Acht waterschappen voor de hele provincie Utrecht Waterschap Vallei omvat 45.000 ha Duurder AMERONGEN KAN 83 WONINGEN BOUWEN H. Beij er is nog nooit in raadzaal geweest PLANNEN VAN PROVINCIAAL BESTUUR VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Jongen (13) geschept AFDELINGEN LASTEN VOORDELEN AANPASSING MARKTEN NIEUW B.P.-RAADSL1D VEENENDAAL - In de provincie Utrecht opereren op het gebied van de waterstaatszorg momenteel 125 water schappen. Het provinciaal bestuur heeft nu een plan ont worpen om dit aantal te laten opgaan in een achttal grote waterschappen. Het grootste waterschap in dit gewest wordt dan het Waterschap Vallei, dat een interprovinciaal karakter zal krijgen met een oppervlakte van ruim 45.000 ha. In dit „mammoetwaterschap" zullen als het plan ten uitvoer is gelegd onder meer ondergebracht zijn de w aterschappen Grebbe, Heiligenbergerbeek, Luntersebeek en Barneveld- sebeek. - van Amersfoort tot de Grebbe - WATERSCHAPSINDELING BESTAANDE GEPROJECTEERDE WATERSCHAPSINDELING Permanent FORD-show in showroom BURGERLIJKE STAND iiiMffi VEENENDAAL Uiiüiü amsterdam ZUIDELIJK-FLEVOLAND waterschap hilversum waterschap amstelland waterschap de vecht barneveld amersfoort waterschap /waterschai V- )leidse rijn waterschap woerden waterschap de* vallei N waterschap kromme 'WAGENINGEN lopikerwaard ZUIDELIJK-FLEVOLAND hilversum V AMERSFOORT BARNEVELD "utrecht. woerdei •wageningen De concentratie van de waterschap pen is een onderwerp dat landelijk grote aandacht heeft en provinciege- wijs meer of minder fors is of wordt aangepakt. Reeds in 1959 is door het provinciaal bestuur van Utrecht ge steld, dat niet zal zijn te ontkomen aan behartiging van waterschapstaken in groter verband. Ter motivering werd indertijd in een nota aangevoerd dat het rationeler en efficiënter bodemgebruik slechts in het algemeen bevredigend verwezenlijkt kan worden bij aanwezigheid van be hoorlijke bestuurskracht, van een ste vig financieel draagvlak en van een zo mogelijk doorlopend ter beschikking staand voor zijn taak berekend tech nisch apparaat. Op het terrein van de door de wa terschappen uit te oefenen water schapstaken bestaat ook in de provin cie Utrecht in steeds toenemende ma te behoefte en de noodzaak om de aan de orde komende vraagstukken in gro tere verbanden te bezien en ter hand te nemen. Allerwegen staan trouwens schaalver groting in geografische zin en de be stuurlijke begeleiding daarvan in het licht van de belangstelling. De behoefte aan groei naar grotere eenheden vloeit voort uit de maatschappelijke ontwik keling van deze tijd. De behoefte is het eerst en duidelijkst voelbaar met betrekking tot technische vraagstukken maar ook in het bestuurlijke vlak eist de maatschappelijke ontwikkeling een De plannen van het provinciaal be stuur met betrekking tot reorganisa tie van de waterschappen in de pro vincie Utrecht hebben we voorge legd aan een aantal voorzitters van waterschapsbesturen in deze omge ving. J. M. Houterman (Lunterse Beek) Aan reorganisatie zal te zifner tijd niet zijn te ontkomen. Op dit mo ment acht ik een reorganisatie wat te prematuur omdat verschillende waterschappen rtiomenteél druk doende zijn ontwikkelingsplannen ten uitvoer te leggen. Tot zo lang moet mijns inziens worden gewacht met reorganisatie. Een bezwaar lijkt me wel dat bij concentratie de persoon lijke kennis van de toestanden bin nen het eigen gebied niet meer zo van pas komt en in de praktijk zal kunnen worden gehanteerd zoals dat thans het geval is. Van goedkoper werken komt niets terecht en van zelfsprekend zal dit terug te vinden zijn in de aanslagen. J. D. van Laar (Heiligenberger beek): De plaatselijke voorzieningen zijn 't meest gediend met de huidige si tuatie. In dit opzicht ben ik er voor stander van de huidige besturen te handhaven in de waterschappen nieuwe stijl". Wat de financiële consequenties betreft lijkt het mij geen vooruitgang. De waterschap pen in de huidige vorm en zeker de kleinere proberen de omslag zo klein mogelijk te houden en als de ingelanden over de concentratie ook inspraak krijgen wat zeker moet plaats vinden dan voorzie ik op dit punt nog veel tegenwerking van de plannen van de provincie. E. Zandbergen (ex-watergraaf Bar neveldsebeek) Mijn bezwaar is dat de afstand tussen bestuur en bestuurden bij con centratie te groot wordt. Het contact is er niet meer en dit zal ongetwij feld veel praktische bezwaren geven. Vanzelfsprekend zijn er ook voorde len. Ik denk in dit verband aan een goed geoutilleerd technisch appa raat en een betere samenwerking tus sen de grote waterschappen onder ling. Ook bij het uitvoeren van grote werken zijn er veel pluspunten voor een groter waterschap. Overigens zie ik de noodzaak voor het waterschap Bar neveldsebeek niet in. Het tech nisch apparaat hier functioneert goed en daar gaat het tenslotte om. Burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal (Waterschap Orebbe) Uit een oogpunt van solidariteit van de streek en het gezamenlijk dragen van de gehele verzorging en beheer van het Valleikanaal is con centratie alleen maar toe te juichen. Uit menselijke overwegingen is een dergelijke reorganisatie wel zuur om dat er door velen tot dusver met lief de aan het wel van het waterschap is gewerkt. Nu al beweren dat de om slagen wél hoger zullen worden is voor mij even duister als koffiedik kijken. Dat zal te zijner tijd moeten blijken. Het vormen van afdelingen binnen het geheel van het grote wa terschap geeft volgens mij garanties voor een blijvende inspraak van de ingelandendie zeer zeker moet wor den gehandhaafd. het bijzonder belast moeten worden met de uitoefening van die onderde len van de taak die het gehele wa terschap aangaan. Daarnaast zullen teneinde de inge landen zoveel mogelijk bij de zaken van het waterschap te betrekken en om te voorkomen dat de samenvoeging zou leiden tot een ambtelijk bestuur, die delen van het waterschap die wa terstaatkundig min of meer een zelf standige kleinere eenheid vormen, kun nen worden ondergebracht in een aan tal afdelingen met een eigen bestuur, een reële taak en bevoegdheid en met een zekere mate van zelfstandigheid binnen het geheel. Wat betreft de samenstelling van de afdelingen gaan de gedachten van pro vinciaal bestuur uit naar een zo groot mogelijke invloed van de ingelanden. Aangaande de grootte van de nieuwe waterschappen is men er van uitge gaan dat na concentratie de water schappen minimaal een oppervlakte van 10.000 ha dienen te beslaan. Het formeren van waterschappen kleiner dan 10.000 ha zou er in de praktijk toe leiden, dat het bedrag van de bestuurs- en apparaatskosten al spoedig meer dan f 10,- per ha zou bedragen, zodat met het oog op deze financiële conse quentie van het instellen van een eigen volwaardige, hoewel bescheiden, technische en administratieve staf zou worden afgezien. Wat betreft de lastenverdeling merkt de nota op: „Bij de concentratie van de waterschappen zal uiteraard rekening dienen te worden gehouden met de fi nanciële consequenties die voortvloeien uit de dikwijls van gebied tot gebied variërende behoefte aan waterstaatkun dige verzorging. Deze verschillen ko men ook reeds in de begrotingen en omslagen van de huidige waterschap pen tot uitdrukking. Aan analysering van het bedrag der omslagen in de verschillende bij de concentratie be trokken waterschappen zal niet kunnen worden ontkomen, zo meent het provin ciaal bestuur. Daarnaast zal ook rekening moeten worden gehouden met eventueel ach terstallig onderhoud en met een moge lijke relatieve achterstand in de uitvoe ring van verbeteringswerken enz. De kosten van het in goede staat brengen provinciegrens WATERSCHAPSGRENS BUITEN WATERSCHAPS verband schoonhoven ZIHUISA IMS van de openbare werken in waterschap pen die in de vervulling van hun taak ten achter zijn gebleven zullen in be ginsel op de ingelanden van het betref fende waterschap moeten drukken. Daarbij zal van alle waterschappen van hetzelfde verzorgingspeil worden uitgegaan. Tenslotte zal ook rekening moeten worden gehouden met verschil len in schulden en bezittingen. heroiëntatie van denken en handelen, waarbij het slechten van traditionele denkpatronen noodzakelijk is. Als voordelen van een concentratie van waterschappen ziet het provinciaal bestuur van Utrecht onder ahdere dat grotere, beter toegeruste waterschap pen beter hun belangen bij het rijk en de provincie kunnen voorstaan en als gelijkwaardige partners van de ge- meentejr» kunnen optreden. Grotere een heden zullen verder aan begeleiding van provinciewege minder behoefte hebben terwijl ook het provinciaal toe zicht op de waterschappen van karak ter zal kunnen verandereh. Het provinciaal bestuur is er zich overigens wel van bewust, dat de con centratie van de waterschappen geen eenvoudige zaak is. Het' betekent im mers omvorming van een sedert vele jaren bestaande historisch gegroeide toestand. De reorganisaties zullen dan ook wel licht niet zonder tegenstand verlopen, noch zal in alle gevallen op de mede werking van alle belanghebbenden kun nen worden gerekend. De praktijk leert echter evenals bij ruilverkavelingen dat velen die zich aanvankelijk ver zetten tegen de concentratie na verloop van jaren, nadat de resultaten van de samenvoeging in de praktijk zichtbaar worden, tot de conclusie komen dat de reorganisatie al veel eerder had moeten plaats vinden, aldus de nota van het provinciaal bestuur. Ook is de provincie zich terdege be wust van het feit, dat ook zakelijke be zwaren zijn aan te voeren. De kleine waterschappen werken vaak goedkoper en de ingelanden hebben een meer rechtstreekse invloed op de gang van zaken. Ingelanden en bestuur kennen elkaar en hebben praktisch dagelijks contact. Het bestuur heeft verder een ge makkelijk overzicht over het gehele ge bied van het waterschap, terwijl bij concentratie het gevaar bestaat dat een deel van de plaatselijke kennis weg valt. Verder wordt de concentratie wel af gewezen omdat de democratie geweld zou worden aangedaan doordat de be langen van de minderheden niet meer tot hun recht zouden komen. Het historisch argument is voor het provinciaal bestuur niet erg overtui gend. De eerbied voor de historie van de waterschappen betekent zijns in ziens niet dat een bepaalde situatie te allen tijde zou moeten worden ge fixeerd naar de toestand zoals die bij de oprichting van het waterschap in het leven is geroepen. Historische groei houdt naar de mening van de provincie in aanpassing aan de maat schappelijke ontwikkeling. Het argument dat een samenvoeging kostenverhogend zal werken acht men evenmin doorslaggevend. De kosten verhogende invloed gaat immers afgezien van de opbouwfase niet uit van de concentratie zelf, die door de verbreding van het financiële draag vlak eerder kostenverlagend werkt, maar van de door de concentratie mo gelijk gemaakte kwaliteitsverbete ring van het waterschapsbestel in be stuurlijk, technisch en administratief opzicht. Van deze kwaliteitsverbetering profi teren in de eerste plaats de ingelan den. In het belang van de ingelanden zul len voorts grotere projecten gemak kelijker in het grote verband worden aangepakt dan in samenspel met een groter aantal kleine zelfstandige wa terschappen. Dat door de vorming van grotere wa terschappen het direct contact tussen bestuur en bestuurden in veel geval len losser wordt, wordt evenmin ont kend door het provinciaal bestuur. De hieraan verbonden bezwaren zullen in de organisatiestructuur van de nieuwe waterschappen zo veel mogelijk moe ten worden ondervangen. Het provinciaal bestuur oppert de suggestie dat de grote bestuurlijke eenheid zal moeten worden onder verdeeld in een aantal min of meer zelfstandige afdelingen. In deze op zet zullen de bestuursorganen van het waterschap de bovenbouw in *-♦- provinciegrens vcaterschapsgrens /provincie - tevens "Waterschapsgrens /buiten waterschaps- VVFRRAMn SCHOONHOVEN ADVERTENTIE Heden, vrijdag VEENENDAAL ELTHETO, 20.00 uur: Personeelsfeest Aug. Stenman. RAADHUIS, 19.00—21.00 uur: Laatste openstelling tentoonstelling „De eigen wereld van 12 vrijetijdsschilders". BIOSCOOP LUXOR THEATER Veenendaal 19.30 u. „Het eiland der worgers". Morgen, zaterdag BIOSCOOP LUXOR THEATER Veenendaaal, uur: „Het eiland der worgers". 19.30 TENTOONSTELLING STREEKMUSEUM RHENEN tot en met 3 februari expositie van beeldhouw werken van Hans Goddefroy en glas- werk en schilderkunst van Jacques Vonk. Dagelijks geopend van 1112 en 1417 uur. Op zondag en woens dag gesloten. Eiermarkt Barneveld Aanvoer 1.900.000 stuks, handel vlot. Eieren van 50/58 gram 10.0111.75 per 100 stuks, kg-prijs 2.002.03; 59/65 gram 12.00 13.45 per 100 stuks, kg-prijs 2.032.07. Pluimveemarkt Barneveld Aanvoer 12.000, handel redelijk. Slachtkippen, licht 0.901.10, zware 1.15—1.45; slacht- kuikens 1.401.50. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244 AMERONGEN De plannen voor het realiseren van een tweede bouwstroom in de gemeente Ameron gen worden thans in een definitieve vorm gegoten, zowel wat het aantal als wat de situering betreft. Er kun nen 83 woningen gebouwd worden, verdeeld in 44 woningwetwoningen en 39 premiewoningen. Zij zullen worden gebouwd op de terreinen aan weerszijden van de Bos- laan. De huur van de woningwetwo ningen zal waarschijnlijk op f 23,50 per week komen. Het college van bur gemeester en wethouders verzoekt de raad maandagavond tijdens de raads vergadering over te gaan tot het bou wen van 44 woningwetwoningen en deze bouw onderhands aan te beste den aan N.V. Bouwbedrijf Jan Visser Huizen te Huizen. Voorts wordt in verband hiermee voorgesteld rijkssteun op grond van de woningwet aan te vragen en de begroting 1968 te wijzi gen. VEENENDAAL Geboren: Eddy, z.v. G. Maassen en J. B. Meeuwisz; Jan Marinus, z.v. F. H. Hannisse en M. M. C. van Meerten; Jan Willem en Gert Jan, zns. v. W. Koops en G. van Dijk; Caroline Joan, d.v. T. Hartman en L. M. Ornek; Christoffel Johannes, z.v. J. G. Hoesen en G. van Viegen; Pauhis, z.v. L. Rebergen en W. Hol; Antonio Luigi, z.v. G. D. Nardo en" G. Poletto; Maria Jacoba, d.v. N. van Ginkel en T. Davelaar; Catharina Elisabeth, d.v. A. van de Weerd en G. van de Klift; Ma ria Johanna, d.v. T. G. J. Molmans en M. G. J. Radt; Melis Jan, z.v. D. J. Jacobsen en J. Anbeek; Johannes, z.v. C. Aalbers en A. Hardeman; Elizabet Yvonne, d.v. C. van Berneveld en J. W. van Manen; Freddy, z.v. F. van den Pol en N. de Haan; Ramon M. Conza- lez Gallardo, z.v. M. Gonzalez Millan H. S. van Baaren; W. E. Hammers en hannes, z.v. A. H. G. Geutjes en J. M. T. van Gemert. Ondertrouwd: W. Looijen en W. E. van Nieuwamerongen; A. Overeem en H. S. van Baaren; W .E. Hammers en H. J. Wisgerhof. Getrouwd. H. T. Deerenberg en C. Y. van Leeuwen; G. M. Jansen en G. Septer. Overleden: Adriaan Comelis de Poorte, 3 weken; Dina Angenieta van Maanen, 82 jaar, echtgenote van H. de Gooijer; Wijntje Schoeman, 73 jaar, echtenote van A. van de Pol; Jacoba van Doorn, 77 jaar, echtgenote van C. van Capelle; Johanna Verwoort, 63 jaar, echtgenote vaar G. van de Pest. Cöop. Veluwse Eierveiling Barneveld. Aanvoer 744.986 stuks, stemming vlot. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52/53 gram 10.0210.15; 56/57 gram 10.83—11.17; 60/61 gram 11.51—12.20; 64/65 gram 12.38—12.44. Eierveiling Barneveld Aanvoer 487.650 stuks, stemming vlot. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 37/43 gram 6.73—8.51; 47-53 gram 9.49—10.21; 57-63 gram 11.0512.29; 66-72 gram 12.77—15.15. Kruishoutum (België) Aanvoer 140.400 stuks, stemming vlot. Prijzen in guldens per 100 stuks: eieren van 52/53 gram 10.10—10.20; 57/58 gram 11.00—11.35; 62/63 gram 12.30—12.35. VEENENDAAL Verwacht niet van me, dat ik even de boei recht ga zetten, maar ik zei me wel helemaal aan m'n partij geven", zegt de heer H. Beijer, die in april zijn intrede zal doen in de gemeen teraadsfract ie van de Boeren Par tij. Hij zal de plaats innemen van de heer A. de Kievid, die wegens het vertrek van de heer H. Brou wer naar Canada fractie-voorzitter wordt. De heer Beijer ziet niet tegen zijn nieuwe taak op. Hij beseft wel dat het niet allemaal van eel leien dakje zal gaan. „Het is helemaal vreemd voor me", zegt hij. „Ik ken nog niet een raadslid". Hij heeft de raadszaal nog niet van binnen ge zien. De heer Beijer heeft, voor hij zich als lid opgaf van de Boeren Partij, nooit actief aan de politiek deelgeno men. Hij stemde, zoals iedereen, de partij waar hij het grotendeels mee eens was. „Vroeger was dat de CHU, later werd het de SGP", vertelt de heer Beijer. Toen de Boeren Partij werd opgericht gaf hij zich zonder aarzelen als lid op. Dat was de par tij waar hij zivh voor in wilde zet ten. Vanaf dat moment is hij zich ac tief met de politiek gaan bemoeien. Daarvoor deed hij er niets aan, be halve dan het politieke nieuws in de krant van a tot z lezen. De heer Beijer weet niets van de gang van zaken bij 'n raadsvergade ring. Hij is nog nooit een kijkje gaan nemen op de publieke tribune. „Dat zal ik eens gauw gaan doen", verze kert het raadslid in spé. Dat kan nog precies een keer, want de laatste vergadering die de heer Brouwer als fractie-voorzitter zal bijwonen is die van maart. De heer Beijer is niet bang voor zijn eerste raadsvergadering. „Je moet er langzaam ingroeien", zegt hij. „Het zijn echt niet allemaal knappe koppen die in de raad zitten, „maar ze zitten er al een paar jaar in en ze weten zo langzamerhand wel hoe de vork in de steel zit". De heer Beijer zal niet veel veran dering in het partijbeleid brengen. Misschien zal hij af en toe wat meer voor de boeren opkomen omdat hij zelf landbouwer is, maar de grote lij nen die de BP tekenen zullen ook voor hem de basis zijn. De heer Beijer ziet dezelfde pro blemen als zijn plaatselijke partijge noten. „De hoogbouw" begint hij, „zit me aardig dwars. De mensen wonen veel liever in een eengezins woning. Maar ze bouwen al die nieu we wijken vol hoge flats. Om dt ruimte hoeven ze dat niet te doen. Ik kijk maar naar de grote, onbe bouwde stukken tussen de flats. Die had men bij laagbouw kunnen benut ten. Het komt dus op hetzelfde neer". Verder noemt de heer Beijer het „te dure" politie-bureau en het „te du re" raadhuis. Hij begrijpt niet hoe men het over dekte bad nu zo maar weer duurder kan maken. „Het was toch voor een bepaald bedrag aangenomen. Dan moet het daarvoor toch ook ge bouwd worden". De heer Beijer weet wel dat hij aan deze, volgens hem onjuiste, si tuaties niet veel zal kunnen verande ren. Dat kon de oude fractie niet en dat zal de nieuwe ook niet kunnen. Wat hij dan wel wil bereiken in de raad? „Tja, ik zit er voor de men sen", antwoordt hij. „Ik zal mijn stem laten horen, zodat men weet dat er ook nog mensen zijn, die er ander over denken". VEENENDAAL Zaterdag 27 januari: J. Schilperoort, Kerkewijk 40, telefoon 12134. Zondag 28 januari: N. Rijlaarsdam, Boompjesgoed 221, telefoon 10885. Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, telefoon 12123. SCHERPENZEEL Zaterdag, 27 en zondag 28 januari: H. Gerritsen, Stationsweg 10, Wouden berg, tri. 03498—1220. De dienst geldt vanaf zaterdagmorgen 9.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur. RENSWOUDE Voor Ederveen, De Klomp en Rens- woude neemt het aanstaande week einde waar: Dr. Ter Velde uit Rens- woude, tel. 450. RHENEN Voor Rhenen neemt het aanstaande weekeinde waar: Dr. Wijchers, tel. 2328. AMERONGEN Voor Leersum, Eist en Amerongen neemt het aanstaande weekeinde waar: Dr. Van de Burg uit Leersum, Putakker 2, tel. 1388. KESTEREN Voor Ommeren, Lienden en Resteren neemt het aanstaande weekeinde waar: Dr. Van der Veen uit Lienden, tel. 03443—220. OPHEUSDEN Voor Echteld, Ochten, Dodewaard en Opheusden neemt het aanstaande weekeinde waar: Dr. Van Driel uit Ochten, tel. 03444220. W WIJKVERPLEGING VEENENDAAL Weekeinddienst heeft: Zr. A. P. G. Stut voet, wijkverpleegster Groene Kruis, Boompjesgoed 191, tel. 12655. KESTEREN Voor Echteld, Ochten en Resteren neemt waar: Zr. C. de Jong, Groene Kruis, Ochten, tel. 03444257. OPHEUSDEN Voor Opheusden en Dodewaard neemt waar: Zr. H. Budding uit Dodewaard; tri. 08885—218. TANDARTSEN VEENENDAAL/RHENEN Spoedgevallen: tel. 0838512945. DIERENARTSEN EDERVEEN Voor Ederveen neemt waar: Dr. Nutme, tel. 457. VEENENDAAL. De dertienjarige leerling van de LTS, G. W. uit Eder veen, liep een beenbreuk op, toen hij donderdagmorgen op de Industrielaan gesdhept werd door een auto, be stuurd door de heer W. A. K. uit Veenendaal. W. was plotseling de weg overgesto ken, toen de auto van de heer K. na derde. De longen moeet worden opge- ha net Julianaziekenhuis. nomen VRIJDAG 26 JANUARI 1968 amsterdam

De Vallei | 1968 | | pagina 5