Water isoleert boerderijen terra GOEDE HOOP DAT WATER SPOEDIG GAAT ZAKKEN Vonk durft eenvoudig en levensecht te zijn Barneveld heeft thans nieuwe eierveiling erbij Mogelijk voorjaarsbeurs Rhenense middenstand „SOEDI MAMPIR" TOCH DICHT „NU GAAT HET NOG WEL, MAAR HET WORDT KRITIEK ALS HET GAAT VRIEZEN" Bijeenkomst voor raadsleden over ruimtelijke ordening Passage boeken nu ook mogelijk in Veenendaal Dader aanrijding meldde zich INDE/^x GREEP X VAN DE GRIEP WITTE KRUIS Wr In Rhenens streekmuseum Veiling Kesteren Geen opslag en verkoop meer in Ede Omzet van ruim 80 miljoen stuks R.M.C. hield jaarvergadering Exploitant wil geen gebruik maken van proeftermijn Gastarbeiders elders in pension MARKTEN Ruim 100 liter benzine gestolen m Weg helpt u eruit Jeugd GROEI AANPASSING CENTRUM Strip-tease DINSDAG 23 JANUARI 1968 OPHEUSDEN Tengevolge van de abnormaal hoge waterstand van de Rijn is een aantal boerderijen in de uiterwaarden bij Opheusden van de buitenwereld afgesloten. De boerde rijen bevinden zich op hoger gelegen gronden en worden momenteel nog niet door het water bedreigd. De eni ge verbinding met het droge is een xandpad, waarop momenteel bijna een halve nieter water staat. Alhoewel het water in de Rijn enige val vertoont, stijgt het water in de uiterwaarden nog steeds. Met veel moeite konden de bewoners van de geïsoleerde boe renbedrijven gistermiddag nog met een tractor de dijk bereiken. Een der be woners, de heer A. van Dam, ver wachtte echter, dat binnen niet al te lange tijd gebruik zal moeten worden gemaakt van een roeiboot. „Gelukkig hebben we de situatie aan ilen komen. We hebben voldoende voedsel voor het vee en onszelf kun nen opslaan, want dat is op het ogen blik niet meer mogelijk. De bakker, kruidenier en postbode geven hun goe deren en brieven af bij een familie aan de andere kant van de dijk", vertelde gistermiddag de heer Van Dam. „Nu gaat het nog wel", merkte hij op, „maar het wordt kritiek als het gaat vriezen en het ijs nog net niet sterk genoeg is om er op te lopen of te rijden. Dan kunnen we er ook niet meer met een boot of een tractor door. Als we dan snel een dokter of een veearts nodig hebben, zou ik niet we ten hoe die hier moet komen". De heer Van Dam heeft echter goe de hoop, dat het water spoedig zal gaan zakken. „De ervaring heeft geleerd, dat het water in de uiterwaarden nog enkele dagen blijft stijgen als het ri vierwater al zakt. Daarom zullen -we de boot vast nog wel nodig hebben", merkte zijn broer op. Beide heren is de huidige toestand niet vreemd. „We hebben al eens va ker voor dit soort problemen gestaan. KESTEREN De gewestelijke raad voor Gelderland van het Landbouw schap wil in een aantal bijeenkomsten met raadsleden zijn zienswijze verdui delijken op de ruimtelijke ordening in een aantal gebieden. Voor het weste lijk deel van het rivierengebied wordt op donderdag 25 januari zulk een ver gadering gehouden in het AMC-gebouw te Geldermalsen. De bijeenkomst be gint 's middags om 2 uur. VEENENDAAL Sinds kort bestaat ook in Veenendaal de gelegenheid boe kingen te verrichten voor alle soorten reizen. Reisbureau De Haas is namelijk ook passagebureau geworden en dat betekent dat men in Veenendaal en naaste omgeving in dit opzicht niet meer is aangewezen op steden als Utrecht en Arnhem. Reis- en Passage bureau De Haas biedt nu ook de moge lijkheid tot het reserveren van hotel kamers, flats en bungalows in binnen- •n buitenland. VEENENDAAL De heer J. R. uit Veenendaal meldde zich op het politie bureau met de mededeling, dat hij za terdagavond laat een geparkeerd staan de auto aan de Palmengrift geraakt had. De auto, die toebehoorde aan de heer A. H. uit Veenendaal werd zwaar beschadigd. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. In 1962 stond het water tot bij de boerderij en dat is op het ogenblik ge lukkig nog niet het geval", vertelden zij. De heer A. van Dam zegt, dat de „natte" toestand zijn oorzaak vindt in het feit dat de weg naar de boerderij te laag ligt. „Het is al eens in de pen geweest om de weg te verhogen, maar dat kost kapitalen. Toch zal het binnen kort moeten gebeuren, want het risi is veel te groot", zegt hij. Ruim 500 meter watervlakte blijft echter op het ogenblik de boerderij nog scheiden van het droge. Voor de jeugd van Opheusden vormt de hoge waterstand 'n ideale speelgelegenheid. Dikwijls tot de knieën door het water badend, genieten zij kennelijk van het ijskoude water. Onze fotograaf en ver slaggever maakten gisteren dankbaar van deze sportiviteit gebruik toen hun auto halverwege bleef steken. Met vereende krachten duwden de Opheus- denaartjes de „verdronken" automobiel op het droge. RHENEN Deze maand wordt in het Streekmuseum te Rhenen een ex positie gehouden van werk van Jac ques Vonk glazenier en schilder en Hans Goddefroy beeldhouwer. Deze tentoonstelling doet bepaald plezierig aan. Jacques Vonk hij werd in 1923 te Rotterdam geboren kreeg zijn opleiding aan de Vrije Academie te Den Haag en de Jan van Eyck-acade- mie te Maastricht. Hij ontving de Prix d'excellence voor glas in lood. Dit belangrijke werk van hem is te zien in kerken te Hoensbroek, Schin- nen, Simpelveld, Ottersum, Venlo etc. Zijn schilderwerk doet soms wat primitief en boers aan. De figuren die op zijn schilderijen voorkomen doen denken aan de figuren uit de romans van Anton Coolen. Er valt aan dit werk evenwel veel plezier te beleven. De primitiviteit valt bij nader inzien nog wel mee. Het heeft misschien door zijn boersheid in de goede zin van het woord iets gemoedelijks, maar toch ook weer iets van de eeuwenoude gebondenheid met de aarde. Juist daardoor is dit werk bepaald sterk te noemen. Zijn liefde voor mens en dier spreekt uit zeer vele van zijn werken. Dan weer zijn het de hanen, dan weer Felix Timmermans, dan weer de her der en zijn schapen. Zijn beste werk op deze expositie is ongetwijfeld „De Verloren Zoon". Dat is een boeiend en indringend werk. Zijn huizen zijn typisch van kleur en sfeer, hier en daar grauw, zoals de huizen in Limburg ook vaak grauw zijn. Wie van het simpele van het da gelijks leven geniet, die zal op deze expositie veel schoons kunnen ont dekken. Het zijn de simpele dingen die de schilder in verrukking bracht en daar wil hij in zijn werk van ge tuigen. Hans Goddefroy werd in 1933 te Medan geboren. Hij studeerde aan de Rijksacademie te Amsterdam en de Jan van Eyck-academie te Maastricht. Hij is een uitstekend beeldhouwer, die vooral in de omgeving van Eindhoven grote bekendheid geniet. Hij maakte een monument ter nagedachtenis van Antoon Coolen, en verschillende bronsplastieken voor Tilburg, Eind hoven, Kaatsheuvel etc. In Rhenen zijn enkele fraaie exemplaren aanwe zig, zoals een zittende figuur, moeder met. kind en ruiter in brons. JiSii. i WÊfïWi A Auto's kunnen de boerderijen nage noeg niet meer bereiken. Veel verder dan de ondiepe gedeelten zullen zij waarschijnlijk niet komen. De traktor is het enige vervoermiddel, waarmee men de watervlakte nog kan over steken. KESTEREN De prijzen van de op de veiling te Kesteren aangevoerde pro- dukten waren gisteren als volgt: Goudreinette: EI 65—75: 20—21, EI 75—05: 24—29, EI 85—95: 28—32, EII 65—75: 17—19, EII 75—85: 22—25, EII 85—95: 25—27. Aanvoer 51 ton. Golden Delicious: EI 60—65: 22—26, EI 65—70: 33—37, EI 70—75: 41—48, EI 75—80: 45—54, EI 80—85: 51—53, EII 60—65:19—23, EII 65—70: 30—34; EII 70—75: 37—41, EII 75—80: 41—42. Aanvoer 15 ton. Cox's Or. Pippin: Ei 55—80; EI 60—65: 32—37, EI 65—70: 40—47, EI 70—75: 51—61, EI 75—80: 60—65. Aanvoer 12 ton. Jonathan: EI 65—70: 21, EI 70-^Wfc 2fc. Aanvoer 12 ton. Ingrid Marie: EI 60—70: 27, EI 70—80: 36—37. Rode Goudreinette: EI 65—70: 19, EI 75—80: 34, EI 80—85: 35. Aanvoer 2 ton. Lombartscalville EI 60—70: 26, EI 70—80: 38. Aanvoer 1% ton. Conference: EII 55—65 72—83, EI 66—75: 89. Aan voer 5 ton. Gieser Wildeman: EI 5060: 115, EI 6070: 128. Aanvoer 1 ton. Brederodes: EII 60—65 9, EII 65—79: 162—105. Aanvoer i ton. Prijzen genoteerd in centen per kg. BARNEVELD Met een druk op de veilingknop en het veilen van drie kistjes eieren heeft de burgemeester van Barneveld, de heer K. van Diepeningen, maan dagmiddag onder grote belangstelling van de zijde van pluimveehouder^ en eier- handel het nieuwe veilingcomplex van de Coöperatieve Veluwse Eierenafzetver- eniging aan de Edisonlaan officieel geopend. Met die korte plechtigheid werd te vens ook het in de gebouwen ondergebrachte eierenverwerkings- en sorteerbe- drijf Ceveba in gebruik genomen. In het nieuwe complex van twee gro- tè hallen, kantoren en veilingzaal, sor- teergebouw en bedrijfswoning met een gezamenlijke oppervlakte van 1700 m2, verwacht het bestuur van de veiling dit jaar meer dan 80 miljoen stuks eieren te kunnen veilen. De in Barneveld, dat al grote veilingbedrijven en een ge meentelijke eiermarkt kent, gebouwde nieuwe accommodatie voor de eierhan- del op de Veluwe, een deel van de Be tuwe en een klein gebied uit Overijssel isin de plaats gekomen van het al lang te klein geworden en sterk verou derde veilinggebouw aan de Notaris Fischerstraat te Ede, waar ook de ac commodatie voor de aanvoerders en expediteurs op den duur niet meer toe reikend was. De noodzaak tot overplaatsing van het sinds 1927 sterk gegroeide veiling bedrijf van Ede naar Barneveld werd door de voorzitter van de Coöperatieve Veluwse Eierafzetvereniging en de Ce veba, de heer J. Jochemsen uit Benne- kom, verduidelijkt door feiten en cij fers, waaruit bleek dat reeds in 1927 in Bennekom, Otterlo en Ede coöperatie ve verenigingen van pluimveehouders werden opgericht die gezamenlijk een eierveiling exploiteerden, aanvankelijk te Wageningen. Dat liep niet geheel naar wens en in 1932 ging men naar Ede. In dat jaar werd ook een vereni ging van pluimveehouders in Barne veld lid van de veiling. Deze laatste vereniging werd echter in 1964 opgehe ven. Daarvoor in de plaats kwamen echter verschillende aan- en verkoop organisaties enige kleinere veilingen en Cebeco. Ook de Sameico uit Arnhem ging van de Edese eierveiling gebruik maken. Door deze geleidelijke concen tratie van eierveilingen nam de aan voer gaandeweg toe. In 1948 veilde men, 7 miljoen eieren, in 1950 al 17 mil joen en in 1955 48 milj. st. Dat werden er in '60 65 milj. en in 1967 ongeveer 80 miljoen. En dat hoewel er sinds 1962, het topjaar van de legpluimvee- houderij, een daling in de leghennensta- pel van 36 pet. heeft plaatsgehad. Nadat de heer Jochemsen nog wat nader op de oorzaak van de achteruit gang in de pluimveeteelt was inge gaan, een achteruitgang die hij weet aan de concurrentie van het buiten land, wees hij erop dat men ook op de Veluwe al geruime tijd bezig is met bedrijfsaanpassing met name met schaalvergroting op de bedrijven. Be drijven met 1000 en meer leghennen nemen steeds toe. In 1966 werd reeds 39 pet. van de totale produktie op der gelijke grotere bedrijven voortge bracht. Daarnaast gaat een sterke verminde ring van het aantal kleine bedrijven de aandacht trekken. Niet alleen de bedrijfsstructuur is aan het verande ren, ook die van de eierafzet, aldus de heer Jochemsen. De pluimveehouders verenigingen hebben plaats gemaakt voor aan- en verkoopcoöperaties, co- operatieve veilingen en de Cebeco. Daardoor is de „Veluwse" sterk ge worden, aldus de heer Jochemsen die er op wees dat juist de veiling meer keus kan bieden in prijs en sortering. Burgemeester K. v. Diepeningen van Barneveld, die met zijn wethouders de opening van de veiling bijwoonde, ver klaarde 't in gebruik nemen van de nieuwe veiling een feestelijke gebeur tenis voor Barneveld te achten. „Wij moeten het hier van de kooplieden hebben", aldus de burgemeester die verklaarde gaarne zijn medewerking aan de vestiging van de veiling in Barneveld te hebben gegeven. Vooral ook omdat hij graag zag dat Barne veld het centrum van de eierhandel zou blijven. Hoewel hij zich van de moeilijkheden in de eierafzet bewust was, had de heer Van Diepeningen er toch vertrouwen in dat het in Barne veld wel zou lukken. In Barneveld waren er vanouds twee mogelijkheden voor de pluimveehou ders hun eieren af te zetten. Op de markt en op de veiling. Op de markt moet de pluimveehouder zelf zijn eie ren in eigen kisten aanvoeren en zorg dragen voor de verkoop. Bij de veiling wordt de verpakking, het vervoer en de verkoop vanwege de veiling gere geld. De pluimveehouder hoeft alleen maar zijn kisten eieren klaar te zetten. Voor grote partijen levert het bezwa ren op via de markt te verkopen. De veiling daarentegen kan grote partijen splitsen en sorteren. Bovendien krij gen eieren van betere kwaliteit een speciale aanduiding van „speciaal be drijf" hetgeen doorgaans een halve cent per ei extra op de prijs oplevert. Aanvankelijk behoorde 30 pet. van de aanvoer bij de veluwse tot die catego rie, nu al 90 pet. Thans worden de ei eren grotendeels nog ongesorteerd ge veild. Daar zal dan spoedig een veran dering in komen omdat de stichting Centraal Eierenverwerkings- en Sor- teerbedrijf Ceveba, waarin deelnemen de CVE en de gebroeders Zevenhuizen uit Vlaardingen grote sorteermachines hebben aangeschaft waarmee zo nodig ook eieren in loondienst kunnen worden gesorteerd. Het nieuwe veilingcomplex in Barne veld werd ontworpen door architect G. J. van der Top uit Barneveld naar aan wijzingen van directeur van de veiling, de heer J. J. van Duren. Aannemer was Jacob Kuit en Zoon te Barneveld, die rond f700.000 gulden een ruim ge bouw met gemakkelijke laadperrons neerzette. Voor Barneveld is de veiling zeker een aanwinst. Voor Ede geen ver lies want de laatste tijd werd toch al in Barneveld geveild en in Ede opge slagen, hetgeen vervoerproblemen met zich meebracht. Met de opening van de nieuwe veiling zijn die ook op gelost. RHENEN In „De Munt" kwam de Rhenense Middenstands Centrale gis- gisteravond in jaarlgkse alg. ledenver gadering bijeen. De bestuursleden H. de Rhoter en Joh. Smit, die periodiek aftredend waren, werden herkozen. De heer P. van Londen, secretaris van de RMC, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, werd vervangen door de heer C. Mol jr. Voorzitter A. J. Bo- venschen, die vorig jaar verklaarde na 'n jaar te zullen aftreden stelde de ver gadering voor het feit of er al een middenstander bereid was gevonden het voorzitterschap van hem over te nemen. De vergadering bleef hierop het antwoord schuldig en drong er op aan de voorzittershamer niet neer te leggen. De heer Bovenschen verklaarde tenslotte aan te zullen blijven, nadat verschillende leden daarop hadden aan gedrongen. De vergadering besloot het comité „autotocht bejaarden" de helpende hand te bieden. In de maand februari zal een actie worden gevoerd door de Rhenense winkeliers om voor het comi té geld te verzamelen, teneinde vol doende middelen bijeen te krijgen om de Rhenense oudjes een gezellige uit gaansdag te bezorgen. Een tweede actie, waartoe werd be- RHENEN Het Rhenense pension voor buitenlandse gastarbeiders „Soedi Mampiir", gaat toch dicht. De exploitant van het veel besproken pension, de heer A. Ravestijn, wenst geen gebruik te maken van een proef termijn, die hem vorige week door de raad werd verleend. Dank zij een voorstel van CHU-af- gevardigde J. van Donslaar, werd de heer Ravensijtn in de gelegenheid gesteld binnen drie maanden verbeteringen in zijn pension aan te brengen. Burgemees ter en wethouders hadden de raad voorgesteld om tot onmiddellijke sluiting van „Soedi Mampir" over te gaan, omdat in het pension dusdanige onhygiëni sche toestanden heersten, dat handhaving van de vergunning onverantwoord was. „Ik heb van het gemeentebestuur nog geen officiële mededeling over de proeftermijn ontvangen, maar ik maak er geen gebruik van", vertelde giste ren de heer A. Ravestijn. „Zodra ik de beslissing van het gemeentebestuur UTRECHT, 22 jan. Op de Utrecht se paardenmarkt zijn maandag 307 die ren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden 12251625; werkpaarden 1200 1500; oude paarden 10801475; 3-jari- ge paarden 9001125; 2-jarige paarden 700900; veulens 400700; hitten 700 950. Slachtpaarden 2,803,40 per kg gesl. gew.; jonge slachtpaarden 3,404,10 per kg gesl. gew. De handel was willig. KESTEREN Gisternacht is bij het Mobil benzinestation in de Spoorstraat te Kesteren ruim 100 liter bromfiets- benzine gestolen. Het slot van de pomp werd door de dader(s) geforceerd. De politie stelt 'n onderzoek in maar tot nu toe ontbreekt ieder spoor, dat de dief stal mogelijk zou kunnen oplossen. heb gekregen, zal ik mijn besluit aan de pensiongasten meedelen. Waarschijn lijk zal ik voor hen wel ander onder dak vinden", aldus de exploitant, die niet meedeelde, waarom hij geen ge bruik van de proeftermijn wenst te maken. Kennelijk houdt zijn afwijzing ver band met de vorderingen, die een aan tal Rhenense winkeliers op hem heb ben, waardoor geen geld beschikbaar is om de verbeteringen uit te voeren. De inboedel en installaties van het pension verkeren in een zeer slechte staat van onderhoud. Douches en een behoorlijk wasverblijf ontbreken, even als een behoorlijk dagverblijf en een degelijke warmtebron. Tijdens de afgelopen raadsvergade ring vroeg het PvdA-raadslid, D. de Jong of het juist was, dat er in .Soedi Mampir" een Rhenens meisje spier naakt is uitgekleed en door de politie, gehuld in een deken, bij haar moeder is thuisgebracht. De burgemeester antwoordde van niets te weten. In Rhe nen deden echter reeds geruime tijd geruchten de ronde dat in „Soedi Mam pir" strip-tease werd opgevoerd. Wethouder mr. J. Deen (PvdA) die persoonlijk een kijkje was gaan ne men in het pension, drukte zich tij dens de afgelopen raadsvergadering als volgt uit: „Het is er haveloos, ver veloos, het is een hol met afval, het is er vies en vunzig". Mr. Deen merkte bovendien nog op: „In het achterdeel troffen we personen van het vrouwelijk geslacht aan, die kennelijk bepaalde diensten moesten verrichten ten behoeve van de Marok kanen. We waren blij dat we weer op straat stonden. Het is er een onhoud bare toestand". Ondanks alle kritiek beekxrt de raad om de exploitant drie maanden in de gelegenheid te stellen zijn pension aan de gestelde eisen aan te passen. De heer Ravestijn wenst echter geen gebruik te maken van dit gebaar. Hij zal het pension op korte termijn voor goed sluiten. Of het besluit van de ex ploitant een faillisement tot gevolg zal hebben valt moeilijk te zeggen. Vo rige week deelde de heer Ravestijn nog mee: „De financiële toestand van mijn bedrijf is momenteel erg slecht. Om er weer bovenop te kunnen komen heb ik voor overdag werk gezocht en dat heb ik in Wageningen gevonden". Het pension „Soedi Mampir" aail bin nenkort de deuren sluiten. sloten, is de eierzoekwedstrijd, die op 6 april wordt gehouden. De kinderen uit de Grebbestad kunnen dan-weer ge nieten van dit boeiende spel, dat reeds enkele jaren een groot succes is ge weest. Uit het jaarverslag van secretaris P. van Londen bleek, dat in 1967 weer tal rijke activiteiten plaatsvonden en dat de RMC nog steeds in zeer nauw verband samenwerkt met de VVV. Beide bestu ren bestaan praktisch uit dezelfde per sonen, zodat in Rhenen nog steeds RMC en VVV-belangen tezamen gaan, het geen voordeel oplevert voor beide or ganisaties. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer D. A. van Thuyl gaf een aanzienlijk batig saldo te horen het geen de volledige goedkeuring van de vergadering kon wegdragen. Het leden tal van de vereniging bleek ook in 1967 te zijn toegenomen en bedraagt nu bij na honderd. De middenstandsorganisa tie wordt hierdoor steeds sterker. De afgevaardigde van de vereniging in de Kamer van Koophandel, de heer D. J. Bovenschen, heeft ook in het afgelopen verenigingsjaar weer in de bres ge staan voor de behartiging van de (Rhe nense) middenstandsbelangen. In overleg met de vereniging „Oran jedag" zal worden getracht in het ko mende voorjaar een middenstands- beurs te organiseren in een door ge noemde vereniging gehuurde tent, die zal worden opgeslagen op het terrein van „Sport en Spel" aan de Groeneweg. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de Sinterklaasactie in december een record aantal deelnemers had op geleverd. De heer G. v.d. Steeg, oud-wethou der en erelid van de vereniging, sprak aan het slot van de vergadering woor den van grote erkentelijkheid voor de activiteiten van de RMC en sprak de hoop uit, dat de eenheid in de midden stand van Rhenen bewaard zal mogen worden. Gezien de levendige discussie» tijdens de vergadering bestaat daaraan geen enkele twijfel. Aan de scheidende secretaris, de heer P. van Londen, werd door de voorzit ter dank gebracht voor diens loyale medewerking tijdens de jaren van diens lidmaatschap van het RMC en het WV bestuur. Waarschijnlijk zal de heer H. de Rhoter de heer Van Londen In het RMC-bestuur opvolgen als secretaria. De heer De Rhoter zal dan tevens het secretariaat van de WV gaan beharti gen.

De Vallei | 1968 | | pagina 3