Veenendaals dagblad Smaldeel houdt wacht bij Noord-Koreaanse kust Buiten Castro zou als premier aftreden Deel H-bom gevonden op Groenland President speelt met kleinzoon Betere tijden op komst voor de sportvissers Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Minimumloon per 1 januari f 3,- omhoog Onderzoek in Zeist naar corruptie ambtenaren V en D gaat kunstvlees verkopen Achttien km op de knieën AMERIKA VREEST NIEUWE CONFLICTEN Arnhemmer won hoofdprijs in Duitse Lotto POLITIE KREEG VEEL TIPS l Egypte begint ontruiming van Suezkanaal Roemeense leider bezocht Vaticaan Nieuwe minister van defensie in Egypte Wisselvallig Patiënt Kruisberg nog voortvluchtig BEKENTENIS KERM WAP EIS S Britten herstellen betrekkingen met Griekenland GEZOCHT WEGENS ROOFOVERVAL NIET TEVREDEN RUSSISCH TOEZICHT SCHUBVIS VOOR AMATEUR, PALING VOOR BEROEPS INDIENING WETSONTWERP VOLGENDE MAAND ZEEVISSERIJ EINDELIJK Guyana versterkte bezetting in Oronoquekamp X Het veroorzaakte ook in ons land veel bewolking en geruimetijd regen en 5 motregen. Een front dat de voorste begrenzing vormt van lucht die kou- 5 der en droger, maar ook onstabieler 5 van opbouw is, zal het komende etmaal over ons land naar het zuid- 5 oosten trekken.- Sur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, lelef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent Kleine 'annonce® „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent DONDERDAG 25 JANUARI l968 - 42e JAARGANG no. 21 DEN HAAG De minimumlonen worden met terugwerkende kracht tot 1 januari voorlopig verhoogd met drie gulden per week of dertien gulden per maand. Die beslissing heeft de Stich ting van de Arbeid gisteren genomen. Ir. Bosma, de voorzitter van de werkgevers in het Stichtingsbestuur, hoopt dat deze regeling minister Rool- vink (sociale zaken) wat meer 'speel ruimte zal geven in de Tweede Ka mer. Op het Binnenhof had men nogal kritiek op de bewindsman, omdat de minimumlonen nu 128 gulden per week pas 1 juli definitief omhoogge trokken worden. Het socialistische Kamerlid Van Lier diende zelfs een motie in om de laag ste 'onen veel eerder op te trekken, omdat ook de kosten voor het levens onderhoud weer zijn gestegen. In Den Haag verwacht men dat de heer Van Lier zijn motie nu zal intrekken. ARNHEM De heer P. Elbrecht (42), tweede concierge aan het Thor- beckelyceum in Arnhem, heeft in de Duitse Lotto vijfhonderdduizend Mark (450.000 gulden) gewonnen. Vroeger vul de zijn vrouw altijd de formulieren in, maar vorige week had de heer El- becht absoluut beslist: „Laat mij nu maar eens de winnende cijfers invul len." Dc demi-miljonair is van plan zijn baan gewoon te blijven vervullen en het g-Td veilig te beleggen. Er moet wel een nieuwe auto af. Voorts zal hij zijn zuster die met haar gezin in Canada woont, uitnodigen om op vakantie naar Nederland te komen. DOETINCHEM In aansluiting op ons bericht van gisteren over de pa tiënt, die dinsdagavond uit het Rijks- psychopatenasiel De Kruisberg te Doe- tinchem ontsnapte kunnen wij meede len dat het hier gaat om de 37-jarige J. H. van H. Hij wist tijdens de pauze van een zangrepetitie vanuit een raam van de eerste verdieping naar beneden te springen en te vluchten. H., die sinds 15 december jl. in het asiel ver bleef, was ter beschikking gesteld we gens diefstal. Het is de tweede keer dat hij in De Kruisberg moest worden opgenomen. De eerste keer, in augus tus 1962, werd hij wegens goed gedrag voorwaardelijk ontslagen. Het onder zoek heeft tot op heden geen enkel re sultaat opgeleverd. 5 WJanneer de „witte bijen vliegen", zoals we op de Veluwe bij Sneeuwval zo aardig zeggen en de grote vlokken als een donzige vacht samenvlijen, is dit voor het gedierte des velds niet zo erg, zolang ze niet glashard samenkorst en door de i 5 kelijk van de hei en de vossebessen af en kan overigens zonder veel on- gemak de voederplaatsen bezoeken. Voor de vogels van bos, park en tuin breken de moeilijkste uren aan, als de ij z el stam, tak en twijg met zijn 5 glacé overtrokken heeft, zodat alle voedselbronnen, reten, scheuren, spie- ten, zaadkoppen in de border, ver- droogde bessen en dennekegels on- X toegankelijk worden. Zelfs 't 's avonds uitgestrooide brood, hennep- en vogel- tjeszaad, gebroken zonnebloempitten en kaaskorstjes zit onder het kristal- lijn, het pad is verglaasd, de ijskorst gevaarlijk glad, en het is slechts een gelukkige bijomstandigheid, dat een winters aspect van ijzel meestal aan 5 het eind van een vorstperiode optreedt X we zagen dit mid-januari nog en X doorgaans niet langer darfenkele uren duurt. Niettemin kunnen deze voor X fijne, tere vogeltjes reeds funest blij- ken. De ijzel door de Engelsen kenmerkend „glazed frost" genoemd X ontstaat, als de grond door strenge koude onder 't vriespunt afkoelt en een warme, vochtige luchtstroom langs de aarde strijkt. Vaak valt er daarbij regen; gelukkig nemen de 5 dunne takken spoedig de temperatuur 5 daarvan aan en worden toegankelijk voor snavel en neb. 25 jan. '68 A. B. WIGMAN ytHiHuiiiimMuiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiA WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse vliegdekschip Enterprise en drie andere Amerikaanse oorlogsschepen bevinden zich sinds gisteravond ter hoogte van de kust van Noord-Korea. De Amerikaanse regering heeft echter besloten voorlopig geen geweld te ge bruiken om de teruggave te bewerkstelligen van de Pueblo, het Amerikaanse inlichtingenschip dat dinsdag door de Noordkoreaanse marine werd buitge maakt. De laatste ontwikkelingen in deze zaak, die naar men in Washington vreest, zal uitgroeien tot een nieuw con flict tussen de Verenigde Staten en communistisch Noord-Korea, zijn: 1) De Sovjet-Unie, wier hulp Wash ington had gevraagd voor de vrijlating van de Pueblo, heeft geweigerd ten gunste van Amerika te bemiddelen. 2) Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van Defensie, heeft laten weten dat Amerika nog even zal afwachten of Noord-Korea het Amerikaanse oorlogs schip misschien eigener beweging te ruggeeft. 3) In de wapenstilstandscommissie voor Korea heeft Noord-Korea laten weten dat het de verontschuldigingen van de Verenigde Staten verwacht voor de schending van de Noordkoreaanse wateren door de Pueblo. 4) Noord-Korea heeft bekendgemaakt dat er aan boord van de Pueblo doden en gewonden zijn gevallen toen het schip in Noordkoreaanse handen viel. Waarschijnlijk is dat gebeurd toen de bemanning probeerde de geheime ap paratuur te vernielen. Van een gevecht om het bezit van het nauwelijks bewa pende schip is in elk geval niets geble ken. Noord-Korea heeft donderdag een „bekentenis" wereldkundig gemaakt van de kapitein van het Amerikaanse verkenningsvaartuig „Pueblo". Deze be vatte een opmerking, waaruit opge maakt zou kunnen worden, dat de ka pitein in vrijheid gesteld zal worden. Het officiële Koreaanse persbureau verklaarde, dat de kapitein, luitenaht- kapitein ter zee Lloyd M. Bucher, er kend had, dat hij op onwettige wijze in de Noordkoreaanse kustwateren was binnengedrongen bij' het" uivoeren van een spionage-opdracht. De Amerikaan se onder-minister van Defensie Phil G. Goulding noemde de verklaring onmid dellijk een „travestie van de feiten". De bewoordingen, zei hij, leveren een onmiskenbaar bewijs op dat zij niet ge schreven of opgesteld zijn door 'n Ame rikaan. De suggestie dat de regering van Pjongjang op het punt staat Bu cher en de bemanning van de Pueblo vrij te laten kwam in de twee laatste alinea's: „Ik en mijn bemanning hebben een buitengewoon ernstige misdaad begaan, maar onze ouders en vrouwen en kinde ren wachten thuis met grote bezorgd heid op onze veilige terugkeer. Daarom hopen wij slechts en dat is het groot ste verlangen van mijzelf en mijn ge hele bemanning dat de regering van de democratische volksrepubliek Korea ons algehele vergiffenis zal willen schenken". Indien deze bekentenis inderdaad door de Noordkoreanen is opgesteld, zoals Goulding opperde, zou de redactie van deze twee alinea's erop kunnen wijzen dat de weg is gebaand voor een vrijla ting om menslievende redenen. Uit spelfouten wordt te Washington op gemaakt, dat Bucher de verklaring niet zelf geschreven heeft. Twee Amerikaanse senatoren, een re publikein en een democraat, zijn van mening dat de Verenigde Staten ge bruik van kernwapens moeten maken wanneer het in Korea tot een oorlog zou komen. Zowel de democraat Jack son uit Washington als de republikein Thurmond uit South Caroline was de ze mening toegedaan. Wij kunnen on der de huidige omstandigheden en voor al met het oog op de oorlog in Viëtnam geen conventionele oorlog in Korea gaan voeren, zo voegde Thurmond hier aan toe. HAVANNA In Havanna doen onbe vestigde geruchten de ronde, dat Fidel Castro als premier van Cuba zou zijn afgetreden. De functie van party leider, de belangrijkste post, zou hij echter hebben behouden. Castro heeft woensdag het centrale comité van de communistische partij in' spoedzitting bijeengeroepen. Tegen de gewoonte in werd deze bijeenkomst in de plaatselijke kranten aangekon digd, waarbij Castro voor het eerst „algemeen secretaris van de partij" werd genoemd. Tot nog toe was de Cubaanse leider behalve als premier bekend als eerste secretaris van de partij. ATHENE Engeland heeft vandaag de diplomatieke contacten met het Griekse militaire regime hervat Het is de tweede grote mogendheid die de junta, na Amerika, erkent. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft woens dagavond meegedeeld dat stukken van een of enige van de vier waterstofbom men die zondag op Groenland verloren zijn gegaan, woensdag zijn^ gevonden. Het ministerie erkent hiermee dat de bommenwerpér waterstofbommen aan boord had. AMSTERDAM Dit is de 20-jarige Thijs Arie Offenberg. AMSTERDAM Meteen nadat gis teravond het gezicht van de 21-jarige T. A. O. op het televisiescherm was verschenen, begon een ris telefoon tjes binnen te lopen bij de politie van het bureau Warmoesstraat in Amster dam. De jongeman wordt beschouwd als de nog voortvluchtige dader van de overval waa/bij maandag op het Dam rak, in Amsterdam een geldloper van C en A werd neergeschoten. De eerste verdachte, de ook 21-jari- ge A. M., die meteen na de overval al op het beursplein werd gegrepen, begint nu wat te vertellen. De politie houdt zijn mededelingen echter voor lopig nog geheim. De Rotterdamse politie zocht gister avond naar een witte auto waarvan de bestuurder veel leek op O. De auto was gistermiddag in Schiedam gesto len. Ondertussen heeft de recherche van het bureau Warmoesstraat in Amstel veen de 47-jarige B. G. aangehouden. Hij zou mogelijk als tipgever van de twee daders bij de overval betrokken zijn geweest. Hij zou hebben geweten dat op maandagochtend vaak grote sommen geld van het filiaal van C en A aan het Damrak naar het bijkantoor van de Amro-bank op de hoek van 't Damrak en de Dam worden gebracht. ZEIST De politie in Zeist stelt op verzoek van burgemeester en wethou ders een onderzoek in naar onregel matigheden bij de Dienst bouw- en wo ningtoezicht, de Gemeentelijke woning stichting en andere gemeentelyke diensten. Onder andere wordt onder zocht, of ambtenaren zich hebben schuldig gemaakt aan valsheid in ge schrift, omkoping en afpersing. Het was in Zeist len publiek geheim dat bij de boyw van winkelpanden en woningen, aannemers aan gemeente ambtenaren van Bouw- en Woningtoe zicht vroegen in hun vrije tijd de teke ningen te maken. De ambtenaren wer den voor hun werk betaald. Op zich is het al strafbaar, wanneer ambtenaren buiten medeweten van het gemeente bestuur tegen betaling werk doen. De politie heeft inmiddels tips gekregen, dat de ambtenaren, die deze bijbaan tjes hadden, als tegenprestatie knoei den bij het afgeven van bouwvergun ningen. Ook zouden zij bij de aanvraag voor bouwvergunningen regelmatig te lage bouwkosten hebben opgegeven. De zaak kwam aan het licht, toen vorig jaar de ambtenaar D. V. van Bouw- en woningtoezicht bouwtekenin gen had gemaakt. Hij had deze bijver dienste gekregen door bemiddeling van het raadslid'C. van D. Als betaling voor zijn werk kreeg V. een auto in bruikleen. V. echter was hiermee niet tevreden en eiste van het raadslid een betere betaügg. Het raadslid werd kwaad e$ l^vfte vorig jaar oktober burgemeester én wethou ders in. Hij adviseerde hét college een onderzoek in te stellen naar de gang van zaken bij Bouw- en woningtoezicht. B. en W. echter adviseerden het raads lid, zijn zetel in de raad beschikbaar te stellen, omdat hij al te diep in deze onverkwikkelijke zaak was betrokken. Kort daarop werd de ambtenaar V. ontslagen. Ook zijn collega L. de J. werd te verstaan gegeven, dat hij be ter ontslag kon nemen. Vervolgens lichtten B. en W. de verschillende fracties van de gemeenteraad in. Op verzoek van de heer J. Timmer, voor zitter van de VVD-fractie, werd de Zeister politie in de zaak gemengd. Deze verzekerde ons gisteravond, dat het onderzoek nog veel weken in beslag zal nemen, omdat tal van mensen moe ten worden verhoord. DEN HAAG Het kunstvlees, voor namelijk bereid uit sojabonen, wordt op 6 februari op de Nederlandse markt ge bracht. Vroom en Dreesmann heeft voor de eerste zeven maanden het ex clusieve verkooprecht verworven. Het vlees zal 2,85 gulden kosten voor een doosje van 600 gram met een ham- smaak dat na bereiding in kokend water tot 1.800 gram zal toenemen. Een doos je kunstvlees met een baconsmaak zal 3,25 gulden kosten. MERTHYR TYDFIL (Wales) Een gezin van zes personen is hedenmorgen vroeg bij een brand in zijn huis omge komen. WASHINGTON Bij Lyndon op schoot Deze opname van de Ame rikaanse president, Lyndon B. Johnson, met zijn in Texas-kostuum gestoken kleinzoon Patrick Lyndon Nugent werd begin deze maand genomen tijdens een bezoek aan de L.B.J.-Ranch. De op name is nu door het Witte Huis vrij gegeven. CAIRO Een officiële Egyp tische woordvoerder heeft woensdag bekendgemaakt dat zaterdag begonnen zal worden met het vrijmaken van de kanaalmond om de zestien in het ka naal gestrande schepen te kunnen la ten vertrekken. De operatie zal ongeveer drie weken in beslag nemen. "Schepen en duikers zullen zaterdag de kanaalbedding on»- derzoeken om de verwijdering van ge zonken obstakels voor te bereiden, al vorens de schepen toestemming krij gen te vertrekken. Eerder deze week heeft het ministe rie van buitenlandse zaken van de Verenigde Arabische Republiek een ge detailleerd plan voor de opruimings werkzaamheden voorgelegd aan het hoofd van de V.N.-waarnemers Odd Bull. Bull heeft het Egyptische plan aan de Israëlische autoriteiten ter hand ge steld. De schepen op het kanaal zijn van Amerikaanse, Britse, Duitse, Poolse, Zweedse, Bulgaarse, Franse en Tsjechische nationaliteit. Drie Russische oorlogsschepen zijn dinsdag te Port Said, de noordelijke toegang tot het Suezkanaal, aangeko men. Hun aankomst leek samen te val len met het begin van een Egyptische operatie om 16 schepen vrij te laten, die sinds juni in het kanaal vastzitten. Te Port Said lagen reeds twee Russi sche oorlogsschepen. NIJMEGEN De 22-jarige Henk van Vlaanderen is erin geslaagd de af stand van 18 km van Nijmegen naar zijn woonplaats Druten kruipend af te leggen. Van Vlaanderen is dins dagavond om 22 uur van start ge gaan en kwam 20 uurlater, woens dagavond om 20 uur aan. Op de foto zien we hem onderweg tijdens zijn ongewone prestatie. DEN HAAG De zeshonderdduizend sportvissers in ons land gaan waar schijnlijk betere tijden tegemoet. Volgende maand zalfje regering een wetsontwerp Ipt wijziging van de Visse- rijwet indienen. Daarin worden nieuwe regels voor de huur en verhuur van viswater en een andere verdeling van het viswater tussen beroeps- en sportvis- serij voorgesteld. Minister Lardinois (Landbouw en Visserij) wil ook de beroepsvisserij aan haar trekken laten komen, maar in de Tweede-Kamercommissie voor de visserij wees hij er gisteren wel op, dat de economische betekenis van de beroepsvisserij niet groot is. De omzet beloopt ten hoogste drie miljoen per jaar, waarvan het grootste deel voor rekening komt van de pa lingvangsten. Het zou in de bedoeling liggen de paling aan de beroepsvissers te laten, met een verbod om schubvis- sen te vangen. Deze soort komt dan ge heel ter beschikking van de hengel sport. Aanzienlijk belangrijker is volgens de minister de zeevisserij met een om zet van 450 miljoen, hierbij inbegrepen de verwerkende industrieën. Bij de zee visserij is werkgelegenheid voor onge veer tienduizend mensen van wie er vijf- a zesduizend direct aan de vis vangst deelnemen. Een zekere voorrang voor de sport- visserij achtte minister Lardinois rede lijk, maar deze moet onverbrekelijk verbonden zijn aan een duidelijke be scherming van de gerechtvaardigde be langen van de beroepsvissers. Daar om zou de Kamer voor de binnenvisse rij van geval tot geval moeten uitma ken wat broodwinning is en wat als bijverdienste moet worden aange merkt. De regeling zou zodanig moeten wor den dat de beroepsvissers gerust kun nen zijn, aldus ir. Lardinois. De Kamercommissie had er sterk op aangedrongen dat nu eindelijk eens overeenstemming tussen de sport- en de beroepsvisserij tot stand zou wor den gebracht. Minister Lardinois ver wachtte dat met de nieuwe voorstellen heel wat kou uit de lucht zou worden genomen. Hij was hét er mee eens dat de tijd rijp is om een eind te ma ken aan de soms felle tegenstellingen. Hij wilde daarbij de betekenis van de sportvisserij niet pnderschatten, maar de economische belangen ervan zijn volgens hem toch niet te vergelijken met die van de beroepsvisserij. Over de sanering van de visserij op het IJsselmeer zei de minister dat het aantal beroepsbedrijven waarschijn lijk terug zal moeten van 275 tot hon derd a 125. Hij kon niets zeggen over een regeling, daar deze nog in voorbe reiding #is. PARAMARIBO De perschef van de minister-president heeft meegedeeld dat premier Pengel maandag namens de Surinaamse ministerraad de verkla ring, waarbij werd bekendgemaakt dat Guyanezen Suriname zullen moeten ver laten, heeft afgelegd nadat uit betrouw bare bron was vernomen dat de Guya nese regering de politiebezetting in het Oronoquekamp had versterkt. VATICAANSTAD Paus Paulus heeft woensdag een onderhoud gehad van een uur met de Roemeense pre mier Gheorghe Maurer, de tweede communistische premier die ooit werd ontvangen in het Vaticaan. Volgens zegslieden van het Vaticaan heeft de paus de Roemeense premier op de hoogte gesteld van zijn verlan gen naar onderhandelingen om een eind aan de oorlog in Viëtnam te maken, zoals hij dat ook deed bij de Joegosla vische premier Mika Spiljak. De audiëntie vond plaats in de pri- vé-bibliotheek van de paus en werd bij gewoond door de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken Cornelioe Ma- nescoe. Spiljak was de eerste premier uit een communistisch land, die in het Vati caan werd ontvangen. Op 27 april 1966 ontving paus Paulus de Russische minister van Buitenlandse Zaken An drei Gromyko. Tien maanden later vond de historische ontmoeting plaats met de Russische president Nikolai Podgorny. BEIROET Radio Cairo heeft woensdagavond bekendgemaakt dat president Nasser generaal Mohammed Fawzi benoemd heeft tot minister van oorlog. Fawzi blijft daarbij opperbe velhebber van de strijdkrachten. Hij was tot opperbevelhebber benoemd bij een reorganisatie van de Egyptische strijdkachten na de juni-oorlog in het Midden-Oosten. In geheel West-Europa staat het weer 5 onder invloed van een noordweste- X lijke luchtstroming, die in stand wordt X gehouden door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich ten zuid- westen van Ierland handhaaft en een depressie die over Scandinavië naar het zuidoosten koerst. In deze nobrdwestelijke stroming trok een regengebied mee, dat behoort bij een frontensysteem van eerder ge- noemd lagedrukgebied. Na het passeren hiervan zal met X noordwestelijke winden lucht worden X aangevoerd waarin zonnige perioden 5 zullen worden afgewisseld door enkele X buien. 3 s/////////jtf/«////////////////////*#////s/SH/////s////////#flflrMWMm O

De Vallei | 1968 | | pagina 1