Veenendaals dagblad Johnson heeft reservisten opgeroepen Studiecentrum van CHU tegen districtenstelsel Buiten Krachtige kernexplosie in Nieuw-Mexico Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rapport aan minister Deur voor diplomatiek overleg staat nog open BIJ BOTSING VEILIG IN KUSSENS wolfheze CARAVAN RAI68 Griekse politieke gevangenen niet naar ons land Felle aanvallen bij Khe Sanh Wel een drempelom te kleine partijen uit Kamer te weren VLUCHTELING KWAM TERUG NAAR ASIEL Recordaantal faillissementen in 1967 Dep ressie nadert Oe Thant komt naar Benelux Sterkte over en weer 'icïtm De strijd in Vietnam Vrij-dan decaravan! KLEINE SCHEPEN Valkerij ONGEWENST STEMBUSAKKOORD COlWMUNIGATIE Dok in Ierland voor superschepen VROUW BEKENT DODEN BABY Rampenfonds voor effectenhandel OM AARDGAS VRIJ TE MAKETS JA ZUSTER! B. ZUSTER! Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-1Ö550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Reel.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert. losse mm-prijs 17 cent. Kleine 'annonce» „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden 1,50, ieder woord meer 15 cent VRIJDAG 26 JANUARI 1968 - 42e JAARGANG no. 22 DETROIT Een nieuwe stap op weg naar een veiliger auto. In de Ame rikaanse autostad Detroit heeft men een systeem ontwikkeld dat bestaat uit twee in het instrumentenbord ingebouwde Russens. In geval van een aanrijding komen de kussens naar buiten en worden in minder dan 4/10 sec. opgeblazen, en belet ten aldus dat de inzittenden door de voorruit worden geslingerd of tegen het dashbord terecht komen. Caravans, vouwwagens, bagagewagens en toebehoren uit 12 landen 27 JAN. TM 4 FEBR. open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang I 3." AMSTERDAM NIEUWE speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations i activiteit ter plaatse en de toegenomen gasproductie kan uitwijzen of het expe riment werkelijk een succes was en of deze techniek verder ontwikkeld zal worden. Fisher deelde mee dat verdere bijzon derheden over de operatie zullen wor den bekendgem&akt door de Ameri kaanse atoomcommissie. Dit is in over eenstemming met 'artikel vijf van het nieuwe Russlsch-Amerikaanse ontwerp verdrag ter voorkoming van de sprei ding van kernwapens, zoals dat vorige week in Geneve werd ingediend. Bedoeld artikel verplicht de kernlan den alle bijzonderheden over atoom onderzoek en experimenten, die voor vreedzame doeleinden kunnen worden aangewend, bekend te maken. Volgens dit artikel hebben de niet-kernlanden het recht van deze ervaringen te profe teren. SAIGON Communistische troepen hebben vanmorgen twee Amerikaanse divisiehoofdkwartieren en een vliegveld aangevallen na kort tevoren een koh- vooi vrachtauto's van de mariniers 27 km ten noord-oosten van Khe Sanh in een hinderlaag te hebben Iate]h lopen. De aanvallen werd enkele uren voor het door de Viët-Cong afgekondigde be stand ondernomen. Kort na middernacht beschoten de communisten het basiskamp en vlieg veld in het centrale hoogland, het hoofd kwartier van de eerste Amerikaanse luchtcavaleriedivisie, het hoofdkwartier van de derde mariniersdivisie te Phu Bai in de noordelijke sector en het vlieg veld van het Hollowaykamp te Pleiku, eveneens in het centrale hoogland. ADVERTENTIE AMERIKA HOUDT 'T BEEN STIJF WASHINGTON President Johnson heeft donderdagavond ongeveer 15.000 reservisten van de Amerikaanse luchtmacht en marine in actieve dienst geroepen. Het Witte Huis heeft laten weten dat wellicht op een later tijdstip ook nog reserve-eenheden van het leger zullen worden opgeroepen. De lucht macht moet 400 transport- en gevechtsvliegtuigen extra bemannen. Clifford, die benoemd is tot opvolger van de Amerikaanse minister van de fensie Robert McNamara, heeft tegenover de senaatscommissie voor de strijd krachten hieraan toegevoegd dat hij geen verlof had gekregen te zeggen of er reeds beslissingen te dien aanzien genomen waren. Clifford verklaarde dat „de oproep het gevolg zou kunnen zijn van de ont wikkelingen in het verre oosten, als gevolg van de moeilijkheden in verband met de Pueblo. Op elk moment dat de veiligheid Van het land dit vraagt, kan de president de reserves oproepen." DEN HAAG Het studiecentrum van de Christelijk-Historische Unie, d® „Jhr. mr. A. F. de Savornin Lohmanstichting", heeft zich in een rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken uitgesproken tegen invoering van het districtenstelsel bij verkiezingen, maar voor introductie van een „drempel" van twee a drie procent van het aantal stemmen teneinde het optreden van zeer kleine fracties in de Tweede Kamer tegen te gaan. De commissie wjjst tijdelijke en incidentele stembusakkoorden af en meent dat meer gebruik zou moeten worden gemaakt van voorkeurstemmen. Zjj is even eens gekant tegen het invoeren van referenda en bepleit publikatie van moderne, korte verslagen van kamerzittingen om het contact tussen kiezer en gekozene te verbeteren. De opkomstplicht dient te worden gehandhaafd, doch het niet- nakomen van deze plicht dient niet langer strafbaar te zjjn. e Het is voor het eerst sinds 1961 tij dens de crisis om Cuba dat er zoveel reservisten worden opgeroepen. De Amerikaanse regering heeft ech ter tegelijkertijd bekend gemaakt dat zij haar pogingen voortzet om via di plomatieke kanalen en via de Verenig de Naties de vrijlating gedaan te krij gen van de 83 opvarenden van de Pueb lo en van het schip zelf. Washington is echter bereid om het schip in Noord- koreaanse handen te laten, mits de be manning ongedeerd wordt uitgeleverd. Ondertussen patrouilleert een deel van de Amerikaanse Zevende vloot in de wateren langs de kust van Noord- Korea. Bij dat eskader bevindt zich de Enterprise het grootste vliegdekschip ter wereld. In Zuid-Korea, waar men sinds maan den hinder heeft van Noordkoreaanse guerrilla-activiteiten, zijn 24 Ameri kaanse straaljagers aangekomen. Zuid- koreaanse en Amerikaanse troepen gra ven zich in langs de grens om op alles voorbereid te zijn. De troepen worden van nieuwe wapens en voorraden voor zien In weerwil van al deze militaire voor bereidselen legt de Amerikaanse rege ring er de nadruk op dat men voorlopig geen gewapende actie tegen Noord-Ko- rea overweegt. „Wij nemen deze maat regelen om op alles voorbereid te zijn", zei de woordvoerder van het Ameri kaanse parlement van Buitenlandse Za ken. „Maar wij bevinden ons nog mid den in het diplomatieke stadium. Wij onderhouden voortdurend contact met onze bondgenoten, waaronder Zuid-Ko rea". DOETINCHEM De 37-jarige J. H. van H. die dinsdagavond de vlucht nam uit het rjjksasiel voor psychopa ten „De Kruisberg" te Doetinchem is gisteravond uit eigen beweging weer in de inrichting teruggekeerd. De man was al gesignaleerd in Noord-Brabant. Daarna is hij naar fa milie in Gelderland gereisd. Deze heeft de verpleegde gisteravond met diens toestemming teruggebracht naar Doe tinchem. Tfif het lage peil, dat de stand onzer grijpvogels bereikt heeft hoe verheugd zijn we reeds met de ene havik in de bossen van de Kon. Hout- vesterij en de ene buizerd op de Hoge Veluwe, waar van beide paren in 1967 5 het broedsel uitvloog kunnen we haast evenveel kans maken er een in 't wild te ontmoeten, dan er een op de vuist van de valkenier te zien. Er waren nl. 10 havikiers en/of valkers in het vorige jaar, tezamen met 6 slechtvalken en 12 haviken jagend. Er zijn echter leden van het Valkeniers verbond „Adriaan Mollen", die met 5 vogels, die door hen vcor genoegen, uit het oogpunt van bescherming, wer- den gehouden, zoals torenvalken, bui- zerds, sperwers, uilen enz., zijnde soorten die niet door de Jachtwet voor het vluchtbedrijf bestemd zijn. Toch kan met sommige sperwers gemani- puleerd worden, hetgeen blijkt uit een soare van meer dan 100 huismussen door een Belgisch lid. Ik ontleen deze en de nog volgende publikaties aan het interessante Jaarboek 1967 van genoemd verbond, „de Valkerij in de Nederlanden", dat o.m. een overzicht geeft van de zaken, die tijdens het elf- jarig bestaan van het z.g. ornitholo- gisch secretariaat aan het licht zijn gekomen. Iedere buitenman zal er met plezier in bladeren en als hij ook ge schiedkundig georiënteerd wenst te worden, vindt hij voorts veel omtrent de vreugden en verdrietelijkheden m het 20-jarig bestaan van de club, want daarvan heeft secretaris Van Nie zorg- vuldig boek gehouden. Daar dit jaar- i. boek uiteraard slechts een gespeciali- 5 seerd publiek bereikt, wil ik er in mijn natuurhistorische reeks gewag van maken, want weinigen vinden zulk een ware ontspanning in het land- schap als de stille volgelingen van het edele weispel. 26-1-1968, A. B. Wigman. W/H/Z///////////////»/////»/////»////»/»»///////»/»®'//»'" De commissie, aanvankelijk onder voorzitterschap van de oud-minister van Justitie mr. A. C. W. Beerman, en na diens overlijden van prof. mr. H. G. Schermers, hoogleraar aan de gemeen te-universiteit van Amsterdam, bestaat uit prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, emeritus - hoogleraar te Leiden, jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein, lid van de Eerste Kamer, mej. mr. E. A. Haars, lid van de Tweede Kamer, mr. S. Kloosterman, hoofdambtenaar van het ministerie van Binnenlandse Zaken, jhr. mr. J. W. Röell, griffier van de Eerste Kamer, mr. F. H. Kern kamp te Rotterdam en mr. IJ. Schol ten, oud-minister van Justitie, advise rend lid. Het huidige stelsel van de evenredi ge vertegenwoordiging heeft, ondanks zijn bezwaren, de voorkeur boven een districtenstelsel, omdat het de staatkun dige en levensbeschouwelijke stromin gen onder de kiezers zo zuiver moge lijk weerspiegelt. Een stelsel, waarbij een kandidaat in een bepaald district een meerderheid moet behalen, dwingt de kiezer in veel gevallen tot een minst slechte keuze. Veel uitgebrachte stem men tellen in het geheel niet n.l. wanneer een kandidaat nét niet, of met een overgrote meerderheid wordt geko zen aldus de commissie. De commissie heeft begrip voor het oordeel van de meerderheid der kie zers, dat zeer kleine partijen ongewenst zijn. Stemmen op deze partijtjes gaan teloor indien 't vereiste minimum-aan tal stemmen niet wordt gehaald, en dwergfracties kunnen slechts gebrek- king in het parlement functioneren. Daarom zou het aantal handtekenin gen onder kandidatenlijsten van partij en die nog niet in de Tweede Kamer zijn vertegenwoordigd belangrijk moe ten worden verhoogd, en dient het mi nimum der te behalen stemmen tot pet, uiterlijk twee drie pet. te worden opgevoerd. De commissie wijst verho ging van de waarborgsommen af. Concentratie van politieke groeperin gen moet worden verkregen uit vrije wil, van „binnen uit", op principiële gronden en met zorgvuldige psychologi sche voorbereiding. Tal van nuancerin gen in de levensbeschouwelijke en staat kundige stromingen zouden niet door het optreden van geheel aparte politie ke partijen, maar binnen grotere poli tieke partijen, of confederaties of sa menwerkingsverbanden van politieke partijen tot uiting moeten komen, aldus de commissie. Door voorkeurstemmen kunnen de kiezers dan hun werkelijk inzicht aan geven. Stembusakkoordert, die naar het oor deel van de commissie gedachten op roepen van tijdelijke, incidentele coali ties, bedoeld om met behulp van tevo ren opgestelde regeringsprogramma's een stembusoverwinning te forceren, worden „volstrekt" afgewezen. Indien de meerderheid wordt behaald dan dreigt het beginsel te worden uit gehold dat Kamerleden stemmen zon der last of ruggespraak van hen diebe- nofemen. Wordt zij niet behaald dan valt het verkiezings-regeringsprogram- ma in duigen. Wanneer geen enkele coalitie de meerderheid behaalt, zal de bestuurbaarheid van de staat ernstig worden geschaad of, indien de partijen toch meewerken aan een kabinetsfor matie, zal de kiezer zich om de tuin geleid voelen, aldus de commissie. Onbehagen over het gebrek aan com municatie tussen kiezers en gekozene kan wórden opgeheven door voortduren de en objectieve voorlichting over, en doorlichting van regering en parlement, aldus de commissie. Het „kort verslag der vergaderingen" dat in 1924 uit bezuinigingsoverwegin gen werd afgeschaft, zou in gemoderni seerde vorm, ook voor de Eerste Ka mer, opnieuw moeten worden inge voerd. De commissie wenst de leeftijdsgrens van eenentwintig jaar voor het uitoefe nen van het actief kiesrecht te handha ven. In alle Westeuropese landen, met uitzondering van Zwitserland, wordt de ze leeftijd aangehouden. Het rapport werd uitgebracht, nadat de toenmalige minister van Binnenland se Zaken de „Jhr. mr. A. F. de Savor nin Lohmanstichting" eind september 1966 verzocht te onderzoeken in welke mate de Grondwet zou moeten worden gewijzigd, en of de in de proeve van een nieuwe Grondwet voorgestelde op lossingen aanvaardbaar zijn. DEN HAAG Nog nooit zijn er sinds de oorlog zoveel faillissementen in ons land uitgesproken als het afgelopen jaar. Het waren er precies 2439 of 26 procent meer dan in 1966. Liipburg stond aan de kop met 28,3 faillissementen per 100.000 inwoners ge volgd door Noord-Brabant met 21,2 en Noord-Holland met 19,9. Zeeland sloot de rij met 12.5 faillissementen per 100.000 inwoners. Wat de steden betreft stond Arnhem met 27,4 faillissementen aan de top. BELFAST Hartland and Wolff, het grote scheepsbouwbedrijf te Bel fast heeft een droogdok van 6 miljoen pond sterling besteld. Het dok, dat 550 meter lang en 75 meter breed wordt, zal worden ge bouwd door het Britse aannemersbe drijf George Wimpey. Het dok zal worden gebruikt voor de bouw van nieuwe schepen. De eerste order die erin uitgevoerd zal worden omvat twee 250.000 tons tankers voor Esso. T\Joordwestelijke winden die aan de kust enige tijd tot hard toenamen voerden polaire lucht aan, waarin en kele buien voorkwamen. Niet alleen in ons land, maar in geheel West-Europa staat het weer onder invloed van een brede noordwestelijke luchtstroming, die in stand wordt gehouden door een krachtig gebied van hoge luchtdruk ten zuidwesten van Ierland en een depressie die over de Oostzee en Polen naar het zuiden is getrokken. Van de depressies die het eerder ge- noemde hogedrukgebied flankeren is voor het toekomstige weer in Neder- land van belang een actief lagedruk- gebied dat zich tussen IJsland en 1 Groenland bevindt. Het komende etmaal zal dit lagedrukgebied in oos- telijke richting trekken en daarbij nog in betekenis toenemen. Een bijbehorend frontensysteem zal daarbij over de Britse eilanden naar het oosten opdringen. Het lijkt alles- J zins waarschijnlijk dat de regen, waarvan het front vergezeld gaat, zich j tot over ons land uitbreidt. Tevens zal i de wind tijdelijk krimpen naar zuid- west en gaan aanwakkeren. i DEN HAAG De regeringen van Nederland, België en Luxemburg heb ben de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant uitgenodigd 'n bezoek te brengen aan Benelux. Oe Thant zal vermoedelijk nog voor de zo mer op deze uitnodiging ingaan. De secretaris-generaal van de UNO zou vorig jaar al een bezoek aan de landen van Benelux hebben gebracht. Dit plan kon echter door het uitbreken van de crisis in het Midden-Oosten niet doorgaan. Volgens berichten uit Zuidkoreaanse bron bevinden zich ongeveer vijftig Noordkoreaanse oorlogsschepen op zee. Japanse kranten maken zelfs melding van een Russisch oorlogsschip dat in Koreaanse wateren gezien zou zijn, maar dat bericht is niet bevestigd. De Noordkoreaanse vloot bestaat uit kleine snelle schepen die berucht zijn geworden om hun aanvallen op Ja panse en Zuidkoreaanse vissers. De Zuidkoreaanse vissers hebben dan ook opdracht gekregen de kust van Noord- Korea te mijden. Een veronderstelling in Washington is dat de Sovjets de hand willen leggen op de moderne instrumenten aan boord van de Pueblo en deze tenminste een week of tien dagen willen bekijken om achter alle geheimen ervan te komen. Andere autoriteiten denken dat de Sovjets rustig de Noordkoreanen er toe zullen brengen het schip terug te ge ven nadat de Sovjets het goed beke ken hebben. In de afgelopen maanden zijn tiental len Zuidkoreaanse vissersvaartuigen in het gebied door de Noordkoreanen buit gemaakt. Het Japanse dagblad Asahi maakte bekend dat Zuidkoreaanse marinevaar tuigen woensdag een Russische torpe- dobootjager en een vrachtschip achter volgden voor de oostkust van Zuid-Ko rea en dat de marine opdracht heeft gekregen de defensiemaatregelen te verscherpen. De Verenigde Staten hebben donder dagavond een spoedeisende zitting van de veiligheidsraad der Verenigde Na ties gevraagd. Ambassadeur Arthur J. Goldberg zei, dat het voornaamste doel de onmiddellijke teruggave van de Pueblo en zijn 83-koppige bemanning was. Goldberg stond de pers te woord na een vlucht van Washington naar New York. In de Amerikaanse hoofdstad had hij besprekingen gevoerd met president Johnson. Bovehdien had hij de raads voorzitter voor januari, de Pakistaanse ambassadeur Agha Shahi schriftelijk om de zitüng gevraagd. Volgens het Amerikaanse verzoek zal de raad om 16 uur 30 (WET) bijeenko men. Shahi pleegt overleg met de ande re leden. Intussen zijn alle onderdelen van het eerste Zuidkoreaanse leger, een van de grootste veldlegers ter wereld in alarm- tóestand gebracht. Volgens het leger zijn alle onderdelen in de kazernes ge consigneerd. Het eerste leger, dat 19 gevechtsdivi sies omvat, bewaakt een groot deel van de grens, waar ook de Koreaanse mariniersbrigade en de tweede Ameri kaanse infanteriedivisie dienst doen. Het eerste leger is in alarmtoestand gebracht bij wijze van voorzorgsmaat regel in verband met de crisis, die is ontstaan door de overval die 31 Noord koreanen zondag in Seoel hebben ge pleegd, alsmede door de inbeslagneming van de Pueblo door de Noordkoreanen. Het Amerikaanse leger heeft voor zijn troepen een soortgelijke maatregel, genomen. Ook de Zuidkoreaanse mari ne en luchtmacht zijn tezamen met het marinierskorps in alarmtoestand ge bracht. Tenslotte heeft de Amerikaanse mari ne een onbekend aantal duikboten naar het Amerikaanse vliegdekschip Enter prise gezonden, dat zich thans in de wa teren bij de Noordkoreaanse haven Wonsan bevindt. A President Johnson heeft zich met de Nationale Veiligheidsraad beraden over de gebeurtenissen met de „Pueblo". We zien de president hier met zijn ministers, staatssecretarissen en de chef-staf tijdens de bijeenkomst. Links van Johnson Dean Rusk, rechts van hem Robert McNamara. "U"et Noordkoreaanse leger telt 385.000 man die over 500 pant sers uit de Sovjet-Unie beschikken en over 3000 stuks zwaar geschut. Er vliegen bovendien nog zo'n 450 MIG's voor het Noordkoreaanse luchtwapen. De marine beschikt over rond de 100 patrouillevaartuigen en twee onder zeeërs. De Amerikanen kunnen daar twee divisies tegenover stellen met hulptroepen, totaal 50.000 man. Ze hebben een atocmvliegtuigeskader van 18 vistuigen waaraan er nu pas 20 zijn toegevoegd. Het Zuidkoreaanse leger, dat als goed geoefend en uit gerust bekend staat, telt 500.000 man waarbij nog 60.000 man in luchtmacht en marine komen. De luchtmacht be schikt over 150 verouderde Ameri kaanse jachtbommenwerpers. LEIDEN De Rijkspolitie heeft een 28-jarigê ongehuwde vrouw uit Bode graven gearresteerd die heeft bekend haar dochtertje kort na de geboorte te hebben gedood en enkele dagen later in de Oude Rijn te hebben gegooid. De baby, die in oktober is geboren, werd eind december bij Zwammerdam ge vonden. AMSTERDAM De leden van de Vereeniging v. d. Effectenhandel zyn akkoord gegaan met de voorstellen van het bestuur tot verhoging van de con tributie en tot het instellen van een soort rampenfonds. Dit fonds moet dienen om cliënten van beursfirma's, die door de schuld van deze firma's in financiële moeilijk heden zijn komen te verkeren, te hel pen. De contributie wordt verhoogd van f 150 tot f 500 met terugwerkende kracht tot 1 januari. De bijdragen' van de le den aan het fonds komen bijeen via 'n omslagstelsel. Voorlopig zijn de leden hiermee tot 1 juli akkoord gegaan. De bijdragen aan het fonds zullen niet aan de effec tenklanten worden doorberekend. BRUSSEL De stappen van Neder land bij de Griekse regering ten be hoeve van de Griekse politieke gevan genen schijnen geen resultaat te heb ben gehad. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Harmei, heeft dit don derdag verklaard in antwoord op vra gen van socialistische zijde in de ka mer over de mogelijkheid van Belgi sche hulpverlening. De Belgische rege ring heeft hiermee willen wachten op de uitslag van de Nederlandse initia tieven, maar die schijnen tot niets te hebben geleid, aldus Harmei. GENÈVE Amerika heeft verklaard met gunstige resultaten een ondergrondse kernontploffing te hebben veroorzaakt die bedoeld was om grote hoeveelheden aardgas vrij te maken. De operatie, die de naam „Gasbuggy" droeg, werd vorig jaar september uit gevoerd in Nieuw-Mexico. Een Amerikaanse afgevaardigde deel-^ de dit tijdens de huidige zitting, van de door 17-landen -bijgewoonde ontwape ningsconferentie, mee. Deze betoogde dat de explosie een kracht' had van 26.000 ton tnt. De explosie heeft een kolom van ongeveer 100 meter rots weggeslagen, bijna precieV zoals van te voren werd berekend. Hij waarschuwde echter dat het nog maanden kan duren alvorens een onderzoek naar de radio- ADVERTENT1E lJlI Pjycl». ZitUnhuii Wolfheze bij Arnhem. Tel. 08308 - 241

De Vallei | 1968 | | pagina 1