BRUTALE OVERVAL IN AMSTERDAM f ööi'TÉBi W Chauffeur reed rover klem TIJDELIJKE VERHOGING INKOMEN KROON BIJNA ROND Aspirine* helpt snel en urenlang... Rennies Mr. Van Riel hekelde „televi sieterreur" Wat doe je met trek als het vriest? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Strijd om schip en lading Houd A.O.W. belastingvrij" vragen Kamerleden Radicalen in ARP en CHU wachten 10 februari af Nederland geeft f 18 miljoen Bij aanranding gearresteerd Gewonde door auto na botsing overreden Schip gezonken Op jubileumvergadering VVD Ontslagen in Hoorn Protest PSP tegen Russisch schr ij versproces TWEE MANNEN DRUK OP ZIJN NEK T egemoetkoming Polsen Regering geeft voor Sicilië f 50.000 Brandend maagzuur, OCEAN SPRINTER PUREE ZEEWAARDIG BEDENKINGEN zemen zonder zorgen De zeem, die tegen olie, vet, afwasmiddelen bestand is. va 3,95 DINSDAG 23 JANUARI 1968 ADVERTENTIE 99 DEN HAAG De Tweede-Kamerle den rar. Boot en drs. Westerterp (bei den KVP) hebben de regering gevraagd een voorziening te treffen om te voor komen dat degenen die uitsluitend a.o.w. en a.w.w. genieten en die tot nu toe geen belasting betaalden, onver wachts een belastingkorting op hun pensioen zien toegepast. Deze pensioentrekkers zullen de nu genomen maatregelen de uitbreiding van de heffing van loon- en inkomsten belasting ook voor de ontvangers van a.o.w. en a.w.w. met terugwerkende kracht tot 1 jan. 1968 „als een nieu we onverwachte last ervaren", zo me nen de Kamerleden. Het gaat hier om categorieën die zonder de jongste maatregelen in komstenbelasting zouden moeten beta len in verband met de overschrijding van de belastingvrije voet. Daarmee wordt duidelijk gedemonstreerd dat de belastingvrije voet van de inkomsten belasting voor de pensioentrekkers van a.o.w. en a.w.w. beslist te laag is, zo zeggen de Kamerleden in een toelich ting op hun vragen. AVENHORN Bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Hoorn heeft het aan- nemings- en wegenbouwbedrijf J. Ooms en Zoon te Avenhorn een ont slagaanvrage ingediend voor dertig van zijn werknemers, voornamelijk chauffeurs, asfalt- en grondwerkers die drie tot vijf jaar in dienst zijn. De oorzaak van dit ontslaag is het steeds minder wordende opdrachtenpakket, dat het 300 man tellende bedrijf ver werkt. Drie politiemensen, links een rechercheur, hadden de grootste moeite om de gevangen overvaller in bedwang te houden. Met veel moeite werd hij ten slotte de politiewagen in gesileept en naar het bureau Warmoesstraat gebracht. De man is gistermiddag onafgebroken verhoord. De naar schatting 21-jarige man geeft echter vrijwel geen antwoord en wat hij zegt is zo vaag dat de politie er nog niets aan heeft. Hij ontkent wel dat hij op de heer Schaeffers en mejuffrouw Pauw heeft geschoten. A De heer J. J. de Haan uit Ermelo, een overval op de employé van C. A., heeft voltrokken. van de ooggetuigen van de mislukte roof- wijst de plaats aan, waar het drama zich DEN HAAG De radicalen in de Anti-Revolutionaire Partij en de Chris telijk-Historische Unie zullen hun par tijen laten weten dat zij, als het op 10 februari in de bestuursraad van de KVP tot een splitsing komt, het ge sprek in de commissie van achttien verder zinloos vinden. Mochten de besturen van de ARP en de CJï.U. en de „romp-KVP" besluiten dit gesprek toch voort te zetten dan zul len de radicalen in de ARP en de CHU hun houding nader bepalen. De radica len uit de drie partijen (die met elkaar de zogeheten Americaingroep vormen) zullen in ieder geval een week na de be stuursraad bijeenkomen, ongeacht hoe de vergadering van de bestuursraad uitpakt. Vooralsnog willen de radicalen graag zien dat hun doelstellingen bin nen de eigen partijen worden erkend. Zij wijzen zo is op een bijeenkomst in het afgelopen weekeinde gebleken het optreden van een zelfstandige chris ten-radicale partij niet af. Zo'n partij zien de radicalen als een laatste alter natief. Massale aansluiting van de radica len bij de Partij van de Arbeid lijkt in geval van een breuk met de moeder partijen geen haalbare zaak te zijn. AMSTERDAM De politiek secre taris van de Pacifistisch Socialistische Partij heeft in een brief aan de am bassadeur van de Sovjet-Unie in Den Haag het protest van zijn bestuur over gebracht tegen het proces in Moskou tegen de schrijvers Lasjowa, Ginzberg, Galanskow en Dobrowolski. „Ons protest geldt niet alleen de gang van zaken tijdens dit proces," aldus de brief, „maar ook hetgeen in de Sovjet- Unie naar uit de aanklacht blijkt straf baar is. Wij zijn van oordeel dat vrij heid van meningsuiting ook op cultu reel en wetenschappelijk gebied een wezenlijk bestanddeel vormt van een socialistische samenleving. DEN HAAG De Nederlandse re gering heeft besloten een gift van acht tien miljoen gulden aan Indonesië te schenken. Dat bedrag maakt deel uit van de hulp die Nederland Indonesië dit jaar zal verlenen. In december kende Nederland Indo nesië al een lening van 7,2 miljoen gul den op makkelijke voorwaarden toe. De lening heeft een looptijd van 25 jaar. Pas na zeven jaar gaat Indonesië drie procent rente betalen. De gift is bestemd voor de financie ring van importen uit Nederland. DEN HAAG Op de stenen trap naar de Ridderzaal is gisternacht de 27-jarige automonteur H. E. van O. aangehouden. Hij werd door twee poli tiemannen op heterdaad betrapt bij de verkrachting van een 22-jarige Amster damse onderwijzeres. ARRESTANT BLIJFT ZWIJGZAAM AMSTERDAM „Het is toch te gek dat wij zelf zulke geldtransporten moeten verzorgen. Bij ons filiaal in Londen haalt de bank in een ge pantserde auto het geld op. Het is eigenlijk te vreemd dat dit hier nog niet gebeurt." Dit is het commentaar van de heer G. Kouw, procuratiehouder van C. A., na de overval op de twee mensen die gistermorgen ruim drie honderdduizend gulden zouden overbrengen van het filiaal van het kledingmagazijn op het Amster damse Damrak naar het bijkantoor van de Amro-bank op de hoek van de Dam en het Damrak. Bij de overval werd de 62-jarige H. R. Schaeffers, chef interne dienst bij C. en A, in de buik geschoten, waarbij de dunne darm op vijf plaatsen werd doorboord. Na een operatie in het Amsterdamse Binnengasthuis was hij gisteravond buiten levensgevaar. Het geld kon worden gered en dank zij het onvervaarde optreden van een ooggetuige van de overval kon één overvaller worden gegrepen. De poli tie wist gisteravond nog niet wie hij was. De man geeft geen antwoord op de vragen van de rechercheurs die hem verhoren en weigert zelfs zijn naam te zeggen. De overval gebeurde om half twaalf. De heer Schaeffers liep met de twee geldtassen de zij-ingang van C en A aan de Oudebrugsteeg uit, samen met de hoofdcaissière, mej. A. Pauw (54). Zij werden op enige afstand gevolgd door twee employés van het kleding magazijn. Dit is een van de voor waarden die de verzekeringsmaat schappij voor de geldtransporten heeft gesteld. In een onderdoorgang op de hoek van de Oudebrugsteeg en het Damrak had den gisteren bijna de hele ochtend twee mannen gestaan, gekleed in lan ge motor jassen en met valhelmen op. De 55-jarige Ermelose zakenman A. J. de Haan had hen opgemerkt toen hij van zijn auto op het Damrak naar de Warmoesstraat liep. Hij vertelde: „Toen ik terugkwam, was er één het Damrak opgelopen. Toen de geldloper bij de hoek was, gaf de man die in het poortje was blijven staan, de an der een teken. Ik liep door naar mijn auto om er iets uit te halen en toen hoorde ik een schot". Eén yan de overvallers had de heer Schaeffers besprongen probeerde hem de twee tassen met geld te ontrukken. De heer Schaeffers verzette zich ech ter hevig en mej. Pauw vloog de aan valler aan. Het publiek op het vrij drukke Damrak merkte nog maar nauwelijks wat er gebeurde toen er een schot kraakte. De kogel boorde zich in de buik van de geldloper. Levensgevaarlijk ge wond zeeg de man in een. Een twee de kogel werd afgevuurd op mej. Pauw, die aan een hand werd ge wond. De cassire mej. M. Schilder, die het geldtransport volgde, reageer de onmiddellijk. Zij greep de twe zware geldtassen en rende ermee te rug naar het gebouw van C en A. De twee overvallers renden het Damrak af in de richting van de Dam. „Op het Damrak gierde meteen een rode auto naar links, dezelfde richting op." vertelde de heer De Haan. De 33-jarige Amsterdamse chauffeur W. F. Burgemeester had de overval zien gebeuren toen hij voor een ha- ringkar bij het gebouw van C en A stond. Hij sprong meteen in zijn auto en reed luid toeterend en met zijn lichten knipperend de overvallers achterna. „Bij het Beursplein zag ik de kleinste rennen". Ik ben dwars over de trot toirs gereden om bij hem te komen. Toen ben ik mijn auto uitgekomen en de kerel boven op zijn nek gedoken". Politiemannen waren er toen genoeg om de rover te ontwapenen en in de houdgreep te nemen. Zij hielden een oogje in het zeil bij het kantoor van het reisbureau American Express Company, waar demonstranten tegen de oorlog in Viëtnam posten. De heer Burgemeester sprong toen weer in zijn auto om met een bedien de van C en A de tweede overvaller achterna te gaan. Die was echter de wirwar van steegjes ingedoken en was niet meer te achterhalen. ADVERTENTIE Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. ADVERTENTIE We sparen. En hoel Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen Misschien is het Premie Spaarplan ook Iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de Tweede Kamer akkoord zal gaan met de plannen van de regering om het inkomen van de Kroon tijdelijk alvast te verbeteren. Zoals de kaarten nu liggen bestaan er minder bezwaren tegen het optrek ken van de grondwettelijke vergoeding dan. toen het kabinet-Cals met zijn voorstellen kwam. Zoals bekend wilde dit kabinet het inkomen uit de staats kas van de Koningin van 2,5 miljoen gulden op 5,2 miljoen gulden brengen. Prins Bernhard zou zijn inkomen zien stijgen van drie ton tot 475.000 gulden. De regering-De Jong heeft aan drie vooraanstaande Nederlanders advies gevraagd. Dat zijn de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, oud-mi nister drs. J. W. de Pous (c.h.), de Rotterdamse hoogleraar in het Staats- en bestuursrecht prof. mr. D. Simons Gib.) en de Amsterdamse hoogleraar in het staatsrecht prof. mr. J. van der Hoeven (soc.). Zij maken deel uit v^n de staatscommissie-Cals die wijziging van de Grondwet en de Kieswet bestu deert De regering ziet haar plannen als een tijdelijke regeling met terugwer kende kracht tot 1 januari 1966. Het gaat om een tegemoetkoming voor de jaren 1966 tot en met 1970. Nog nader zal worden bekeken hoe het moet gaan met de grondwettelijk vastgestelde be lastingvrijdom van de leden van het Koninklijk Huis. De regering hoopt het wetsontwerp over de tijdelijke verhoging nog vol gende maand in te dienen. Om dat ontwerp door de Tweede Kamer te* krijgen is het nodig dat ten minste honderd van de honderdvijftig Kamer leden - dus twee derde van het aantal Kamerleden - zich achter de regering scharen. Minister-president De Jong heeft al voor Kerstmis met de fractievoorzit ters uit de Tweede Kamer gesproken om hun gedachten over een nieuwe regeling van het inkomen van de Kroon te polsen. Naar in Den Haag wordt aangenomen zullen de voorstellen van het kabinet-De Jong op vele punten overeenkomen met die van het kabinet- Cals, twee jaar geleden. De verbetering van de inkomensposi tie van de Koningin zal - zo verluidt - een relatieve verbetering zijn omdat de vorstin ook na het aanvaarden van het wetsontwerp in de Staten-Generaal een deel van de kosten van het koninklijk huis uit eigen zak zal moeten blijven betalen. Dat deel zou het miljoen ver te boven gaan. HORST De 19-jarige J. Lemmen uit Horst is op de Horsterweg door een auto doodgereden, terwijl hij gewond aan de kant van de weg lag. Hij was even eerder met zijn bromfiets tegen een boom gebotst. Een arts en een politieman stonden naast het slachtoffer de komst van een ambulance af te wachten toen de auto op de jongen inreed. DEN HAAG In aansluiting op de spontane hulpverlening door het Ne derlandse Rode Kruis heeft de Neder landse regering besloten een bedrag van f 50.000 in geld of goederen ter be schikking te stellen van de regering van Italië ter leniging van de nood in Si cilië, aldus heeft het ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. ADVERTENTIE GRIEP? ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! ROTTERDAM Een partij van 600 ton patates frites gesneden en voorgebakken en In plastic zakken verpakt zal binnenkort op het menu staan van een arbitrage commissie, die moet uitmaken wat de bergers van de Ocean Sprinter toekomt.. De waarde van het schip en de la ding zijn mede bepalend voor de hoogte van het bergingsloon. De Ocean Sprinter was tot aan de luikhoofden volgestouwd met het populaire aardappelgerecht voor een afnemer in Grimsby in Enge land. Het zal voor de commissie een lang durig touwtrekken worden- tussen Lloyd's de verzekeraars van 't Nederlandse schip en de rederij van de beide trawlers, die Ocean Sprinter in St. John's heb ben binnengebracht. Hoewel de schippers van de traw lers er ook gisteren nog van uit gingen dat de Ocean Sprinter hun deel was geworden, is kapitein A. Solleveld aan boord teruggekeerd. Met de lossing is een begin ge maakt „Het kan wél enkele dagen duren voordat alle lading eruit is", aldu^ een woordvoerder van de scheep vaartmaatschappij Vries Expres in Groningen. „Er staat vermoe delijk water in het onderruim, zo dat de patates frites op die plaats puree is geworden. Dat lost wat moeilijker". De Ocean Sprinter zal zo snel mo gelijk naar een werf worden ge bracht om het lek op te sporen. Het staat niet vast dat het schip een gat heeft opgelopen. Er wordt rekening gehouden met de moge lijkheid dat een leiding defect is geraaikt. Terwijl kapitein Solleveld aan boord de schade opnam, zat Jack Moul- ton, de schipper van de trawler Zürich, in een naburig café achter een biertje na te genieten van zijn stunt. „Als ik die kapitein was ge weest, zou ik nooit van boord zijn gegaan", deelde hij opgewekt j mee. „Volgens mij was het schip zeewaardig. Als er gevaar voor kapseizen was geweest, zou ik geen acht mensen hebben overge- zet". „Toen de vissers bij de Ocean Sprin- ter kwamen, was het weer een stuk opgeknapt", reageerde de heer T. C. R. Tarnmes in Gronin- j gen, de bevrachter van de Ocean j Sprintér. „Als de schipper aan j boord was geweest op het ogenblik j dat kapitein Solleveld voor de be- slissing stond, was hij ook van boord gegaan. Voor ons staat het vast dat kapitein Solleveld een juiste beslissing heeft genomen. Hij is een voortreffelijk zeeman". Gus Etchegary, onderdirecteur van het bedrijf waarvoor de trawlers, varen, zei over de schippers Moul- j ton en Mitchell: „Ze hebben zich geweldig geweerd. De bemannin- gen zullen him aandeel ontvangen j zodra bekend is wat wij voor de berging krijgen". I AMELAND Het Griekse vracht schip Elpis (880 ton) is gisterochtend gezonken in de boeienroute noordooste lijk van Ameland. De twaalf opvaren den werden opgepikt door de Westduit- se sleepboot Danzig. „STRAATVENTERIJ in hoon en het opzettelijk door de modder slepen van andermans normen". Met deze termen heeft de voorzitter van de liberale Eer- ste-Kamerfractie, mr. H. van Riel, tij dens de vergadering van de V.V.D. in A'dam ter viering van 't 20-jarig bestaan scherpe kritiek geoefend op enkele te levisiecommentatoren en vele werkne mers bij de televisie „die blijkbaar aan niemand verantwoording schuldig zijn en aldus een ongecontroleerde in vloed in de samenleving kunnen uit oefenen". Een van de uitgangspunten is daar bij volgens mr. Van Riel: „Wie gezag heeft wordt naar beneden gehaald. Maar hun eigen ongecontroleerde ge zag dreigt een terreur te worden". Daarbij dacht hij aan het optreden te gen mevrouw Van Someren-Downer. „Wij moeten haar dankbaar zijn voor wat zij zei en bewonderen om haar voorname reactie tegenover mevrouw Timp", waarmee mr. Van Riel Mies Bouwman aanduidde. „Ingrijpen van de overheid is niet de oplossing", zei mr. Van Riel, „het Is effectief te bedanken als lid van een omroep wanneer men meent dat de uitzendingen onnationaal werken. Als dan een omroep op die manier leden verliest, gaat hij rustig ten onder of komt hij op de zeer bescheiden plaats die wordt bepaald door het aantal Ne derlanders dat werkelijk met dit veile gedoe sympathiseert". Politieke propaganda, ook door PSP en CPN, achtte mr. Van Riel een van zelfsprekend onderdeel van een liberaal bestel, maar „het als nering en bedrijf bespotten van onze bondgenoten, van nationale instellingen en tradities tus sen de bedrijven door, acht ik een vals gebruik van talent". Een aantal liberale jongeren heeft bedenkingen tegen de uitlatingen van de heer Van Riel. Zij hebben het hoofd bestuur van de WD intussen gevraagd er een oordeel over uit te spreken. Met name mr. Van Riels aanvallen op de publiciteitsmedia, met duidelijk conser vatieve strekking, hebben het beeld van de partij wederom in ongunstige zin beïnvloed. De brief waarin deze kri tiek was vervat, was ondertekend, door de heren A. J. B. Hubert, lid van de commissie kiezer-gekozene in de WD, G. van der Meer, lid van de werk groep Liberaal Beraad en ir. P. A. Ca rol, voorzitter van de werkgroep Den Haag in het Liberaal Democratisch Centrum. vileda ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 6