Dagblad Trouw kwart eeuw Laurens doet een eerlijk boekje open over de eerste, spannende weken rond zijn nieuwe filtersigaret EL PASO Heeft een sigarettenfabrikant u ooit verteld dat een nieuwe sigaret kunt maken of breken? Politieke en culturele actie tegen Junta in Griekenland Laatste geliefde Landru ook dood Stroomverbruik in E.E.G. steeg weinig Rel in raad van N.O.-polder Vlaamse jeugd contra Walen - in oorlog ophitsend geschrift - RECEPTIE „OPHITSEND" VANDAAG NOG Vakbonden noemen hun rdersbijd ragen onaanvaardbaar Rassenwet opgeheven Taxichauffeurs niet in staking Korte inhoud van het voorafgaande. Op 26 oktober van het vorig jaar werd de le advertentie voor EL PASO geplaatst. Wij zeiden daarin: Nederland rookt veelminderfilters dan het buitenland. Kennelijk is hier nog geen volstrekt lekkere filtersigaret. Dat is een uitdaging aan de makers van Caballero, Golden Fiction, Laurens 10 en Chesterfield. Zodoende brachten wij EL PASO op de markt Sinds die 26ste oktober is EL PASO alweer een aantal weken in de winkels verkrijgbaar. Wij, van Laurens, hadden een aantal zekerheden. Smaak? Goed, wisten wij. Formaat? Special Size is uitstekend, vonden we.Naam?NieuwLightDrawfilter? Verpakking?Goed! Goed! Goed! Wehèbbenuiteindelijk wel wat ervaring op sigarettengebied. Maar Nederlandse roker. U vormt met z'n miljoenen een gesloten boek, een vraagteken, een onbekende factor. Er is geen zekerheid, geen formule waarvan een sigarettenfabrikant kan uitgaan. U koopt een nieuwe sigaret of niet U rookt 'em of niet. U vindt hem lek ker of niet. U maakt hem. U breekt hem. De spanning bij ons was enorm: wat zou EL PASO gaan doen? Het is name lijk een kostbare zaak om een nieuwe sigaret te introduceren. Denk maar aan al die melangeproeven die we nemen. Verpakkingsontwerpen en advertenties die gemaakt moeten worden. Alle winkeliers moeten ingelicht worden. Nieuwe machines gekocht en geïnstalleerd. En nog tientallen andere zaken die geld kosten. En ddn komt het moment, waarop we de zaak uit handen moeten geven. Dan komen de weken van het wachten. Van het uitkijken naar reacties van de win keliers. Van het hopen op nabestellingen. We kijken op straat, bij kennissen, in café's en restaurants of er E L PAS O gerookt wordt Er is spanning. Om Want u doet precies wat wilt Dan, na ongeveer 3 maanden, blijkt dat u - laat ons zeggen - niet onwelwillend was. In die periode werden 1.384.600 pakjes EL PASO verkocht Dat is volgens onze ervaring veelbelovend voor een nieuwe sigaret Zouden we dan goed geschoten hebben? Zouden we werkelijk dè filtersigaret voor Neder land gemaakt hebben? Die zekerheid hebben we nu nog niet. Het duurt lang voordat een sigaret er "helemaal is". Onze eigen Caballero heeft ook jaren nodig gehad om het meest gewaar deerde merk van Nederland te worden. Maar de vooruitzichten zijn goed. U hèbt ons hoop gegeven. De spanning is weliswaar nog niet geweken, maar onze eerste verwachtingen zijn niet be schaamd. Daar zijn we u dankbaar voor. Want zonder u zou EL PASO, hoe goed gemaakt ook, geen been aan de grond krijgen. Laten we maar eerlijk zijn. Bedankt dus, EL PASO rokers! Heel apart 25 filtersigaretten special size-1L50 I Pagina 6 DONDERDAG 25 JANUARI 1968 AMSTERDAM Op 30 januari 1943 moest prof. dr. Gesina van der Mo len volgens een notitie in haar agenda thuis rijn in Aerdenhout om enkele he ren te ontmoeten. Om twee uur verschenen drie topfiguren van de illegale An ti-Revolutionaire Partij: Jan Schouten, dr. J. Bruins Slot en E. van Puller. Die middag werd unaniem besloten dat het illegale blad, dat men zou gaan uitge ven, Trouw zou heten. De eerste oplage was achttiendui zend exemplaren. Die oplage steeg tot 145.000 en talloze bulletins. Tegen het einde van de oorlog was Trouw de grootste illegale krant. Toen werden per week twee miljoen kranten en bul letins verspreid over bezet Nederland. De onverschrokken houding van de il legale Trouwgroep was voor zeer veel Nederlanders een grote steun tijdens de oorlog en voor de Duitsers een bron van ergernis. Van de Trouw-groep verloren 123 leden het leven. Deze maand bestaat Trouw 25 jaar. Dat zal worden gevierd met een recep tie voor tweehonderd medewerkers van het eerste uur, een kleine expositie in het gebouw van Trouw in Amsterdam en een 56 pagina's tellend herdenkings nummer van Trouw, dat thans een op lage heeft van 108.000. Drs. H. de Vries, Henk Biersteker en Ben van Kaam hebben de geschiede nis van het illegale Trouw vastgelegd in het boek. Een ophitsend geschrift. Zo werd Trouw indertijd genoemd door Rauter, toen hij het doodvonnis van 23 medewerkers van Trouw bekend maak te. Rauter noemde Trouw een commu nistische organisatie. Oprichter en huidig hoofdredacteur dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot schrijft hierover in het jubileumnummer: „De Duitse „Justitie" noemde Trouw een ophitsend geschrift. Ons wordt te genwoordig verweten dat wij een hetze voeren tegen de Amerikanen (in Viët- nam). In beide gevallen was en is de kwalificatie onjuist. In beide gevallen voerden en voeren wij het pleit voor de gerechtigheid en voor slachtoffers van ontoelaatbare oorlogshandelingen. Tegenwoordig verdenken sommigen ons weer van communistische sympa thieën. Ons antwoord is dat wij tegen de filosofie, het bestel en het beleid van de communisten zijn. Maar we zijn ook tegen de - het communisme bestrijdende - Griekse junta. Geheel in de lijn van ons gedrag tijdens de be zetting. „Wat moeten wij Trouw-mensen vandaag de dag met een Navo die we nog steeds nodig achten, maar die met een fascistisch Portugal en een fascis tisch Griekenland erin, een gespleten Navo is? Wat voor verhaal heb ik dan, zo vraag ik aan. Johnson, Wilson en Luns, tegen communisten die ik prin cipieel wil bestrijden?", aldus dr. Bruins Slot over het Trouw-van-nu. Aanvankelijk was het niet de bedoe ling van de Trouw-groep ook na de oorlog het blad te laten verschijnen. Dat werd pas op het laatste moment beslist. Trouw verscheen na de oorlog omdat er geen ander christelijk blad was en omdat de Trouw-groep het van belang vond dat er een krant bleef die het nieftws van het Evangelie uit kon be geleiden. Dat argument geldt volgens dr. Bruins Slot ook var-daag nog. Hoewel Trouw thans met enig verlies werkt, gaat men vastberaden door. „Mis schien is een technische samenwerking nog wel eens nodig", aldus dr. Bruins Slot Is ook redactionele samenwerking mogelijk met een krant die het nieuws eveneens begeleidt vanuit het Evange lie? „Er bestaat geen enkel plan op dit moment, maar in theorie is het moge lijk. Als men ergens eender over denkt is samenwerking altijd mogelijk. De eerste nummers van Trouw die in be vrijd gebied (het zuiden) verschenen, werden door katholieken gemaakt. Drs. J. van der Pluym, thans hoofd redacteur van de Volkskrant, werkte daaraan mee", aldus de hoofdredacteur van Trouw. OSLO De Griekse actrice, Melina Mercouri heeft besloten een politieke kruistocht in Europa te beginnen „om de mening wakker te schudden en in lichtingen te geven over hetgeen er op het ogenblik in Griekenland aan de gang is", aldus heeft eet zegsman voor een groep Griekse ballingen hier mee gedeeld. De Europese reis van Melina zal be ginnen op 15 maart en vermoedelijk zes weken duren. Zij is van plan de belang rijkste hoofdsteden van Europa te be zoeken. De commissie voor de rechten van de mens van de raad van Europa heeft, naar in Straatsburg verluidt, een stu diegroep van zeven leden ingesteld, die in Griekenland zelf een daadwerkelijk onderzoek moet instellen of door het huidige Griekse regime de Europese conventie voor de rechten van de mens wordt geschonden. Zoals bekend is heb ben de Scandinavische landen en Neder land inzake schending van de Europe se conventie tegen het huidige Griekse regime een klacht ingediend. De Griekse kwestie komt volgende week ook in bespreking in de raadge vende vergadering van de raad van Eu ropa. Als basL voor de discussies zal dienen een rapport, dat is mede opge steld door de Nederlandse afgevaardig de, de heer Siegman. Naar in Straatsburg verluidt houdt dit rapport o.m. de aanbeveling in om Griekenland uit de raad van Europa te stoten indien niet voor het eind van dit jaar de democratie hersteld is. PARAMARIBO De raad van mi nisters in Suriname heeft besloten een commissie in het leven te roepen in verband met de instelling van een ei gen Surinaamse ridderorde, het ere burgerschap van Paramaribo en een nationale bloem. FLERS-DE-L'ORNE De laatste verloofde van de Franse charmeur en ladykiller Desiré Landru heeft na 46 jaar schande zelfmoord gepleegd.» Mej. Fernande Segret was 28 jaar oud toen Landru wegens moord op ongeveer een dozijn vrouwen in 1922 werd ont hoofd. UTRECHT. Het gewijzigde wets ontwerp huurdersbijdragen, dat in no vember bij de Tweede Kamer is inge diend, is onaanvaardbaar voor het overlegorgaan van de drie vakcentra les, NVV, NKV en CNV. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer erkent het orgaan dat in het gewijzigde ontwerp een duide lijk verband is gelegd tussen heffing en huurprijs en dat daarin door een gunstiger regeling voor de kinderaftrek rekening is gehouden met dë gezins grootte. Maar de even noodzakelijke relatie tussen heffing en kwaliteit van de woning ontbreekt. Dat kan volgens het overlegorgaan tot grote onbillijk heden aanleiding geven. In veel gemeenten, zegt het orgaan, kunnen de mensen nauwelijks door schuiven naar een duurdere woning, omdat die er niet genoeg zijn en omdat vaak het toewijzingsbeleid daar niet op is afgestemd. Vooral de nieuwste wo ningwetwoningen hebben vaak bijzon- de hoge huren. Gelet op de voorgenomen huurverho gingen betwijfelt het overlegorgaan of eventueel vrijkomende woningwet woningen wel betaalbaar zullen zijn voor mensen met lage inkomens. De bepaling, dat bij de berekening van de heffing zal worden uitgegaan van het drie jaar geleden genoten in komen, kan volgens het orgaan leiden tot een onrechtvaardige belasting van „iiidsdien gepensioneerden en van hen die destijds door toevallige omstandig heden méér verdienen dan nu. Dat de overheid huurders van woningwetwo ningen wèl een bijdrage wil laten be talen, maar diezelfde huurders een subsidie biedt als zij een woningwet woning kopen, -vindt het overlegor gaan tenslotte inconsequent. BRUSSEL Het verbruik van elek triciteit in de zes EEG-landen is in '67 slechts met 5,4 procent gestegen. „Men moet terugkeren naar de recessie van 1953 en 1958 om een dergelijke kleine stijging te vinden", aldus een rapport van de EEG. Italië en ten dele Nederland vormen een uitzondering wat betreft de gerin ge daling. FLORIDA Het opperste gerechts hof van de staat Florida heeft woens dag een 136 jaar oude wet, die huwe lijken tussen mensen van verschillend ras verbiedt, opgeheven. Het hof ging er bij het nemen van de ze beslissing van uit dat de wet in strijd was met artikel 14 van de Amerikaanse grondwet, handelend .over gelijke be scherming door de wet. EMMELOORD „Men kan zich al leen met verbazing en schouderopha lend afvragen naar welk televisiepro gramma degenen die het plan torpe deerden, het meest hebben gekeken: naar Ja zuster, neen zuster of naar Pi- po de Clown". Dit zei de burgemeester van Noord oostpolder, de heer F. M. van Pantha- leon Baron van Eek, gisteravond over het besluit van de raad om het toekom stige raadhuis in Emmeloord niet, zo als B. en W. hadden voorgesteld, op 't centrale plein te bouwen. BELEDIGING. Na de uitlating van de burgemeester vloog de socialist B. Prins op: „Ik vind dit een belediging voor de raad", riep hij uit. „U lijkt veel op de burgemees ter uit het tv-spel over Bromsnor". De heer Van Eek die aan zijn nieuw jaarsrede bezig was, hield daarmee op. Direct daarop vroeg de heer D. Freye (soc.) schorsing van de vergadering. De helft van de raad verliet de zaal en keerde een kwartier later terug. De heer Freye verklaarde daarop, dat de opmerkingen van de burgemees ter kwetsend waren gefeest en dat hij graag zou willen dat de burgervader zich voortaan wat zorgvuldiger zou uit drukken. De burgemeester zei dat zijn woor den in geen geval zo bedoeld waren en meer als een grapje moeeten worden gezien. „Als ik had vermoed dat u dit zo zou opvatten dan had ik een andere formulering gekozen". Met dit ant woord was de raad tevreden. HASSELT Leerlingen van bijna al le soorten scholen in de Belgische pro vincie Limburg gaan vandaag voor drie dagen in staking. Er zijn gisteren in Hasselt ook speciale „commando's" gevormd die zullen proberen het lager onderwijs in de provincie onmogelijk te maken. Zo wil de jeugd van Belgisch Lim burg de Leuvense studenten steunen bij hun verzet tegen de verfransing in de driehoek Brussel Ottignies Leuven. Ruim 2500 jongens en meisjes uit heel Limburg hebben woensdag ru moerige maar geweldlose betogingen gehouden in Hasselt tegen de plannen van de Walen. Zij eisten op spandoe ken en in spreekkoren overheveling van die universiteitsafdeling van Leu ven naar het hartje van Wallonië. In de rijkswachtkazerne van Hasselt waren woensdagmorgen al enkele pe lotons rijkswachters van elders ter ver sterking van het Hasseltse detache ment aangekomen. Een grote colonne politievoertuigen waaronder storm- wagens en waterkanonnen rolde de kazernepoort binnen. De rijkswacht kwam evenwel gedurende de hele beto ging niet op straat. De Hasseltse ge meentepolitie bewaakte enkele gebou wen en was met man en macht op de been om het verkeer om te leiden. Na een tocht door de stad werden de jongelui op de Grote Markt toege sproken door studentenleiders uit Leu ven. Op de spandoeken stond o.a. „Eet meer Walen" en „koop een hond en noem hem Bob" (Bob is de afkorting voor bijzondere opsporingsbrigade van de Rijkswacht). HAARLEM De staking van de Haarlemse taxichauffeurs die vandaag zou beginnen, is afgelast. Op het laat ste moment hebben chauffeurs en werkgevers nog een akkoord bereikt Het conflict in Haarlem was een ge volg van de onmogelijkheid op lande lijk niveau een c.a.o. tot stand te bren gen. De vakbonden probeerden toen plaatselijk contracten af te sluiten. Het gesloten front van de werkge vers werd doorbroken door het Haarlemse taxibedrijf Otten. De vier andere ondernemingen deelden na eni ge aarzeling mee, dat zij bereid waren aan een plaatselijke c.a.o. mee te werken. O KWINTSHEUL Gisteren zijn op de veiling de eerste verse tomaten aange voerd. De verse tomaten worden door gaans in maart pas verwacht. De toma ten gingen voor 28 tot 49 cent per stuk van de hand.

De Vallei | 1968 | | pagina 6