Veenendaals dagblad Onbemande Apollo V reageert niet feilloos Buiten 1 Schatgravers in stadion I Wilson en Kosygin niet erg mededeelzaam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ZWOLSMAN VERKOOPT WINKEL CENTRUM Suriname gelast alle Guyanese arbeiders het land binnen veertien dagen te verlaten Zestien ton in baan om de aarde Kabinet- Pompidou in gevaar Staken aanvallen zege Hanoi OVERLEG OVER RIJNLEGER Treinen hotsten in dichte mist Vrouw stierf na afwijzing door ziekenhuis FRANS-DUITS VERDRAG 5 JAAR Den Haag wil semi-metronet Geheime boodschap aan Johnson Tweeduizend 't slachtoffer Z on zint op terugkeer NABOOTSING VOOR VLUCHT NAAR DE MAAN Eartha Kilt blijft bij uitspraken Ongans I BESPROKEN HERVATTEN Reeds acht doden in Seoel* Baggerlui vonden niet gemiste buit diefstal Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ieder woord meer 15 cent. DINSDAG 23 JANUARI l968 -42e JAARGANG no. 19 DEN HAAG De Exploitatie Maat schappij Scheveningen E.M.S. van de heer R. Zwolsman heeft het grootste gedeelte van het winkelcentrum In de Bogaard in Rijswijk verkocht aan het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De verkoopprijs is niet bekend ge mankt. Evenmin is meegedeeld of de E.M.S. dit project, evenals zij vorig jaar met tal van andere projecten heeft moeten doen, ver beneden de taxatiewaarde heeft verkocht. De hoofd-directeur van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds, mr. dr. N. H. Wiarda, deelde ons mee dat de aan koop niets te maken heeft met de wense.i op beleggingsgebied, waarover wij onlangs berichtten. De koop is geschied naar bestaande regels, die zeggen dat totaal vijf pro cent van het kapitaal in onroerend goed mag worden gestoken. Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds heeft nog dertig projecten op stapel staan. Dit neemt niet weg dat de wens om meer armslag blijft bestaan. Men wil van de vijf tenminste vijftien procent maken om de verplichtingen tot uitke ring van de steeds stijgende waardevaste pensioenen te kur.nen na komen. Mr. dr. Wiafda had goede hoop £at de regering nog dit zittingsjaar tot een besluit zal komen. LOS ANGELES De zangeres Ear- tha Kitt heeft op een persconferentie verklaard, dat zij een massa brieven heeft gekregen na haar geruchtmaken de uitlatingen tijdens een lunchbijeen- komst op het Witte Huis. Bij die gele genheid had Eartha Kitt tegenover mevrouw Johnson enkele pittige op merkingen gemaakt, over de oorlog in Viëtnam. „Ik geloof dat de mensen van me ning zijn dat wat ik gezgd heb juist was" zei Eartha Kitt op de persconfe rentie. Zij had de verslaggevers bijeen geroepen om in het openbaar te kunnen antwoorden op de kritiek die van som mige zijde op haar optreden is gele verd. Men heeft haar verweten, dat haar opmerkingen onbeleefd waren en op het verkeerde moment waren ge plaatst. „Ik ben niet onbeleefd ge weest" zei Eartha Kitt. „Ik heb mijn hand opgestoken en mevrouw Johnson heeft mij het woord gegeven." De negerzangeres heeft op de lunch donderdag gezegd, dat de oorlog in Viëtnam de oorzaak is van veel jeugd- misdaad in de Verenigde Staten. "1Jeehouders, boeren en schepers, als ook ouderwetse jachtopzichters, zijn met deze volkse benaming voor een galziekte bij schapen, runderen en andere tweehoevigen (edelhert, ree, wild zwijn) beter vertrouwd dan met leverbot, om van het moeilijke woord distomatose in het geheel niet te spre ken. Het ontging deze mannen van de praktijk niet, dat zulke aantastingen, welke elk jaar slachtoffers en niet zelden vele eisten, verband hielden met klimatologische omstandigheden. Na zeer natte zomers verbreidt de ziekte zich meer, dan na een droog seizoen en al probeerde men onge twijfeld haar met kwakzalversmid delen te bestrijden wat bij de in 't wild levende dieren nauwelijks moge lijk is toch veroorzaakte de infectie in de lever door deze gevreesde plat- of zuigwormen gevoelige schade. Ge lukkig kan ons huisvee thans gered worden met G 11 tabletten van de dierenarts. Mijn grootvader, die enige primitieve recepten van medicamenten bezat, doch het moderne geneesmid del niet kende, bestreed het „ongans" anderhalve eeuw geleden met keuken zout. Hij wist waarschijnlijk niet, dat de laag-gelegen onlanden van de zg. Kom van Barneveld, waar hij zijn wol vee hoedde, voor de cntwikkelings- cyclus van onze Fasciola een prachtig milieu boden vooral in natte jaren want de larven gedijen het beste bij vochtigheid en zomerse warmte. Een slakje in het gras is er de zg. tussenwaard van en dit beestje is nodig voor de eieren van de in de leverbot huizende larven. Het brengt kleine, nieuwe verwekkers voort, die in de vochtige grazigheid wachten, om door een weidende viervoeter te wor den opgenomen. KAAP KENNEDY Van Kaap Kennedy is een onbemand ruimtevaartuig met een gewicht van 16 ton in een baan om de aarde gebracht. Het geldt hier een proef met het oog op een toekomstige bemande vlucht naar de maand. De eerste der vier voornaamste manoeuvres, die het maandag van Kaap Kennedy gelanceerde onbemande ruimtevaartuig Apollo-V moest uitvoeren, is niet feilloos verlopen. Er was een mankement aan een raketmotor, die na een radiosein van de aarde gedurende 38 seconden moest functioneren, maar het slechts vier seconden deed. De stuwkracht van de motor, die omstreeks 1970 een bemande cabine een landing op de maan moet laten maken, bleef veel te laag. Men zal het in de loop van heden nogmaals proheren. PARIJS President De Gaulle heeft zijn parlementaire meerderheid - althans op papier - verloren, doordat een afgevaardigde uit Tahiti heeft mee gedeeld, dat hij uit de Gaullistische fractie in de nationale vergadering treedt. Hij zal voortaan als onafhanke lijke optreden. Hierdoor is de Gaullis tische meerderheid tot 243 geslonken, d.w.z. een zetel minder dan de absolu te meerderheid. De Tahitiaanse afgevaardigde had eerder gezegd, dat hij de Gaullistische fractie zou verlaten als Frankrijk niet zou instemmen met een verzoek van de Polynesische assemblee om binnen landse autonomie en de uitzending van zes geleerden ter bijwoning van de vol gende Franse kernproeven in het ge bied van de Stille Oceaan. Politieke waarnemers zijn echter van oordeel, dat de Gaullisten toch het heft in handen zullen houden omdat zij al tijd de steun gekregen hebben van een aantal onafhankelijken en centrum-af gevaardigden. 23 jan. '68 A. B. WIGMAN Maandagavond om 23.48 uur is van af de basis Kaap Kennedy de Lunar Module-1 (Apollo V) gelanceerd. Het ruimteschip is de voorloper van de cap sule waarmee Amerikaanse astronau ten volgend jaar een reis naar 9e maan zullen maken. Doel van de ruimtereis van de Lunar Module is het beproeven van het start- en landingsvermogen. De gebruikte raket is dezelfde die op 27 januari vorig jaar een Apollo-ruimte- voertuig met drie astronauten moest lanceren. Er brak toen brand uit in het ruimtevoertuig waarbij de drie inzitten den het leven verloren. De raket werd niet ernstig beschadigd. De brand betekende een vertraging van een jaar in de uitvoering van het plan om voor 1970 een mens op de maan te doen landen. De Apollo-vijf is een „tweezits" voer tuig. De inzittenden worden echter ver vangen door een verzameling elektroni sche relais. De capsule maakte zich 50 minuten na de start los van de Saturnus. Tij dens de verdere vlucht zullen een groot aantal proeven worden genomen tenein de vast te stellen of het type voldoende veiligheid biedt aan de astronauten die er mee naar de maan zullen moeten rei zen. De lancering was aanvankelijk ge steld op 20.00 uur maar moeilijkheden met de controleapparatuur en het uit vallen van een energiebron deden een oponthoud van bijna vier uur ontstaan. De draagraket was van l?et tvpe Sa turnus I die een gewicht heeft van 650 ton. De capsule zelf weegt 16 ton. De Saturnus I is sedert het ongeluk met drie astronauten begin verleden jaar niet meer gebruikt. De proeven die er sindsdien mee zijn genomen zijn al le feilloos verlopen. De baan van Lunar Module ligt tus sen de 160 en 227 kilometer. Westmoreland SAIGON De opperbevelhebber der Amerikaanse strijdkrachten in Viëtnam, generaal William Westmoreland, heeft gezegd, dat. het staken der bombarde menten op doeleh in Noord-Viëtnam een grote politieke overwinning voor Hanoi zal betekenen en dat er bovendien mili tair voordeel uit zal worden getrokken. Militair gezien zou het nauwelijks be leidvol zijn de bombardementen te sta ken, aldus de generaal. Dinsdag is in Saigon een politieman neergeschoten die twee jongelui betrap te bij het aanplakken van een Viët- Cong pamflet in het centrum van de stad, zo is in welingelichte kringen ver nomen. De politieman, die zwaar ge wond werd en waarschijnlijk zal ster ven was op weg naar zijn bureau toen hij het tweetal betrapte. Noord Vietnamese infanteristen hebben vandaag een F-4 Phantom en een be voorradingshelikopter neergeschoten tijdens gevechten rond Khe Sanh in het noordwesten van Zuid-Viëtnam, zo heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon bekend gemaakt. Beide toestellen wer den geheel vernield doch de bemannin gen konden veilig worden gered, aldus een legerwoordvoerder. LONDEN De Britse minister van Defensie Defriis Healey heeft overleg ge pleegd met zijn Duitse ambtgenoot Ger hard Schroder over mogelijke tege moetkoming van Westduitse zijde in de' kosten aan Duitse Marken van het Brit se Rynleger voor het fiscale jaar 1968- 1969. Schroder zou zich echter niet bemoe digend over het Britse verzoek hebben uitgelaten. De twee ministers brachten het oude probleem ter tafel tijdens hun overleg over de Britse-Duitse defensiesamen- werking dat de gehele dag in beslag heeft genomen. De kwestie zal in begin februari' breeduit worden behandeld wanneer Engeland naar verwachting West-Duits- land zal verzoeken, de bewuste kosten geheel voor zijn rekening te nemen. De kosten bedragen naar schatting 80 mil joen pond (192 miljoen dollar). Healey en Schroder hebben zich in het bijzonder verdiept in de vooruitzichten van Britse wapenverkopen aan West- Duitsland als dekking van de kosten. Schroder gaf echter nogmaals te kennen dat de Bondsrepubliek niet over vol doende middelen beschikt, om de kosten te kunnen dragen. Van Britse officiële zijde is vernomen, dat het Rijnleger opnieuw zal worden ingekrompen - nu tot 45.000 man na de terugtrekking van een brigade die dit jaar plaats heeft - tenzij in de kosten tegemoet wordt gekomen. ^y<//y/»//////////>/»/////<//(//iy////#//////)r//////////////,/////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////^ HEERLEN In een dichte mist zijn gisteravond op het Heerlense sta tion twee treinen tegen elkaar gebotst. Zes mensen liepen daarbij lichte ver wondingen snijwonden, bloedneuzen en lichte hersenschuddingen op. De beide treinstellen werden licht bescha digd. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van de om twaalf minuten over acht in Heerlen uit Sittard aan komende trein zijn wagenstel iets te ver liet doorlopen. Met een klap sloeg het voorste gedeelte daarvan tegen een gereedstaande lege trein. In de portalen van de uit Sittard ko mende trein werden de passagiers, die klaar stonden om uit té stappen, hard tegen elkaar en tegen de grond ge smakt. De bestuurder, die ongedeerd bleef, had in de mist de rode stop lamp op het perron niet gezien. AMSTERDAM Het is niet uitge sloten dat de dood van een 83-jarige vrouw uit Amsterdam-Noord is veroor zaakt door plaatsgebrek in de Amster damse ziekenhuizen. Dit blijkt uit vra gen die het liberale raadslid G. W. Keja schriftelijk aan B. en W. van Amsterdam heeft gesteld. Donderdagavond om acht uur was de ernstig zieke vrouw met een long ontsteking op advies van de huisarts naar een ziekenhuis gebracht. De GG en GD beschikte echter niet over een ziekenhuisbed. Ook een arts van deze dienst had een spoedopname geadvi seerd. Later protesteerde de huisarts tegen de afwijzing, omdat de toestand van de patiënte kritiek werd. Vrijdag ochtend overleed de vrouw. De geringe opname-capaciteit van de ziekenhuizen wordt mede veroor zaakt door de griep-epidemie die veel verpleegsters in bed houdt. Het raads lid vraagt B. en W. of de gang van za ken, zoals de huisarts die hem had ge schetst, juist is. AMSTERDAM „Schatgravers in het Olympisch Stadion": de schoonmaak ploeg, die na iedere wedstrijd in touw komt om de rommel op te ruimen, had gisteren speciale belangstelling voor de afvalhopen: zou er wellicht een kaartje voor de uitgestelde wedstrijd Ajax Feyenoord tussen zitten? A De Britse premier Harold Wilson is voor een driedaags bezoek in de Rus sische hoofdstad aangekomen. Kort na zijn aankomst had hij een onder houd van negentig minuten met zijn Russische collega Kosygin. Op de foto kijkt de Russische premier ietwat bezorgd naar Wilson, nadat deze bij een temperatuur van -25 graden blootshoofds uit het vliegtuig was ge stapt. BONN Ter gelegenheid van he( vijf jarig bestaan van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag hebben president De Gaulle en bondskanselier Kiesitager boodschappen uitgewisseld. Zij erken nen daarin de betekenis van het verdrag voor de onderlinge samenwerking en voor de eenwording van Europa. De Gaulle sprak van ,.de hoop en het yertrouwen, waarmee het Franse volk en zijn regering de toekomstige betrek kingen tussen de beide volken bezien". Volgens Kiesinger heeft het verdrag „ertoe bijgedragen dat Duitsers en Fran sen elkaar waarderen en dat zij Ingrij pen, dat hun vriendschap en solidariteit voorwaarde zijn voor de éénwording van Europa". In een gesprek voor de Westduitse te levisie heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve De Murville het bestaan erkend van „belangrijke verschillen" tussen de Franse en West duitse politiek, voortvloeiend uit de ge- deeldheid van Duitsland. De standpun ten beginnen elkaar echter te naderen, wat blijkt uit de Westduitse houding je gens de communistische landen, aldus Couve De Murville. DEN HAAG De Haagse gemeente raad heeft gisteren een verkeerscircu latieplan aangenomen waarin de ver keersplannen voor de komende twintig jaar zijn uiteengezet. De verwezenlij king van de in het plan opgenomen projecten zal een half miljard gulden vergen. B. en W. van Den Haaga willen on der meer een semi-metronet, invalswe gen, ringwegen en mogelijkheden tot lang parkeren. De gedachte aan een semi-metronet zal in een aparte nota nader worden uiteengezet. A Sir Lionel Luckhoo, ambassadeur van Guyana, verlaat Soestdijk na het aan bieden van zijn geloofsbrieven. MOSKOU Sovjet-premier Alexel N. Kosygin is een bespreking over wereld vraagstukken begonnen met de Britse premier Harold Wilson, kort nadat een ge heime Amerikaanse boodschap ontvangen was, blykbaar van president Johnson. Wilson was per vliegtuig in Moskou aangekomen en ging onmiddellijk naar het Kremlin voor uitgebreide besprekingen. Britse noch Sovjet-autoriteiten wilden zeggen, welke wereldvraagstukken aan de orde kwamen in de bijeenkomst van 90 minuten. Maar bekend was dat Viët nam, Cambodja en het Midden-Oosten op de agenda stonden voor behandeling tijdens het bezoek van 51 uur van Wil son aan Moskou. Zowel de autoriteiten van de Ameri kaanse ambassade als de Sovjets be waarden het stilzwijgen over het doel van het bezoek van de Amerikaanse ambassadeur bij Moskou, Llewellyn E. Thompson aan Kosygin, dat 30 minuten duurde. Zij wilden alleen zeggen, dat het be zoek afgelegd werd op verzoek van Thompson. Dat betekende dat hij een boodschap moest overhandigen, waar van de inhoud niet bekend gemaakt werd. Diplomatieke waarnemers lieten door schemeren, dat Thompson Kosygin be zocht in verband met Vietnam of Cam bodja en dat Wilson beide onderwerpen zou bespreken. Verwacht wordt, dat Wilson op 8 en 9 februari in Washing ton verslag zal uitbrengen van zijn be vindingen in Moskou. In de officiële bekendmaking over de ontmoeting werd meegedeeld, dat ver schillende topkwesties besproken wer den in een vriendschappelijke atmo sfeer. Na de besprekingen in het Krem lin gingen de twee staatslieden met hun adviseurs naar een werkdiner. Zij heb ben heden in het Kremlin hun bespre kingen hervat, nadat Wilson een bezoek gebracht heeft aan partijleider Brezjnev Woensdag zal hij een ontmoeting heb ben met president Nikolai van Podgor- ny. PARAMARIBO De Surinaamse regering heeft gisteren besloten alle Guyanese arbeiders te gelasten het land binnen veertien dagen te verla ten. Tevens werd gisteren in Paramaribo meegedeeld dat „niet te verwachten is dat premier Pengel en de grenscom- missie uit de Surinaamse Staten bin nenkort naar Nederland gaan". Er werken in Suriname naar schat ting ongeveer tweeduizend Guyanese arbeiders, hoofdzakelijk in het district Nickerie, dat grenst aan Guyana. Dui zend van hen werken op de suikerplan tage Waterloo, eigendom van de fami lie Sankar. Het echtpaar Sankar heeft de Guyanese nationaliteit en woont in de Guyanese hoofdstad Georgetown. Op de suikeronderneming Marien- burg, eigendom van de Rubber-cul tuurmaatschappij Amsterdam, werken ongeveer vijftig Guyanese rietkappers. Verder werken er Guyanese arbeiders in de houtaankapbedrijven in West- Suriname. Het besluit van de Surinaamse rege ring komt juist op een ogenblik dat uit Georgetown het bericht komt dat daar wordt gewerkt aan een ontmoeting tus sen premier Pengel en zijn Guyanese ambtgenoot Burnham. Het besluit van de Surinaamse regering werd geno men in een gisteren gehouden spoed vergadering van het kabinet. De nieuwe ambassadeur van Guyana in ons land, Sir Lionel Luckkoo, is gis termiddag, nadat hij zijn geloofsbrie ven aan de Koningin had aangeboden, naar zijn standplaats Londen terugge keerd. Op Schiphol sprak hij zijn grote waardering uit voor minister Luns, met wie hij het Surinaams-Guyanese geschil had besproken. „Ik ben blij te zien", aldus Sir Lionel „dat Nederland er evenzeer als wijzelf prijs op stelt deze zaak op te lossen door middel van redelijk overleg". Hij zal deze week verslag uitbrengen aan premier Burnham. Sir Lionel liet weten: „Premier Pen gel kan niet zeggen dat wij geen be langstelling hebben voor de oplossing van het probleem. Tijdens mijn bezoek aan Den Haag heb ik zeer duidelijk laten weten dat wij bereid zijn de be sprekingen, die in 1966 al over deze kwestie zijn gevoerd, te hervatten". „Als Suriname enige aanspraak maakt, willen wij daar graag over spreken. Het initatief daartoe moet echter ingevolge het Koninkrijkssta tuut uitgaan van Nederland". Sir Lionel wilde nog wel kwijt dat Suriname naar zijn persoonlijke me ning met zijn aanspraak geen schijn van kans heeft. SEOEL Pen Zuidkoreaanse sol daat is maandagavond gedurende een anti-spionage actie bij Seoel gedood. Dit brengt het totale aantal doden in de reeks van incidenten van de afgelo pen week op acht. De soldaat werd neergeschoten tij- dens een kort vuurgevecht met een on bekend aantal scherpschutters in de noordelijke buitenwijken van Seoel, al dus heeft het Zuidkoreaanse leger be kendgemaakt. Volgens het leger, waren de terroris ten leden van de 31 manschappen tel lende Noordkoreaanse communistische groep, die zondagavond een officier en vijf burgers gedood heeffin de omge ving van de residentie van president Tsjoeng Hee Paih. Maandag is een zesde burger aan zijn verwondingen overleden. Vijf com munistische infiltranten zijn bij de ge vechten gedood. Een werd maandag avond gevangen genomen. AMERSFOORT Tijdens bagger- werkzaamheden in Diemen is een grote diefstal in Amersfoort aan het licht gekomen. De benadeelde, de 64-jarige heer P. K„ kwam overigens pas gisteren na een tip van de rijks politie van Diemen tot ontdekking, dat er verleden week bij hem voor enige duizenden guldens aan juwelen is gestolen. De diefstal kwam men op het spoor, toen tijdens het baggeren een geldkistje met waardepapieren van K. werd boven gehaald. Toen de Amersfoorter hiervan op de hoogte werd gesteld, herinnerde hij zich op een avond bij zijn thuis komst jiet raam open te hebben ge vonden. Hij had echter gedacht, dat het door de wind was open gewaaid. Tot het telefoontje van de rijkspo litie had de man zijn geldkistje en de juwelen niet gemist. r//////W////«/////////////'///'///////'///////////< ■PB (Van onze weerkundige medewerker) XTet ziet er naar uit, dat er binnen- kort een einde zal komen aan de toestand met sombere bewcilking en mist. Het continentale hogedrukgebied verzwakt snel en gelijktijdig dringt het koufront van een uitdiepende depres sie over de Britse eilanden naar onze omgeving op. De passage van dit front zal in de komende nacht gepaard gaan met wat regen, waarna morgen een weertype met wisselende bewolking en nog een enkele plaatselijke regenbui zijn intrede zal doen. Het zicht ver betert dan belangrijk. De middagtem- peratuur in Gelderland zal morgen tus sen de 3 en 5 graden liggen. Op wat langere termijn bezien worden de nachten weer faouder met hier en daar lichte vorst. Vervolgens is het afwachten of later in de week het weer al of niet de winterse kant zal opgaan. De Engelse weerkundigen achten de kans op droger en kouder weer in de eerste helft van februari groter dan in de laatste week van januari

De Vallei | 1968 | | pagina 1