SPOORLIJN van Apeldoorn naar Ugchelen, Beekbergen, Hoenderloo en Arnhem Door vensters onder water Zoöloog en scheepsbouwers gaan H'wijker dolfijnen bestuderen Met een coupon aan de koffietafel Bananen en ananas van Grebbeberg Winnaars van onze puzzel DENK ER EENS OVER NA Schone wens bleef onvervuld W GEHEUGENSTEUNTJE mmm "H: Dr DAMMEN door J. M. BOM SCHAKEN f door H. KRAMER m mmm 6 AH m mm B m ba m m m 8 m m BRIDGE door H. W. FILARSKI CRYPTOGRAM JSSïiïSfe»? V '0 s - 'KÈ&kJk*-' f~\nlangs heeft de Commis- saris der Koningin in de provincie Gelderland gepleit voor een spoorverb'.niing tus sen Arnheem en Apeldoorn. Die is nodig vindt hij, al was het alleen al om dè geweldige verkeersstroom over de weg tussen beide, zeer sterk groei ende steden wat te ontlasten. Het zal nu nog slechts aan zeer weinigen bekend zijn, dat meer dan een. halve eeuw ge leden serieuze plannen hebben bestaan voor de aanleg van een locaal-spoorweg van Apel doorn (Loolaan) over Ugche len, Beekbergen, Hoenderloo, Deelen en Schaarsbergen naar Arnhem (Velperplein) met eei. zijlijn van Hoender loo over Otterlo en Harskamp naar Lunteren. De vroegere directeur van De Hoge Veluwe, ir. J. H. van Tuil, is eens in de ge schiedenis van die plannen gedoken en vertelt daarover enkele aardige dingen: Het comité, dat zich in de jaren voor de eerste wereld oorlog voor de totstandko ming van die spoorlijn inzette en dat reeds concessie had aangevraagd, stelde zich voor op de hoofdlijn elektri sche beweegkracht toe te pas sen en op de zijlijn stoom kracht. De kosten van aanleg inclu sief de aanschaffing van rol lend materieel, van dit ruim 53 km lange net, werden ge raamd op f 2.480.000,--, een voor onze begrippen (anno 1968) onwaarschijnlijk laag bedrag. Er was kennelijk van de zijde van Rijk en Provincie de bereidheid tot het beschik baar stellen van een bedrag van f 1.200.000,-- terwijl de (niet meer bestaande) Ned. Centraal Spoorwegmaatschap pij, die de exploitatie zou voe- rent, garant zou zijn voor de rente en aflossing van een obligatielening, groot 7 ton; er moest tenslotte nog worden voorzien in een bedrag van f 600.000,— in aandelen van f 1.000,-. De heer kröller (van Kröl- ler-Müller) was bereid 75 aandelen te nemen; Apeldoorn 100 stuks, terwijl er voorts een nagenoeg definitieve toe zegging was van de gemeente Arnhem voor eveneens 100 aandelen; het dan nog reste rende moest bij particulieren worden ondergebracht. In hvt daartoe in 1913 ver spreide prospectus wijst fiet Comité (onder voorzitter schap van de bekende notaris R. Dinger te Lunteren) er op, dat de spoorwegaanleg ont wikkeling van de streek, toe name van de welvaart der be volking en stijging van de grondprijzen tot gevolg zal hebben; men steunt daarbij op de veranderingen ten goe de, welke zich in het gedeelte van de Veluwe tussen Nijkerk en Ede hebben voltrokken, nadat daar (10 jaar tevoren) een spoorweg werd gebouwd. Ondanks het vele werk, dat werd verzet en dat, naar het scheen met succes zou wor den bek :>ond, kwam einde ju li 1914 door het uitbreken van de eerste wereldoorlog aan alle schone plannen een einde en, voor zover ir. Tuil bekend, zijn zij nimmer meer ter tafel gebracht. Of overigens de Ned. Spoor wegen er in 1968 rouwig om zijn, dat bedoelde plannen niet tot uitvoering zijn gekomen, meent de heer Tuil te moeten betwijfelen; ons nationale ver- voerslichaam zou, naar het hem voorkomt, met het pro bleem van nog een onrenda bele lijn meer hebben geze ten. Binnenkort zal in Harder wijk een belangwekkend ex periment beginnen. Met subsi die van de overheid gaat dr. Dudok Van Heel, de curator van het bekende Dolfinarium daar, in samenwerking met het Nederlands Scheepsbouw kundig Proefstation in Wage- ningen, een hydro-dynamisch onderzoek starten. Eenvoudig gezegd: een studie van de voortbeweging van walvisach- tigen. Is dat zo nodig? De weten schap vindt van wel. De voortbeweging van walvisach- tigen stelt ons namelijk voor een serie tot nu toe onopge loste problemen. Eén daarvan is: hoe komt het toch, dat bij voorbeeld een dolfijn van twee meter lengte, met een gewicht van 100 kilo en met slechts een spiervermogen van één kwart paardekracht een snelheid kan ontwikkelen van ongeveer 15 zeemijlen per uur?- Hoe is het mogelijk dat een potvis een gewicht van 100 ton met nauwelijks 64 pk. 15 knopen haalt? Naar menselijke tot nu toe bekende maatstaven, is er sprake van een geweldig ver schil tussen vermogen en snel heid of wel: een zeer hoog rendement. ïfén van de dienstverlenin- gen van Horecaf (de Ne derlandse bond van werkge vers in hotel-, restaurant- en cafébedrijven) is het verstrek ken van koffietafelcoupons aan pensiongasten, die voor deze coupons in ca. 350 restaurants in Nederland en in 50 West- duitse restaurants een koffie tafel ontvangen ter waarde van ongeveer vijf gulden. De coupons dienen ter vervanging van het lunchpakket, dat door Horecaf al lang als ouderwets wordt beschouwd. „Ze zijn ont worpen voor pensiongasten die hij hun dagtochten niet meer dat akelige lunchpakket hoe ven mee te nemen", vertelde ons de heer G. J. Bos, mana ger van hotel Bloemink in Apeldoorn. „Of er veel gebruik van de ze dienstverlening wordt ge maakt? Voor zover men er bekend mee is, ja, maar een groot aantal gasten is niet van deze mogelijkheid op de hoog te". Er zijn ook gasten die het, naar de indruk van de heer Bos, een beetje vreemd vinden, elders met zo'n bon te komen aandragen. Heeft men van dit couponstelsel ech ter wel gebruik gemaakt, dan is men er over het algemeen zeer enthousiast over. Overi gens blijkt dat ook wel uit het feit, dat ook bedrijven in West Duitsland zijn gaan meedoen Overigens: de laatste jaren gaan steeds minder mensen in pension en de gewoonte win1 veld, 's ochtends laat op te staan in de vakantie, dan uit voerig te ontbijten en vervol gens de hele lunch over te slaan. Met andere woorden: maar tweemaal daags een maaltijd. De coupons worden uitslui tend in de aangesloten bedrij- ven verstrekt, waar ze in de pensionprijs zijn verrekend. Gaat men, voorzien van een koffietafelcoupon op reis, dan krijgt men in 't restaurant van zijn keuze de maaltijd tegen inlevèring van de coupons ge serveerd zonder extra kosten, dus ook zonder bedienings- geld te betalen. De samenstel ling van de koffietafel wordt door de gastheer bepaald en niet door de gast. De bedrijven die het systeem van de koffietafelcoupon toe passen, moeten wel even wor den onderscheiden in uitgifte en acceptatiebedrijven en de groep, waar men voor beide terecht kan. T~)e Horecaf-bedrijven op de *-* Veluwe, die aan deze dienstverlening meedoen, zijn: Apeldoorn: Theehuis Berg en Bos, hotel Bloemink, de Echo put, huize Haytink, hotel de Keizerskroon, café-restaurant Euridice en hotel Van Stee den. Bennekom: theehuis Pa noramahoeve. Barneveld: de Roskam. Elspeet: hotel 't Edel hert. Epe: de Posthoorn en rest. de Veldhoeve. Ermelo: hotel Peter. Garderen: de Houtsnip en 't Speulderbosch Harderwijk: Baars en Mono- pole. Leuvenum: het Roode Koper. Loenen: de Vrijenberg Lunteren: de Veluwe. Nieuw - Milligen: hotel de Witte Ber ken. Nunspeet: het Roode Wold. Oldebroek: hotel Her bert. Oosterbeek: de Bilder- berg, hotel Strijland en Rijn terras de Westerbouwing. Put ten: de Spreng. De Steeg: de Posbank. Ugchelen: hotel de Cantharel, Uddel: theehuis Uddelermeer. Vierhouten: de Vossenberg. Wageningen: de Wageningse Berg en hotel Nol in 't Bosch. Wolfheze: hotel Wolfheze. kunnen dat alleen maar begrijpen zegt dr. Dudok van Heel - een van de weini ge dolfijngeleerden op de we reld - dèt ze 't kunnen als het waiter dat deze dieren ver plaatsen volkomen evenwijdig langs hun lichamen loopt - zonder turbulentie, de wer velstroompjes die zo'n gewel dige remming oefenen op al les wac zich door het water beweegt. Hoe ziet de walvisachtige kans die wervelstroompjes te vermijden? De gedachten gaan uit naar verschillende factoren, waarin vooral' de merkwaardige staartslag van de dolfijn een grote rol speelt. Wij komen op dat onderzoek later nog eens uitvoerig terug, maar men kan er van verze kerd zijn, dat wat de geleer den in Harderwijk van de dolfijnen gaan leren een boei ende zaak gaat worden. wordt namelijk naast de be staande hal met het grote bassin een soort dolfijnensta dion gebouwd dat aan 2500 bezoekers een zitplaats kan bieden. In dit stadion komen drie bassins met een lengte van 30 meter, een breedte van 15 meter en een diepte van 4 meter. Onder het stadion zal behalve een machinekamer met waterzuiveringsinstalla tie, een grote aula komen van waaruit men de verrichtineen van de dolfijnen via een aan tal grote vensters in de bas sins onder water kan gade slaan. Het totale complex zal dus behalve het showbassin, waar in tot nu toe de voorstellingen werden gegeven en drie trai ningsbassins, nog drie enor me bakken krijgen. Waarmee het dan zelfs verschillende Amerikaanse dolfinariums zal slaan... Dudok van Heel heeft nu hij zo'n mooie accom modatie tot zijn beschikking krijgt, een uitgebreid pro gramma klaar voor colleges en lessen aan studenten en middelbare scholieren een prachtig educatief rooster, waarbij nu dus ook zuiver we tenschappelijk onderzoek zal worden gedaan. In maart hoopt men al met weekend-shows te gaan draai en (nog in het oude gebouw met 2000 staanplaatsen), om met Pasen volledig te gaan draaien en vanaf ongeveer half mei in het stadion. Als de hoop van de heer H. Wildekamp te Rhenen niet door de een of andere onvoor ziene omstandigheid de bodem wordt ingeslagen, verwacht de ze inwoner van de Cunerastad, dat hij binnenkort in zijn tropi sche tuintje ananas, bananen en vijgen kan plukkenVijgen kweekt de heer Wildekamp, die tuinchef bij Ouwehands Dieren park is, al jaren, maar ananas en bananen zijn eigenlijk ook voor hem nieuw. „De ananas komt zó van de groenteman", vertelt de energie ke kweker. „Ik heb bij hem aan de kar zo'n vrucht gekocht, er de kop afgesneden en deze ge- pcot. Men zou kunnen zeggen dat ik er een stekje van geno men heb. De tropische tempera tuur en de constante warme vochtige lucht van zo om en na bij de 23 25 graden hebben feitelijk de rest gedaan". De heer Wildekamp verwacht dat de vrucht die nu aan het rijpen is, precies zo zal smaken als het produkt uit de tropische landen. De bananenboompjes verkeren eveneens in een uitstekende conditie. Het komende voorjaar dus op de Grebbeberg bananen plukken! XJet Dolfinarium van derwijk (in nog twee seizoenen al door dan anderhalf miljoen sen bezocht) krijgt dit overigens een allure van we reldformaat. Op het ogenblik Har geen meer men- jaar Vele honderden inzendingen hebben het de jury van onze Kerstpuzzel niet gemakkelijk gemaakt. De uitslag is gewor den: le prijs 50, Fam. A. Broekhuis, Eburonenstraat 178, Apeldoorn: 2e prijs 25,—: W. J. Mijnhout, Jan Mulderstraat 30, Vaassen. 3e prijs 10, E. v. Grootheest, Gr. v. Prinstererstr. 10, Lunteren. te prijs 10,—: Bert van Dijk, Mulderslaan 58, Veenendaal. 5e prijs 10, W. R. Wils-van Voorst, Toermalijnstraat 4, Apeldoorn. De winnaars ontvangen hun prijs thuis. Vfen kan het dage lijks op de weg constateren: het ne geren van de ver keerslichten neemt hand over hand toe. Het aantal ongeval len op kruispunten wordt daardoor steeds groter en het regent processen-verbaal. Psychologen zeggen, dat het rgden door rood of 'geel licht voortspruit uit een gevoel van belemme ring een van bui tenaf komende in breuk op de gemaak te plannen. Een in breuk die als hinder lijk gevoeld wordt en weerstand opwekt, die uit de weg ge ruimd wordt door deze letterlijk en fi guurlijk te "doorbre ken. Vooral voetgangers hebben sterk de nei ging de verkeerslichten te ne geren. Bij een onderzoek in een grote stad werd geconsta teerd, dat in een tijdsbestek van vier uur op 317 (van ver keerslichten voorziene) over steekplaatsen, 5000 voetgan gers bij rood licht overstaken.... Er spelen vaak factoren mee van praktische aard: men heeft haast (of men denkt haast te hebben) en men kan de tijd nodig voor het wachten, niet missen. Maar laten we één ding be denken: verkeerslichten zijn er niet om de weggebruikers dwars te zitten, maar om een vlotter en veiliger doorstro ming van het verkeer te be vorderen. Als we de volgende punten in gedachten houden gaat 't goed: 9 Bij groen licht vlot doorrij den (maar rekening houden met het „op geel springen"). B Bij geel licht extra besluit vaardig zijn en een juiste keuze maken tussen door rijden en stoppen. By rood licht attent blijven op groen (deze tijd niet ge bruiken voor allerlei kar weitjes). Bij het op groen springen (niet eerder) onmiddellijk reageren, maar toch, als eerste in de file, rekening houden met een eventuele „door-geel-licht-rijder" op de kruisende weg. Het verkeer is niet zo héél ge makkelijk als men 't ten minste góéd wil doen...„! a VOOR de aandachtige beschouwer van het verloop der kansen In de twee kamp Koeperman Andreiko moet de winst van de titelhouder in de negen de partij toch wel als een verrassing zijn gekomen. Immers, in de voorgaande par tijen was het beslist de uitdager, die eer. licht overwicht ten toon spreidde, al was het alleen maar. doordat hij veel geva rieerder speüdeeën creëerde. En mocht Koeperman al verscheidene geraffineerde grootste moeilijkheden waren ontegen zeggelijk voor hem geweest. Wellicht srd de t aanvallen op zijn troon afslaan, de kheden wa hem gewe werd de nog zo jonge Let toch enigszins overmoedig Een waarschuwing voor hem had toch wel het laatste Russische Kampioenschap te Minsk moeten zijn, waar de „reus van Kiev" toonde, dat hij zich ondanks alle geruchten zeer gedegen had voorbereid. Hieronder een van de mooiste prestaties 'dt' nu direct (20—24) of (20—25) te prefereren. Maar zwarts ruil op de 6e zet begint zich al te doen gevoelen. 15. 4943 1—7; 16. 50—45 17—21; Duidelijk manifesteert zich het gebrek aan bewegingsvrijheid bij zwart en de relatieve zwakte van zijn linkervleugel, die in deze fase van de strijd al geen offensieve waarde mee. *an opbrengen. 17. 43—39 11—17; 18. 33—28 20—24; Na (18—22) ontwikkelt zich een lawineachtige aanval tegen zwarts lin kervleugel. 19. 29x20 15x24; 20. 44—40 7—11; (17—22) 28x17 (23—28) enz. leidt tot schijf verlies. 21. 39—33 2—7; (zie dia gram! van de winnaar (Andreiko werd vierde!) Wit: I. Koeperman; Zwart: E. Joelioe; Derde ronde Minsk 1967. 1. 31—27 16—21; 2. 33—28 21—26; 3. 38—33 19—23; 4. 28x19 14x23; 5. 34—30 10—14; Hoewel de theore tici nog driftig aan het haarkloven zijn over het door wit gebezigde half-open klassiek", de wedstrijdspelers zijn het wel eens: bijzonder moeilijk voor beiden klassiek", de wedsi maar vooral zeer kansrijk voor' wit! 6. 30—25 14—19; 7. 25x14 19x10; (9x20) maakt het wit veel moeilijker „vat" op het zwarte centrum te krijgen. 8. 40—34 10—14; 9. 35—30 14—19; 10. 45—40 5—10; 11. 33—29 Pakt de zaken maar ineens rigou reus aan. 11. 10—14: 12. 40—35 11—17; 13 39—33 14—20; 14. 43—38 7—11: Misschien i* Een heel frappant voorbeeld van de gevaren, waarin men ongemerkt kan ra ken. Tegen alle „theorie" in is wits lin kervleugel nog volkomen onontwikkeld en zijn rechter al aardig „uitgedund". De samenwerking tussen beide vleugels is bij wit echter veel groter en beiden kunnen ook op zich zelf aanvalsacties ontwikkelen. De zwarte opstelling daar entegen is volkomen statisch en boet na elke zet aan kracht in. 22. 37—31! 26x27; 23. 42x31 21—26; 24. 47—42 26x37; 25. 42x31 17—21?? de beslissende fout al is zwarts positie zorgelijk. 26. 41—37 4—10; 27. 28—22! 21—26; 28. 33—28! Als interessante opgave voor de lezers hier: Hoe won wit na (16—21) 27x16 (18x27) 31x22 (12—18) en had zwart ook beter kunnen voortzetten? OPLOSSING HOEWEL het al 8 jaar geleden is, dat de nu 32-jarige Michael Tal de schaak wereld in extase bracht door zijn overwinning op wereldkampioen Botwin- nik, heeft deze Russische grootmeester altijd een apart plaatsje behouden in de harten der schaakliefhebbers. Dat is in de eerste plaats een gevolg van zijn stijl, die in het teken staat van het motto: overwinnen of ondergaan. Maar Tal heeft ook vele vrienden gekregen door zijn eenvoudig en vriendelijke op treden. Zowel door het een als door het ander is hij het idool gebleven van vele schakers uit alle delen der wereld. Zijn partijen zijn bijna altijd dè moeite van het naspelen waard. Een mooie cdmbina- tie is hem meer waard dan materieel gewin. Dat blijkt uit de hieronder besprokenpartij, die enkele maanden geleden werd gespeeld in de Spartakiade, de Russische clubcompetitie. Wit: UFIMCEVS. Zwart: TAL. (Moskou 1967.) Benoni verdediging. 1. d2d4, Pg8—f6 2. C2—C4, C7—C5 3. d4d5, e7e6 4. Pbl—c3, e6xd5 5. C4xd5, d7d6 6. e2e4, g7—g6 7. Pgl— f3, Lf8—g7 8. Lfl—€2, 0—0. 9. 0—0, Tf8—e8 10. Pf3—d2 (Een andere goede voortzetting is 10. Dc2, Pa6 11. Tel, Pc7 12. Pd2.) 10Pb8—a6 11. Kgl—hl (Waarschijnlijk is 11. f3! de beste voortzetting. In een partij Bukic—Tal, Budva 19o7 kwam wit daarna als volgt in het voordeel: 11Pc7 12. a4, Pd7 13. PC4, Pe5 14. Pe3, f5, 15. 14!) 11Pa6c7 12. a2a4, Ta8—b8 12. f2—f4. a7a6 14. a4—a5 (Anders komt zwart tot de belangrijke opmars b7b5.) 14Lc8d7 15. Le2—f3, Pc7—b51 18. e4e5 (Dit spelen op tactische verwikkelingen is. tegen een geboren tacticus als Tal, spelen met vuur.) 16. d6xe5 17. I4xefl, Te8xe5 18. Pd 2C4, Te5—f5! (Doet denken aan een beroemde partij van Lasker: de toren begeeft zich vrij willig in gevaar.) 19. Pc4e3, Tf5—f4 20. PcJ—e2, Tf4h4 21. g2g3 (HIJ laat zich verleiden tot een ver zwakking van zijn rochadestelling waar van Tal een meesterlijk gebruik maakt.) 21. Th4—€41 22. LI3xe4, Pf6xe4 23. Pe2—f4, Pb5—d4 (De zwarte ruiterij gaat tot de frontale aanval over.) 24. Khl—g2, Dd8—e7 (Dreigt niets maar maakt de ontwikke ling van de dameloper onmogelijk: 25. Ld2?, Pxd2 26. Dxd2, De4t en wint.) 25. Tfl—el, h7—h5 26. Tal—a3, Tb8-e8 27. Pf4—e2? (Geeft de tegenstander gelegenheid tot een elegante beslissing. De witte stelling is hier al zeer kritiek: op 27. Pc4 is b.v. 27. Lg4 zeer sterk.) De opgave van de week: zwart kan met de wending 27. Lh3t! 28. Kxh3, Pf2t de dame winnen tegen toren en loper. Maar Tal wil geen dame winnen, Da stand: Zwart (Pippel) 2. 4. 8. 10. 15. 16. 20. 25. 26, 31 (11 sch) Wit (Bronst- ring( 24, 30, 34, 40. 43. 45, 47, dam op 1 (7 st 1 D) Merkwaardig, dat een goed combinatiespeler als Bronstring de voor hem toch eenvoudige winstgang: (25x23) 1x34! (20x29) 34x5! ontgaat. TAL 6 7 5 4 3 2 l abcdefgh UFIMCEVS hij wil matzetten. Hoe deed hij dat? De oplossing komt in de volgende rubriek. OPLOSSING De stand was: Wit: (Van Tongerloo): Kgl, Df8, Tdl, Lb2, pionnen a2, f3. g4, h2. Zwart: (De Vrije): Kg5, De6, Ta8 en c4, Lc6. Pb8, pionnen a5, b6. Er volgde: 38. Lb2—f6t!. Kg»—f4 (Of: 38. Dxf6 39. h4t, Kg6 40. Dg8t, Dg7 41. Td« mat.) 39. Df8h6+. Kf4xf3 40. Tdl—d3? en mat. \7RIJ zeker was ik niet de enige in de zaal, die tijdens de demonstratiewed strijd van het Omar Sharif-bridge- circus bij het onderstaande spel in angst heeft gezeten. Want in de eerste plaats hielden de NZ-kaarten alle gevaren in voor een tot mislukken gedoemd drie SA-contract, dan wel voor een te laag contract in klaver. Op het rama konden wij te voren zien dat slechts „vijf klaver" het juiste elndcontract was en dat con tract was door Belladonna-Garozzo tegen Kaiser-Van Heusden reeds geboden en gemaakt H53 C5 A104 8653 B76 VB 108 7 B 9 6 5 3 10 9 A 2 (?V7 O A H V 7 4 V 10 9 8 3 Oost gever, OW kwetsbaar. De Italia nen hadden geboden (OW pasten) zuid één ruiten noord één schoppen zuid twee ruiten noord twee SA zuid drie klaver noord vier klaver zuid vijf klaver. Opvallend ls zuids herbieding van twee ruiten waar men in andere systemen twee klaver gezegd zou heb ben. In het Napolitaanse systeem waarin deze Italianen ook Canapé-biedprincipes gebruiken, zou éérst ten ruiten en daar na twee klaver bieden, hebben betekend dat zuids klaveren langer en beter zijn dan zijn ruitens. Het elndcontract was feilloos, maar zo als u ziet is het nog niet zómaar ge maakt. Zou zuid uit eigen hand een kleine klaver naar de heer spelen dan verliest hij twee troefslagen alsmede hartenaas. Garozzo deed het precies goed na de hartenstart van west en harten- naspel. Hij ging met schoppen naar tafel en speelde een kleine klaver het aas viel, vijf gemaakt. Slavenburg-Kreyns wikkelden dit spel letje echter ook foutloos af. Zuid één ruiten noord één schoppen zuid twee klaver noord twee SA zuid drie klaver. Het lijkt dat nu met dit noordspel „vier klaver" wel meer dan genoeg geboden is. waarna zuid mis schien toch nog wel de vijfde klaver kan geven. Slavenburg (noord) nam echter onze eerste grote" zorg weg door nu zelf direct vijf klaver te bieden en zuid paste. Yallouse (west) kwam uit met har tenaas en speelde harten tien na zuid in eigen hand aan slag met hartenvrouw. Grote spanning In de zaal: zou Hans Kreyns óók de winnende speelwijze vin den? Zonder mankeren stak zuid naar noord over met schoppenaas en speelde een kleine troef (klaver) vijf gemaakt! Later vertelde Kreyns: „Ik hield er re kening mee, dat aan de andere tafel misschien met schoppen was uitgekomen. Zeker zou hij dan troef van tafel ver volgd hebben, wat ik dus nu ook besloot te doen. Bovendien leek het, dat west korte hartens had. zodat het mij aanne melijker leek dat oost kort in klaver kon zijn". Een voortreffelijk partijtje der beide NZ-paren. Menig toeschouwer vond achteraf alles wel „gewoon" maar dat was het natuurlij!? helemaal niet geweest. Hoeveel spelers zouden „op de club" dit geval in vijf klaver bieden en maken? Indien wij een leuk slemmetje geboden hebben en alle troeven blijken op één hand tegen te zitten spreken wij natuurlijk van pech. De leider van on derstaand contract' zat in zes klaver, dat er gezond genoeg uitziet wanneer wij alleen de NZ-kaarten zien. Spoedig bleek echter, dat oost bijzonder onvriendelijk in troef was. zodat dappere maatregelen geboden leken. Komt u eruit?! B 9 4 3 H OAH8IS A 8 7 3 4» 1065 2 v> B862 V 10 7 4 2 V8 V74 B 9 3 H 10 9 5 4 AH 7 V A 10 9 5 3 O - AVB 6 2 Het bieden doet weinig ter zake: NZ bereikten zes klaver en OW waren muis stil geweest. West startte met schoppen twee, gedekt met de negen van tafel, de vrouw en zuids schoppenaas. In slag 2 kwam noord aan slag met hartenheer. in slag 3 werd klaver drietje gespeeld, oost de klaver vier, zuid zich van geen kwaad bewust sneed met de klaverboer en west gooide een ruitentje bij. Wat nu? Het ia wel een probleemspel. niettemin werd het aan de tafel gemaakt. Volgende week oplossing. Horizontaal: 1. Zulk een pas deed even pijn (11); 9. Zo houdt men de kippen aan een lijntje (4); 10. Werd de dochter van een oud-minister niet aanvaard? (10) 11. Het standje is gegeven (7); 12. Het leed is gele den (7)14. Gaan aan de betaaldagen vooraf (9); 16. Zo blijft de natie overeind (5); 19. Zoetstof (5); 20. Heel fijne, maar heel zwakke (9); 22. Het slempen van de zeilers (7); 24. Stukken hout die haperen (7); 27. het drankje van de brandweerman (10); 28. Schildersbeest (4); 29. Wat zo is kan niet blijven (11). Verticaal: 2. Grote rondgangen 3. Zoete kleurling (8); 4. .Zolang dit dier nog klein is, kan je er mee uit rijden gaan (4); 5. Deze voorname lieden bestaan uit stukken letter (6); 6. Zulk een geestelijke moet wel voortreffelijk zijn (9); 7. Zo eentje verricht wonderen (8)8. Om zich te verweren voert hij meer dan één pen (4); 13. De rustplaats der strijd krachten (5); 15. Een vlijtigaard (9); 17. Zij zijn niet meer bij de tijd (8); 18. De kinderen- van de dominee voelen er zich thuis (8); 21. Dit duurt wel erg lang (6); 23. Vlinderkind (4); 25. Dit hebben we allen te dragen (5); 26. In dit voedsel zit een luizeëi (4). Oplossing vorige kruiswoordraadsel Verticaal: 2. el 39. Nepal 3. Polen 41. getob 4. Sem 43. tel 5. praats 44. ver 6. es 49. ovaal 7. eieren 51. fabel 8. Lek 53. plaat 9. velen 55. Irmin 10. ir. 56. bal 11. weg 57. dag 13. pin 59. Elten 15. dek 61. tekort 16. Rijn 62. Kelten 18. greep 65. klomp 21. zegge 67. welke 23. oever 68. vis 24. delen 69. ark 26. Leeds 70. kei 29. ram 71. lus 30. pos 74.les 32. lommerd 76. erg 33. eenmaal 78. ia 35. voetbal 79. Ur 37. olifant 81. ar Horizontaal: 1. iep 47. netto 4. spiegel 48. af 9. vin 50. aal 12. loper 52. rob 14. ieder 54. rivaal 17. eg 56. bad 19. liman 58. ballen 20. rekel 60. dra 21. zij 61. tabak 22. groen 63. alt 25. kelen 64. mak 27. Een 66. belegen 28. strepen 67. wat 31. nog 68. villa 32. Lev 70. ketel 34. salon 72. in 36. ego 73. orlcm 38. openen 75. steel 40. mes 77. nu 41. gondel 78. imker 42. net 80. erika 44. vee 82. rap 45. me 83. storing 46. amper 84. erf

De Vallei | 1968 | | pagina 13