Veenendaals dagblad SPANNING IN VERRE OOSTEN STIJGT N oor dkor eanen maken zich van Amerikaans schip meester Buiten Nederlaag voor Krags partij in Denemarken Kiesinger nog niet akkoord met kernverdrag Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Roofoverval op juwelier in Volendam KVP wil haar vormings centrum sluiten Weer patiënt „Kruisberg" gevlucht Amerikaanse troepen onder zware druk Johnson pleegt overleg met Sovjet-Unie Trein ontspoord in Frankrijk; twee doden s Prinses Beatrix wordt dertig Opklaringen W ASHlNGTON - Marinestrijdkrachten van (communistisch) Noord-Korea heb ben zich gisteren in volle zee meester ge maakt van een Amerikaans oorlogsschip. Het incident vond plaats ongeveer veertig kilometer uit de kust van Korea. Het schip, de Pueblo, werd opgebracht naar de Noordkoreaanse haven Wonsan. De 83 le- ENTERPRISE den van de bemanning werden gevangen genomen. De eerste berichten deelden niets mee over beschietingen en slachtoffers, maar vanmorgen werd vernomen, dat er wel degelijk schoten zijn gevallen; verschei dene doden en gewonden zouden zijn te betreuren. GUERRILLA KLACHT PROTEST MATIGING BUIT f 20.000 Circa f 80 min. orders voor herstelwerk SHELL-BRAND VOORDELIG VOOR NEDERLANDSE INDUSTRIE Bezuinigingsmaatregel Hormoon glucagon kunstmatig vervaardigd Vice-premier van Rusland in Japan aangevallen President van Peru weigert ontslag kabinet VERWIJTEN Spaanse sinaasappelen Weinig resultaat voor Wilson in Moskou STRIJD IN VIETNAM ONTMOEDIGD PRESSIE Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.* bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Weigener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent WOENSDAG 24 JANUARI l968 - 42e JAARGANG no. 20 Onmiddellijk nadat president John- •on van de Verenigde Staten van de gebeurtenissen hoorde heeft hij via de directe telexlijn met Moskou de Sov jet-Unie verzocht de regering van N.- Korea te wijzen op het gevaarlijke van dit incident en de vrijlating van schip en bemanning te bewerkstelligen. Mos kou heeft op dit verzoek nog niet ge reageerd. De Pueblo is een „inlichtingenschip" nauwelijks bewapend, maar uitgerust met alle mogelijke verkenningsappara- tuur. De Noordkoreaanse regering spreekt dan ook van een „spionage- schip". De taak van de Pueblo is alles op te vangen, vooral via radio, wat van belang kan zijn voor de Ameri kaanse inlichtingendienst, zoals seinen die vliegtuigen uitzenden, radiogesprek ken die tijdens militaire oefeningen worden gevoerd, regeringstelegram men, enz. De Noordkoreanen beweren dat de Pueblo zich in hun territoriale wateren bevond; de Amerikanen hebben dit even wel tegengesproken. In Washington wordt het incident zeer hoog opgeno men. Het met kernenergie aangedre ven Amerikaanse vliegdekschip Enter prise is volgens een bericht uit Japan door de Japanse Zee op weg naar Noord-Korea. Men heeft daar verno men dat het schip naar Wonsan zal koersen. Het Pentagon heeft deze be richten noch tegengesproken noch be vestigd. Direct nadat in Washington bekend was geworden dat de Noordkoreanen zich hadden meestergemaakt van een Amerikaans oorlogsschip in de wateren rondom Korea, verstrekte het Ameri- V//////S//S/////////////////////////////////////////S/S/////////////// |oor het optreden van de leverbot wordt de functie van de lever ernstig gestoord en omdat nu de gal in het loed der planten-etende zoogdie- ren kan komen, zien we een geelkleu- ring van de ogen, die .galligheid" (geelzucht) en „ongans" werd geheten. Bedenkende, dat een schape- of reeën- lever wel een vierhonderd van die gul- zige wormen kan bevatten, komen we I tot de conclusie dat ze in een maand 1/6 of 1/5 deel der lever kunnen ver- orberen en dat het slachtoffer er slecht aan toe is-. In de winter zijn de viervoeters de kwaal veelal nog niet te boven en de jager of wildschut, die l verzuimde tijdig zulke stukken af te schieten, ziet de vermagerde herten en de wegkwijnende reeën met alle teke- 5 nen van verval, (bloedarmoede, zuch- tig ezwellingen, magerte e.a. symp- i tomen) op de voederplaats verschij- nen. De grootste infectie heeft plaats in augustus of later in de herfst., maar 5 bij nachtvorst kruipen alle slakken de grond in en overwinteren daar, om in het voorjaar bij stijgende temperatuur weer te voorschijn te komen en nieu- we slachtoffers te maken. Overigens kunnen de larven, gehecht aan de grashalmen, wel een jaar en langer in 5 leven blijven, zodat zij de wildstand S voortdurend bedreigen. Bestrijding is moeilijk en kan slechts resultaat heb- ben, wanneer de broedplaatsen der le- 5 verbotslakken door drainage en snel- v afvoerende greppels goeddeels worden weggenomen. Daar de leverbot bij haar ontwikkeling een merkwaardige l kringloop volgt gastheer (schaap, I koe, ree), tussengastheer (slak), gast- heer (schaap, koe enz) moet wor- den getracht de mogelijkheid tot ont- wikkeling te benemen, door die kring 5 te onderbreken. Dit valt echter niet mee. 24-1-1968 A. B. Wigman. A Dit kaartje geeft de positie aan waar het „inlichtingenschip" Pueblo door Noordkoreaanse patrouilleboten werd aangehouden. Het ligt nu in Wonsan; daar verblijft ook de bemanning. kaanse departement van Buitenlandse Zaken een overzicht van de incidenten die zich daar di laatste tijd hebben voorgedaan. Daaruit bleek dat er in 1966 slechts vijftig incidenten waren geweest tus sen Noord- en Zuid-Korea. In 1967 daarentegen waren 't er 550. In Wash ington neemt men dan ook aan dat de Noordkoreaanse regering welover wogen aanstuurt op vergroting van de spanning in het Verre Oosten. De regering van Zuid Korea heeft onlangs gewaarschuwd dat Noord-Ko rea op het punt stond een guerrilla in Zuid-Korea te ontketenen. Zuid-Korea geeft militaire hulp aan Zuid-Viëtnam. De Zuidkoreaanse regering neemt daar om aan dat Noord-Korea nu probeert alle Zuidkoreaanse troepen in eigen land te binden, zodat er geen verster kingen naar Zuid-Viëtnam kunnen wor den gestuurd. Bovendien bindt een der gelijke actie ook Amerikaanse troepen en schepen in Zuid-Korea, die anders gebruikt zouden kunnen worden in Viëtnam. Er bevinden zich 50.000 man Ameri kaanse troepen in Korea. Van de Zuid koreaanse strijdkrachten zijn bijna 50.000 man naar Zuid-Viëtnam gezon den. De wapenstilstandscommissie voor Korea, die sinds de wapenstilstand van 1953 bestaat, houdt zich met de lange reeks incidenten bezig. Ook de over val op de Pueblo zal zij te behandelen krijgen. Gisteren heeft Amerika daar over een klacht ingediend. Het commando van de Verenigde Na ties (UNC) heeft een krachtig protest ingediend met betrekking tot het inci dent met de Pueblo en de onmiddellijke teruggave van het schip verlangd. De UNC eist verder dat Noord-Ko rea zijn verontschuldigingen aanbiedt voor de wederrechtelijke inbeslagne ming van het schip in internationale wateren. Deze eis werd ingediend op een bij eenkomst van de gezamenlijke militaire bestandscommissie in Panmoenjon. Admiraal John V. Smith, hoofdgede legeerde van het VN-commando bij de bestandscommissie trad op als woord voerder. De vergadering van de geza menlijke commissie was oorspronkelijk belegd om de terroristische aanslagen in Seoel door een groep van 31 Noord koreaanse agenten te spreken. Bij deze aanslagen zijn gedurende de afge lopen dagen zeven Zuidkoreanen ge dood. Verontwaardigde eisen tot onmiddel lijke vergelding gingen in de Verenigde Staten gepaard met oproepen tot gema tigde reacties. Een \>an de dingen die men zich in Washington afvraagt is waarom het schip niet beter bewapend en geëscorteerd was. VOLENDAM De Volcndamse ju welier G. M. Veeken is gisteravond het slachtoffer geworden van een gewapen de overval. Twee Duitssprekende jonge- mannetat drongen om kwart voor acht, één met een pistool in de vuist, de ju welierswinkel aan de Haven in Volen dam binnen en joegen de eigenaar, zijn vrouw en dochtertje de achterkamer in. De gewapende bandiet, een kleine man met een Italiaans uiterlijk, hield het gezin in bedwang terwijl de andere uit de etalage en vitrine gouden siera den en edelstenen haalde en de geldla leegroofde. Daarna rukten zij de tele foon van de muur en verdwenen in een gele Citroën ID met een Duits kenteken. De hele overval duurde nauwelijks enkele minuten. De buit is naar schat ting twintigduizend gulden waard. ROTTERDAM Ongeveer tachtig procent van de materialen, nodig voor de wederopbouw van de Shell-raffinade- rij in Pernis, zal bij Nederlandse indus trieën worden besteld. Uitgaande van de zeer ruwe schat ting van honderd miljoen gulden be drijfsschade na de verwoestingen van afgelopen zaterdag komt dit heer op 'n waarde van tachtig miljoen gulden aan orders. Hoewel nog geen sprake is van con crete onderhandelingen, zal zeer zeker Wescon, de montagegroep binnen de Verenigde Machinefabrieken (Stork - Werkspoor), een aantal opdrachten krij gen. Wescon, die al sinds de oorlog op Pernis zetelt en een belangrijk aandeel heeft gehad in de bouw van de olie-in stallaties, is op het ogenblik al bij het herstel van de raffinaderij betrokken. Overigens betekent de catastrofe in Pernis geen financiële ramp voor de Koninklijke/Shell Groep. Het overgrote deel van de materiële schade is gedekt op de Londense beurs en vandaar uit via herverzekering, voornamelijk bij Engelse maatschappij en. De dekking is zo, dat de Shell zelf weinig schade hoeft te dragen. De Pueblo (hier een archiefopname) is nog geen 1000 ton groot en is van hetzelfde type als het Amerikaanse „inlichtingenschip" Liberty, dat door Israëlische strijdkrachten in de Mid dellandse Zee tf>t zinken werd ge bracht, toen het van nabij de strijd tussen Joden en Arabieren volgde in de oorlog in juni 1967. BAARN Het Romme-instituut te Baarn, vormingscentrum van de Ka tholieke volkspartij, zal aan het eind van dit seizoen waarschijnlijk worden gesloten. Het partijbestuur van de KVP heeft dat aan de bestuursraad voorgesteld. Het voorstel komt voort uit de nood zaak tot bezuiniging. Het vormingscen trum drukt jaarlijks met een bedrag van twee ton op de begroting van de KVP. DOETINCHEM Uit het rijkspsycho- patenasiel „De Kruisberg" te Doe- tinchem is gisteravond de 37-jarige verpleegde H. ontsnapt. Rtfks- en gemeentepolitie en de bewakers van het asiel hebben de hele nacht ver geefs naar de vluchteling gezocht. H., die o.a. wegens diefstal is veroor deeld, zou naar verluidt kans heb ben gezien tijdens een zangrepetitie door een duik uit een raam te ont snappen. In de omgeving van De Kruisberg heerst een begrijpelijke angst: de moord op een Ruurloos meisje, die vorig jaar door een verpleegde uit De Kruisberg werd gepleegd, ligt er nog vers in het geheugen. DIJON Bij een ontsporing van de sneltrein Bern-Parjjs vanmorgen vroeg zün twee doden te betreuren. Eénen- dertig passagiers werden gewond. De express liep afgelopen nacht vlak bij het station van Mesnay-Arbois uit de rails. De twee slachtoffers zijn emplo yés van de spoorwegen. Eén van hen is de hoofdconducteur. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. De express was op weg naar Lausan ne en Italië via de Zwitserse grensplaats Vallorge. MüNCHEN Geleerden van het Max Planck-instituut voor eiwitonderzoek te München zyn er als eersten ter we reld in geslaagd hat door de alvlees klier van de mens geproduceerde hor moon glucagon evenals insuline van vitaal belang voor de stofwisse ling kunstmatig te vervaardigen. Naar dihsdag in München bekendge maakt werd is het nu mogelijk het hormoon dat tot dusver slechts uit de alvleesklier van varkens kon wor den gewonnen op grote schaal syn thetisch te produceren. TOKIO De Russische vice-premier Baibakov, die een bezoek brengt aan Japan, is woensdag door een 25-jarige man aangevallen toen hij bij het sta tion An Nagova arriveerde, van waar uit hij haar Osaka zou doorreizen. De man wierp zich op Baibakov en trachtte hem met een stok toe te take len. De vice-premier werd onmiddellijk ontzet. Hij bleef ongedeerd. De Japan se minister van Buitenlandse Zaken heeft zijn verontschuldigingen aangebo den. KOPENHAGEN De Deense so ciaal-democratische partij van premier Jens Otto Krag heeft gisteravond toe gegeven bij de algemene verkiezingen een nederlaag te hebben geleden. De partij is veertien jaar in Denemarken aan de macht geweest. De uitslagen tonen een gestadige ver schuiving ten nadele van de links ge oriënteerde partijen. Links georiënteerde demonstranten deelden bij een van de stembureaus tegen de NAVO gerichte propaganda uit. Zij werden door de politie ver spreid. De einduitslag van de parlements verkiezingen luidt als volgt: Sociaal-democraten 34,2 pet., 63 zetels, (1966: 38,2% 69 zetels). Radicalen 15 pet., 28 (7,3 pet., 13); conservatie ven 20.4 pet., 38 (18,7 pet., 34); boeren partij 18,6 pet., 35 (19,3 pet., 35); soc. volkspartij 6,1 pet., 11 (10,9 pet., 14); communisten 1 pet. (0,7 pet.); cen trum-liberalen 1,3 pet. (2,5 pet., 4); linkse socialisten 2 pet. (in '67 ont staan na scheuring in soc. volkspartij). De 53-jarige Krag zal trachten aan te blijven als premier, een regerings post die hij al vanaf 1962 bezet. Hij heeft verklaard te zullen proberen een coalitie tot stand te brengen met de radicaal liberalen, de grote stembus overwinnaars. Vanmorgen is het Deen se kabinet afgetreden. LIMA President Belaunde van Pe ru heeft dinsdag het ontslag geweigerd, dat de regering had ingediend uit soli dariteit met minister van Financiën Tu- lio de Andrea, die uit het kabinet was getreden nadat het huis van afgevaar digden de bégroting had verworpen. De portefeuille van financiën wordt nu toe vertrouwd aan premier Ferrero, die ook buitenlandse zaken beheert.- BONN De verbeteringen in het nieuwe Amerikaans-Russische ontwerp verdrag voor de niet-verspreiding van kernwapens zjjn nog niet van dien aard, dat West-Duitsland het verdrag kan aanvaarden, zo heeft Bondskanselier Kie singer gisteren tjjdens een bijeenkomst in Bonn meegedeeld. De regering hoopt niettemin dat het huidige ontwerp tot een aanvaardbare tekst zal leiden, zo voegde htf er aan toe. Kiesinger zei dat er tussen de Fran se en de Duitse regering wat betreft de toetreding van Engeland tot de EEG een duidelijke tegenstelling be staat. Maar, aldus de bondskanselier, i n de keten van degenen die zich beijveren voor Britse toetreding, is West-Duitsland de zwakste schakel. „Zolang de Duitse kwestie bestaat kan de bondsrepubliek niet zo onbevangen handelen als b.v. Italië of Nederland". De bondskanselier legde er de na druk op, dat zijn regering de Frans- Duitse vriendschap, die geen vanzelf sprekende zaak is, niet op het spel wil zetten. Kiesinger ging hiermee indirect in op de verwijten, die minister Luns de bondsregering zondag in een televisie interview maakte over de Westduitse houding ten opzichte van het toetre- dingsverzoek. Bondskanselier Kiesinger herhaalde dat de opmars van de uiterst rechtse NPD hem in de eerste plaats op bui tenlands-politiek gebied zorgen baart. Wat betreft de binnenlandse poiitiek vormt dit geen groot probleem, zei Kiesinger, die niettemin de hoop uit sprak dat de partij in het parlement in Bonn niet al te sterk vertegenwoor digd zou worden. We kunnen het buiten land eenvoudig niet duidelijk maken, dat tot deze partij zowel onschadelijke als minder onschadelijke elementen behoren, aldus de Westduitse bonds kanselier. Prinses Beatrix (die volgende week woensdag 30 jaar wordt) poseerde met Willem-Alexander (die over ruim drie maanden 27 april alweer één jaar wordt) voor fotograaf Max Koot. ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie MOSKOU De Britse premier, Ha rold Wilson, is vandaag de derde en laatste dag van zijn verblijf in Moskou ingegaan met een bezoek te brengen aan Sovjet-.president Nikolai Podgorny in het Kremlin, aldus een officiële me dedeling. In de Sovjet-bekendmaking werd niet meegedeeld welke onderwerpen bespro ken worden. Wilson en premier Alexei Kosygin waren het gisteren openlijk on eens over Viëtnam, maar Wilson zei, dat de brug naar de vrede in Viëtnam „nu een veel kortere is." Wilson heeft grote wereldvraagstuk ken besproken, vanaf Viëtnam tot het Midden-Oosten, met Sovjet-leiders. Maar diplomatieke waarnemers ver wachten niet, dat over deze vraagstuk ken als gevolg van de besprekingen eni ge vorderingen zijn gemaakt. SAIGON Noord viëtnamese troepen hebben de Zuid viëtnamese plaats Che Sanh bezet, aldus heeft kolonel Da vid Lownds, commandant van de Amerikaanse marinebasis Che Sanh, die enkele kilometers ten noorden van Che Sanh ligt, meegedeeld. De mariniers van deze basis hebben meer dan duizend burgers uit het ge bied, in de noordwestelijke hoek van Zuid-Viëtnam, geëvacueerd. Inmiddels heeft de Viët-Cong bij de Amerikaanse basis Dak To in het midden van Zuid-Viëtnam twee Ame rikaanse compagnieën teruggedreven. Zeven Amerikaanse militairen sneu velden en 24 werden gewond. De Amerikanen vonden de lijken van 5 Noordviëtnamezen, aldus een Ameri kaans militaire woordvoerder. In de provincie Binh Dinh, eveneens in het midden van Zuid-Viëtnam, wer den bij een gevecht van 24 uur 128 Noordviëtnamezen en Viët-Cong-leden gedood. Vier Amerikanen sneuvelden en 19 werden ernstig gewond. Het voorzichtige optimisme in Washing ton na de uitlatingen van de Noord- viëtnamese minister van Buitenland se Zaken begin deze maand over de kansen op vrede heeft, na de publika- tie van het afgelopen weekeinde in - het Noordviëtnamese blad „Nhan Dan", plaats gemaakt voor ontmoedi ging. Amerikaanse functionarissen zei den weinig hoop te hebben, dat de regering in Hanoi zal terugkomen van haar openlijke verwerping van de „San Antonio-formule" van predi- dent Johnson. Johnson zei in San Antonio bereid te zijn de bombardementen op Noord- Viëtnam te staken als dit direct zou leiden tot zinvolle besprekingen. Noord-Viëtnam zou staking van de bom bardementen moeten beantwoorden met vermindering van de oorlogsin spanning. In het commentaar in „Nhan Dan" werd gezegd, dat na 't aanbod van de minister van Buiten landse Zaken het woord aan de Ver enigde Staten is. In diplomatieke kringen in de Ameri kaanse hoofdstad wijst men er op, dat tegelijkertijd met het publiceren van het Noordviëtnemse artikel de militaire druk in het noordwesten van Zuid-Viëtnam sterk is toegenomen en men veronderstelt dat een groot of fensief ophanden is. President Johnsons adviseur Walt Ros- tow zei in een vraaggesprek voor de televisie, dat Hanoi voorbereidingen treft voor een winter-lente-offensief, waarmee eerder politieke dan militai re doelen worden nagesteefd. Volgens Rostow trachten de Viët-Cong en de Noordviëtnamezen een „diploma tiek Dien Bien Phoe" te bewerkstelli gen om de Zuidviëtnamese regering te verzwakken, de vorming van een coalitie-regering (met de Viët-Cong) af te dwingen en zodoende de macht in handen te krijgen met niet-militaire middelen. Ondanks de pessimistische geluiden zou president Johnson toch hebben besloten de „geheime diplomatie" de kans te geven met resultaten te ko men. De president zou echter menen met zijn „San Antonio-formule" zo ver mogelijk te zijn gegaan. v//7/////////z/////////«////n/«/7/H/H/H////w/////////w///r/y/^ Doven Zweden is een diepe depres- 5 sie aangekomen die in zuidooste- lijke richting verder trekt, terwijl boven de oceaan ten westen van Ier- land zich een krachtig hogedrukgebied i bevindt met in het centrum een lucht- 5 drukwaarde van 1041 mb. Tussen 5 beide systemen in staat een krachtige noordwestelijke luchtstroming, die 5 langs de Noorse en Deense kusten a zelfs stormkracht bereikte. De lucht, die hiermee aangevoerd 5 wordt is onstabiel en heeft zich de afgelopen nacht over het gehele land uitgebreid. Hierin ontwikkelden zich 5 boven 'zee stapelwolken waaruit buien vielen, waarin sommige vergezeld gin- gen van hagel en in de omgeving van Denemarken ook natte sneeuw. De mist en laaghangende bewolking in ons land is als gevolg van deze ont- wikkeling geheel verdreven zodat er behalve buien ook flinke opklaringen J optreden. In het komende etmaal zal de wind geleidelijk afnemen waarbij tijdens op- klaringen in de nacht de temperaturen a in het binnenland tot om het vries- 5 punt zullen dalen. De buiigheid wordt 5 verder onderdrukt. 'ïiiiiiiwiiif/iimiiiiH uirummMUi/iitiiiMiiHiiitrï

De Vallei | 1968 | | pagina 1