Egyptenaren zien in strijd oplossing van geschillen Overstromingen in Bohemen Sicilië opnieuw door aardbeving getroffen Griekse junta laat journalisten vrij Kleine landen kunnen nu kernwapens maken Aspirine* helpt snel en urenlang... Wilson zet Labour flink onder druk GRATIS STERC0C0S CATALOGUS CfSCflTGSworclt u op tv 9epresenteerd' I PHILIP» HOOGTEZON Felle strijd in Leuven het hele gezin het hele jaar lang weldadig fit... en zon-gebruind Quick Up... 't is goed. Ko drinkt 't. Oorlog Arabië - Israël onvermijdelijk gezien opTV Philips hoogtezon Theodorakis naar huis Gestrafte schrijvers in ere hersteld Devaluatie moet slagen VUURGEVECHTEN OVER EN WEER Ook brand (je) in nieuwbouw C A VATBAAR VOOR IEDERS UITLEG Blaiberg gaat nu flink opknappen Paus Paulus zal Brazilië bezoeken Mariniers ontsnapt aan de Viët-Cong WEER DODEN EN VELE GEWONDEN Chinezen gewond na actie leger in Djakarta Luxemburg steunt lan Leber Pb NIEUWE METHODE URANIUM-WINNING Stuur een briefkaart aan: Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. VRIJDAG 26 JANUARI 1968 CAIRO Mohammed Hassanein Haikal, hoofdredacteur van het gezag hebbende Egyptische dagblad AI Ach ram, schrijft vandaag in zijn wekelijkse hoofdartikel, dat een nieuwe militaire botsing tussen de Arabieren en Israël onvermijdelijk is. De kansen op dat gevecht, schrijft hij, zijn groter dan de kansen op een politieke regeling met Israël. „Ik durf zelfs te verklaren dat zonder die botsing geen redelijke politieke regeling te bereiken zal zijn", schreef hij. Haikal gaf een somber beeld van de vredesmissie van de VN-bemiddelaar Gunnar Jarring, die tot dusverre geen vorderingen heeft kunnen boeken. Hij zei, dat de missie van Jarring dreigt vast te lopen op Israël's aandrin gen op rechtstreekse onderhandelingen met de arabieren. Israël, zo voegde hij hieraan toe, heeft aan Jarring een voor stel voor een agenda voor de onderhan delingen met de arabieren voorgelegd. ADVERTENTIE 110.- 149.50 vraag het uw dokter AMSTERDAM Vlammen laaiden gisteravond op uit het gebouw dat C. en A. aan het Damrak aan het zetten is op de plaats waar vijf jaar geleden het hoofdgebouw van het bedrijf in een gigantische vuurzee onderging. De brandweer nam geen enkel risico en trok met een macht aan mensen en materieel haar kazernes uit. Het vuur dat boven in het gebouw was uitgebro ken, werd spoedig onder controle ge bracht. Vijf jaar geleden had de brandweer geen schijn van kans tegen de baaierd van vuur die toen van onder tot boven en van voor tot achter door 't kleding- paleis loeide. Het gebouw dat ervoor in de plaats wordt gezet, nadert zijn vol tooiing. SAA#WSAAAAAAAAAAA/VSAAAAAAAAAAAAAAAA^A( BRUSSEL Uitspraak van een Belgische politicus over president De Gaulle in verband met diens veto over de Britse lidmaatschapsaanvra- ge: „Eens zal De Goede besluiten de ogen van de generaal te openen... of ze te sluiten". KAAPSTAD Dr. Marius Barnard heeft donderdag meegedeeld, dat de harttransplantatiepatiënt, dr. Philip Blaiberg „aankomt" na een stuk lich ter geworden te zijn in de periode na zijn operatie. Dr. Barnard, broer van prof. Barnard die de operatie verrichtte en die op 't ogenblik een reis door Europa maakt, voegde er aan toe, dat de intense ste rilisatie van de zaal in het Groote Schuur-ziekenhuis langzaam aan tot 'n meer normale sfeer teruggebracht zal worden. Hij deelde verder mee, dat de regel matige persconferenties over de toe stand van Blaiberg niet meer gegeven zullen worden omdat er weinig nieuws te vertellen valt. Inmiddels worstelt de staf van het zie kenhuis met 1500 brieven die uit de ge hele wereld ontvangen werden. In een brief uit India zegt de schrijver dat hij het hart van een lafaard heeft en dat zou willen verwisselen voor het hart van een moedige. In een andere brief uit Nigeria wordt Barnard verzocht een been te transplanteren. Er kwamen ook brieven uit Oosteuropjese landen. Die agenda omvat de problemen der grenzen, vluchtelingen, vrijheid van doorvaart door het Suezkanaal en de opheffing van de arabische economische boycott van Israël. „Die agenda is natuurlijk afgewezen," aldus Haikal. Israëlische en Egyptische troepen hebben elkaar donderdag beschoten na dat de Egyptenaren bij Suez een boot in het Suezkanaal te water hadden ge laten. Het korte gevecht brak slechts enige uren uit nadat Israël had besloten Egypte in staat te stellen zaterdag met het bergingswerk van 16 schepen in het kanaal te beginnen. Het is nog niet be kend of Israël nu van gedachten zal veranderen. In een legercommuniqué wordt gezegd dat de Egyptische mili tairen om 18.20 uur onze tijd bij Port Taufiq een vaartuig te water lieten. Ge lijkertijd begonnen zij met machinege weren op Israëlische stellingen te schie ten. De Israëliërs beantwoordden het vuur onmiddellijk waarna de boot weer op de wal werd gesjord. Twee Is raëlische soldaten zijn gedood en twee functionarissen van het internationale Rode Kruis zijn donderdag gewond bij vuurgevechten over de Jordaan bij de Allenbybrug, aldus meldt het Israëli sche hoofdkwartier. De twee Rode-Kruisfunctionarissen pro beerden twee gewonde Israëlische sol daten van de brug te krijgen toen de Jordaniers het vuur op hen openden. De oud-premier van Denemarken Vig- go Kampmann was bij de brug waar over burgers trokken, waarschijnlijk Arabieren, vlak voor het schieten be gon. Volgens de eerste berichten werd hij ook gewond, maar hij bleek later de brug verlaten te hebben voor de Jorda- niërs het vuur openden. Er werd meer dan een uur geschoten. Radio Amman heeft donderdag be richt dat Israëlische posities grote scha de is toegebracht bij de vuurgevechten over de Jordaan in de omgeving van de Allenby-brug. Een communiqué van het Jordaanse leger meldt dat bij de gevechten van donderdag een Jordaanse soldaat is ge wond. Een Israëlisch voertuig zou zijn vernield. RIO DE JANEIRO Don Joao Mar ches!, bisschop vah Rio de Janeiro, is donderdag uit Rome teruggekeerd en heeft verklaard dat Paus Paulus VI in augustus een bezoek aan Brazilië zal brengen. Verwacht wordt dat de heilige vader op 25 augustus a.s. de slotzitting van het internationale eucharistische con gres in Bogota, Columbia, zal bijwonen en er wordt al op gespeculeerd dat hij ook bezoeken zal brengen aan Argenti- nië^Brazilië en Mexico. Het zou de eerste maal zijn dat een paus een bezoek brengt aan Latijns- Amerika. LEUVEN. Charge op charge door honderden verbeten rijkswachters kon den gisteravond in Leuven de verbo den studentenbetogingen niet onder drukken. De politiemannen konden zo driest niet inslaan op de duizenden op gewonden studenten of nog geen mi nuut later doken weer andere grote groepen op andere plaatsen op. Enkele honderden jongens en meis jes werden opgesloten. In Heverlee op twee kilometer afstand van Leuven liet burgemeester Stan de Rijk de studenten rustig de revolutie uitroepen. De mars van daar naar Leuven was door burgemeester Alfons Smet van Leuven nadrukkelijk verboden. Prompt aan de Leuvense gemeente grens stond de rijkswacht met water kanonnen, stormwagens en ander „op- roermaterieel" gereed. Verscheidene kolonnes werden toen nog bij de rijks wachtkazerne in de Dagobertstraat in staat van paraatheid gehouden. Nog geen half uur laten moest alles in ac tie komen. De verwachte bijval van buiten Leu ven bleef uit. In Zavelten werden vijf tien bussen met betogers uit Mechelen de toegang tot de stad ontzegd en te ruggeleid. Ook de invalswegen van Brussel, Diest, Aarschot en Tienen wa ren sinds het invallen van de duister nis hermetisch afgegrendeld. DA NANG Twee Amerikaanse ma riniers, die 3 weken geleden door de Viët-Cong gevangen werden genomen, hebben kans gezien te ontsnappen en de eigen gelederen weer te bereiken, zo heeft het marinierscommando vrij dag bekendgemaakt.* De twee mannen, korporaal Steven Nelson en soldaat E. K. Michael Roha, waren in goede conditie. Zij zullen wor den overgeplaatst naar de Verenigde Staten. Beiden waren op 7 januari jl. op 27 kilometer ten noordwesten van Da Nang gevangen genomen. TRAPANI Het westelijke deel van het al reeds zo zwaar geteisterde Sici lië is, zoals wij gisteren al in een deel van onze edities konden berichten, op nieuw zwaar getroffen door aardbevin gen. Daarbij kwamen vijf mensen om het leven en werden er zeker zo'n ze ventig gewond. De nieuwe aardbeving veroorzaakte grote paniek onder de bewoners van het getroffen gebied die vreesden voor een herhaling van e aardbeving die ruim een week geleden honderden do den eiste en hele dorpen met de grond gelijkmaakte. In enkele seconden waren winkels, banken, kantoren en scholen totaal ver- DJAKARTA Donderdagavond heb ben meer dan 50 Indonesische leger- commando's, in Djakarta tenminste 40 Chinezen aangevallen en hen met mes sen en andere wapens gewond. Een en ander was een vergeldingsactie voor het pak slaag dat een andere comman do eerder van de Chinezen had gekre gen. De Chinese wijk van Djakarta werd door de mannen met de rode baretten omsingeld. De Chinese mannen werden uit de huizen gehaald en gestoken of ge slagen met kettingen en touwen. Een ooggetuige verklaarde dat verscheidene Chinezen ernstig waren gewond doch hij geloofde niet dat er doden waren ge vallen. laten. Iedereen vluchtte naar buiten, waar regen, hagel en sneeuw viel. Ofschoon de schok van gisteren wei nig minder hevig was dan de aardbe ving van ruim een week geleden' was de schade betrekkelijk licht. Twee ka thedralen in Santa Ninfa en Partanna die bij de eerste beving al waren be schadigd stortten gisteren geheel in. Twee bruggen en veel huizen die nog overeind stonden waren ook thans niet meer tegen het geweld bestand. „De meeste schade die aangericht had kun nen worden was al aangericht", zei een politieman in Trapani. De slachtoffers van gisteren, doden en gewonden, waren meestal brand weerlieden, politie-agenten en vrijwil ligers die in de ruïnes naar stoffelijke overschotten zochten. De paniek die op de aardbeving volgde eiste drie slacht offers. Zij overleden als gevolg van een hartaanval. In Gibellina, waar het middelpunt van de aardbeving van gisteren zich bevond, liepen veertig mensen verwon dingen op. In de straten van de toch al zeer gehavende stad was het een complete chaos. Iedereen wilde de stad uit Automobilisten negeerden alle stop lichten in hun haast om buiten het be reik van vallende muren en rondvlie gende brokken.steen te komen. De burgemeester van Trapani be klaagde zich erover dat het personeel van de stedelijke diensten zijn post had verlaten. Dat had onder andere tot ge volg dat de plaatselijke telefooncen trale niet kon werken, waardoor de verbindingen met de buitenwereld ver broken werden. Onderwijzers renden de scholen uit zonder zich te bekomme ren om een georganiseerde aftocht van de schoolkinderen. PALERMO Bij de nieuwe aardbeving op Sicilië zijn vijf mensen omgekomen en minstens 69 gewond. Veel huizen die de aardbeving van vorige week overleefden, hébben het nu ook be geven. Op de foto verlaat een gezin uit Palermo vlak na de beving de stad om in het open veld de nacht door te brengen. ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis zal vandaag worden vrijgelaten, zo heeft zijn advocaat ge zegd. De 42-jarige Theodorakis zal uit de gevangenis worden ontslagen krach tens de amnestieregeling die het regi me in december heeft aangekondigd, al dus de advocaat. Maandag moest de componist voorko men. Hij won zijn proces en de gevan genisstraffen tegen hem werden hem WENEN De Tsjechische auteurs- bond, speerpunt van de anti-Stalinisti sche oppositie in de communistische partij, heeft bekend gemaakt dat twee liberalen zijn gekozen tot lid van het presidium van het centrale comité, het beleid-bepalend lichaam van de bond. De beide liberalen zijn Jan Prochaz- ka en Eduard Goldstücker. Prochazka werd onder het bewind van ex-partij leider Antonin Novotny het zwijgen op gelegd terwijl Goldstücker in de Stali nistische tijd gevangen werd gezet. De bond deelde voorts mee dat hij een nieuwe publikatie, Literamy Listy, zal uitgeven, waarschijnlijk ter vervan ging van de voormalige spreekbuis Li- terani Novi die in september onder censuur werd gesteld. BONN De Westduitse minister van Verkeer, Georg Leber heeft vandaag van Luxemburgse kant steun gekregen voor zijn omstreden plan om het zwa re vrachtwagenvervoer tegen te gaan en hun vrachten naar de spoorwegen over te hevelen. Na een onderhoud met zijn Luxem burgse ambtgenoot Albert Bousserwerd in een communiqué meegedeeld dat het transportbeleid van de twee landen er op gericht moet zijn de wegen zoveel mogelijk te ontlasten en de economi sche situatie van de spoorwegen te ver beteren. ADVERTENTIE BRUSSEL Het Brusselse blad La Lanterne publiceert een artikel over de onderzoekingen van de Nederlandse prof. Kisrtemaker die zich bezighoudt met een methode voor het winnen van verrijkt uranium, welk procédé tien maal zo goedkoop zou zijn als de tot dusver gevolgde wegen. In dit artikel wordt „een Brusselse specialist op het gebied van de kern energie" ingevoerd, die verklaart: „Om een kerncentrale te voeden zijn betrekkelijk grote hoeveelheden splijt stoffen nodig. De centrifugemethode geeft niet de mogelijkheid zeer grote hoeveelheden uranium 235 te produce ren. Het debiet van een „centrifugeu- se" is zeer zwak. Om tot een produktie te komen die te vergelijken is met die van een klassieke kerncentrale zal men verscheidene duizenden of verscheide ne tienduizenden centrifuges moeten ge bruiken. De exploitatiemoeilijkheden van dergelijke fabrieken zouden enorm zijn in vergelijking met die van de fa brieken van het klassieke type. Daarentegen produceert de op cen trifuge gebaseerde methode een rela tief hoge concentratie 235 in kleine hoe veelheden. Deze zeer hoge concentratie is niet nodig voor een kerncentrale, maar zij is onmisbaar voor de fabri cage van bommen. Voor een bom zijn geen grote hoeveel heden uranium 235 nodig. Een kleine fabriek, werkend volgens de centrifu gemethode, zou in enkele weken vol doende kunnen produceren tegen een zeer bescheiden prijs om interessant te zijn voor een klein oorlogszuchtig land. La Lanterne citeert tot steun van de ze verklaring uit het decembernum mer van Energie Nucléaire een uit spraak van Pecquer, hoofdfunctionaris bij het Franse commissariaat voor kernenergie: „Doordat men met de centrifugeme thode een groter verrijkingscoëfficiënt per etage bereikt en een zwak debiet, is het procédé bijzonder geschikt voor de produktie van kleine hoeveelheden hoog verrijkt uranium. Het procédé houdt dus een ernstig risico in met het oog op de verspreiding van kernwa pens. En dat is de reden waarom Amerika alle activiteit op dit gebied onder geheimhouding heeft geplaatst." kwijtgescholden. Theodorakis werd in augustus gearrresteerd en heeft sinds dien in de gevangenis gezeten op be schuldiging van pogingen de regering omver te werpen. John Kapsis, chefredacteur van het Atheense avondblad Rthnos, die 'n week geleden werd gearresteerd door het mi litaire Griekse bewind, is op vrije voe ten gesteld. Kapsis werd vastgehouden in het hoofdkwartier van de veiligheids dienst in opdracht van kolonel Ioannis Ladas, politiek functionaris aan het mi nisterie voor openbare orde. Deze zou het hoofd zijn van het uit 38 man be staande revolutionaire comité van offi cieren, dat Griekenland van achter de schermen regeert. Kapsis, een goede vriend van de voor malige linkse leider Andreas Papan- dreou, was de tweede journalist die de ze week werd vrijgelaten. Christos Lambrakis, uitgever van twee grote Atheense dagbladen To Vi- ma en Ta Nea werd woensdag door de veiligheidspolitie naar huis gezonden. Eén Griekse krantenman, George Dros- sos, zit nog vast. Het bewind heeft nooit enige reden opgegeven voor de arrestaties van de drie mannen. Grote delen van noordoost-Bohemen staan onder water nu door sterke dooi de rivieren zo gezwollen zijn, dat de beddingen het water niet meer kun nen houden. Hier een luchtfoto van de rivier de Orlice in de nabijheid van het plaatsje Tyniste. ADVERTENTIE GRIEP? LONDEN Premier Wilson heeft gisteravond de leden van de socialistische Lagerhuisfractie stevig de les gelezen. Hjj heeft duideljjk gemaakt dat hjj zich nog steeds als de baas beschouwt, wat er de laatste dagen en weken ook in ztyn nadeel is gezegd en hoe sterk ook de weerstand is by Labour tegen de ingrypende bezuinigingsmaatregelen van de regering. Daar hebben, zoals bekend, vyfentwintig Lagerhuisleden zich tegen verzet door niet te stemmen toen die zaak aan de orde was. Hoewel Wilson een kwartier lang op krachtige toon sprak, liet hij tegelijk duidelijk uitkomen dat hij uit is op ver zoening. Dat moest ook wel, gezien de wrevel in de socialistische fractie. Hij hield zijn aanhangers bovenal dit voor: blijf kalm, speel niet in de kaart van onze vijanden. Wat was dat voor een beeld dat die de laatste dagen van ons kregen? Een partij, die op het punt- scheen om zichzelf in stukken te scheuren! Iedereen kreeg de schuld van wat Wilson een georganiseerde campagne tegen de Labourregering noemde: de conservatieven, de pers, de radio en de televisie. „U bent niet gekozen om het spelletje van de Tories te spelen", zo hield Wilson als een schoolmeester zijn volgelingen voor. „U bent gekozen om een Labourregering te steunen en om het aanzien van de Labourpartij in het parlement en in het gehele land te bevorderen." De devaluatie, aldus Wilson, stelt de zenuwen van de regering op de proef en bovenal die van de partij. De regering zal de hare niet verlie zen, noch haar samenhang, ik heb het recht om te vragen dat ook u het hoofd koel houdt en dat u de regering trouw blijft en steunt in de strijd om de devaluatie te doen slagen. Wilson werd in diepe stilte aange hoord in een zaal die zo stampvol was, dat de deuren bijna niet dicht konden. Er was geen enkele interruptie. Aan het slot kreeg hij een flink applaus. Voor het ogenblik zullen de moeilijk heden wel weer bezworen zijn. Volgen de week kan het geharrewar weer be ginnen, want dan moet de fractie be slissen over een voorstel van de com missie voor de discipline om de 25 re bellen van vorige week voor een maand te verbieden de bijenkomsten van de fractie bij te wonen. ADVERTENTIE

De Vallei | 1968 | | pagina 9