Herstel schade raffinaderij sal half jaar vergen ES333 Echtpaar in auto Honderden miljoenen schade Vandaag start onderzoek naar oorzaak ramp in Botlek verdronken Kasperak overleden aan complicaties BUURMAN NA RUZIE MET BROODMES GEDOOD eet'n appel! Griep...? Quick Up.'t is goed. Ko drinkt 't. snoep verstandig: Opnieuw uitbreiding loketservice PTT Glashandel heeft maanden werk rondom Per nis ENORME BRAND KOSTTE 2 MENSEN HET LEVEN Vrouw bij brand omgekomen Partijfusie in Israël Georg Dertinger overleden Volledige loketdienst van maandag t.e.m. vrijdag. Hoogvliet sticht actiecomité Mammoet veehouderij in Friesland Meisjes stikten in douchecel Levenslang cel voor El Fatah-saboteurs MAANDAG 22 JANUARI 1968 ADVERTENTIE Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. *ln de juiste dosering óók voor kinderen! (/eüihouis cfi HOOGVLIET Twintig inwoners van Hoogvliet hebben gistermiddag in derhaast een actiecomité gevormd dat wil vechten voor een betere communi catie met de petrochemische industrie. De ramp bij de Shell en de brand bij Pakhuismeesteren een week eerder, hebben grote onrust gewekt in de Rot terdamse satellietstad aan de uiterste rand van het industriegebied. De initiatiefnemer, de 31-jarige voor lichtingsambtenaar, Jan de Boer, wil binnen enkele dagen een hearing orga niseren voor zijn geschrokken wijkgeno- ten. „Ons doel is", zei hij gisteravond, „te bereiken dat de industrie die ons op de lip zit, de bevolking voortaan op de hoogte houdt van de risico's". Met ingang van vandaag kunt u van maandag t.e.m. vrijdag op elk postkantoor, zolang dat open is, voor AL uw PTT-zaken terecht. Dit geldt dus ook voor ALLE GELDHANDELINGEN. PTT hoopt u met deze service-uitbreiding van dienst te zijn. STAATSBEDRIJF DER PTT Niet alleen de arbeidsinspectie ook de jüstitie heeft belangstelling voor de oorzaak van de explosie en de daarop volgende catastrofale brand. Achttien 15.000 ton met afvalolie gevulde tanks, een kraakinstallatie voor paraffine en een gasverwerkingsinstallatie voor ethyleen werden verwoest. Ook het ke telhuis, dat de raffinaderij van stoom voorziet, werd vernield, waardoor de hele raffinaderij werd stil gelegd. Een kantoorgebouw, aan de rand van het 250 vierkante meter grot rampgebied werd in een ruïne veranderd. Overdag werken in dit gebouw tweehonderd mensen. De directie van de raffinaderij gaf gisteren toe: „Als de ramp overdag was gebeurd, zou het aantal doden en gewonden groter zijn geweest". Niemand weet wat de oorzaak van de ramp is geweest. Vandaag zal van het rampgebied een luchtfoto worden gemaakt, die een beeld moet geven vn het patroon, dat de eerste explosie in het verwoeste gebied heeft ge maakt. Men hoopt, dat een dergelijke foto aan het licht zal brengen wat za terdagochtend om vijf voor half vijf explodeerde. Eén van de deskundigen, bedrijfs- coördinator J. van Pesch, heeft sterk de indruk, dat een gaswolk de explosie heeft veroorzaakt. „Ik heb geen idee waar dat gas vandaan kan zijn geko men, want in het hele rampgebied werd geen gas gemaakt. Er liep in de buurt alleen een buisleiding, waardoor het gas van het ene deel van de raffi naderij naar het andere werd ge stuwd", aldus de heer Van Pesch. Gisterochtend om tien uur doofden de vlammen in de laatste olietank in het geblakerde gebied. Dat was ongeveer 27 uur nadat in de vroege zaterdag ochtend het eerste brandalarm was ge geven, dat niet alleen ongeveer tachtig man van de bedrijfsbrandweer, maar ook ruim honderd man van de Rotter damse vrijwillige brandweer en tiental len leden van de brandweer uit Spijke- nisse naar de Shell-raffinaderij riep. Zij werden toen geconfronteerd met een ontstellende vuurzee. Het was de grootste brand sinds de Tweede Wereldoorlog. Het was ook voor het eerst sinds de afgelopen oor log, dat de raffinaderij stil kwam te liggen, doordat stoom en elektriciteit uitvielen. Alsof er niets gebeurd was, kwam het personeel van de raffinaderij gis terochtend weer in dienst. Van het normale dagelijkse werk kon geen sprake zijn. Met man en macht werd er gewerkt om de duizenden kilo's glas scherven op te ruimen en om alle ven sters van kantoorgebouwen en fabrie ken met plastic, hardboard en glas weer winddicht te maken. Vandaag zal worden begonnen met het opruimen van de chaos in het rampgebied zelf. Behalve het wegha len van de grote hoeveelheid schroot, behoort daartoe ook het opruimen van de decimebehoort daartoe ook het oprui behoort daartoe ook het opruimen van de decimeters dikke laag vette paraffi ne, die rondom de verwoeste kraakin stallaties als een korst tussen de hon derden buisleidingen ligt. Men wil pro beren, deze substantie met stoom en chemicaliën te verwijderen. Twee beelden van de brand die zater dagmorgen de raffinaderij van de Shell in het Botlekgebied heeft ge troffen. ROTTERDAM De ramp in Per nis heeft de glashandel veel werk ge geven. De schattingen aan gesneu velde ruiten lopen uiteen van tien duizend tot honderdduizend vierkan te meter. Direct na de explosie kwamen de glasmensen in beweging en werden vele tonnen van heinde en ver aangevoerd en gedistribu eerd. De glasfabriek De Maas in Tiel zette de lopende orders opzij om 't getroffen gebied uit de brand te hel pen. De glasfabriek in Sas van Gent zorgde voor een enorme partij spie gelglas die ijlings met vrachtauto's werd afgehaald. Deskundigen verwachten dat het gebrek aan glas wel zal meevallen. Het grote probleem vormt echter 't tekort aan mankracht om al het glas te snijden en te plaatsen. Vele ra men zijn ook ontzet. Het glasdicht maken van de woningen zal volgens hem zo'n tjlrie tot vier weken duren. Het herstel van alle glasschade zal echter wel enige maanden vergen. LEEUWARDEN Over vier weken zal in het ruilverkavelingsgebied Dan- tumadeel in Friesland worden begon nen met de bouw van een mammoet veehouderij, die plaats zal bieden aan meer dan 270 stuks vee. Het bedrijf dat wordt gebouwd in opdracht van de heer Y. F. Hellinga te Leeuwarden, wordt de grootste veehouderij van Ne derland en het grootste particuliere veebedrijf van West-Europa. Er hoort 182 ha weiland bij. De kosten worden geraamd op f 550.000. Het bedrijfsge bouw, waarvan alleen de stalling reeds een oppervlakte krijgt van meer dan 2000 m2, is ontworpen door architect A. van der Meer te Drachten. Het be drijf wordt uitgerust met twee door- loopmelkstallen, waarin 16 kpeien te gelijk kunnen worden gemolken. De bedrijfsvoering zal zoveel mogelijk worden gemechaniseerd en geautoma tiseerd. Naast de eigenaar zullen op het bedrijf nog vier werkkrachten werkzaam zijn. ROTTERDAM De directe bedrijfs schade, veroorzaakt door de ramp in Pernis, schat Shell op honderd miljoen gulden. Dat bedrag kan nog tientallen miljoenen guldens hoger blijken te liggen, wanneer de juiste omvang be kend is van de schade die in de om trek is toegebracht. Daartoe behoren de glasschade, de overige schade aan gebouwen, aan materieel van onderaannemers en klanten, zoals vracht- en tankauto's, en aan goederen en auto's van de eigen employés van de Shell. De omvang van deze w.a.-schade (wet> telijke aansprakelijkheid) is nog niet te peilen. Al enkele uren na het uit breken van de brand heeft de Shell overleg gepleegd met de gemeente Rotterdam voor het samenstellen van standaardformulieren waarop zij die schade hebben geleden, deze kun nen invullen. De bedrijfseconomische schade is ech ter veel groter en zal enkele honder den miljoenen guldens groot zijn. De export van het bedrijf zal een flinke deuk krijgen. Tweederde van de dag- produktie (45.000 ton) wordt aan het buitenland verkocht dat is dus 30.000 ton met een waarde van ongeveer 2,6 miljoen gulden. Ook de Nederlandse handelsbalans zal tijdelijk onder druk staan: De export van Shell-raffinaderij waarin na de oorlog 2,2 miljard gulden is geïn vesteerd komt namelijk overeen met zo'n 3,5 pet van onze totale uit voer. Shell zelf zal dit probleem opvangen door de export voorlopig geheel of gedeeltelijk bij haar raffinaderijen in het buitenland onder te brengen. De olievoorziening in Nederland zal geen schade ondervinden van de raf finaderij van Shell. UTRECHT De dertienjarige Willy de Greef en haar elfjarige vriendinne tje Mieke van der Tol uit Utrecht zijn gistermiddag in een douchecel gestikt. De ouders van Willy waren uitgegaan en de twee meisjes waren alleen thuis. Toen de ouders terugkwamen lagen de kinderen ongekleed bewusteloos op de grond. Door de vele waterdamp was monoxyde ontstaan. Broeders van de Geneeskundige Dienst en politiemannen hebben nog mond-op-mond-beademing toegepast. In het beademingscentrum bleken de mejsjes al te zijn overleden. ADVERTENTIE 583ste STAATSLOTERIJ MAANDAG 22 JANUARI 1968 EERSTE KLASSE Prijzen van f 5 zijn gevallen op nummers eindigende op 2 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 406 f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 099 f 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 956 f 400 zijn gevallen op nimmers eindigende op 423 f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 7169 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 018484 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 058682*) Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer: 031988 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 013538 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 012565 Een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 049660 De prijs van 20.000 is gevallen op het nummer 072769 Let wel op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. PALO ALTO Mike Kasperak, de 54-jarige Amerikaan, die vijftien dagen ge leden het hart van een ander had gekregen, is zondag in het ziekenhuis van de Stanford-universiteit te Palo Alto in Californië overleden. Volgens een korte mededeling van het ziekenhuis trad de dood om 10.43 uur in, als gevolg van „complicaties" die na de transplantatie op 6 januari waren op getreden. Kasperak had het hart gekregen van de 43-jarige mevrouw Virginia Mae White die aan een zware hersenbloe ding was overleden. Het was de eerste maal dat in de VS een harttransplanta tie bij volwassenen werd uitgevoerd. De ingreep geschiedde door een groep artsen onder leiding van de hartchi rurg dr. Norman Shumway, een studie genoot van de Zuidafrikaanse prof. Chris Barnard, die al twee harttrans plantaties op zijn naam heeft staan. Zoals bekend, overleed Louis Washkan- sky, de eerste hartpatiënt die door prof. Barnard en zijn medewerkers werd geholpen, achttien dagen na de operatie aan een longcomplicatie. De tweede patiënt op wie in Kaapstad een harttransplantatie werd verricht, de tandarts Philip Blaiberg, maakt het 19 dagen na de operatie uitstekend. Nadat aanvankelijk was meegedeeld dat het herstel van Kasperak bevredi gend verliep, kreeg hij op 8 januari een inwendige bloeding. Door bloed transfusies werd dit gevaar bezworen en op 11 januari mocht hij voor het eerst uit bed. Twee dagen later maakten de bulle tins melding van een slecht functione ren van de lever en de nieren. Op 14 januari werd de galblaas van de pa tiënt weggenomen. Door deze ingreep ging de werking van de nieren verder achteruit Donderdag jl. moest wederom een spoedoperatie worden uitgevoerd in verband met nieuwe bloedingen door zweren aan de twaalfvingerige darm. Ondanks deze ingreep en voortdurende bloedtransfusies bleven de bloedingen aanhouden, zodat nog geen etmaal la ter opnieuw de chirurgen moesten in grijpen waarbij de milt werd wegge nomen. Sindsdien kreeg de patiënt, die gedeeltelijk bij kennis was, in totaal nog 11,5 liter bloed en grote hoeveelhe den antibiotica toegediend. Kunstmatig werd de werking van longen en nieren op gang gehouden. Enkele uren voor dat de dood intrad was nog gemeld, dat het getransplanteerde hart normaal klopte. ADVERTENTIE KLAZIENAVEEN Bij een brand in een huis in Klazienaveen is de zes tigjarige mevrouw A. M. Heller-Lippold omgekomen. Het vuur, dat de bewoners van het huis in het holst van de nacht verraste, greep zo snel om zich heen, dat de vrouw niet meer kon worden ge red. Behalve het echtpaar Heller sliepen in de woning een achttienjarige pleeg zoon en een 5-jarig kleinkind. De pleeg zoon werd wakker, van het geknetter van de vlammen. Hij waarschuwde on middellijk zijn pleegvader. De vrouw, die apart sliep, was toen vermoedelijk al door de rook bevangen. Pogingen om Jiaar te bereiken misluk ten. De woning brandde uit. Van de in boedel werd niets gered. JERUZALEM. Drie grote partijen van Israël zijn zondag officieel sa mengesmolten tot een Verenigde Ar beiderspartij, die in 's lands politiek een overheersende rol zal spelen. Maanden van felle strijd zijn geëin digd met de ondertekening van een handvest van samengaan tot vorming van de nieuwe partij, die de Mapai van premier Levi Esjkol, de Achdoet Havo- da h van de minister van Arbeid Jigal Allon en de Rafipartij van oud-premier David Ben Goerion opvat. De nieuwe partij zal kunnen beschik-, ken over 59 van de 120 zetels in de Knesseth. De Mapai zal met 35 zetels de grootste invloed in de nieuwe partij uitoefenen. Politieke waarnemers achten het bondgenootschap tussen Esjkol Allon en de minister van Defensie Mosje Da- jan, de grote man van de Rafi, een moeilijke zaak Zij zijn er echter ook zeker van dat de grote nieuwe partij de oppositie en wel in het bijzonder de minderheids partijen die zorgden voor het machts evenwicht in een lange reeks coalitie regeringen doeltreffend het zwijgen zal kunnen opleggen. TILBURG Een sloper die pas en kele weken vrij was na het uitzitten van een straf voor het neerschieten van iemand, heeft vlak bij zijn huis rfkn de Bostscheweg in Tilburg met een broodmes een buurman van het leven beroofd. De sloper, de 49-jarige C. S., zou over het slachtoffer de dertigjarige A. van I., die enkele deuren van hem van daan woonde, hebben verteld dat deze zich met zijn liefde niet alleen tot zijn vrouw in verwachting van een derde kind beperkte. De heer Van I. wilde daar vrijdagavond laat verhaal op ha len. Er ontstond een vuistgevecht bij de sloper \huis die er samen met een huis genoot in slaagde de boze buurman de deur uit te "werken. De boosheid was echter nog niet voorbij. De heer Van I., die evenals zijn tegenstander bij de politie geen bes te reputatie genoot, en die in de buurt wegens zijn lichaamsgewicht van 115 kilo bekend stond als „Den Dikke" haalde thuis een hamer. De sloper had inmiddels een broodmes gepakt en was hem daarmee gewapend al achterna gegaan. Tussen hun beide woningen troffen zij elkaar., „Ik nam het zekere voor het onzekere", zei de sloper later. Hij had zijn forse tegenstander zonder inleiden de schermutselingen een steek in de borst toegebracht. Op het politiebureau zei hij later: „Ik denk dat ik nog een klap met de hamer heb gekregen, want mijn hand doet wel zeer". De sloper bekende onmiddellijk. „Ik dacht: hij of ik", lichtte hij toe. Hij noch zijn tegenstander had alcohol ge bruikt ROTTERDAM Op de Shell-raffinaderij in Pernis zal vandaag een in tensief onderzoek worden ingesteld naar de oorzaak van de ramp die in de vroege ochtend van zaterdag twee mensen het leven heeft gekok. Gisteren maakte de directie van de raffinaderij bekend, dat een deel van het bedrijf waarschijnlijk tegen het einde van deze week in beperkte mate weer in ge bruik kan worden genomen. Het herstel van de schade zal zeker een half jaar vergen. Op het ogenblik van de explosie werkten vijfhonderd mensen op de raf finaderij. Een van de slachtoffers, J. 't Jong uit Oud-Beijerland, overleed 'n uur nadat hij ernstig gewond in een ziekenhuis was opgenomen. Het ande re slachtoffer R. L. Schmidt uit Spij- kenisse, was op het ogenblik van de ontploffing in een kantoor in de buurt van het centrum van de ramp aan het werk en werd bedolven onder 'n neer stortend plafond. Van de tien mensen die gisteren nog meer of minder zwaar gewond in zie kenhuizen lagen, was niemand meer in levensgevaar. In totaal werden op de raffinaderij 68 mensen gewond. Van hen konden 58, na in ziekenhuizen te zijn verbonden, naar huis. ADVERTENTIE WINSCHOTEN Als gevolg van de gladheid is gistermorgen het echtpaar H. Oosterhuis (63 en 55 jaar) uit Win schoten verdronken nadat het met zijn auto in het Beetsterdiep was gereden. De auto van het echtpaar was in een slip geraakt in een beruchte bocht van de rijksweg Groningen-Nieuweschans. Een politieagent heeft nog geprobeerd de slachtoffers te redden door in het water te springen en de portieren van de wagen te openem Hij slaagde daar echter niet in. MAARSSEN De 33-jarige G. J. Korpershoek is zaterdagmiddag in een Utrechts ziekenhuis overleden, enkele uren nadat hij met zijn wagen onder 'n vrachtauto was geraakt. De man leed aan epilepsie. Vermoedelijk kreeg hij een aanval van deze ziekte toen hij de vrachtauto wilde inhalen. STEVENSWEERT De 21-jarige P. C.- H. van Ooi en zijn moeder, de 53- jarige mevrouw J. van Ool-Craenen, beiden uit Stevensweert, vonden zater dagmorgen de dood toen zij met hun auto frontaal op een tegenligger botsten. De bestuurder van deze wagen werd zwaar gewond. ZIJPE De 38-jarige G. van Berghe uit Sint Maartensburg is zaterdagavond op zijn fiets door een achteropkomende auto geschept. De man was op slag dood. OLST De 64-jarige M. Honink uit Olst werd zaterdagmorgen, toen hij op zijn fiets een weg overstak, geschept door een auto. De man overleed in een ziekenhuis. HEERHUGOWAARD De vijftien jarige Ingeborg Hout uit Heerhugo- waard is zaterdag op een bromfiets aangereden door een auto. Het meisje was op slag dood. Zij was tussen een paar geparkeerde auto's de weg opge reden. Haar duo-passagier werd ern stig gewond. BELLINGWOLDE De 36-jarige H. Takens uit Bellingwolde is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn brom fiets tegen een boom gereden en in een sloot naast de weg terechtgekomen. Za terdagmiddag werd het lijk in het wa ter ontdekt. AMSTERDAM De 22-jarige J. de Klerk uit Etten-Leur is zaterdagmiddag in een Amsterdams ziekenhuis overle den, waarheen hij vrijdag uit een zie kenhuis in Breda was overgebracht. De man was op 10 januari bij een verkeers ongeluk gewond geraakt. VEGHEL De 37-jarige mevrouw M. J. C. Kuijpers-van Hoof uit Gemert is zaterdag in een ziekenhuis overleden aan de gevolgen van 'n ongeluk, waar bij zij dinsdag was betrokken. De vrouw en haar man raakten gewond toen zij met hun auto op een vrachtwagen re den. DELFZIJL De heer F. J. Lalkens uit Appingedam is gisteravond met zijn personenauto op een niet-beveilig- de overweg gegrepen door een trein die op weg wac van Groningen naar Delf zijl. De man was op slag dood. TEL AVIV Vijf Arabieren, onder wie een vrouw, zijn zondag door een Is raëlische militaire rechtbank tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld we gens sabotage-daden waaronder een bomaanslag in een bioscoop in Jeruza lem. Volgens het leget behoorden de man nen en de vrouw tot de El Fatah, een organisatie, die onder andere een ra- diomast van het VN-hoofdkwartier in Jeruzalem heeft opgeblazen. Een 17-jarige Arabische knaap die eveneens terecht stond kreeg 15 jaar. Een tweede zeven jaar. Op sabotage staat als maximum de doodstraf, maar deze werd niet geëist door de auditeur. ADVERTENTIE KEULEN De voormalige Oostduit- se minister van Buitenlandse Zaken Georg Dertinger, is zondag in Leipzig in de leeftijd van 65 jaar aan de gevol gen van een buikoperatie overleden. Dit heeft een in Keulen wonende zoon van de overledene. Rudolf Dertinger, het Westduitse persbureau DPA bij na vraag bevestigd. Dertinger was na de stichting van de republiek Oost-Duitsland, in 1949, de eerste minister van Buitenlandse Zaken (tot januari 1953) en plaatsvervangend voorzitter van de ch rist en-democraten (CDU) in Oost-Duitsland. In januari 1953 werd hij op beschul diging van „spiongge" gearresteerd en tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Toen hij in 1964 nadat hij gratie had gekre gen, weer vrijgelaten was, werkte Der tinger voor de r.-k. Caritas in Oost- Duitsland. Dertinger werd 25 december 1902 als zoon van een predikant in Berlijn ge boren. Hij studeerde rechten en econo mie en was tijdens de republiek van Weimar redacteur bij het orgaan van de „Stahlhelm" in Maagdenburg. Tijdens de nazi-tijd was Dertinger Berlijns vertegenwoordiger van ver scheidene kranten. Toen hem deze ac tiviteit verboden werd, werkte hij sinds 1935 voor buitenlandse kranten. Na 1945 behoorde George Dertinger tot de medeoprichters van de CDU in Oost-Duitsland.

De Vallei | 1968 | | pagina 5