Frits Bartiing werd snelste Nederlander op 500 m: 40,6 GVAV klopte ADO met 2-0 Caballero heeft wielerploeg: 36 grootste renners Hongaar Lajos Portisch bracht Kortschnoi eerste nederlaag toe Rallye-karavaan onderging gisteren ware slachting THOMASSEN IN OPTIMALE VORM Go Ahead versloeg UEFA-?eugd in matige wedstrijd2-1 Onderzoek doping bij DWS DEELNEEMSTERS W.-K. HELSINKI Koeperman behield zijn voorsprong Belusova-Protopopov weer kampioen Britse combinaties zijn oppermachtig Eerste zege voor May in W.-Duitsland Danielsson „gered" door Max Merkel SPARTA-DWS VOOR HALF GELD Pon en Slotemaker in laatste rit Voortreffelijk Leiding prefereert neutraie ploegleider voor de Tour Hoogovenschaaktoernooi Geen bloemen Tekening Daf EK kunstrijden L \j I MADONNA Dl CAMPIGLIO Op de hooggelegen piste van het Italiaanse plaatsje Madonna di Campiglio, doet Frits Bartiing 't uiterste om zich toch nog in de Nederlandse schaatsploeg te rijden, voor de Olympische Winterspelen in Gre noble. Nadat hij zondag op de 500 meter al een tjjd van 41.3 op de klokken had gebracht, gleed hy gisteren onder redelijke weersomstandigheden en op goed ijs naar een formidabele 40.6. De jonge Amsterdammer is met deze prestatie de snelste 500-meterrijder (Ard Schenk reed eens 40.7), die Ne derland ooit heeft gehad. Zijh trainer Gerard Maarse was er echter nauwe lijks van onder de indruk. „Als het een beetje meezit rijdt Frits morgen de 800 in 40 blank", aldus Maarse, die over de techniek van zijn pupil nog niet helemaal tevreden was. „Ik zet hem dan in de baan tegen Jan Augustinus, die ondanks een slechte start tot een prachtige tijd van 41.5 kwam. Jan heeft tijdens dit trainings kamp ontzettend veel geleerd. Trou wens alle jongens hebben hier hun per soonlijke records aanmerkelijk scher per gesteld. Een Piet Vink won de 3000 meter maar even in 4.28.7 en dat is ne gen seconden beneden het Italiaanse record, dat op naam staat van Renato de Riva. Ja, we staan er hier zelfs wel eens van te kijken". Ernst Beets, die gisteren voor het eerst sinds ruim een maand weer aan een echte wedstrijd deelnam, kwam nog wat conditie tekort, maar kegelde toch zijn persoonlijke records op vrij drieste wijze omver. De 500 meter leg de hij af in 42.5 en op de 3.000 meter kwam hij na 4.37.4 over de finish. Ook over Co Giling was Maarse meer dan tevreden. „Zo'n jongen rijdt me daar op de 3.000 maar even 4.32.4". Jeugdkampioen Ronnie Nooitge- dacht had pech. Nadat hij op -de 500 meter was gevallen, moch hij later het waren onderlinge wedstrijden overrijden. Hij bleek zijn been gebles seerd te hebben wat in de tijd van 44.4 duidelijk tot uiting kwam. De Amster dammer trok zich daarna terug voor de 3.000 meter, maar Maarse, die zijn leer ling 's avonds een lichte massage gaf, was ervan overtuigd, dat Nooitgedacht als de 1500 en de 5000 meter worden ge reden weer fit en wel aan de start zal verschijnen. De uitslagen zijn: 500 meter: 1. Bart iing 40.6, 2. Augustinus 41.5, 3. Beets 42.5, 4. Vink 43.1, 5. Roozendaal en Gi ling 43.8, 8. De Koning 44.4, 9. Nooitge dacht 44.4 (overgereden). 3000 meter: 1. Vink 4.28.7, 2. Giling 4.32.4, 3. Beets 4.37,4 4. Roozendaal 4.40.3, 5. De Koning 4.46,9, 6. Derksen 4.50.2. TRONDHEIM Magne Thomassen steekt in optimale vorm. Dat is giste ren tijdens de internationale schaats wedstrijden in het Noorse plaatsje Trondheim duidelijk gebleken. Tho massen won de 500 meter in een nieuw persoonlijk record van 40.8 seconde en werd daarmee eerste voor Arne Her- juaune die met een tyd van 40,9 bewees, dat de Noren in hem niet voor niets een toekomstige topsprinter zien. Ard Schenk - zich blijkbaar sparend - was de best geplaatste Nederlander. Hij werd zesde in 42.4. Nottet werd met zijn 42.8 zevende en Kees Ver kerk belandde met een tijd van 43.5 in de achterhoede. Svein-Erik Stiansen, die op weg scheen te zijn naar een goede tijd, kwam te vallen. De uitslag van de 500 meter luidt: 1. Magne Tho massen 40,8; 2. Arne Herjuaune 40,9; 3. Joan Lind 42,2; 6. Ard Schenk 42,4; 7. Peter Nottet 42,8. Svein Erik Stiansen won de 3000 m. In 4.34.7. De verdere uitslag was: 2. Guttqrmsen 4^7.2; 3. Verkerk 4.38.7; 4. Hendriksen en Nottet, beiden 4.39.3; 6. Bollerud 4.40.2; 7. Schenk 4.42.9; 8. Jorritsma 4.44.2; 9. Thomassen 4.44.4; 10. Bols 4.46.6; 12. Te Winkel 4.56.2; 18. Eriks 4.59.7. DEVENTER Voor ongeveer vijf entwintighonderd toeschouwers heeft Go Ahead gisteravond met 2-1 gewon nen van het UEFA-jeugdvoetbalelftal. Het was een matige wedstrijd, waarin Go Ahead na acht minuten spelen door Schneider op 1-0 kwam. Smid van Go Ahead scoorde na 35 minuten: 1-1 Nie- haus bracht een half uur na de rust de stand op 2-1. Uitblinkers bij de UEFA- jeugd was Versluys van VVV, en Smid an Go Ahead. A Frits Bartiing: snelste Nederlander op de 500 meter. GRONINGEN Voor Piet Fransen heeft de strijd tussen GVAV en ADO slechts een half uur geduurd. Toeh zocht hij geblesseerd maar tevreden de kleed kamer op. Tevreden omdat hij enkele minuten eerder een fraaie solo met een doeltreffend schot had besloten. Een slecht schietend ADO kwam deze tegen slag niet te boven en verloor tel» slotte nog met 2-0. Ongetwijfeld heeft ADO in Groningen het beste van het spel gehad, maar Maassen en Houwaart, die zich een kwartier na de rust liet vervangen door Van der Ham, zochten het doel veel te hoog. Bovendien ging GVAG na de rust in opdracht van trainer Veg massief verdedigen, zodat de Haagse aanval lers weinig ruimte kregen. GVAV kreeg dit wel door het opdrin gen van ADO. Het tweede doelpunt van Pedersen, een kwartier voor het einde gescoord, was daar een rechtstreeks ge volg van. Bondscoach Kessler was naar Groningen gekomen om onder meer de ADO-ers De Zoete en Houwaart eens weer aan het werk te zien. Zij speelden sterk op het middenveld, zodat Kessler tevreden zal zijn geweest. Dat mocht hij ook zijn over het op treden van GVAV's doelman Tonny van Leeuwen, die een voortreffelijke indruk achterliet en onder meer een schot van Heijnen zeer bekwaam stopte. Scoreverloop: Fransen 20e minuut 1-0, Pedersen 60e min. 2-0. Scheidsrech ter: Pijper; aantal toeschouwers 12.000. GVAV: Van Leeuwen, Pettersson, Koeman, Renders, Van Vlierden, Cor- nelis, Beuvink, Visser, Fritsen, Fransen (Van Tilburg) en Pedersen. ADO: Thie, Van de Burch, Weimar, Smit, Mansveld, De Zoete, Houwaart (Van der Tam), Maassen Heijnen. De stand aan de kop is nu: Feijenoord 20 16 3 1 35 56—13 Ajax 20 15 2 3 32 60—11 ADO 21 10 8 3 28 32—21 Go Ahead 20 10 5 5 25 40—22 GVAV 21 6 12 3 24 28—21 Sparta 20 8 7 5 23 31—19 De Nederlandse kernploeg, cke mo menteel in Trondheim wedstrijden rijdt; v.Ln.r.: Kees VerkerkJan Bols; Karei te Winkel; Arie Eriks; Peter Nottet; Jorrit Jorritsma en Ard Schenk. ROTTERDAM „Ik voel me op het ogenblik nog niet geroepen om de zwijgplicht, die ik heb beloofd, te ver breken. Het is nu nog beslist niet mo gelijk om alles te spuien". Zo reageer de trainer Jaap van der Leek van Wil lem II, ex-DWS, naar aanleiding van een onderzoek dat wordt ingesteld door een delegatie uit het sectiebestuur be taald voetbal van de Koninklijke Ne derlandse Voetbal Bond (KNVB) naar eventueel gebruik van doping bij de Amsterdamse ere-divisieclub DWS. „Ik ben in december uitgenodigd om voor die delegatie te verschijnen. Er is mij toen gevraagd naar bepaalde ma nipulaties die in mijn tijd als trainer bij DWS zouden hebben plaatsgevonden. Ik heb de heren antwoord gegeven op vragen die mij daar gesteld zijn en verder weet ik nu nog niets. Hoe het openbaar is geworden is voor mij een raadsel, want er was overeengekomen dat het binnenskamers zou worden ge houden tot het onderzoek rond was", aldus Van der Leek. Mr. M. Tripels, één der leden van de delegatie die met het onderzoek is be last, verklaarde: „Het verhoor is nog niet afgelopen, er is nog geen eindcon clusie. Wel zijn we in een vergevorderd stadium. Het rapport dat wij zullen op stellen gaat naar de medische commis sie van de KNVB, die dan wel zal be slissen wat er verder moet gebeuren. Vast staat voor mij wel, dat als er se rieuze aanknopingspunten zijn, de re glementen van de KNVB snel gewij zigd zullen worden. HELSINKI Drieëndertig dames hebben ingeschreven voor de wedstrij den om het gehele wereldkampioen schap hardrijden op de schaats, die komend weekeinde in Helsinki worden gehouden. Elf landen zijn vertegen woordigd. De deelneemsterslijst ziet er als volgt uit. Nederland: Stien Kaiser, Carry Geyssen, Ans Schut, Willy Burgmeyer en Elly van de Brom; Ja pan: Sachiko Saito en Jitsuko Saito; Canada: Doreen Mc Cannell en Mar- cia Parsons; Noord-Korea: Pil Hwa Han, Kin Ok Soom en Kim Bok Soon; Rusland: Loemilla Titova, Lidia Skobli- kova, Valentina Stenina, Lasma Kau- niste en Galina Nefedova; Noorwegen: Karin Karing, Sigrid Sundby; Polen: Helena Pilejcyk en Adela Mroske; Frankrijk: Martine Ivangine en Marie- Lise Perrenoud; Zweden: Ylva Hed- lund en Christina Lindblom; Oost- Duitsland: Ruth Schleiermacher en Ro- semarie Taupadel; Finland: Kaja Mus- tonen, Ka ja Lisa Keskivitikka en Ar ja Kantola; Ver. Staten: Mary Meyers, Jean Ashworth en Diane Holum. Het Oostduitse hockeyelftal heeft woensdag de tweede wedstrijd van zijn Indiase tournee gewonnen. Het team uit Oost-Duitsland versloeg de se lectie van Obharba met 1-0. In de eer ste wedstrijd had Oost-Duitsland doel puntloos gespeeld tegen de Indiase na tionale ploeg. HILLEGOM Caballero heeft dit jaar de grootste rennersploeg, die ooit in ons vaderlandse wielerwereldje op de been is gebracht. Zij bestaat uit twintig profs en zestien amateurs. De profploeg telt niet minder dan drie wereldkampioenen: Gert Bongers (achtervolging amateurs); Piet de Wit (amateur-stayers) en Tiemen Groen (profachtervolging). Behalve Bongers en De Wit heeft Caballero dit jaar ook het Deense zesdaagse-koppel Lykke/ Eugen, dat dit seizoen al vijf keer ze gevierde, gecontracteerd. Verder nam de fabrieksploeg onder haar hoede de renners Huub Harings, nationaal kampioen, cyclo-cross, zijn broer Jan Harings, Cees Zoontjes, ver leden jaar winnaar van Olympia's Tour en de Ronde van Brabant, en tenslotte John Schepers, deelnemer aan de Tour de l'Avenir '67, eenals zijn broer Wim, die sinds januari '66 van de Caballero- formatie deel uitmaakt. Ook Jan Jan sen en Gerben Karstens zijn benaderd, WIJK AAN ZEE Viktor Kortschnoi is niet meer zonder nederlaag in het Hoogovenschaaktoernooi. Deze sensatie uit de twaalfde ronde van het toernooi in Wyk aan Zee staat op naam van Lajos Portisch. Na 32 zetten gaf Kortschnoi, die met wit speelde, zich gewonnen. Een tweede feit van betekenis in deze ronde was de overwinning van oud wereldkampioen Tal op de Nederlandse grootmeester Jan Hein Donner. Toch kunnen deze uitslagen nauweiyks nog invloed hebben op de bezetting van de eerste plaats in de grootmeestergroep. Met nog drie ronden te spelen heeft Kort schnoi drie volle punten voorsprong op Tal. echter zonder succes. Janssen bleef lie ver bij zijn Franse baas en Karstens was te duur. Uniek in de Nederlandse wielersport is, dat Caballero een eigen arts in dienst heeft genomen om de renners medisch te begeleiden. Het is dokter Visser, die reeds zitting heeft in de medische com missie van de KNWU. Caballero hoopt hiermee te bereiken, dat het gebruik van stimulerende middelen in de kiem zal worden gesmoord. De amateurploeg is met zes renners uitgebreid; het aantal bedraagt nu zes tien. Een contract heeft onder andere gekregen Ger Harings, de derde zoon van de fietsende familie, die voor dit merk gaat rijden. Hij v^as in '67 Neder lands kampioen op de weg. Dit jaar zijn er in overleg met de KNWU geen amateurs naar de prof- ploeg gegaan; dit in verband met de komende grote evenementen, o.a. de Olympische Spélen in Mexico, waar voor Ger Harings en Leen de Groot tot de selectiegroep behoren. Voorts zal de leiding van de Caballe- ro-wielerploeg aanstaande vrijdag avond, wanneer de drie sponsors en de KNWU bijeenkomen om over de „Gran de Bouclé" en de ploegleiders te pra ten, hun stem uitbrengen voor een neu trale ploegleider. Gé Peters, de ploegleider van Cabal lero, zal zich in ieder geval niet be schikbaar stellen. Dat manager Frans van den Enden en Peters nog steeds van het principe uitgaan hun renners niet te veel te mogen belasten, blijkt wel uit het feit, dat Caballero voorlo pig nog geen uitnodigingen, als voor de Ronde van Spanje, de Ronde van Zwit- seland en die van Sardinië heeft aange nomen. Voorlopig is de aandacht alleen gericht op de „Omloop van het Volk" (2 maart) en Parijs-Nice. Kortschnoi speelde tegen Portisch Spaans en werd in de opening verrast door de zelden gespeelde g5. Uiteraard wisten beide grootmeesters, dat deze voorbarige aanval niet steekhoudend kan zijn. Kortschnoi zette zich aan het karwei van de „weerlegging", Portisch probeerde het verrassingselement vast te houden door vroegtijdig op aanvals- avontuur uit te gaan. In deze fase maakte Kortschnoi zich plotseling aan een grove nalatigheid schuldig, die een stuk kostte. Wat hij daarna nog pro beerde en de kwaliteit van zijn ver zet was waarlijk niet gering het was tegen een speler van het niveau van Portisch vergeefse moeite. Tal bestreed Donner in een Franse partij. De Russische topschaker deed het met wat pionnengeoffer teneinde aanvallen te kunnen creëren. Waarin hij tegen Ree niet slaagde, lukte het hem woensdag tegen Donner wel. De Nederlander raakt meer en meer in de klem en werd vervolgens langs com- binatoire weg tot overgave gedwon gen. Voor de Nederlandse kampioen Hans Ree lagen bloemen klaar. Men hoopte na enkele uren spelen, toen hij goed stond tegen de Bulgaarse grootmeester Padevski, dat hij tot winst zou komen en dan hadden de bloemen zijn kers verse internationale meesterschap kun nen onderstrepen. Het is échter niet zo ver gekomen. De Bulgaarse schaker, die in het begin van het toernooi op viel door vijf zittingen tegen Kortschnoi TIFLIS Ingenieur Iser Koeper man heeft ook na de achttiende partij in de tweekamp om de wereldtitel met Andris Andreiko nog steeds twee pun ten voorsprong. Woensdag eindigde het duel tussen de twee Russische groot meesters namelijk voor de zeventiende keer in remise. Wanneer Koeperman ook vrijdag in de negentiende partij tot een punten- deling komt, heeft hij zijn wereldtitel behouden. De tweekamp bestaat namelijk uit twintig partijen en bij gelijke eind stand blijft de titel bij de kampioen. Andreiko, die met wit speelde, heeft furieus aangevallen, maar zijn offen sieven liepen zonder uitzondering vast in de prachtige verdediging van Koe perman. te vechten, kromde de rug, benutte el ke defensieve kans en bereikte bij het afbreken een eindspel, dat Ree vele moeilijkheden opleverde. De Nederlan der streek na voorzetting de vlag. De remises verdienen nauwelijks enig commentaar. Slechts de aantekening, dat bij Karaklaic Van Geet de zwartspeler het evenwicht op intelli gente wijze handhaafde. De meestergroep zwoegde opnieuw eindeloos. Er kwamen slechts twee re mises uit de twaalfde ronde. Een compliment verdient Jongsma, die woensdagmorgen een pracht van een eindspel tegen Nikolic tot een guns tig einde bracht. Grootmeestergroep: Ree - Padevski 01; Matanovic - Langeweg V' 2—Vs Bobotsovy - Hort Vuxk; Ivkov-Gheor- ghiu ViVt; Kortschnoi - Portisch 01; Karaklaic - Van Geet V2V2; Rossolimo - Ciric V»VaTal - Donner 10. De stand is nu: 1. Kortschnoi (Rusl.) 10V«; 2. Tal (Rusl.) 7Va3 Portisch (Hong.), Gheorghiu (Roem.) en Hort (Tsj.-Sl.) 7; 6. Matanovic (Zd.-Sl.) 6V»; 7. Ivkov (Zd.-Sl.), Karaklaic (Zd.-Sl.) en Ciric (Zd.-Sl.) 6; 10. Don ner (Ned.), Padevski (Buig.) en Ree (Ned.) 5Va; 13. Bobotsov (Buig.) 5; 14. Rossolimo (V.S.) en Langeweg (Ned) 16. Van Geet (Ned.) 3. Meestergroep: Jongsma - Nikolic 10; Nikolic - Vyslouzil V*Vt; Van Scheltinga - Ostojic 01; Maraovic - Tatai V»V«; Zuckerman - Dunkelblum VtV»; Crabbendam - Ujtelky 01; Ciocaltea - Flesch V2Hartoch - Me dina V2; Jongsma - Doda De stand is nu: 1. Doda (Polen) 8V2 pnt.; 2. Medina (Sp.) en Ostojic (Zd.-Sl.) 8 pnt.; 4. Ciocaltea (Roem.) en Ujtecky (Tsj.-Sl.) 7Va; Flesch (Hong.) en Nikolic (Zd.-Sl.) 7; 8. Zucker man (V.S.) 6 Vt; 9. Marovic (Zd.- Sl.), Tatai (It.) en Van Scheltinga (Ne- derl.) 6; 12. Jongsma (Ned.) 5; 13. Vyslouzil (Tsj.-Sl.) 4 V2, 14. Hartoch (Ne- derl.) 4; 15. Dunkelblum (Belg.) 2%; 16. Crabbendam (Ned.). 2. Damesgroep: Kowalska - Ivanova GERT BONGERS eerste jaar als prof. VAESTERAAS Voor de vierde keer heeft het Russische (echt) paar Ludmilla Belusova/Oleg Protopopov het Europese kampioenschap paarrij- den veroverd. De slanke 32-jarige Rus sische en haar drie jaar oudere part ner kregen woensdagavond in do Zweedse plaats Vaesteraas voor 2500 toeschouwers plaatscijfer 9. De uitslag is: 1. Ludmilla Belusova/ Oleg Protopopov (Rusl) plaatscijfer 30, 312 punten; 2. Tamara MoskwinaI Alexei Misjin (Rusl) 30-304 3. Heide- marie Steiner/Ulrich Walther (O-Dld) 28-301,6; 4. Oroma Rodnina/Alexei Oel- janov (Rusl.) 37,5-298,5. De Oostenrijker Emmerich Danzer heeft na de verplichte figuren de lei ding met 1175.72 ptn. en plaatscijfer 10. Zijn landgenoot Wolfgang Schwarta bezet de tweede plaats met 1167.6 pnt en plaatscijfer 17. De Fransman Pa trick Pera staat derde met 1136 pnt. «1 plaatscijfer 31. VaSTERAAS Na de verplichte fi guren van het ijsdansen bij de Eropese kampioenschappen kunstrijden in de Zweedse plaats Vaster aas hebben de Britse combinaties een oppermachtige positie opgebouwd. De eerste drie plaat sen zijn voor Britse koppels. Na de Eu ropese en wereldkampioenen Diane Towler/Bernard Ford (198,3 pnt) ko men Yvonne Suddick/Malcolm Cannon (192,9) en Janet Sawbridge/John Lane (187,7). Op de vierde plaats staat het Russische paar Irina Brisjkova en Vik tor Ritzkin (183,9). DORTMUND Jürgen May heeft na zijn vlucht van vorige zomer uit de de Oostzone zijn eerste wedstrijd in West- Duitsland gelopen. In de Westfalenhal in Dortmund won Jürgen May de 1500 m in 3 minuten 47,1 sec. Hij bleef bij na vier seconden voor op nummer 2, Karl Eyerkaufer 3.51,4. A Portisch: te sterk O voor Kortschnoi. VtVt; Nicolau - Ivanka 10; Vree ken - Heemskerk O1; Sunnucks - Koslovskaja afg.; Tuk - Malypetrova 01; Stadler - Timmer 10. De stand na acht ronden is: 1. Stad ler (Zd.-Sl.) 5Vt pnt.; 2. Koslovskaja (Ru^l.) 5 en 1 afg. partij; 3. Malype trova (Tsj.-Sl.), Nicolau (Roem) en Vreeken (Ned.) 5.; 6. Ivanka (Hong.) 4; 7. Heemskerk (Ned.) en Ivanova (Buig.) 3Vt; 9. Kowalska (Polen), Tim mer (Ned.) en Tuk (Ned) 3; 12. Sun nucks (GB) IV» en afg. MALMö De Zweed Inge Daniels son, de nieuwe aanwinst van Ajax, die dinsdag door de Zweedse voetbalbond tot 14 maart werd geschorst, is „dank zij" de Westduitse trainer Max Mer kel een veel langere schorsing ontlo pen. Danielsson, geschorst omdat hij te laat toestemming vroeg met Ajax in Tel Aviv te mogen spelen, had name lijk 6 december met FC Nürnberg een wedstrijd tegen een militair elftal ge speeld onder het pseudoniem „Pfeifer". Voor deze wedstrijd had Danielsson ook geen toestemming aangevraagd, maar Max Merkel nam, toen de Zweed se bond in Duitsland ging informeren, alle schuld op zich door te zeggen dat de Zweed in de mening verkeerde een trainingswedstrijd te spelen en niets van het pseudoniem afwist. Indien Da nielsson bewust de bepalingen had overtreden, zou hij twee jaar door de Zweedse bond zijn geschorst. ROTTERDAM Sparta is zo maakt het bestuur va)» de Rotterdamse eredivisieclub bekend bereid de toe schouwers, die zondag maar heel wei nig voetbal zagen bij Sparta - DWS de volgende wedstrijd tussen deze clubs voor half geld te laten bijwonen. Die toeschouwers moeten dan wel het oude plaatsbewijs, waarop het num mer nog goed zichtbaar moet zijn, tus sen overmorgen en zaterdag 3 februari inleveren. Dit kan gebeuren bij de fir ma's Kooiman, Henegouwerlaan 120; Van Beek, Nieuwe Binrtenweg 381 en Höhlen, Pleinweg 55. Daar kunnen zij dan het nieuwe plaatsbewijs kopen te gen het gereduceerde tarief. Na 3 februari worden geen oude kaar ten meer teruggenomen. Aan de loket ten zijn toegangskaarten tegen geredu ceerd tarief niet te koop. Thailand heeft zich gekwalificeerd voor de eindronde van het Olym pisch voetbaltoernooi. Na een ruststand van 1-0 won de Thaise ploeg met 2-1 van Indonesië. Thailand had aan een gelijk spel al voldoende om zich te plaatsen voor de Olympische eindronde. MONTE CARLO De eerste rondrit van de Rallye de Monte Carlo (1500 km door Zuid-Frankrijk met daarin zeven klassementsproeven) heeft een ware slachting onder de deelnemers aangericht. Van de 150 equipes die van start gingen, is slechts ongeveer de helft weer binnengekomen. De rest viel uit we gens het te veel over tijd komen, pech aan de auto's of schade. Zo snel is het aantal deelnemers aan de rally nog niet eerder teruggelopen. De oorzaak schuilt in het verraderlij ke weer. Over het algemeen waren de wegen schoon en droog, maar er kwa men op de meest onverwachte plaat sen stukken weg met sneeuw of met ijs voor. Veel auto's slipten daardoor te gen muurtjes en paaltjes en liepen zo som® stevige schade op. De exacte stand van zaken wordt pas vanmiddag bekend gemaakt, maar er begint al duidelijk tekening te ko men. Verwacht wordt, dat na de twee de rondrit zal blijken, dat de algehele overwinning naar een Porsche zal gaan. De zwaarste concurrentie voor de Porsche komt aan de BMC Coopers en daarna van Lancia. Aan de laatste rit zullen slechts twee Nederlanders deelnemen: Ben Pon met een Volkswagen 1600L en Rob Slotema ker met een NSU 1000TTS. Verder zal er nog een Nederlandse Daf 44 mee doen, maar die wordt bestuurd door de Fransman Laurent. De Amsterdamse privé-rijder Oscar - osenblatt is uitgevallen met zijn BMW 200TI. Hij tobde met een kapotte schokbreker links voor, die zijn auto minder bestuurbaar maakte en hem wegligging dus snelheid en tijd kostte. Zijn voorwielophanging was zo uit balans, dat hij in één nacht vier banden glad afsleet. Ondanks alle tijd verlies scheelde het maar een haar of Rosenblatt had het toch nog gehaald. Bij een ongelukkig aangegeven contro le in Digne, tegen het einde van de 1500 kilometer, kwam hij echter precies twintig seconden te laat aan. Dat be tekende voor hem het einde van deze rally. De broers Van Lennep kregen moei lijkheden met de carburatie van hun Daf 44. Zij sleutelden anderhalf uur. Toen hadden zij zoveel tnjd verloren, dat ook zij uit de rally waren. Zij zochten een hotel op en gingen slapen. Wakker geworden probeerden zij hun auto gistermorgen nog maar eens te starten. De motor deed het meteen en zij red,en naar Monte Carlo alsof er niets aan de hand was. Hun pech is bijzonder jammer, want tot dan had den zij uitstekend gereden. De Belg Haxhe, ook met Daf 44 moest opgeven wegens tijdsoverschrij ding. De vierde equipe met Daf 44, dé Engelse jongelui Peter Hilliard en Alan Harding waren al heel gauw na de start uit de rally. Zij botsten tegen een muurtje, waardoor de voortred*» van hun auto flinke schade opliep. De Franse equipe Laurent vertegen woordigt nu al de hoop van Daf. Alsi zij de tweede rondrit een beetje rede lijk uitrijdt, kan Daf zeker zijn van een klasse-overwinning. De tweetakt Saabs, die in de zelfde klasse zitten, zijn de rally uit en de eveneens in dezelfde klasse zittende Trabants, die wel goedi volhouden, hebben te veel tijd ver speeld. Rob Slotemaker beschouwt de ban den als het grote probleem van de eer ste rondrit. „Je weet van tevoren niet of de weg droog zal zijn, of dat er ijs of sneeuw op zal liggen. Monteer je nu spijkerbanden en de weg is droog dan verspeel je tijd, maar monteer je geen spijkerbanden en de weg blijkt vol ijs te zitten, dan ben je nergens. Het is een voortdurende gok". Voor Rob betekende die gok, dat hij met zijn auto van de weg raakte en in een gro te hoop sneeuw verzeilde. Een andere auto trok hem eruit, maar het kostte hem toch tien minuten. De ster van de Nederlandse rijders is tot dusver duidelijk Ben Pon. Hij joeg zijn Volkswagen 1600L met een verbluffend gemak alle klassements proeven en daartussen liggende etap pes door. Bij de proeven maakte hij verbazingwekkende tijden. Hij de Lo tus Cortina's, de Alfa Romeo's en de BMW's 1600 en 1600TI bij bosjes ach ter zich. Als dat zo doorgaat stuurt hij, ondanks de kromme achteras van zijn auto, hard op een klasseoverwinning aan. Veel plezier heeft Ben Pon ondank® zijn verbluffende prestaties niet in de rally: „De Rallye Monte Carlo is ge vaarlijker dan drie races", zegt hij. „Ik denk niet dat ik er nog eens aan meedoe. In vind die aanlooproutes van een drieduizend kilometer ook te veel van het goede. Ik wil best eens een stevig eind lekker doorrammen, maar om nu drieduizend kilometer rally te moeten rijden voor je eigenlijk pas be gint, vind ik idioot. Nee geef mij de Tulpenrally dan maar".

De Vallei | 1968 | | pagina 11