Vijfde film over Deltawerken donderdag op beeldscherm Beurs van Amsterdam Telefonische enquête VARA onder de loep Cora Canne Meyer in Franse Opera Componiste „Homing" overleden BRANDPUNT BUITENSPEL FINANCIËLE NOTITIES Gasunie geeft mil j oenenor der aan R.D.M. VANAVOND MORGEN Fors herstel voor Philips i PILOOT STORM RECHTER TIE TEKKO TAKS TELEVISIE T.V. LANGENBERG ABN neemt deel in lening Wereldbank Omzet bij Erdal ving kosten op Minder verliezen bij de Sabena Geen extra kosten voor betaalcheques Pagina 2' VRIJDAG 26 JANUARI 1968 95 Je hebt niet in die geest gezondigd". „Misschien, of ook wel niet", sprak Franz, die met een vreemde intensi teit op Eugenies woorden reageerde, „maar wat zou er met dat geleende geld zijn gebeurd, als ik gestorven was. En alsof het toeval het wilde, ik was er bijna aangegaan. Ik reed in een taxi langs de oever van de Seine, toen plotseling een grote lorrie vanuit een zijstraat tegen mijn taxi aanbots te". „Werd je gewond?" „Neen, absoluut niet". „Dat bewijst uit welk goed mate riaal je bent gemaakt". „Dacht je op dat ogenblik aan je promesse?" vroeg Pauline. „Neen, helemaal niet. Ik dacht er al leen aan, dat ik eigenlijk een dwaas was omdat ik geen levens- en ongeluk- kenverzekering had gesloten. Ik had aanspraak kunnen maken op een flin ke som voor de schok, die ik had mee gemaakt". De twee zusters begonnen te lachen. Toen keek Eugenie op haar horloge en herinnerde er Pauline aan, dat neef Freddy zou komen lunchen' en dat ze nu naar huis moesten. Ze wend de zich tot Franz. „Nu je hebt werkelijk een paar vreemde avonturen meegemaakt. Ik zou er gaarne nog meer over horen. Zou je misschien vanmiddag om vier uur willen komen? Ik heb niets te doen maar Pauline heeft haar werk". „Het is een mooie dag", antwoord de hij, „waarom niet? Maar je moet me 'n plezier doen en niet op mijn ar moedige kleren letten". „Ik veronderstel, dat dit maar iets van tijdelijke aard is", antwoordde ze droogjes. „Mooi. Ik zal vier uur in mijn over belast geheugen prenten" zei hij, met iets van zijn vroegere overmoed in zijn stem. „Zie je wel", pleegde Geeny, „hij is weer de oude Franz. Herinner je je nog zijn preek over de intelectuelen Polly?" XXVII Bij het voortglijden der dagen werd Pauline zich steeds duidelijker be wust, dat er iets irreëels in haar leven was. Ze betrapte zich erop, dat ze vreemde dingen deed. Het gebeurde wel, dat ze laden openmaakte, dat ze haar boeltje eruit nam, dat om haar opstapelde, om de voorwerpen, dan weer, als was ze uit een droom ont waakt, op hun oude plaats neer te leg gen. Op een middag betrapte zij er zich tijdens Eugenies afwezigheid op. dat ze doelloos door de stad zwierf, tot ze plotseling tot haar grote ver rassing bemerkte dat ze voor het oude Sperlacher huis stond waar de Weckli's woonden. Ze stond 'n ogenblik stil om wat houvast te krijgen, waarna zij binnenstapte om bij Nora een bezoek af te leggen. Nora was een echte praatster. Maar terwijl ze maar doorbabbelde, staar de Pauline met een wezenloze blik naar de oude commodes, naar de uit gesneden tafels naar de verbleekte portretten, naar de prachtige licht kronen. die aan de geschilderde pla fonds hingen, naar de snuisterijen en naar de oude boeken, die over de geschiedenis van Bern handelden en die met smaak gerangschikt waren. En al starend trachtte zij de reden te vinden, waarom zij zich hier be vond. In eenzelfde gemoedstoestand had ze kortgeleden een bruiloft in de Münster gadegeslagen. Ze had het bruidspaar naar buiten zien komen, de bruidegom met een hoge zijden hoed op, de bruid in een lange sluier met oranjebloesems. Waarom die oranjebloesems? Wat betekende dit alles? Waarom stond die menigte daar met rode, blijde gezichten? Waarom stonden daar al die auto's? En ze liep maar doelloos verder als iemand, die de tijd wil doden, daar hij wacht op het intreden van een belangrijke gebeurtenis. Thuis geko men trachtte ze de betovering te ver breken door Chopin te gaan spelen. Maar zelfs voor zijn muziek leek haar geest afwezig. Haar vingers speelden automatisch. De aandrang ontbrak om haar wezen in de muziek te vergeten, om door te dringen tot de innerlijke regionen van de harmonie. Die aan drang scheen in haar verzwakt te zijn misschien was hij zelfs wel dood. Ze voelde absoluut geen verlangen in zich om naar muziek te luisteren, laat staan muziek te reproduceren. Alleen de paar woorden, die haar in Eugenies gezelschap ontsnapten, ga ven haar werkelijke gevoelens weer. „Ik ben wanhopig!" Met een schier objectieve belang stelling bestudeerde ze Eugenies plot selinge ontboezeming. „Franz, Franz, Franz!" klonk 't nu iedere dag. Gee ny's natuur begon zich als een bloem in een pot te ontplooien, welke de zachtaardige hand van een tuinman uit de schaduw in de zon had ge plaatst. „Is 't niet vreemd, dat van alle mannen... Goede God, wat is er met me gebeurd? Hij is heel anders, dan 1 ik gedacht had. O, er is zoveel van Amadeus' karakter in het zijne over gegaan. Natuurlijk heeft hij absoluut geen geld meegekregen. Maar wat doet dat er eigenlijk toe? Hij praat zo onafhankelijk. Hij is werkelijk geestig. Vol van vermakelijke espiè- glerie. En hij is zo verstandig". „Hoor eens Eugenie" zei hij tegen me „daar heb je 't. Om heel verstandig met je te spreken, ik ben niet verliefd op je. Als ik zei dat ik-dat was, zou je zeggen, dat 't om je geld was en dat is absoluut niet het geval. Maar wie zegt. dat we ondanks dat alles geen uitstekend paartje kunnen wor den? Jij hebt een goede smaak. We zijn beiden min of meer alleen op de wereld. Als er iemand zou zijn, die genoeg vertrouwen in mijn capaci teiten had om me enig kapitaal te le nen, zou ik heel goede zaken kunnen doen. Ik zou niet leeglopend door het leven kunnen gaan. Er bestaat voor mij niets ergers dan een rijke vrouw te hebben, die je onderhoudt. Ik zou geen vrouw ooit kunnen toestaan me mijn individualiteit te ontroven. Neen, absoluut niet". „En wat antwoordde je daarop?" wenste Pauline te weten. ,Wat ik antwoordde? Ik zei: „een gelukkig begin in het huwelijk ein- digt gewoonlijk met een mislukking, s Laten we er dus geen illusie op na s houden. Laat ons zo beroerd moge- I lijk beginnen en laten we elkaar iede- r re denkbare tekortkoming tonen. La ten we vrij blijven van iedere hui chelarij die verliefden er gewoonlijk op nahouden en die zijn oorsprong al leen vindt in een lichamelijke begeer te. Laten we absoluut eerlijk zijn". „En wat antwoordde hij daar weer op?" „Hij antwoordde. „Eugenie, jouw zin voor realiteit overtreft zelfs de dromen van de dichters in zijn uit werking op mijn ziel".- „Bij dat gesprek wandelden we langs de Aare en daar er geen le vend wezen te zien was, behalve dan een familie wilde eenden, kusten we elkaar. En het spreekt vanzelf, dat we ons op die plek met elkaar ver- loofden. Ik vertelde hem, dat ik zon- 5 der bril nauwelijks iets kon zien en 5 we begonnen toen beiden zo te lachen g dat de wilde eenden in een paniek- g stemming in het riet wegvlogen. „Geen kinderen voor ons", sprak ik, g .dat is verboden". „Geloof me" ant- g woordde hij „dacht je dat ik het el- g lendige ras, waartoe we behoren, zou g willen bestendigen?" (Wordt vervolgd) g DEN HAAG Piet te Nuyl, Va ra's hoofd van de televisie en prof. ir. H. L. van Lommei, plaatsvervangend hoofddirecteur vah de PTT, sullen van middag in Hilversum nog eens rustig praten over de telefonische enquêtes van de socialistische omroep. De PTT wil niet het mes op tafel zetten. Ze ziet bovendien geen moge lijkheid om de telefonische enquêtes te verbieden. De PTT heeft ook geen al ternatief dat dergelijke enquêtes wel mogelijk maakt. Wel wil men de Vara nog eens duidelijk uiteenzetten wat de bezwaren zijn van telefonische steek proeven. Zo is achteraf gebleken dat er dins dag veel ernstiger storingen in het lan delijke telefoonnet zijn opgetreden dan men eerst dacht. In Rotterdam zijn de zekeringen in een aantal centrales doorgeslagen en waren verbindingen met belangrijke posten als de politie en de brandweer een tijdlang niet meer mogelijk. Ook in andere steden werden tele fooncentrales zo ernstig overbelast dat men op het nippertje ontkwam aan kortsluitingen. PARIJS De Nederlandse zangeres Cora Canne Meijer zal op de wereld première van de opera „La Char treuse de Parme", van de Fransman Henri Sauguet hierin de altpartij ver tolken. Het libretto van deze opera is ontleend aan de gelijknamige roman van Stendhal. Deze wereldpremière, onder de leiding van de componist zelf, zal op 7 februari worden gegeven in het nieuwe cultuur centrum van Grenoble. LONDEN Madame Terese del Rie- go, de componiste van meer dan 300 po pulaire sotags, waaronder „Do dry those tears" en „Homing", is dinsdag in een rusthuis in Norfolk op 91-jarige leeftijd gestorven. Zij werd in Londen geboren en opge leid in het klooster van het Heilig Hart en het West Central College of Music. Zij schreef haar eerste song toen zij 12 jaar was. Haar liedjes werden gezongen door artiesten als Clara Butt, Melba, Eva Turner, John Coates en Maggie Teyte. „Homing" was een van de hits tijdens de eerste wereldoorlog. 3720. Professor Dubois scheen er wonderwel in te slagen zijn gedesillusioneerde collega frisse moed in te spreken en zijn interesse wederom te wekken. Het duurde niet lang of David, de prof. en Arend waren op nieuw in een geanimeerde discussie gewikkeld over de mogelijkheden van het Lodge-systeem. Onze piloot had soms wel moeite om zijn twee geleerde vrienden te volgen, maar als iets hem ontging, riep hij hun reso luut een halt toe, en pas wanneer hij de draad van het gesprek weer te pakken had, mochten zij verder theo retiseren. En terwijl buiten de storm ten langen leste zijn nutteloze aanvallen op de onwrikbare bunker ver minderde, kwam het drietal daarbinnen eerst goed in actie! De zorgvuldige deducties en conclusies leidden ertoe dat men de eerste hand kon leggen aan een mechanisme van geringe afmetingen, doch dat in staat moest zijn om duidelijker resultaten te boeken, dan de grote scherm-kubus. Piloot Storm's technische knobbel kwam hier' goed van pas en met grote bekwaamheid wist hij de denkbeelden van de twee geleerde mannen vorm te geven in een ogenschijnlijk zinloos apparaat. In koortsachtige spanning werkten zij voort. 8. Als rechter Tie een paar koppen thee heeft gedron ken, verlaat hij het theehuis en gaat verder in de rich ting van het stadscentrum, waar hij een herberg wil zoeken. De discussie over de vermoorde kassier interes seerde hem wel, maar het is een zaak die hem niet aangaat. Hij is hier tenslotte op vakantie en bovendien wordt het tijd dat hij onderdak zoekt, want het begint al te schemeren. Maar als hij op weg naar het centrum het hoofdkwartier van de Keizerlijke Garde ziet, be sluit hij zich daar maar meteen te melden. Dan is hij van die rompslomp af. Het hoofdkwartier is een fraai bouwwerk met twet verdiepingen en een wachttoren opzij. De daklagen zijn bedekt met blauwe pannen en een roodblauwe banier hangt neer vanaf een spitse stan daard. Op een bord boven de zwaarmetalen roodgelak te poortdeur staat, in zwarte karakters: Keizerlijke Garde. Tweede regiment van de linkervleugel. Als rechter Tie oo de poortdeur toeloopt, wacht hem een verrassing. De luitenant, die de rechter al op de kade heeft gezien, komt op hem toe en zegt op hoffelijke toon: „De kapitein zou u graag willen spreken. Wilt u mij maar volgen?" Wat kan dit 'toch betekenen? vraagt rechter Tie zich af. Niemand kent hem hier toch? Hoe kan de kapitein hem dan verwachten? 17. Het was een geluk voor Glupo, dat Tekko niet merkte, dat hij gevolgd werd, anders -hadden er wel eens vreemde dingen kunnen gebeuren, want Tekko W3" nog steeds in een erg slecht humeur. Zijn boze bui veranderde echter onmiddelijk, zodra hij het verwonderde gezicht zag van zijn goede, oude vriend Starreveld. „Ik ga mee!" viel Tekko met de deur in huis. „Heef u soms een kaari van Afrika bij de hand!?" „Wel, wel! Echt weer Taks! Kom er in mijn waarde!" lachte Starreveld, terwijl hij onze vriend naar binnen loodste. „Een kaart van Afrika, zei je? Wel kijk eens hier!" Tekko zocht vlug de baai van Zanzibar op en toen terwijl hij als terloops opkeek vroeg hij langs zijn neus s weg. „Is het soms u bekend of er in de baai van Zan- TiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiMMiHiiMiimiiuHiiiimiiuiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiiiiniii zibar vroeger eens een goudschip vergaan is of zo?" „Hè|? Wat zeg je me nu?" verbaasde zich de geleer de man. „Ja, nu je het zegt! Ik meen me te herinne ren, dat er in het begin van de zeventiende eeuw eens een Hollands galjoen met Spaans goud tot zinken ge bracht is. Het was een kapersschip geloof ik van een zekere ka pitein Dieftinck of zo. De man gedroeg zich heldhaftig voor een kaper, want hij ging, meen ik, liever met goud en man en muis naar de kelder dan „Ja, ja! Genoeg!" lachtte Tekko, die als een wervel wind weer naar de deur stormde. „Dat dacht ik ook! Maar ik ga met u mee hoor! Morgenochtend vroeg kom ik u afhalen!" iiiiiiiiimiMiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiii HILVERSUM I NCRV: 18.00 Kerkorgelcon.: klass. en semi-klass. muz. 18.30 Nws. en weerpr. 18.45 Act. 19.00 Li. muz. voor tieners. 19.40 Wereldpanorama. 19.50 Uit: li. gev. muz.-pr. 20.45 Koning in 'n kooi, hoorsp. TROS: 22.00 Jazzmuz. met com mentaar. 22.30 Nws. 22.40 All-In:. gev. pr. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.15 Ber. 18.20 Uitz. v. 't GPV. 18.30 Hee: pr. voor onvolwasse- nen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 De Neder lander v. morgen, lez. 19.30 Nws. 19.35 criterium: kunst nader beschouwd. 20.00 Tot beter begrip: muz. lez. 20.45 Jeru zalem, gesprek. VARA: 21.00 Eur. kam. hardrijden op de schaats voor heren te Oslo en 't wereldkamp. hardrijden op de schaats voor dames te Helsinki: versl. over 't resultaat v.d. loting voor de op zaterdag te rijden ritten. 21.10 Noorde lijk Filharmonisch ork. en sol. (opn.) klass. en mod. muz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 Stereo: Prettig weekend: li. gev. platenpr. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NTS/NOT: 10.20-12.00 Schooltv. NTS: 18.50 Pipo de Clown. STER: 18.56 reel. NTS: 19.00 Journ. STER: 19.03 Reel. Zaterdagavond is de eerste uitzen ding van de nieuwe sportrubriek van de KRO-tv: Brandpunt Buitenspel. Het programma werd samengesteld door Aad van den Heuvel, Ed van Westerlo en Willibrord Fréquin. Het is hun bedoeling zo weinig mogelijk over sport te praten en zoveel mogelijk sport te laten zien. Uiteraard zal in deze eerste uitzending aandacht besteed worden aan de Europese schaatskam pioenschappen in Oslo, die juist op die dag begonnen zijn. Daarnaast komt zo veel mogelijk achtergrond-informatie over actuele sportproblemen. De samenstellers hopen zodanig „bui tenspel" te blijven staan, dat zij wel en wee in de sportwereld met enige afstand zullen kunnen signaleren. Voor deskundige adviezen zal het team een beroep kunnen doen op KRO- sportverslaggever Theo Koomen. Brandpunt Buitenspel wordt uitge zonden vanuit Studio Bellevue in Am sterdam, waar publiek van harte wel kom is. Zaterdagavond Nederland 2 van 21.50-22.30 uur. Donderdag 1 februari zendt de NTS van 19.25 tot "2&00 uur op Nederland 2 de vijfde, in haar opdracht door' Johan Biansjaar gemaakte film over de Del tawerken uit. Het is de voortzetting van een traditie volgens welke de NTS elk jar in februari een film vertoont over het verloop en de vorderingen van de Deltawerken om aldus het Neder landse volk op de hoogte te houden van de gang van zaken m.b.t. dit veelomvat tende project. Deze 5e film, die wederom met mede werking van het ministerie van Ver keer en Waterstaat tot stand kwam en die door Leo Boudewijns van commen taar wordt voorzien, heeft dus betrek king op de periode van februari 1967 tot februari 1968. De film brengt ons ditmaal via de Barendrechtse brug en de daar in aanbouw zijnde tunnel naar de Haringvlietbrug. Vandaar gaat het naar het Brouwershavense Gat waar we getuige zijn van de voorbereidende werkzaamheden in het zuidelijke" sluit gat. Hier zien we hoe volgens een nieu we werkmethode de zinkstokken naar de bodem verdwijnen, de basis voor de toekomstige afsluitdam. Na wat beelden van de volle Zeeuw se stranden glijdt de camera naar het Spuisluizencomplex in het Haringvliet, een monumentaal kunstwerk. De ringdijk om het spuisluizencom plex heeft men dit jaar doorbroken. Er moeten enorme massa's zand worden afgegraven. Het Volkerak is het laatste onderwerp dat de film behandelt. Dit moet worden afgesloten met twaalf caissons waarvan wij de bouw in volle gang zien. Eind 1969 zal het Volkerak zijn afgesloten waarmee dan de nieuwe verbinding voor het verkeer met Bra bant een feit zal zijn. In het Waterloop kundig Laboratorium in Voorst legt men de laatste hand aan het onderzoek voor de sluiting. NCRV: 19.06 Pick-Up: mnd. magazir voor de platenliefhebbers. STER: 19.5. Reel. NTS: 20.00 Journ. STER: 20.1 r Reel. NCRV: 20.20 Act.rubr. 20.45 Stoe lendans, muz. komedie. 21.25 Café-chan- tant 't Winkeltje: liedjespr. met praat je. 21.50 Farce Majeure. 22.10 De Ze ventigers, gesprekken. NTS: 22.40-22.45 Journ. NEDERLAND II NTS: 18.50 Pipo de Clown. STER: 18.56 Reel. NTS: 19.00 Journ. NTS: 19.03 Weekjourn. (met titels voor slechtho renden). 19.25 Open oog: tips voor 't vrije weekend. 20.00 Journ. en weerover- zicht. STER: 20.16 Reel. AVRO: 20.20 Peyton Place, tv-feuilleton. 20.45 AVRO Danstest '68. 21.57 AVRO's Televizier. NTS: 22.20-22.25 Journaal. HILVERSUM I. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Klass. gr. muziek. 7.30 Nws. 7.32 Act. 7.45 Moderne ka- mermuz. 8.0Ó Nws. 8.10 Gew. muziek. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.15 Mu- zaiek: gevarieerd muziekpr. en kunst kroniek. (9.35 Waterstanden). 11.00 Nws. 11.02 Het maskerspel der religie, lezing. 11.15 Solistenkamer: muzikaal vraaggesprek. KRO: 12.00 Stereo: Coun try and Western Express (gr). 12.15 Marktberichten. 12.17 Overheidsvoori.: De politie nu. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Act. 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending. NRU: 13.00 Vliegen de schijven: platenprogr. voor de mili tairen. KRO: 14.00 P.M.: familie-progr. (16.00-16.02 Nws.). NRU: 16.30 Franse les. HIRO: 17.00 Chabad Nigunim: Chassidische zang en muz. KRO: 17.30 Voor de tieners. HILVERSUM II. 18.00 Nws. en commentaar op het nws. 18.20 Met naald en slinger: oude muz. (gr). 18.45 Stereo: Feest der her kenning: verzoekplatenprogr. van mo derne orkestwerken. 19.30 Nws. 19.35 Artistieke Staalkaart. 20.15 Promenade orkest. 20.50 Met de beer op stap, hoor spel. 21.30 Lichte gr. muz. 22.00 Stereo: Instrumentaal ensemble: oude muziek. 22.30 Nws. 22.40 Franst chansons. 22.55 Plein en publiek: licht programma. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM IIL KRO: 9.00 Nws. 9.02 Djinn: gevari eerd progr. (10.00 en 11.00 Nws). NRU: 12.00 Nws. 12.02 Skivatoon. NCRV: 13.00 Nws. 13.02 Ramblers Radio Reprises. 13.30 Zuidzee-Serenade. 14.00 Nws. 14.02 T(w)ienerama: progr. voor tieners en twens. 15.00 Nws. 15.02 Halte: progr. voor twintigers. 15.30 Strictly country style: country and western halfuur. 16.00 Nws. 16.02 Act. 16.07 Licht platen progr. 17.00 Nws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte gr. muziek. VRIJDAG 26 JANUARI 1968 DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. (v. vorige avond). 18.20 Zehn Prozent, tv-sp. 11.40 Liederenrecital. 12.00-13.30 Act. kroniek. 16.40 Journ. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 Voor de jeugd. 17.55 Pr.-overzicht. 18.00- 18.05 Journ. (Reg. pr.: NDR: 18.05 Act. 18.19 Das Freitagsmagazin. 18.53 Zand mannetje. -19.00 Act. 19.26 Graf Yoster gibt sich die Ehre, tv-film. 19.59 Pr.- overzicht. WDR: 18.05 Skiles. 18.10 Filmrep. 18.25 Goedenavond. 18.30 Jour naal. 19.10 Pater Brown, tv-film. 19.40 Muz. zelfportret..) 20.00 Journ. en weer- ber. 20.15 Reportages. 21.00 Kleur: Ge- fahrlicher Zeuge, detectivefilm. 21.50 Journ., weerber. en wintersportberich- ten. 22.05 Rep. uit Bonn. 22.20 Ein idea ler Gatte, komedie. 0.15 Journaal. DUITSLAND II 17.40 Wintersportweerber. 17.45 Nws. en weerber. 17.50 Sport. 18.20 Act. en muz. 18.55 Kleur: Tammy das Mad- chen vom Hausboot, tv-film. 19.27 Weer ber. 19.30 Nws. en act. 20.00 Eine Ge- fangene bei Stalin und Hitier, doe. spel. Aansluitend; nws. 21.30 Li. muz. pr. 22.10 Nws. en commentaar v. buiten landse correspondenten. 22.55 Nws., weerber., act. en wintersportweerber. Fonds Vorig# koer# lat# not. Nederland 1966-1 7 104 A 103% Nederland 1966 61 99A 99 Nederland 1967 61 99% 99 Nederland 1967 6 96% 96 Nederland 1965-1 5! 93% 93H Nederland 1964-1 51 90% 90% Nederland 1964 5 88% 88% Nederland 1958 41 88% 88% Nederland 1964 41 95A 95 A Nederland 1959 41 87% 86 fj Nederland 1963-1 41 83A 83tt Nederland 1961 4 84% 84 Nederland 1953 31 80% 80% Ned. staffelt 1947 31 71A 71% Nederland 1951 3i 90% 90% Nederland 1953 1-2 31 83% 83% Nederland 1950 1-2 31 73% 73% Nederland 1954 1-2 31 77% 77% Ned. grootb. obl. 1946 3 82% 82% Ned. dollarlng. 1947 3 85% 85% Bank v. N.G. wnb.l. '57 6 97% 97% id. 30-jar 1958/^59 41 85A 85A H.V.A.-mijen ver. a. 117% 118 AJC.U. a. 71.7 72.7 Delimij. f. eert. 85.8 85.1 Hoogovens n.r.c.v.a. 116.2 115 Philips gem. bezit. v. a. 119.6 121.7 Unilever c.v.a 108.7 108.6 Kon. Zout-Organon 157 157.5 Dordtsche Petr. a. 681 678% Kon. Pe'r. f. a. 151 150.9 H^L -a. 76 75% Java-China p n.r.c.v.a. 172 172 K.L.M m. 216 218 Rotterd Lloyd a. 141 142% Scheepvaartunie a. 128 127% Bk. v. Ned. Gem. *65-1 51 94% 94% Bank v. N.G '58 1-2-2 4! 86% 86% Nat Bk v Midd.Kr 66 7 100% 100% Nat investeringsb. '65 51 94% 94% Fr.-Gron. Hyp.b. dw. 6 92% 92% Alb. Heyn wdlobl '55 4 129% Bijenkorf 6 98 98% Co-op Ned. r^paarbr. 146 146% Ned. Gasunie 1966 61 99% 99% Ned. Gasunie 51 94H 94H Philips dir. 250-100 '51 4 78 78 Pegerr 1-2 1957 6 96% 96% Pgem 1957 6 96 96 K.L.M. 15-jarig 5 94 94% Ned. Spoorw 57 1-2 41 90% 90% Berghuizer Pap.fabr. 41 94% 94% Gelder Zonen v. 41 90 90% Grasso's Kon. Mach.2. 51 93% 93% (Slotkoersen van gisteren) Hoogovens 5i 112% 111% Meteoor beton 51 86 86 Stokvis en Zonen 4! 91% 91% Thomassen/Dr.-Verbl. 4è 113 112 Alg. Bank Ned. a. 227'/t 226V* Amrobank f20,— a. 46.8 46.5 Nationale Ned. cert 597 596 Ned. Credietb. aand. b. 176»/4 176l/« Ned. Middenstandsbank a. 91.6 91 Slavenburg's Bank a. 1751/» 175 Albert Heyn a. 1280 1300 Amstel Br. n.r.c.v.a. 397 396 Bergh en Jurg. f 250-1000 a. 208V« 208 Blaauwhoed a. 100 Blijdenst-Will. f 1000 nreva 73 72 Bols Lucas a. 191 191.5 Bredero ver. bedr. n.r.c.v.a. 368 368 Buhrmann-Tetterode a. 464Vt 462 Bijenkorf n.r.c.v.a. 630 640 Calvé c.v.a. 775 770 Drentsch-Overijs. Houth. a. 115 116 DJtU. a. 350 349'/, Elsevieris Uitgeversmij. a 305 Erdal mij. v wasverw a. 571 570 Excelsior metaalbuizen a 661/» 65 Fokker a. 435 433 Gazelle Rijwiellabriek a. 170 172 Gelder Zonen, van a. 119 119 Gist- en Spiritusfabriek a. 706 709 Grasso's Kon. Mach.fabr. a. 135 136V« Heineken's Bierbr. aand. 581 587 Holec aand. 158«/t 158V« Interratio aand. 316 315 Kon. Ned. Papierfabr a 150 151 Kon. Ned. Textielunie eert. 48 48 Krasnapolsky La. 59 59 K VT (kon ver tap.) aand 226 223 Lips en Gispen eert. 130 130 Meteoor Beton a. 114Va 112 Misset, Uitgeversmij. a. 245 240 Naarden Chem. fabr. a. 524 524 Naeff gebr. a. 156 154 Nedap ned. app.fabr. aand. 1471/» Ned Kabelfabrieken aand. 285</> 285 Nelle, wed. J. van aand. 355 361 Nyma n.r.c.v.a. 23'/t 23% NU verdal-ten Ca te a. 85V4 85 Overz. Gas, nat bez. v.a.f. 97.3 97.3 Pal the a. 61 61 Pont Houthanoel a. 174% 174 Reesink en Co. a. 163 164 Scheveningen Expl.miji. a. 29.1 28.7 Schokbeton aand. b. 183 183 Scholten Carton en Pap a. 243 242 Schuppen Sajetfabriek a. 87 85 Simon de Wit aand. b. 400 410 Spaarne ver. bez. 500-100 a. 690 Technische Unie a. 265 268 Thomassen/Dr.-Verbl. f.a. 110.9 109.7 Twentsche Kabelfabriek a. 357 358 Ubbink-Davo a. 20% 20% Unilever 1000 cert. 7cpr. a. 108% 108 Veenendaalsche stoomsp. a. 180 Ver. Machinefabrieken a. 168% 167 Ver. Touwfabrieken c.v.a. 147 145 Vredestein Rubb.br. c.v.a. 146 143 Vulcaansoort a. 68 69 Wessanen's Kon. Fabr. a. 87.5 87.8 Wilton-Fijen.-Bronsw. a. 162V2 163 Billiton le rubriek a. 795 Geldersche Tramwjnij a. 56 56 H.B.B. bel. depot 1-2 pb f. 760 755 Interbonds 1 pb f. 633 633 Vastgoedbel.fonds part. f. 646 644 Interunie f 50 a. 184 184 Robeco f50 a. 228.1 226.4 Rolinco t 221 220.5 Unitas f 50 a. 404.5 404 Ver. Bezit v. 1894 f50 a. 101.8 101.9 Canadian Pac. Railw. eert. 55% 54% Int Nickel Cy. Can. cert. 121% 120% Shell Can. (10 a.) cert. 32% 31%. A.T.T. 15-10a33-l/3d cert. 53L« 53'* Anaconda cert 45% 45% Bethlehem Steel cert 30% 31 Chesapeake and Ohio cert 63 62% Cities Serv. 10 a 10 dlr cert 49% 49% Douglas Aircraft cert. 91% 89% Dupont d.n. 10 a 5 dlr cert 156% 158% General Electric cert. 92% 92% General Motors cert. 80% 80 Kennecot* Copper cert. 42% 42% Phillips Petroleum cert 62 61 R.CA. cert 51 50% Republic Steel cert 42 41*/»« Shell Oil cert 63% 62% Standard Brands 10 a cert 35% 36 U.S Steel (10) cert. 40% 40% Woolworth cert. 23% 23% British Petrol. 1966 7è 102% 102% Rott Rijn Pijptmij. 5i 94% 94% Bredero vast goed a. 138 138 Calvé cum.pref.wd.nr cert. 139% 138% Edy emaille a. 76 76 VOORBEURSKOERS VAN HEDENMORGEN Kon. Olie 150.80; Unilever 108.90; Philips 121.60; AKU 72.80. AMSTERDAM, 25 jan. Het meest opmerkelijke op Beursplein 5 is van daag wel het forsekoersherstel van 't Philipsaandeel geweest Hiermede werd een groot gedeelte van het eerder deze week ontstane koersverlies ingelopen bij een opening op 122.50, tegen woens dag als slotprijs 119.80. Deze gunstige stemming in de Philipshoek kwam me rendeels, doordat Amerika verstek liet gaan met verkopen. Bij de opening had den de hoeklieden reeds koopopdrach ten in handen, waarvan ook dekkings aankopen. Dat Philips gisteren in Wall Street een halve dollar lager slóot, daar van trok Amsterdam zich niets aan. Het sterk verhoogde niveau lokte winstne mingen uit, waardoor de prijs inzakte tot 121.70. De gunstige vooruitzichten van de computerafdeling van Philips moeten, aldus de beurs, goed in het oog worden gehouden. Ook AKU gaf een koersherstel te zien van een gulden tot 72.80. Hiermede was het koersherstel voor de internationale waarden teneinde, want Unilever en Kon. Olie bleven praktisch onveranderd op resp. 108.80 en 151. Hoogovens werd lager geadviseerd op U5.50. Voor de derde achtereenvolgende dag van deze beursweek heeft Wall Street woensdag genoegen moeten nemen met koersverliezen. Toch werd er aldaar meer weerstand geboden dan de beide voorgaande beursdagen, waardoor de verliezen gering bleven. KLM was in Wall Street wederom la ger, Kon. Olie en Unilever min 1/8 dir. Van de cultures opende Amsterdam Rubber op 58 3/4, doch herstelde zich tot 59 1/2 (59). HVA lag gevraagd in de markt op 119. De scheepvaartsector gaf geen veranderingen van betekenis te zien. De staatsfondsenmarkt was we derom merendeels gemakkerlijker. PARIJS De Algemene Bank Neder land neemt deel in een lening van 55 miljoen die de Wereldbank Argentinië zal verstrekken. De lening dient ter ge deeltelijke financiering van het plan tot uitbreiding en verbetering van de elek triciteitsvoorziening in Buenos Aire» Met het hele werk zullen 300 miljoen dollar zijn gemoeid. AMERSFOORT De raad van be stuur van het Erdalconcern maakt be kend, dat de omzetstijging in 1967 de kostenstijging ruimschoots heeft opge vangen. De rentabiliteit van het concern kon hierdoor enigszins verbeterd wor den. Voor 1968 wordt een toenemende con currentie en een verdere kostenstijging verwacht. Dank zij de krachtige positie van'het concern vertrouwt het bestuur in staat te zijn de winst op een dusdanig peil te houden, dat eventuele tegenval lers kunnen worden opgevangen en de nodige investeringen uit eigen middelen kunnen worden gedaan. Het ligt in de bedoeling om, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, over 1967 aan aandeelhouders een divi denduitkering van 15 pet voor te steflen (onv). Ingevolge een besluit van com missarissen en raad van bestuur zal op nadere aankondiging een interimdivi dend van 7,5 pet over het boekjaar 1967 betaalbaar worden gesteld. I BRUSSEL De tekorten van de Bel gische luchtvaartmaatschappij Sabena zijn in 1967 teruggebracht van 576 mil joen frank (ruim 40 miljoen gulden) tot 180 miljoen frank (13 miljoen gulden), zo heeft de Belgische minister van ver keer, Bertrand verklaard in 'n senaats commissie in Brussel. Hij verwachtte dat de Sabena-balans aan het einde van dit jaar sluitend zou zijn. Het weg werken van het tekort is voor 'n groot deel te danken aan vermindering van de personeels- en exploitatiekosten. ROTTERDAM De Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, lid van de Rijn-Schelde Groep heeft van de Neder- landsche Gasunie 'n order ontvangen ter waarde /an ca. f8 min. De maat schappij zal drie gasturbines leveren met een gezamenlijk vermogen van 45.000 pk voor het compressorstation in Ommen. Het ontwerp van de gasturbines is af komstig van General Electric, waarmee de RDM begin vorig jaar een contract heeft gesloten voor de gezamenlijk ver vaardiging van industriële gasturbines. General Electric levert de kennis op dit gebied. AMSTERDAM De banken zullen in het vervolg geen kwartje kosten in re kening meer brengen wanneer winke liers, die bij de bank geen rekening aanhielden, de betaalcheques verzilver den. Begunstigden die wel een rekening hadden, behoefden dan niets te betalen. Wegens de snelle toeneming van het gebruik van betaalcheques bleek deze gang van zaken bij sommige detaillis ten tot administratieve moeilijkheden te leiden. De banken zullen nu ook verder bij het berekenen van de rentevergoe ding geen onderscheid meer maken tus sen stortingen van contanten en het aanbieden van betaalcheques ter bij schrijving op de bankrekening. In het vervolg kan iedere detaillist of andere begunstigde zonder renteverlies het bedrag van de aan de bank aange boden betaalcheques op zijn rekening doen bijschrijven of zonder kosten uit betaald krijgen.

De Vallei | 1968 | | pagina 2