Veenendaals dagblad Bij mijnramp in Lengede twaalf doden Buiten Israëlische onderzeeër Bij Alexandrië vermist Amerika riep de hulp in van het Rode Kruis Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Urker kotter vermist Deense prinses trouwt Ook tweede overvaller Volendamse juwelier bekent Caravan-show in RAI gaat vandaag open Kunstmatige ontploffing oorzaak ongeluk Gevaarlijke autodief ontsnapt Bakkerij blijft leveren aan De Gruvter Britse vliegtuigen zoeken Bemiddeling Pueblo-incident Aanhoudend j onbestendig Twintig jaar weispel IN VEILIGHEID VRIJGESPROKEN TRILLINGEN Grüne Woche in Berlijn geopend Dit jaar twee spoorboekjes woisap - ZOET Russische treiier houdt Enterprise in liet oog Drinkgelag kostte 74 mensen *t leven Voor wegenaanleg in Oost-Nederland f 69 min éxtra Auto reed door na lx>tsing met trein V ereen voudiging controle op verzekering motorrij tuigen in onderzoek Gratie in Vietnam Treinrover Wilson naar Engeland gedeporteerd Griekse geleerden buiten spel gezet Bur voor redactie en administratie: Prins Bemhardlaan 28. Veenendaal, Telef 08385-10550 ladm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opge richt in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert, losse mm-prijs 17 cent. Kleine -annonces „Vraag en Aanbod" op di., do. en za. 1-10 woorden ƒ1,50, ieder woord meer 15 cent ZATERDAG 27 JANUARI 1968 - 42e JAARGANG no. 23 LENGEDE Twaalf mijnwerkers zijn gisteren om het leven gekomen bij eert ontploffing in een ertsmijn te Lengede West-Duitsland. Het ongeluk gebeurde in dezelfde mijn, Mathilde, waar vier jaar geleden 29 mijnwerkers de dood vonden en veertien anderen na veertien dagen met een „reddingsbom" werden gered. De ontploffing van gisteren deed zich voor in een gang, negentig meter on der de begane grond. Twaalf mijnwerkers verloren het leven toen ze werden bedolven onder vallend gesteente dat losliet nadat een springstofploeg gister morgen een brok onderaardse rots had opgeblazen. Drie van de slachtoffers maakten deel uit van de springstofploeg. De negen andere mijnwerkers zaten juist te schaften nabij de plaats van de ontploffing. UTRECHT Gistermorgen om on geveer half twaalf is de 27-jarige Karl- Heinz Frisehmuth uit de strafgevange nis van Dortmund ontsnapt. Frisehmuth is aangehouden wegens het plegen van een serie autodiefstallen. De kans is groot dat hij zich naar Nederland begeeft omdat hij hier vele relaties heeft. Zoal sbekend is Friseh muth o.m. ook in Nederland actief ge weest. Hij heeft zich daar samen met een „collega" enige tijd schuil gehouden in een zomerhuisje in de Barneveldse bossen. De politie verdenkt Frisehmuth ervan deel uit te maken van een internationale bende die op grote schaal auto's op be stelling stal. Hij staat als een gevaar lijk misdadiger bekend. Bij zjjn aan houding was hfl in het bezit van een vuurwapen. De politie acht het zeer goed mogelijk dat hij wederom een wa pen heeft weten te bemachtigen. IW/W/W/ITIW/Z///////////#///////////»///"/'*////////'/'/""""' Tn het jaarboek 1967 „De valkerij in de Nederlanden", een uitgave van het Valkeniersverbond „Adr. Mollen", die ik gisteren introduceerde, staat heel wat over de historie en de roman tiek van dit door slechts enkelen ge kende en gedurig miskende jachtbe drijf, dat immers zelden in de publici teit treedt. De bedrijver van het vogel- spel is de meest absolute man van de eenzaamheid... alleen met zijn geve derde gezel zonder pottekijkers. Hij treedt door dit gezellige boek even uit zijn beslotenheid, omdat het nog al toos nodig is begrip te kweken voor het streven van het Verbond, waarvan ik slechts de bescherming en het z.g. „op- lapwerk" van roofvogels aanstip. Le vendig staat mij nog voor de geest het vrijlaten op de Hoge Veluwe van een in beslag genomen zeearend (maart 1940) en het verheugde mij de natuur fotograaf Jb. v. d. Peppel met deze vi king te zien afgebeeld. Een der samen stellers van het jaarboek, die een fraai overzicht (19541964) geeft van de z.g. vogélvoerende leden, vraagt zich af: „Wat hebben deze tien mensen uit het bedrijfsleven: een huisvrouw, een sportleraar, een chirurg, een belasting ambtenaar, een bioloog, een beheerder van een begraafplaats, een chemicus en twee kunstschilders/auteurs, ver enigd in het Valkeniersverbond, ge presteerd?" In deugdelijke tabellen worden ons vervolgens hun prestaties getoond, zowel van valkers als havi kiers. Topscorer met bijna 250 stuks is een der Belgische leden, baron Jean de Vicq de Cumtich, maar ook onze eigen liefhebbers tonen, dat zij even kundig en enthousiast het weispel bedrijven, al hebben ze er minder tijd voor dan hun zuidelijke collega. 27 januari 1968, A. B. Wigman. WW//*/«Z//////«////»//////'/"''/'//'l Hoe het mogelijk was dat zij konden schaften zo dicht bij de plaats waar de springstofploeg aan het werk zou gaan was nog niet bekend. Het Westduitse openbaar ministerie stelt onder andere hiernaar een onderzoek in. Op het tijdstip van de ontploffing be vonden - zich ongeveer 35 mijnwerkers ondergronds. Zij konden zich allen in veiligheid brengen. Alfred Weber, de bedrijfsleider van de mijn, vertelde dat hij bezig was in het transformatorhuisje van de mijn toen de ontploffing zich voordeed. „Een paar mannen renden meteen naar de noodschacht, maar de meeste haastten zich naar de p'aats waar onze maats hadden gezeten", vertélde hij. „De gangen waren vol stof en rook. We konden niets zien, maar toch be gonnen we meteen te graven. Het was al te laat. We bleven tot de reddings ploeg kwam. Die vond de lijken". Het was gisteren nog maar negen dagen geleden dat een rechtbank te Celle besloot tot vrijspraak voor zes functio narissen van de mijn flfiathüd-t. Zij waren beschuldigd van onachtzaamheid die in oktober 1963 leidde tot een overstroming in de mijn waardoor 29 mijnwerkers de dood vonden. De rechtbank kon geen bewijzen vinden dat de mannen inder daad hadden nagelaten de noodzakelijke voorzorgsmaatregen te treffen. Geen van de overlevenden van de ramp in 1963 bevond zich onder de slachtoffers van gisteren. Alle veertien mijnwerkers die indertijd werden gered nadat ze twee weken in het donker en vrijwel zonder voedsel opgesloten hadden gezeten, wer ken tegenwoordig bovengronds. De ontploffing van gisteren in Len gede, ten zuidoosten van Hannover op ongeveer dertig kilometer van de Oost- duitse grens, veroorzaakte trillingen in een groot gebied rondom de mijn. De mijn is het eigendom van de maatschap pij Ilsede Huette A.G., die gedeeltelijk in handen is van de overheid. DEN HAAG Op Urk is men on gerust over het lot van de Urker kotter „Jongejan" UK-91, waarvan men sinds woensdag niets meer heeft vernomen. Het schip voer woensdag gelyk op met de UK-69, maar in de zware storm is men elkaar kwyt geraakt. Dat was on geveer 30 myl ten noorden van Ter schelling. Scheveningen Radio heeft de scheep vaart verzocht naar de vermiste kotter uit te zien, en een Neptune van de ma rineluchtvaartdienst zal het zeegebied waarin de kotter is verdwenen, afzoe ken. De „Jongejan" heeft vijf man aan boord. Schippen is de heer A. Snoek. Verdere bemanningsleden zijn R. Loos- ma, J. Butter, A. Zwaan en H. de Boer. De UK-91 is een modern vaartuig. 9 9 BERLIJN De 32ste internationale Duitse „Grüne Woche" is vrijdag in West-Berlijn geopend. Op deze beurs van levensmiddelen en landbouwpro- dukten zijn een grote verscheidenheid aan artikelen van Britse yard of ale tot Amerikaanse bourbon te zien. De officiële opening werd bijgewoond door president Heiprich Lübke van de Duit se bondsrepubliek, president Jean Rey van de Europese Economische Gemeen schap en burgemeester Klaus Schuetz. Het aantal exposanten bedraagt 1.370. Daarbij zijn 869 buitenlandse. De beurs sluit op 4 februari. UTRECHT De Spoorwegen willen dit jaar twee keer de dienstregeling wijzigen: de eerste keer op 26 mei, de tweede op 29 september. Normaal geldt een nieuwe dienstre geling voor een heel jaar. Men wijkt hier dit keer vanaf omdat men op kor te termijn zoveel mogelijk verbeterin gen in de dienstregeling wil aanbrengen. Deze verbeteringen zijn frequentiever hogingen en reistijdverkortingen. KOPENHAGEN Prinses Benedikte van Denemarken en prins Richard zullen op 3 februari in de Deense hoofdstad in het huwelijk treden. J ROTTERDAM De broodfabriek Sitos in Rjjswyk levert weer brood aan De Gruyter. Het kort geding waarmee het levensmiddelenbedryf de levering van brood had willen afdwingen, gaat niet door. Ondanks bezwaren blyft de pry's op 75 cent gehandhaafd, vyf cent lager dan in de meeste bakkeryen. Het bericht over de beëindiging van het conflict kwam kort na de medede ling dat de N.V. Meelfabriek der Neder landse Bakkerijen (Meneba) nu alle aan delen van N.V. Sitos had overgenomen. Meneba was al in het bezit van de meerderheid der aandelen, dank zij de fusie met de Meelfabriek De Sleutels. Dat de levering aan De Gruyter wordt hervat, is ingegeven door de overwe ging dat „de overeenkomst juridisch geen onmiddellijke verbreking toestaat. Meneba blijft echter streven naar rust aan het prijzenfront. Om dit doel te bereiken vindt overleg plaats. Op de uitslag kan niet worden vooruitgelopen" aldus een communiqué. NEW YORK VN secretaris Oe Thant heeft vrijdag zijn bezoek aan India van volgende week uitgesteld in verband met de bijeenkomst van de Veiligheidsraad die zich bezig houdt met de Koreaanse crisis „en de internatio nale toestand". VOLENDAM De tweede dader van de dinsdagavond gepleegde roofover val op de Volendamse juwelier G. Veeken, de 23-jarige Duitser Rudi K., die gisteren door rechercheurs van de districtsrecherche van de rijkspo litie in Amsterdam in Dusseldorp is gehoord, heeft ook een volledige be kentenis afgelegd. Zijn maat, de 25- jarige Udo S., die woensdagavond werd gearresteerd, had, toeh hij don derdag in Aken werd gehoord, ook bekend. Van de buit is nagenoeg al les terecht. Er ontbreken drie in Brussel verkochte armbanden. Het wapen waarmee Koch de familie Veeken heeft bedreigd volgens de beschrijving een luchtdrukpistool van fors formaat en de tas met het op schrift „Lufthansa" hebben de man nen in de buurt van het Centraal Sta tion in Amsterdam in het water ge gooid. De rijkspolitie zal de beide voorwerpen laten opdreggen. Zoals reeds eerder werd gemeld, heeft de Duitse politie een heler aangehou den, Siegfried Karl K. Bij de overval is ook nog een vierde Duitser betrokken geweest. Het is 'n jongeman uit Dusseldorp, die Udo en Rudi in zijn wagen, een BMW 2000, vanuit Duitsland naar Volendam ge reden heeft. Hij heeft de twee man nen daar dinsdagavond om half zeven afgeleverd. Zij gingen toen weg en zeiden naar een paar meisjes te gaan. Toen ?ij om halfacht nog niet terug waren gekeerd, gaf de jonge man er de brui aan en is hij naar Duitsland teruggekeerd. Na hun geslaagde roofoverval stonden de mannen echter zonder vervoer. Zy begonnen hun terugtocht met naar Edam te lopen. Daar namen zij een bus haar Amsterdam. De buschauf feur die hen had vervoerd herinner de zich later het duo. Eén hunner had in het Engels en de ander in het Frans om een kaartje gevraagd. In Amsterdam aangekomen, kochten zij een vroege editie van een ochtend blad waarin hun overval met allerlei details reeds stond. Daarom hebben zij het wapen en de tas direct in het water gegooid. Omdat er geen reismogelijkheid meer naar het buitenland was, besloten de twee mannen te overnachten in een hotel in de binnenstad waar zij eer der hun bagage hadden afgegeven. Zij lieten zich daar onder hun eigen namen inschrijven. In de vroege ochtend van woensdag vertrokken zij vanaf het Centraal Station met de eerste verbinding haar België; de trein van kwart voor zes naar Brussel. Vermoedelijk zijn zij naar het Zuiden gegaan om minder risico te lopen bij een even tuele grenscontrole. Udo is woensdag bij de grensovergang in Aken aange houden en via hem kwam de politie te weten wie zijn mededader was ge weest. Rudi K. was bekend in Volendam, waar hij de afgelopen zomer op grote voet heeft geleefd. Dit geschiedde op een zodanige manier, dat het in Voleh- dam, waar men toch veel buitenlan ders gewend is, was opgevallen. Elke avond zat hij in kroegjes, ging met meisjes uit en reisde af en ioe naar Amsterdam. In een vuilnisbak van het Amsterdamse hotel waar het tweetal gelogeerd had, vond een rechercheur een bedrukt pa piertje waarop de naam van Koch stond als donor van een bloedbank in Berlijn en op de achterzijde stonden keurig genoteerd, met de prijzen er bij, alle gestolen sieraden gespecifi ceerd. TEL AVIV Van officiële zijde is vernomen dat de Israëlische onderzeeër „Dakar" wordt vermist. Dat bericht kwam nadat de Britse kustwacht bekend had gemaakt dat de onderzeeër „Dakar" van de Egyptische haven Alexandrië zou zyn verdwenen. De Britse admiraliteit heeft het bericht bevestigd en be kend gemaakt dat eenheden van de Britse marine en luchtmacht aan het zoe ken deelnemen. Bericht werd dat om 11.12 uur onze tijd voor het laatst iets van het schip was gehoord. De onderzeeboot, die eens deel uitmaakte van de Britse marine, heeft normaal een bemanning van 65 koppen. De naam Dakar betekent haai. Het Britse vaartuig Diana houdt zich gereed in het gebied. Het schip heeft bergingsapparatuüq - ItDord. De ad miraliteit maakte tiekénd' dat direct na het aanbreken van de dag Britse vlieg tuigen van Cyprus zullen opstijgen om aan het zoeken deel te nemen. De „Dakar" heeft een tonnage van 1280 ton. Het schip is 87'meter lang en beschikt over zes lanceerbuizen voor torpedo's. Onder water kan 't een snel heid van 15 knopen ontwikkelen. De positie zoals die door de admirali teit bekend is gemaakt ligt op 150 mijl ten noorden van Alexandrië en ongeveer 100 mijl ten westen van Cyprus. Behalve de Dakar heeft Israël nog drie onderzeeboten. ADVERTENTIE Iedere dag weer, 'n heerlijke tractatie - Spaanse j^Eplaa sappelen WASHINGTON Het Russische in lichtingenschip „Gidrolog", bevindt zich, vermomd als treiier, in de nabyheid van het Amerikaanse vliegkampschip „En terprise" dat zich met vyf andere sche pen voor de kust van Zuid-Korea op houdt. De Gidrolog is een van de Russische vissersboten die volgeladen zijn met elektronische apparatuur en die door gaans in de buurt van Amerikaanse marinebasis varen, aldus werd gezegd. De Amerikaanse schepen kunnen niets aan de toestand 'veranderen, daar het Russische schip in internationale wate ren vaart. De Enterprise en de vijf begeleidende schepen blijven gereed naar aanleiding van de crisis rond de Pueblo. CALCUTTA Een drinkgelag in Calcutta, waarbij grote hoeveelheden clandestien gestookte alcohol werden verzwolgen, heeft aen minstens 74 mensen het leven gekost. De politie heeft vier personen, onder wie de leve rancier van de drank, aangehouden en 300 liter van het vergiftige spul, dat was opgeslagen in varkensblazen, in beslag genomen. Het „drankfestijn" was dinsdag in een krottenwijk in Zuid-Calcutta gehouden. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren het Internationale Rode Kruis in Genève verzocht te bemiddelen ten gunste van de bemanning van de Pueblo, het Amerikaanse oorlogsschip dat zich in Noordkoreaanse handen be vindt. Voorts heeft de Amerikaanse regering van Noord-Korea gewaarschuwd tegen het voornemen om de 83 man van de Pueblo als oorlogsmisdadigers te laten te rechtstaan. De zestien landen die in de Koreaan se oorlog van 1950-1953 de bondgeno ten waren van de Verenigde Staten onder hen bevindt zich Nederland zijn op de hoogte gebracht van de stap pen die de Amerikaanse regering tot nu toe heeft ondernomen om vrijlating té verkrijgen van de bemanning van de Pueblo. De Verenigde Staten zetten hun po gingen voort om via allerlei diploma tieke kanalen Noord-Korea te bewegen, zo niet het schip, dan toch in elk geval de bemanning vrij te laten. Een twee de verzoek aan de Russische regering om te bemiddelen heeft niets opgele- TOrd. De Sovjet-Unie wenst zich niet met de zaak te bemoeien. Dat is gebleken tijdens een gesprek in Moskou tussen de Russische minister van Buitenland se Zaken Gromiko en de Amerikaanse ambassadeur Thompson. De Veiligheidsraad, op Amerikaans verzoek bijeengeroepen, zou gister avond over de Koreaanse kwestie ver gaderen. Veel heil werd er niet van verwacht, omdat elke vorm van ver oordeling van Noord-Korea af moet stuiten op een Russisch veto. Het internationale. Rode Kruis heeft gisteren in Genève bekendgemaakt dat het op verzoek van de Amerikaanse regering in contact is getreden met het Noordkoreaanse Rode Kruis over de bemanning van het Amerikaanse inlichtingenschip „Pueblo". DEN HAAG -y Teneinde de werk loosheid in het noorden, oosten en zui den van het land te verlichten, heeft de regering besloten 69 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor versnelling van wegenbouwprojecten in deze streken. Op de begroting van het Rijks wegen fonds wordt dertig miljoen gulden, die aanvankelijk voor projecten in het wes ten zouden worden besteed, verschoven, terwijl de begroting met een extra be drag van 39 miljoen gulden verhoogd wordt. Andere verschuivingen ten gunste van de streken met een relatief hoge werk loosheid, in de begrotingen van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat en van de P.T.T., belopen in totaal negen miljoen. De PTT-begroting wordt met ruim drie miljoen verhoogd, zodat de extra-uitgaven in totaal ruim tweeën veertig miljoen gulden bedragen. UTRECHT Op een zogenaamd overpad in Hattemerbroek is gister avond omstreeks kwart voor acht een trein die van Amersfoort op weg was naar Zwolle tegen een auto gebotst. De auto bleek na de botsing onvindbaar. Op een treeplank .van de trein trof men een afgebroken autokoplamp aan. De trein liep een vertraging van twin tig minuten op, naar de verdwenen auto wordt gezocht. 4AMSTERDAM Gedeeltelijk overzicht van de Caravan-RAI1968, welke vandaag wordt geopend. De tentoon stelling geeft een vrijwel volledig beeld van hetgeen in Nederland verkrijg baar is. DEN HAAG De regering beraadt zich op wettelijke maatregelen om con trole op naleving van de verzekerings plicht t.a.v. motorrijtuigen met een ken teken te vergemakkelijken, aldus heb ben de minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, de minister van Justitie prof. mr. C. H. F. Polak, en de minister van Verkeer en Waterstaat ad interim, ir. W. F. Schut, meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid H. Koekoek. Controle t.a.v. motorrijtuigen zonder kentekens bromfietsen is, dank zij de verzekeringsplaat, eenvoudig. De ministers zeggen het niet eens te zijn met de heer Koekoek, dat controle niet of nagenoeg niet wordt uitgeoefend, en dat bij overtreding praktisch geen ver oordeling volgt. In 1966 bedroeg het aantal schuldigverklaringen aan over treding van de wet aansprakelijkheids verzekering motorrijtuigen waarvan het overgrote deel hoogstwaarschijnlijk betrekking had op het niet nakomen van de verzekeringsplicht 4338 (tegen 1154 in 1965) en het aantal transacties 1736 (98 in 1965). Deze stijging was het gevolg van verscherpte controle. SAIGON De Zuidvietnamese pre sident Nguyen Van Thieu heeft aan by na 500 politieke gevangenen en an dere gedetineerden vermindering van straf geschonken ter gelegenheid van de viering van het Vietnamese nieuwjaar (TET), zo is zaterdag officieel in Saigon bekend gemaakt. Krachtens het besluit zullen 53 ge vangenen worden vrijgelaten, terwijl de straf van de anderen zal worden ver minderd. Vele gedetineerden worden vastgehouden onder verdenking van ac tiviteiten voor de Vietcong. Vandaag is in Zuid-Vietnam het door de Vietcong ingestelde bestand ter ge^ legenheid van het Chinese nieuwjaar begonnen, dat een week zal duren. MONTREAL Charles Frederick Wilson, een der hoofddaders van de „grote treinroof" in Engeland van 1963, is donderdag met zyn vrouw door de Canadese autoriteiten het land uitge zet. Vanavond zal Wilson naar Engeland worden overgebracht. Verwacht wordt dat zijn vrouw en drie kinderen volgen de week zullen volgen. Wilson wordt ervan verdacht Canada onwettig te zijn binnengekomen in januari 1966. In afwachting van zyn uitlevering aan Britse functionarissen wordt hij in een politiecel vastgehou den. SALONIKI Aan twee universi teitsprofessoren is vrydag in Saloniki huisarrest opgelegd wegens beweerde kritiek op het militaire regime. Het betreft hier Aristovoulos Manes- sis (45), professor in het staatsrecht, en Dimitrios Maronitis, (36) deken van de Griekse faculteit aan de universiteit van Saloniki. Volgens betrouwbare bronnen zijn nog enkele professoren en stafleden ontslagen of geschorst. Zij konden niet worden bereikt omdat hun- telefoons waren afgesneden. (Van onze weerkundigmedewerker) T~|e winter krijgt bij de huidige^ lucht- drukverdeling geen enkele kans in onze omgeving wat groots te preste ren. Voortdurend trekken er depres sies van Groenland over Scandinavië naar de Oostzee en deze minima voe ren afwisselend zachte oceaanlucht (vandaag een temperatuurstijging tot 8 10 graden in Gelderland) en kou dere lucht naar Nederland. De storm- j depressie, die vandaag het weer „in j regenachtige zin" beïnvloedt, zal in de loop van de zondag worden gevolgd door een polaire luchtstroming met hagelbuien. De wind zal in de loop van het weekeinde toenemen tot krachtig I of hard uit noordwestelijke richting, t

De Vallei | 1968 | | pagina 1