Franse economie wordt nieuw leven ingeblazen Griekse koningin naar Denemarken terug Lekkere Iglo bami nu ook in handig éénpersoons-pak Tijdelijk per persoon 16 cent voordeel Amerika zal kernwapens wel kunnen bergen A r Labour ernstig verdeeld Benelux gaat in Den Haag confereren RITSSSBLIKKEN Wilson polsde Moskou over Europa's veiligheid Minder belastingen en meer hulp Weduwe Oswald komt voor jury Weer patiënt voor hart transplantatie Strijd tegen LSD internationaal Apparatuur van Pueblo vernield Lagere omzetten bij Krupp- fabrieken Geringe radio-activiteit bespeurd Hoofdprijs Lotto niet verhoogd INDE GREEP X VAN DE GRIEP WITTE KRUIS Deense regering afgetreden Felle aanklacht tegen doktoren België gaat lenen netgrati? defeset! VERLICHTING IN ZUID-AFRIKA VERRASSING Nieuws Voor Eenlingen: Nieuws voor praktische Zelf-Verzörgers: bami in éénpersoons-pak. Erg gemakkelijk. En uitzonderlijk lekker. Gauw een pak halen. 350 GRAM NU 1,39 helpt u eruit OP ZERK GEBEITELD I.a J. ..-^AKI 1968 PARIJS De Franse minister van Financiën en Economische Zaken, Michel Debré, heeft gisteren by de ministerraad een nog niet geheel afgerond plan inge diend om de Franse economie, die al evenzeer als die van vele andere landen op een wat wankele basis berust, nieuw leven in te blazen. Het plan dat onder meer voorziet in een verlaging van de inkomstenbelasting en verhogingen van ouder domsrenten en kindertoeslagen, is al door de ministerraad in Parijs goedgekeurd. De Franse minister, die met zijn plan nogal haastig tewerk is moeten gaan, heeft zijn toevlucht genomen tot drie maatregelen om zijn ideeën over de verbetering van de economische si tuatie gestalte te geven. Dat zijn dan: 1. Het stimuleren van het verbruik; 2. Het verlichten van de belasting druk; 3. Het opvoeren van de investeringen. Om de consumptie te stimuleren zal de ouderdomsrente verhoogd worden met honderd francs, waardoor zij nu 2400 francs (1752 gulden) per jaar be draagt. Verder zal de kindertoeslag met ingang van 1 februari 4Vs procent hoger worden. In hetzelfde vlak dient men ook de verlichting van de belastingdruk te aen. Defce bestaat namelijk in een ver mindering met vijftien procent van de eerste aanbetaling, die in principe vóór 15 februari voldaan dient te zijn. In Frankrijk moet men namelijk zijn loon- en inkomstenbelasting in drie ter mijnen betalen: een derde deel vóór 15 februari, een tweede derde deel vóór 15 juli en de rest vóór 15 oktober. De investeringen zullen worden op gevoerd op drie manieren: door het verschaffen van faciliteiten voor alle mogelijke kredieten; Het verhogen van het aantal wo ningwetwoningen met tienduizend stuks en nog nader te bepalen hulp aan de bouwnijverheid; Een zeer belangrijke hulp aan de Franse ontwikkelingsgebieden (Bre- NEW ORLEANS De officier van justitie van New Orleans, Jim Garri son, heeft de weduwe van Lee Harvey Oswald als getuige gedagvaard. Garri son wenst dat zij op 8 en 9 februari in New Orleans verklaringen af zal leg- ten overstaan van een jury. De weduwe van Lee Harvey Oswald, Marina, is hertrouwd. Zij heet nu me vrouw Porter en zij woont in Richard son, een voorstad van Dallas, de stad waar president Kennedy in 1963 werd vermoord. Garrison heeft mevrouw Porter volle dige immuniteit in New Orleans gega randeerd. Lee Harvey Oswald werd twee da gen na de moord op president Kennedy in Dallas doodgeschoten door Jack Ru by. Later kwam de commissie-Warren tot de slotsom dat Oswald president Kennedy op zijn eentje had omge bracht. Garrison begon een jaar gele den met een nieuw onderzoek waar mee hij wil aantonen dat Kennedy het slachtoffer is geworden van een sa menzwering. De dagvaarding van de weduwe van Oswald houdt hiermede verband. Over enkele weken gaat in New Or leans het al geruime tijd door Garri son voorbereide proces beginnen tegen enkele figuren die hij in staat van be schuldiging heeft gesteld. JOHANNESBURG (AP). De der de Zuidafrikaanse patiënt die moge lijk voor een harttransplantatie in aanmerking komt is gisteren opgeno men in het Groote-Schuur ziekenhuis, aldus maakt „Die Vaderland" van woensdag bekend. In „Die Vaderland" staat dat de naam van de nieuwe gegadigde John Williams van Huyssteen is en dat hij afkomstig is uit Oudtshoorn, een klei ne plaats waar struisvogels worden gefokt, ongeveer 480 kilometer ten oosten van Kaapstad. Tot nu toe zijn vijf harttransplanta ties uitgevoerd in de wereld. De enige nog in leven zijnde patiënt, Philips Blaiberg, is herstellende van de opera tie die hij op 2 januari onderging. Van Huyssteen was volgens het ar tikel zeer zwak toen hij aankwam en niet in staat de noodzakelijke formu lieren voor opname in het ziekenhuis zelf in te vullen. tagne, de Noord-Franse mijnstreek, Lotharingen en de streek rondom St. Etienne). Deze maatregelen zijn door de Pa- rijse beurs, die sterk in reactie was door het incident in de Noordkoreaan- se wateren met een krachtige stijging ontvangen. Voor de Fransen is dit plan als een volledige verrassing gekomen. Nog slechts enkele dagen geleden hadden minister Debré en zijn medewerkers in gesprekken met journalisten laten weten, dat de Franse economie slechts „een kleine aanmoediging" nodig had, omdat de vooruitzichten bevredigend waren. Deze „kleine aanmoediging" blijkt nu een volledig hulpprogramma te zijn. Het schijnt dat over deze materie een zeer ernstig verschil van mening bestond tussen premier Pompidou en minister Debré. De eerste schijnt erin geslaagd te zijn om president De Gaul le ervan te overtuigen, dat de regering eindelijk eenr geducht in de bus dien de te blazen, niet alleen uit economi sche, maar vooral uit politieke overwe gingen. Tijdens een etentje op het Elysée, waarvoor De Gaulle de vorige week minister Debré had uitgenodigd, zou de president hem zonder meer op dracht hebben gegeven dit hulppro gramma te ontwerpen. De haast waar mee dit in elkaar scijnt te zijn gezet en die uit het programma duidelijk blijkt, zou deze versie op de gebeurte nissen bevestigen. Koningin Anne-Marie van Grieken land wordt na haar aankomst op het vliegveld van Kopenhagen door haar vader, koning Frederik van Denemar ken, verwelkomd. KOPENHAGEN Koningin Anne- Marie van Griekenland keerde woens dag terug naar haar geboorteland na een afwezigheid van 18 maanden. Zij werd op het vliegveld omhelsd door haar vader, koning Frederik en harte lijk verwelkomd door een van koude rillende menigte. De 21-jarige koningin is uit Rome ge komen om het huwelijk van haar zus ter prinses Benedikte op 3 februari bij te wonen. Ze reisde met hetzelfde particuliere vliegtuig waarmee de Griekse konink lijke familie op 14 december Grieken land ontvluchtte na de mislukte contra staatsgreep van koning Constantijn. De koningin scheen volkomen her steld van de miskraam die ze op 28 december had en waarbij ze de baby verloor die in juni geboren zou zijn. Ze kwam glimlachend de vliegtuigtrap af, haar twee jaar oude dochtertje Alexia aan de hand, een kindermeisje volgde met de acht maanden oude kroonprins Paul op de arm. De hele Deense koninklijke familie was aanwezig om er een zo feestelijk mogelijke reünie van te maken. Konin gin Ingrid was de eerste die haar doch ter omhelsde. Een menigte Denen had twee uur lang de barre kou getrotseerd om een glimp op te vangen van de koningin, die de jongste is van de drie Deense koningsdochters. Anne-Marie was het laatste met haar man in Denemarken in de zomer van 1966. De politieke spanningen in Grie kenland en de militaire staatsgreep vo rig jaar april, hebben haar verhinderd eerder een bezoek aan haar geboorte land te brengen. ADVERTENTIE rij GENEVE De VN commissie voor narcotica heeft de regeringen van alle landen opgeroepen het niet voor medi sche doeleinden gebruiken van LSD te verbieden en strenge controle uit te oefenen op het gebruik van alle andere psychotropische middelen. De commissie stelt voor dat LSD al leen mag worden verstrekt aan medi sche en wetenschappelijke instellingen, die onder rechtstreeks overheidstoe zicht staan. Slechts regeringen zelf zou den LSD mogen in- en uitvoeren. Psychotropische middelen - verdoven de en stimulerende - zouden alleen op recept mogen worden verstrekt. Reeds meer dan 20 landen hebben wetten aangenomen tegen het gebruik van LSD en aanverwante middelen. Veel meer landen werken reeds samen binnen de narcoticacommissie en de we reldgezondheidsorganisatie om een overeenkomst voor te bereiden tot in ternationaal toezicht pp het gebruik van andere psychotropische middelen. De commandant van het Amerikaanse inlichtingenschip „Pueblo" dat door de Noord-Koreanen is opgebracht, de marine-officier, kapitein L. M. Bucher. WASHINGTON De commandant van het Amerikaanse spionageschip Pueblo heeft de geheime codes en elektronische apparaten laten vernie len toen de Noordkoreanen maandag avond aan boord kwamen. Zegslieden zeiden dat op 't Pentagon bekend is dat men aan boord, was begonnen met het uitvoerige vernielingsproces om te voorkomen dat belangrijke inlichtingen in handen van de vijand zouden vallen. Het staat niet vast of alle geheime ap paraten vernield of overboord gegooid zijn zoals de instructies luidden. Deze voorzagen ook in het ontsteken van springladingen. Bericht is dat de vier gewonden aan boord van de Pueblo hierbij letsel hebben opgelopen. ESSEN. Het Duitse staalconcern Krupp heeft over 1967 een omzet be haald van 4.848 .miljoen mark tegen 4.970 miljoen mark in 1966. Dit was het tweede achtereenvolgendie jaar dat de verkoopcijfers een daling vertonen. De verkoop in het binnenland liep terug met 6 procent tot 3.540 miljoen mark, maar de export steeg met bijna 10 procent tot 1.308 miljoen mark. Het verlies over 1967 is volgens de president commissaris dr. Hermann Abs, binnen de verwachte grenzen ge bleven. Dit jaar zal misschien weer met een winst kunnen worden afgeslo ten. Het concern is op 1 januari in een N.V. omgezet. WASHINGTON De vier waterstof bommen uit het Amerikaanse vliegtuig dat zondag op Groenland verongelukte zijn waarschijnlijk blijven steken in de twee meter dikke ijskap van de North Bay. Dit zou de berging ervan aan zienlijk gemakkelijker maken. Aanvankelijk veronderstelde men dat de bommen, waaraan het ontstekings mechanisme ontbreekt, waren terecht gekomen op de bodem van de baai op een diepte van ongeveer 275 meter. Van de bommen zelf trof de eerste ploeg Amerikanen die met sleden, he likopters en toortsen op onderzoek uit trok, nog geen spoor aan. Wel vond men brokstukken van het verongelukte vliegtuig een B-52, die over een groot oppervlak waren ver spreid. In de nabijheid van de plaats waar de bommenwerper neerkwam als ge volg van een mislukte noodlanding werd enige radio-activiteit gemeten. De hoe veelheid was echter te verwaarlozen. Evenmin bestond er gevaar voor een atoomontploffing, zo deelde het Ameri kaanse ministerie van defensie gisteren opnieuw met nadruk mee. Uit ie brokstukken van de bommen werper die werden gevonden kon men afleiden dat het toestel brandend over het poolijs was geschoven over een af stand van ongeveer vierhonderdvijftig meter. Men achtte het mogelijk dat het vliegtuig was ontploft als gevolg van de schok. De kleine ploeg onderzoekers die werd vergezeld door Eskimo's die de sleden bestuurden ondervond veel hin der van de kou, 33 graden Celsius on der nul en de poolnacht. In deze tijd MOSKOU De Britse premier Wil son is gisteren naar Londen terugge keerd na bij zijn vertrek te hebben ge zegd dat de kwestie-Vietnam de hoofd schotel van zijn driedaagse besprekin gen met de Russische leiders had ge vormd. De Russische regering, zo was hem gebleken, houdt vast aan haar be kende standpunt. „Maar het is geen geheim", zei Wil son, „dat er wat Vietnam betreft, ver kenningen en peilingen aan de gang zijn". Daarover wilde hij verder niets zeggen om de kwestie niet nog moei lijker te maken. Van een militaire op lossing zou in geen geval sprake kun nen zijn. Wilson deelde voorts mee dat hij had ingestemd met een Russische sug gestie om mogelijk samen een Europe se veiligheidsconferentie te helpen voorbereiden. Dit zou echter niet op exclusieve basis moeten gebeuren en de twee landen mogen zich naar het oordeel van de Britse premier niet als ongekozen voorzitters opwerpen, maar zouden slechts moeten trachten de grondslag voor zo'n conferentie op te stellen. De vorige week tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten bereikte overeenstemming over een gezamen lijk ontwerp-verdrag tegen de versprei ding van kernwapens is volgens Wilson een der bemoedigende stappen in de richting van Europese veiligheid. Hij zou dan ook zeer geschokt zijn als er verzet rees tegen de ondertekening van die overeenkomst. De Russische premier stapte twintig minuten nadat hij Wilson goede reis had gewenst zelf ook in het vliegtuig. Hij vertrok voor een zesdaags bezoek aan India. De kwestie-Vietnam zal ook daar ter sprake komen. Voorts zal Kosygin er maarschalk Tito ontmoe ten, het staatshoofd van Zuidslavië, die zich eveneens in India bevindt. BONN. De hoofdprijs in de Duit se lotto zal niet worden verhoogd tot een miljoen mark. De prijs is thans een half miljoen. De directeuren van de elf Duitse lot to-verenigingen besloten gisteren niet mee te gaan met een voorstel de prijs te verhogen. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. Nauwelijks terug uit Moskou waar hij de wereldpolitiek heeft besproken met de Russische leiders, moet de Brit se premier Harold Wilson zich weer bezighouden met zaken die zijn eigen huis raken. Zaken die zijn toch al da nig verzwakte positie nog verder drei gen te ondermijnen. Hij moet vandaag proberen om ernstige tweedracht in zijn socialistische Lagerhuisfractie de kop in te drukken. Ruzies bij Labour, de Britse socialis tische partij, zijn al bijna even tradi tioneel als een deel van de politiek die deze partij voorstaat. Ditmaal heeft de partijleiding (en dat betekent dus eigenlijk de regering) het niet alleen aan de stok met de altijd al lastige uiterste linkervleugel, maar ook met een groep loyale aanhangers die de buik vol heeft van de halfzachte ma nier waarop die rebellen tot nu toe zijn aangepakt. De directe oorzaak van de nieuwe* moeilijkheden is dat 26 Labourleden zich vorige week in het Lagerhuis heb ben onthouden van stemming, toen de bezuinigingsmaatregelen aan de orde waren. Ze hadden moeten voorstem men, zo had de partijleiding 'bevolen. Om verschillende redenen hebben ze dat riiet gedaan. Malaise dus in de socialistische par tij, ruzie over de bezuinigingen, ruzie over de manier waarop de rebellen al dan niet moeten worden gestraft, ma laise ook op zeer grote schaal voor de regering-Wilson als geheel. Wat er nu in Engeland gebeurt doet niet alleen denken aan vorige keren toen Labour zioh in de regering en in de oppositie aan stukken scheurde. Het doet ook sterk denken aan de perio den toen de Conservatieven aan de macht waren en premiers als Eden en MacMillan een ernstige vertrouwenscri sis doormaakten. Dat is het in de eer ste plaats wat er nu gaande is. A lom twijfelt men aan het vermogen van Harold Wilsom om Engeland er werkelijk bovenop te kunnen hel pen, na al zijn voorspellingen, zijn ver zekeringen, zijn beloften en na alles wat er de afgelopen drie jaar is ge beurd. Niets is er goed gegaan van wat hij aanpakte, noch in, noch buiten Engeland. Zijn eens zo schitterende ideeën op economisch gebied, zijn plan nen voor expansie ze zijn wegge vaagd door de bittere noodzaak om te devalueren en door de bezuinigings maatregelen die de rol van Engeland in de wereld met een slag terugbren gen tot die van een middelgrote mo gendheid. De kwestie-Rhodesië zou in enkele weken worden opgelost, maar 't vraag stuk bestaat nog altijd. De aansluiting bij de EEG, waar Wilson vorig jaar zijn gehele politiek op baseerde, is op niets uitgelopen. Zijn pogingen om de grote internationale bemiddelaar te spelen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten men denke aan Viëtnam haalden niets uit. Zijn aan zien is in Washington al even sterk ge daald als in Engeland. Logisch dus dat Engeland nauwelijks meer kan geloven in de wonderman van weleer die zo dacht men al les kon. Logisch dus ook dat deze stemming is overgeslagen op zijn par tij, vooral op zijn parlementsfractie. TT en onmiddellijke bedreiging voor J Wilson als partijleider en premier is er nog niet omdat er zich nog geen duidelijke opvolger heeft aangediend, al is de nieuwe minister van financiën, Jenkins, een formidabele kanshebber. Maar men wijst in Engeland, vooral door de duidelijke lichamelijke en gees telijke vermoeidheid die Wilson ten toon spreidt, steeds meer op de plot selinge manier waarop er destijds een einde kwam aan het bewind van zijn conservatieve voorgangers Eden en MacMillan. Politieke neergang en li chamelijke inzinking gingen daarbij hand in hand. Vorig jaar al werd er in Engeland druk gefilosofeerd over de mogelijk heid of wenselijkheid van een coalitie regering van Labour met de conserva tieven en liberalen. Zover is het nog lang niet, maar wel is zeker dat een dergelijke regering nooit onder leiding van Harold Wilson kan staan. Daarvoor heeft hij ook zichzelf te veel gedeva lueerd. De Deense eerste minister Jens Otto Krag peinst na over de uitslag van de verkiezingen die er toe leidde dat zijn kabinet ontslag nam. van het jaar is het maar vier uur per dag licht aan de Pool. Inmiddels heeft ook Denemarken, waarvan Groenland deel uitmaakt, een ploeg onderzoekers naar de plaats van de ramp gestuurd. De Deense premier, Jens Otto Krag, die bij de verkiezingen van dinsdag werd verslagen en daar om ontslag moest nemen, verklaarde dat hii de Amerikaanse verklaring over het ongeluk had aanvaard. Denemarken heeft vluchten met atoomwapens boven zijn grondgebied verboden. Het ongeluk van zondag was echter een noodgeval. Het verongelukte Amerikaanse toestel probeerde een noodlanding uit te voeren op de Ame rikaanse basis Thule op Groenland. De Deense regering kon akkoord gaan met deze lezing. Noorwegen waarschuwde gisteren dat voor alle vluchten boven zijn grondge bied waaraan politieke of economische gevolgen verbonden zouden kunnen zijn eerst toestemming moet worden ge vraagd. Het Noorse ministerie gaf de verklaring uit zonder dat het de naam van de Verenigde Staten noemde. De bedoeling ervan was echter overduide lijk. Het invloedrijke rooms-katholieke Spaanse dagblad Ya leverde gisteren kritiek op de gebeurtenissen op Groen land. Het sprak van een „schending van de beloften om niet met atoom bommen boven het betreffende gebied te vliegen". Het ongeluk op Groenland werd ver geleken met een gelijksoortig ongeluk dat zich twee jaar geleden voordeed bij de Spaanse plaats Palomares. „De Amerikaanse verklaringen over dit on geluk hebben nooit voldoende ophelde ring verschaft", aldus het blad. Het be- toogde verder dat Amerika alle eisen om schadevergoeding van de hand had gewezen. KOPENHAGEN De Deense rege ring is gisteren afgetreden na de zware verliezen die de regerende sociaal-de mocratische partij bij de verkiezingen had geleden. De sociaal-democraten verloren zes zetels (van 69 naar 63). Ze raakten daarmee de meerderheid in het Deense parlement, Folkmeting, kwijt. De radicaal-liberale partij, die de grootste overwinnaar is (een winst van vijftien zetels, van 13 op 28) zal het be langrijkste aandeel hebben in de ko mende onderhandelingen over de vor ming van een nieuwe regering. LUXEMBURG Op 6 juni zal in Den Haag een Benelux topconferentie worden gehouden om nieuw leven te blazen in het gemeenschappelijke bui tenlandse, economische en sociale be leid, zo is hier woensdag meegedeeld na LONDEN. Twee jaar geleden over leed in een ziekenhuis ergens in het noorden van Engeland een jongen van achttien jaar. Die was daar vier maan den behandeld voor een gezwel aan zijn ruggegraat. Deze week heeft zijn vader, een werkloze kraandrijver van 47 jaar, een steen geplaatst op het graf van zijn zoon met de volgende inscriptie: „Nooit de kans gegeven om voor zijn leven te vechten door de onbekwaam heid, ongevoelige verwaarlozing en verkeerde diagnose na maanden van pijn en langzame verlamming, door..." Op de steen staan in plaats van deze puntjes de namen van de twee artsen. De gemeentelijke commissie voor de begraafplaats heeft de vader opgedra gen om de steen te verwijderen. De gemeentesecretaris zei: „Het is ver schrikkelijk dat de vader zelf dit soort woorden op een grafsteen heeft gezet". De vader heeft verder niets over zijn grieven openbaar gemaakt. Tijdens de gerechtelijke lijkschouwing na het overlijden van zijn zoon een van ze ven kinderen is de zaak niet uit de doeken gedaan. De conclusie luidde: Natuurlijke doodsoorzaak. Hij hoopt nu, dat de twee artsen een gerechtelijke actie tegen hem begin nen. Op die manier kan alles aan het licht komen, meent de vader. „Dit is de enige weg", zegt hij, „die mij open staat om de zaak in de openbaarheid te brengen". een conferentie van drie ministers van buitenlandse zaken. Na de vergadering van gisteren heeft, mr. J. M. A. H. Lurfs aan journalisten vertel^: „Wij zijn ook van plan instel lingen van aanzienlijke omvang voor de Benelux-betrekkingen in het leven te roepen". De Nederlandse minster noemde de conferentie een groot suc ces daar overeenstemming was bereikt over een voorlopige agenda voor de Haagse topconferentie. In antwoord op een vraag over de kritiek van Jean Rey op het Benelux- initiatief nauwer overleg over politie ke en economische kwesties voor te stellen tussen henzelf en andere EEG- landen met Groot-Brittannië, Denemar ken, Noorwegen en Ierland antwoordde de Luxemburge minister van buiten landse zaken Pierre Grégoire dat de Benelux de letter en geest van het verdrag van Rome zou eerbiedigen en dat daarop ook met nadruk is gewezen in de Benelux-nota aan de andere rege ringen en de Europese commissie. Gisteren heeft Rey in Straatsburg in het Europese parlement gezegd dat de commissie gekant is tegen alle stappen voor nieuwe Europese groeperingen on verschillig of het initatief van binnen of van buiten de gemeenschap kwam. België was vertegenwoordigd door de minister van buitenlandse zaken Pierre Harmei en Renaat van Elslande, de minister voor Europese zaken. BRUSSEL België gaat volgende maand een staatslening uitgeven van 10 miljard frank (f720 miljoen). De le ning krijgt een looptijd van tien jaar en zal 6,75 procent rente dragen. Vol gens berichten in Belgische kranten hebben de banken al voor 8 miljard frank overgenomen. ADVERTENTIE FELIX" BONZO 2e BLIK HALVE PRUS

De Vallei | 1968 | | pagina 9