JAN H. BLIJFT VOLHOUDEN Jk spoot geen gif in fruit voor m 'n vrouw Nu 2l/2 jaar geëist voor poging tot opblazen van graandrogerij Dr. Jonckheer treedt af als minister-president Nederlandse Antillen Griep...? Burgemeester-postbode Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland Algemene Bank Nederland De Elbrechts wonnen half miljoen maar gaan gewoon door Juwelier voor zevende keer beroofd INeaeriaiiilers grootste Snuif en wrijf Melkboer moet aan huis komen maar niet elke dag Crane: grote investeringen noodzakelijk Veel pleit tegen erdachte goed motief injectiespuit flesje parathion onjuistheden Even zes Aanloop Voorontwerp met verplichte deel neming beroeps pensioenwet GESCHEIDEN WAANZIN UITGEKOOKT VERKLARING VRIJ SPREKEN «^peieiers Voorlopig rapport kwetsbaarheid dagbladen klaar Duitse Starfighter neergestort Huisvrouwen vinden: Gardner treedt als minister af VAN BEGIN AF ONGELOOFWAARDIG Waar is uw spaargeld veilig? 4% - Spaarboekje 4% - Spaarrekening 4%% - Spaardeposito 4V2% - Spaardeposito 5% - Spaardeposito 51/2% - Spaardeposito 6% - Spaardeposito U bent welkom bij de VRIJDAG 26 JANUARI 1968 ADVERTENTIE \OU4* Ofy Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. *ln de juiste dosering óók voor kinderen! ARNHEM „Het is makkelijk nuJ je je wat ruimer kan bewegen, maar voor ons geen bungalow, geen dure j dingen. Wij blijven hier gewoon wo- I nen; waarom niet?" En vanuit de deur van haar eenvoudige etagewo- I ning aan de Noordelijke Parallelweg in Arnhem wijst ze naar het misti- 1 ge en sombere spoorwegemplace- ment waarop haar woning uitzicht biedt. 2 Mevrouw Elbrecht, echtgenote van J de tweede concierge van het Thor- J beckelyceum is ei niet kapot van. J „Toen ik het hoorde voelde ik me J wel wat lichter worden. Maar we J zijn geen drinkers of uitgaanders, J dus hebben we het maar gewoon op- J genomen". Mevrouw Elbrecht heeft het over j de ruim 470.000 gulden, die haar man in de Duitse lotto heeft gewon- j nen. „We spelen al jaren", zegt ze. „Aanvankelijk vulde ik de briefjes j in en toen m'n man weer, maar de laatste tijd deed ik het weer. We i hadden er al eens vier goed gehad en toen kregen we 72 gulden; daar- i na nog eens een paar maal eigen geld, maar toen niets meer". „Vorige week zou ik het briefje j invullen, maar m'n' man zei: laat mij het maar weer eens doen; dan zal ik er eens even zes goed invul- len". Zondagmiddag bleek, dat de heer j Elbrecht zijn belofte was nageko- men. „We hadden de radio aan en i de televisie af", vertelt hij. Toen hoorde ik, dat ik mijn lijstje goed i had ingevuld. We zijn direct in de auto gestapt en naar Emmerik gere- den om daar op Jiet Lotto-bord te kijken. Het klopte, maar eigenlijk hebben we tot woensdagmiddag in I onzekerheid geleefd". „Eerst toen kregen we zwart op I wit, dat we recht hadden op bijna een half miljoen en of we maar wil- den opgeven, hoe en wanneer we 't geld wilden hebben". f J Over de besteding zegt hij: „Ik blijf gewoon ./erken. Ik heb geen hekel aan mijn werk; echt niet. j Maar weet u wat zo vervelend is? I Je krijgt op de school zo'n aanloop en dat kan ik niet hebben. Veronder- J stel, dat de rector aanmerkingen moet maken op mijn werk. Dat kan toch niet? Vanmorgen is er zelfs ie- J mand van de CPN (Communistische J Partij Nederland) geweest. Hij wilde j geld hebben". Zijn vrouw: „We hebben altijd sa- men gewerkt. Mijn man als conciër- i ge, ik als werkvrouw. Ik maak da- I gelijks 'n school schoon en dat blijf t ik de eerste maanden nog wel doen I ook. Waarom niet? Het is ons niet t naar het hoofd gestegen. Het is al- f leen fijn dat je je wat vrijer kan be- wegen". DEN HAAG. Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid B. Roolvink heeft een voorontwerp van wet betref fende verplichte deelneming in een be roepspensioenfonds aan de Sociaal-Eco nomische Raad om advies gezonden. Dit ontwerp voorziet in de mogelijk heid, dat indien een representatieve vertegenwoordiging van beoefenaars van een vrij beroep dit wenst, het deel nemen in een door de betrokken be roepsgenoten op basis van vrijwilligheid opgericht pensioenfonds door de mi nister van sociale zaken en volksge zondheid kan worden verplicht gesteld. DEN BOSCH Interpol, foto's van een reconstructie van het uitpersen van sinaasappelen, proeven met het uitkoken van injectiespuiten en het meten van fruitzakken van een groentezaak zij zijn allemaal te pas gekomen aan het vergaren van bewijs tegen de nertsfokker Jan J. M. H. uit Handel, die gisteren voor de rechtbank in Den Bosch verscheen. Hij wordt ervan beschuldigd zijn vrouw te hebben willen vergiftigen door bij haar met parathion ingespo ten sinaasappelen achter te laten toen zij op 1 juni Jans 51ste verjaardag in het ziekenhuis in Veghel werd opgenomen. Jan heeft dat altijd ontkend en ook gisteren op de tot half zeven durende zitting bleef hij daarbij uiterlijk volko men rustig antwoordend, behalve toen hij zich boos maakte op een tegen hem getuigende politieman. De politieman was een van de zeven getuigen die het bewijs moesten aanbrengen, een bewijs dat voor officier van justitie, mr. J. Booster niet opgeschept ligt. Een mo tief is er wel, want ook Jan ontkent niet dat hij met zijn vrouw Hélène vaak ru zie had. Zij was zijn derde vrouw. Van zijn eerste, met wie hij twee dagen voor 't uitbreken -van de oorlog was getrouwd, was hij in 1943 gescheiden, omdat zij sterk pro-Duits was en hij actief deel nam in het verzet. Direct na de oorlog hertrouwde hij met een meisje dat hij in het verzet had leren kennen. Het werd een zeer geluk kig huwelijk, maar in 1949 stierf zij, terwijl hij in Indonesië zat. Bij een ongeluk daar verspeelde hij bovendien een deel van zijn rechter been. Als invalide en weduwnaar keerde hij in juni 1949 terug naar Nederland, waar hij voor het eerst zijn in 1946 geboren zoon zag. Het kind werd de bron van de moeilijkheden in zijn derde huwelijk, dat hij in 1951 sloot met Hélène. De zoon leed aan flauwtes, liep nogal eens van huis weg en bleek niet goed te kunnen leren. Om her-, toch een toekomst te geven begon Jan in 1966 in Handel een nerts- fokkerij waarbij hij een grote bunga low liet bouwen. Hélène die Jan zelf inmiddels een dochter had geschonken, vond het waan zin daaraan al het geld dat zij hadden te besteden en dat verweet zij volgens Jan ook zijn zoon meermalen. „Zij kon hem niet zien of zij begon te schelden", zei Jan gisteren. „Ik stuurde hem dan naar buiten, want anders viel hij flauw". In april 1967, toen zij hoorde dat de bungalow 26 mille duurder was gewor den dan met de aannemer was afge sproken nam zij een grote dosis slaap tabletten in. waarna zij anderhalve week in het ziekenhuis werd verpleegd. Op 31 mei ontstond er een nieuwe cri sis. Volgens Jan had Hélène een vaas naar hem toe willen gooien en was zij met een broodmes op hem afgekomen. Jan liet 's avonds nog de huisarts ko men en die zorgde ervoor dat zij de volgende ochtend in het ziekenhuis kon worden opgenomen. Jan bracht haar die ochtend zelf weg en zette 's mid dags een zak sinaasappelen bij haar neer. Toen een zuster er daar later een van wilde uitpersen rook zij een vreem de lucht. In het laboratorium bleek dat de sinaasappel parathion bevatte die er moest zijn ingespoten met een injec tiespuit. Of er een dodelijke dosis in had gezeten viel niet meer na te gaan. De sterke troeven van de officier zijn dat er een injectiespuit met parathion- sporen en een flesje parathion op Jans bedrijf zijn gevonden, nadat hij eerst had gezegd zo'n spuit en dat gif niet in huis te hebben. Dat gif had hij jaren geleden gekocht voor zijn tuin, zei hij zich later te herinneren. De spuit zou hij jaren geleden (eerst waren het acht jaren, later werd het er vier) hebben gekocht om blaren aan zijn linkervoet mee leeg te zuigen. Zijn vrouw wist daar niets van, verklaarde hij, omdat zij toen met de kinderen op vakantie was. Waar hij de spuit had gekocht wist hij niet meer maar het apparaat was niet in het buitenland geweest, zei hij de politie desgevraagd. Daarmee had hij zelf onbewust ge holpen aan de constructie van een be wijsmiddel tegen hem, want via Inter pol had de Berlijnse fabrikant van de spuit laten weten dat dit model pas sinds 4 februari 1966 naar Nederland werd geëxporteerd. Er pleitte trouwens meer tegen het verhaal van de blaren, want hij had ge zegd de spuit na de behandelingen van zijn voet telkens te hebben uitgekookt. Bij proeven waarvoor de politie het wate£ was gaan tappen in zijn toenma lige woning bleek dat er dan kalk- sporen op de spuit hadden moeten zit ten. Als Jan de spuit zou hebben gehan teerd, zou hij zich schuldig hebben ge maakt aan een bijzonder geraffineerde moordpoging. Als hij daartoe geestelijk in staat is waarom zou hij dan zo dom zijn geweest het gifflesje en de spuit niet volledig te hebben laten verdwij nen toen hij bij zijn bezoeken in het ziekenhuis het duurde tot 14 juni voordat hij werd gearresteerd ont dekte dat de schaal met sinaasappelen niet meer naast het bed van zijn vrouw stond en er dus iets mis was gegaan? Wie kon het dan hebben gedaan als Jan onschuldig was? Jan zei zelf direct aan zijn vrouw en aan zijn zoon te heb ben ged« :ht. Hélène had de politie zelfs een keer verteld dat zij met de sinaas appelen inderdaad een zelfmoordpoging had willen doen, maar niet alleen had zij die verklaring dezelfde dag nog in getrokken, het zou ook de vondst van de spuit met gifsporen in Jans bureau niet verklaren. Blijft over de zoon, die er volgens Jan wel gelegenheid toe had gehad de sinaasappelen in te spuiten toen Jans auto met op de achterbank de sinaasappelen op 1 juni enkele uren voor de bungalow had gestaan. In het begin van het onderzoek had Jan volgehouden tegen de verklaring van zijn vrouw in dat hij de sinaas appelen had gekocht toen hij zijn vrouw .naar het ziekenhuis bracht en dat hij ze direct bij haar had achtergelaten. Op 27 september vroeg hij de rech- ter-commissaris echter te spreken voor een nieuwe verklaring. Hij zei toen de sinaasappelen pas <>P terugweg van het ziekenhuis te hebben gekocht en ze daarna s middags naar het bezoekuur te hebben meegenomen Hij zei erbij tegen de rechter-commissaris „nu kan ik vrij spreken". Wat was er immers intussen ge beurd? Op 6 september had zijn zoon zichzelf van het leven beroofd. HEERLHN Weer is de juweliers - zaak van P. van Sloun in Heerlen gis ternacht het doelwit geweest van juwe- lenrovers. Even voor half twee die nacht werd de etalageruit van de win kel in het nogal afgelegen nieuwe Heer- lense winkelcentrum met een zware ha mer stukgeslagen. De dieven namen voor ongeveer dertigduizend gulden aan broches, horloges, ringen en colliers mee. Het was de zevende maal in nog geen tien jaar tijds, dat in één van de zaken van de heer Van Sloun in Heerlen en Geleen is ingebroken. Nog maar 22 dagen geleden werd des nachts uit dezelfde etalage voor ruim zeventigduizend gulden aan sieraden weggehaald. De dieven zijn nog niet door de Heerlense politie achterhaald. Een bewoner van een niet ver afgele gen flatgebouw heeft gisternacht een glimp van de juwelendieven opgevan- gen. „Ik hoorde de alarmsirene van de winkel loeien en zag nog net een man en een vrouw door het winkelcentrum rennen. Ze verdwenen met een gereed staande auto haastig 911 de richting Ge leen", heeft de getuige aan de politie verteld. De diefstal werd gepleegd kort nadat de nachtwaker van de onder 't winkel centrum gelegen parkeergarage een ronde door het complex had gemaakt. Hij werd door de alarmsirene opge schrikt, toen hij nauwelijks terug van die ronde, in zijn wachthuisje onder in de garage was teruggekeerd. „w-ji.x i/e ncuerlander be- houi t tuk ae grootste appeleters van de wereiu. in ü.uropa staan ue ivederianu- se werknemersgezinnen zelis aan de top met bijna uertig kilo appels per persoon per jaar. Een indrukwekkende hoeveelheid vooral vergeieken bij landen ais Enge land (tien kilo), i^uxemourg (bijna aeruenj en urankrijk (zestien) aious de neer L. Gijsberts, marktonderzoe ker van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen, nij sprak gisteren in otrecnt op een bijeenkomst van de Christelijke boeren- en tuindersbond. Het verbruik van vers fruit lag vo rig jaar in ons land op gemiddeld 54 kilo per persoon, iets minder dan in tlalië (59) kilo), maar hoger dan bij voorbeeld in Luxemburg (41) en Bel gië (vijftig). Aan verse groenten at de Nederlander 42 kilo, slechts geslagen door de Fransman (46 kilo). De Belgen zijn de grootste aardap peleters (190 kilo per jaar). AMSTERDAM „Wegens een poging tot uitlokking van het opblazen van de graandrogerjj Het Zuiden in het Brabantse plaatsje Reusel heeft de procureur- generaal b(j het Amsterdamse gerechtshof gistermiddag tegen de 47-jarige fou- ragehandelaar Petrus A. uit Bladel en de 43-jarige opticien Gerard T. A. P. uit Tilburg 2'/» jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest geëist. Zij hadden gepoogd de 33-jarige amateur-ontstekingsdeskundige W. J. T. van den Nieuwen- d(jk, constructietekenaar uit Bergen (N.-H.) te bewegen de graandrogerij met trotyl op te blazen. De rechtbank in Alkmaar had A. en P., tegen wie drie jaar was geëist, resp. veroordeeld tot twee jaar en een jaar en zes maanden met af trek. ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus. xeel of borst weg met DEN HAAG —De Persraad heeft gis teren de voorlopige tekst opgesteld van een rapport over de economische kwets baarheid van Nederlandse dagbladen en concentraties in de dagbladwereld De bedoeling is dat het rapport de volgende week wordt „afgerond" en aangeboden aan minister Klompé (C., R. en M.). Zij moet beslissen of het rap port daarna zal worden gepubliceerd. BONN Donderdagavond is een Westduitse F 104 G starfighter dicht bij de Deense grens neergestort. De piloot wist zich met zijn valscherm te redden, aldus een woordvoerder van het minis terie van defensie. Het is de 75ste Westduitse starfighter die sedert 1961 is neergestort. Het onge luk gebeurde in de omgeving van Leek. OOSTEREND (Texel) 's Morgens doet de heer Jan Daalder zijn werkzaam heden als postbode, 's middags zit hij in het raadhuis van Den Burg om als loao-burgemeester de gemeente van 11.000 inwoners te besturen. De heer Daalder vervult deze dubbele functie sinds burgemeester De Koning in 'november vorig jaar is overleden. DEN HAAG De Nederlandse huis vrouw ziet als de beste bezorgdagen voor melk de zaterdag en de maan dag. Zij vindt het belangrijk dat de melkboer aan huis blijft komen en legt niet het accent op de dagelijkse bezorging, maar op een bezoek van de melkboer drie-, vier- of vijfmaal per week. Dat blijkt uit een rapport dat prof. dr. J. F. Haccou, directeur van de Stich ting voor economisch onderzoek van de Universiteit van Amsterdam, in opdracht van het tien jaar oude be drijfschap detailhandel in melk en melk- en zuivelprodukten heeft opge steld. De melk voorziening aan de consu ment gebeurt in Nederland voor ne gentig procent door bezorging aan huis. Deze wijze van dienstverlening wordt ook door een overtuigende meerderheid van de huisvrouwen duidelijk op prijs gesteld. De consu ment is ook bereid om voor die be- bezorging aan huis extra te betalen. Dat geldt echter niet.voor alle huis vrouwen en de mate van bereidheid is sterk afhankelijk van de hoogte van het extraatje: Ruim negentig procent van de geën quêteerde huisvrouwen is genegen om één of twee cent en vijftig pro cent om drie tot en met vijf cent per liter meer te betalen. Prof. Haccou constateerde dat uitbreiding van het aantal distributiepunten voor melk tot nu toe niet in belangrijke mate tot een wijziging in de koopgewoon- tén heeft geleid. De melkhandelaar zelf waardeert vol gens de uitkomsten van de enquête zijn beroep niet negatief. Hij vindt zijn baan in deze tijd passend, mooi, afwisselend en hij heeft een prettig contact met zijn klanten. Naar inkomen en leeftijd verschilt die waardering wel. Zo wordt het beroep door de ondernemers met een netto bedrijfswinst van minder dan 8.000 gulden en door die met meer dan 12.500 gulden sterker positief ge waardeerd. ADVERTENTIE 583ste STAATSLOTERIJ VRIJDAG 26 JANUARI 1968 TWEEDE KLASSE Prijzen van f 10 zijn gevallen op nummers eindigende op f 50 zijn gevallen op nummers eindigende *op f 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op f 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 838 403 324 969 4640 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer 051784 Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van f 2000 is gevallen op het nummer Een prijs van f 5000 is gevallen op het nummer 008772 060302 040845 098395 001067 De prijs van f 25.000 is gevallen op het nummer 052943 DR. E. JONCKHEER DEVENTER Crane Nederland heeft vorig jaar de bruto omzet zien stijgen van f 16,57 miljoen tot f 18,46 miljoeh. De vooruitgang werd bereikt door een verhoging van het marktaandeel in Ne derland en het weer op gang komen van de export. De prijzen staan als gevolg van de concurrentie voortdurend onder druk. Ondanks de verhoogde produktie zijn de tussenvoorraden en voorraden ge reed produkt vorig jaar teruggelopen aldus de directie in het jaarverslag. De netto omzet kwam uit op f 17,45 miljoen tegen f 15,79 miljoen in 1966. Na aftrek van de kostprijs f 16.01 (v.j. f 15.14 miljoen) bleef 'n bedrijfsresul taat over van fl,44 (f 0,65) miljoen. Crane behaalde een winst van fl,38 miljoen na een verlies van f 1.81 mil joen in 1966. Bovendien beschikt Crane over een gieterijbedrijf, dat twintig jaar geleden modern kon worden genoemd, maar nu niet meer aan de eisen voldoet. De steeds scherper wondende concurrentie kan alleen het hoofd worden geboden als de kostprijs wordt verlaagd. Door het vele geld, dat nodig is om dit alles te bereiken, zal voorlopig geen dividend kunnen worden uitgekeerd. Daarom stelt het bestuur aandeelhou ders voor hun stukken te verwisselen in 5Vs procent 15-jarige obligaties in de verhouding een op een. Crane zal dit keer wel dividend uitkeren op de cu mulatief preferente aandelen: 4 procent achterstallig over 1966 en 4 procent over 1967. Door inhouding van de winst is het eigen vermogen gestegen tot f 14,09 mil joen, waarvan f 12 miljoen geplaatst aandelenkapitaal. WASHINGTON Het Witte Huis heeft donderdag bekend gemaakt dat de Amerikaanse minister van gezond heid, onderwijs en welzijn zijn ontslag heeft ingediend bij president Johnson. Gardner, 55, wil per 1 maart zijn func tie neerleggen. Er is nog geen opvolger aangewezen. WILLEMSTAD In de eerste helft van februari zal de minister-president van de Nederlandse Antillen dr. E. Jonckheer aftreden. Hij wordt dan be noemd tot gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen. De heer Jonck heer wordt opgevolgd door de minister van sociale zaken de heer C. D. Kroon. Dr. Jonckheer heeft de regering van de Nederlandse Antillen dertien jaar geleid. Hij is bereid de benoeming tot gevolmachtigd minister te aanvaarden, mits hij het ambt niet voor een volle dige periode hoeft te vervullen, maar slechte voor de tijd waarin hij zich tij delijk uit de actieve politiek in de An tillen wil terugtrekken. Minister J. A. O. Bikker, die de por tefeuille van welvaartszorg beheerst, zal na de benoeming van de heer Kroon tot minister-president mede wpr- den belast met het departement van sociale zaken. De heer Jonckheer, die binnenkort zijn ontslag zal indienen bij de gou verneur van de Nederlandse Antillen, is op 20 oktober 1917 op Curagao gebo ren. Hij behaalde in 1933 het ulo-diplo ma en ging vervolgens in de handel. Toen in 1951 de eerste verkiezingen werden gehouden voor de samenstelling van de eilanisraden, werd dr. Jonck heer, die sinds 1945 fractieleider was van de democratische partij in de Sta ten gekozen tot lid van de eilands raad van het eilandgebied Curasao. Qp 8 december 1954 werd hij minis ter-president, tevens minister van alge mene zaken. In 1965 ontving hij van de Vrije Universiteit van Amsterdam het ere-doctoraat in de rechtswetenschap pen. Dr. Jockheer is nu voor de vier de achtereenvolgende regeringsperio de minister-president. G., die aandeelhouder en een der drie directeuren der graandrogerij was, zei geen enkele bedoeling te hebben gehad om werkelijk de fabriek op te blazen. Hij meende niet strafbaar te zijn om dat hij zich tijdig genoeg had terugge trokken. P. verklaarde zich niet schul dig te voelen. „Ik vond het een spel, deed er aan mee en zag er geen kwaad in". Hij voegde er aan toe dat ook hij zich had teruggetrokken. De graandro gerij, die met inboedel voor totaal 6,2 ton was verzekerd, brandde enkele da gen nadat het tweetal in Alkmaar was veroordeeld af. Omdat de heer Van den Nieuwendijk, die drie mille voor het opblazen zou krijgen, direct na het eerste contact met beide verdachten naar de politie was gegaan, kon deze van begin af aan de ontwikkeling van de zaak volgen. De telefoongesprekken, die P. met de heer Van den Nieuwendijk nadien voer de, werden door adjudant R. Kamstra op een band opgenomen. De foeragehandelaar had tegenover P., die hij uit de smokkelaars wereld kende, te kennen gegeven dat hij wel van de fabriek afwilde en dat dan d« moeilijkheden opgelost zouden zijn. Fi nancieel ging het niet zo goed met de graandrogerij. de hinderwetvergunning liep af en A. vreesde, dat deze niet ver lengd zou worden. Verder hadden om wonenden over de stank geklaagd. De opticien was met een krantearti kel over de heer Van den Nieuwendijk bij A. gekomen en tezamen waren zij naar Bergen gegaan. Van den Nieuwen dijk gaf voor dat hij in beginsel wel wilde, maar zei de fabriek eerst te moeten zien. Volgens de foeragehandelaar had hij met P. besproken de Bergenaarom advies te vragen voor het plan. „Van den Nieuwendijk wist toen al dat hij naar de politie zou lopen", zo merkte A. op. Hij had drie blokjes trotyl, die volgens hem van een aannemersbedrijf voor sloopwerk afkomstig waren, via P. aan de Bergenaar gegeven. De foe ragehandelaar wilde de naam van het aannemersbedrijf niet noemen. De president van het hof zei dat de verklaring over de herkomst van de trotylblokjes er bij het hof moeilijk in ging. Uit de stukken werd volgens de president de suggestie gewekt dat ze afkomstig waren uit een Belgisch mili tair depot. De heer Van den Nieuwen dijk zei dat de blokjes niet van Neder landse makelij waren. Hij had van de verdachten nooit de mededeling gekre gen, dat zij van hun plan om de graan drogerij door hem te doen opblazen hadden afgezien. De procureur-generaal, mr. G. H. C. van Dijken, die evenals de president liet blijken weinig geloof te hechten aan de verklaringen van de verdach ten, zei tot P.: „Toen jullie naar Ber gen gingen dachten jullie we gaan een goede grap uithalen?" De opticien ant woordde bevestigend op deze opmer king. Er is geen enkele aanwijzing dat het zou gaan om een grap, zo stelde de procureur-generaal. Het is ook volkomen ongeloofwaar dig. Verdachten beroepen er zich op dat zij het niet serieus gemeend heb ben. Voorts dat zij vrijwillig zijn te ruggetreden. Daar is geen sprake van, in welke vorm dan ook, aldus de procu reur-generaal. Hij achtte bewezen dat beiden zich schuldig hebben gemaakt aan een mislukte uitlokking van het op zettelijk teweeg brengen van een ont ploffing, met het daaraan verbonden gevaar. De beide raadslieden pleitten vrijspraak. Het hof wijst op 7 februari arrest. ADVERTENTIE Direct beschikbaar op vertoon- 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Oirect beschikbaar 2.000,- per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast Twee jaren vast

De Vallei | 1968 | | pagina 7