Grootscheepse speurtocht naar waterstofbommen Post voor Eartha V. Opperware Stijging van rentevoet gevaar voor economie" KWIEKE MATROZENPAKJES BIJ RICCI 100 GULDEN Nieuw „wapen" tegen kanker Ongerustheid over toekomst van Krupp Athene zendt weer afgezant naar Rome Ex-minister volgt proces achter tralies u wilt kopen Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Thuis brandt lekker gezellig de kolenhaard! Er is toch geen lekkerder warmte dan van een stralend kolenvuur. DENEMARKEN ZAL NIET PROTESTEREN NA DE NOODLANDING RIJ GROENLAND PIL TEGEN ALCOHOL 4 Ramsey leidt dienst in W estminster Europarlement tegen plan-Leber Vice-voorzitter Eur. Commissie: IN JAPAN Breibreibrei Scheepjeswol ^{^ASHINGTON (Reuter) - Met hondesleden, fak kels en hef schroef vliegtuigen is gisteren 'n grootscheepse speurtocht begonnen naar vier niet op scherp gestelde waterstofbommen die een verongelukte Amerikaanse bommenwerper voor de kust van Groenland heeft ver loren. MENINGEN GEHEIME LIJN OVERLEG MET KONING MOEILIJK MATROZEN STIJL WIJDE MINI'S LANG EN KORT FAILLIET I 708 De Amerikaanse zangeres Eartha Kitt toont hier in Hollywood een mandvol post, die zij heeft ontvan gen sedert zij op ongezouten wijze haar opinie over de oorlog in Viët- nam te kennen gaf aan mevrouw Johnson, de echtgenote van de Ame rikaanse president. TOKIO Japanse medische deskun digen, die samenwerken met een far maceutische onderneming te Tokio, hebben, naar medische autoriteiten gisteren meedeelden, een nieuw mid del tegen kanker samengesteld en met succes beproefd op mensen. De onderzoekers, die onder leiding stonden van prof. Hajime Okamoto, di recteur van de farmacologische afde ling van de medische faculteit van de universiteit van Kanazawa, deelde mee, dat klinische proeven op kankerpatiën ten van het ziekenhuis van de univer siteit van Kanazawa „bemoedigende resultaten" hebben opgeleverd. Okamoto zei dat het geneesmiddel in sommige gevallen een „drastische ver betering" heeft opgeleverd. Voor het geneesmiddel op mensen werd beproefd, waren uitgebreide proe ven gedaan op dieren, hoofdzakelijk ratten en muizen. Okamoto zei, dat alle proeven zonder uitzondering doeltreffend waren geble ken. De resultaten van het nieuwe middel zijn volgens deskundigen niet te ver gelijken met bestaande middelen te gen kanker; zij lieten hierop volgen: „De resultaten van het nieuwe ge neesmiddel zijn veel, veel beter". ADVERTENTIE Wie zich thuis voelt in onze moderne tijd, breitl B.v. deze sportieve trui. Vraag het patroon bij uw winkelier of stuur onderstaande bon op. ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Aigesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken ?poedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Aigesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drop. De bommen leveren geen gevaar op, omdat ze niet zijn voorzien van een ontstekingsmechanisme. Ze liggen naar men aanneemt op een diepte van on geveer driehonderd meter op de bo dem van de North Star Bay, elf kilo meter van de Amerikaanse luchtmacht basis Thule aan de westkust van Groenland. Groenland is Deens grondgebied. De nemarken heeft vluchten met atoom wapens boven zijn grondgebied verbo den, maar de Deense premier, Jens Otto Krag, verklaarde dat „noodlandin gen als deze niet te voorkomen zullen zijn." Een officieel Deens protest werd dan ook niet geuit. Over de mogelijkheid om de bom men te bergen waren de meningen in Washington verdeeld. Sommige des kundigen betwijfelen of een berging zou gelukken. Maar anderen, zoals dr. Earl Hays van het Oceanografisch In stituut in Massachusetts, waren van mening dat men het karwei wel zou kunnen klaren. Hays werkte twee jaar geleden mee aan de berging van een waterstofbom nabij Palomares, Spanje. Bij de berging van de bom van Palo mares maakte men indertijd gebruik van het diepzevaartuig Alvin. De Alvin ondergaat thans een op knapbeurt in Falmouth, Massachusetts. Tot dusver is nog niet gebleken of men het vaartuig opnieuw nodig zal hebben. In eerste aanleg dacht men de bom men wel te kunnen bergen met dui kers. De neergestorte bommenwerper een B-52, behoorde tot de luchtvloot van het Amerikaanse Strategische lucht- commando. Dag en nacht zijn een aan tal van deze toestellen in de lucht. Ze vliegen over lange afstanden boven Noord-Amerika en de internationale wateren. Zij mogen niet binnen het be reik van de Russische en Chinese ra dar komen en de gezagvoerders heb ben de strikte opdracht ten zuiden van een geheime lijn in het Poolgebied te blijven. Een speciale Deense onderzoekcom missie is naar Groenland vertrokken om een onderzoek in te stellen naar de toestand. Dit deelde het Deense mi nisterie van Buitenlandse Zaken giste ren mee. De Sovjet-Unie sloeg gisteren propa gandistische munt uit het ongeluk. Het regeringsdagblad Izvestia wees erop dat vluchten van Amerikaanse vliegtui gen met atoombommen aan boord de vrede in de wereld bedreigen. Er is hier geen sprake van een ongeluk, al dus de Russische krant, maar van de logische gevolgen van het streven van Washington om de wereld op de rand van een oorlog te houden. LONDEN Een aantal kroegbazen in Petersfield, een wijk in het zuidelijk deel van Londen, is overgegaan tot de verkoop van pillen die het alcohol on mogelijk maken in het bloed door te dringen. Het is de jongste vondst van de ca féhouders in hun strijd tegen de adem- proéven van de Britse politie bij auto- mibilisten. Het cafébezoek was de laatste maanden aanzienlijk teruggelo pen. ESSEN Zesenveertighonderd ar beiders van de fabrieken van Krupp in Essen, West-Duitsland, zijn gisteren in staking gegaan. Zij eisten „duide lijke voorlichting" over hun toekomst nu het reusachtige bedrijf een naamlo ze vennootschap is geworden, nadat het ruim hondervijïtig jaar een familiebe drijf was geweest. Ongeveer 600 arbeiders in de vrachtautofabriek legden het werk als eersten neer. Zij wilden van de nieu we directie die haar intrede deed ge lijk met de oplichting van de nv ho ren wat hun toekomst zal zijn. Vol gens geruchten zou de vrachtwagenfa briek namelijk worden verkocht aan Daimler-Benz. Drieduizend arbeiders uit de machi nefabriek legden uit senmpathie met hun stakende collega's eveneens het werk neer. De nieuwe directie van het concem- Krupp bevestigde dat onderhandelin gen gaande zijn met Fiat en Daimler- Benz over samenwerking op het ge bied van de fabricage van vrachtwa gens en op dat van de verkoop. ROME (Reuter, AP) Een afge zant van de Griekse regering, Hara- 1 am bos Potamianos, heeft gisteren in Rome opnieuw besprekingen gevoerd over de terugkeer van koning Con- stantijn. Vorige maand was hij ook al tweemaal in de Italiaanse hoofd stad geweest. Potamianos, een vice-luchtmaar- schalk in ruste, is een intiem vriend van koning Constantijn.Bij zijn aan komst in Rome weigerde hij mee te delen of hij nieuwe voorwaarden kwam overbrengen met betrekking tot de terugkeer van de koning. Voor hij van het vliegveld naar de Griekse ambassade te Rome vertrok zei hij desgevraagd: „Het is zeer moeilijk erover te praten". Gevraagd of hij lang zou blijven antwoordde hij: „Ik denk van niet". In het Griekse kabinet werden gis teren enkele kleine wijzigingen aange bracht. Kolonel Constantijn Papadopoe- los, een broer van de Griekse premier werd benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van de premier. Ko lonel Constantijn Karydas, thans di recteur-generaal van het ministerie voor perszaken, werd benoemd tot se cretaris-generaal van het ministerie van Openbare Werken. Karydas wordt in zijn oude functie opgevolgd door Ioannis Apostolides, een hoge ambte naar van het ministerie van Economi sche coördinatie. Het Griekse bewind werd gisteren opnieuw officieel erkend door een bui tenlandse mogendheid. De Amerikaan se ambassadeur in Athene, Philip Tal bot, bracht namelijk een bezoek aan de Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Panayotis Pipinellis. Hij was de tweede ambassadeur die zo'n bezoek aflegde nadat koning Con stantijn op 14 december vorig jaar de wijk nam na zijn mislukte poging de junta omver te werpen. De Turkse ge zant in Athene, Turan Turuy, was de eerste diplomatieke vertegenwoordiger die dat deed. Talbot verklaarde dat zijn bezoek in derdaad „de hervatting van de norma le diplomatieke betrekkingen" tussen de Verenigde Staten en Griekenland betekende. De huidige Griekse regering is in middels officieel erkend door de Ver enigde Staten, Engeland, Turkije, Span je en Kongo. m De vroegere minister van Oorlog in Egypte, Shams Badran, volgt in Cairo, zittend achter tralies en ge flankeerd door politiemannen, het proces tegen hem en 53 anderen, die ervan worden beschuldigd het be wind van president Nasser omver te hebben willen werpen, na de jongste Arabisch-Israëtische oorlog. 4 LONDEN De Anglicaanse aarts bisschop dr. Michael Ramsey heeft gisteren voor de eerste maal in de ge schiedenis een dienst opgedragen in de rooms-katholieke Westminster kathe draal. Samen met John kardinaal Hee- nan bad hij voor kerkelijke eenheid. De bisschop wees op de grote ver schillen die nog tussen beide kerken bestaan. „We doen niet alof we die hebben opgelost.... Er ligt nog een lange oecumenische weg voor ons", zo zei hij. De dienst maakte deel uit van de gebedsweek voor kerkelijke eenheid. Voor de kerk betoogden ongeveer 50 protestanten tegen de aanwezigheid van Ramsey in de Westminster. Zij werden door de politie op een afstand gehouden. STRAATBURG Het Europese Par lement heeft zich scherp gekeerd tegen de plannen van de Westduitse minister Leber, die het vrachtvervoer over de weg wil beknotten ten behoeve van de Duitse spoorwegen en havens. In een resolutie wordt met kracht aangedrongen op een gemeenschappe lijk vervoersbeleid, dat niet door na tionale maatregelen mag worden door kruist. ADVERTENTIE Firma Meurer, schrijf of bel Binnenweg 13, Ellecom (Gem. Rheden), tel. 08330 - 5500 dan krijgt u alle gewenste inlichtingen Qtraatsburg (A.N.P.) Het grootste gevaar voor de economie van dit jaar schuilt in een stijging van de rente. Die stijging heeft namelijk nadeli ge gevolgen voor de investeringen van het bedrijfsleven. De vice-voorzittter van de Europese Commissie, speciaal belast met economische vraagstukken, de Fransman Barre, gelooft dat het Amerikaanse plan tot herstel van de be talingsbalans zeker tot stijging van de rentevoet zal leiden. Hij hoopte dat de Europese Economische Gemeenschap zich hierdoor niet zou laten meesle pen. Barre gelooft dat de economische groei zich in de hele gemeenschap zal voortzetten. Kenmerkend zal zijn een rust aan het loon- en prijzenfront. Gevolg van deze ontwikkeling zal wel zijn een toeneming van de invoer en daarmee een vermindering van het overschot op de betalingsbalans. In het Europese Parlement in Straatsburg be cijferde Barre dat het overschot vorig jaar voor de gemeenschap vier miljard dollar is geweest. Ondanks de Britse en Amerikaanse maatregelen ter gezond making van de nationale economie zal ook dit jaar de betalingsbalans van de gemeenschap een overschot vertonen. ADVERTENTIE PARIJS Het was hier in Parijs gis teren een bewogen dag voor de len temode. De strijd om heel korte of langere rokken ontbrandde eerst recht op de shows van Nina Ricci, Balmain en Réal. Balmain keert met langere rokken naar de jaren dertig terug op een klassieke manier. Bij Réal, waar Brigitte Bardot, Juhe Christie en Sylvie Vartan zich kleden, werden de minirokken afgewisseld door geestige versies van de stijl „Bonnie Clyde", met rokken tot op de kuit. Bij Nina Ricci wordt de korte minirok heel wijd en beweeglijk. Het meest fantastische kijkspel op de tweede dag van de Parijse modeweek was de show van Nina Ricci; een stra lende „fiësta" in Mexicaanse en In diaanse kleuren. Die kleurenpracht bereikte na een meer sobere prelu de als kleding voor overdag het hoog tepunt bij de cocktail- en avondtoi letten. Voor overdag liet Gerard Pipart, de jonge ontwerper van het huis Nina Ricci zich vooral voor het matro- zenuniform inspireren. Zijn tailleurs zijn kwieke matrozenpakjes met lan ge losse marinière jasjes, voorzien van kleine matrozenkragen van de zelfde stof en bijpassende stropdas sen. Die lange jasjes worden op heel korte plooirokjes gedragen en er be horen vlotte matrozenmutsjes bij. De matrozen-tailleurs werden afgewis seld door cape-tailleurs. Pakjes met wijde korte plooirokken en een lang jasje, voorzien van een ceintuur en met een schuingeknipte „basque", worden daarbij aangevuld door wij de korte capes. Voor de zomer brengt Nina Ricci als derde mogelijkheid linnen pakjes in pastelkleuren met - PARIJS Een charmante hoed uit de oollectie van Jean Patou, gemaakt van blauwe, katoenen organdie. Opvallend zijn de brede rand en de „patrijs poorten" in de bol. Bermuda broekjes. Daarbij behoren hoeden, schoenen en kousen in pre cies dezelfde kleuren. Een heel nieuwe lijn werd in deze collectie voor de jurken naar voren gebracht. Uit een strak lijfje ont springen daarbij wijde korte klok- rokken met als blikvanger heel bre de ceintuurs van canvas in veelkleu rige strepen, ceintuurs die de taille tot een minimale omvang insnoeren. Die brede Mexicaans geïnspireerde ceintuurs sluiten met leren riempjes en gespen. Grote Mexicaanse hoeden in felle kleuren worden bij deze dy namische en heel vrouwelijke jurken gedragen. Die hoeden bekronen een doorzichtige mousseline „tarqui"; een lange om het hoofd gewikkelde sluier. Indiaans van kleur zijn de jurken met wijde mini-klokrokken, die met gros-grain in fel afstekende tinten zijn afgezet. Onder die wijde, heel korte, bij elke stap opwippende klokrokken worden can-can onderjurken in verschillende kleuren gedragen, ook met kleurige randen gegarneerd. Bij de cocktailjurken in dezelfde stijl van mousseline of voile met Mexi caanse bloemenmotieven werden bon te Mexicaanse bloemenhoeden gedra gen. De cocktail jurken van crêpe zijn geborduurd met pailletten in bon te Mexicaanse strepen. Avondtoilet ten en cocktail jurken van voile met Mexicaanse of Indiaanse dessins wer den langs de zoom en langs de bre de stroken van de wijde trechter- mouwen met struisveer afgezet. Een rustpunt tussen deze overvloed van kleuren was de avondkleding in puur witte organdi of batist geïnspi reerd door de tentoonstelling van In gres, die sedert oktober hier in Pa rijs veel bezoekers trekt. Deze wit te, heel frêle avondtooi was gegar neerd met witte bloemen in reliëf. Met rokken die de knieën weer hele maal bedekken en zelfs de kuit ra ken keert Pierre Balmain terug naar de jaren dertig. Hij doet dat zonder humor, wat zijn ontwerpen nogal statig maakt. Zijn pakjes hebben lan ge sluike jasjes met een ceintuur keurig in de taille. Ook zijn jurken zijn sluik en lang zonder ook maar iets van de sexappeal die de geesti ge „Bonnie en Clyde" naar de der tiger jaren heeft. Met meer humor werd die stijl door Réal vertaald, o.a. in lange lederen pakjes met een blouse van organdi. Mi-Di; een roklengte tot op de dij en Mi-Mo; een lange rok tot op de kuit, krijgen beide een kas bij deze ontwerpsters voor de jongeren vanaf Brigitte Bardot tot July Christie. Bij deze jeugdmode wordt de rokleng- kuit, krijgen beide een kans bij deze te helemaal niet meer au sérieux ge nomen. Het ziet ernaar uit dat men dit in veel Parijse modehuizen niet meer doet. Wie de benen wil laten zien tot hoog boven de knie kan uit veel geestige en kleurige stijlen kiezen, met een smalle taille als aanwinst door de terugkeer van de ceintuur. Wie echter naar het voorbeeld van „Bonnie en Clyde" lang wil dragen, heeft al de coquette details naar de mode van dertig ter beschikking om ook met meer bedekte onderdanen sexy. gekleed te gaan. „Bonheur" heet dit bruidstoilet van de Parijse ontwerper Castillo. Het is gemaakt van bewerkte katoen en nylon. Grappig is het witte bol hoedje. I Het wereldberoemde Romeinse mo dehuis van prinses Irene Galitzine, gevestigd aan de Via Veneto, is 18 februari failliet verklaard. De in Rusland geboren prinses kon haar re keningen niet betalen. Een week ge leden toonde Irene Galitzine nog haar voorjaars- en zomercollectie voor de modepers en haar internationale ken nissen, ondermeer mevr. Jacqueline Kennedy. De vice-voorzitter van de commissie meent dat geen enkel land gebaat is met een ineenstorting van het interna tionale betalingssysteem. Zij zou leiden tot ernstige verstoringen en tot een ge deeltelijk verlies van alle moeite en re sultaten, die zijn bereikt op het gebied van de internationale economische sa menwerking. Alleen wanneer het ver trouwen in het Britse pond en in de Amerikaanse dollar wordt hersteld, kan op geordende wijze worden gewerkt aan de noodzakelijke hervorming van het internationale monetaire systeem, vol gens Barre. De Nederlandse liberaal' Baas heeft in het Europese Parlement aandacht gevraagd voor de veranderende houding tussen Indonesië en ons land. Zijn be toog kwam er in feite op neer dat hij aan Indonesië dezelfde voorrechten wil de geven als de achttien Afrikaanse ge associeerde staten al hebben ontvan gen van de EEG. De heer Baas vond weinig medestan ders. Het Europese Parlement voelde er niet veel voor om zich naast Afrika nu ook nog via speciale contacten bezig te houden met Azië. Toen de Britse aanvrage voor het lid maatschap van de Europese gemeen schappen ter sprake kwam, verklaarde de voorzitter van de Europese Com missie, de Belg Rey, zich falikant tegen contacten buiten de gemeenschap om. De commissie zal in ieder geval niet meedoen aan vormen van samenwer king, waarin de EEG als geheel dus Frankrijk inbegrepen niet meedoet. Hij bestreed de stelling dat er een technologische gemeenschap zou kun nen ontstaan tussen Engeland en een aantal leden van de EEG. In oktober heeft de ministerraad van de gemeen schap al over technologische kwesties gesproken, aldus Rey. Men kan dan ook niet doen alsof de gemeenschap zich met deze kwesties niet bezighoudt. ADVERTENTIE Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. Spaarvormen (evt te combineren): spaarbewijzen effectenbewijzen levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen, Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51, Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan.

De Vallei | 1968 | | pagina 7