Jan Hein Donner dwong als eerste Kortschnoi remise af Weer remise Eerbetoon voor Jan Janssen en Fedor den Hertog Grote Prijs Stan Ockers voor Belg Verschueren Sport in het kort Voetbal in het buitenland PEC - HDYSna rust schuttersfeest5-3 Zwolse Boys beter dan NOAD: 0-1 Piet van de Pol lid van verdienste Bob Beamon sprong 8,25 meter indoor Theo Verschueren opnieuw winnaar Tiemen Groen verloor Koersen in Hilversum Voorwedstrijden damesturnen Wil Westpha! gaat baanrenners in conditie brengen Judoploeg verloor van West-Duitsland Albert van Midden eerste in Bremen HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI Magertjes Engeland Italië Frankrijk Duitsland België Spanje MAANDAG 22 JANUARI 1968 BEVERWIJK Niet oud-wereldkampioen Michail Tal, maar de Nederlandse grootmeester Jan Hein Don ner heeft Viktor Kortschnoi in het Hoogovenschaaktoer nooi gestuit op weg naar diens ongehoorde krachtpresta tie: het winnen van alle partijen. Zaterdagmorgen volgde Tal in tweede zitting de trieste weg van al zijn voorgan gers, nadat hij de vrijdagavond niet had benut om te ana lyseren, maar om op te treden in het programma Mies-en- Scène. aZterdagmiddag zou Donner aan de beurt komen. Edoch, de Nederlandse grootmeester had wit. Bovendien kwam de Rubenstein-variant van het Nimzo-lndisch op het bord, waarvan Donner een kenner is als geen ander. Wellicht herinnerde Kortschnoi zich verder, dat de Neder lander op Majorca van Smyslov had gewonnen en daar mee op slag zijn befaamde „Russen-complex" was kwijt geraakt. Hoe het ook zij, Kortschnoi pakte Donner niet aan en stelde na 15 zetten remise voor, hetgeen de Neder landse grootmeester accepteerde. Zondag was Kortschnoi weer een en. al strijdlust. Hij speelde dwars door de verdediging van Ciric en kwam daar mee op de indrukwekkende score van 9Vt punt uit 10 partijen. De afstand tot de koploper werd voor de meerderheid van de deelnemers opnieuw groter. Tal liep na zijn nederlaag twee zittin gen lang vergeefs storm tegen Karak laic (remise), maar overmeesterde zondag na 4Vt uur spelen met zwart Rossolimo. De oud-wereld kampioen blijft een gegadigde voor de tweede plaats in de eindrangschikking. De Nederlandse kampioen Hans Ree naderde in het weekeinde de meester titel tot op lVt punt met nog vijf partij en te spelen. Hij versloeg zondag Lan- geweg in wat werkelijk een knock-out- partij kan worden genoemd. De hang- partij tegen Rossolimo werd niet be ëindigd. De perspectieven voor de Ne derlander zijn niet gunstig. Een rede lijke stijging bewerkstelligde de Bul gaar Bobotsov door lVt punt te verza melen. Schaaktechnisch trok zaterdag de partij HortLangeweg de aandacht. De Tsjech speelde een forse partij, met veel materiaal op het bord. Na het afbreken ontlaadde de spanning zich in de zondagochtendzitting. Het was een werkelijk magistraal slot met een reeks combinaties en offers. In de middaguren stal Ree de show door 'n torenoffer van de ondernemende Langeweg aan te nemen, waardoor hij door een mijnenveld leek te wandelen tot... Langewegs koning de aanval te verduren kreeg; die tegenactie leidde rechtstreeks tot winst voor de Neder landse kampioen. In de meester groep is de superiori teit van de Amerikaan Zuckerman da- ZWOLLE De omstreeks driedui zend bezoekers bij de wedstrijd tussen PEC en Hermes zijn gistermiddag op het sportpark De Vrolijkheid wel aan hun trek gekomen. Niet minder dan acht doèlpunten, waarvan zeven in de tweede helft, werden er gescoord. De thuisclub nam er daarvan vijf voor haar rekening en boekte daarmee een verdiende overwinning na een bijzonder levendige, soms wat forse wedstrijd. In de eerste helft leek het er echter nog niet op, dat een zo grote score ge noteerd zou worden. Immers, aan beide zijden kwamen verscheidene kansen voor, maar in de afwerking faalden de beide aanvalslinies. Direct na rust sloeg PEC toe en legde toen de grondslag voor het fraaie resultaat. In de 37ste minuut nam PEC de lei ding. Na een op links genomen corner kwam de bal voor de voeten van Kick, wiens inzet door Rijke werd gekeerd. De bal bleef echter in de buurt, waar na Lammers hem opnieuw in de doel- mond plaatste. De plotseling opduiken de Vuckov behoefde slechts een klein tikje te geven om keeper Ruts kans loos te maken: 10. Na de hervatting zette PEC een of fensief in, waarin met lange passes ge tracht werd de Schiedamse verdediging uit verband te rukken. Dat gelukte na vier minuten, toen Langevoort een dieptepass gaf, waarop Lammers door- sprintte, diens harde schot was voor Ruts onhoudbaar: 20. Drie minuten later maakte Carelsz gebruik van een pass van Vuckov. Eerst omspeelde hij Van Dongen, waarna hij de uitlopende Ruts de verkeerde kant op stuurde en de bal in het lege doel school: 30. Hermes verhoogde daarna het tempo en even leek PEC zich in de verdediging te laten dringen. Na 12 minuten werd de bal na een voorzet van Heijster door Van Kooten op korte afstand van het doel met de borst opgevangen en in geschoten: 31. In de 32ste minuut belandde een door de Zwolse verdediging verkeerd weg gewerkte bal voor de voeten van Van Kooten en het was 32. De Zwollenaren vervingen daarna Kick door v. d. Horst. Drie minuten later was het 42, toen Vuckov de bal na een op de rand van het strafschopgebied toegekende indi recte vrije trap hard en effectvol via het muurtje inschoot. Bij een botsing tussen Van Kooten en Abma raakte de laatste geblesseerd aan zijn achillespees. Ook met tien man was PEC niet kansloos, want in de 38ste minuut zond Carelsz na een dieptepass van Vuckov uit een scherpe hoek een schot in, dat Ruts niet onder controle kreeg, waarna de toelopende v. d. Horst voor de afwerking zorgde: 52. Een minuut voor het einde was het Van Kooten, die uit een voorzet van v. d. Griend de eindstand op 53 bracht. TILBURG Opnieuw heeft Zwolse Boys een succes kunnen boeken, nu in Tilburg bij NOAD. De Zwollenaren ven- toonden tijdens deze wedstrijd een gro tere activiteit dan de thuisclub en hun kwam de overwinning tenslotte dan ook wel toe. In de eerste helft ging de ^trijd vrij wel gelijk op, hoewel Zwolse Boys ook toen reeds een licht overwicht verkreeg. Tot doelrijpe kansen kwam het even wel aan geen van beide zijden. Na de hervatting was de strijd bijna een kwartier oud, toen het NOAD-ter- rein in de mist kwam te zitten en het volgen van het spel moeilijker werd. Niettemin konden beide ploegen de bal foed blijven volgen. Even daarna nam wolse Boys een voorsprong door Wel les: 01. Dit doelpunt zou beslissend zijn, want in de verdere fase van de strijd bleven de verdedigingen de strijd beheersen en vielen er geen doelpunten meer. ning aangetast. Het geloof in Zucker man was gestegen toen men ontdekte dat hij volgens Amerikaanse schaak rekenmeesters elfde op de nationale ranglijst behoorde te zijn, bijvoorbeeld boven Rossolimo. De resultaten zijn de laatste dagen evenwel zeer magertjes. Het zijn de routiniers als Ciocaltea (Roemenië) en Doda (Polen), die de boventoon beginnen te voeren. De Ne derlandse crack Van Scheltinga trekt mee naar voren. De kans dat de Nederlandse niet- meesters een meesterresultaat zullen kunnen boeken, is definitief verkeken. Het aantal te spelen partijen is daar toe formeel reeds onvoldoende gewor den. In de darhesgroep is zondagmiddag de belangrijke partij tussen de Roe meense Nicolau en de Russische Koz- lovskaja door laatstgenoemde gewon nen. Het heeft de kansen van de Russi sche op de eindzege niet weinig ver groot. Daarnaast blijft de Zuidslavi- sche mevrouw Stadler een pretendent. Ronduit verheugend is dat onze kampi oene Corry Vreeken zich tussen de in ternationals weet te handhaven. Haar kansen op een hoge plaats in de eind rangschikking lijken reëel. Uitslagen van zaterdag: GrootmeestergroepNegende ronde: Rossolimo Ree afgebroken; Tal Karaklaic afgebr.; DonnerKartschnoi VtVt; Ciric Ivkov V*Vt; Van Geet Bobotsov 0—1; Portisch Matano- vic VtVt; Gheorghiu padevski VtVt; Hort—Langeweg afgebr. Uitgespeelde partijen die in de acht ste ronde waren afgebroken: Kortsch noi Tal 10; Bobotsov Ciric 01. Meestergreep. Negende ronde: Har- toch Nikolic afgebr.; Jongsma Ciocaltea Vt—Vt; Doda Crabbendam 1—0; Medina Zuckerman 1—0; Ma- rovic Flesch Vt—Vt; Ujtelky Van Scheltinga 1—0; Dunkelblum Vy- slouzil Tatai—Ostojic 01. Damesgroep. 5e ronde: Ingrid Tuk Elzbieta Kowalska 0—1; Tereza Stadler Anne Sunnucks afgebr.; Rie Timmer Corrie Vreeken 01; Jana Malypetrova Alexandra Nicolau ili»/t; Valentina Kozlovskaja Anto- nia Ivanova VtVt; Fenny Heems kerk Maria Ivanka 0—1. Uitgespeelde partij die in de vierde ronde was afgebroken: Kowalska Heemskerk VaVt. Uitslagen van zondag: Grootmeestergreep: afgebroken par tijen neéende ronde: Rossolimo Ree opnieuw afgebr.; Tal Karaklaic Vt—Vt; Hort Langeweg 1—0. Tiende ronde: Ree Langeweg 10; Padevski Hort VtVt; Matano- vic Gheorghiu VtVt; Bobotsov Portisch Vt—Vt; Ivkov Van Geet afgebr.; Kortschnoi Ciric 10; Ka raklaic Donner Vt—Va; Rossolimo— Tal 0—1. Meestergroep: afgebroken partijen negende ronde. Hartoch Nikolic 01. Tiende ronde: Nikolic Ostojic afgebr.; Vysluzil Tatai 10; Van Scheltinga Dunkelblum afgebr.; Ma- rovic Ujtelky 0—1 (tijdsoverschrij ding); Zuckerman Flesch VtVt Crabbendam Medina afgebr.; Cio caltea Doda Vt—Vt; Hartoch Jongsma 10. Damesgroep: afgebroken partij 5e ronde: Stadler Sunnucks opnieuw afgebr. Zesde ronde: Kowalska Ivanka afgebr.; Ivanova Heemskerk Vt—Vt; Nicolau Kozlovskaja 01; Vreeken Malypetrova afgebr.; Sunnucks Timmer 0—1; Tuk Stadler 0—1. Grootmeestergroep: uitslag afgebro ken partij 9e ronde: Rossolimo Ree 1o; uitslag afgebroken partij tiende ronde: Ivkov Van Geet VtVt. Stand na 10 ronden: 1. V. Kortschnoi (Rusl) 9Vt p.; 2/5. M. Tal (Rusl), L. Portisch (Hong), Gheorghiu (Roem), Hort (Tsj) 6; 6. Matanovic (Zd-Sl) 5Vt; 7/9. H. Ree (Ned), Ciric (Zd-Sl), Karaklaic (Zd.-Sl.) 5; 10-11. Ivkov (Zd.- Sl), Donner (Ned) 4V»12/13 Bobotsov (Buig), Padevski (Buig) 4; 14. Rosso limo (VS) 3Vt; 15. Langeweg (Ned) 3; 16. Van Geet (Ned) 2Vt. Meestergroep: uitslag afgebroken par tijen 10e ronde: Nikolic—Ostojic 1—0; Van Scheltinga Dunkelblum 10; CrabbendamMedina 01 (t.o.) Stand na 10 ronden 1-2. Doda (Po len), Medina (Spanje) 7; 3/4. Nikolic (Zd.-Sl.), Ciocaltea (Roem.) 6Vt; 5-6 Ostojic (Zd-Sl), Zuckerman (VS) 6; 719. Van Scheltinga (Ned.), Ultelky (Tsj), Flesch (Hong) 5Vt; 10. Tatai (Italië) 5; 11. Marovic (Zd-Sl) 4Vt; 12. Vyslouzil (Tsj) 4; 13/14. Hartoch (Ned.); Jongsma (Ned.) 3'/t; 15-16 Crabbendam (Ned.), Dunkelblum (Belg.) 2. Damesgroep: uitslag afgebroken par tij 5e ronde: Stadler Sunnucks VtVt; uitslagen afgebroken partijen zesde ronde: Kowalska Ivanka 01; Vreeken Malypetrova 10. Stand na 6 ronden: 1-2. Kozlovskaja (Rusl), Vreeken (Ned) 4l/«; 3/4. Nico lau (Roem), Stadler (Zd-Sl) 3Vt; 5/8. Ivanka (Hong), Ivanova (Buig), Maly petrova (Tsj.), Timmer (Ned.) 3; 9. Kowalska (Polen) 2V«; 10-11. Tuk en Heemskerk (Ned.) 2; 12. Sunnucks (Eng) V/t. TIFLIS Iser Koeperman heeft nog steeds zijn twee punten voorsprong op uitdager Andris Andreiko in de twee kamp om de wereldtitel dammen. De vijftiende partij tussen de twee Rus sische grootmeesters eindigde zaterdag in Tiflis na 59 zetten in remise. Wereld kampioen Koeperman, die met wit speel de, leidt in de tweekamp met 1614. In de vijftiende partij had Koeperman aanwijsbaar positioneel voordeel, maar Andreiko verdedigde zich voortreffelijk en voorkwam daarmee dat de voor sprong van Koeperman in de tweekamp „absoluut" onaantastbaar werd. De zestiende partij wordt vandaag gespeeld. AMSTERDAM De zestigjarige Rot terdamse biljartmatador Piet van de Pol, wiens nog ongeëvenaarde biljart loopbaan enkele jaren geleden werd ge honoreerd met een koninklijke onder scheiding, is nu door de biljartbond be noemd tot lid van verdienste. Van de Pol. die dertigmaal kampioen van Ne- derland werd, zeven Europese titels be haalde en tweemaal bij een wereldkam pioenschap het goud veroverde, kreeg zijn onderscheiding zaterdag op de in Amsterdam gehouden bondsvergade ring. Het verdienstelijk eremetaal sier de na afloop van deze binnen twee uur (een record) afgelopen zitting van het biljartparlement ook de afgetreden bondsbestuurder C. V. Bokma en de Rotterdammer P. F. A. van Ewijk. De aftredende bondsbestuurder en natio naal wedstrijdleider Chris Bolle werd met volledige instemming van de ver gadering benoemd tot erelid. De opengevallen plaatsen in het bondsbestuur werden bezet door de heer H. J. Schreuder (Groningen), die de va cature Bokma vervult en de heer E. Kooyman (Amsterdam) op de plaats van de heer Bolle. Fedor den Hertog (links) en Jan Jans sen (rechts) met de hun, toegekende bekers. In het midden Gerrit Schulte, die de Schulte-trofee indertijd be schikbaar stelde. KANSAS CITY De 21-jarige Ame rikaan Bob Beamon heeft zaterdag avond tijdens indoor-atletiekwedstrij- den in Kansas City het officieuze in- doorwereldrecord verspringen verbe terd. Beamon vestigde het record reeds in zijn tweede sprong.. De Rus Igor Ter Ovenesian was tot nu met 8.23 m de beste verspringer op overdekte ba nen. De 1.90 meter lange Beamon kwam het afgelopen seizoen in de open lucht al tot 8.11 m. Voor de tweede maal in nauwelijks 48 uur versloeg Beamon de officieel wereldrecordhouder Ralph Boston (8.35 m). In Kansas City eindig de Boston met 7.52 meter als tweede, in Los Angeles, waar Beamon won met een sprong van 7.95 m, werd voor Boston 7.58 m opgemeten. In Los Angeles leden favorieten on verwachte nederlagen. Bij het kogelsto ten kon wereldrecordhouder Randy Matson zich met 18.39 m niet plaatsen voor de finale. Het nummer leverde met 20.26 m een overwinning op voor George Woods, die als vijfde atleet ter wereld over de 20-metergrens kwam. Bob Seagren moest bij het polsstokhoog zijn meerdere erkennen in de Fin Erkki Mustakari. Beide atleten sprongen 5.03 meter. Mustakari had echter minder foutsprongen. Veelvoudig wereldrecordhouder Tom- mie Smith moest op de 440 yards met de derde plaats genoegen nemen. Jim Kemp won in 49,5 sec. voor Vince Mat thews (49.9). Smith noteerde 50.- se conden. ANTWERPEN De Grote Prijs Stan Ockers, een wedstrijd achter der- nie-motoren is zaterdagavond in het Antwerpse sportpaleis gewonnen door Theo Verschueren. Door het ontbreken van Peter Post, die in 1962 een einde had gemaakt aan het regime-Van Steenbergen" en sindsdien niet meer werd verslagen in deze winterbaan- klassieker, werd het een minder een zijdige strijd dan in de laatste jaren. Nadat Verschueren de eerste rit had gewonnen met een of meer ronden voorsprong op zijn concurrenten, ont stond in de tweede rit een valpartij. Verschueren, had het veld al tenminste een ronde achterstand bezorgd, toen hij na vijftien van de twintig te rijden kilometers inhield, afstapte en klaag de over pijn in de borst. Zijn gangma ker keek achterom en kwam in bot sing met Severeyns; door de valpartij moest de wedstrijd afgebroken worden. De jury verklaarde Verschueren tot winnaar. De derde manche eindigde in een overwinning voor Palle Lykke, maar met zijn tweede plaats verover de Verschueren meer dan voldoende punten voor de Grote Prijs Stan Ocker. Wereldkampioen achtervolging bij de amateurs Gert Bongers haalde in een achtervolging bij de profs voor de arm band zijn Belgische tegenstander Her man Stevens in. De tandemwedstrijd voor amateurs werd gewonnen door het Nederlandse koppel Koopman/Jan sen. De belangrijkste uitslagen waren. Grote Prijs Stan Ockers. beroepsrij ders achter dernies: eerste manche: 1. Verschueren 20 km in 19 minuten 19,6 seconden; op één ronde: 2. Lykke; 3. Sercu; 4. Deloof; 5. Severeyns; op 3 ronden: 8. De Wit. Tweede manche: "22 ronden voor het einde gestaakt op de volgende stand: 1. Verschueren; op 1 ronde: 2. Deloof; 3. Sercu; 4. Lykke; op 3 ronden. 6. De Wit Derde manche 1. Lykke 20 km in 19.50,0; 2. Verschue ren; 3. Sercu; 4. Deloof; 5. Proost; op één ronde 8. De Wit. GENT De Belg Theo Verschueren zaterdag winnaar in de Grote Prijs Stan Ockers was ook zondag achter de demy niet te verslaan. In de eerste Grote Prijs van Tom Simpson, die in Gent werd verreden, legde de Belg iedereen zijn wil op. In de finale reed hij de wereldkampioen der beroeps- sprinters Patrick Sercu, die tweede werd, op ruim één ronde en ook de op de derde plaats eindigende Romain De loof moest met een achterstand van anderhalve ronde genoegen nemen. Ver schueren legde de 25 km af in 27 min. en 37,2 sec. DORTMUND Het gaat Tiemen Groen, de Nederlandse wereldkampioen bij de beroepsachtervolgers momenteel bepaald niet voor de wind. Na een aan tal aan duidelijkheid niets te wensen overlatende nederlagen eerder dit sei zoen in België, moest de 21-jarige Fries zondag in Dortmund zijn meerdere er kennen in de Duitse wegkampioen Win- <ried Bölke, die hem al na 2470 m. (de wedstrijd ging over 5 km) inhaalde. De Duitser had voor deze prestatie 3 min. en 4,2 sec. nodig. In de grote prijs der beroepsstayers was Dieter Kemper (Did) le sterkste. Hij won beide manches over 30 km. Schulze werd in de eindrang schikking tweede en Rudolph derde. Piet de Wit moest genoegen nemen met een vierde plaats. In de kleine stayersprijs die door de Duitser Streng werd ge wonnen, bezetten onze landgenoten Piet van der Lans de tweede en Jan Legrand de derde plaats. RUGBY. In het Rugbystadion van de Londense voorstad Twickenham hebben de teams van Engeland en Wales za terdag gelijkgespeeld met 1111. Er waren 70.000 toeschouwers. De wed strijd behoort tot de competitie waar aan behalve de vier Bribjp landen ook Frankrijk deelneemt. VOETBAL. In het Internationale toer nooi in Santiago de Chile heeft de Oost- duitse selectieploeg zaterdag voor 75.000 toeschouwers Colo-Colo (Chili) met 52 verslagen. Eindklassement. 1. Verschueren (Belg) 4 punten; 2. Lykke (Den) 6 pnt; 3. Sercu (Belg) 9 pnt; 4. Deloof (Belg) 11 pnt; 5. Proost (Belg) 16 pnt; 6. De Wit (Ned) 23 pnt. Achtervolging beroepsrijders: 1. Bon gers 5000 meter in 6 minuten en 14,0 seconden; 2. Stevens (Belg), ingehaald na 5 minuten 45 seconden. Tandem amateurs eerste rit: 1. Koop man/Jansen (Ned); laatste 200 meter in 11,14 seconden; 2. Helsen/Janssens (Belg); tweede rit: 1. Koopman/Jan sen 11,30; 2. Helsen/Janssens. HILVERSUM De uitslagen van de zondag in Hilversum gehouden drave rijen: Picasso-prqs: 2000 m. met autostart: 1. Entusiasmo (M. Vergay) 2.51.8, 1.25.9; 2. Diana Hanover; 3. Chopin. Tot winn. f 1.60C pl. fl.20, f 1.60, f. 1.90; koppel f4,coverc. f5,20; trio f42.10. Van Mesdagprijs: 2040 meter: 1. Edsel (M. Bouwhuis) 3.03.8; 1.29.2; 2. Eddy Signal; 3. Ferro. Tot winn. f2.40, pl. f 1.10, f 1.10, f 1,20; koppel f 4.30; covercal f 3.70. Ruysdaelprijs: 2400 m: le afd.: 1. Courage (J. Wagenaar jr.) 3.28.1, 1.26.7 2. Aleph; 3. Boyke V Our Bonni en Duranie Frances Dead Haet. Tot winn. f2.70, pl. f 1,30, f 1,40, fl,20; koppel f 11.30; covercal f6,70; trio 48.50 en 79,—. Grote Prijs der sterrensprinters: 1600 meter met autostart 2.08.7; 1.20.4; 1. Anton; 2. Royal Hanover; 3. Lively Rodney. Tot winn. f 1.80, pl. f 1.20, f 2.80, f2,20; koppel f3.30; covércal f 7.50. Amateurswinterkampioenschap 2 prys: 2020 m voor amaterrijders: 1. Cotland (P.J. de Bruin) 3.01.5, 1.29.9; 2. Francina; 3. David v.d. Lente. Tot winn. f 4.60, pL f 1.80, f2.80, f3.80; kop pel f7.30; covercal f7.70. Rubens-prijs: le afd. 2020 m: 1. Columbus (G. Scholten) 2.51.1; 1.25.6; 2. Adua Acotch B.; 3. Bastogne. Tot winn. f4.40, pl. f2.60, f 23.20; koppel f 15.60; covercal f 31,10; trio f 1442,50. Ruysdaelprijs: 2e afd. 2400 m: 1. Eduard H. (M. Bouwhuis) 3.27.5; 1.26.5; 2. Burnley Quick; 3. Campeador Mac. Tot winn. f2.—pl. f 1.30, f 1.80, f3,50; koppel f 5.20; covercal f7.10. Rubensprijs: 2e afd. (2020 m): 1. Amad Kinley (H. J. L. Coevoet) 2.51.2; 1.25.6; 2. Ucaracara S.; 3. Arie. Tot winn. f4,—pl. fl,40. f2.30, f 1.80; koppel f 9.50; covercal f6.60. Gerard Dou-prijs: (2000 m) met autostart: 1. Eugeen Z. (J. Zeeman) 2.58.1; 1.29.1; 2. Cochinzanger S.; 3. Ethel Volann. Tot winn. f 31,pl. f4.90, f8,—f 5,50; kop pel f 129.20; covercal f 20.10. Anton Mauveprijs: (2040 m), trio in onjuiste volgorde f 1938.20: 1. Frankolijn (J. W. Hoejenbos) 3.08.1; 1.34.1; 2. Forth Cox; 3. Fullblood Maire. Tot winn. f 12.60, pl. f5.20. f 17.20, f4.20; koppel f 13.20; covercal f 36.30. Totalisator-omzet f 318.928.50. „Anton" met rijder J. Ham (voor grond) won in Hilversum de Grote Prijs der S tenens printers. LONDEN Het leidende viertal in de eerste divisie van de Engelse lea- que is de 27e ronde ongeschonden door gekomen. Lijstaanvoerder Manchester United won voor de 38e keer in succes sie op eigen veld: 4-2 voor 55.000 toe schouwers tegen Sheffield Wednesday. Southampton, dat in zyn laatste twee wedstrijden tien doelpunten had ge maakt, was in de eerste helft sterker dan Liverpool, maar scoorde niet. Li verpool deed het na rust wel. Ruim 45.000 toeschouwers zagen voltreffers van Streng en Yeats. Leeds United, dat in vijf wedstrijden tien punten rijker werd, won opnieuw. Na een doelpuntlo ze eerste helft werd Everton door twee treffers van Jones verslagen. Sheffield United werd op eigen veld overtroefd door het gracieus spelende, maar ui terst koel, van de kansen gebruik ma kende Manchester City: 03. Aan de staart van de ranglijst was 't een zwarte zaterdag voor Coventry Ci ty, dat op eigen veld met 1-4 werd ver slagen door Newcastle United, dat dit seizoen buiten Newcastle nog geen wed strijd had gewonnen. De Londense derby tussen Tottenham Hotspur en Arsenal werd een kwartier na rust in het voordeel van de Spurs beslist door Alan Gilzean, die 't enige doelpunt maakte. De gebruikelijke moeilijkheden bij topwedstrijden had den zich al voor de derby voorgedaan toen supporters van Arsenal op weg naar White Hart Lane hier en daar een straatsteen door winkelruiten wierpen. De meest opvallende voetballer van deze zaterdag was George Best van Manchester United. Voor de rust maak te hij het enige doelpunt van de „Man cunians", na rust scoorde hij opnieuw en liet Bobby Charlton vervolgens voor de derde keer de bal in het net werken. Toen was Sheffield Wednesday versla gen. De meest ongelukkige man uit het Britse voetbal was rechtsachter Bobby Duncan van het Schotse Hibernian. Hij bezorgde Celtic een voorsprong door al na twee minuten in eigen doel te schie ten en nog voor de rust moest hij het veld verlaten met een gebroken been. UITSLAGEN: Coventry City - Newcastle United 1-4; Fulham - Leicester 0-1, Leeds United - Everton 2-0, Liverpool - Southampton 2-0, Manchester United-Sheffield Wed nesday 4-2, Nottingham Forest West Bromwich 3-2, Sheffield United - Man chester City 0-3, Stoke - Chelsea 0-1, Sunderland - Burnley 2-2, Tottenham Hotspur - Arsenal 1-0, Wolverhampton- West Ham United 1-2. Schulz en Hönig een voorsprong van 2-0 en daarna liep Nürnberg voortdu rend vast op de hechte Hamburgse ver dediging. Na rust had de Oostenrijker Merkel zijn landgenoot Starek, die door een aantal onprettige handelingen was opgevallen,vervangen door Schol. Zes minuten na rust bracht Volkert de stand op 2-1 en toen heeft HSV een kwartier in alle staten van paniek geleefd tegen de steeds aanvallende Neurenbergers. De ommekeer kwam halverwege de tweede helft toen Schol eigen rechter speelde en naar de kleedkamer moest Twee minuten na dit incident passeer de Kramer doelman Wabra van 25 me ter (3-1) en dat was de genadeslag voor de toch al aangeslagen lijstaanvoerders. De stand aan de top van de ranglijst in de Bundesliga is: FC Nürnberg Borussia Mönchen Gladbach Eintracht Braunschweig FC Köln Bayern Münchten MSV Duisburg Borussia Dortmund Hannover '96 BUNDESLIGA: Eintracht Braunschweig - VFB Stutt gart 2-1, Borussia Dortmund - Hanno ver '96 3-1, Borussia München-Gladbach - Werden Bremen 3-1, Borussia Neun- kirchen-MSV Duisburg 2-1, Eintracht Frankfurt - 1 FC Kaiserslautern 5-2, Hamburger SV - 1 FC Nürnberg 3-1, Karlsruher SC - Alemannia Aachen 2-4, 1860 Müpchen - Schalke 1-2, 1. FC Köln - Bayern München 3-3. 20 30 20 24 19 23 20 23 20 23 20 22 20 21 20 21 Atalanta Bergamo - Napoli 1-0, Bo logna -i Sampdoria 0-0, Cagliari - Bres cia 3-0, Mantova - Juventus 0-0, AC Mi lan - Spal Ferrara 3-2, Roma - Interna- zionale 2-6, Torino - Lanerossi Vicenza 1-0, Varese - Fiorentina 0-0. De stand in de kopgroep is: 1. AC Milan 23 pnt, 2. Varesse 20, 3. Torino en Juventus 19, 5. Internazionale, Fiorenti na en Napoli 18. Alle ploegen hebben 16 wedstrijden gespeeld. DUSSELDORP Na tien weken zon der verlies is Max Merkels 1. FC Nürn berg weer geconfronteerd met een ne derlaag. Voor deze sensatie in de Duit se Bundesliga zorgde het laaggeplaats te HSV Hamburg op eigen veld: 3-1. Voor de Neurenbergers, die nog steeds een voorsprong van zes punten op Bo russia Mönchen Gladbach bezitten, was het slechts een halve tegenslag, want ook de concurrentie verspeelde punten. MSV Duisburg werd het slachtoffer van de „wedergeboorte" van het zeer laag geplaatste Borussia Neunkirchen: 1-2, Bayern München en FC Köln speel den tegen elkaar gelijk in Keulen: 3-3. De „veulens" uit Mönchen Gladbach wonnen echter met 3-1 van Werder en landskampioen Braunschweig* versloeg Stuttgart met 2-1 door twee doelpunten van Lothar Ulsass. Op de twintigste speeldag van de Bun desliga werden de negen wedstrijden door 160.000 toeschouwers bezocht. Bij de topper HSV - FC Nürnberg kwamen 44.000 mensen, Borussia Neunkirchen - MSV trok slechts 9.000 bezoekers. HSV dankt het verrassende resultaat tegen FC Nürnberg vooral aan* zijn ver dediging, waarin de Turkse doelman Oeczan een voortreffelijke wedstrijd speelde en Kurbjuhn en Sandmann de gevaarlijke Neurenbergse buitenspelers Cebinac en Volkert aan banden legden. In het eerste kwartier nam HSV door Straatsburg - Valenciennes 0-1, So- chaux - Ajaccio 3-0, Marseille - Red Stad 3-0, Rennes - Rijssel 4-1, Sedan - Rouen 2-0, Angers - Lyon 3-1, Monaco - Aix 1-1, St. Etienne - Nantes 1-2. De stand luidt: 1. St. Etienne 32 pnt uit 21 wedstr., 2. Marseille 26 uit 21, 3. Bordeaux 24 uit 20, 4. Nice 24 uit 20, 5. RCP Sedan 24 uit 21. FC Luik - Racing White 1-0, FC Brug ge - Daring 4-1, FC Beringen - FC Me- chelen 3-0, Lierse SK - Waregem, uitge steld, SC Anderlecht - Antwerp FC 5-0, Olympique Charleroi - Standaard Luik 1-2, Beerschot - Charleroi uitgest., Be- veren - Sint Truiden 3-1. De stand van de kop van de ranglijst. 1. FC Brugge 15 gesp. 23 pnt, 2. SC Anderlecht 15 gesp. 22, 3. Standaard Luik 15 gesp. 21, 4. Lierse SK 14 gesp. 17 punten. Atletico Madrid - Cordova 5-0, Sevil- la - Malaga 0-2, Real Sociedad - Real Madrid 0-1, Barcelona - Espagnol 0-1, Valencia - Sabadell 1-0, Atletico Bilbao - Elche 3-0. Na 17 wedstrijden is de stand: 1. Real Madrid 24 pnt, 2. Atletico Ma drid 23, 3. Barcelona 21. DEN HAAG. De leden van de na tionale trainingsploeg hebben zondag in Den Haag en Hattem de voorwedstrij den van het Nederlands kampioenschap damesturnen beheerst. Voor de eerste maal moesten de dames de verplichte oefenstof van de Olvmpische turnwed- strijden uitvoeren. In Den Haag ging dat Margo Klees (Odin. Heemskerk) het beste af. De Be verwij kse had na de drie verplichte oefeningen een voorsprong van twee punten op haar grote concurrente Ans Heerschop. De Hilversumse kwam in de keuzestof echter goed terug waar door zij haar achterstand grotendeels wegwerkte. Margo Klees verzamelde 61,90 punten, Ans Heerschop 61,15 pun ten.. In Hattem, waar Jannie Meyer-Vier- stra wegens ziekte ontbrak, zegevierde Femie Klunder (PSV) met een totaal van 60.80 p. Willy Gielen (Amersfoort) bezette met 59,40 punten de tweede plaats. De voornaamste resultaten: Den Haag: 1. Margo Klees (Odm, Heemskerk) 61,90 pnt.; 2. Ans Heer schop (HGV, Hilversum) 61,15; 3. Pi ny de Jong (Hercules, Bodegraven) 57,45; 4. Anneke Hoeyenbos (Kralin gen, Rotterdam) 53,65; 5. Dolly Levert (HGV) 53,40. Hattem: 1. Femie Klundert (PSV, Eindhoven) 60,80 pnt.; 2. Willy Gielen (Amersfoort) 59,40; 3. Griet van Es sen (Quick, Huizum) 57,95; 4. Atie v. Veen (Quick) 55,85; 5. Anneke Mons (Harderwijk) 54,75. In café-restaurant „De Vliert" in Den Bosch is weer eens duidelijk tot uiting gekomen, dat Jan Janssen de laatste jaren als de beste renner van Neder land beschouwd kan worden. Een speciale keuzecommissie wees Janssen ook over het jaar 1967 als de beste renner van Nederland aan. We te kenen hierbij aan, dat hij al sinds 1964 in het bezit is van de Gerrit Schulte- Trophee. Het jaar daarvoor, toen Jan nog amateur was, werd hij als de „Ren ner voor de toekomst" aangewezen en kwam hij in het bezit van de Toboga- beker. Deze beker is vrijdagmiddag overhandigd aan Fedor den Hertog uit Harderwijk, die vanwege zijn presta ties over 1967 als de „Renner van de Toekomst" werd betiteld. Dit ondanks het feit, dat de sympa thieke Fedor vlak voor de wereldkam pioenschappen door een leljke val op non-actief kwam. Intussen is Den Her tog (22) aan de beterende hand en hij heeft goede hoop het verloren gegane terrein in 1968 te heroveren. Wat de verkiezing van de renner van het jaar betreft, de keuzecommissie, be staande uit de wielersportjournalisten Frits van Griensven, Evert van Mokum, Gerard Sillen en Ben Zomerdijk, heeft rekening te houden met volgende pun ten: 1. karakter, 2. sportiviteit, 3. strijd lust, 4. behaalde resultaten en 5. wed- strijdinzicht. We vernemen nader, dat de Gerrit Schulte-Trophee door mr. Jan Veenho- ven (jurylid van KNWU) destijds werd ingesteld naar aanleiding van de weer galoze wijze, waarop Gerrit Schulte in 1953 beslag legde op het wegkampioen- schap vóór Wim van Est en Wout Wagt- mans. Op de fraaie cup staan de vol gende namen gegraveerd: 1955: Arie v. Vliet; 1956: Frans Mahn; 1957: Jan Derksen; 1958: Gerrit Schulte: 1959: niet toegekend; 1960: Ab Geldermans; 1961: Michel Stolker; 1962: Jo de Roo; 1963: Peter Post. Sinds 1964 staat de naam van Jan Janssen op de Gerrit Schulte-Trophee. Op de Toboga-beker staan de volgen de namen: 1961: Henk Nijdam; 1962: Aarie den Hartog; 1963: Jan Janssen; 1964: Tiemen Groen; 1965: Gerben Kar stens; 1966: Eddy Beugels en 1967: Fe dor den Hartog. AMSTERDAM. De sportcommissie van de KNWU heeft besloten trainer Wil Westphal van de atletiekunie aan te trekken om de nieuw in te stellen con ditietraining voor de voorlopig gese lecteerde baanrenners voor de Olympi sche Spelen in Mexico te leiden. De noodzaak van deze conditietraining is vooral gebleken bij de zesdaagse van de toekomst in Amsterdam. Toen wa ren er topamat<-urs, die totaal geen con ditie bleken te hebben. De bijeenkomsten beginnen donder dag 25 januari in het Olympisch Sta dion in Amsterdam en zullen tot het baanseizoen begint, worden voortgezet. De voorlopig geselecteerden zijn Klaas Balk, Wim Koopman, Lijn Loevesyn, Jan Jansen, Frans de Ruit, Marcel Pen- nings, Albert van Midden, Chris Kip ping, Bram Breur en Harry Jansen. De ze groep gaat al sinds begin decem ber iedere woensdag naar Antwerpen, om onder het wakend oog van baan- choach Jan Derksen de techniek bij te werken. De sportcommissie heeft voorts een trainings- en wedstrijdcommissie inge steld, bestaande uit de heren A. Zwar- tepoorte, mr. J. P. A. v. Ballegoyen de Jong en C. Westerneng. De coaches Derksen en Middelink zullen nauw met de commissie samenwerken. De sport commissie heeft besloten renners, die niet de opdrachten van de coaches uit voeren zonder pardon uit qle trainings- ploegen te verwijderen. Tenslotte heeft de sportcommissie uit haar midden de heer J. Foerster be noemd tot vice-voorzitter-secretaris. Hij volgt in deze functie de heer W. van Steenbergen op, die onlangs voorzitter van de sportcommissie is geworden. KIEL De Nederlandse judoploeg heeft zaterdagavond in de Kieler Oost- zeehal voor 7500 toeschouwers met 1-2 van West-Duitsland verloren. Ernst Eugster, derde bij het wereld kampioenschap in het halfzwaargewicht in Salt Lake City zorgde voor de enige Nederlandse overwinning. Eugster werd tegen de Europese kampioen Peter Her mann tot winnaar verklaard door be slissing van de scheidsrechter. Wereldkampioen Willem Ruska kreeg geen revanche voor zijn nederlaag in Aken tegen de Westduitse zwaarge wicht Klaus Glahn. De partij eindigde onbeslist. Zonder winnaar eindigde ook de partij van Martin Poglajen. De zil veren medaillewinnaar bij het wereld kampioenschap middengewicht stond op de mat tegen Wolfgang Hofmann. Martin van der Molen werd na 1 minuut en 35 seconden door lichtgewicht Marry Utzat in een houdgreep genomen en was dertig seconden later verliezer. In het half middengewicht zorgde Gerd Eggers voor hettweede Duitse punt door een overwinning op Eddy v. d. Pol. BREMEN Albert van Midden heeft zaterdag in de sporthal van Bremen een koppelwedstrijd voor amateurs ge wonnen met zijn Duitse partner Martin Gombert. Van Midden en Gombert won zeven van de tien klassementssprints en behaalden 43 punten. In dezelfde ronde eindigden de Duitsers Basalle/Ulkowski met 34 punten. Laufer/Jaroszewics (W.-Dld.) hadden een ronde achterstand. De wedstrijd voor beroepsstayers, vier ritten van 15 km, werd gewonnen door Rudolph (Did.) vóór Kemper (Did.), De Lillo (It.), Roggendorf (Did.) en Gis- cos (Fr.). Jaap Oudkerk, die ook zou deelnemen, kwam wegens ziekte niet aan de start

De Vallei | 1968 | | pagina 8