Hierna kwam het jaarverslag van de penningmeesteres mevr. K. ter Maa- ten-Meeveld aan de orde. Zij meldde een kleine kastekort. Vervolgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Me vrouw K. ter Maaten-Meerveld, pen ningmeesteres was aftredend, maar werd door de leden herkozen. Aftredend en niet herkiesbaar waren mevr. E. Hooyer Baggel en mevr. A. v. Ruler-Lanting. Voor hen zijn in de plaats gekomen mevr. A. v. Staveren- van Straalen en mevr. G. Harthoorn- van Beek. De aftredende bestuursleden kregen een wandbord van Makkumer- aardewerk aan-eboden. Na de pauze werd er door 2 dames van de Huishou delijke Voorlichting een quiz geleid. Na afloop van de rondvraag sloot de voor zitster mevr. Dijkstra-Willems de ver gadering, waaraan met veel animo werd deelgenomen. LIENDEN In de plaats van mevr. Spin-Wiencke uit Heerde. die wegens ziekte verhinderd is donderdagavond voor de afdeling Lienden van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een voor dracht te houden, heeft de burgemees ter van Lienden, de heer J. C. Hoft- ijzer zich bereid verklaard de dames een en ander te vertellen over de acr tuele problemen van de gemeente Lien den. Na de pauze zal de dorpsfilm van Lienden worden gedraaid. VEENENDAAL Omdat de ene chauffeur van de andere dacht, dat deze wel zou stoppen, reden op de hoek van de Middellaan en de Boslaan een vrachtauto en een personenauto tegen elkaar. De heer G. B. uit Veenendaal be stuurde de vrachtauto, die over de Bos laan in de richting van de Middellaan reed. Hij had, evenals de heer A. B. L. uit Veenendaal, die het kruispunt vanuit de Middellaan naderde, een ma tige snelheid. Die lage snelheid van beide wagens was de oorzaak van het misverstand. Door die lage snelheid werd ook alleen de personenauto licht beschadigd. dagblad DE VALLEI? Bei: tot 17.30 uur van 17.30— L9.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 LIENDEN De heer W. van Dam J'r. ce Lienden is benoemd tot opzichter bij de dienst van gemeentewerken en het bouw- en woningtoezich in de kring Beesd. Hem zal de gemeente Buurmal- sen als standplaats worden toegewezen. WAGENINGEN De krielhaan van de Bennekomse landbouwdeskundige G. A. T. mag rustig door blijven kraaien. Kantonrechter mr. A. C. van den Brand ontsloeg de eigenaar van de haan, de heer T., van rechtsvervolging, na dat hij aan de hand van een reeks getuigenverklaringen tot de conclusie was gekomen, dat het dier buurman G. J. L., een 37-jarige tekenaar, niet voort durend door het luidruchtige kraaien last bezorgde, zoals er in het ter zake opgemaakte proces-verbaal stond. Voordat de rechter dit vonnis uitsprak hadden maar liefst vier getuigen, als mede de verbalisant, de Bennekomse hoofdagent M. R. Klein, het woord ge voerd. Een van hen, procuratiehouder A. V. (48), kwam tot de treffendste uitspraak: „Ik vind het een belachelijke geschiedenis. Iemand die last heeft gekregen van het kraaien van een haan, moet naar een psychiater In december van 't vorig jaar werd de zaak van de kraaiende krielhaan voor het eerst door de kantonrechter behandeld en werd toen aangehouden om eerst de verbalisant te horen. Hoofdagent Mulder had geruime tijd onder het slaapkamerraam van de zo vaak wakker liggende buurman L. ge legen en toen geconstateerd dat het dier 's morgens vroeg maar liefst 58 keer had gekraaid. Nu zei hij tot de rechter: „Het is een irriterend en vervelend geluid. Boven dien was er met de heer T. niets te beginnen..." De laatste bestreed dit door er op te wijzen dat hij de haan in een kist had gestopt, een verklaring die vervolgens weer werd aangevochten door L., de man die de zaak destijds bij de rechter aanhangig had gemaakt. T„ als getuige gedagvaard, zei: „De eigenaar van de haan adviseerde me wat later naar bed te gaan. zodat ik vaster zou slapen". De drie getuigen die vervolgens ge- hoord^werden, zeiden geen hinder van het hanegekraai te hebben ondervon den, hoewel zij toch ook vlak bij de heer T. in de buurt wonen. De officier van justitie, mr. F. O. Leusink stelde in zijn requisitoir, dat er niet van een strafbaar feit kan ge sproken worden. „De wet spreekt van voortdurende hinder, maar dat is hier niet aan-de orde..." Daar was de kantonrechter het na enige zwijgzame ogenblikken mee eens. Er volgde vrijspraak, nadat er meer dan een half uur over het ha nengekraai was gedebatteerd. De haan van de heer T. heeft koning gekraaid. Een verslaggever op de perstribune concludeerde tenslotte: „De hele zaak is een aanfluiting voor de recht spraak..." De beide studenten, die in gezel schap van een Rhenense vriend, op 'n nachtelijk uur een beeld uit de tuin van smid R. in Wageningen hadden ge haald en het vervolgens aan diggelen hadden laten vallen, stonden nu op nieuw voor de rechter. Destijds kon den ze met de smid voor de balie niet tot een vergelijk komen over de groot te van het schadebedrag. De heer R. had van elk f 200 gevor derd. De studenten vonden dit te duur betaald en kwamen nu met een expert in de persoon van de Wageningse stu kadoor J. T. R., een neef van de smid. De stukadoor antwoordde op de vraag wat hij dan wel van de waarde van het beeld dacht: „Ach, voor de een is het meer waard dan voor de ander..." De rechter twijfelde niet aan de des kundigheid van de -heer R„ maar wil de toch nog wel wat concretere taal horen. „Zo'n beeld", sprak de stukadoor daarna geleerd, „mag ongeveer vijftig tot honderd gulden kosten.." De rechter liet het hier maar bij en bleef in zijn vonnis iets onder de eis van de officier, die van elk van de 3 „beeldenstormers" een boete van f 30 had gevraagd. De rechter deed er f 5 af en bepaalde de schadevergoeding op f 50 per persoon. De Veenendaalse onderhoudsmonteur R. G. V. was met zijn auto op de Polderweg in zijn woonplaats in een sloot terecht gekomen en had vervol gens een paar bomen geraakt, waar door zijn auto totaal werd vernield. Nu stond hij heelhuids, want hij had destijds slechts een verwonding aan zijn knie opgelopen voof de jechter. „Er kwam een tegenligger aan, die mij dwong uit te wijken in de berm. Ik kon de weg toen niet meer opko men en ben omgeslagen..." zo luidde het verweer van de elektromonteur. De officier vond het relaas weinig steekhoudend. „Waarom heeft U. niet geremd? Als U bij wijze van spreken stil was gaan staan, was er niets ge beurd.." Van die logica was V. wel overtuigd en hij had dan ook geen verder com mentaar toen hij conform de eis tot 'n boete van f 60 werd veroordeeld. De 22-jarige student R. C. deed een overigens niet geslaagde poging de kantonrechter les te gaan geven in het strafrecht. Hij moest zich verantwoorden omdat het achterlicht van zijn fiets niet had gebrand. In plaats van ter zake.doen de opmerkingen te maken, voerde hij een one-man-show op, waar de rechter geen goed woord voor over had. „Voor een zedelijke overtreding, dient een zedelijke straf gegeven te worden", zo doceerde de student onder meer. De rechter onderbrak hem zonder pardon: ..Hangt U dergelijke onzinni ge verhalen alstublieft niet op. Aan al die beschouwingen heb ik niets. Het gaat hier om een luttel feit..." De officier vroeg een geldboete van f 7,50 waarop de student hervatte: „U hebt helemaal niet begrepen waarvoor ik hier gekomen ben..." „U zegt wat niet ter zake dienend is en U houdt zich niet aan de wet", zei mr. Van den Brand scherp. „Kunnen de wetten dan niet veran derd worden", vroeg de verdachte ten slotte op zachte toon. Voor de kanton rechter was toen de maat vol. ..Hou op met Uw gedaas... ik maak er een eind aan..." I)at gebeurde in de vorm van een geldboete van f 10,-. U kunt in cassa tie gaan bij de Hoge Raad der Neder landen". waren de laatste woorden, die mr. Van de Brand tot de stilzwij gend de zaal verlatende student sprak. Ook de 68-jarige Tielenaar J. B. P. kwam met argumenten op de proppen die in de oren van de kantonrechter kant noch wal raakten. Hij had in de bebouwde kom van Oosterbeek met zijn auto 67 km gereden. „Wat was het geval...", zo begon de verdachte zijn langgerekt betoog. „Vervolgens deed hij uit de doeken hoe hij in Arnhem te hard had gere den omdat hij een groen verkeerslicht nog wilde „halen" en ook hoe hij daar na enkele heuvels was gepasseerd. „Een dergelijk dwaas verweer, heb ik nog niet vaak gehoord", aldus de rechter, die P. in duidelijke bewoordin gen liet weten, dat het strafbare feit in Oosterbeek was geconstateerd en niet in Arnhem. „Oh...", zei de man uit Tiel daarop. Hij werd veroordeeld tot een boete van f 50,—. Een fout in het proces-verbaal lever de de Renkumer P. J. van S. vrij spraak op. Agent H. M. van de Ren- kumse politie had Van S. bekeurd, om dat deze vlakvoor een oversteekplaats rechts ingehaald zou hebben, waardoor hij voetgangers had gehinderd. De agent stond nu als getuige voor de balie. Toen hij omschreef hoe de gebeurtenis zich had voltrokken, zei de rechter. „Maar verdachte heeft niet rechts, maar links ingehaald..." Dat moest de agent tenslotte toege ven. Mr. Van den Brand kon dan ook niets anders doen dan concluderen: „De verdachte heeft geluk, op deze te- lastelegging kan hij niet worden ver oordeeld..." Er volgde vrijspraak. LEERSUM ,,lk wil proberen om in Leersum op een nette manier mijn boterham te verdienen. Als ik dat niet kan dan was ik er niet aan begonnen" Deze krachtige uitspraak deed gis teravond de nieuwe beheerder van ho tel 't Centrum, de heer C. H. P. 1 Immikhuizen. Het was de 'laatste maanden een veel" gehoorde klacht dat in de foyer van de bioscoop achter het hotel veel lawaai gemaakt werd door leden van de beatclub „Blackout", en bovendien verkeerde de zaal in een dergelijke staat dat geen enkele Leersumse ver eniging hier nog gebruik van wilde maken. Veel verenigingen konden dit jaar geen winteruitvoering geven om dat ze het onverantwoord vonden de mensen in zo'n zaal te ontvangen. Het is voor de Leersumers verheu gend te vernemen dat hier een einde aan komt. „Geef me een maand de tijd en ik zal er voor zorgen dat de verenigingen weer graag bij me ko men", aldus de heer Immikhuizen. „Deze zaak heeft veel aan good-will verloren, maar ik durf het aan om te proberen de goede naam in Leersum terug te krijgen". Aan de heer Immikhuizen is nu de daad en de verenigingen zullen met ongeduld zijn plannen afwachten. Vast staat evenwol dat de deuren voor de beatclub „Blackout" gesloten zullen blijven. /,Ik heb in het hotelvak veel ervaring en samen met m'n vrouw wil ik proberen hier in Leersum iets te doen, maar op een fatsoenlijke ma nier". Woensdagmiddag 24 januari zal het hotel om drie uur officieel worden her opend. De nieuwe exploitant hoopt dat de verenigingen zo gauw mogelijk met hem contact zullen opnemen, want dat zal voor hem een stimulans zijn om de zaal zo gauw mogelijk „bedrijfsklaar" te maken. Geboren: Derio, z.v. T. S. E. Bacci en L. v. Harskamp; Cornelia H„ d.v. A. Elsenaar en H. C. J. Krol; Peter, z.v. A. Karreman en J. J. Hardenberg; Hendrik J., z.v. H. A. v. Manen en G. Renes; Willem, z.v. G. J. Lieftink en J. S. de Vries; Clara C., z.v. E. Bos en K C. Mulder; Geertje, d.v. A. van de Braak en J. Klok; Agatha H„ d.v. G. Groeneveld en J. E. Overduin; Mark A., z.v. H. S. Kooi en A. A. H. Barelds; Anthonie P., z.v. G. A. v.d. Pol en J. C. J. Raijmann; Henrieke K., d.v. G. H. Kappers en H. J. Gijsbers; Gijsber- tus C„ z.v. W. Roseboom en G. Veld huizen; Johanna Th., d.v. A. v. Steen bergen en M. v. Zetten; Michiel J„ z. v. J. G. H. Pas en A. Meijer; Gerritje J., d.v. A. Verbeek en E. J. Hootsen; Gerrit, z.v. G. A. Hazeleger en H. Groe neveld; Klazine D„ d.v. D. v. Dijk en A. Methorst; Andrea M. E„ d.v. F. den Engelsman en M. E. Andree; Corne lia H„ d.v. J. Drost en J. J. v. Ginkel; Johannes H„ z.v. J. Brandts en C. M. L. Roseboom; Johannes G., z.v. J. Boe- ve en A. M. Denekamp; Lueiënne A., d.v. C. S. Overduin en G. L. v.d. Ploeg; Maria J„ d.v. N. P. Nieuwenhuijzen en J. N. Bossers. Ondertrouwd: Peter J. Bongers en Victorina J. M. A. Bessems; Nicolaas Brouwers en Johanna ter Maten; Leen H. Schouwenaar en Alida Kleijn; Jan W. Pater en Geurtje Beukhof. Getrouwd: M. M. v.d. Pligt en H. Waaijenberg. Overleden: Johan v. Egdom, 66 jr.; Jacob Modder, 74 jr.; Hendrikus Koud- ijs, 75 jr.; Johanna M. Vos e/v Th. Veld huizen, 62 jr.; Elisabeth M. Lambers, 85 jr.; Jacob J. Schoonderbeek, 8 jr.; Naatje Hendriks geh. gew. m. B. Groe neveld, 85 jr.; Gerrit J. v. Dam, 2 mnd.; Hendrik v. Roekei, 58 jr.; Evert van Barneveld, 62 jr.; Maria B. Gerritsen geh. gew. m. W. J. Nagelmaeker, 73 jr.; Johannes Oenema, 49 jr.; Henrica Vermeulen geh. gew. met H. v. Heuve len, 73 jr.; Maartje Radstaat e/v C. J. de Schipper, 72 jr.; Anna E. Vis e/v IJ. v.d. Wal. 77 jr.; Aaltje v.d. Beek geh. gew. met E. Lourens, 79 jr.; Hen- drikje v.d. Brand geh. gew. met J. Beu- mer, 84 jr.; Johannes C. Kraak, 50 jr.; Willemina de Nooij, 78 jr.; Dina Kruis- selbrink e/v C. Groen, 63 jr. RENSWOUDE Geboren: Dirk Hein, z.v. D. van Deelen en E. van Raven horst; Gijsbertus Ceel, z.v. W. Rose boom en G. Veldhuizen; Gerritdina, d.v. K. M. Roelof sen en G. Blankest! jn. -

De Vallei | 1968 | | pagina 3