Resteren werkt met 7 gemeenten aan plan nieuwe ideeënschets Parlevinker op het droge Konijnenplaag kan worden bestreden met lichtbakkent Kattegat" Auto slipteeen dode en een zwaar Gewonde D.C.E. oppermachtig tegen D.E.S. 3 SKF-teams weer in microkorfbal- wedstrijden MIST RHEYO-HEREN IN UTRECHT VERRAST DOOR SOS 5 Bazaar v.v. VRC Gestolen wasgoed Scheepsbel herinnert Janus Onink nog steeds aan zijn fijnste tijd Geboren in V.R.C. BAZAAR Plan geboren uit protest u uw Burgemeester opende nieuwe supermarkt BOOMKWEKERS MOGEN SPECIALE VERGUNNING AANVRAGEN Medeiverking Bibliotheek Scheepsbel 10 ton ijs Congres over export in Arnhem BURGERLIJKE Ede Nieuwe attracties mooie prijzen. dagblad DE VALLEI? 10550 11079 BURGERLIJKE STAND KESTEREN DONDERDAG 25 JANUARI 1968 KESTEREN De gemeente Resteren overweegt, samen met nog zeven an dere Betuwse gemeenten, om een ideeënschets te laten samenstellen, die zal gaan fungeren als tegenhanger van het ontwerp, dat ruim een jaar geleden door de Provinciale Staten van Gelderland is vervaardigd. De ideeënschets van het provinciaal bestuur heeft met name in de gemeen te Resteren nogal enige verontwaardiging gewekt. De indruk ontstond, dat de samenstellers in het geheel niet van de plaatselijke toestanden op de hoogte waren. Direct na het verschijnen van de ideeënschets protesteerde het gemeen tebestuur fel tegen de stellingen van Provinciale Staten. Vervolgens besloot men gezamenlijk met een viertal ge- EDERVEEN Dinsdagavond speel de het eerste achttal van DCE in Lun- teren de competitiewedstrijd tegen DES III. De Ederveense dammers wa ren in dit duel oppermachtig en wis ten met liefst 146 te winnen. Bij DCE moest T. Middelman inval len voor de afwezig zijnde Van Hunnik, maar Middelman deed het uitstekend en won zijn partij van G. v. d. Brink. De uitslagen waren als volgt: J. Bur gers - J. Boeve 11; T. v. Voorthui zen - St. Vierwinden 02; E. Jansen - G. J. Dikkenberg 11; D. Ligtvoet - G. v. Heerdt 11; W. Adams - J. d. Koning 02; R. Zandsteeg - G. Vlas- tuin 02; Sj. Schaafsma - D. v. Heerdt 11; G. v. d. Brink - T. Middelman 02. Reglementair 22. Laatstegenoemde spelers zijn van DCE. VEENENDAAJj Zaterdag nemen vele SKF-teams weer deel aan de mi crokorfbal wedstrijden in de Utrechtse Bernhardhal. De eerste uitgave krijgt als tegen standers Excelsior 1 en Altius 1, ter wijl SKF 2 respectievelijk Meeuwen 1, SVMM 1 en Sparta 1 ontmoet. De vierde editie van de Veenen- daalse club komt uit tegen Zuilen 1 en speelt verder tegen de winnaars van poule T en S de finalepartijen. Ook de SKF-jeugd neemt zaterdag deel aan de wedstrijden. ARNHEM In restaurant „Royal" aan het Willemsplein te Arnhem zal de Contactgroep exportdeskundigen, in sa menwerking met het Koninklijk Techni- cum PBNA en het Instituut voor Soci ale Wetenschappen in Den Haag een congres organiseren over de opleiding in de export. Het congres wordt donder dagmiddag 1 februari, 's middags om half twee geopend door de burgemees ter van Arnhem, de heer Ch. G. Matser. Na inleidingen door verschillende exportdeskundigen kunnen aan een groot forum vragen gesteld worden over exportmogelijkheden en het aan trekken van jongere werkkrachten voor leidende functies in bedrijven. De con gresgangers zullen aan het slot van het congres in het provinciehuis door de commissaris der Koningin en Gedepu teerde Staten van Gelderland worden ontvangen. Geboren: Margretha H. B., d. v. H. R. Melissen en G. van Grootheest; Jan G., z. v. J. Schot en R. Bulthuis; Hen- derica J., d. v. K. Evers en J. Urbach; Johanna R. P., d. v. A. Jansen en M. G. de Fauw; Brandina W., d. v. J. L. Zeilmaker en G. B. Dekker; Christiaan R., z. v. J. van Beek en T. de Visser; So phia J., d. v. J. V. van Galen en J. G. van den Top; Evert J., z. v. H. Rad- staat en J. M. Hendriksen; Niek-Wil- lem, z. v. W. N. Oskam en H. Wolters; Franciscus, z. v. J. H. Rothuis en J. A. Visser; Adriana J. G., d. van J. Methorst en A. J. Berger; Shiraz B., d. v. E. Diraoui en I. E. van Rijsinge; Jeannette, d. v. B. G. Werkman en H. M. van de Pol; Dirk H., z. v. H. J. Pa ter en G. van Voorthuizen; Everdina H., d. v. E. van Roekei en W. van Breeschoten; Hendrikus J. A., z. v. A. Bor en W. G. J. ten Voert; Fransina J. I., d. v. M. Wenno en A. Sopamena; Janette, d. v. C. van Rhee en M. Geurt- sen; Els, d. v. D. Schuur en G. Zomer; Dirk H., z. v. G. van den Top en R. Hardeman; Jacobus J., z. v. W. T. El- berse en A. van den Broek; Gerarda C., d. v. J. Goudappel en J. Jumelet; Huibert, z. v. A. van Velsen en W. J. Smeènk; Charles P., z. v. H. G. J. M. Buskens en H. Knol; Willen, z. v. W. Brouwer en H. v. van den Hof; Jaco- ba G., d. v. B. Roelofsen en H. van Spriel; Anna, d. v. P. van Dooren en D. van Geerenstein; Ria, d. v. M. van der Hagen en T. H. Overeem; Frans, z. v. G. J. van de Vendel en H. G. van de Haar; Mandy M., d. v. J. A. M. Eggerding en A. M. Stegman; Ger- rit, z. v. T. G. Pieters en M. D. Thijs; Jörgen R., z. v. A. Laanstra en S. R. Ondertrouwd: Cornelis Gerritsen en M. Misch. Martina I. M. Schut* Gehuwd: D. J. Beekman en A. Klaassen; J. M. van de Peppel en J. E. van Reemst; M. de Kruif en A. van Hoorn; P. J. Bongers en V. M. A. Bessems; B. van Roekei en C. H. Y. J. J. van Grootheest; G. F. M. Jansen en G. van de Kamp. Overleden: Jacobus van den Bosch, 85 jr.; Hendrik J. M. van der Weerd, 75 jr.; Antonius H. Pol, 21 jr.; Evert Fluit, 55 jr.; Christiaan van den Brink, 69 jr.; Aaltje van Dorp, 81 jr.; Wiechman C. van den Berg, 31 jr.; An na C. van Velzen 89 jr.; Adrianus Kruik, 91 jr.; Besseltje van Beek, geh. new. met J. de Jongh, 71 jr. meenten Valburg, Heteren, Dode- waard en Echteld 'n andere ideeën schets te laten samenstellen. De vier gemeenten pleegden onder ling overleg, waarna Echteld besloot niet verder deel te nemen. Sinds enige tijd zijn echter op 't ogenblik ook de Betuwse gemeenten Eist, Bemmel, Huissen en Gendt bij de besprekingen betrokken. Zodra het achttal tot een akkoord komt zal opdracht worden gegeven tot 't vervaardigen van de nieuwe ideeën schets. Het overleg is momenteel nog in volle gang, zodat nog geen voor spellingen kunnen worden gedaan. „Als de gemeentebesturen het eens worden, is het noodzakelijk, dat de ideeënschets nog voor de tweede helft van dit jaar gereed is", aldus 'n woord voerder van de gemeente Eist (Gld.). ADVERTENTIE Bezoekt de grote in de eierhal. Geopend Vrijdag 26 jan. 1968 19.0023.00 uur. Zaterdagmiddag 27 jan. '68 14.00—17.00 uur. Zaterdagavond 19.00—23.00 uur. R I 9 van 17.30 19.30 uur uur. Zaterdags 16.30—17.30 Het eerste herenteam yi Utrecht gedesillusio- RHENEN van Rhevo is neerd. Weliswaar waren de vooruit zichten op een kampioenschap tot een minimum beperkt, maar toch zat er nog een promotie in via een tweede plaats op de ranglijst. Het liet zich echter in Utrecht door SOS 5 volkomen verras sen en werd met een 31 nederlaag huiswaarts gestuurd. Een geluk was nog, dat de andere gegadigde voor de tweede plaats. Shot 3, in Veenendaal tegen Panters 4 een punt verspeelde. In de eerste set draaide Rhevo on danks de twee ingezette invallers voor treffelijk en de 6-15 setoverwinning was dan ook volkomen verdiend. Maar de nederlaag tekende zich in de tweede set al af. SOS 5 had een gevaarlijk wapen ach ter de hand gehouden. De coach kwam de ploeg versterken en deze voor de 3e klas onwaarschijnlijk sterke speler ging de strijd beheersen. Rhevo was tegen dit alles niet opgewassen en ver loor de 2e set met 15-9 (1-1). In de derde'en vierde set was er voor Rhevo weinig eer meer te beha len en het liet zich de wil opleggen door de Utrechtse ploeg. Rhevo maakte veel technische fouten en SOS 5 bleef doorhameren op de aanval. Tot tweemaal toe moest Rhe vo toezien dat SOS met 15-12 won en daarmeeRhev o een 3-1 nederlaag toe bracht. Een onverwachte nederlaag voor Rhevo, waardoor de kansen op 'n plaats die goed is voor promotie voor lopig weer verdwenen. Concurrent Shot 3 uit Culemborg kon in Veenendaal tegen Panters 4 «iet RHENEN Gistermiddag heeft bur gemeester jhr. mr. L. N. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal, in tegen woordigheid van de wethouders en de gemeentesecretaris de supermarkt van de heer J. van der Veen aan de Vallei- weg officieel geopend. Namens het bestuur van de Rhenen- se Middenstands Centrale waren aan wezig de heren C. Drost en H. de Rho- ter. De heer Van der Veen is als lid toegetreden tot de R.M.C. Voor het winkelarsenaal en het za kenleven in de Grebbestad betekent de zaak een belangrijke aanwinst in het uitbreidingsplan „Domineesberg". VEENENDAAL De voetbalvereni ging VRC organiseert vrijdag en zater dag 26 en 27 jan. een bazaar in de eierhal aan de Achterkerkstraat. Vrij dag is de bazaar geopend van 19-23 uur en zaterdag van 14-17 en 19-23 uur. Op de bazabr zullen ,een groot aantal at tracties, waarbij tal van mooie prijzen, te winnen zijn, de bezoeker bezig hou den. De onlangs gehouden verloting van VRC is thans uitgeloot. Prijzen zijn ge vallen op de nummers: 742, 1026, 1240, 1344, 1565, 1637, 2056, 2531, 2754 en 2853. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer J. H. H. Jansen, P. H. v. Rijnstraat 36. VEENENDAAL De heer Van B„ wonend aan het Poortjesgoed, meldde de politie dat er reeds voor de tweede maal wasgoed bij hem gestolen is. De recherche zal een onderzoek instellen. KESTEREN. Geboren: Herm Jo- han, z.v. J. Taken en P. G. H. Frans- sen; Hendrik J., z.v. J. de Groote en IJ. Donker; Kptharina A., d.v. M. A. A. Fortuin en A. M. van Ginkel; Wil helmus A. G., z.v. D. J. Verwoert en H. van Broekhuijze. Ondertrouw en huwelijken: geen. Overleden: T. de Kruijff, 80 jr., geh. gew. m. W. van Blij derveen. 0 RHENEN Nog maar enkele weken geleden kreeg Rhenen er een nieuwe lokaliteit bij. „De Munt", genoemd naar de Munt straat, waaraan het nieuwe ge bouw staatis eigendom van dte heer A. Th. Onink (54), die iets verderop, op de hoek van Munt en Molenstraat, al tien jaar ach tereen een cafetariabedrijf uit oefent. „Janus", want zo kent ieder een hem, meende, dat er in de Grebbestad te weinig zaalaccom modatie was. Hij liep enkele jaren met een plan rond, besprak dat links en rechts, noteerde in zijn ge> dachten de talrijke meningen en sloeg plotseling toe. In de kortst mogelijke tijd had hij bouwver gunning en was het gebouw, met uitgebreide keukens, keurige toi letten, een podium en parketvloer verrezen. Intussen zijn er al volop vergaderingen, bijeenkomsten, bruiloften en andere festiviteiten. Nu al staat vast dat hij ook met deze onderneming slaagt, evenals hij daarvoor op allerlei ander ge bied een succesvol zakenmati en koopman is gebleken. Wie is eigenlijk die Adrianus Thomas Onink? OPHEUSDEN „Als het noodzakelijk blijkt te zijn, kunnen de Opheus- dense boomkwekers die door een konijnenplaag worden geteisterd, vergunning krijgen voor het gebruik van een lichtbak om op deze manier de schadelijke dieren uit te roeien". Dit vertelde gisteren de heer S. Schaap, ambtenaar van het Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij en lid van de jachtschade-commissie. Vorige week meldden wij, dat een aantal boomkwekers langs de Rijnbandijk tienduizenden guldens schade leden, tengevolge van een konijnenplaag, die mo menteel woedt in een strook langs de Rijn, van Kesteren tot Randwijk. Men pleitte voor een vergunning, die het mogelijk maakt om met een lichtbak op de konijnen te jagen. Volgens de heer Schaap moet een dergelijke vergunning worden aangevraagd bij het hoofd van de plaatselijke politie. Een van de gedupeerde boomkwe kers, de heer M. van de Bijl, is reeds in het bezit van een speciale vuurwa penvergunning, die hem in staat stelt in eigen kwekerij op de konijnen te ja gen. De vergunning is echter alleen geldig van zonsopgang tot zonsonder gang als er geen konijn valt te bespeu ren. De jagers, die het gebied hebben gepacht, waarin de kwekerijen liggen, beschikken wel over een lichtbak. Van hen wordt tot nu toe geen enkele me dewerking ondervonden. „Als de jagers hun plicht verzaken, kan een lichtbakvergunning ook wor den uitgereikt aan de grondeigenaar, wie door konijneto ernstige schade wordt toegebracht. Het verkrijgen van de vergunning hoeft beslist niet lang te duren. Als men het op de juiste ma nier aanpakt, kan die binnen enkele da gen al worden verstrekt", aldus de heer Schaap. Volgens inlichtingen bestaat er geen mogelijkheid voor een vergoeding van de schade, die door de konijnen in de jonge aanplant is aangericht. ..Het eni ge middel om de schade te beperken is het afzetten van de kwekerij met gaas", aldus de heer Schaap. Volgens de boomkwekers helpt dit praktisch niets. „De konijnen graven er gewoon onderdoor en klimmen er zelfs over heen", vertelden de boomkwekers. VEENENDAAL Bij een auto- ohgeluk, dat gisteravond tengevolge van plotseling optredende gladheid op Rijksweg 12, nabij de Pakhuisbrug, plaatsvond kwam een persoon om het ie ven en werd een tweede zwaarge wond. De personenauto werd vernield. De wagen bestuurd door de heer L. Krak uit Amsterdam, slipte op wat pasgevallen sneeuw, raakte de beton nen wegscheiding onder de Pakhuis- brug en twee palen. De wagenk antel- de, brak in twee stukken en vloog, na in de berm te zijn- beland, in brand. De passagier, de heer L. Janssens eveneens uit Amsterdam, werd uit de auto geslingerd en kwam zwaar ge wond in de berm terecht. De heer Krak raakte achter zijn stuur be klemd. Twee passerende automobilis ten hebben de bestuurder, wiens kleren reeds brandden, uit zijn benarde posi tie bevrijd. De heer Krak werd met een zieken wagen uit Veenendaal naar het Julia na ziekenhuis aldaar overgebracht waar hij later op de avond aan zijn verwon dingen overleed. De heer Janssens bleef geruime tijd in de berm liggen, wachtend op de auto van de G.G. en G.D. uit Ede. Hij werd overgebracht naar het Streekziekenhuis. 'V -vtv /yr> pj| -V ',/r Janus werd geboren in ,,'t Katte gat". Dat vereist een nadere toe lichting. Vader-Onink (78) die nog leeft, was schipper van beroep. Hij. lag in 1913 met zijn boot in een klein haventje bij Zaandam. Dat haventje heette „1 Kattegat". Aan boord van de „Janna Catharina", het schip van vader-Onink, werd Janus geboren. „Ons schip had vader genoemd naar mijn moeder", vertelt Janus in zijn gezellig ingerichte huiskamer aan de Muntstraat. „Mijn dochter Janny heet ook naar mijn moeder. Vandaar....,". De heer Onink vertelt, dat het zeilschip 66 ton mat. „Voor die tijd een behoorlijke boot", zegt Janus. „Vader had altijd vast werk. Hij voer voor de gemeente Hilversum. Toen het Hilversumse raadhuis werd gebouwd, hebben wij alle steentjes, je weet wel, die mooie kleine gele steentjes, vanuit Wijk bij Duurstede naar Hilversum gevaren. We had den altijd werk voor zo'n slordige anderhalf jaar in het voren. We kwamen op de Waal, de Rijn en de IJssel. Als er geen wind was, dan moesten we trekken. We kregen dan een riem om de borst, waaraan een lange lijn werd bevestigd en dan was ons schip een echte trekschuit. Wanneer we de sluizen bij Vrees wijk waren gepasseerd werden we opgetrokken door een sleepboot van de toenmalige „Keulse Vaart". Langs het kanaal ging het dus wat gemakkelijker. Wanneer het wind stil was, leverde de scheepvaart in die dagen nogal wat moeilijkheden op. Toch was het een heel wat ro mantischer tijd dan tegenwoordig. Ik ben tot mijn zeventiende jaar bij vader op het schip geweest. We had den ons domicilie in de gemeente Lienden, vlak tegenover Rhenen. Dat ik met varen ben gestopt, had wel degelijk een oorzaak. De tijden werden wat slechter en de schippers uit Hilversum gingen bij het gemeentebestuur protesteren, dat wij als niet-inwoners van de ra- diostad werk kregen van de gemeen te. Het Hilversumse gemeentebe stuur schakelde vader toen uit en het werk dat er nog te doen was, werd aan Hilversumse inwoners toe bedacht Er was natuurlijk alles voor te zeggen, maar voor ons was er weinig meer te verdienen. Vader opende aan de Utrechtse- straatweg in Rhenen een kruide nierswinkeltje, dat door moeder werd gedreven en zelf voer hij nog turf uit Vinkeveen. Hij heeft er wel eens vijfhonderdduizend weggehaald voor de boeren in deze streek, die toen niets anders stookten. Janus weet nog precies, wat zijn vader voor de vier huisjes aan de Utrechtsestraatweg, die hij daar toen kocht, heeft gegeven. „Hij kocht ze voor in totaal f 1700,-. Het was omstreeks 1930, dat hij in één van die huisjes dat winkeltje be gon", zegt hij. Maar ook in de turf kwam de klad. Janus, die aanvankelijk nog op het schip had geholpen, ging naar de wal. Hii kwam terecht in de toenmalige melkfabriek van de familie Mol, die inmiddels al lang niet meer bestaat. „Ik maakte daar boter, kaas, slagroom, gepasteurK seerde melk, kortom» alles wat je maar in een melkfabriek kunt vin den. Ik begon 's morgens om zes uur en vaak was het twaalf uur voordat ik 's avonds klaar was. 's Middags ging ik met een vracht wagen de boer op. Ik verdiende toen f 16,-- per week en ik heb 't ongeveer vier en een half jaar volgehouden. Het water begon nu weer te trekken. Ik was er zo aan gehecht, dat ik vader ertoe kon bewegen een groot model roeiboot te kopen en we werden parlevin kers op de Rijn. Er werd een ver gunning aangevraagd en we moch ten varen en verkopen tussen Ren- kum en Wijk bij Duurstede. Het werd op dat water een fan tastische tijd. Ook avontuurlijk en geenszins ongevaarlijk. Je moest goed kunnen manoeuvreren om je roeiboot vast te haken aan een groot schip en dat gebeurde alle maal tijdens de vaart, want de schippers stopten niet voor je. Je moest zelf maar zien dat je met de roeiboot vastmaakte, meestal dre ven we stroomafwaarts en wanneer we dan weer „op" moesten lieten we ons meetrekken. Tenslotte ging het niet meer met de roeiboot. De schepen kregen steeds meer motoren, gingen veel sneller varen en soms moesten we levensgevaarlijke kunsten uithalen om vast te maken. Er werd weer een familieraad belegd en de roei boot werd vervangen door een ui terst snelle motorboot. Die boot was zo groot, dat we toen niet meer 'n drijvende kruidenierswinkel hadden, maar een drijvende super markt. We hadden letterlijk van al les aan boord, zelfs verpakte ge neesmiddelen en een bibliotheek. Aan die bibliotheek zit nog een apart verhaal. Dat ging zo. Ik gaf één boek aan de schipper en dan moest hij mij er twee teruggeven. Die transactie le verde me bovendien nog een stui ver op. „Maar mijn verzameling boeken in het genre van „op ie dere bladzijde een moord" breidde zich steeds uit. Ik- verdiende alleen met de „boekenhandel" zo'n tién tot twaalf gulden per week! Eens was er een schipper die vroeg of ik zijn voorraad boeken wilde kopen. Hij had er maar liefst 1400. De handel ging door, ik betaalde hem voor de hele boel f28,—. M'n parlevinkers boot zat van onder tot boven onder de boeken. Even later haakte ik aan bij een andere schipper, die de handel uiteraard zag liggen. Hij zocht er drie heel dikke boeken uit. Het waren drie exemplaren uit een serie, waarvoor hij mij f 15,— be taalde. M'n dag was wéér goed". Vier jaar heeft Janus als parle vinker gevaren. Toen besloten va der en zoon er een tweede motor boot bij te kopen. Toen die klaar was, brak de oorlog uit en meteen werd onder de parlevinkerstijd een dikke streep gezet. en personeel van de wal naar het werk varen en omgekeerd. Hij zat wéér op het water en kreeg jater een baan op een drijvende b;>k. Toen. het werk klaar was kon hij bij de firma in dienst blijven. Janus moeSt naar Frankrijk om verdedi gingswerken te gaan maken voorde bezetters, maar dat weigerde hij. Aan werk ontbrak het de gehele verdere duur van de oorlog echter niet. De veerpont was nog in bedrijf en Janus hielp de veerbaas op be paalde tijden. Hij had immers ver stand van scheepvaart met alles daar om heen. Toen de oorlog voorbij was, werk te hij een jaar bij de inmiddels opgeheven RMI, de Rhenense Melk Inrichting. Immers, ook daarvan had hij verstand. Toch was het héél ar>- der werk. Hij ging voor de RMI met consumptie-ijs venten. Toen hij dat goed bekeken had, startte hij voor eigen rekening. Eerst met twee wa gens, langzaam bouwde hij dat be drijf uit en al gauw liepen er niet minder dan 27 ijscokarretjes in het rayon Arnhem-Driebergen en de Betuwe. Janus was depothouder geworden van enkele grote ijsfabrieken in den lande, zó groot, dat hij eeiy koelcel en diepvriesinstallatie liet bouwen aan de Munstraat, tegen over zijn huidige zaak, met een in houd van 10 ton ijsco's! Zijn ijs- omzet steeg tot astronomisch hoge cijfers. Toen kwam de terugslag. Janus werd in 1959 ziek en moest het wat kalmer aan gaan doen. Hij startte in de Molenstraat een cafetaria, verkocht zijn ijs-zaak en liet twee grote patateswagens bouwen om de buitenwijken van Rhenen te bedie nen met hartige hapjes. Het cafeta ria kreeg grote bekendheid en is nog steeds een grote trekpleister voor jong en oud. Intussen was Ja nus ook nog marktkoopman. Hij verkocht voornamelijk snoep en handelde in fruit en bomen. Janus bleef niet bij de pakken neerzitten. De spoorbrug over de Rijn was tengevolge van de oorlog in puin gegooid en hij kreeg er werk. De firma, die voor de repara tie van de brug moest zorgen, had 108 man in dienst. Janus moest zijn motorboot meebrengen en directie Na de opening van zijn nieuwste aanwinst „De Munt" heeft hij zijn handen vol met beide zaken. In de nieuwe zaal hangt echter nog een herinnering aan het water, aan de tijd dat Janus nog parlevinker was op de Rijn en kris-kras tussen al die grote schepen dobberde met zijn su permarkt. Die herinnering is de gro te scheepsbel boven de- bar. „Aan die bel trok ik altijd wanneer ik had vastgemaakt. Ik waarschuwde op die manier de vrouw van de schip per, dat ik was aangekomen met mijn handel. De schippersvrouwen waren daar helemaal op getraind en kwamen dan prompt vanuit de ka juit aan dek om hun inkopen te doen in de drijvende winkel." Janus zegt het eerlijk: „Ik was lie ver parlevinker gebleven, maar ja, soms gaat het pad van een mens in een heel andere richting en ook dat moet je aanvaarden. Maar die bel, die scheepsbel, herinnert me nu el ke dag nog aan die fijne tijd. Hij wordt nu niet meer gebruikt om schippersvrouwen naar het dek te lokken. Nee, die bel heeft nu een heel andere functie. Wanneer men er aan trekt, betekent dat een rond je voor de hele zaak Na een heerlijk kopje koffie stapt Janus op. Hij moet aan het werk. Een man als hij is nooit klaar. Iede re zaterdagavond is er in „De Munt" dansen. „Ik moet nog even het or kest bespreken," zegt hij. „Ik zou willen, dat hij het wat kalmer aan deed," zegt zijn vrouw veelbeteke nend, „Maar ja, houdt zo'n man eens tegen..."

De Vallei | 1968 | | pagina 5