„Vrouwen moeten kunnen meebomen over politiek" „Echt 'n heel zoete baby" Verhelderend werk over leven van Eskimo's LMIim can balm Baby-look bij Lanvin PADDESTOELHUISJES IN ZWITSERLAND KAMERLID MEJ. KOK: Vcstdijks zoon één jaar Duitsers vinden Frankrijk een rumoerig land Baljurken in Wenen verbrand zemen zonder zorgen De zeem, die ook uitgekookt kan worden. Reeds v.a. 3,95 Conclusie Studie afmaken Opvoeding BOEKENNIEUWS Geen last Babykleding Ook Bonnie niet! Mantels Stukje hond Handen vol haar „Dag schatje" Ambacht VRIJDAG 26 JANUARI 1968 iHTERHMWJïïir RUWE HANOtHl HOENSBROEK „De Europese huisvrouw is niet allen verantwoordelijk voor haar gezin, maar ook voor het leven in haar straat, in haar stad, kort om in de hele wereld. We kunnen nog zoveel wetten maken, die de gelijk schakeling van de vrouw tot onderwerp hebben, als ze zelf niet meewerkt, heeft het geen zin". ADVERTENTIE Mejuffrouw G. S. H. M. Kok (46), Tweede-Kamerlid van de Katholieke Volkspartij, heeft dit pleidooi ook tij dens de Raadgevende vergadering van de Raad van Europa in Straatsburg ge houden. We spreken met haar in haat werkkamer die ze in het ouderlijk huis in Hoensbroek inrichtte, omdat ze de provincie Limburg in de Kamer verte genwoordigt. Voordat ze eind verleden jaar naar de Verenigde Naties in New York werd afgevaardigd, heeft ze in de Raad van Europa in Straatsburg een rapport aan geboden over de politieke, sociale en economische positie van de vrouw in de achttien aangesloten landen van de Raad. In de conclusie zegt mej. Kok dat on danks de wetten in de Europese landen, die man en vrouw gelijke rechten toe kennen, er in de praktijk nog wel wat aan ontbreekt. Als ambtenaar bij de overheid krijgt ze hetzelfde loon als haar mannelijke collega, in het be drijfsleven nog niet. Volgens mejuffrouw Kok ligt de oorzaak ook wel bij de vrou wen zelf.'Er zijn veel minder vrouwen georganiseerd dan mannen. Op het einde van het rapport voor de Raad van Europa pleit mej. Kok voor meer voorlichting. Misschien in de vorm van een brochure, zoals „Europe an Partnership". „Maar", gaat mej. Kok verder als ze een toelichting op het rapport geeft, „de vrouw moet zich ook realiseren dat gelijke kansen ook gelijke plichten met zich meebrengen. In ons land worden steeds meer meis jes in de gelegenheid gestald ook uni versitair onderwijs te volgen. Gaat zo'n meisje na twee jaar trouwen, dan geeft ze vaak haar studie op. Ik zou het rede lijk vinden als ze toch haar studie af- maaktè. ^Ze wordt door de gemeenschap in staat gesteld te studeren, dan mag de gemeenschap van haar ook iets terug verlangen". „Soms vragen ze me wel eens op le zingen, wat houdt dat nou in „bewust en verantwoordelijk leven". Ik geef dan dit voorbeeld. Als in de huiselijke kring de politiek ter sprake komt, splitst het gezelschap zich vaak in tweeën. De mannen zetten hele bomen op, terwijl de vrouwen zich in een hoekje terug trekken en beginnen over de kinderen, de school en de nieuwste wonderpan. Waarom kan de huisvrouw met haar vaak praktische inzicht ook niet aan het gesprek deelnemen?" „De opvoeding van de kinderen", zo gaat mej. Kok verder, „is grotendeels nog de taak van de huisvrouw. Vroeger kon ze haar kinderen precies vertellen, wat ze in de bepaalde situaties moes ten den. Nu kan dat niet meer. Ze zal haar kinderen moeten leren zelf een oplossing voor hun problemen te vin den. Als ze bewust leeft en via kranten, radio en televisie op de hoogte blijft van wat er in de wereld gebeurt, zal ze een betere opvoedster zijn. Mej. Kok is zoals ze zelf zegt acht jaar geleden met een salto mor- tale in de politiek terecht gekomen. Toch heeft ze geen spijt van haar be sluit. Nu kan ze als maatschappelijk werkster op een bredere basis werken en deelnemen aan de activiteiten in de diverse commissies van het Neder landse parlement, de Raad van Euro pa en sinds enkele maanden in een commissie van de Verenigde Naties. Luxe Seesink 13 cic TUBINGEN (West-Duitsland) Bij na 70 procent van de geënquêteerden bij 'n Westduits opinie-onderzoek be schouwt Frankrijk als een rumoerig land dat geplaagd wordt door stakingen en spanning, zo heeft het Wickert Insti tuut in Tubingen meegedeeld. Verder bleek een meerderheid van de 2.010 geënquêteerden tegen het beleid van president De Gaulle te zijn. Op de vraag over hun eerste reactie op het woord Frankrijk antwoordde 67 procent, dat het een land in moeilijkhe den is, 57 procent noemde de mode, élégance en charme en 51 procent de gastronomie, gastvrijheid en levens stijl. 38 procent was tegen het beleid van De Gaulle, 27 procent steunde dit en 25 procent had geen mening. Op de vraag of Frankrijk eerlijk naar samenwerking met W.-Duitsland streeft antwoordde 40 procent ja, 18 procent zei ja, maar vond dat dit stre ven tot bepaalde gebieden beperkt was en 42 procent zei nee. 67 procent had gehoord van het Frans- Duitse verdrag van vriendschap en sa menwerking en 33 procent had daarvan geen weet. 19 procent was sinds het verdrag vijf jaar geleden ondertekend werd naar Frankrijk geweest. 18 pro cent had voordien het land bezocht en 63 procent had nooit een bezoek aan Frankrijk gebracht. Het onderzoek werd gehouden onder auspiciën van de EEG. flank zy de moderne communicatie- middelen en de reismogelijkheden is er thans vrij veel bekend over landen en Volken waarvan men het bestaan enige tientallen jaren gele den nauwelijks vermoedde. De bin nenlanden van Afrika en Azië, zelfs het tot voor kort vrij ontoegankelij ke Tibet, bergen weinig geheimen meer voor de in landen en volkeren geïnteresseerde Europeaan. Een uit zondering moet echter gemaakt wor den voor het hoge noorden en de al daar levende Eskimo's, over wier leven, gewoonten en gebruiken nog maar weinig tot de wereld is doorge drongen. Het is niet zozeer de af stand die wel te overbruggen is als wel de bittere omstandigheden waar onder men in het hoge noorden leeft, die veel onderzoekers ervan heeft afgehouden intensief kennis te ma ken met de Eskimo's. Dat zijn men sen die zich op raadselachtige wijze al vele duizenden jaren geleden heb ben weten aan te passen aan het harde poolklimaat. Een van de weinigen die wat meer weet te vertellen over land en volk in het hoge noorden^ éen gebied dat overigens thans weer volop in de be langstelling is komen te staan, is de Deense ontdekkingsreiziger Peter Freuchen, die vijftig jaar onder de Eskimo's heeft geleefd en in zijn boek „Mijn leven onder de Eski mo's" aan de hand van talrijke ver halen, opgetekend uit eigen ervarin gen, een fascinerend verslag weet te geven,van het leven dat zich onder de Eskimo's afspeelt. Freuchen kwam al in 1906 naar het ho ge noorden. Maakte verschillende expedities naar het toen onbekende Thule op de noordelijke kust van Groenland thans een Amerikaan se luchtmachtbasis huwde een Eskimo-meisje en kreeg daardoor 'n inzicht in de psychologie en het voor ons denken wat vreemde gedragspa troon van een der meest onbekende volken ter wereld. Peter Freuchen kende de Eskimo's be ter dan wie ook ter wereld en be schreef in zijn boek een met veel fraaie foto's uitgevoerd werk dat een uitgave is van de NV Arbeiderspers te Amsterdam het dagelijks leven van de Eskimo, zijn godsdienstige opvattingen, de gebruiken bij huwe lijk en dood en op wel zeer aantrek kelijke wijze de dierenwereld in de poolstreken. In het boek komt ook duidelijk naar voren dat dit in het barre noorden levende, en vaak voor onbeschaafd gehouden volk, een zeer hoog ontwikkelde cultuur bezit. Voor al het hoofdstuk „Milieu en her komst" bevat een schat aan gege vens over land en volk en over de banden die de Eskimo's eens met het vasteland van Noord-Amerika ge had moeten hebben. De Deen Freychen vertelt onderhou dend en boeiend en brengt u al ver tellend tal van wetenswaardige bij zonderheden aan de man die men vrijwel nergens anders vindt. Freu chen is overigens, vooral in Dene marken, geen onbekende figuur. Hij schreef verschillende werken over de poolvisserij, over de rendieren en hij nam tijdens de laatste oorlog actief deel aan het Deense verzet tegen de Duitsers. Hij stierf tien jaar geleden en geniet nog vandaag de dag een grote vermaardheid onder de Eski mo's. In de dertiger jaren werkte hij mee aan de op zijn geschriften geba seerde film „Eskimo", waarin hij zelf speelde. Het thans vollèdige werk werd uitste kend uit het Engels vertaald door W. J. P. Scholtz, de fraaie foto's van landschappen, dieren en mensen in het hoge noorden werden verzameld door H. Joseph. Peter Freuchen: „Mijn leven onder de Eskimo's". Uitgave NV. De Arbeiderspers te Amsterdam. Pr(js f 19,—. L. 8. WENEN Mondain Wenen is enige duizenden baljurken armer na een brand in het modehuis van Adlmüller aan de Körtnerstrasse in het stadscen trum. De politie deelde mee dat de brand waarschijnlijk veroorzaakt was door oververhitting van een kachel in het drie verdiepingen tellende gebouw, Hoewel de brandweer minder dan een uur nodig had voor het blussen werd een volledige collectie baljurken vernietigd. HANDCREME uw handen vragen erom (Van een onzer verslaggevers) TTVE jarige stond in de box, lachte meteen toen we binnenkwamen en stak een hand uit. Eén heel jaar is hij donderdag geworden, de donkerharige Dirk, zoon van Nederlands produktiefste literator Simon Vestdijk. Vader en zoon droegen alle twee bretels: Dirk kleine rode, zijn vader van 'n kleur die we niet konden ontwaren, want toen we binnenkwamen in die ka mer aan de Torenlaan in Doorn had de romanschrijver, dichter, essayist, arts en dr. z'n colbert al aangeschoten over z'n donkerblauwe hemd en alleen zijn bruine sloffen demonstreerden: Ik ben thuis en ik wens op m'n gemak te zit ten. Dr. S. Vestdijk zoals het in kleine sierlijke witte lettertjes op de voor deur staat geschilderd stak een ste vige sigaar op nadat hij sigaretten had uitgedeeld en zakte diep in zijn stoel weg, zijn rug naar het raam gekeerd. Meneer Vestdijk,'als mannen on der elkaar, was het niet even wennen zo'n baby in huis, vroegen we aan de romanschrijver, die in oktober zeven tig jaar wordt. „Wennen? Neen, niet in het minst", was zijn antwoord. „Ik heb niet de minste last van Dirk gehad. Nou, ja, toen hij tandjes kreeg, dan huilde hij natuurlijk wel eens, maar als ik op dat moment moest werken zette ik de stof zuiger aan en dan hoor je niets". De jonge en innemende mevrouw A. C. M. Vestdijk-van der Hoeven beaam de vanuit een andere stoel, terwijl ze een stuk opgerookte sigaret in een as bak liet verdwijnen: „Neen, echt een zoete baby, beslist. Wij zijn gewend om laat op te staan en daaraan heb ben we Dirk ook meteen gewend. Hij PARIJS Dat in Parijs de coutu riers ditmaal in de nieuwe collecties meer algemene ideeën geven voor de mode dan bepaalde lijnen voorschrij ven, bleek zowel op de show van Lan vin als Patou. Sinds bij Lanvin de ontwerper Jules Crahay wordt geassisteerd door de jonge Amerikaanse echtgenote van de zoon van de oprichter van dat mode huis is het meer dure boetiek dan cou ture wat daar wordt getoond. De voorjaarsshow was een bonte ver zameling van stijlen en lijnen, met de korte rok in de meerderheid, hoewel vele details aan 1930 herinnerden. De pakjes hebben bij Lanvin een lang jas je met een hoge kraag, een ceintuur en een rechte korte rok of plooirok. De nonchalante cardigan-mantels zonder kraag zijn eveneens van een ceintuur voorzien. De ;,Baby Lock" geeft de korte jurken, waarbij de ruim te uit een gesmockt of geplooid schou derpasje ontspringt, een naïef aan zien. Die jurken, op babykleding geïnspi reerd, zijn ook uitgevoerd in bonte Mexicaanse strepen. De romantische zwarte of donkerblauwe kostschoolach tige jurken worden opgefleurd door grote kragen van wit organdi met een camelia onder de kin. Brede, witlederen ceintuurs omvat ten de taille bij de smokingjurken voor de avond, die een zwart bovenstuk heb ben, aangevuld door een wijde rok in felle kleuren. De fisëta-jurken van crêpe zijn van bonte borduursels in strepen of kinderlijke bloemfpatro- nen voorzien. Helemaal van struisveer, in ver schillende kleuren vervaardigd zijn de korte, wijde cocktail jurken in tentstijl. En op Indiaanse tenten lijken de lan ge Inca-mantels voor 's avonds, van zwarte of kleurig gestreepte zijde ver vaardigd. De Sultanagewaden van be drukte mousseline hebben wijde trech termouwen, aangevuld door een lange sjaal, die om het hoofd is gewikkeld. De Bonnie-baretten in felle kleuren deden ook bij Lanvin denken aan de gangsterfilm, „Bonny and Clyde"; die hier in Moulin-Rouge de Franse pre mière beleefde. Lange rokken tot op de kuit en Bonnie-alpino's werden veel gedragen in de zaal voor de eerste Franse vertoning van die Amerikaan se film, die hier nu al maanden lang de mode beïnvloedt. De hoofdrolspeelster, Faye Duna- way, gaf het voorbeeld met een witte mantel in 1930 lengte, helemaal met struisveren afgezet. Net als hier bij de modehuizen wist zij echter niet tussen lang of kort te kiezen. Onder haar mantel tot op de kuit droeg zij een heel kort mini-jurkje. Met een swingende stijl nam Michel Goma het bij Patou op tegen die lan gere 1930-mode. Bij de pakjes van Pa tou worden korte spencerjasjes met een centuur op wijde gegeerde rokken of plooirokken gedragen. Er horen blou ses bij met een hoge col. Een hoog bord hebben ook de soepele jersey jurken met een lang lijf, een brede ceintuur en swingende, korte charles tonrokken. De mantels door Michel Goma ont worpen, zijn mannelijk van lijn. Het zijn ranke redingotes met smalle cein tuurs of een soort ulsters met brede opstaande kraag en opgezette zakken. Herenhoeden met brede rand of kleine strak om het hoofd sluitende hoedjes, die op badmutsen lijken, bekronen de ze swingende voorjaarsmode. Bij som mige jurken is het lange, sluike lijfje boven een wijde rok, van een wit plas tron voorzien. wacht rustig tot ik kom en als hij zich verveelt, wandelt hij wat door zijn bed". Dirk Simon Vestdijk zelf intussen stapte door zijn box, trok eens aan het gymnastiektoestel en maakte series keuvelgeluiden, die te voorschiin kwa men uit een bijzonder tevreden ge zicht, wq^rin een grote hoeveelheid on deugendheid verborgen zit. „Hij is gewoon erg lief", sprak zijn vader. „Die tandjes, nou ja, kan hij ook niks aan doen". Mevrouw Vest dijk: „En doorgaans ging het meer om een vuile broek". In de achterkamer, vlak naast de box van Dirk, zat 'n zwarte poedel, die zeer binnenkort een aantal jongen op de wereld gaat brengen. De hond is niet zo erg gek op Dirk Simon Vest dijk, want de kleine vingertjes grijpen alle kanten op en zijn niet geïnteres seerd in het feit of het ogen of staart betreft, als het maar een stukje hond is dat hij vasthoudt. Dwars door de twee kamers rende een kleine poes. Zeker een jonkie, ver onderstelde ik. „Weineen", aldus de auteur, „al twee keer een nest jongen gehad. Een zwerver, tijd geleden ko men aanlopen". De zwerver begon met een tweede poes te stoeien, terwijl een derde rustig op een verhoging alles door bijna dicht geknepen ogen lag te bekijken. Het werd mevrouw Vestdijk wat te rumoe rig en ze zei: „Vooruit jongens, ga in de gang spelen, daar heb je de ruimte" waarop twee poezen ijlings naar de aangewezen plek vertrokken als waren het gehoorzame schoolkinderen. Gaan die poezen op hun eentje ook naar buiten, de tuin in, vroeg ik aan de op 17 oktober 1898 in Harlingen ge boren Simon Vestdijk, die in Amster dam medicijnen studeerde, een jaar of zes arts was (ook scheepsarts) en zich sinds 1929 aan de letteren wijdt. „Dat is een ingewikkelde zaak", lachte de heer Vestdijk. „De ene is onmiddellijk zwanger als ze buiten komt, dus die houden we maar binnen. De tweede gaat naar de buren, eet daar en gaat vervolgens ook daar op de divan liggen en dat vinden we niet prettig, dus ook binnen bljjven. En de derde vertoont geen enkele neiging om naar buiten te willen. Zo nou weet u het". Aan de hand van zijn moeder kwam de donderdag jarige Dirk Simon door de kamer stappen, op weg naar zijn beroemde vader. „Geef mij je sigaar maar", vond mevrouw Vestdijk en te gen ons: „Dirk pakt alles, sigaren, si garetten, asbakken". Wel, de bril en de neus van Simon Vestdijk waren ook zeer interessante objecten voor zijn zoon en intussen vertelde zijn moeder: „Het is een vre selijk ondernemend ventje en hij lijkt precies op zijn vader. We hebben pas één complex in hem ontdekt: een snoe- ren-complex. Hij trekt alle snoeren uit de stopcontacten, tot en met dat van de radio en hij doet het rustig vanuit zijn box. We wisten niet dat we zoveel snoeren in huis hadden". Over de jarige Dirk die op zijn va ders schoot zat te spelen hoorden we intussen, dat hij al twee keer naar de kapper is geweest. „Hij heeft zoveel haar", zei mevrouw Vestdijk. Maar voor Dirk kan 'het geen haar genoeg zijn en regelmatig heeft hij handen vol met haar te pakken, wan neer een van de poezen hem passeert en hij tien vingers uitsteekt. Meneer Vestdijk, u bent ook arts, bekijkt u uw zoon wel eens als arts? „Och, je voelt je eigenlijk geen arts meer", aldus de schrijver, „omdat je het vak niet uitoefent. En er is wel het een en ander gebeurd in de medische wereld en andere zaken zijn verou derd". Hoeveel boeken heeft u nu precies geschreven? De heer Vestdijk lachte. „Ja", zei hij, „ik moest ze onlangs zelf gaan tel len, want ze wilden het weten voor dat boekje „Vestdijk in kaart". Ik wist het echt niet uit mijn hoofd, maar het ble ken er toch achtentachtig te zijn". En bent u bezig met nummer 89? „Jawel, dat zeker. Eigenlijk zijn het er meer, want er ligt nog het een en ander dat nog niet uitgekomen is", al dus Simon Vestdijk. „Het zullen er nu wel 91 of 92 zijn". Hij duwde zijn neus tegen Dirk en zei „Dag schatje". „Terug tot Ina Damman", was het eerste boek in 1934, voorafgegaan door verzenbundels. Dat is dan ongeveer ne gentig boeken geleden Hoe komt iemand in vierendertig jaar aan een dergelijk geweldige pro- duktie? Ik heb het de heer Vestdijk, iri Groningen doctor honoris causa gewor den, zelf gevraagd. „Och, vlijt hè, ik geloof dat het ge woon vlijt is", antwoordde hij. U beschouwt uw werk dus als een ambacht? „Ja dat vind ik een goed Idee: een ambacht, dat Is de meest gezonde ma nier van bekijken", aldus de litera tor in Doom. ADVERTENTIE MODE-BEELDEN Een model uit het modehuis Esterel. Links een Mexicaanse poncho, gemaakt van grof linnen, be stikt met zijde in verschillende kleuren; rechts een avond japon van paarse zijde. Als hoofddeksel een ,,helm" met pluimen. Q Grappige, mouwloze jurkjes uit de collectie van Es terel. Door eenvoudig verschillende accessoires aan te knopen kan men van hetzelfde jurkje uiteenlopende modelletjes" maken. 0 ,,Sail away" heet deze creatie uit de nieuwe voor jaarscollectie van de Londense ontwerper Hartnell. De mouwen hebben een driekwart-lengte. De hoed is ge maakt door Simone Mirman. 0 Paddestoelhuisjes, zoals hier op een maquette afgebeeld, zullen in groten getale verrijzen bij Altwis in het Zwitserse kanton Luzern. Het zijn weekendhuisjes, ontworpen door een architectenbureau in Zurich. Het wachten is alleen nog op de bouw vergunning. Q Twee modellen uit de nieuwe hoedencollectie van Carven (Parijs). Boven: een grote hoed van turquoise stro met een klein sluiertje; onder een grote, tweekleu rige hoed met neergeslagen rand. ,,Bambin" noemde Carven deze hoed, die is ver vaardigd van grof gevlochten stro; de kleuren zijn beige en aardbei-rood. 0 Een Mexicaanse bruidsjapon uit Parijs, ontworpen door Ést er el en gemaakt van opengewerkte zijde gabardine. Bij de zalmkleurige japon hoort een hoofd deksel dat is geïnspireerd op de quetzal", een Mexi caanse helm. I

De Vallei | 1968 | | pagina 11