OPHEUSDEN KRIJGT IN AUGUSTUS AARDGAS r Brutale roof van kostbaar kunstwerk Geheime beraadslagingen over een seniorenconvent Uit de oude doos Grote branden ging men vroeger met armetierig materiaal te lijf Kesteren niet voor medio 1969 Kernen voor onrendabele gebieden MARKTBERICHTEN Schoolhoofd Koékkoek; „Een laffe streek College zal bestaan uit 5 fractieleiders SKF1 verloor eerste wedstrijd in promotiegroep Onó tuinlouwlioelt CBTB Gelderland houdt belangrijke vergadering Klaverjassen om een half varken MOGELIJK MEER INSPRAAK VOOR P.v.d.ABOEKEN PARTIJ EN GEMEENTE BELANGEN EERSTE B.B. WAS ER AL IN DERTIGER JAREN B.B. Karrewat Ramp door Rik Valkenburg Ploegen GRONDSLAG DINSDAG 30 JANUARI 1968 OPHEUSDEN De dorpskernen van Opheusden en Dodewaard worden begin maart van dit jaar aangesloten op het aardgasnet. De eerste gaslevering vindt plaats in augustus. De kernen van de dorpen Kesteren en Lienden zijn voor 1969 in het werkschema opgenomen. Een en ander deelde gisteren een woordvoerder van de N.V. Maatschappij tot Gasvoorziening Gelders Rivierengebied mee. „Voorlopig zullen alleen de kernen op het buizennet worden aangesloten. Eerst moet blijken of ook de buitenge- Coöperatieve Veluwse Eierveiling Barneveld. BARNEVELD, 29 jan. '68. Aanvoer 303.480 stuks, stemming vlot. Prijzen (in f per 100 stuks): eieren van 53/54 gram 10.11—10.14; 56/57 g 10.75—10.79; 60/61 g 11.55—11.75; 64/65 g 12.35—12.91. bieden voor ons acceptabel zijn. Lang zamerhand zullen echter ook deze veel al onrendabele gebieden van aardgas worden voorzien", merkte de woord voerder op. Voor Opheusden en Dodewaard is momenteel op ongeveer 800 aansluitin gen gerekend. De totale lengte van het buizennet, dat voorlopig in beide dor pen wordt aangelegd, bedraagt ruim 20 kilometer. In de toekomst zal deze lengte aanzienlijk worden uitgebreid. „De vraag -naar aardgas is op het ogenblik groter dan wij ooit hadden kunnen vermoeden. Het heeft jaren ge duurd maar nu wil opeens iedereen gas. In de Betuwe is deze belangstel ling ontstaan als een donderslag hij heldere hemel. Wij kunnen onmogelijk in hetzelfde tijdsbestek in deze behoef te voorzien", vertelde de woordvoerder van de gasmaatschappij. Wat de onrendabele gebieden betreft, merkte hij op: „Het aantal grote fa brieken, dat per gemeente op het aard- gasnet zal worden aangesloten, is door slaggevend voor de snelheid, waarmee Wanneer we goed onze ogen de kost geven, dan zien we dat de lente nadert. Al vliegen de sneeuwvlokkn en hagel korrels ons nog om de oren en al blaast koning winter ons nog wel eens zijn kou de adem in 't gezicht, duidelijk valt te zien, dat het voorjaar in zicht komt. Wie daaraan mocht twijfelen, moet het lieftallige sneeuwklokje in de tuin (en) maar eens gaan bewonderen. Deze lief lijke voorjaarsboden zijn dit jaar wel vroeg, de bloempjes vormen een ware tegenstelling van schoon en fris leven met het thans nog doodse om ons heen. Het maakt u en mij toch zeker optimist! Immers.Zo lang zal het niet meer duren, o winter uw gezag, De nachten beginnen te krimpen en langer wordt de dag. Overal valt waar te nemen, dat de „voorjaarsboden" de roepstem van moe der natuur opvolgen en indanks sneeuw, vorst of hagel de aardkorst doorbreken en hun groene sprietjes omhoog stuwen. Zie maar eens hoe of de krokussen, Scilla'.s, Leucojum lenteklokjeetc. etc., die eind september-oktober werden ge plant, nu reeds tevoorschijn komen. Er is alle reden toe om optimist te zijn! Nog enkele weken en dan zullen wij ook onder de bomen soorten aantreffen, die de lente aankondigen. Ik bedoel de ie pen, de kornoelje, de lezen, de hazelaar, etc. etc. Deze zenden heel vroegtijdig bloempjes de dan nog allesbehalve te vertrouwen voorjaarslucht in. Met eni ge wïlgensoorten is dit ook het geval. Het zijn „karakteristieke voorjaarsver kondigers". Trots dat mijn waarnemin gen bescheiden mogen zijn, zie ik dat het voorjaar in het hout hangt. Weilan den en velden zien er thans nog als dood uit en ons gezicht dringt nog door het bladerloze woud (loofbos). In het bij zonder op de met afgevallen blad bedek te grond van het bos vertonen %ich de lenteboden nog voordat koning winter zijn laatste ijzige adem heeft uitgebla zen. Om over de sneeuwklokjes nog iets te zeggen, het volgende. Het is heus niet ondenkbaar, dat u binnenkort een boe ketje sneeuwkolkjes wordt geoffreerd, 't geheel opgemaakt met klimopblaadjes. Men kan dit gebeuren dan als echte ro mantiek beoordelen. Zo'n boeketje wil dan zeggen: Hou je aan de schenker vast, tot u elkaar terugziet, geef het niet op, al zijn de omstandigheden te gen. Sneeuwklokjes met lange stelen willen zeggen: Het zal ons nog veel strijd en moeite kosten om ons geluk te veroveren. En een boeketje sneeuwkolk jes met korte steeltjest Dat maakt u op romantische xcijze de gedachten in de bloemencode kenbaar met: Heb goede moed, alles gaat van een leien dakje. Bij het schenken van een boeket (je) bloemen is men er heel vaak geheel niet van bewust, dat men tevens aan romantiek doet. Bij onze voorouders was dit wel het geval. Zij hechten wel dege lijk betekenis aan de „bloementaal". Ik zal vanaf deze plaats xoel eens meer vertellen over bloemen- en plantenro- mantiek. Wie weet, geachte lezer en le zeres, misschien komt u dan ook tot de ontdekking en uitspraak: „Mij spreekt de blomme een tale". Ik begrijp, dat nog niet bij iedereen de sneeuwklokjes bloeien, doch xoei hun puntige blaadjes boven de grond uitste ken. Waar dat in zitf De bolletjes die eerst in het afgelopen najaar zijn ge plant, bloeien over het algemeen een maand vroeger dan die reeds enige ja ren vast staan. Deze vaststaande bloei en nu ook spoedig. Wat zegt u van de tov er hazelaarIs het niet betoverend zo'n bloeiende hees ter? Het lijkt alsof de spinnekopachtige gele bloempjes tegen de takken aankle ven, zo kort zitten ze op het hout. Heeft u deze heester nog niet in uw tuim, dan moet u die maar eens aanplanten. Di rect na de bloei kan dat gebeuren, dus is de loop van de volgende maand. Wie experimenteren wil kan nu op 'n beschut plekje, dat in de volle zon ligt, spinazie zaaien, doch het moet vanzelf sprekend open weer zijn. Vooral op een bedje tegen een zuidmuur kan vroeg zaaien succes hebben. Men moet nu wel heel dicht zaaien, per vierkante meter een half ons scherp zaad. Het zaad niet onderharken, doch met een dun laagje aarde bedekken. Om deze tijd mag de grond niet aangedrxikt worden, daar de ze nog veel te vochtig is. Ik moet u ech ter wel raden: Zaai niet te veel, want de kans op mislukking is nog groot. De juiste tijd is nu daar voor het plan ten en verplanten van alle bladverliezen de heesters. Bladverliezende heesters slaan zonder wortelkluit (zonder aarde) tvel aan, doch de groenblijvende hees ters moeten een vaste wortelkluit bezit ten. Op natte gronden kan men beter met het planten nog even wachten. Denk er om, dat heesters, om tot flinke groei te komen, ook bemesting nodig hebben. Doe wat compost of stalmest in het rui me plantgat, doch zo, dat deze niet di rect met de wortels in aanraking komt. Het ia aan te bevélen om de compost of stalmest door de grond heen te roe ren. Vruchtbomen xoorden met het be mesting geven nog wel eens vergeten. Stalmest is heel goed, die kan men on diep onderspitten of met een mestvork onderwerken, de wortels zoeken het wél op. Bemest niet alleen om het stamme tje, doch zo ver als de takken reiken. Kunstmest kan ook wel gebruikt wor den. Neem dan de gemengde meststof fen, deze kunnen ingeschoffeld worden. lVi kilogram per 10 m2. Over de Clematis wil ik het volgende zegen: deze xoorden nog wel eens ver keerd behandeld. Er zijn soorten die in de zomer en soorten die in het vroege voorjaar bloeien. Het is dxis duidelijk, dat men dit goed moet weten alvorens men tot uitdunnen of snoeien overgaat. Een Clematis die in de zomer bloeit, kan een eind teruggesneden worden. Die in het voorjaar bloeit mag niet ingekort worden, enkel de te oude takken er uit halen en losse scheuten aanbinden. E. J. G. Rijsen, Rhenen. ook aan de onrendabele gebieden *gas zal worden verstrekt. Voorlopig beper ken we ons echtertot de aanleg van het buizennet in de kernen". Wat voor de dorpen Kesteren en Op heusden precies onder kern en onren dabel gebied wordt verstaan, kon de zegsman niet meedelen. Zeker is ech ter, dat in augustus het eerste aardgas Opheusden zal bereiken en dat een en ander in Kesteren niet eerder mag wor den verwacht dan in de tweede helft van 1969. ARNHEM De afdeling Gelderland van de CBTB, de Christelijke Boeren- cn Tuinders Bond, houdt donderdag in Musis Sacrum te Arnhem een be langrijke vergadering waarbij het vete rinaire beleid en het werk van de ge zondheidsdienst voor dieren ter sprake komen. Over deze onderwerpen dae in ver band met de EEG-maatregelen bijzon der actueel zijn, zal de W.B. van de Burg, directeur van de gezondheids dienst voor dieren alsmede de heer Griffioen, bestuurslid van het Produkt- schap Vee en Vlees, inlichtingen hou den. Voorts staat op het programma een bestuursverkiezing. EDE De heer K. P. A. Koek koek, hoofd van de Louise de Coligny- school, is ernstig gedupeerd door de diefstal van het bronzen beeld, een schepping van de Edese kunstenaar Joop Haffmans, dat in de nacht van zondag op maandag uit de tuin van de school verdwenen is. Het kunst werk vertegenwoordigt een waarde van bijna vierduizend gulden. Het beeld, dat een knielend meisje met een gans voorstelt, stond er al vanaf de opening van de school. De heer Koekkoek zegt: „We zijn er echt aan gehecht. Het beeld gaf symbolisch de verhouding tussen het kind en het dier weer. Ik zie die diefstal niet an ders dan als een laffe, flauwe streek. Zelfs de kinderen hier zijn er kwaad om geworden". Alleen de meisjesfiguur is ont vreemd de gans heeft men op het voetstuk laten staan. Het beeld is door de dief (of dieven) op ruwe wijze be handeld, vandaar het vermoeden van de heer Koekkoek, dat het motief van de diefstal de opbrengst van het koper moet zijn geweest. De recherche van de Edese gemeen tepolitie is gistermorgen met het on derzoek begonnen. Tot op heden heeft men van de dader(s) nog geen spoor weten te ontdekken. EDE Het bestuur van de hengel sportvereniging „De zwarte schapen" gaat een groot heren-klaverjastoernooi organiseren ten bate van de organisatie voor de Speciale Gasten. De hoofdprijs is een half geslacht varken. De wedstrijden worden in de kantine van de firma Stroomberg gehouden op 2 en 23 februari en op 8 maart maar het tweetal dat over die drie avonden de meeste punten heeft verzameld ont vangt de hoofdprijs. Het inschrijfgeld is 2 gulden per persoon. Klaverjassers kunnen zich nu reeds opgeven bij de voorzitter van „De zwarte schapen", de heer E. van Hol land, Irislaan 26 te Ede, tevens organi sator van het toernooi. KESTEREN De raad van de gemeente Kesteren overweegt om een se niorenconvent in het leven te roepen, bestaande uit de fractieleiders van de vijf politieke groeperingen. Tijdens een informatieve raadsbespreking, die achter gesloten deuren plaatsvond, is het plan uitvoerig aan de orde geweest. Burge meester, wethouders en fractieleiders kwamen vervolgens in het geheim bijeen en besloten in principe tot de instelling van het seniorenconvent. De plannen worden momenteel in de verschillende fracties besproken, alvorens tot een of ficiële installatie van het convent wordt overgegaan. Het seniorenconvent moet worden gezien als een college, dat direct bij de beslissingen van burgemeester en wethouders zal worden betrokken. Voor belangrijke beleidsbeslissingen, be sprekingen en problemen wordt het se niorenconvent bijeengeroepen voor overleg. Hierdoor krijgen ook de groe peringen PvdA, Gemeente Belangen en Boeren Partij een zekere mate van" in spraak bij het dagelijks bestuur van de gemeente. De instelling van een college als het seniorenconvent komt in feite geens zins onverwachts. Van de zijde der linkse fracties is tijdens raadsvergade ringen herhaaldelijk kritiek uitgeoefend op de huidige verdeling van de beide wethouderszetels. Men is van mening, dat het wethouders-college geen juiste afspiegeling vormt van de politieke ver houdingen in de raad. Het convent betekent voor PvdA, Ge meente Belangen en Boeren Partij in de praktijk een halve wethouderszetel, hetgeen een belangrijke tegemoetko ming betekent in de wensen van de drie groeperingen. Het zal de drie frac ties meer inzicht geven in de gemeente lijke problematiek, waardoor de discus sies tijdens de raadsvergadering wel licht gunstig zullen worden beïnvloed. De grondslag voor het seniorencon vent is kennelijk gelegd tijdens de be grotingsvergadering toen de heer R. de Jongh (PvdA) te kennen gaf meer bij de toepassing van de algemene bij standswet te willen' worden betrokken. De mening van de PvdA werd ge deeld door de vertegenwoordigers van Boeren Partij en Gemeente Belangen. Naar aanleiding van het verzoek van de heer De Jongh vond een informatie ve bespreking plaats achter gesloten deuren, waar het plan van een senio renconvent ter sprake kwam. Voort vloeiende uit deze suggestie kwamen burgemeester en wethouders met de vijf fractieleiders in het geheim bijeen om zich nader over de instelling van een dergelijk college te beraden. In principe kwam men tot een akkoord en werd tot instelling van een seniorencon vent besloten. De uitgewerkte plannen moeten echter nog in de verschillende fracties worden besproken en goedge keurd. De vijf fractieleiders, die naar alle waarschijnlijkheid samen het senioren convent zullen gaan vormen. Van links naar rechts: R. de Jongh (Pvd/\), L. van Eldik (BP), H. Remmelink (Gem. Bel.), J. den Hartog (AR) en G. H. Jansen Schui ling (SGP). VEENENDAAL SKF 1 speelde zijn eerste wedstrijd in de promotie- groep (3e klasse) tegen Swift 2 uit Wageningen. In verband met ziekte van C. Vink speelde M. Kalee mee in de SKF- ploeg. J. v.d. Berg wist 2 partijen te winnen, terwijl ook het dubbel tussen v.d. Berg-De Koning en Keen-Frede- riks eindigde in een Veenendaalse ze ge (2x21/15). De Koning verloor 3 par tijen, de laatste in 3 sets, en Kalee verloor eveneens zijn 3 enkelspelen. Hierdoor werd de uitslag 73 in het voordeel van Swift. De eerste wedstrijd van SKF 2, ook in de promotiegroep, was tegen Ritac 2. Na een 41 voorsprong van Ritac konden v.d. Weerd en Kalee de partijen op gelijke voet brengen. Daarna ver loor Snijders zijn 3e partij, zodat met nog 1 wedstrijd te spelen de stand 54 in het voordeel van Ritac was. De laatste partij ging tussen v.d. Weerd en J. v. Wely. De le set was voor v. Wely (21/15), de 2e set voor v.d. Weerd en de beslissende set won v.d. Weerd met 21/14. De einduitslag werd daardoor 55. De overige uitslagen van de SKF- teams zijn: Shot 5 - SKF 3 73; SKF 4 - STV/Climax 4 9—1; SKF 5 - K. en V. 7 7—3. lUll/Jlmillllll/JMIIiniJHH/UI/HIJJJIJJtVIIIHIflHUUIIIlUJJUI/tHilHJI/IJI/limniUIIIHIIIHII, We leven in een tijd van super-branden, leder die de krant leest, weet er van. Neem de jongste Botlek-brand, waarvan de schade wel in de miljoenen gaat lopen. Dichter bij huis onlangs de grote prand in Zeist bij de gebou wen van de Broedergemeente. En dat in deze tijd, waar alles zo perfect be veiligd heet te zijn. Uit dat oogpunt is het toch wel normaart e noemen dat ook in de oude tijd menig fikkie" afwisseling bracht in het monotone levenspatroon. Di verse fabrieken brandden op een bepaald moment af. Dat was, zoals Bil- derdijk het zou noemen: „Des noodlots ijzren doem" Zo brandde in april 1907 de fa briek af van Dirk van Woudenberg (Frisia). Het pand ging er finaal aan. Alleen een pakhuis bleef ge spaard. In die dagen beschikten noch de gemeente noch de grote bedrijven over een goed geoutilleerde brand weer, zoals wij die thans kennen. Men werkte nog met handspuiten, die in combinatie met „aanjagers" werden bediend. Het brandalarm werd gegeven door het kleppen, van de kerkklok en het blazen op „brandhorens". Het „kader" van het korps was kenbaar aan stokken, die verschillend waren naar gelang de rang van de drager. De oefeningen van de brandweer waren een ver maak voor jong en oud! Wanneer het echter menens werd, stond men vrijwel machteloos tegenover geweld van de vlammen. het Zeer energiek werd de herbouw van de „Woudenbaarg" ter hand ge nomen, zodat reeds in januari 1908 de fabricage kon worden hervat in een gebouw, voorzien van de voor die tijd modernste machines. Na het overlijden van de heer T. R. van Een oude foto van één der eerste groepjes der V.W. o.l.v. de heer Kleijer. Het twee-wielig wagentje met de in het artikel genoemde attributen en een brandhcorn, zijn eveneens pre sent. Op de foto v.l.n.r.: de heren Kroesbergen, Kleijer, Valkenburg, on bekend, Heikamp. Van Doorn, Mul der; zittend: Van Doorn en Quint Woudenberg viel de leiding aan de heer R. H. van Woudenberg, te zwaar. Een opvolger had hij niet. In verband daarmee ging in 1910 de zaak over aan de „N.V. Frisia Wol spinnerij" onder directie van de heer J. L. Feitz. Op 30 april 1913, de dag voor He melvaart, kwam heel Veenendaal in opschudding door de grote brand in de spinnerij van de V.S.W. Pas enige jaren later werd deze weer herbouwd. Omstreeks 1930 was er in Veenen daal een vrijwillige brandweer, die de bijnaam droeg van „Broodjes- brandweer" ('t Veen had toen dus reeds een „B.B."). Deze B.B. stond onder leiding van Jaan de Geit, maar het bleek dat er na enkele branden nogal wat aan het een en ander haperde. Het materieel bestond uit een vierwielige motorspuit, die in een geval van brand door een paard uit de stalhouderij getrokken moest wor den. Na een woeste rit naar de plaats van het onheil moest men dan maar afwachten of de spuit het deed. Ge lukkig lukte het meestal wel, na het vastzetten van enkele bouten en moeren. Kleijer was daar nogal een specialist in. Hij kreeg de spuit meestal wel aan de gang. Op 25 december 1930 kon de B.B. z'n krachten meten met de laaiende vuurzee „over 't spoor". Er stond weer een fabriek in brand. Nu was het de grote textielfabriek, die in 1899 op de Kerkewijk gebouwd werd, in combinatie met de Cravatten-fa- briek van de heer Van de Waal. De ze fabriek werd dan ook door de Veenendalers steevast „Karrewat" genoemd. Ruimte was er op die plek genoeg om te bouwen: slechts twee huizen stonden er en verder was het een kale vlakte tot aan de „gezonken hoek" of het „groene laantje". De fabriek, die gebouwd werd, moest dienen om er het bedrijf van de fa milie Roessingh in onder te bren gen. Tot dusver was dat in Ensche de gevestigd geweest, waar het be drijf in 1804 was opgericht. Om verschillende redenen meen de men, dat Veenendaal de voor keur verdiende boven Enschede, o.a. daar hier het arbeidsloon lager was. In 1900 was de Veenendaalse fabriek bedrijfsklaar. Later werd toen het gehele brdrijf naar het nieuwe gebouwencomplex overge bracht, zodat in 1912 de zaak geheel te Veenendaal was gevestigd. De oudere Veenendalers kunnen dramatisch over de brand in dit complex spreken: Wat een brand, welk een vuurzee, wat een sneeuw en wat een kou!... De B. B. deed haar uiterste best, maar wat moest zij beginnen, me. het armetierige materieel, tegen zo'n overmacht?... Nee, het ging niet al te vlot. Een groot gedeelte van de fabriek moest het loodje leggen. Een jammerkreet klonk door Veenendaal. Hoe moest dat met het loon? De crisis-jaren wanen juist ingegaan. Overal loerde het malaise-spook. Bij velen „ging het er dun door"... Gelukkig werd spoedig met de we deropbouw en reorganisatie begon nen. Daarna was echter aan het be drijf geen lang bestaan meer bescho- en. Reeds in 1934, op de 17e novem ber kwam het einde. De moeilijkhe den waren te groot geworden. Het deficit was zeer groot. Ongeveer driehonderd arbeiders kwamen op straat: een ramp voor Veenendaal. Toch hebben verreweg de mees ten hunner op den duur weer werk gevonden in andere bedrijven. De N.V. Textielfabriek „Veenendaal", gelegen aan de Dijkstraat, in 1935 opgericht door de heren B. H. Wal- kotten en D. Sandbrink, is te be- Een groepje damespersoneel vóór de fabriek van de firma Roessingh. Vele van deze dames zijn nog in leven. schouwen als een voortzetting van het bedrijf in verkleinde vorm. In hoofdzaak vervaardigt dit be drijf katoenen stoffen voor werkkle ding. De gebouwen van de firma Roessingh zijn overgenomen door de „Panter"-sigarenfabriek (de voor malige weverij) en de „Ritmeester" (op de plaats van de drukkerij en de ververij). Burgemeester mt J. J. P. C. van' Kuyk was niet erg te spreken over de brandweer, wat haar outillage betrof. Ook de organisatie van de B. B. zag hij liever anders. Daar om gaf hij de heer T. Ja rings op dracht een nieuwe, vrijwillige brand weer te vormen. Deze is daar ploegs- gewijze mee begonnen en dat was het begin van de nu nog bestaande vrijwillige brandweer. De volgende personen zijn daar ook nu nog lid Een heel oude en zeer unieke foto van de Kerkewijk „over 't spoor". Ter oriëntatie: komend vanaf de Berg ziet u rechts het begin van een fabrieks compex en links op de achtergrond de stationsgebouwen. De Kerkewijk liep toen met een bocht over de spoorweg overgang. van: de heren H. Kleijer, A. de Ko ning, J. H. van Doorn en J. van Hardeveld. Was voorheen de brandweer aan gewezen op open water en enige brandputten zoals op de Markt. Dui- venweide, Smidstraat, Hooge Eind (Gortstraat), in 1930 begon men in Veenendaal met de aanleg van wa terleidingen. Dat betekende 'n grote verbetering. De heer Jarings deelde de Vrijwillige Brandweer in verschil lende ploegen. De ploeg van Kleijer was intussen reeds samengesteld. Dat was wel ongeveer het eerste groep je. De heer Kleijer wist er wel wat van te maken. Hij had de leiding over de ploeg Gortstraat. Later kwam de ploeg Zandstraat onder leiding van de heer Vogelaar. De ploeg Markt rukte uit onder leiding van de heer De Haas en tenslotte zwaaide de heer Strubbe de brandhoorn over de ploeg Gasfabriek. Deze groepen werden ieder uitgerust met een tweewielig wagentje, waarop 125 meter slang, 2 straalpijpen, opzetstuk met sleutel en een ver- deelstuk. Deze wagen tjes konden achter de fiets meegetrokken wor den. „Dat was wel een zwaar karwei weet één hunner nog te ver tellen maar het ging. We vonden het een grote vooruitgang, waar wij erg trots op waren. We waren inmiddels uitge groeid tot een ploeg van 25 brandweermannen. Er heerste een goede sfeer en we werkten prettig samen. Spoedig konden wij den volke tonen, wat wij waard waren. We naderden het crisis-jaar 1935. Het jaar van het grootalarm om de enor me spinnerij-brand, bij de V.S.W."... mmmmmHmmmmmmmKKammmmmtmmummm mmnfnmvttnmmmtmiumnmmmnmmvmmtnwmm tmtnumnnmttwmtn nmtnmmintriirMttttmtntnnnittninrttniirfmiimrtnmrrrrumnmirmmnHmmirrmrrnimtnttmntintmnTfmnmnr, rrtirrrriimm

De Vallei | 1968 | | pagina 5