Nederlanders door lawines geïsoleerd Franse ter dood veroordeelden zoeken hun redder eet 'n appel! GRATIS STERC0C0S CATALOGUS nnpirnn wor('t u op tv* 9ePresenteerc|- NW en NKV kritiseren regeringsbeleid t.a.v. werklozen Treinrover ging goed gehumeurd naar cel Speelhol in vroegere burgemeesterswoning Urker Kotter vrijwel zeker vergaan snoep verstandig: llUllU DU Stuur een briefkaart aan: Lyn wilde toch wel met hem uit Quick Up't is goed. Ko drinkt 't. VELE DODEN IN OOSTENRIJK EN ZWITSERLAND Stewardess kreeg dikke zoen Dordtse overweg reeds deze week beveiligd Abonnees zouden de kranten moeten helpen Met vijf man aan boord Tang bleef na operatie in buik Man stak vrouw vele malen met mes na ruzie Overval Eren In Utrecht twee verkeersdoden UREN TE LAAT VERBRAND Dubbele hartklep getransplanteerd Stercocos, Postbus 68, Amsterdam. Dode in Botlekgebied MEMOIRES JACHT Arnhem wil spoed met 2de Rijnbrug Drs. J. Wde Pous op zilveren 99Trouw"-feest: NIET GESLOTEN BOEI MAANDAG 29 JANUARI 1968 T>ERN (Reuter, AP) Een vloedgolf van lawines in Zwitserland en Oos- tenrijk heeft aan tientallen mensen het leven gekost, treinverbindingen afgesneden, wegen onbegaanbaar gemaakt, dorpen geïsoleerd en tientallen va kantiegangers belet naar huis terug te keren. Reddingsploegen hadden gister avond de lijken van 28 mensen onder de sneeuwmassa's vandaan gehaald. Verscheidene mensen worden nog vermist. Van onze correspondent BONN Tweeëntwintig Franse gijzelaars zaten te wachten op hun executie. Midden in de nacht ging op eens de deur van hun cel open. In de deuropehing stond een Duitse officier met braniepet en blinkend gepoetste laarzen, en snauwde: „Maak dat jullie wegkomen, voordat de SS komt!" Zon der dat er een haan naar kraaide kon den de ten dode opgeschrevenen de ge vangenis uitlopen, de duisternis en de vrijheid tegemoet. Dat gebeurde in 1944. Nu, bijna 24 jaar later, zoeken de gijzelaars nog steeds naar hun redder. Hun dorpje is de woonplaats van de Franse president De Gaulle: Colombey-les-deux-Eglises. In augustus 1944, na de invasie in Normandië, waren de geallieerde le gers in opmars door Frankrijk. In Co lombey-les-deux-Eglises, dat nog ach ter het front lag, werden Duitse troe pen gelegerd. De Duitse commandant zei tegen burgemeester Jurvilliers en pastoor Drouot: „U staat er met uw le ven borg voor dat onze militairen niets gebeurt!" Maar op 25 augustus deed de verzets beweging een overval op het dorp en schoot daarbij twee Duitse militairen dood. De SS omsingelde het dorp, pakte al le mannen op, en bracht er 22, onder wie de burgemeester en de pastoor, naar de gevangenis van het naburige Chaumont om te worden gefusilleerd bij wijze van vergelding. Als in de komende maand augustus de bevrijding wordt herdacht, wil Co lombey-les-deux-Eglises deze onbeken de Duitser eren en zijn naam beitelen in het nieuwe verzetsmonument. Abbé Eugène Drouot, nu 52 jaar oud, is nog steeds pastoor van het dorpje en hij heeft al talloze brieven naar Duitsland geschreven. Nu meent hij eindelijk een spoor te hebben gevonden en hij heeft goede hoop de redder van 1944 komende zomer als eregast te kunnen ontvangen op een verzoeningsfeest. UTRECHT Doordat zij plotseling de Jozef Haydnlaan in Utrecht opliep om te kijken of de bus er al aankwam, is de 69-jarige mejuffrouw M. Elven za terdagavond onder een auto gekomen. Ze was op slag dood. UTRECHT Op de Brailledreef in Utrecht is de 68-jarige A. J. M. van Meurs uit Utrecht omgekomen bij een verkeersongeluk. Hij was bij het over steken met zijn bromfiets tegen een au to gebotst. DEN HAAG Bij een botsing met een autobus in Den Haag is de zeven tienjarige bromfietser René A. A. van der Kraats uit Den Haag zaterdagmid dag dodelijk gewond, KERKRADE Op een kruispunt in Kerkrade is de 46-jarige mijnwerker G. Kannekenc uit Ubach over Worms gisternacht om het leven gekomen, toen hij met zijn bromfiets tegen een auto botste. ANNA PAULOWNA De veertienja rige C. F. Slijkerman uit Wieringen is om 't leven gekomen bij een auto-on geluk in Anna Paulowna. Hij reed mee ln een auto die tegen een boom botste. Door de voorruit heen werd hij tegen een tegemoetkomende auto geslingerd, waarvan de bestuurder werd gewond. In het gebied van Vorarlberg (Oos tenrijk) zijn ongeveer 130 Nederlandse toeristen geïsoleerd. Zij haalden dit weekeinde niet de internationale trei nen, die hen naar huis hadden moeten brengen. In Arosa en Davos bleven er naar schatting 25 achter. In Gries in het Sulzdal dertig. Ze maken het allen goed in hotels, voorraden zijn er ge noeg. Toeristen uit St. Moritz kwamen per smalspoor, voorafgegaan door sneeuw ploegen, tussen hoge sneeuwwallen uren te laat bij de trein in Chur. De twee internationale treinen, die de toe risten in Nederland hadden moeten terugbrengen, kwamen gisteren in vier gedeelten met vertragingen van twee tot vier uur binnen. In Chur wer den de nieuw aangekomen Nederland se wintersportgasten, die niet konden doorreizen naar St. Moritz ingekwar tierd in scholen en kazernes. In de buurt van Davos kwamen ne gen mensen om het leven, onder wie vier Westduitse toeristen, wier chalet door een lawine werd meegesleurd. Ruim driehonderd mensen moesten worden geëvacueerd. In het gebied van de Gotthard zijn een boerin en haar vijf kinderen onder een sneeuwmassa bedolven raakte. In het centraal gelegen kanton Uri zijn tenminste zes mensen om het le ven gekomen, toen hun huizen door de sneeuwmassa's werden ingedrukt. In Bregenz in Oostenrijk werd het huis van een skileraar door een lawine getroffen. Door de schok viel de kachel om, waardoor de woning in brand raakte. Het gehele gezin vader, moe der en zes kinderen kwam in de vlammen om. De brandweer moest uit de verte machteloos toezien, dat het huis afbrandde. Enorme sneeuwmas sa's hadden de wegen naar het huis ontoegankelijk gemaakt. Ook het zuiden van Duitsland had te lijden van lawines. Bij Füssen trof een lawine een Westduitse bergpa- trouille. Twee militairen kwamen om het leven. De lawines hebben het verkeer in Zwitserland en Oostenrijk geheel ont wricht. De internationale treinen lie pen aanzienlijke vertragingen op. Op verscheidene trajecten is geen trein verkeer mogelijk. De internationale treinen uit Nederland naar Innsbruck rijden niet verder dan Bludenz. De treinen uit Innsbruck moeten de reis in Landeck afbreken. ADVERTENTIE JOHANNESBURG Zuidafrikaanse chirurgen hebben in het ziekenhuis van Johannesburg voor het eerst een trans plantatie van een dubbele hartklep ver richt. De patiënt was een blanke vrouw. Zij maakt het goed. De operatie heeft ze veneneenhalf uur geduurd. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN John Jenkins uit J I Amersham in Buckinghamshire zit met I - een probleem, maar niet met zijn mond vol tanden. En juist vanwege dat laatste durfde hij zijn vriendinnen J niet onder ogen te komen. Hij heeft I namelijk zijn valse voortanden verlo- t ren, onlangs in de sneeuw, toen hij t hard liep om een autobus te halen. De 23-jarige John, bouwvakarbeider i van beroep, had allerlei afspraakjes met zijn aanzienlijke schare aardige vriendinnen, maar hij dacht dat die I geen belangstelling hadden voor een bijna tandeloze aanbidder. Daarom jl kwam hij niet opdagen op de af gespro- ken tijd, hij schaamde zich zo, dat hij de meisjes ook niet durfde afbellen. Maar na enkele dagen begon John Jenkins bang te worden voor perma- J j nente schade aan zijn amoureuze be- t trekkingen met zijn vriendinnenschaar. Hij stapte dan ook naar het bureau j van het plaatselijk weekblad en plaats- te de volgende advertentie: „De heer t J. Jenkins wenst zijn verontschuldigin- J gen aan te bieden aan zijn vriendinnen, i omdat hij zich niet heeft gehouden aan recente afspraken, maar hij is er tijde- lijk niet toe in staat als gevolg van een j J ongelukkig ongeval. Hoeveel vriendinnen John heeft J wenst hij niet te onthullen, maar wat J i een ervan betreft heeft hij zich node- t i loos zorgen gemaakt: de knappe blon- t I de bemini-rokte Lyn Cordery, een re- T ceptioniste van twintig lentes in een l hotel. Ze snapte er niets van, toen hij haar j niet kwam afhalen. „Nu ik de reden weet, ben ik niet boos meer", zei ze I begrijpend. „Ik vind John aardig, en ik vind het helemaal niet erg om met hem uit te gaan, ook al heeft hij geen J tanden". GRONINGEN De maatregelen ter bestrijding van de werkloosheid heb ben een te geringe werking. De onder nemers vinden dat de snelheid waar mee men in de ambtelijke sfeer zou moeten helpen, ontbreekt. De lagere overheden kunnen geen toezeggingen doen). Zjj hebben immers telkens weer toestemming van een ander nodig. Af schaffing van veel formaliteiten, betere organisatie en samenwerking kost wei nig geld. De klacht werd geuit op een congres over de werkgelegenheid, dat het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen en het Nederlands Katholiek Vakver bond samen in Groningen hebben be- Jegd. In de drie. noordelijke provincies zijn 20.000 werkloze mannen. De kans, dat ze vlot aan het werk komen, is ge ring. Tegenover elke vraag naar perso neel staan zestien aanbiedingen. In de bouw heeft slechts een op de vijftig werklozen een kans om vlot aan de slag te kunnen. Dat de nota voor het noorden („een slaapliedje") nagenoeg zwijgt over de werkgelegenheid is voor de vakbewe ging onverteerbaar, zei de heer F. Wil- lems, secretaris van het NW. De hand tekening van minister Roolvink (Sociale Zaken) onder de nota ontbreekt. Hij voegde er aan toe: „We weten maar al te goed, dat Sociale Zaken in ons land meer brokkenwagen is dan een minis terie, waar de draden van de werkgele genheid en de arbeidsmarkt bijeenko men." In een resolutie is de uitlating van de heer P. Mertens, voorzitter van het NKV vastgelegd, namelijk dat de 600 miljoen gulden, die de regering tot nu tot aan de bestrijding van de werkloos heid heeft besteed, een volstrekt onvol doende resultaat kan hebben. De voorzitter van het NW de heer A. Kloos, vreest dat de regering rustig wacht tot de economie weer ppleeft. Hij verklapte, dat het NW twee pro jecten uitwerkt, namelijk de bouw van vakantiehuizen in Havelte (0,5 miljoen gulden) en te Borger (1,6 miljoen gul den). ROTTERDAM In een silo in het Botlekgebied is gistermorgen de 38-ja rige tremmer R. Kuyper uit Rotter dam getroffen toen een lading van vijf duizend ton potasch begon te schuiven. De man was od slag dood. (Van onze correspondent) LONDEN De treinrover Charles Wilson, die donderdag in Canada werd gearresteerd na drieëneenhalf jaar op vrije voeten te zijn geweest, zit sinds zondagmiddag in de gevangenis Parkhurst op het eiland Wight. Geboeid aan twee rechercheurs van Scotland Yard is hij zondag per vliegtuig uit Montreal naar Londen gebracht. Honderden politiemannen waren op geroepen om op het vliegveld en onder weg per auto naar de zuidkust voor de overtocht naar het eiland, te zorgen voor een reis zonder onaangename ver rassingen. Met een zwarte jas over zijn hoofd werd hij het vliegtuig uitgeleid. Tijdens de overtocht, gewoon als passagier in de toeristenklasse, werd niet gepro beerd om de treinrover van de rest van de passagiers te scheiden. Hij praatte met allerlei journalisten over contrac ten voor zijn memoires, maakte grap jes met de stewardessen en gaf een er van zelfs ten afscheid een dikke zoen. De vrouw en de drie dochtertjes van de treinrover komen deze week terug naar Engeland. Ook mevrouw Wilson wordt op het ogenblik belaagd door de pers om het exclusieve recht te be machtigen over het verhaal van haar belevenissen yi Canada. Haar man kreeg destijds dertig jaar gevangenis straf wegens zijn aandeel in de bero ving van een posttrein in Engeland. De buit bedroeg zoals bekend meer dan 26 miljoen gulden. In Parkhurst is 'n spre- ciale vleugel gebouwd voor Wilson en nog vijf van de gevaarlijkste treinro vers die allemaal dertig jaar kregen. De jacht is nu in volle gang op de 44- jarige handelaar in antiek, Bruce Rey nolds, een goede vriend van Wilson, die de politie nooit te pakken heeft kunnen krijgen. Men heeft goede hoop dat ook Reynolds, dank zij de vangst van Wil son, kan worden opgespoord. In het grote landhuis in Canada waar Wilson met zijn gezin woonde, zijn o.m. vakantiefoto's gevonden waar Reynolds op staat. Het ligt voor de hand dat de twee mannen elkaar de laatste jaren dikwijls hebben ontmoet. Nadat Charles Wilson in 1964 uit de gevangenis van Birmingham was be vrijd, is hij na enige tijd als dagtoerist naar België gegaan. Ook wordt nog ge zocht Ronald Biggs, die eveneens der tig jaar had gekregen wegens het bero ven van de posttrein en die uit een ge vangenis in Londen ontsnapte. DORDRECHT Met ingang van 1 februari, ruim een week eerder dan de bedoeling was, al de zeer gevaarlijke spoorwegovergang in de Oudendijk in Dordrecht worden beveiligd door auto matische halve overwegbomen. Op deze overweg, die tot nu toe is be veiligd door knipperlichten, zijn in de cember binnen tien dagen een negen jarig jongetje en een achtjarig meisje door een trein gegrepen en om het leven gekomen. Na het tweede ongeluk werd de over weg bewaakt door de marechaussee. Vooral schoolgaande kinderen uit de nieuwbouwwijk Sterrenburg maken da gelijks van de overweg gebruik. ARNHEM De bouw van een twee de brug over de Rijn bij Arnhem wordt door de directie bruggen van de Rijks waterstaat- geraamd op 46 miljoen gul den. De bruggencommissie blijft in haar thans verschenen eindrapport gepor teerd voor de bouw van de tweede Rijn brug bij het Roermondsplein ter hoog te ongeveer waar in vroeger jaren de schipbrug lag. Aldus gisteren B. en W. van Arnhem. Zo spoedig mogelijk wil men nu een plan met bestek en kostenberekening laten maken. Nog niet te zeggen is, al dus B. en W. welk bedrag gemoeid is met de tot stand te brengen verbinding naar de Amsterdamse Weg. Maar de noodzaak dat er een tweede oeververbinding komt wordt met de dag urgenter gezien het feit, dat de thans bestaande Rijnbrug op geen stuk ken na voldoende is voor de sterk ge stegen en nog steeds toenemende ver keersintensiteit. ADVERTENTIE Toneelspeelster en TV-actrice Jenny Arean 25 STUKS f 1.50.-EEN LAURENS PRODUKT AMSTERDAM De tendens tot samenwerking en concentratie in de krantenwereld moet uit een oogpunt van economische groei positief wor den gewaardeerd, maar er zitten ern stige schaduwzijden aan. Dat zou wel eens tot gevolg kunnen hebben, dat er in de naaste toekomst geen plaats is voor tien, maar slechts voor twee lan delijke dagbladen. Dit was een van de sombere pers pectieven die oud-minister drs. J. W. de Pous, president-commissaris van de N.V. De Christelijke Pers, schetste in een jubileumrede ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het dag blad Trouw. De bijeenkomst werd zaterdag gehouden in Krasnapolsky in Amsterdam. Drs. De Pous vroeg zich af of de achtereenvolgende ministers van Eco nomische Zaken in de jaren zestig wel voldoende oog hebben gehad voor een gevarieerde pers. Nederland kent nog steeds de laagste abonnementsprijzen van Europa. Hij betwijfelde ook of uit breiding van de zendtijd voor televisie reclame wel algemene belangen dient. Hij vond het onjuist alleen de overheid aansprakelijk te stellen voor de hand having van een voldoende geschakeer de pers. Ook de abonnees hebben hierin vol gens hem een taak. Zo zouden die be reid moeten zijn tot betaling van een kostendekkende abonnementsprijs. Ook het lezen van meer dan een krant een ochtend- en een avondblad, of een landelijk en een regionaal blad zou de positie van het krantenbedrijf aan zienlijk versterken. Ook dan zullen echter alleen de ster ke concerns het hoofd boven water kun nen houden, voorzag hij. ADVERTENTIE BREDA Een anonieme brief van een vrouw, wier man veel geld had verloren aan de roulettetafel, heeft de Bredase recherche op het spoor ge bracht van een klandestien speelhol. Zaterdagavond laat deed de politie een inval. Op dat moment lag er ruim zevenduizend gulden op tafel. In over valwagens werden 27 mensen, onder wie drie organisatoren van het spel en de huurder van het huis, naar het poli tiebureau gebracht. Het speelhol bevond zich in een def tig herenhuis aan de Baronielaan, dat vroeger dienst deed als ambtswoning van de burgemeester. De 23 gokkers allen bekende figuren in de klandestie- ne speelholen van ons land en in de ca sino's Van Namen, Knokke en Blan- kenberge mochten na verhoor naar huis. Het geld waarmee zij hadden wil len spelen, moesten zij op het bureau achterlaten. De organisatoren, de Rotterdammers A. S. (36) en H. V. (42) en de Amster dammer C. B. (52) bleven in verze kerde bewaring, evenals de bewoner van het huis, de 67-jarige J. L. De Rotterdammer S. was vijf jaar geleden al in Rotterdam gesnapt,toen hij daar een speelhol exploiteerde. Ook de andere Rotterdammer en de Am sterdammer zijn bekenden in de gok wereld. De vrouw van de bewoner is een bekende verschijning aan de speel tafels in Baarle-Nassau. Vermoed wordt dat zij de drie organisatoren van het spel naar Breda heeft gehaald. Twee jaar geleden was L. een pen sion begonnen in het riante huis. Een half jaar geleden kreeg de recherche de anonieme brief. Sindsdien hield zij het huis vele avonden in het oog. Za terdagavond om elf uur precies dron gen een inspecteur en twee brigadiers de woning binnen nadat er een kordon omheen was gelegd. De toegang tot de speelzaal, geves tigd op de pdrterre, werd normaal versperd door twee zware binnendeu ren. Ditmaal had L. verzuimd de deu ren af te sluiten. De politie kon daar door binnenkomen voordat de bezwa rende attributen konden worden opge ruimd. Toen de rechercheurs in de zaal ver schenen was het spel juist op zijn hoogtepunt: er konden vette extra pre mies in de wacht worden gesleept. De vier organisatoren hielden er een nauwkeurige boekhouding op na, waarin de namen voorkwamen van al le vaste klanten. Uit de administratie bleek dat de deelnemers niet alles kon den verliezen. Ongeveer tien procent van het totaal van de inzetten kregen zij terug als het lot had tegengezeten. URK Het lijkt wel zeker, dat vorige week de Urker kotter UK 91 Jong* Albert in de buurt van Borkum is vergaan. Er waren vijf mannen aan boord. In de afgelopen twee jaar zijn nu vier vissersschepen uit-Urk, terwijl zij niet visten, bij stormweer ondergegaan. De vijf opvarenden van de UK 91 wa ren schipper A. Snoek (39), R. Loosma (59), J. Butter (27), H. de Boer (34) en A. Zwaan (34), wiens broer een jaar geleden op zee bleef als schipper van de UK 223 Maartje. De Jonge Albert en verscheidene an dere Urker kotters zochten vorige week woensdagmiddag een veilig heenkomen, nadat het weer snel was verslechterd. Sommige schippers koersten naar Den Helder, schipper Snoek probeerde Bor kum binnen te lopen. Achter hem voeren de UK 69 Jonge Jan en UK 52 Jonge Johannes in de zelfde richting. Op zeker moment ver loor men op de UK 69 's avonds der tig mijl noordwestelijk van Borkum het heklicht van de Jonge Albert uit het gezicht. Deze visserslieden zagen er nog geen verontrustend teken in, om dat de Jonge Albert voortdurend ach ter de hoge golven verborgen kon zijn. De UK 69 en de UK 52 bereikten vei lig de* haven van Borkum, waar al meer kotters waren aangekomen. De UK sloeg ook hog geen alarm toen zij donderdag weer onderweg was naar Urk. Toen de Jonge Albert vrijdag niet arriveerde in de thuishaven en het schip ook niet in een andere haven lag, werd het ergste gevreesd. Intussen is op een kwelder achter de Negen Boeren polder in Pieterburen in Groningen een reddingboei met de naam van het vermiste schip aange spoeld. Een matras, die er ook in de buurt werd gevonden, bleek niet afkom stig van de kotter. Twee opsporingsvliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst hebben zater dag van 's ochtends ongeveer acht uur tot zonsondergang het zeegebied afge zocht waar de Jonge Albert het laatst was gezien, 's Middags signaleerde een van deze Neptunus een reddingboei. Schipper S. Zeeman koos toen met de reddingboot Gebroeders Luden uit Oost- mahorn zee. De boot vond de boei die echter ver loren bleek door het Hamburgse vracht schip Stephan Reith. De redders visten ook nog een roodgekleurd net en een houten machinekamerrooster op. Zij gaven echter geen houvast, omdat er geen kentekenen op waren. Visser T. Hoekstra uit Urk zei over de ramp: „De UK 91 werd als een goed schip beschouwd. Hij was 49 ton en voer al zes jaar zonder moeilijkhe den met een motor van driehonderd paardekrachten. Daarom vraag je je af: Wie is de volgende". „Ik betwijfel het of je de situatie ver betert door de schepen te verlengen. Om de stabiliteit te verbeteren, zou je dan ook de breedte moeten vergroten. Nu worden het snijbonen". ROME In een ziekenhuis in Rome is zaterdag een zeventigjarige vrouw overleden, die zes jaar met een tang van 22 centimeter in haar buik heeft ge leefd. Het instrument was achtergeble ven na een operatie. Toen de vrouw over pijn in de maagstreek begon te klagen, bracht een onderzoek met röntgenstralen de aanwezigheid van de tang aan het licht. De dokters vonden een nieuwe opera tie echter te gevaarlijk. Wadloper "Tiet van Hoorn vond op een Groningse kwelder een boei van de vermiste kotter UK 91 Jon ge Albert. MAASTRICHT „Ik heb mijn vrouw neergestoken. Kom mjj maar halen", riep gisternacht de 29-jarige fabrieksarbeider A. H. door de tele- fodn naar de wachtcommandant in het Maastrichtse hoofdbureau van politie. De Maastrichtenaar wachtte daarna kalm in een telefooncel de komst van de politie af. Met de politie ging hij even later terug naar de flat aan het Potterie- plein, waar hij een half uur eerder zijn 29-jarige vrouw T. H.-van H. zwaar gewond en hevig bloedend uit vele mes steken in rug en armen in het trappen huis had achtergelaten. De man gaf op het hoofdbureau van politie toe al lang tevoren het plan te hebben beraamd zijn vrouw van het leven te beroven. Tussen hem en zijn vrouw sleepte zich al heel lang een ru zie voort. Zaterdagavond bracht H. in verschil lende cafés door. Toen hij om onge veer twee uur thuiskwam liep hij naar de keuken en greep een vlijmscherp mes. Na een lange woordenwisseling stak hij toe. Hij liep de vluchtende vrouw alsmaar stekende achterna tot dat ze in het trappenhuis neerviel. Zij is in ernstige toestand naar het zieken huis gebracht. Zij is buiten levensge vaar.

De Vallei | 1968 | | pagina 5