Schooleindonderzoek Chef onderwijsBelangen van het kind staan centraal TEST IN VERTROUWDE SFEER Ant. de Ruiter stopt bij 'Handel en Nijverheid' Bij de tijd POLITIEBUREAU BIJNA GEMEENTE HOUDT NOG EVEN BOOT AF VOOR KAMPEERTERREINEN GLASDICHT Na 34 jaar voorzitterschap Eerste Vewibeto Bekendmaking Verrassende uitslagen in damcompelitie Actie autotocht bejaarden vindt Knaap stal horloge goed onthaal Hogere subsidie aan V.V.V. Jongen sloeg zijn „vriendje" gat in hoofd Voordracht voor bestuursfunctie bejaardentehuis Nieuw moderaraen centr. kerkeraad Toevallig Mooiste Oorlog Inspraak op examenstofdoor plaatselijke onderwijskrachten WOENSDAG 24 JANUARI 1968 VEENENDAAL Na een half jaar bouwen is het politiebureau figuur lijk gesproken bijna otider de pannen. Indien het goed weer blijft, hoopt men het gebouw deze week glasdicht te hebben en de afwerking van het dak gereed. tiet schema wordt vrijwel gehandhaafd. Momenteel ligt men ongeveer l4 werkdagen op het officiële bouwschema achter, maar in dat schema zijn geen onwerkbare dagen meegerekend. Daarvan heeft men er deze winter reeds 19 ge had, zodat er dus eigenlijk niet van een achterstand gesproken kan worden. Me dio augustus moet alles gereed zijn en de aannemers zijn er van overtuigd, dat indien er niet twg een strefige en lange winter komt, die termijn gentakkelijk ge haald kan worden. VEENENDAAL. De veertienjarige G. H. van O. uit Rhenen werd door de politie gearresteerd, omdat hij op de markt een horloge gestolen had. Na het opmaken van een proces-verbaal kon den zijn ouders zich weer over hem ont fermen. RHENEN Het besluit van de Rhe- nense Middenstands Centrale om door middel van een winkelweekactie gel den te verzamelen voor de jaarlijkse autotocht van Rhenense bejaarden is gunstig ontvangen door het Rhenense publiek. Van bestuurszijde van de RMC deel de men mee, dat het de bedoeling is de actie in februari te houden. Bij aankoop van een bepaald bedrag bij winkeliers van Me RMC krijgt men zogenaamde autotochtzegels. Deze zegels kunnen worden geplakt op een bij het VVV- kantoor verkrijgbaar formulier tegen betaling van vijftig cent. Het formulier levert men in en dient als lot voor een verloting. De actie komt in feite neer op een loterij met fraaie prijzen. De organisatoren werken nauw sa men met het 't vorige jaar opgerichte autotochtcomité. De RMC wil de taak van dit comité door de actie wat ver lichten. Het voorgaande comité legde destijds plotseling zijn functie neer maar onmiddellijk waren andere inge zetenen bereid een nieuw comité te stichten om op die manier de traditie voort te kunnen zetten. VEENENDAAL Dit jaar is het vijfenveertig jaar geleden, dat de Veenendaalse Winkeliersvereni ging Handel en Nijverheidwerd opgericht. Eén van de werkers van het eerste uur" was de heer Ant. de Ruiter, die in 1923 de func tie van secretaris aanvaardde. On geveer 11 jaar later, in 1934 volgde hij de heer J. F. Tak senior op als voorzitter. Deze functie zal Ant. de Ruiter bekleden tot 27 februari als de jaarvergadering van de Winke liersvereniging gehouden wordt en hij aftredend en niet meer herkies baar is. Een eenheid, die lange jaren onverbrekelijk leek zal dan toch in tweeën vallen: Voorzitter Ant. de Ruiter en zijn winkeliersvereniging gaan uit elkaar. „Ik heb nooit gedacht, dat 'ik het zo lang zou volhouden. Ik dacht in het begin na enkele jaren weer te zullen aftreden, maar nu is het dan toch 34 jaar geweest. Ik heb de voorzittershamer van de winkeliers vereniging altijd met enorm veel ple zier gehanteerd. Het is met een beetje pijn in het hart, dat ik nu af scheid neem, maar ik vind, dat de jongere winkeliers nu ook maar eens de kans moeten hebben om het te doen op de manier, zoals zij denken dat het gedaan moet worden. Ik voel me nog vitaal genoeg, om het nog een aantal jaren vol te houden, maar om mijn functie als wethouder en straks misschien enkele maanden als plaatsvervangend burgemeester ge ven redenen om ermee op te hou den. Vooral om als burgemeester te moeten optreden is het beter, dat ik geen voorzitter van de winkeliers vereniging meer ben." De winkeliersvereniging in in 1923 een beetje „toevallig" ontstaan. Ter gelegenheid van het vijfentwintigja rig regeringsjubileum van koningin Wilhelmina werden er overal is het land en dus ook in Veenendaal festi viteiten georganiseerd. Eén van die festiviteiten in Veenendaal hoe kan het ook anders in een gemeen te, waarvan de middenstandsvereni- ging de woorden „handel" en „nij verheid" voert was de organisatie van een handelsbeurs, een soort voorloper van de latere Vewibeto. „Het houden van beurzen kwam toen net- op en als onderdeel van de feestelijkheden besloten een aantal winkeliers zo'n beurs te organise ren. Zij is toen meen ik gehouden in de „Tekenschool". Toen de beurs afgelopen was kwam iemand op het idee te blij ven samenwerken. Dat is toen ge beurd door de oprichting van de win keliersvereniging. De statuten en het huishoudelijk reglement van de ver eniging zijn gemaakt door de toenma lige secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer mr. Joh. v.d. Scheur, uit wiens brein ook de naam van de vereniging „Handel en Nij verheid" ontsproten is. In septem ber werd de tentoonstelling gehou den en omstreeks oktober was de vereniging een feit", vertelt de schei dende voorzitter. Natuurlijk had men in het begin de opzet om de Veenendaalse mid denstand tot bloei te brengen. Nog steeds is dat een van de doelstellin gen van de vereniging, ook al wordt de strijd tussen de kleinere zaken en het groot-winkelbedrijf niet meer door de vereniging gevoerd. Tegenwoordig heeft men geen be zwaar tegen toetreding van de groot winkelbedrijven als lid van de ver eniging. De heer Ant. de Ruiter staat er zelfs positief tegenover: „Veenendaal wordt meer en meer een koopcentrum en we moeten al les dan ook in ruimer verband zien. Over pak weg twintig jaar zullen Rhenen, Veenendaal en Ede waar schijnlijk aan elkaar gegroeid zijn en O EEN FOTO, gene men in het jaar 1932, uit het bezit van de heer De Ruiter. Voorop, links van de grote trom" het hoofd van de scheidende voor zitter van de winkeliersvereniging, getooid met een strohoed. Aan de andere kant van de trommel de heer P. A. van Stempvoort (ook met stnohoed) in gesprek met de heer H. Zimmerman sr. Vlak achter het „Muziekgezelschap D.S." zoals er op de grote trom staat v.l.n.r.: de toenmalige wethouders G. J. van de Bovenkamp, W. J. van Son, bur gemeester mr. J. J. P. C. van Kuyk, gemeente-secretaris D. Blankespoor, en de toenmalige voorzitter van de winkeliersvereniging J. F. Tak sr. De foto werd genomen in de Hoofd straat, onderaan de Markt. ANT. DE RUITER 34 jaar voorzitter dan kun je niet meer alleen plaatse lijke belangen behartigen. Dat kan nu al niet meer. Veenendaal is hard op weg een streekcentrum te worden en wat de winkelstand betreft is het dat eigen lijk al. Het grootwinkelbedrijf kun je in Veenendaal niet meer missen en daarom is het ook logisch, dat het meedenkt bij de ontwikkeling voor de toekomst. Nu al wonen veel mensen die in Veenendaal werken buiten de ge meente en dat zal waarschijnlijk nog wel verder doorzetten, want wat zijn afstanden tegenwoordig. Maar als we streekcentrum zijn, dan zullen we daarvoor een krachtige middenstand moeten hebben, die niet alleen aan de eigen en plaatselijke belangen denkt." „Wat mijn mooiste herinnering is uit mijn loopbaan als voorzitter? Er zijn zoveel mooie herinneringen maar ik dacht dat de opening van de eerste Vewibeto, in 1948 geloof ik, wel de mooiste is. Het was vlak na de oorlog en er was nog weinig te koop. Het houden van een beurs of tentoonstelling was niet zo moeilijk, maar als je iets aanbood moest je kunnen leveren ook en het mooie was, dat dat op de Veenendaalse Vewibeto mogelijk was. Alles was nog wel op de bon, maar de winkeliers hadden toch kans gezien een goede voorraad te krijgen. Waarschijnlijk speelde het feit dat we goede relaties in Den Haag hadden een dat mag na zoveel worden." belangrijke rol jaar wel gezegd Mooie herinneringen zijn voor de heer De Ruiter ook de keren, dat er examen gedaan werd op de han delsavondschool, waar de Winke liersvereniging altijd nauwe banden mee gehad heeft: „Het is mooi te weten dat honderde jongens en meis jes een diploma gehaald hebben, waar ze later veel aan gehad heb ben. Ik herinner me, dat er nog niet zolang geleden iemand naar me toe kwam en me vertelde dat hij vaak gemak van het bezit van dat diplo ma gehad heeft. Hij had midden in de oorlog examen gedaan in een hoek Van de oudé Ritmeesterfabriek!" Die oorlog was eigenlijk een zwar te tijd, ook voor de winkeliersvereni ging. In een van de eerste jaren werd de vereniging verboden en op non- actief gesteld. De toenmalige pen ningmeester, de heer R. de Ruiter heeft alle stukken van de winke liersvereniging laten onderduiken. „In 1946 zijn we weer gestart. De eerste mahnden na de oorlog was iedereen veel te druk om zijn bedrijf weer op poten te zetten, zodat er voor de vereniging geen tijd meer was. In 1946 echter konden we weer starten en we zagen toen ook nog kans middenstanders uit andere plaatsen te helpen." Niet alleen zuiver commerciële be langen werden door de winkeliers in die jaren dat Ant. de Ruiter voorzit ter was gediend. Ook charitatieve in stellingen konden vaak van de ac ties van de verenigingen profiteren. Zo waren er acties voor Blindenge leidehonden, het Julianaziekenhuis, het Prinses Beatrixfonds en nog on- langs de actie „Laat 's wat voor het jr grote bad". „Ach iedereen weet wel, wat we altijd gedaan hebben. We waren echter wel altijd een belan genvereniging voor de winkeliers, al hebben we bijvoorbeeld nooit aan prijsafspraken gedaan. In de loop van die 34 jaar zijn er natuurlijk wel «eens wisselingen in het bestuur geweest, maar altijd is het een pret tige en homogene ploeg gebleven. Als er eens verschil van mening was, dan hebben we dat altijd spoe dig opgelost." Behalve dat de heer De Ruiter 5 voorzitter van de winkeliersvereni- ging was heeft hij ook vele jaren Z vanaf het midden van de jaren der- Z tig de belangen van de Veenen- Z daalse Middenstand behartigd als lid Z van de Kamer van Koophandel. Zijn lidmaatschap van de Kamer J hoopt hij nog enkele jaren vol te i houden: „Als mijn opvolger ook dat er direct bij moet doen, krijgt hij het veel te druk. Nu heeft hij eerst en kele jaren om zich in te werken als voorzitter van de win keliersvereniging en kan dan later ook mijn lid maatschap van de Ka mer van Koophandel overnemen". Ant. de Ruiter wie spreekt er in Veenendaal eigenlijk ooit over „De heer Ant. de Ruiter?" neemt dus afscheid als voorzitter van de ver enigde winkeliers. Het is echter waarschijnlijk, dat hij achter de scher men nog wel het een en ander zal blijven doen in het belang van de ver eniging men kan zijn ervaring voorlopig nog niet missen. Bovendien blijft voorlopig zijn lid maatschap van de Ka mer van Koophandel en dus moet er ook contact blijven met de win keliersvereniging. Maar langzamerhand zal men hem toch moeten mis sen. VEENENDAAL Naar schatting 1200 leerlingen, afkomstig uit de zesde klassen van de lagere school te Veenendaal en omgeving zullen in de eerste week van april worden onderworpen aan het schooleindonderzoek dat, zoals bekend is, op instigatie van de minister, in de plaats komt van de toelatings examens op de middelbare scholen. Sinds men medio december besloot voor dit systeem, is er op gemeentelijk niveau, in samenwerking met diverse onder- wijsfiguren, hard gewerkt om nog aan het einde van het lopende cursusjaar de leerlingen te kunnen testen welke vorm van voortgezet onderwijs het kind letterlijk en figuurlijk de meeste kans van slagen biedt. Vast staat inmiddels dat naast Veenendaal ook in Ede, Kesteren en Renswoude het schooleind onderzoek zal worden toegepast. Scherpenzeel en Rhenen moeten nog reageren op het verzoek van de gemeente Veenendaal hierin samen te werken. Tijdens de jongste raadsvergadering van de gemeente Veenendaal werd 500,- op de uitga venlij st geplaatst als kosten voor het in de eerste week van april te houden schooleindonder zoek. Daarbij werd uit de raad lof toe gezwaaid aan de heer A. C. Slieker, SCHERPENZEEL B. en W. van Scherpenzeel stellen de raad voor om behalve de 150,- die de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer jaarlijks uit de gemeentekas krijgt nog eens een bedrag van hon derd gulden als subsidie aan het Ver bond uit te keren. Dit houdt verband met het uitreiken van de jeugdverkeers- krant aan de leerlingen van de hoogste klassen der vier lagere scholen. Hier voor komen 75 kinderen in aanmer king, maar de lasten die dit met zich meebrengt, gaat de financiële midde len van het Verbond juist iets te boven. VEENENDAAL Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken be kend dat, in verband met het tijdelijk in gebruik nemen als speelplaats door de scholieren van de hervormde lagere school „De Engelenburg", De Fuiken- weide tijdelijk is gesloten verklaard voor alle verkeer. Deze geslotenverklaring zal gelden tot 7 februari 1968 of zoveel korter als mogelijk, dan wel zoveel langer als nodig mooht blijken te zijn. Veenendaal, 7 januari 1968. Burgemeester en wethouders voornoemd: de secretaris, de burgemeester, W. van Offeren. J. Hazenberg. 1.5. VEENENDAAL.^De veertienjarige J. H. en zijn evenoude „vriendje" D. v.d. D., beiden uit Veenendaal, kregen op school ruzie. Na schooltijd wachtte Van den D. zijn vriend op aan de Pal- mengrift, gewapend met grote stenen en een dikke stok. H. zag dit en wa pende zich met een stuk betonijzer. Nadat Van den D., plagend, H. tot het uiterst had gebracht, maakte H. zich zo driftig, dat hij op Van den D. lossloeg. Deze kreeg een grote bloeden de wond aan zijn hoofd en moest in het Julianaziekenhuis worden behan deld. H. kreeg een proces-verbaal, maar kon in de loop van de avond door zijn vader worden opgehaald van het politiebureau. chef onderwijs en financiën ter gemeen tesecretarie te Veenendaal die sinds midden-december al ettelijke uren ge wijd heeft aan deze materie in zijn functie van coördinator. De heer Slieker lichtte toe waarom uiteindelijk de keuze gevallen is op het schooleindonderzoek en niet op de intel ligentietest en de schoolvorderingentest, twee andere vormen die naast het schooleindonderzoek in de Mammoet wet als vervangers voor de toelatings examens worden genoemd. De intelligentietest wordt door velen als een te starre methode gezien waar bij als hét grote nadeel naar voren komt dat de test is samengesteld door niet-onderwijsmensen. De schoolvorde ringentest twee testen die in de loop van het zesde schooljaar worden afge nomen werd afgewezen omdat dit systeem niet flexibel genoeg is. „Wij zijn blij met het schooleindon derzoek", aldus de heer Slieker, „niet in het minst omdat de eigen onderwijs mensen hierbij nauw betrokken zijn. Het onderzoek, of zo men wil de proef werken, bestaande uit vijf taken taal en vier taken rekenen, wordt afgeno men in de vertrouwde omgeving van de eigen klas door de onderwijskrachten die de leerling kent. Vanzelfsprekend is vertrouwen in de integriteit van de onderwijskrach ten een kurk waarop dit onderzoek drijft. Een ander voordeel is dat het plaat selijk onderwijs inspraak heeft bij het samenstellen van de examenstof. Twee hoofden van lagere scholen maken na melijk deel uit van de samenstellings commissie. Het schooleindonderzoek is landelijk en zelfs provinciaal niet nieuw. In Amersfoort wordt de test al enkele -ja ren tot volle tevredenheid gehanteerd. Veenendaal is blij met de volle mede werking die van Amersfoort werd ver kregen, vooral zoals die is verstrekt door de pedagogisch adviseur van de Keistad de heer W. G. Hagens die veel aan de praktijk getoetste „know how" ter kennis heeft gebracht van de Vee nendaalse onderwijswereld. In het kort komt het schooleindonder zoek hierop neer, dat van iedere leer ling een zogenaamde conduitestaat ver zonden wordt aan de ontvangende school. Voor de verschillende taken worden normeringscijfers toegekend die VEENENDAAL. De gemeente Vee nendaal is de eerste en enige gemeente in de provincie Utrecht, die voor ja nuari jl. van Gedeputeerde Staten be richt heeft ontvangen dat de begrotin gen voor het dienstjaar 1968 zjjn goed gekeurd. Men moet ver teruggaan in de geschiedenis van het gemeentelijke bestuursapparaat dat op een dergelijk vroeg tijdstip de goedkeuring werd ont vangen. met elkaar een zogenaamd percentiel tot resultaat hebben. Een percentiel niet te vergelijken met het intelligen- tieqoutiënt van een leerling van 80 en meer geeft de leerling een vrijbrief voor het huidige v.h.m.o. (voortgezet hoger en middelbaar onderwijs). De leerlingen met een percentiel van 50-80 zijn geschikt voor het m.a.v.o. (middel baar algemeen voortgezet onderwijs de opvolger van het ulo) en leerlingen met een percentiel van minder dan vijf tig zijn geschikt voor huishoudschool of technische school. Grensgevallen krijgen een aanvullende test. De correctie van de test wordt in handen gelegd van een commissie van vijf hoofden van lagere scholen, die als volgt is samengesteld: de heef J. C. van Schaik, hoofd Patrimoniumschool SCHERPENZEEL. Door het over lijden van de heer M. van de Burgt is er een vacature ontstaan in het alge meen bestuur van het bejaardenhuis Scherpenzeel en Omstreken. Wijlen de heer Van de Burgt had zitting voor de Staatkundig Gereformeerde Partij. Het bestuur van de SGP heeft nu op ver zoek van B. en W. van Scherpenzeel^ een voordracht ingediend voor de ver vulling van de vacature. De aanbeve ling luidt: 1. de heer J. H. E. Sterk, Prinses Irenelaan 1; 2. de heer A. A. van Gent, Stationsweg 318 en 3. de heer I. den Dekker, Bruinhorsterlaan 8. VEENENDAAL. Zoals ellc jaar is ook nu tijdens de eerste vergadering in het nieuwe jaar van de centrale kerke raad der Hervormde gemeente een nieuwe samenstelling van het modera- men gekozen. Dr. C. Graafland werd praeses. Hij volgt in deze functie ds. H. Jongerden op. Ds. A. Wisgerhof nam de plaats van ds. S. P. van Assen- bergh in als scriba. 'Ds. T. Langerak werd gekozen tot assessor, terwijl ou derling J. Leppers en diaken A. van de Bosch tot leden van het moderatnen werden benoemd. de heer H. A. Bosch, hoofd CNS II, de heer H. R. Steegen, hoofd Rijk van Gaasbeekschool, allen te Veenendaal en de heren G. A. Verbaas uit Rhenen en W. de Graaf uit Scherpenzeel. De hele opzet van het schooleindon derzoek heeft als basis de belangen van het kind dat de lagere school ver laat zo best mogelijk te dienen of zo als de heer Slieker het omschrijft: „Het kind moet centraal gezien worden. Bij dat het kind het onderwijs gaat krijgen deze methode bestaat de meeste kans waarvoor het geschikt is. EDERVEEN Maandagavond kwa men de Ederveense dammers weer bijeen voor het spelen van de onder linge competitiewedstrijden. Er werd op deze avond weer actief gedamd en in de 10 gespeelde partijen werd er weer fel gestreden om de belangrijke punten voor het klassement. Er waren weer enkele verrassende uitslagen te noteren. De belangrijkste partij tussen koploper Vierwinden en Dikkenberg wist eerstgenoemde door een betere positie in het eindspel de partij in winst om te zetten. Hij behield daar door de leiding in het klassement. G. v. Heerdt verloor verrassend van G. Vlastuin de partij leek op remise uit te lopen maar Van Heerdt maakte in het eindspel een blunder waardoor Vlastuin de partij wist te winnen. De tweede verrassende uitslag was wel de nederlaag van B. v. Beek te gen dè jeugdige J. Lagerweij. D. v. Heerdt die in het eerste achttal speelt maar een slechte start had in de on derlinge competitie heeft zijn vorm weer te pakken. Na de verdienstelijke remise vorige week tegen St. Vierwin den wist hij nu remise te spelen tegen J. d. Koning. J. Boeve ondervond van H. v. Nieuwamerongen meer tegen stand maar in het eindspel bleek hij sterker zodat hij toch won. J. Boeve heeft in de competitie de minste verliespunten, maar is enige partijen achter. De overige uitslagen waren: J. Slotboom - C. Berkhof 1-1; E. Hendriks - T. Middelman 2-0; R. Hen driks - J. Slotboom 2-0; G. J. Dikken berg - R. Hendriks 2-0; J. Slotboom - H. v. Nieuwamerongen 0-2. Nu de eerste ronde er voor de mees te dammers op zit begint er al teke ning in de strijd te komen voor de be zetting van de plaatsen ih het. eerste achttal. De strijd om de Ederveense damtitel zal waarschijnlijk gaan tus sen J. Boeve, St. Vierwinden en G. v. Heerdt. SCHERPENZEEL Ter voorkoming van ongewensite bouw gaat de gemeen te Scherpenzeel voor twee gebieden ge legen binnen en buiten de bebouwde kom een zogenaamd voorbereidingsbe- sluit nemen, waardoor iedere bouwaan- vraag, die op dat gebied betrekking heeft, kan worden aangehouden. Momen teel wordt gewerkt aan de ontwerpen voor een geheel nieuw bestemmings plan voor het gebied binnen en buiten de bebouwde kom. Het eerste gebied betreft het terrein, gelegen ten oosten van de firma wed. A. Bakker tussen de weg langs het be jaardencentrum en de Schreiheuvel. Dit terrein heeft momenteel de bestem ming „woningbouw klasse C." Gezien de ligging is het terrein pla nologisch het meest geschikt voor de bouw van de definitieve kleuterschool waarvan de noodlokalen thans nog in plan-zuid staan. Het college acht het niet gewenst om de situatie van de noodscholen in plan-zuid zoals die rwi is te bestendigen. Het andere terrein is gelegen in het buitengebied langs de Ruwinkelseweg en de Heintjeskamperweg. De gronden zijn eigendom van de heer Van de Heu vel te Ede, die een kampeerexploitatie- vergunning bij het college heeft aange vraagd. De gemeente Scherpenzeel heeft nog geen ervaring met kampeer terreinen binnen haar grenzen en wil de grootst mogelijke voorzichtigheid be trachten met het afgeven van kampeer- exploitatievergunningen. De gemeente staat overigens niet af kerig tegenover de plannen van de Ede- naar maar wil eerst adviezen van ver schillende instanties, die vaker met dit bijltje hebben gehakt en in niet minde re mate met de opvattingen die men hierover huldigt bij de provinciale pla nologische commissie en gedeputeerde staten van Gelderland.

De Vallei | 1968 | | pagina 3