Koekoek: B ers te vaak absent in Veede Kamer )t Gray ter contra bakker die niet wil leveren Rennies lauren soepen STRIJD OM LEIDING VAN SOEFI BEWEGING NU VOOR DE RECHTER Sartapirm Vergadering bestuursraad van KVP uitgesteld Fascist Wouter Lutkie I in klooster overleden j Raffinaderij in Amsterdam bijna gereed MAGGI Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Kamerleden Boerenpartij die zich te weinig laten zien op het Binnenhof moeten maar b danken Weverij sluit 190 ontslagen LiNIA Tramrit in Bremen na rel goedkoper Ex-commissaris Van der Molen houdt ontslag dik-plastic GEEN SPRAKE VAN HEEL JUIST PRECIES ONTKENNING Verstopt POTTER'S jjjjgSg^ Seksuele voorlichting op lagere school i GEDUSG VOOR HAAGSE RECHTBAISK: Schipper en zoon lagen 20 minuten J wate na zinken schip VIJF CENT Brandend maagzuur, Kamerlid vraagt of vliegtuigen boven Nederland kernbommen hebben Dat zijn van die hele geweldige, zeg! bij 2 zakjes Groentesoep - Groentesoep Speciaal - Kippesoep. Prof. Witteveen belangrijke getuige Weduwe n PRIESTER-SCHRIJVER-POLITICUS DONDERDAG 25 JANUARI 1968 DEN HAAG De voorzitter van de Boerenpartij, de heer H. Koe! verlangt van zijn fractiegenoten in de Tweede Kamer meer activiteit. Hij ve: wijt de nieuwelingen dat zij vorig jaar niet aan het vereiste aantal van .5 spreekbeurten zijn toegekomen. Ook heeft hij als fractievoorzitter op Kamerleden die zich te weinig op Binnenhof laten zien, zachte drang uitgeoefend om maar te bedanken als hun Kamerlidmaatschap niet volledig waar kunnen maken. Met name hit C. J. Kronenburg uit Breda heeft van de heer Koekoek al verscheidene w i- schuwingen gehad. Dc heer P. Lefferstra uit Wijekei heeft na een gesprek met de heer Koekoek intussen om persoonlijke rede nen bedankt. Daarover zei de heer Koe koek ons gisteravond: „Hij was al van 1 december af niet meer in de Kamer geweest.NZijn vrouw was in verwachting. Daarom wilde hij niet uit zijn gezin weg. Ik heb toen ge vraagd wanneer hij dacht dat het kind zou kunnen komen. De baby is er in middels. Tegen Lefferstra zei ik dat ik erop rekende dat op 30 januari, wan neer de Kamer weer volop zou gaan draaien, de banken van de Boeren be zet moesten zijn. Ik liet hem tenslotte de keus tussen zijn gezin en de Kamer. Hij koos het eerste''. De héér Lefferstra blijft lid van de Boerenpartij. Hij 'blijft ook zijn raads- zetel in de gemeente Gaasterland be zetten. „Er is geen sprake van dat ik me om een of andere politieke reden heb teruggetrokken. Mijn beslissing ligt in de persoonlijke sfeer. Ik vind het be zwaarlijk ik heb een gezin met vijf kinderen om iedere week een paar keer naar Den Haag te komen of om daar over te blijven". De afdeling Friesland van de Boeren partij heeft verschillende keren het royement van de heer Lefferstra ge- eist. Ook waren er leden van de Boe renpartij in deze provincie die de heer Lefferstra als Kamerlid niet ca pabel achten. De beide statenleden van de BP i Friesland, de heren F. R. de Vries uil Oldeholtpade en J. Couperus uit Tv i - zei, maakten de laatste vergaderin van de Friese staten niet mëe. De heer Couperus: „Ik krèeg onlangs bezoek van enkele leden van de Boe renpartij, afdeling Kollumerzwaag. Zo vroegen me om heen te gaan. Ik gz daaraan geen gevolg, omdat ik niet wil dat er mensen van Lefferstra in de .sta ten komen. Ik dien mijn tijd wel uit' De heer Couperus is niet van plan de februarivergadering van t de staten bij te wonen, de heer De "Vries evenmin. De heer Koekoek: „Je hebt natuur-! lijk altijd mensen die graag op de stoe len van anderen willen zitten Dan krijg je dat soort dingen. Dat zie je in alle politieke partijen. Bij Lefferstra is het heel juist gegaan. Op de provincia le ledenvergadering in Heerenveen heb ben we er zelfs schriftelijk en g< hcim over gestemd. Het bleek dat 75 procent van de aanwezigen achter de heer Lef ferstra stond. Daarmee dacht ik dat de moeilijkheden in Friesland waren opge- I lost". Het statenlid Couperus: „De hoc Koekoek regelt alles. Tijdens de ve - dering in Heerenveen waar het provir ciaal bestuur naar huis werd ges tuur door de heer Koekoek, was de leider •eds aan het woord. Als wij de naam rstra noemden ontnam hij ons het woord". De voorzitter van de afdeling Gaas- i'i nd, de heer P. van de Goot uit Sondel: „Na de bijéénkomst in Heeren veen heeft bijna veertig procent van de leden bedankt. Als wij een aangetekend stuk versturen met het verzoek dit op te nemen in De Vrije Boer wordt het niet. geplaatst. Dat van de heer Leffer stra wel". r T ij voorzitter Koekoek stelt er prijs oo de Kamerleden de belangen van Boerenpartij zo goed mogelijk behar- ;en. Hij wil preciefs weten waarom zij op een volgende vergadering niet aan- a( kunnen zijn. Ook vraagt hij van zijn collega's in de fractie dat zij aan- are bare redenen kunnen opgeven als zij zijn weggebleven. Mr. Kronenburg heeft de heer Koe koek at enkele keren om een uitdruk- king van de partijleider te gebruiken >eterschap beloofd", maar de aan voerder van de Boerenpartij is toch niet tevreden over de wijze waarop de Bredase advocaat zijn Kamerlidmaat schap bedrijft. „Vandaag of morgen zal hij, als het zo doorgaat, moeten kiezen of delen", vertrouwde de heer Koekoek ons toe. „Ik erkep dat hij een drukke praktijk heeft, maar hij heeft per slot van reke ning zijn handtekening onder het regle ment van Kamerleden gezet. En dat houdt in dat je je taak als Kamerlid helemaal moet verstaan. Het is overi gens niet zo dat we hem kwijt willen. We willen hem graag houden". De heer Koekoek ontkende dat zijn partij niet democratisch zou zijn: „Wij hebben elk jaar een landelijke leden vergadering. Die is niet openbaar, in derdaad, maar het is ook een vergade ring van leden. Daar heeft een buiten staander niets mee nodig. Ik houd ook geen jaarredes, 't gaat alleen om huis houdelijk zaken. Het hoofdbestuur heeft dertien leden. Daarvan treedt ieder jaar de helft af. Er is een vrije stem ming, ook over het voorzitterschap". „Ik ben geen dictator, zoals wel wordt gezegd. Regelmatig worden tegenkandi daten aangedragen, maar tot nu toe heb ik steeds 95 procent van de stemmen op me weten te krijgen. Ik ga wel min de spreekbeurten houden. Alleen maandag en vrijdag ben ik nog op pad. De overige avonden zullen'.de an dere- Kamerleden in touw moeten zijn. Ik ben van plan hun namen, adressen en telefoonummers daarom maar i De Vrije Boer te publiceren. Dan kun nen ze worden gevraagd". Het Eerste-Kamerlid voor de Boeren partij, de heer A. Snoek uit Rotterdam, die overigens veel bewondering heeft heeft voor de heer Koekoek, zei ons te overwegen om zijn periode als senator uit te dienen en zich daarna als volks vertegenwoordiger terug te trekken. „Dan is het genoeg geweest". ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET! GOIRLE Van Pijnenburg's Weve rijen in Gpiife gaat over ongeveer 3 maanden de produktie staken. De 190 werknemer^ zullen in de eerste helft van dit jaar hun baan verliezen. In overleg met de vakbonden is een gun stige financiële regeling getroffen. Het bijna 120 jaar oude familiebe drijf, waarvan de verkooporganisatie blijft voortbestaan, leed al enkele ja ren flinke Verliezen. Het was vooral de sterke binnen- en buitenlandse concur rentie die het de das om deed. De onderneming verwerkt voorname lijk katoenen en linnen garens tot ju- teweefsels, jute zakken, haardoekweef sels, zeildoek en tussenlinnen (voor bin nenvoeringen). Wat het jute betreft werd vooral scherpe concurrentie on dervonden van Pakistan, India en Oost- europese landen. Soms lag de prijs van dit weefsel beneden de grondstof- fenprijs voor Van Pijnenburg. Het bedrijf heeft naar verhouding veel oudere werknemers in dienst. Voor de zestigers zal een speciale financiële regeling worden opgesteld. ADVERTENTIE T^enToTstenKeelpijn V uitwerking frappan^ en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten DEN HAAG In de zesde klassen van de openbare lagere scholen in Den Haag zal wellicht nog dit jaar worden begonnen met het geven van seksuele voorlichting. Een commissie, die ook al voor het ulo-onderwijs bezig is, zal bekijken op welke manier de lessen het best kun nen worden gegeven. BREMEN Het socialistische be stuur van Bremen heeft na vier dagch van grote relletjes naar aanleiding van de verhoging der tramprijzen besloten deze prijzen weer iets te verlagen. De verhogingen van 14 procent wa ren 1 januari in werking getreden. Verleden week hebben jongelui vier achtereenvolgende dagen tegen de ver hogingen gedemonstreerd. Een en an der ontaardde in gevechten met de po litie. Het verkeer werd vele uren lam gelegd. De schade die tijdens de relletjes aan bussen en trams is toegebracht wordt geschat op 150.000 mark. Dit is onge veer de helft van het verlies dat de stadsfinanciën nu zullen lijden door de nieuwe verlagingen. AMSTERDAM De raffinaderij v Mobil Oil aan het Noordzeckai nadert haar voltooiing. Eind febrw begiht men met proefdraaien van ketels, waarna successievelijk de div> se eenheden worden getest. Omstrec mei/juni hoopt men met de produin ie kunnen beginnen. De moderne raff derij zal 4.000.000 ton ruwe olie p jaar gaan verwerken. \G Verschil van mening over de broodprijs heeft wederom tot een leid. De Gruyter. die in haar zelfbedieningswinkels in de randstad Hol- I verkoopt dat wordt gebakken door de fabrieken die behoren tot het Sitos, heeft een kort geding aangespannen tegen dit Ryswyksë concern. 111 1 WEMELDINGE Een 65-jarig Belgische schipper en zijn t\v ge zoon konden gisteren tern; nood worden gered nadat hun hip i het Keeten ter hoogte van Stavenif se was gezonken. Zij hadden twintig minuten in he ijskoude water van de Oosterschi gelegen toen zij door de sleepboot In- i gona II werden opgepikt. Eerder ha kapitein C. W. Bosman uit Rotterdam! nog een sleepverbinding met het Bel - gische schip tot stand gebracht maa j de draad moest worden gekapt toe: i het achter de sleepboot wegzonk. Het schip de Martiné van 935 to kwam in moeilijkheden tijdens e< n zware bui, die de golven hoo|* opjoej 1 Kapitein Bosman zag het gevaar aankomen. Hij voer in de buurt me1 een sleepschip van 1400 ton. Hij ont - koppelde zijn eigen sleep en maakte d j Martiné vast om té proberen dit schip weer met de kop op de zee te trekken. Het hielp niet en de Martiné zonk in dertig meter diep water. Schipper- Raoul Daix en zijn zoon Michel waren in de sloep geklommen die op de roef stond. Zij namen aan dat de boot vanzelf zou gaan drijven als de Martiné zonk. Het liep anders: de boot sloeg om en de twee opvaren den kwamen in het woelige water te recht. Schipper Daix had ai veel water binnen gekregen toen hij aan boord van de sleepboot werd gehesen. januari breidde De Gruyter roodverkoop uit met verpakt len wit en bruin brood onder gen merknaam. In het contract daarvoor met de Sitos had ge was bepaald, dat dat brood- rden verkocht voor 75 cent. Dat kele centen onder de prijs die bakkerszakenvoor hetzelfde Maandag steeg de maximumprijs voor het brood met twee cent. De Gruyter berekende die verhoging niét, zodat het prijsverschil met gewone bakkerswinkels opliep tot vijf cent. De andere afnemers van de Sitos. die al r met lede ogen de publiciteit hadden aangezien die de prijs van hét brood bij' De Gruyter had gekregen, protesteerden daarop bij de Sitos (waartoe onder meer behoren Van der Meer on Schoep in Rotterdam, Hus in Den Haag en Carels'in Amsterdam en ar lom). Onder die druk eiste Sitos, dat- De Gruyter het brood voortaan ook voor tachtig cent zou verkopen, waarmee het prijsverschil met gewo ne bakkers ongedaan zou worden ge- maakt. Toen het kruideniersconcern dat weigerde, stopte Sitos dinsdag de levering van het verpakte brood. De Gruyter eist nu voor de presi dent van de Haagse rechtbank, die geding 31 januari zal behandelen, de hervatting van de levering. Als ba- ia voor haar vordering hanteert zij het contract met Sitos, dat niet spreekt over prijsverhogingen. Sitos meent, dat het optreden van verhogingen van de broodprijs zo al- meen bekend is, dat daarin een con tract niet over behoeft te worden ge sproken. Volgens haar «spreekt het vanzelf, dat een algemene prijsverho ging ook geldt voor de in het contract genoemde verkoopprijs. Enkele maanden geleden heeft Al- bert Heijn soortgelijke moeilijkheden gehad. Albert Heijn beschikt in Am sterdam over een eigen broodfabriek en kocht daarvoor tarvomeel in. De meelleverancier stelde op een gege ven ogenblik als voorwaarde onder druk van de bakkersorganisaties dat Albert Heijn het tarvobrood dat zij zelf bakte, voor dezelfde prijs zou verkopen als gewone bakkers. Toen Albert Heijn dat weigerde, werd "ook hier de leverantie gestaakt. In een kort geding in Haarlem probeerde Al- bert Heijn toen levering af te dwin gen. maar de president van de recht bank wees die eis af. Wel veroordeelde de economische politierechter in Den Haag vorige week de Nederlandse Bakkerijstich ting en de organisatie van werkge vers in het bakkersbedrijf met het oog op die kwestie tot een boete. Hij meende, dat de organisaties zich schuldig hadden gemaakt aan het ver bod op het maken van gezamenlijke prijsregèls door te besluiten de leve ranciers van brood en meel onder druk te zetten, als zij leveren aan kruideniersconcerns die onder de gangbare broodprijs verkochten. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? helpen direkt! UTRECHT De oud-hoofdcommissa ris van politie in Amsterdam, de heer H. J. van der Molen, blijft eervol ont slagen. De centrale raad van beroep in Utrecht bevestigde de uitspraak, die het ambtenarengerecht in Amsterdam ruim een jaar geleden heeft gedaan, waarin het beroep van de ex-hoofdcom missaris tegen diehs ontslag ongegrond werd verklaard. De centrale raad meent, dat het alge meen belang het ontslag van de heer Van der Molen heeft geëist, opdat daarmee de weg vrij zou komen voor een beter samenwerking tussen burge meester en chef van het gemeentelijk politiekorps. Zo er al geen spanningen waren, is er zeker sprake geweest van „kortsluiting" tussen de burgemeester en de heer Van der Molen, aldus de raad. De raad vindt het oordeel van de mi nisters van binnenlandse zaken en jus titie, dat ingrijpen dringend noodzake lijk was, redelijk. DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Van der Spek (pac. soc.) wil van de minister van defensie weten of boven Nederlands grondgebied wordt gevlo gen door vliegtuigen van Navo-landen met kernwapens aan boord. Ook wil het Kamerlid van de minis ter een uitspraak over de mogelijkheid dit overvliegen te verbieden, nu boven Groenland een bommenwerper met kernwapens is neergestort. ADVERTENTIE DEN HAAG „Een machtsstryd op de toppen van de Olympus", althans de Olympus van de geestelijke stromiing die zich de Soefi-beweging noemt, werd gisteren in kort geding voorgelegd aan de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias. Op die Olympische toppen bevindt zich onder meer «prof. dr. H. J. Witteveen, niet in zyn functie van minister van Financiën, maar in die van vice-president van het dagelijks bestuur van het internationale hoofdkwartics van de beweging in Genève, een functie die ook inhoudt dat hij particulier secretaris is van de al gemeen leider van de beweging. Daarom was hij de belangrijkste ge daagde in het geding, dat was aange spannen door de man die zich als de enige echte leider van de Soefibewe ging beschouwt, Mahmood Khan (De Soefibeweging stelt dat alle godsdien sten uit één bron zijn ontsproten). De raadsman van Mahmood, mr. F. N. Meijer uit Den Haag, beschouwt prof. Witteveen als de invloedrijkste man uit het dagelijks bestuur van een tien tal leden en eist van hem dat hij een brief schrijft aan de bestuursleden waaruit blijkt dat Mahmood als leider moet worden erkend. Prof. Witteveen zou verder niets meer mogen doen wat als een niet-erkenning kan worden uitgelegd en ook geen van de behandelingen waarvoor volgens de statuten toestemming van de leider no dig is, verrichten zonder toestemming van Mahmood. Die eisen richten zich ook tegen een Nederlandse die lid van het dagelijks bestuur is. Zij is de weduwe van Mo hammed Khan, die tot zijn overlijden in 1958 het leiderschap heeft bekleed. Deze Mohammed wees in 1952 in zijn testament zijn neef Mahmood, zoon ook van zijn voorganger, als opvolger aan. Hij zette er echter bij dat Mahmood die op dat tijdstip in Leiden studeerde pas in functie zou treden als hij er klaar voor zou zijn en dat een andere neef, Musharaff, het leiderschap zo lang zou waarnemen. „Het testament was een teleurstel ling voor Musharaff", vertelde mr. Meijer de president gisteren, „want die had op het leiderschap gerekend. Daar om liet Mahmood hem toch als ver vanger optreden hoewel Mahmood in 1956 was afgestudeerd en dus wel klaar was." Musharaff stierf november vorig jaar maar toen bleek dat het algemeen be stuur Mahmood niet als leider wilde aanvaarden. Het bestuur beriep zich er met uitzondering van één lid Mah mood zelf op dat Musharaff aan de kwaliteiten van Mahmood had getwij feld en daarom een andere opvolger, de in Amerika wonende Fazal Khan (24), had aangewezen. De advocaat van de gedaagden, mr. J. W. van Gelder uit Amsterdam, kon daar weliswaar geen stukken van laten zien, maar zo zei hij er staat ook nergens dat dat schriftelijk moet gebeuren. Mr. Van Gelder zei dat het dagelijks bestuur om de zaak in den brede te kunnen bespreken een vergadering van het algemeen bestuur had uitgeschre ven tegen 4 februari en dat hij 't be treurde dat de tegenpartij daar niet op wilde wachten. Mr. Meijer lichtte dat namens die tegenpartij toe: „Dat algemeen bestuur omvat maar 'n paar leden meer dan het dagelijks bestuur. Het gevaar bestaat dat daar de veer tien leden elkaar de bal gaan toespelen, want het dagelijks bestuur is eigenlijk niet meer bevoegd een vergadering uit te schrijven. Volgens de statuten wor den immers de leden telkens maar voor twee jaar benoemd en hun benoeming is de afgelopen jaren niet meer ver nieuwd. Op de vergadering zullen die leden daarom Fazal als hun nieuwe lei der aanstellen en dan kan hij op zijn beurt hun benoeming weer vernieu wen". ADVERTENTIE Het hele kort geding was volgens mr. Van Gelder een slag in de lucht, omdat het was aangespannen tegen twee indi viduele bestuursleden en niet tegen het bestuur zelf, zodat andere bestuursleden zich niets van de uitspraak behoeven aan te trekken. Mr. Méijer stelde daar tegenover dat een proces tegen het be stuur in Genève dat overigens ook al in voorbereiding is echter weer de Nederlandse bestuursleden nergens toe verplicht. Slechts over één punt zijn de twee partijen het eens: de nieuwe leider moet een afstammeling zijn van de Indiër die in de vorige eeuw de al uit de der tiende eeuw stammende Soefibewe ging nieuw leven inblies. Aan die voor waarden voldoen beide presidenten, zodat het kort geding dus behalve ,een machtsstrijd op de toppen van de Olyrtipus" een karakterisering van mr. Meijer ook een familieruzie is. DEN HAAG De vergadering van de bestuursraad van de Katholieke Volkspartij die op 10 februari in Utrecht zou worden gehouden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. De commissie van goede diensten, die bestaat uit de heren Cals, Romme, Maenen en Van Rijckevorsel, heeft par tijvoorzitter mr. Aalberse en de frac tievoorzitters drs. Schmelzer (Tweede Kamer) en Van Lieshout (Eerste Ka mer) laten weten „dat het niet moge lijk is om het onderzoek inzake de kan didaatstelling vóór 31 januari af te slui ten". De heer Aalberse besloot daarop de op 10 februari vastgestelde verga dering van de bestuursraad niet te la ten doorgaan. Dat was noodzakelijk omdat uiterlijk op 31 januari de kandidaatstelling voor het partijbestuur moest zijn afgesloten. Ongeacht het advies van de commissie van wijze mannen moeten de leden van de bestuursraad de gelegenheid hebben tegenkandidaten in te dienen. Daar voor staat een termijn van 14 dagen. Naar in Den Haag verluidt is de commissie nog steeds bezig met het horen van personen. Het onderzoek zou zich nog in het informatieve stadium bevinden. In.sommige Haagse kringen wordt dit langdurige terreinverkennen uitgelegd als „het niet over een nacht ijs gaan" van de commissie. ADVERTENTIE OSS Op tachtigjarige leeftyd is dinsdag overleden Wouter Lutkie, een van de merkwaardigste figuren uit het Nederlandse politieke leven tydens de voor oorlogse jaren. Hy stierf in het klooster Sint Jozefoord in Nuland, by Oss, waar hy zyn laatste levensjaren sleet en waar hy vrijdag zal worden begraven. Wouter Leonardus Lutkie was pries- ter-9chrijver-poIiticus. Hij werd gebo ren in 1887 uit een vermogende familie en hij kwam pas vrij laat op 31-ja- rige leeftijd in 1919 tot het priester schap. Hij is niet lang praktizerend priester geweest want reeds in 1921 ging hij zich geheel wijden aan poli tiek en journalistiek. Toen kort daarna Mussolini in Italië een greep naar de macht deed, werd Lutkie de trouwe bewonderaar van de Italiaanse dictator. Hij zag in het fas cisme de redding van het „Avondland, dat door goddeloos communisme en so cialisme en door de chaos-scheppende parlementaire democratie werd be dreigd". Deze politieke denkbeelden pasten bij het bijna Middeleeuwse ideaal van Lut kie over de beleving van het rooms- katholieke geloof. Deze denkbeelden die Wouter Lutkie met grote vaardigheid en overtuigings kracht in zijn maandblad Aristo eta leerde, trokken vooral na het uitbreken van de economische wereldcrisis in 1929, sterk de aandacht van de jonge Nederlandse intellifentsia van rooms- katholieken huize. Ook rooms-katholie- ke kunstepaars en journalisten zijn on- dèr zijn invloed geraakt, al waren er ve len die fel stelling tegen zijn idealen namen. Voortdurend kwam Lutkie in botsing met zijn kerkelijke superieuren. Voor al de toenmalige, zeer conservatieve bisschop van Den Bosch, mgr. A. Die pen, behoorde tot zijn duidelijke tegen- standèrs. De bisschop legde Lutkie en kele malen een schrijfverbod op. Vele van Lutkies aanhangers verlo ren na de opkomst van het nazisme in Duitsland hun belangstelling voor het fascisme. Hoewel Lutkie en een groep hardnekkigen onder wie de twee jaar geleden gestorven en „leider van Zwart Front" Arnold Meijer geen grote bewondering toonden voor de praktijk van het nazisme, bleven zij tot het bittere einde toe in de zegeningen van het fascisme geloven. Tijdens de bezetting hebben vele „Lutkianen" met de Duitsers samengewerkt of met hen gesympathiseerd. Wouter Lutkie zelf zag de Duitsers niet als vijanden en onderhield goede contacten met hen. Na de oorlog hebben zijn verdedigers beweerd dat Lutkie van deze positie ge bruik heeft gemaakt om Nederlanders in nood te helpen. Ook na 1945 was Wouter Lutkie niet van zijn liefde voor het fascisme gene zen. Hij publiceerde kort na de oorlog onder pseudoniem enkele brochures, die uiteraard in het na-oorlogse Nederland zeer slecht werden ontvan gen. Enkele jaren na de oorlog richtte Lutkie zijn maandblad Aristo weer op. Zijn lezerskring bestond vooral uit zijn slinkende voor-oorlogse aanhang, al kreeg hij in de loop van de jaren ook weer contact met enkele jonge schrij vers. Zo werd een vernietigende aan val op Lutkie door de historicus Rogier het vorig jaar nog beantwoord door de vrije jonge journalist Wim Zaal in het boek De Herstellers. Wouter Lutkie is als een zeer een zaam mens gestorven. Zijn ideeën heb ben in Nederland geen wortel geschoten zelfs zijn naam zegt de jongere ge neraties bijna niets meen

De Vallei | 1968 | | pagina 7