Nederlanders kunnen in Bislet-stadion grote tegenaanval van Noren verwachten „Als Kees het niet fikst zal Ard het moeten doen" Kortschnoi al zeker van overwinning in Hoogoventoernooi Slotemaker en Pon vannacht uitgevallen In Helsinki strijden dames om wereldtitel Kees Verkerk is in opperbeste stemming Frits Bartling toch naar Grenoble Den Bosch speelde gelijk tegen Japan Emmerich Danzer weer Europees kampioen kunstrijden Björn Tveter snelste in Frederikstad Elford vermoedelijk winnaar RMC Morgen begint strijd om Europese schaatstitel Grappen Bioscoop Echt of toneelspel Goede vervanger Veel hoger Wel meerekenen Astrid Suurbeek ontmoet King „Gekke" dingen Rallye de Monte Carlo Vertaling Potdood Vooruit gegaan IJshockey VRIJDAG 26 JANUARI 1968 Ard Schenk: in fantastische vorm OSLO Cor Nederveen, masseur van de Nederlandse kernploeg, die Kees Verkerk als weinig anderen kent, zette gistermorgen voet op Noorse bo dem. Gistermiddag voegde hij zich in Oslo bij schaatscoach Wim de Graaff en de ryders, die uit Trondheim waren gearriveerd. „Ik moet hem eerst zien, ik weet niet hoe Kees Verkerk het allemaal heeft doorstaan die zware verkoud heid in Hamar. Ik wil eerst zien hoe zijn ogen staan. Dan weet ik al veel meer". Gisteravond glimlachte Nederveen en zei, evenals dokter Lap, die de kern ploeg medisch begeleidt: „Ik zie Ver kerk nog wel komen". In ieder geval was de stemming van de Puttershoeker opperbest. Hij zat weer vol grappen en toen hij gister avond van een korte ijstraining in het hotel terugkeerde en in het bad stapte joeg de damp de laatste vermoeidheid uit zijn poriën. Verkerk keek tevreden, pakte zijn borstel en poetste, al zittend in het he te water zijn tanden. Peter Nottet, die nogal uitgelaten deed, stelde: „We hebben na onze se lectiewedstrijden in Hamar nauwelijks meer gereden. Tussen Hamar en Trondheim lagen tien dagen van niets doen, omdat de vastgestelde wedstrij den in deze periode werden afgelast. De Noren wilden met het oog op hun kampioenschap in Horten niet komen en als zij niet meerijden blijft het pu bliek weg. Het kwam mij allemaal wel goed uit die rust. Ikzelf ben voor de komende Europese titelstrijd gematigd optimistisch. De zonder ringbaard in Oslo gear riveerde Ard Schenk hij heeft hem erat gehaald wilde gisteravond al leen nog maar naar de bioscoop. Even later stapte hij met Peter Nottet, Jor- rit Jorritsma en Jan Bols het KNA- hotel uit, op weg naar ontspanning. DEN HAAG. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft gisteravond laat besloten Frits Bart ling (20) alsnog in te schrijven voor de Olympische Winterspelen in Grenoble. Dat wil nog niet zeggen, dat de Am- stelvener zeker aan de start zal komen. Het NOC moest dit besluit nemen, om dat de inschrijving voor de Spelen mor gen sluit. Bartling zal om te kunnen starten zijn verrassende tijden nog in internationale wedstrijden moeten waar maken. Bartling zal zich daartoe bij de Ne derlandse schaatsploeg in Davos moe ten voegen. De leden van de kernploeg, die in Oslo deelnemen aan het Europe se schaatskampioenschap, gaan na af loop eveneens naar Davos. Van daarui't vertrekt de Nederlandse Olympische ploeg haar Grenoble. Het NOC nam zijn besluit in overleg met de KNSB. Bartling maakte gistermiddag in het Italiaanse Madonna di Campiglio voor de tweede maal een formidabele tijd. Bij harde wind kwam hij tot 40.7 secon den tegen Jan Augustinus, wiens snelste tijd gisteren 42,2 seconden was. Gisteravond vierde Bartling feest met de andere Nederlandse en Italiaanse schaatsers die trainen op de van wei nig accommodatie voorziene piste van Madonna di Campiglio. Vandaag stapt hij op de trein naar huis. DEN BOSCH. Het Japanse nationa le ijshockeyteam heeft donderdagavond voor 3500 toeschouwers in Den Bosch tegen de gelijknamige ploeg met 44 gelijk gespeeld. De tussenstanden wa- •m: 1—4. 2—0, 1—0. Wanneer morgen in het beroemde Bislet-stadion in Os lo het startschot klinkt voor de Europese schaatskam pioenschappen, dan zal dat zonder enige twijfel plaats jiebben onder heel wat betere omstandigheden dan vorig jaar, toen het Finse Lahti het decor vormde voor de strijd om de titel. Lahti. De naam wekt nu, een jaar later, nog sombere gedachten op aan een onbeschrijfelijke koude, waarin schaatsers huilend van pijn en ellende met bevroren wan gen en neuzen moeizaam naar de finish reden, terwijl hun adem op de lippen bevroor. Een huiveringwekkende ijs vlakte, waarop de schaatsers bij dertig graden onder nul, Verkerk dus titelverdediger bij de wedstrijden, die morgen in het Oslose stadion beginnen. Puttershoekse Kees, die bij de Noren bijna even populair is als bij zijn eigen landgenoten, omdat de Noren nu een maal bewondering hebben voor ieder een, die op het ijs tot grote prestaties komt, zal het echter moeilijk krijgen. Hij zal de steun van zijn landgenoten, die per vliegtuig, schip, trein of auto de reis naar het noorden hebben aan vaard, zeker hard nodig hebben. Want er zijn kapers op de kust, vele kapers zelfs. Daar is allereerst landgenoot Ard Schenk, die vorig jaar door een val op de 500 meter al direct voor een hoge klassering werd uitgeschakeld en daar door zijn, een jaar tevoren in Deventer veroverde, titel op één dag verspeelde. Maar daar zijn ook de Noren en de Rus sen, die ongetwijfeld alles op alles zul len zetten om de Nederlandse schaats- hegemonie van de laatste jaren nu ein delijk eens radicaal te doorbreken. Hoe staat het ervoor met de conditie van Kees Verkerk? Het heeft de Euro pees- en wereldkampioen dit jaar" nog niet meegezeten. Een beenblessure maakte, dat hij met zijn trainingssche ma achterop raakte en toen die moei lijkheid eenmaal was overwonnen kwam een stevige griep hem plagen en zijn conditie aantasten. „Kees is nog niet in vorm", aldus luidden de berichten, die in het Nederlandse kamp een wat som bere stemming veroorzaakten. De vraag is, of dat laatste helemaal waaris. Kees Verkerk heeft zich in de afgelopen jaren wel vaker snel hersteld van ziek tes of inzinkingen en is wat men noemt een „uitgekookte knaap", die op de meest onverwachte ogenblikken voor de grootste verassingen kan zorgen. Maar mocht Kees niet helemaal fit zijn, dan heeft ons land in Ard Schenk toch een vervanger van bijzonder gro te klasse. Het is zelfs de vraag, of een Verkerk in optimale vorm momenteel in staat is Ard Schenk te verslaan. Schenk verkeert in een fantastische vorm en leverde in de afgelopen weken enkele prestaties, die zijn grote klasse duidelijk aantoonden. De man uit Anna Paulowna heeft bij de voorbereidingen voor het huidige schaatsseizoen bijzon der sterk geschaafd aan zijn beste af standen, de 500 en 1500 meter. Vorig jaar trainde hij extra op de lange af standen. Hij was toen blijkbaar van mening, dat het op de 500 en 1500 me ter wel goed zat en dat hij op de 5000 en 10000 meter aanzienlijk sneller moest gaan, wilde hij op de hoogste trede kunnen komen. Het resultaat was omge keerd evenredig aan de bedoeling. Schenk won inderdaad aan snelheid op de stayersnummers, maar de winst, die hij hier maakte was niet voldoen de om het verlies, dat hij met deze trainingsmethode op dé 500 en 1500 me ter opliep goed te maken. een diepvries-koude, die daar in jaren niet was gemeten, hun rondjes moesten draaien. De 10.000 meter kon er niet worden gereden, want enkele medici, die zich in Lahti bevonden, hadden verklaard, dat dat gelijk zou staan met zelfmoord. In plaats daarvan werd gestart op de 3000 meter, maar zelfs dat was een opgave, die eigen lijk niet te volbrengen was. We weten het nog. Kees Verkerk toonde zich onder de ze barre omstandigheden veruit de beste. Hij zegevierde op drie afstanden, de 1500, 3000 en 5000 meter, en ver overde op de 500 meter een fraaie vierde plaats. In de afgelopen weken leverde Ard Schenk op de 500 en 1500 meter enkele opmerkelijke prestaties. Zeer onlangs maakte hij in Hamar op de 500 meter een tijd van 40,9 sec en dat was bijzon der snel. Inderdaad, Valeri Kaplan reed bij de Russische kampioenschappen 40,1 maar die tijd werd gemaakt op de hoog gelegen baan van Alma Ata. Bovendien, Kaplan doet niét mee, omdat hij zich prepareert op de Olympische Winter spelen in Grenoble. Erhard Keiler maakte op de 500 meter reeds een tijd van 39,5 en evenaarde daarmee het we reldrecord van Evgeny Grishin. Maar VASTERAAS De Oostenrijker Emmerich Danzer heeft donderdag avond met succes zijn titel verdedigd bij de Europese kampioenschappen kunstrijden, die in het Zweedse plaats je Vasteraars worden gehouden. Het was voor de vierde maal in suc cessie, dat de Oostenrijkse en wereld kampioen beslag legde op de Europese titel. De tweede plaats was voor zijn landgenoot Wolfgan Schwartz. Danzer, die bij de verplichte figuren reeds een ruime voorsprong op zijn naaste concurrenten had genomen, be sloot zijn optreden met een schitterende en moeilijke kür. Hoogtepunt was een foutloos uitgevoerde driedubbele sal- chow. De 23-jarige Wener is favoriet voor de gouden medaille tijdens de Olympische Winterspelen in Grenoble. Zijn landgenoot Wolfgang Schwartz raakte bij een dubbele lutz even uit ba lans, maar kreeg desondanks hoge cij fers voor zijn prestatie. Om de derde plaats werd hard gestre den door de Tsjech André Nepala en de Fransman Patrick Pera. De Fransman was zeer nerveus en maakte veel fou ten. De Tsjech won tenslotte met zijn gedurfde en foutloos gereden kür het brons. De Tsjechische Hana Maskova heeft na drie verplichte figuren bij de dames de leiding met 504 pnt. De Oostenrijkse Beatrix Schuba staat op de tweede plaats met 497.6 pnt De Oostduitse Ga- briëlle Seyfert bezet de derde plaats met 493 pnt. India heeft donderdag in Nagpoer de tweede wedstrijd in de reeks van vier tegen Oost-Duitsland met 31 ge wonnen. De eerste ontmoeting eindig de in een doelpuntloos gelijk spel. dat gebeurde in Inzeil, bijna even hoog gelegen als Alma Ata. Evenmin zijn we er ondersteboven van, dat de Noor Svein Erik Stiansen Kees Verkerk eerst het wereldrecord-puntentotaal met 176.982 pnt. ontfutselde en dat later de Westduitser Günther Traub dat. record met 176.717 nog eens scherper stelde. Want die recordverbeteringen hadden plaats in Madonna di Campiglio. Ook al hooggelegen. En B islet is nog altijd een laagland-baan! I V Niettemin, we zullen bij de komende Europese kampioenschappen toch wel terdege rekening dienen te houden met de Noren, die duidelijk aan een herstel bezig zijn. Anderzijds, Verkerk kon wel eens ernstig geprikkeld zijn door het feit, dat hij in korte tijd twee wereld records kwijt raakte. Men weet het, naast het wereldrecord-puntentotaal verspeelde hij ook het record op de 5000 meter, dat doof de sterke Noor Fred Anton Maier werd overgenomen. Deze Fred Anton schijnt momenteel in een fantastische vorm te verkeren en zelfs op de 500 meter kwam hij in dit seizoen tot enkele zeer redelijke presta ties. Maar een geprikkelde Kees Ver kerk is tot grote prestaties in staat... Naast Maier moet zeker ernstig reke ning worden gehouden met Stiansen en Öuttormsen, terwijl ook de Russen Ma- tusevitsj en Antsson met verrassende tijden uit de bus kunnen komen. Ten slotte, wat valt er te verwachten van de Zweden? Het is opmerkelijk stil in het Zweedse kamp, maar het is geen ge- jeim, dat de wereldkampioen 1963, Jonny Nilson, hard traint onder lei ding van onze landgenoot Anton Huis- kes om tot een come-back te komen. Al met al geloven we toch vertrouwen te kunnen hebben in onze landgenoten. Er is een bekende Nederlandse schaats- schlager, waarin gezegd wordt, „dat Keessie het wel zal fiksen, als Ard het niet kan doen". Mogelijk moeten nu de namen worden omgedraaid. En voor het overige, we hebben in Peter Not tet, Jan Bols en Jorrit Jorritsma troe ven, die ook tot opmerkelijke prestaties in staat zijn. FREDERIKST AD Björn Tveter heeft op een 333-meter baan twee af standen gewonnen bij internationale schaatswedstrijden in Frederikstad. Hij moest de eerste plaats op de 500 meter echter delen met Roar Groenvold, die tweede werd op de 1500 meter. Van de Nederlandse kernploeg kwa men alleen Eriks en Te Winkel uit in Frederikstad. De belangrijkste uitslagen zijn: 500 meter: 1. Tveter en Groenwold 42.7 sec., 3. Holmedal en Lier 42.9, 5. Kwiat- kowski (W.-Dld.) 43.3. 6. Hasieber (W.- Dld.) 43.7, 12. Eriks 44.9, 13. Te Winkel 45.0. 1500 meter: 1. Tveter 2 min. 12.0 sec, 2. Groenvold 2.12.7, 3. Lier 2.13.2, 4. Te Winkel 2.14.9, 5. Eriks 2.15.4, 6. Holme dal 2.16.2. Jonny Nilsson: come-back MELBOURNE In het toernooi om de tenniskampioenschappen van Austra lië in Melbourne zijn Astrid Suurbeek en Ada Bakker in de derde ronde van het damesdubbelspel verslagen door de Amerikaanse sterren Billie Jean King en Rosemary Casals: 6-4, 6-2. Ne derlands kampioenen Astrid Suurbeek handhaafde zich wel in het enkelspel. Ze plaatste zich voor de kwartfinales, waarin zij King zal ontmoeten, dank zij een overwinning met 8-6, 6-3 op de Australische Kerry Melville. In het jeugdtoernooi leed Salomé een nederlaag tegen het achttienjarige Australische meisje Kerry Harris: 6-2, 6-1. Het Nederlandse meisje had in de 'derde ronde de Australische Coulley met 6-1, 7-5 verslagen. De jonge Spanjaard Manuel Orantes zorgde donderdag voor de grootste ver rassing. In een bijna drie uur durend gevecht, gespeeld onder een brandende zon, versloeg Orantes, winaar van het Wimbledon-jeugdtoernooi, de 34-jarige Neal Fraser, een vroegere Australische Davis Cup-ster. Aanvankelijk leek het erop, dat Fraser de strijd zou winnen, maar de vermoeidheid ging tenslotte een te grote rol spelen: 46, 46, 63, 6—4, 6—4. Orantes plaatste zich hierdoor in de kwartfinales, waar hij Barry Phillips- Moore zal ontmoeten. Tot de kwartfina les drongen verder door: de Canadese Davis Cupspeler Mike Belkin. Bill Bow- rey, Juan Gisbert, Dick Crealy, Ray Ruffels en Phil Dent. MONTE CARLO De Brit Vic El- ford heeft waarschijnlijk de rallye Monte Carlo 1968 gewonnen, naar van morgen bekend werd. Volgens de offi cieuze uitslag bezet de Brit met zijn Porsche de eerste plaats. De tijden en zijn wagen moeten echter nog gecon troleerd worden. Op de tweede plaats zou Pauli Toivonen (Finland) even eens met een Porsche, zijn geëindigd, terwijl Rauno Aaltonen met zijn Mini Cooper derde zou zijn. De officiële uit slag wordt echter niet voor het begin van de avond verwacht. WIJK AAN ZEE De 37-jarig Russische grootmeester Viktor Kortschnoi heeft het 30e Hoogovenschaaktoernooi op zijn naam gebracht. In dertien ronden ver zamelde hij elf punten, een totaal dat geen der deelnemers meer kan bereiken. In het weekeinde worden de 14e en 15e ronde gespeeld. Door met zwart remise te forceren tegen Donner is Ree tot een totaal van zes punten gekomen. De Nederlandse kampioen, die nog tegen Matanovic en Ciric moet spelen heeft aan een half punt voldoende om zich internationaal meester te mogen noemen. Kortschnoi maakte het zich donderdag niet al te moeilijk. Hij gunde de Roe meen Gheorghiu, die met wit speelde, een remise in 15 zetten. De Roemeen behoudt daardoor nog een goede kans op het behalen van de tweede prijs. Ciric won verrassend van Tal. In een Siciliaanse partij bracht Tal, tot dus ver de best geplaatste kandidaat voor de tweede plaats, tegen Ciric het paard schijnoffer op e4, doch overzag dat het een blijvende aangelegenheid was. Het stukverlies werd ietwat gecompenseerd door pionnenoverwicht. doch de nauw keurig spelende Zuidslaviër liet zijn prooi niet meer los. Portisch zette zijn herstel voort, nu ten koste van Karaklaic, die al vroeg tijdig dameruil aanbood, vermoedelijk in de veronderstelling, dat er verder nog weinig zou kunnen gebeuren. Hij bleek het bij het verkeerde eind te heb ben. De Hongaar begon, steunend op een loper-paar, aan een uitgekiend po sitioneel spelletje, dat juist bij het ver strijken van de speeltijd tot een win nend eindspel leidde. Overigens gebeurden er in deze -ron de nog meer „gekke" dingen. Padevski kreeg van Matanovic in de opening een pion cadeau. Hij kon zich evenwel nog in de remise-haven redden. Van Geet zette tegen Rossolimo pardoes een kwa liteit in. De Frans-Amerikaan maak- MONTE CARLO Gisteravond zijn de zestig equipes die het er tot dusver het beste hebben afgebracht in de Rallye Monte Carlo van start gegaan voor een tweede rondrit. Dat betekent, dat van de 78 equipes die binnenkwamen na de eerste rondrit, er achttien afvielen. De tweede rondrit voert dé deelne mers de bergen ten noorden van Mon te Carlo is. Het parcours is ongeveer zeshonderd kilometer lang en er zitten zes klassementsproeven in. De beroem de Col de Turini moet zelfs drie keer worden genomen. In het algemeen klassement stond de Fransman Larousse met een Alpine gisteravond bovenaan. Dan de Brit El- ford en daarop volgde de Fin Toivo nen, elk met een Porsche. Pas daarna de BMC-Coopers en de Lancia's. Er wordt niet verwacht dat Larrousse z'n eerste plaats zal houden. Gegokt wordt op een overwinning voor Porsche of BMC. Rob Slotemaker en Ben Pon begon nen de tweede rondrit als 31-ste en 34- ste in het algemeen klassement, de in een Nederlandse Daf rijdende Frans man Laurent als 57-ste. De laatste doet dus nog maar op het nippertje mee. Laurent kon echter zeker zijn van een klasse-overwinning, want hij was de enig overgeblevene van de veertien equipes die in de klasse van de Daf 44 startten. Slotemaker moest het in zijn klasse tegen twee andere deelnemers opnemen, Pon tegen drie. Zij zijn vannacht tijdens de laatste rondrit uitgevallen. Ze blijven deson danks tot de zestig best geklasseerden behoren. Gisteren was het de dag van de sterke verhalen. Deelnemers en uit vallers hadden de gelegenheid gehad om eens lekker uit te slapen. Wakker geworden bevolkten zij de zonnige ter rasjes van het prinsdom. Voor buitenstaanders waren de ge sprekken wellicht wat moeilijk te vol gen. In de Nederlandse hoek ging het in deze geest: „Dat eerste stuk was wat glad, maar ik kon toch lekker stampen al moest ik het gas wel eens liften. Maar daar kwam me toch een vent voorbij geblazen! Alsof er niets aan de hand was. Maar mooi dat hij goed op zijn bek ging een eindje ver der. Zijn auto was opeens danig gemo dificeerd. Ik kon er nog net langs drif ten. Nou, en verder kon je het gas la ten staan en doorrammen naar Monte. Daar ben ik 's avonds nög eveny aan het werk geweest. In normaal Nederlands komt dat neer op: „Dat eerste stuk was de weg wat glad, maar ik kon toch stevig doorrijden, al moest ik het gaspedaal wel eens even loslaten. Maar daar kwam me toch een vent voorbij gesto ven! Alsof er niets aan de hand was. Maar hij ging een eindje verder wel degelijk over "de kop. Zijn auto liep ste vige schade op. Ik kon er nog net in een vier-wiel-slip langs. Nou, en ver der kon je met gas op de plank op top snelheid doorrijden naar Monte Carlo. Daar ben ik 's avonds nog even aan het gokken geweest in het Casino". te hier dankbaar gebruik van en be sliste de partij in zijn voordeel. Lange- weg tenslotte was ook al niet bijster nauwkeurig. Hij schonk zijn opponent een vrij pion, die tot een enorm blok aan zijn been uitgroeide. Onze landge noot moest zeer veel materieel inzetten om de positionele nadelen te compense ren, wat vervolgens min of meer auto matisch tot een nederlaag leidde. Het duel Donner-Ree begon interes sant. Uit een Konings-Indiër, met be kend pionoffer door zwart, ontwikkelde zich een positionele strijd, waarbij zwart de stellingen van zijn tegenstan der zwaar onder druk zette. Toen wit echter een dameruil ensceneerde bleef er een potdood eindspel op het bord over: remise. De deling van het punt in de partij tussen Hort en Ivkov werd reeds na veertien zetten beslist. In de m'eestergroep won Ujtelky voor de de vijfde achtereenvolgende maal en deelt met de Pool Doda en de Zuidsla viër Ostojic met achteneenhalf punt de eerste plaats. Doda raakte tegen de Zuidslaviër Nikolic ün tijdnood een stuk kwijt en moest de koning omleg gen. De Spanjaard Medina staat in zijn afgebroken partij tegen Jongsma ge wonnen. De andere Nederlanders ver gaarden allen halve punten. In de damesgroep staan de Russi sche Koslovskaja, de Tsjechische Maly- petrova en de Roemeense Nuclau thans aan de leiding dank zij een nederlaag van de Zuidslavische Stadler. Het ziet er naar uit, dat de Nederlandse Corrie Vreeken, die haar partij tegen de Hon gaarse Ivanka in gunstige stelling af brak, zich bij deze kopgroep gaat voe gen. Voor vandaag staat er geen ronde op het programma. Wel zullen afgebroken partijen uitgespeeld worden. De utislagen. Grootmeestergroep, 13e ronde: Don ner - Ree V2-V2 Ciric - Tal 1-0 Van Geet - Rossolimo 0-1, Portisch - Karak laic 1-0, Gheorghiu - Kortschnoi V2-V2. Hort - Ivkof V2-V2, Langeweg - Botbot- sof 0-1, Ladevski - Matanovic Vt-Vt. Stand na 13 ronden: 1. Kortschnoi 11 2. Portisch 8 3. Tal, Gheorghiu, Hort 7V2 6. Ciric, Matanovic 7 8. Ivkof 6V2 9. Bobotsof, Karaklaic, Donner, Padev ski, Ree 6 14. Rossolimo 5 15. Lange weg 4 16. Van Geet 3. Meestergroep, 13e ronde: Doda - Ni kolic 0-1 Medina - Jongsma afgebro ken Flesch - Hartoch afgebroken TJj- telky - Ciocaltea 1-0 Dunkelblum Crabbendam V2-V2 Tatai - Zuckerman 0-1 Ostojic - Marovic V2-V2 Vyslouzil Van Scheltinga V2. Stand: 1. Doda, Ujtelky, Ostojic 81/»; 4. Medina 8 en 1 afg.; 5. Nikolic 8 6. Zuckerman, Ciocaltea 77«; 8. Flesch 7 en 1 afg.; 9. Van Scheltinga, Marovic 6V2; 11. Tatai 6; 12. Jongsma 5 en 1 afg. 13 .Vyslouzil 5 14. Hartoch 4 en 1 afg.; 15. Dunkelblum 3; 16. Crabben dam 2 Vt. Damesgroep 8e ronde: Sunnucks - Koslovskaja 1-0. 9e ronde: Timmer - Kowalska afg.; Malypetrova - Stadler 1-0; Koslovska ja - Tuk 1-0 Heemskerk - Sunnucks afg. Ivanka - Vreeken afg. Ivanova - Nicolau 0-1. Stand na 9 ronden: 1. Koslovskaja, Malypetrova, Nicolau 6; 4. Stadler 5V2 5. Vreeken 5 en 1 afg. 6. Ivanka 4 en 1 afg.; 7. Heemskerk 372 en 1 afg.; 8. Ivanova 372; 9. Kowalska, Timmer 3 en 1 afg.; 11. Turk 3; 12. Sunnucks 27« en 1 afg. Terwyi de heren in Oslo een hevige strqd aangaan om het veroveren van de Europese schaatstitel treden in Helsinki de sterkste schaatstere ter wereld aan om elkander de wereldtitel te betwisten. Het is verheugend, dat in deze strijd ook weer verschillende Nederlandse meisjes van de party zqn en... er zelfs heel goe de kansen maken. Onder leiding van Piet Zwanenburg hebben die Nederlandse meisjes zich terdege voorbereid, want het is wel zeker, dat de Russinnen, die en kele jaren geleden in het dames-schaatsen nog toonaangevend waren, alles zul len doen om Stien Kaiser de titel afhandig te maken. De Russinnen hebben zich in hoofd zaak voorbereid op de baan in Alma Ata en zij hebben ongetwijfeld belang rijke vooruitgang geboekt. Dat blijkt menen wij wel heel duidelijk uit het feit, dat de toprijdsters van de afgelo pen jaren, een Lydia Skoblikova en een Valentina Stenina, bij de Russische kam pioenschappen niet verder kwamen dan een vierde en een vijfd? plaats. Nieuw talent diende zich aan met Titova en Sodorova en van de „oudjes" hand haafde zich feitelijk alleen maar de Estlandse Lasma Kauniste. De in Rus land gemaakte tijden waren goed, heel goed zelfs, maar we kunnen herhalen wat we ook reeds over de heren zei den: de tijden werden gemaakt op een hoog gelegen baan. Niet alleen de Russinnen echter, doch ook de Nederlandse meisjes zijn o.i. ten opzichte van het vorige seizoen vooruit gegaan. Stien Kaiser rijdt weer voortreffelijk en volgens ons is zij de ernstigste kandidate voor de wereld titel. Een prolongatie zit er, wanneer Ans Schut: vooruit gegaaner geen tegenslagen komen, zonder Stien Kaiser: veel kans op prolongatie O twijfel in. Met tegenslagen moet men echter altijd rekening houden, want een val kan er oorzaak van zijn, dat al le kansen op een fraaie klassering in één klap teniet worden gedaan. Het „spook van de val" achtervolgt elke schaatser en schaatser... Naast Stien Kaiser vinden wij in de Nederlandse ploeg o.a. de Apeldoornse Ans Schut, die het in Oost-Berlijn pres teerde om Stien Kaiser op haar sterk ste afsta#nd, de 3000 meter, te verslaan. Naast Ans Schut dan voorts nog een Carry Geijssen, een Wil Burgmeyer en een Elly v.d. Brom, die stuk voor stuk in staat zijn tot uitschieters op hun sterkste afstanden. Als klassementsrijd ster heeft evenwel Stien Kaiser tochon- getwijfeld het meeste in haar mars. Met dit alles willen we bepaald niet zeggen, dat de wedstrijden in Helsinki alle een krachtmeting gaan worden tussen Nederland en Rusland. De Noor se meisjes zullen zich ongetwijfeld even sterk hebben voorbereid als de heren- ploeg en een daarmee overeenkomstige vooruitgang hebben geboekt. Het valt ook moeilijk te voorspellen, hoe de vertegenwoordigsters van ande re landen zich zullen weren, zoals bij voorbeeld de Amerikaanse Diana Ho- lum, net zestien jaar oud, die vooral op de sprint bijzonder sterk is. We blijven evenwel optimistisch en houden het met enig chauvinisme toch op Nederlandse Stien.

De Vallei | 1968 | | pagina 13