Veenendaals dagblad Raadsels rond twee vermiste duikboten Buiten Communistische opstand in West-Cambodja Nachtelijke brand in oude Haagse woonwijk Sovjet-Unie wil crisis om Korea verhinderen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei DROEFHEID IN HAIFA Drie doden bij autobotsing in Nij broek DA VOS DOOR LA WINE GETROFFEN R.A.I. is over autoverkoop optimistisch STIEN KAISER PROLONGEERT WERELDTITEL AARDSCHOKKEN MOGELIJK OORZAAK Autodief lopend op de vlucht na doodrijden van echtpaar Rover, die man neerschoot, meldde zich Sihanoek: Onze vrede is voorbij Theodorakis op vrije voeten Caiijjfo*&soep...die8s pas lekker! Veertig doden bij treinramp t v_< Jo Felle brand in Saint-Denis Zachte lucht tin aantocht Eethuis van 't wild OLIEVLEKKEN SICILIË RAMPEN Acht mensen onwel door kolendamp RAMP JUIST OP T1JÜ VOORKOMEN CAFETARIA VERWIJTEN Bur voor redactie en administratie: Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Rhenen: Boekhandel C. Waiboer en Recl.- bureau J. Baars. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opge richt In 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advert losse mm-prijs 17 cent. Kleine *annonces „Vraag en Aanbod" op dl., do. en za. 1-10 woorden /'1,50( ieder woord meer 15 cent MAANDAG 29 JANUARI I968 - 42e JAARGANG no. 24 4 y Het afgelopen weekeinde heeft voor schaatsminnend Nederland vreugde en teleurstelling gebracht. Vreugde om het feit, dat Stien Kaiser in Helsinki haar wereldtitel prolon geerde, terwijl de Apeldoornse Ans Schut beslag legde op het zilver en Carry Geyssen op het brons. Teleurstelling vanwege het feit, dat de Nederlandse schaatscracks bij de Europese kampioenschappen in Oslo duidelyk door de Noren werden overtroefd, hoewel het ryden van Jan Bols er een openbaring wdfc. Voor uitvoerige verslagen van deze staatsgebeurtenissen, alsmede van vele andere sportevenementen, zie de sportpagina's. NIJBROEK Bij het kruispunt „De Tol" in *Nybroek (gemeente Voorst) is zondagmiddag een verkeersongeluk ge beurd, waarby drie personen om het leven kwmen, en een persoon zeer ern stig werd gewond. Op de Vaassensweg bij de kruising met de Middendyk kreeg de 79-jarige heer C. JJuddingh uit Epe (oud-notaris te Vaassen) geen voorrang van een per sonenauto. bestuurd door de heer Van Voorst uit Deventer. De heer C. Bud- dingh (79 jaar en zyn evenoude echt genote kwamen bij dit ongeluk om het leven, evenals de echtgenote van de bestuurder van de tweede auto, me vrouw Van Voorst. De heer Van Voorst werd zeer ernstig gewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. ttiriimnmmniiirwnrrnn/imiiiniiiiiiiMimriiiimiiiiiiir fkp de verscholen voerplaats van het edelwild, dat ver van 's mensen belangstelling moet worden gehouden, scharrelt heel de winter een rood borstje rond. In de uitgebreide ruimte van vele vierkante kilometers be woont het een schier verlaten terrein, niet veel groter dan dat van een stads tuintje en heeft alle vrees voor de dagelijks verschijnende verzorger, zo mede voor diens grote pensionaires, afgelegd. Het wipt op hoge benen in het voerschuurtje, kijkt met de don kere ogen gemeenzaam rond, zoekt tussen de kleiklompjes, die van de bieten en knolrapen vallen, zingt in de zon een prevelend lied op het wiel van de kruiwagen en brengt een blij vleugje kwieke beweeglijkheid onder de door vorst, sneeuw en rijp verstar rende pijnboomkruinen. Zijn leven speelt zich haast ongezienaf tussen de hooiklampde lyiven eh de onder grondse bewaarplaats; al die bouw sels zijn gedekt door riet of hei, waar menig spinsel, tal van verstarde lar ven en vele insekteneitjes tussen ver scholen zitten en toch verbaast het, hoe zo'n vogeltje in zulk een kleine biotoop maandenlang aan de kost kan komen. Zijn opgewektheid en fidele, blijgeestige uitingen verraden echter, dat de grote mens, die alles wil weten, er zich heus geen zorgen voor behoeft te maken en zeker is het 't beste, deze popperige kluizenaar met de keurige manieren, rustig in zijn beknopte domein te laten betijen. Hij hoort er evengoed als de grote viervoetige stamgasten van dit winterse eethuis, aan welke ik morgen een plaatsje in mijn rubriek inruim. 29 jan. '68 A. B. WIGMAN-1 "IVTICOSIA Er was gisteravond vrijwel geen hoop meer voor de in totaal 121 opvarenden van de twee onderzeeboten die in de Middellandse Zee worden vermist. De ene onderzeeër is de Dakar van de Israëlische marine, die met 69 man aan boord sinds vrijdag in de wateren rondom Cyprus wordt vermist. De an dere boot is de Minerve van de Franse marine, die 52 man aan boord heeft en zaterdagavond ten zuiden van Toulon verdween. Als verklaring voor de gelijktijdige vermissing van twee onderzeeboten in dezelfde zee wordt o.a. genoemd de reeks aardbevingen op Sicilië, die wel licht onderzeese schokgolven hebben veroorzaakt. Tientallen oorlogsschepen, vliegtuigen en helikopters zoeken onafgebroken dag en nacht naar een spoor van de beide schepen. In de wateren waar de Minerve verdween heeft men verschei dene grote olievlekken waargenomen, maar zo ver uit elkaar, dat er geen conclusies aan verbonden konden wor den. Onze correspondent in Parijs telefo neerde ons gisteravond: De Minerve had zaterdagochtend Tou lon verlaten voor een oefening. Zater dagavond is er nog contact met het schip geweest. Alles ging geheel naar wens. Daarna is niets meer van de boot vernomen. Zij zou dezelfde dag nog terugkeren. Toen zij om middernacht nog niet was teruggekeerd en alle oproepen on beantwoord bleven, werd alarm ge maakt Uitgerust met sterke zoeklich ten begonnen lichte marine vaartuigen de zee af te zoeken. Bij het gloren van de ochtend kregen zij assistentie van helikopters en vliegtuigen. Het enige wat men vond op de plaats, die de Minerve in haar laatste contact als positie had opgegeven wa ren brandstofkringen op het water. De ze konden echter ook afkomstig zijn van andere schepen. Hoewel alle hoop nog niet is opgegeven het schip bezit de modernste hulpmiddelen in geval van een schipbreuk heeft de Franse admiraliteit de familieleden van de op varenden op de h, jesteld van haar ernstige bezorgdheid. De 58 meter lange Minerve behoort tot de elf mo dernste onderzeeboten van Frankrijk, die samen de Daphne-klasse vormen; zij liep in mei 1961 te Nantes van sta pel. Voor de bemanning van de Dakar (haai) bestaat praktisch geen hoop meer. Het schip wordt al sinds donder dagmiddag vermist. Evenmin als in hetgeval van de Minerva is er ook maar de minste aanwijzing over het lot dat het schip kan hebben getroffen. In de eerste plaats denkt men na tuurlijk aan een ongeluk, zoals dat el-? ke onderzeeboot kan overkomen. Dan is er de kans dat een van de vele Rus sische oorlogsschepen die zich nu in de Middellandse Zee bevinden, de Dakar al of niet opzettelijk heeft aangevaren. Ook is de mogelijkheid geopperd van een geheime actie van Egyptische snel le motorboten. Daar de Dakar geen enkel signaal heeft uitgezonden, lijkt een gewapend treffen met schepen van welke nationaliteit ook niet erg waar schijnlijk. Natuurlijk overweegt men ook de mogelijkheid van onderzeese schokgolven, veroorzaakt door de aard bevingen op Sicilië net als in het geval van de Minerve. De laatst bekende positie van het Is raëlische schip was 400 km ten wes ten van de kust van Israël, ten zuiden dus van Cyprus. Vliegtuigen en sche pen van de strijdkrachten van Israël, Amerika, Engeland en Turkije helpen mee bij het zoeken. Een van de zoeken de schepen is een zusterschip van de Dakar, de Israëlische onderzeeboot Le viathan. Het weer is ten zuiden van Cyprus zeer slecht. Er staat een hoge zee en het zicht is gering. Er hebben zich na de oorlog ver scheidene grote ongelukken met onder zeeboten voorgedaan. Op 14 september 1966 zonk de Westduitse onderzeeboot Hai ten zuiden van de Shetland Eilan den: 20 doden, één overlevende. 10 april 1963 verging de Amerikaan se duikboot Thresher ter hoogte van Nieuw-Engeland met 129 man aan boord. 16 juni 1955 de Britse Sidon: 13 doden. 6 april 1953 de Turkse Dumlupinar in de Dardanellen na aanvaring met een Zweeds vrachtschip: 91 doden. 24 september 1952 de Franse Sybille ter hoogte van Toulon: 51 doden. April 1951 de Britse Affray in Het Kanaal: 75 doden. Januari 1950 de Britse Truculent na aanvaring met een vrachtschip in de Theems: 64 doden. Augustus 1949 de Amerikaanse Co- chino bij Noorwegen: 76 doden. 6 december 1946 een Franse onder zeeboot bij Toulon: 22 doden. DEN HAAG Acht personen uit één woning in Den Haag zijn zaterdagavond in het ziekenhuis behandeld, omdat zij leden aan kolendampvergiftiging. In de loop van de avond werd een 20- jarig meisje in de keuken van de wo ning bewusteloos aangetroffen. De ande re aanwezigen in het huis voelden zich daarna stuk voor stuk eveneens onwel worden. De politie werd gewaarschuwd. Uit een onderzoek van de brandweer bleek dat het rookkanaal verstopt was ge raakt als gevolg van werkzaamheden op het dak. TEGELEN Met een gestolen auto heeft een onbekende zaterdagnacht in Tegelen de 61-jarige J. Relouw en zijn vrouw uit Tegelen doodgereden. Na het ongeluk ging de man er lopend van door, met achterlating van zijn jas. De heer en mevrouw Relouw waren te voet op weg naar huis. Beiden wer den door de auto van achteren geschept en tientallen meters op de motorkap meegesleurd. De auto bleek een paar uur eerder te zijn gestolen bij een café in Venlo. AMSTERDAM De 20-jarige Thijs O., die vorige week maandag op het Damrak in Amsterdam de schoten zou hebben afgevuurd op de chef interne dienst van C. en A., de heer Schaeffer, bij een poging 300.000 gulden te be machtigen, zit achter slot en grendel. Hoofdinspecteur Westerhof, chef re cherche van het politiebureau aan de Warmoestraat, heeft hem zondagmid dag in Parijs, waarheen de jongen was gevlucht, opgehaald. Eenmaal in de Franse hoofdstad aangekomen, moet het de jongen duidelijk zijn geworden, dat hij geen of weinig mogelijkheden had in vrijheid te blijven. Bovendien blijkt hij veel spijt van zijn daad te hebben. Dit deed hem besluiten zelf de heer Westerhof mee te delen waar hij zich bevond en hem te vragen, hem te komen ophalen. Vannacht omstreeks vier uur arri veerden de hoofdinspecteur en zijn as sistent per auto in Amsterdam. Uit een voorlopig verhoor men zal nog veel dieper op de zaak moeten in gaan blijkt wel vast te staan, dat Thijs O. de schoten heeft gelost, die de heer Schaeffer in het ziekenhuis heb ben gebracht. Familieleden van de bemanning van de vermiste Israëlische onderzeeboot Dakar barstten in tranen uit, toen zij in Haifa vernamen dat de kans op overlevenden wel zeer klein is geworden. De Dofear had 67 man aan boord. PNOM PENH Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft op een persconferentie in de hoofdstad Pnom Penh verklaard, dat com munistische opstandelingen een nieuwe opstand in de westelijke provincie Battambang, aan de grens met Thailand, hebben ontketend. Zij hadden bij aangevallen op geïsoleerde posten burgers en verdedigers gedood én wapens buitgemaakt. „Onze vrede is voorbij. Er is een totale oorlog, een strijd op le ven en dood tussen hen en ons". n ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis (42) is zaterdag middag vrijgelaten. Hij heeft ruim vijf maanden in de gevangenis gezeten, be schuldigd van pogingen tot omverwer ping van de regering. De minister van Voorlichting, Mi- chaël Sideratos, zei dat Theodorakis heeft beloofd zich niet meer met poli tiek te bemoeien. De regering heeft daarop toegezegd het verbod tot het spelen van de muziek van Theodora kis op te heffen, met uitzondering van liederen met een politieke strekking. ADVERTENTIE DEN HAAG In de Schildersbuurt, een oude woonwijk in Den Haag, heeft vannacht een uitslaande bra^td gewoed. Daarbij brandde de woning van de 29- jarige A. Ghafoerkhan uit. Hij en de boven hem wonende families Gerritsen en Jongejan konden zich tijdig in vei ligheid brehgen. De brandweer was juist op tijd om een ramp te voorko men. De brand ontstond op de eerste etage en werd vijf voor drie door een passe rende vrouw ontdekt, toen de vlammen reeds naar buiten sloegen. Zij alarmeer de de brandweer en omwonenden en hielp de bewoners uit het brandende huis. De heer Ghafoerkhan, wiens vrouw in Suriname is, was gewekt door een ont ploffing, waarschijnlijk van een olie tankje van een kachel. Ook mevrouw Gerritsen was hierdoor wakker gewor den, die op haar beurt haar man en kind, alsmede hun logee, mevrouw Jon gejan, en haar kind wakker maakte. De brandweer, die met groot mate riaal snel ter plaatse was slaagde erin te voorkomen, dat de brand in deze ou de buurt oversloeg. Zij meende, dat als zij later was gealarmeerd, er wellicht meer huizen door de brand zouden zijn verwoest. In Gasselte (Drente) heeft zondag- morgenvroeg een felle brand het ca fetaria Harry, bewoond door de fami lie H. J. Dilling, volkomen verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. De oorzaak van de brand is onbekend. De schade zou ruim 100.000 gulden be dragen. Het bedrijf was verzekerd. De brand werd tegen vier uur door mevrouw Dilling ontdekt, toen zij even naar beneden moest. Toen zij de deur van de hal naar de kamer open trok, sloegen de vlammen haar reeds tege moet. Op haar roepen van „Brand en neem de baby mee!", rolde de heer Dilling letterlijk van de trap met de baby in zijn armen. Mevrouw Dilling kon het kind nog net op tijd vangen. Op het nippertje en in nachtkleding kon de familie het pand verlaten. De vrij willige Brandweer van Gasselte kon al leen nablussen. De prins zei dat de opstandelingen door Thailandse communisten, die in opdracht van Peking zouden handelen, van wapens worden voorzien. „De bur geroorlog wordt Cambodja van buiten af opgedrongen omdat ik de onafhanke lijkheid en neutraliteit van mijn land wil behouden", aldus het Cambodjaan se staatshoofd. „Hij waarschuwde verder dat er een pro-Amerikaanse regering zou worden gevormd indien hij gedwongen zou worden af te treden. Een overnemen van de macht door het Cambodjaanse leger, dat anti-communistisch is, zou rampzalig zijn voor de Viët-Cong, met name voor de bevoorrading van dit in Zuid-Viëtnam opererende opstandelin- genleger, aldus de prins. (Cambodja heeft tot dusver met klem tegengespro ken dat er bevoorradingsroutes voor de Viëtnamese oorlog over zijn gebied lo pen). Prins Sihanoek maakte verder een kabinetsreorganisatie bekend. Onder meer wordt zijn raadsman Benn Noeth premier als opvolger van Son Sann, die eerste vice-premier wordt. RIO DE JANEIRO Bij een spoor wegongeluk in Brazilië zijn veertig men sen om 't leven gekomen en zestig meer of min ernstig gewond. Het ongeluk deed zich voor op het emplacement van Fanfa in de staat Rio Grande do Sul, waar een passagierstrein inreed op een rangerende goederentrein. WASHINGTON (Reuter) Met enige geruststelling heeft men in de Amerikaanse hoofdstad het nieuws ontvangen dat de Sovjet-Unie het inci dent met de PueWo niet al te ernstig opvat. De Russische premier Kosygin heeft tijdens zijn bezoek aan India gezegd dat het incident - het opbrengen van het Amerikaanse oorlogsschip Pueblo door Noordkoreaanse zeestrijdkrachten - niet de proporties te boven gaat van een schending van de territoriale wate ren van een land. Als zodanig moet het behandeld worden, vindt hij. Wel heeft de Sovjet-Unie tot twee maal toe geweigerd ten gunste van Amerika te bemiddelen, maar zij is toch ook niet bereid het incident tot een crisis te laten uitgroeien. Er zijn zelfs aanwijzingen dat zij achter de schermen enige druk uit oefent op de Noordkoreaanse regering om de zaak niet te overdrijven. Deze Russische houding valt samen met het streven van de Verenigde Staten om de kwestie langs diploma tieke wegen af te doen en geen ge bruik te maken van geweld. Al wordt daarop in Amerika door velen aange drongen. De Veiligheidsraad heeft zich de laatste dagen tweemaal met de zaak beziggehouden. Na de gebruikelijke verwijten over en weer zijn de tien gekozen leden van de Raad 'nu achter de schermen begonnen met het zoeken naar een formule om het incident uit de wereld te kunnen helpen. Het eskader van de Amerikaanse vloot in de Koreaanse wateren is op nieuw versterkt. Het wordt in de gaten gehouden door twee Russische sche pen. De Zuidkoreaanse regering is voor nemens speciale legereenheden te plaat sen bij de wegen, waarlangs Noord- koreanen in het zuiden infiltreren, zo heeft minister van Defensie Kim Soeng- Eun bekend gemaakt. De legereenheden zullen de nationale politietroepen vervangen die tot dusver re in de eerste plaats verantwoordelijk waren voor het tegenhouden der infil tranten, zo verklaarde Kim op een persconferentie. Hij lichtte toe dat de maatregel een onderdeel uitmaakt van de verhoogde veiligheidsmaatregelen die worden ge troffen naar aanleiding van de misluk te aanslag van Noordkoreaanse infil tranten op het leven van de Zuid- koreaanse president Tsjing Hee Park. Kim maakte voorts bekend dat bin nenkort langs de grens prikkeldraad versperringen zullen worden aange legd. Zuid-Korea heeft vanmorgen laten weten, dat het niets voelt voor een eventuele uitwisseling van gevan gen genomen communistische guerrilla strijders tegen de 83 opvarenden van het Amerikaanse verkenningsvaartuig „Pueblo" die in Noord-Korea worden vastgehouden. Het denkbeeld van een uitwisseling wordt toegeschreven aan de Russische premier Kosygin. Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" is de bemanning van het Amerikaanse verkenningsschip „Ban ned" in staat van paraatheid gebracht om de „Pueblo" te vervangen. O NUMANSDORP Bij een verkeers ongeluk op de Middelweg in Numans- dorp is zondagavond de 60-jarige amb tenaar H. Hagoort uit die plaats om het leven gekomen. De auto, waarin hij meereed, botste tegen een langs de kant van de weg geparkeerd staande auto, waarvan dé verlichting brandde. De be stuurster van de auto werd licht ge wond. mm V Het bekende Zwitserse wintersportcentrum Davos is door enige lawines getroffen, waarbij negen personen om het leven kwamen. Toeristen wandelen hier tussen sneeuwmuren op een door een sneeuwruimer gemaakt pad. Ook op andere plaat sen in Zwitserland en Oostenrijk zijn mensen het slachtoffer van sneeuwverschuivingen geworden. Meer nieuws hierover vindt men elders in dit blad. KOSYGIN AMSTERDAM. Wat de verkoop van personenauto's betreft in 1967 werden er 263.588 eenheden verkocht toont de Nederlandsche Vereeniging van de Rywiel- en Automobiel-Indus trie (RAI) zich in haar jaerverslag 1966- 1967 ook voor de komende periode opti mistisch. In het afgelopen jaar is nau welijks sprake geweest van het verder inlopen van de achterstand by het auto bezit in de ons omringende landen. Thans dienen van elke vier verkochte auto's er drie voor uitbreiding van het autopark, doch jaarlijks neemt de ver vangingsbehoefte van versleten auto's toe. Met name in de bedrijfsautosector wordt uitbreiding c.q. vervanging de laatste tijd vaak uitgesteld als gevolg van de onzekere economische situatie en de mogelijke gevolgen van het ver voersplan van de Duitse minister Le ber, aldus de RAI. Het jaarverslag opent met een plei dooi voor een spoedige uitbreiding van de Europese Economische Gemeen schap. Met instemming citeert de RAI een recente uitspraak van minister Luns: „Een klein Europa is te klein". De expansie van het handelsverkeer van de tienjarige Euromarkt is opval lend, doch de economische unie ver keert nog in een beginstadium. Dit alsmede de versnelde afbraak van de tariefmuren als gevolg van de jongste Kennedyronde, bieden de mo gelijkheid de economische organisatie van een groot deel van Europa opnieuw aan de orde te stellen, meent de RAI. „Er zal duidelijk moeten worden ge steld, dat niet gekozen kan worden tus sen Britse aansluiting of afwijzing, maar tussen toetreding in 1968 of aan sluiting in de nabije toekomst, want het Europa van de Zes is nu reeds te klein", zo concludeert de RAI. In de tweewielerbranche is de situ atie niet onbevredigend. De bromfiet senverkoop in 1967 was boven verwach ting, namelijk ruim 310.000 stuks (in 1966: ruim 260.000) en de afzet van fietsen lag met circa 575.000 iets onder het voorgaande jaar. De Nederlandse rijwielfabrikanten maken wederom melding van belangrijke exportorders, met fiame naar Indonesië. PARIJS In de Noordparijse voor stad Saint-Denis is vanochtend vroeg brand uitgebroken in een depot van methaan en andere gassen. Er deden zich zware explosies voor en de vlam men waren tot in het centrum van Pa- rys zichtbaar. Met het materieel van twaalf brandweerkazernes werd het vuur bestreden. Honderden brandweerlieden zijn bij het blussingswerk ingeschakeld. Met al le macht probeert men te voorkomen dat het vuur naar een naburige gasfa briek overslaat. In de omgeving van de brand zijn ongeveer 400 mensen geëva cueerd. De trein van Parijs naar Sois- son moest worden omgeleid. "Doven het zeegebied tussen Portugal J J en de Azoren handhaafde zich de afgelopen 24 uur een gebied van hoge 4 luchtdruk. Een uitloper ervan trok J f over de Britse eilanden naar onze om- geving. In de nacht had tijdens opkla- j i ringen, die hiervan het gevolg waren, een flinke afkoeling plaats en zakte j de temperatuur plaatselijk tot 2 gra- den onder het vriespunt. In Zuid-Enge- J land vroor het plaatselijk 5 graden. J I Inmiddels trok een depressie langs i de noordflank van het hogedrukgebied i naar IJsland. Een bijbehorend fronten- systeem verplaatste zich in oostelijke J richting naar de Britse eilanden. J Een front, dat de voorste begrenzing 4 f vormt van zachte lucht, trekt met een I j zuidwestelijke stroming in de hogere p 4 luchtlagen over de Golf van Biskaje in t de richting van ons land. In verband 2 i hiermee wordt het komende etmaal bij ons veel bewolking verwacht en ne- men de regenkansen toe.

De Vallei | 1968 | | pagina 1